Giscard wil betekenis Europa opvijzelen Minister Smith blijft tegen olieboycot Bonn boos op "Die Welt" Britse topambtenaren krijgen minder opslag Je uergeet ie bergschoenen toch zetter ook niet! Rol moet van wereldpolitiek belang zijn" Botsingen tussen rechtse milities in Beiroet Je uergeet ie paspoort toch zeiier ooh niet! DINSDAG 8 JULI 1980 LONDEN (Reuter) - De Britse regering heeft besloten de salarissen van topambtenaren parlementsleden en ministers minder sterk te laten stijgen dan in twee rapporten was aanbevolen. Deze functionarissen moeten in het door de inflatie geteisterde Groot- Brittannië een voorbeeld van matiging stellen voor anderen, zo verklaarde premier Thatcher gisteren in het Lagerhuis. Onder luid protest van het Lagerhuis vertelde .zij dat de parle mentsleden met ingang van half juni van dit jaar een salarisver hoging van slechts 9,6 procent krijgen, minder dan de helft van het huidige inflatiepercentage van 21,9 procent per jaar. Ministers krijgen eveneens niet de voorgestelde 14,6 procent, maar slechts vijf procent salarisverhoging. De salarissen van topamb tenaren, hoge militairen, rechters en leden van de raad van be stuur van genationaliseerde ondernemingen zullen met gemid deld 12,5 procent omhoog gaan. Dat betekent voor de staat een besparing van ongeveer 26 procent ten opzichte van de door de commissie aanbevolen verhogingen, zo zei Thatcher. In tegenstelling tot vorige Britse regeringsleiders heeft Thatcher geweigerd de lonen te bevriezen of de verhogingen aan een maximum te binden. Zij heeft zich al vastgelegd op forse be snoeiingen van de overheidsuitgaven, maar de vraag hoe de lo nen in de overheidsdiensten en de genationaliseerde industrie in de hand moeten worden gehouden zal in het najaar één van haar grootste problemen worden. Na publikatie geheime details Moskou-overleg ADVERTENTIE BONN - De Westduitse regerings woordvoerder Klaus Boiling is boos op het dagblad Die Welt. Deze krant heeft namelijk "ge heime details" van de besprekin gen tussen bondskanselier Hel mut Schmidt en de Russische staats- en partijchef Leonid Brezjnjev gepubliceerd. Bölling omschreef de bron hiervan als "unfair" en voegde daaraan toe dat wat Die Welt daaruit had ge maakt eveneens "unfair was. Hij verzekerde dat het bij de publikatie niet om het definitieve ambtelijke protocol van de ge sprekken ging. Volgens de Westduitse krant waren "twee belangrijke aspecten van de Moskouse onderhandelingen" tot dan toe niet openbaar ge maakt. Ten eerste het feit dat de Sowjet-Unie wil dat bij eventuele onderhandelingen tussen Mos kou en Washington over de Euro- strategische wapens aan weste lijke zijde slechts het nu al be staande en geplande middellange afstandspotentieel van de Ver enigde Staten wordt ingebracht De Russen zijn niet geïnteres seerd in de wapensystemen van Frankrijk en Engeland. Pas bij Salt 3 zou over alle wapens van middellang bereik moeten wor den gesproken. Waarom de Sowjet-Unie hieraan vasthoudt, is niet duidelijk. Het tweede "nieuwe punt" is, dat Moskou bezwaar heeft tegen een uitbreiding van de NAVO. Het lidmaatschap van Spanje zou de toekomstige situatie op het con tinent "moeilijker maken". In dit verband zou Brezjnjev woorde lijk hebben gezegd: "U, mijnheer de bondskanselier, zou de gevol gen van een dergelijke stap pre cies moeten nagaan". Woordvoerder Bölling zei dat de publikatie in Die Welt. die vol gens ingewijden "voor de helft waar is", in de Bondsrepubliek zelf geen schade heeft berok kend, omdat blijkt dat de