Post-festival' kent geen einde Wild-west van Ier Kelly wekt woede op van sprinters Kuiper kan kiezen uit diverse aanbiedingen JAN RAAS OPNIEUW IN GROEN TRICOT Finishfoto wijst Jan Raas toch als winnaar aan TOUR IN CIJFERS MAANDAG 7 JULI 1980 NANTES (ANP) - Door zijn derde etappezege heeft Jan Raas gisteren dc groene trui heroverd op de Fransman punt. De wedstrijdcor rissen hadden dat na afloop van de rit niet zo snel kunnen uitrekenen. Vandaar dat Ber- tin op het erepodium een nieuwe groene trui kreeg. Enig chauvinisme was daar ook niet vreemd aan. Berlin fietste gisteren naar zijn woonplaats Nantes. Zijn sup porters rekenden op een etappe-overwinning. Die kwam er niet. omdat Bertin temidden van het getrek en geduw ten val kwam. Hij werd toch op het podium geroepen voor een nieuwe groene trui. Als een doekje voor het bloeden. Vandaag moet hij het kleinood afstaan aan Jan Raas. die er nog steeds niet zijn zinnen op heeft gezet. "Anders zou ik wel tegen Bertin sprinten bij de tussensprints onderweg. We moeten eerst zien hoe het met de gele trui voor Joop Zoetemelk gaat. Misschien dat ik me in de laatste tour week op het groen treer". Schijn bedriegt ook hu te gaan wees de finishfoto i NANTES (GPD) - Honderd meter voorbij de finishlijn in Nantes was Sean Kelly het mikpunt van een aan tal woedende sprinters. De Ier had in de laatste meters van de etappe die de Tour karavaan van Saint Malo naar Nantes voerde zijn hele repertoire vol onre- gelmatigheiden gebruikt om zijn honger naar een ritzege te stillen. Een gedrag dat hem niet alleen dis kwalificatie opleverde, maar te vens kwam te staan op ferme vuistslagen en een lawine van verwensingen. Soigneur Ruud Bakker moest met bruut geweld wereldkampioen Jan Raas bui ten het bereik van Kelly houden en een Tour-official kon maar ternauwernood voorkomen dat de Belgische kampioen Jos Ja cobs de Ier een genadeloze af straffing gaf. Uiterst emotionele tonelen dus na de ondanks de vele troepenbe wegingen onderweg, redelijk vlakke etappe. Kelly ontweek de gebalde vuisten in de richting van zijn ietwat langwerpige ge laat als een geblesseerde ballet danser. Zoveel tumult ging zijn pet te boven. Met de stem van een sopraan riep hij zijn onschuld uit. ..Natuurlijk was het niet volgens de regels. Maar ik kon werkelijk niets anders doen. Ik zat ingeslo ten tussen Raas en Jacobs en wanneer ik mijn armen niet ge bruikt zou hebben, was er een valpartij ontstaan". NANTES (GPD) - Achteraf bleek dat er niet eens een protest van Jan Raas of een ingreep van juryvoorzitter Jean Court nodig was, om de zevende overtappe-overwinning van de Raleighs veilig te stellen. Haarscherp wees de fotofinish aan dat niet Sean Kelly, maar we reldkampioen Jan Raas met mil limeters verschil de eindstreep op de Route de la Joneliere als eerste had bereikt. Jk dacht dat het precies andersonf, was", luidde het commentaar van de regen- Wanhopif? boogtruidrager. ,Jtelly was een flits naast me gekomen". weet hoe het gaat. Er wordt ge praat en gelachen en al gauw heb je een glaasje meer op dan goed is voor iemand die deelneemt aan zo'n zware wedstrijd als de Tour", vertelde Jan Raas. van dat een in de slotfase ontsta ne kopgroep, met benalve Ludo Peeters, Patrick Pevenage (geen familie van gele-truidrager Rudy Pevenage). ook Leo van Vliet in de gelederen, vlak voor de finish werd ingelopen. S9 »r 1r l ,..jG 1/ -p*?"