Gerard Tebroke dwingt ticket voor Moskou af El Cid heeft hard hulp nodig Schockemöhle stapt boos op Indiër verrast in toernooi Hazerswoude HEINS GAAT DOOR Isolatieplan leeft in de Leedewijk Killanin treedt af LONDEN (AP) - Lord Killanin, de voorzitter van het interna tionale Olympisch comité, zal als zodanig aftreden. De Ierse edelman heeft doen weten niet te zullen aanblijven in weerwil van zware druk uit geoefend door leden van het IOC dat toch te doen. Als zijn huidige ambtsperiode van vier jaar afloopt zal hij toch nog het belangrijke Olympische congres dat in 1981 wordt gehouden in Ba den-Baden (West-Duitslahd), kunnen bijwonen. Killanin heeft er dan acht jaar opzitten als voorzitter. "Ge noeg voor wie dan ook", heeft hij gezegd. "Na de problemen met Moskou en alles wat er de laatste maanden is gebeurd is het tijd geworden voor nieu- Begeleider Westduitse springruitertop WOLFSBURG (ANP) - Na afloop van het inter nationale concours hippique in Wolfsburg heeft Alwin Schocke möhle bekend ge maakt, dat hij zich op staande voet terugtrekt uit de begeleiding van dé Westduitse spring ruiterstop. De 43-jarige Olympische kam pioenvan 1976 Stopte driejaar geleden met de actieve wed strijdsport. Hij werd daarna benoemd tot chef d'equipe van de nationale ploeg. Ook was hij verantwoordelijk voor het aankoopbeleid van paar den voor de nationale ploeg. Het kwam zondag tot de zoveel ste uitbarsting tussen Schoc kemöhle enerzijds en Hen drik Snoek (lid van de ploeg) en Lutz Gössing (woordvoer der van een aantal rijders) an derzijds. Zij hadden Schoc kemöhle een onsportieve en incorrecte hotiding verweten nadat hij tijdens het interna tionale concours hippique in Hickstead in gebreke was gebleven toen bleek dat de paarden van Frank Sloothaak niet op tijd waren aangeko- Tijdens het CHIO in Aken slui merde het conflict al. In Wolfsburg barstte de bom. Drie jaar -geleden werd Schockemöhle binnenge haald met de woorden: "Al- win, we hebben je nodig". Nu trekt hij zich terug: "Ik ben aile intriges moe. Ik zal me nu alleen nog bemoeien met mijn leerling Frank Sloot haak. Bij toernooien zal ik al leen nog als toeschouwer aanwezig zijn...". De nieuwe bondstrainer Her mann Schridde (43 jaar) zal alle door Schockemöhle neergelegde functies over nemen. Snfeek over Schridde: "We accepteren Schridde volledig, zowel op het men taal begeleidende vlak als op zijn vakkennis". PAGINA 13 HAZERSWOUDE - Het tennis toernooi in Hazerswoude mag zich verheugen op een onver wacht sterke bezetting van het herenenkel B. Behalve Jan Wil lem Bruin, Marinus Brooshooft, Hans Tönjann en Mark Nije. in deze volgorde geplaatst, geven drie Indiërs acte de presence. Rakhatan Wilson. Roy Edward en Widgy Paul en dat zij het rac ket weten te hanteren toonde met name Rakhatan Wilson al in de eerste partij die hij speelde op niet mis te verstane wijze aan. De ongelukkige, die tegen hem bin nen de lijnen mocht komen was een C-speler, Wittink. De score waarmee deze werd weggespeeld 6-1.6-1, imponeerde de kijkers en stellig ook de plaatsingscommis sie. die zagen hoe gemakkelijk de Indiër te werk ging. Als zijn land genoten. en dat mag gevoege lijk worden aangenomen van Wilson, net zo voor de dag komen als hij kunnen de verrassingen in Ha zerswoude als pepernoten uit de zak van Sinterklaas rollen. In het HDB zijn geplaatst het duo Brooshooft/Bruin en A. en R. Rolink van Toeg - Hillegersberg - Rotterdam. Bij de dames in B is de bezetting mager, maar de fi nale. die hoogstwaarschijnlijk zal gaan tussen Tine Langeveld en Petra Wessels zal ongetwijfeld een spannende aangelegenheid worden, waarin de punten met het oog op een plaatsing in het Match-Toernooi zeker niet ca deau zullen worden gegeven. In het HEC worden achtereenvol gens in de halve finales verwacht C de Winkel. M. Wolterink. R. de Bakker en Th. de Mooy. Bij de dames prijken A. Cijsouw en Ilonka van Riet als no 1 en no 2 op het wedstrijdschema, dat even min als bij de dames in B blijk geeft van een overweldigende belangstelling. Het tennistoernooi in Ter Aar kon al op de eerste wedstrijddag een surprise noteren. In het HEC werd de no 2, Klaas Oosterhoff in zijn eerste optreden gewipt en in twee sets. Voor die surprise zorg de C. Kortekaas, 6-0. 