bonds kanselier in Moskou net zo hard heeft geargumenteerd als al in de openbaarheid is gezegd. Niette min is de betrouwbaarheid van de bondskanselier en de minister van buitenlandse zaken als inter nationale gesprekspartners door deze indiscretie aangetast, aldus de regeringswoordvoerder. Hij kondigde aan dat er "alles aan zal wordeh gedaan om deze zaak op te helderen". De Westduitse oppositie is van me ning dat de in Die Welt afgedruk te protocollen bevestigen dat haar vrees voor de reis van Schmidt naar het Kremlin te recht was. De CDU-afgevaardig- de Mertes eiste een "onmiddellij ke en veelomvattende" verkla ring van Schmidt en Gertscher over de resultaten van hun Mos kou-bezoek. Niemand de alm op zonder vakantieslof (Van correspondent Hans Amesz) BONN - De Franse president Giscard d'Estaing vindt dat Europa een rol van „wereldpolitieke betekenis" moet spelen. Na zijn aankomst in Bonn, het beginpunt van zijn drieëneenhalve dag durend staatsbezoek aan de Bondsrepubliek, zei Giscard: „De fase van de verzoe ning tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk ligt achter ons. Wij moeten nu overgaan tot de fase van gemeen schappelijk handelen teneinde Europa weer invloed in de wereld te geven". BEIROET (UPI) - Nieuwe botsin gen tussen rechtse milities in de christelijke wijk van Beiroet en de 20 kilometer noordelijker ge legen kustplaats Safra hebben bijna alle hoop op een spoedige verzoening tussen de twee be langrijkste paramilitaire groepe ringen in Libanon de bodem in geslagen. Volgens rechtse bron nen zijn drie militie-leden om het leven gekomen en tien gewond. Er zouden pogingen worden on- Nipii -147-0 dernomen "om de situatie onder I^IUUVVC controle te krijgen en een escala tie te voorkomen." Valéry Giscard d'Estaing is het eer ste Franse staatshoofd dat sinds Charles de Gaulle in 1962 een of ficieel bezoek aan de Bondsre publiek brengt. Al voor zijn komst had Bonn de „grote bete kenis" van dit bezoek onder streept. Giscard d'Estaing had op zijn beurt in interviews met Duit se media de bilaterale samen werking geprezen en de Bonds republiek omschreven als „de belangrijkste partner". De sa menwerking tussen beide landen is een wezenlijk element voor de De botsingen tussen milities van de rechtse falangisten en de Natio nale Liberale Partij waren de laatste in een serie die twee we ken geleden begon en volgens de politie aan meer dan tien mensen het leven heeft gekost. Een con tingent van het Libanese leger vormde afgelopen weekeinde een buffer tussen de strijdende partijen in de zuidoostelijke voorsteden van Beiroet,Wadi Sjaroer en Betsjai. De leiders hebben gezegd te proberen ver dere gevechten te voorkomen en volgens politieke bronnen zou er een kans zijn dat beide groepe ringen in één partij worden ver enigd. De falangisten en de na tionale liberalen zijn de belang rijkste partners in het Libanese Front een alliantie van christe lijke groeperingen die zich ver zetten tegen de aanwezigheid van Palestijnse guerrillastrijders. De gevechten tussen de rechtse milities braken uit enkele uren nadat Syrische troepen van de Arabische vredesmacht een ein de hadden gemaakt aan gevech ten tussen linkse militanten in het islamitische stadsdeel van Beiroet. Volgens de politie zijn drie personen gedood en 16 ge wond bij de gevechten tussen le den van de Arabische Socialisti sche Unie en de Moebaritoen twee van de ongeveer tien linkse groeperingen die het westelijk deel van Beiroet controleren. directeur voor Iraans persbureau TEHERAN (AFP/Reuter) - Het