* Het bewijs dat de Ierse wegsprinter in de laatste meters van de ne gende etappe meer met de han den dan met de benen had ge streden voor de ritzege, hoefde overigens niemand uit het pelo ton te leveren. Nog voordat de fi- nishfilm was geraadpleegd, werd Jan Raas reeds tot winnaar uitge roepen en kreeg Kelly te horen dat hij naar de laatste plaats van het sprintende peloton was te ruggezet. Dus geen bloemen en geen geld voor de Ier. De rustdag waarvan de hele kara vaan zaterdag in het met toeristen overspoelde St. Malo had geno ten, haalde niet het ritme uit de 'naar successen hunkerende ren ners van Peter Post. Ze hadden in ontspannen sfeer genoten van de alledaagse dingen die nu eens niet uitstuitend bestonden uit rijden en ontberingen lijden. „Mijn vrouw Anja was voor een dagje overgekomen naar Frank rijk. Veel collega's hadden trou wens eveneens hun echtgenote, verloofde en verdere familiele den op bezoek. Toch moet je tij dens een rustdag oppassen. Je De derde ritoverwinning van de wereldkampioen en het zevende succes in totaal van zijn ploeg, maakte de verzamelde concur rentie als het ware wanhopig. „Komt er dan nooit een einde aan hun zegereeks?", stond er op de gezichten van verslagen tegen standers te lezen. Het was inder daad ongelooflijk. Inclusief de proloog en halve etappes konden er tot dusver twaalf winnaars worden gehuldigd, worden. Niet eens de helft van de ritoverwin- ningen kwam in andere ploegen terecht. Bovendien eiste Bernard Hinault liefst drie van de vijf res terende overwinningen op. Beter dan deze simpele constatering is het Post-festival niet onder woorden te brengen. „Hinault had het tussen St. Malo en Nantes overigens niet gemakke lijk", benadrukte Jan Raas. „Een paar dagen geleden meende ik nog dat hij komedie speelde. Nu heb ik gezien dat hij af en toe op zijn tanden moest bijten om in de buurt van Zoetemelk, Lubber- ding, Van de Velde en de kop mannen van andere ploegen te blijven". Het feit dat zijn rivalen hem pijn deden, was er mede de oorzaak Blij NANTES - Negende etappe van St. Malo naar Nantes over 205.3 km 1. Jan Raas (Ned-Post) 5 uur, 28 min 27 sec (gem 37,503 km per uur), 2. William Tackaert (Bel-De Bruyne), 3. Jos Jacobs (Bel-Go- defront), 4. Guido van Calster (Bel-De Kimpe), 5. Patrick Friou (Fra-Dnaguil- laume), 6. Jan Jonker (Ned-Lauwers), 7.Rudy Pevenage (Bcl-Godefroot), 8. Johan van de Velde (Ned-Post), 9. Jac ques Bossis (Fra-De Muer), 10. Klaus-Pe- ter Thaler (Wdl-Perurena), 11. Patrick Pevenage (Bel-De Bruyne), 12. Dirk Wayenberg (Bel-Godefroot), 13. Eddy Schepers (Bel-De Bruyne). 14. Joel Gal- lopin (Fra-Danguillaume). 15. Pol Ver- schuere (Bel-Godefroot). 37. Hans Lan- gerijs (Ned-De Bruyne). 40. Henk Lub- berding (Ned-Post). 47. Jo Maas (Ned-De Bruyne), 57. Cees Priem (Ned-Post). 58. Hennie Kuiper (Ned-De Muer), 87. Hen- nie Stamsnijder (Ned-De Bruyne), 90. Jos Schipper (Ned-Lefevre), 91. Joop Zoetemelk (Ned-Post), 102. Bert Ooster bosch (Ned-Post). Algemeen klassement: 1 Rudy Pevena ge (Bel-Godefroot) 46.02.50, 2. Pierre Bazzo (Fra-Crepel), op 2.36 min., 3. Ber nard Hinault (Fra-Guimard) op 4.12, 4 Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 6.12, 5. Henk Lubberding (Ned-Post) op 6.15. 6. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 6.36,7. Johan van de Velde (Ned-Post) op 6.57,8. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 7.24, 9. Patrick Bonnet (Fra-Guimard) en Jean- Luc vandenBroucke (Bel-Crepel) bei den op 9.32, 11. Jean-Rene Bernaudeau '(Fra-Guimard) op 9.41,12. Patrick Perret (Fra-De Muer) op 10.20. 