6-4. De ove rige geplaatsten in het HEC zijn achtereenvolgens H. v.d. Berg (Alkemade), no 1. B.Ponsioen. no 3 en Ron Ronberg no 4. In het DEC geven maar 8 dames bewijs van aanwezigheid. Geplaats wer den Ingnd van der Bas en zij het niet officieel. Cynthia Arnoldus (12 j.). Met haar vader was zij gis teren in het GDC bijna over de brug tegen n.b. het no 1 geplaat ste duo Bakker/Romberg. 7-5, 2-6. 7-5 voor eerstgenoemden! In het HDC had het als no 1 gekwali ficeerde koppel v. Veen/v. Veen het ook al niet gemakkelijk tegen D. Hamme en T. v.d. Bosch. De Alkemadese combinatie won tenslotte in twee sets. 7-5, 6-3. FRANK BONTE DINSDAG 8 JULI 1980 LANAKEN (ANP) - Oud-Europees kampioen bij de springruiters Johan Heins.zal ondanks de ver koop van het paardenbestand van stal Zangersheide normaal mee blijven doen aan internatio nale concoursen. "Eind deze maand ga ik me weer in Meppel vestigen", aldus de nu nog in de Belgische grensplaats Lanaken woonachtige Heins. "Ik heb de beschikking over een drietal paarden en voor mijzelf zal er nog niet eens zo heel veel veranderen. Dé andere ruiters, die bij Melchior in dienst waren, Willy van der Ham. Dick Wieken en Jan Broek, hebben echter geen paarden meer". VOETBAL - Het congres van de in ternationale voetbalorganisatie (FIFA) heeft gisteren tijdens een bijeenkomst in Zürich, na een afwezigheid van 22 jaar de natio nale bond van de volksrepubliek China weer in zijn midden opge- STOCKHOLM - Met een zevende plaats op de actuele we reldranglijst - een tijd die bijna zeven seconden onder de in eerste instantie door het Nederlands Olympisch Commitè vereiste prestatie ligt - heeft Gerard Tebroke maandag avond in Stockholm de ticket bemachtigd voor de Olympi sche Spelen van Moskou. De nationaal recordhouder op de vijf en tien kilometer greep in Zwe den met beide handen de kans dip het NOC hem na lang aandringen van KNAU-zijde alsnojg had gebo den. Tebroke finishte in een sterk bezette tien kilometer als vierde in de tijd van 27.48,6. Een tijd van 28 minuten „rond" was voldoende geweest voor het retourtje Moskou, al had het NOC eerder nog een tijd van 2U.55,0 gevraagd.s f Tebro- ke's geslaagde poging komt niet als een verrassing. Gezien zijn presta tie die hij eerder dit seizoen onder slechte weersomstandigheden neerlegde, was het duidelijk dat de Aaltenaar in een goede race ruim onder de 28 minuten zou moeten kunnen komen. Vooral zijn vorige week in Oslo op de vijf kilometer gescoorde tijd van 13.34,9 maakte duidelijk dat Tebroke wel moest slagen op de dubbele afstand. In Stockholm, waar Tebroke de weergoden nu eens niet tegenhad en bovendien voldoende concur rentie ondervond, was het vanaf het begin eigenlijk duidelijk dat hij zou slagen. Zeker toen de eerste vijf kilometer in 13.51 was afgelegd. De tweede vijf kilometer ging iets langzamer, maar vooral door het uitstekende twee kilo van de latere winnaar, de Japanner Seko (27.43,5) en de Rus Antipov(27,44,6) bleef het tempo evenwichtig. Te broke, wiens vorm nog steeds groeit, maar nog drie en een halve die grote piek heeft bereikt als in '77 en '78, toonde in de slotfase aan ook weer over meer pure snelheid te