Iraanse persbureau Pars heeft gisteren een nieuwe directeur gekregen. In deze functie is Ka- mal Khazari benoemd, zo heeft radio-teheran gemeld. Hij is de opvolger van Mohammed Ezach- raif, die in maart 1979 op deze post kwam. De nieuwe directeur werd ontvangen door ayatollah Chomeini. De imam verklaarde bij deze gelegenheid dat het persbureau "gezuiverd tnoet worden zodat het in de richting van de islamitische revolutie kan gaan". Aan het hoofd van Pars wil Chomeini iemand zien die "pre cies de waarheid vertelt over het geen in het land gebeurt". Het bestuur van Teheran heeft de honderden straathandelaren en -handwerkers zonder vergun ning twee dagen tijd gegeven om te verdwijnen, zo meldt de Iraan se radio. "Deze mensen bewijzen de revolutie een zeer slechte dienst en hinderen-de burgers", aldus een gemeentelijke woord voerder. Ze zullen desnoods met geweld worden verwijderd. Europa gewor- Band De Duits-Franse verhouding, die door het sensationele vriend schapsverdrag van 1963 een nieuwe impuls kreeg, is inmid dels uitgegroeid tot een bijzonde re band. Daar is vooral de per soonlijke vriendschap tussen bondskanselier Helmut Schmidt en de Franse president debet aan. De politieke leiders van de Bondsrepubliek en Frankrijk kennen elkaar al ruim acht jaar vanaf de tijd dat zij samen minis ter van financiën waren. Hun sa menwerking laat volgens inge wijden nauwelijks iets te wensen Hoewel er op het marktplein in Bonn niet al te veel mensen wa ren verzameld om Giscard te ont vangen, maakte het toch grote indruk dat de president zich „let terlijk" onder de bevolking be gaf. In het Duits had hij geroe pen: „Ich komme jetzt!" (Ik kom nu). Hij kwam omdat hij gelukkig was via de burgers van de stad Bonn het Duitse volk te kunnen groeten, dat op alle gebieden van wetenschap, cultuur en kunst zo'n buitengewone bijdrage aan onze beschaving heeft gele verd". "Zimbabwe vooralsnog op Zuid-Afrika aangewezen" ADVERTENTIE Niemand de grens over zonder vakantieslof. ROTTERDAM - "Wat moet je doen? Vanzelf creperen? Er be staat op dit moment geen andere route om Zimbabwe van olie te voorzien dan via Zuidafrikaanse havens en het Zuidafrikaanse spoorwegnet. Andere mogelijk heden zijn er nog niet. Zimbabwe is wat dat betreft volkomen af hankelijk van Zuid-Afrika. Pas in de toekomst kan daar mis schien enige verandering in ko men". De 58-jarige David Colville Smith, minister van handel en industrie van het amper twee maanden on afhankelijke Zimbabwe, het voormalige Rhodesië, zegt het heel wat voorzichtiger dan bij aankomst op Nederlandse bo dem, afgelopen zondag. Maar uit zijn woorden klinkt nog steeds dezelfde teneur Zimbabwe gaat economisch te gronde als een olieboycot tegen Zuid-Afrika wordt gerealiseerd. Het kost heel wat overredings kracht om Smith persoonlijk te kunnen spreken. De negatieve reacties in de Nederlandse pers op zijn pleidooi tegen een olie boycot van Zuid-Afrika. hebben hem aan het denken gezet. In het Rotterdamse World Trade Center (Wereldhandelscentrum), waar hij gisteravond een toespraak hield voor Nederlandse onder nemers, bankiers en ambtenaren, houdt Smith zich dan ook aardig op de vlakte. Politieke onderwerpen worden zorgvuldig uit de weg gegaan. Diplomatiek wimpelt hij alle vra gen van een ophanden zijnde sluiting van de Zuidafrikaanse missie in de Zimbabweaanse hoofdstad Salisbury - door pre mier Mugabe aangekondigd - van de hand. Zo vaag als hij nu is over een olie boycot van Zuid-Afrika, zo hel der is zijn betoog over de econo- zijn David, Smith. mische problematiek var land. Zimbabwe verkeert i opbouwstadium, legt Smith zijn gehoor in het wereldhandelscen trum uit. Na 15 jaar economische boycot en zeven jaar guerrilla oorlog moet het land stukjes bij beetjes proberen de verloren ge- gane positie in de internationale wereld terug te veroveren. Ontwikkeld zijn buurlanden Zambia, Mo zambique of Botswana, legt hij uit. Want. in de praktijk hebben de boycotjaren niet geleid tot de verwachte ineenstorting van de Zimbabweaanse economie. Sterker nog: sinds 1965, toen de Verenigde Naties na de eenzijdi ge onafhankelijkheidsverklaring van de blanke ex-premier Ian Smith een boycot instelden, ont wikkelde zich in snel tempo een eigen industrie. Deze herbergt nog steeds een aanzienlijk groei potentieel in zich. "Zimbabwe heeft u veel te bieden", verzekert Smith. "Natuurlijke hulpbronnen, menselijke ar beidskracht, stabiliteit. Onze premier is een intelligent, prag matisch man. Hij won de verkie zingen van afgelopen april met een overweldigende meerder heid. Dat garandeert een stabiel bewind voor de komende vijf jaar. Ook al luidden de berichten soms anders". "Wij hebben een hoog ontwikkeld industrieel apparaat. Een goed communicatie- en transportnet. We hebben vruchtbare gronden. Veel mineralen als chroom, nik kel, ijzer. Grote voorraden kolen. Onze energievoorziening draait nu al voor meer dan 15 procent op de produktie van suiker en alco hol". "Maar ons grootste probleem", al dus Smith, "wordt gevormd door de sociale voorzieningen". Zim babwe. dat een bevolkingsgroei heeft van meer dan 3 procent per jaar - op een totale bevolking van 7 miljoen, van wie 250.000 blan ken - heeft te kampen met een chronische werkloosheid. "Als het zo doorgaat, is de helft van onze jongeren over tien jaar werkloos", benadrukt de Zim babweaanse minister. Daarbij komt het probleem van de herhuisvesting. Tienduizenden Zimbabweanen ontvluchtten tij dens de guerrilla-oorlog hun va derland. Even grote aantallen trokken van het platteland naar de steden in de hoop daar werk te zullen vinden. Met het aantreden van de regering-Mugabe hopen vooral deze groepen op verbete ring van hun situatie. Vooruitzichten Smith later, na afloop van zijn rede: "De vooruitzichten voor Zim babwe zijn desondanks bijzonder rooskleurig. Maar waar het ons aan ontbreekt is een efficiënte planning. We hebben nu wel een ministerie van planning, maar dat moet van de grond af aan be ginnen. In het verleden bestond een dergelijk departement hele maal niet". De Zimbabweaanse minister, die onder zijn naamgenoot Ian Smith (geen familie) en onder ex-pre mier Abel Muzorewa het depar tement van financiën beheerde, is door premier Mugabe aange trokken vanwege zijn persoonlij ke capaciteiten. "Niet alleen, omdat ik een vertegenwoordiger ben van de blanke bevolking", beklemtoont hij. Daarom kan hij de opwinding over zijn uitlatingen voor een olieboy cot van Zuid-Afrika niet goed begrijpen. Al merkt hij op dat een politicus "nooit verbaasd is" over perspublikaties. Het zijn voor Smith duidelijke argumenten. De Mozambiquaanse havens van Beira en Maputo zijn niet diep genoeg. Daar kunnen geen sche pen afmeren van meer dan 20.000 ton. Bovendien is de tydens de oorlog vernielde spoorwegver binding met Mozambique - vroe ger de belangrijkste handelsrou te vanuit Zimbabwe - nog lang niet hersteld. Tot die tijd blijft Zimbabwe, aldus Smith, zonder meer op Zuid- Afrika aangewezen voor het leeuwedecl van zijn transport. Zijn conclusie blijft dan ook. hoe voorzichtig