be schikken, waardoor hij een andere Japanner, Kita, naar de vijfde plaats verwees. Gerard Tebroke, die vorig jaar door blessures een vrijwel verloren sei zoen had, heeft nu nog ruim twee weken om verder te werken aan die topvorm die hem in '77 en '78 inter nationale toptijden van 27.37,6 en 27.36,6 bracht. Met die laatste tijd is Tebroke nog steeds tiende op de wereldranglijst aller tijden. Op donderdag 24 juli, op de openings dag van het olympisch atletiek- toernooi, treedt Tebroke in Moskou aan voor de series van de tien kilo meter. Dat het toch nog tot een olympisch optreden van Tebroke komt is ui teraard aan de Gelderse atleet zelf te danken maar zeker ook aan het aanhouden van de KNAU en met name van voorzitter Wim de Beer. Tevens werd - en dat is vrijwel elke vier jaar regel - door Tebroke aan getoond dat de selectie-proc edure die het NOC volgt, bij lange na niet waterdicht is. Vooral het feit dat NOC-bestuurderen beslissingen nemen over een atleet die zij niet of nauwelijks zelf in actie hebben ge zien heeft in de zaak-Tebroke nogal wat kwaad bloed gezet. Zonder de inspanningen van de KNAU was Tebroke op aanraden van het NOC gewoon thuisgebleven... r Gerard Tebroke draait goed mee in de kopgroep. De Nederlander zou uiteindelijk vierde worden e en ticket voor Moskou bemachtigen. Hoogtepunten Met de tien kilometer telde de tradi tionele tweedaagse in Stockholm op de eerste dag nog enkele hoog tepunten. Edwin Moses, die vori ge week in Milaan het wereldre cord op de 400 meter horden op 47.13 seconden bracht, won op nieuw - zij het geplaagd door een pijnlijk dijbeen - zonder moeite: 49.00 seconden. Van voortreffe lijk gehalte was de 800 meter. De Amerikaan Don Paige won in 1.45.0 voor de Westduitser Harald Schmid, die vorige week in Mi laan vanMoses eén afstraffing kreeg op de 400 meter horden. Schmid die ook een voortreffelij ke 800 meter kan lopen, eindigde op een halve seconde. Schmid had de grootste moeite zich land genoot Ferner van het lijf te hou den. Op de mijl zegevierde de Amerikaan Steve Scott, die een poging wilde doen het vorige week in Oslo gevestigde wereld record van Steve Ovett (Eng- 3.48.8) te verbeteren. Het tempo lag in het begin evenwel te laag en Scott won in 3.53.6. Hij hield oud- wereldrecordhouder John Wal ker (nw-Zee) eentiende seconde achter zich. Oud-wereldrecordhouder discus werpen Mac Wilkins (VS) won zijn specialiteit, die in Stockholm op zeer hoog niveau stond met 69,46 meter, waarmee hij slechts 31 centimeter achter bleef op zijn beste wereldseizoenprestatie. De Cubaan Mariano Delis maakte opnieuw duidelijk dat hij in Mos kou uiterst gevaarlijk kan zijn. De M Cubaan verbeterde het record van zijn land, dat met 67.84 meter reeds op zijn naam stond, tot 68,04 meter. Een andere Cubaan. Juan Brito, werd vierde met 65,48 m achter de Amerikaan John Powell, die de twee kilo discus 65.98 meter ver wierp. Bij de dames imponeerde de Cu baanse Maria Caridad-Colon, die bij het speerwerpen 65,98 meter wierp en oud-wereldrecord houdster Kathy Schmidt bijna drie en een haltffe meter achter zich hield. LEIDEN - Een noodkreet om hulp slaakt de studentenorganisatie El Cid, die is belast met de opvang van eerstejaars studenten in Lei den: "Er moeten studenten en hulpkrachten worden gevonden om de nieuwe lichting in augus tus goed te kunnen opvangen". Het vinden van ruim tweehonderd ouderejaarsstudenten om de eer stejaars op te vangen, levert elk jaar weer problemen op. "De be reidheid de zelf genoten opvang nu aan anderen over te dragen is helaas niet zo groot", verzucht El Cid. "Naast de mentoren blijken ook hulpkrachten moeilijk te vinden te zijn; deze vervullen in de El Cid-week allerlei praktische karweitjes, zoals het opscheppen van hutspot, het bouwen van po dia, het neerzetten van stoelen, het schoonmaken van gebruikte terreinen enz. enz.". Dit jaar is de El Cid-week van 11 tot en met 15 augustus. In die week krijgen ongeveer 1800 aanstaan de eerstejaarsstudenten hun eer- ste opvang en introductie in Lei den. Dit "debuut in Leiden" ge beurt onder leiding van. een ou derejaars mentor. De mentor krijgt een groepje van acht eerstejaars, waarmee een programma wordt afgelopen. Dit Leden van de El Sid-commissie: v.l.n.r. Regina de Valk.Coby van Haas- drecht, Gert Snippe, Bote de VriesLiesbeth Kuiper en Schelte van Heem stra. programma omvat onder andere een kennismaking met de uni versitaire voorzieningen, de stad Leiden en de studentenvereni gingen. Elfde keer Dit jaar is het voor de elfde keer dat er een El Cid-week wordt geor ganiseerd. De commissie die het dit keer allemaal moet gaan orga niseren is begin maart geinstal- leerd en bestaat uit louter studen ten. De commissie is begonnen met het uitstippelen van de "zeer grove lijnen". Daarna heeft iedereen, die zich voor Leiden heeft aan gemeld. een eerstejaarsbrief toe gezonden gekregen. In zo'n brief staat het globale programma en een aantal praktische zaken, zo als slaapzakken, deelnemerskos- ten, maaltijden en dergelijke. Bij deze brief wordt een aanbeve ling van de rector magnificus A. A. H. Kassenaar ingesloten. ("Je hebt dus besloten je opleiding, die tegenwoordig in de peuter speelzaal begint, te voltooien met een academische studie".....). De laatste jaren wordt ook onder de HBO-studenten propaganda gemaakt voor de El Cid-week. Probleem Tijdens de El Cid-week wordt er ook een "kamerzoekactie" ge houden. "Het grootste probleem dat de eerstejaarsstudenten in het begin van hun studie tegen komen, is de kamernood", zegt de El Cid-commissie. "Een eerstejaars die minder dan anderhalf uur onderweg is om Leiden te bereiken, kan niet ver wachten dat hij in zijn eerste jaar een kamer krijgt. Hij is dus de eerste maanden van zijn studie maximaal drie uur per dag kwijt aan reizen. Dat is iets dat vaak desastreus blijkt te zijn voor de studie". Een incidentele actie van El Cid is niet meer "dan een druppel op een gloeiende plaat". Op de slotdag is er een voor "ieder een toegankelijk folk-festival in het Van der Werfpark". 's Avonds is er een slotfeest. "Naast de in formatie-overdracht heeft de El Cid-week ook een belangrijk so ciaal karakter", zeggen de orga nisatoren. "De eerstejaars doen in deze week hun eerste kennissen op. Zo wordt geprobeerd te voorkomen dat zij zich in Leiden verloren voelen". LEIDEN - Veel bewoners van de Leedewijk (Merenwijk) hebben belangstelling voor dubbele beglazing in de woonkamer en spouwmuur- en leidingisolatie. Dit blijkt uit een onderzoekje, dat de isolatiecommissie van de huurdersvereniging Leedewijk in februari uitvoerde. Ongeveer 50 procent van de enquê teformulieren werden ingevuld door de bewoners. De commissie verbindt daaraan de conclusie "dat het onderwerp isolatie ken nelijk bij haar leden leeft". In het orgaan van de vereniging, de Leedëbinder, schrijft de isolatie commissie dat de meeste tocht optreedt doordat de aansluitin gen tussen de elementen die bin nen en buiten scheiden onvol- doende zijn afgedicht. "Er ontstaat tocht bij kozijn-muu rafsluitingen, ramen en deuren en vooral bij de volglazen voor deuren", aldus de commissie. Gezien het aantal klachten wil de commissie dat de nodige aan dacht wordt besteed aan isola tiemogelijkheden. Inmiddels heeft het bestuur van de huur dersvereniging een gesprek ge had met de eigenaar, De Natio nale Nederlanden. "Nationale Nederlanden zal bekijken in hoe verre het mogelijk