nu ook geformuleerd dat een olieboycot van zuid-Afri- ka goed overwogen moet wor den, wil niet indirect Zimbabwe er het slachtoffer van worden. WIM WANSINK Moskou blij met Indiase erkenning van Cambodja MOSKOU, NIEUW DELHI (AFP)- De erkenning door India van de pro-Vietnamese regering van Cambodja is gisteravond door het Sowjet-persbureau Tass met ongewone snelheid bekendge maakt. hetgeen volgens waarne mers de grote voldoening van het Kremlin weerspiegelt. De reeds lang verwachte stap werd genomen op een tgdstip dat de landen van Zuidoost-Azie ver deeld en aarzelend lijken te zijn over de houding die zij tegenover Vietnam moeten aannemen. Het Kremlin kan nu hopen dat de in vloed van India die landen ertoe zal brengen zich langzamerhand neer te leggen bij het voldongen feit van het Vietnamese optreden in Cambodja. India is het eerste niet-communis- tische land dat het pro-Vietna mese bewind van Cambodja er kent. De stap werd gisteren door de Indiase minister van buiten landse zaken, Narasimha Rao, in het parlement bekendgemaakt. Hij zei dat de regering verplicht is het nieuwe bewind te erkennen, een standpunt dat de meerder heid van het Indiase volk in neemt. Nieuw Delhi zal zo spoe dig mogelijk diplomatieke be trekkingen met Cambodja aan knopen. De stap betekent een versterking van de banden van India met de Sowjet-Unie en riskeert de toe naderingspogingen van China in gevaar te brengen. Een hoge functionaris van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken. Eric Gonsalves, bezocht vorige maand Peking nadat de Chinese leider Hua Quofeng na de begra fenis van president Tito aan pre mier Gandhi had meegedeeld dat China geïnteresseerd was in een toenadering tot India. Volgens niet officieel bevestigde berichten zou mevrouw me vrouw Gandhi zaterdag een per soonlijke boodschap van de Sowjet-president en -partijleider, Leonid Brerihjev, hebben ont vangen. Deze zou volgens de In diase pers voornamelijk over Af ghanistan gaan. Tijdens de ontmoetingen met me vrouw Gandhi in Nieuw-Delhi in februari en april hadden de mi nister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Andrei Gromiko, en de Vietnamese premier. Pham Van Dong. er bij mevrouw Gandhi op aangedron gen haaf belofte inzake de erken ning van de regering in Phnom Penh gestand te doen. Autonomie- overleg pas volgende week JERUZALEM (AFP, Reuter) - De besprekingen over Palestijnse autonomie zullen begin volgende week en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, donderdag worden hervat Tot het uitstel is besloten na over leg met Cairo, aldus de Israëli sche radio. De Egyptische minis ter Boutros Ghali, die de Egypti sche delegatie bij de besprekin gen leidt, was donderdag bezeten daarom zijn de besprekingen en kele dagen uitgesteld. Egypte stelt voor om gecombi neerde Jordaans-Israelische eenheden te vormen die de vei ligheid moeten handhaven van alle betrokken partijen op de westelijke Jordaanoever Voorts moet de grens op "kleine punten" worden gecorrigeerd. Dit heeft de Egyptische vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Kamal Hassan All verklaard in een vraaggesprek met een Ame rikaanse krant. De vorming van deze patrouilles kan volgens Kamal Hassan Ali plaatsvinden als Jordanië de uit komst aanvaardt van de auto- nomieonderhandelingen. Wat de "kleine grenscorrecties" betreft, deze hebben volgens Ali ten doel dorpen te herenigen die op de grens liggen tussen Israel en de westelijke Jordaanoever.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15