om dubbele beglazing aan te brengen. Ze moet bestuderen of het financieel gezien haalbaar is. En zo ja, hoe de zaken moeten worden aange pakt", aldus het bestuur. iVie betaalt wat? Dat is de centrale vraag. "Daarover is nog maar weinig bekend", zegt de heer Telkamp van de vereniging. "Wij hebben ook nog maar één ge sprek gehad. Nationale Neder landen beloofde ons op de hoogte te zullen houden van de vorde ringen. Wij piekeren zelf ook over isolatie, zeiden ze. Dat zou kun nen betekenen dat ze op korte termijn wat willen doen. Maar zeker weten doen we dat natuur lijk niet". "Als we eenmaal zover zijn is het is natuurlijk interessant om te we ten hoe de verdeelsleutel komt te liggen", vervolgt Telkamp. "Of tewel: hoeveel moeten wij, huur ders, betalen. Bij de bepaling van dat bedrag zal zeker rekening moeten worden gehouden met de grote mobiliteit van de Meren wijk. Het is hier een gaan en oen komen. Mensen die hier maar een paar jaar blijven zijn natuurlijk niet bereid om een flink bedrag neer te tellen 'voor isolerende voorzieningen. Nationale Ne derlanden moet daarmee goed rekening houden". "Laten we vooral afwachten en niet te voorbarig zijn", concludeert hij. "Want in dit stadium kunnen we nog maar weinig zinnige din gen zeggen". Vakantie (1) Buurthuis "Het Mierennest" aan de Morsweg 59 trekt mor genmiddag naar het Panbos in Katwijk aan Zee. De tocht gaat per lijnbus en kinderen m de leeftijd van 6 tot 12 jaar kunnen eraan meedoen. De bedoeling is dat er in de bui tenlucht wordt gespeeld. De kosten bedrag 1.50. Vakantie (2) Clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126 organiseert morgen een verf-ochtend voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Er zullen "schilderijen" worden gemaakt met de vakantie als onderwerp. Kosten f 0.75. s Middags is er in het clubhuis een filmvoorstelling voor alle leeftijd. Er worden tekenfilms gedraaid van de bekende striphelden Tom and Jerry. De voorstelling begint om twee uur en de entreeprijs be draagt f 2.50. Hengelsport (1) Visvereniging "Zaalberg" hield een viswedstrijd op de Ka- gerplassen. De vangst was re- delijk. De uitslag luidde: 1. JJ. v. Went jr. 16 stuks (2950 gram). 2. G.P. v.d. Vaart 10 stuks (2350 gram). 3. JJ. v. Went sr. 13 stuks (1650 gram 4. M. Klootwijk 9 stuks <1500 gram). 5. B. Klootwijk 7 stuks (1000 gram), 6. P. Hemerik 8 stuks (700 gram), 7. J. v. Zeist 10 stuks (500 gram), 8. v.d. Linden 2 stuks (400 gram). 9. W. Roest 1 stuks (100 gram). lO.F.v.Bers 1 stuks(75gram). Hengelsport (2) W "De Gulden Voorn" hield een viswedstrijd op de Kaag. De vangst was matig. De uitslag was: 1. H. v. Alphen jr. 27 stuks (4360 gram). 2. H.v. Al- phen jr. 21 stuks (3450 gram). 3. F. Smit 27 stuks (3250 gram), 4. B. Velthuijzen 22 stuks (3170 gram). 5. W. Lar- dee 22 stuks <2690 gram). 6 H. Schouten 11 stuks (2040 gram). 7. G. Kleijn 19 stuks (1960 gram8MHoogkamer 11 stuks (1780 gram). 9. C. Lardee 9 stuks (1640 gram). lO.E.Gertenaar U stuksf 1170 gram). Hengelsport (3) HSV "De Sportvrienden" hield een viswedstrijd in de Nieuwe Vaart. De uitslag was: 1. B. Honsbeek 16 stuks (2170 gram), 2. E. Mooybroek 14 stuks (1720 gram). 3. W. Schouten sr. 24 stuks (1630 gram). 4..Chr. Schouten 18 Stuksf 1510 gram ).5.C. Schou ten sr. 16 stuks 1500 gram). 6. H.Jansen 10 stuks (710gram), 7. John Schouten jr. 7 stuks (520 gram). 8. J. Janssen 4 stuks (215 gram). 9. Hen Schouten 4 stuks (200 gram), 10. AHogerwrst 4 stuks (200 gram). Duivensport 3V De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf St. Quentin met 103 oude duiven. De uit slag was: 1.10. P. Mouten .2.3, 4.5.7.9.K.rd.Berg.6.Sr d. Hoven. 8. W Kap

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13