13. Jean Chas- sang (Fra-Guimard) op 10.45. 14 Eddy Schepers (Bel-De Bruyne) op 11.02, 15. Pascal Simon (Fra-De Muer) op 11.10,17. Gcrrie Knetemann (Ned-Post) op 11.18, 18. Gery Verbinden (Bel-Godefroot) en Johan de Munck (Bel-De Kimpe) op 11.21,25. Lucien van Impe (Bel-Lefevre) op 12.46,28. Joaquim Agostinho (Por-Al- tig) op 14.47, 29. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra-De Muer) op 14.54. 43. Jo Maas op 19.01, 47. Schipper op 20.13, 55. Jonkers op 21.30, 60. Raas op 22.49, 65. Van Vliet op 23.39, 74. Oosterbosch op 26.20. 80 Langerijs op 29.09.85. Priem op 30.47,97. Stamsnijder op 34.28. Dagploegenklassemcnt: 1. Ploeg-Go- defroot (Jacobs, Rudy Pevenage, Wayenbergt Verschuere) 21 uur 53 min 48 sec, 2. Ploeg-De Bruyne z.t. (62 plaat sen), 3. Ploeg-Danguillaume z.t. (88), 4. Ploeg-De Muer z.t. (96), 5. Ploeg-Lnu- wers z.t. (109), 6. Ploeg-Crepel z.t. (113), 7. Ploeg-Post z.t. (127). Algemeen klassement: 1. Ploeg-Gul- mard 196 uur. 27 min 04 sec. 2. Ploeg- Post 196.31 45, 3. Ploeg-Godefroot 196.31.45,4. Ploeg-De Muer 196.42.11.5. Ploeg-Danguillaume 196.58.08, 6. Ploeg- Crepel 197.01.03. Puntenklassement: 1. Jan Raas 154 pnt., 2. Yvon Bertin 153,3. Pierre Bazzo 116.4 Rudy Pevenage 112, 5. Bernard Hinault 93. 6 Sean Kelly 92. Bergklassement: 1 Jean-Luc vanden Broucke 37 pnt., 2. Lucien van Impe 22, 3. Eddy Schepers 17. Jongerenklassement: 1. Johan van de Velde, 2. Ronny Claes, 3. Patrick Bonnet. Raas: „Toen Johan van de Velde uit het peloton wegvluchtte, was Hi nault blij dat de knechten van Rudy Pevenage het tempo hoog opschroefden en zodoende weer voor een hergroepering zorgden. Alleen had Bernard Hinault het gat nooit kunnen dichtrijden. Bij tempoverhogingen van Joop Zoetemelk was mijnheer de favo riet trouwens ook reeds in moei lijkheden geweest. Je kunt nu wel zeggen dat het niet fair is om een renner aan te vallen die last heeft van een knieblessure, maar aan de andere kant is het keihar de business. De Tour is geen wedstrijd voor juffertjes. Wie ga randeert ons dat Hinault niet het zelfde zou doen als de situatie precies andersom was". Leo van Vliet, Ludo Peeters en Pa trick Pevenage hadden, voordat zij met minder dan 10 kilometer te rijden waren ontsnapt, eerst nog een aantal medestrijders aan hun zijde gehad. Bert Ooster bosch behoorde in deze vrij rus tige etappe eveneens tot de vluchters van het laatste uur. Ook Van den Broucke, Van de Wiele, Tackaert, Van Overschelde, Le- geay en Gauthier vertoefden in de spits toen de buitenwijken van etappeplaats Nantes reeds be reikt waren. Het peloton volgde evenwel op zo geringe afstand, dat eerst Oosterbosch c.s. ingelo pen werden en vervolgens Sez- nec als voorbode van het vrijwel compacte veld op het overgeble ven trio koplopers neerstreek. „Jammer, alhoewel ik me niet honderd procent fit voelde", zei Leo van Vliet. „Ik had ondanks alles gehoopt op een ritoverwin ning". Schrik Commentaar van Jan Raas: „Vol gens mij had Van Vliet een beetje schrik voor Patrick Pevenage. Dat manneke is erg rap". Hoe dan ook, de wereldkampioen zat weer in een goede positie toen de hoofdmacht in sneltreinvaart richting eindstreep daverde. „Achter mijn rug hoorde ik nog ge kraak van materiaal als gevolg van een valpartij", zei Jan Raas over de ontknoping. „De Belgi sche kampioen Jos Jacobs was uiteindelijk voor mij een prachtig mikpunt. Ik snelde hem voorbij, maar opeens viel Jacobs stil. In een flits zag ik een hand aan zijn shirt. Het was de hand van Kelly Nog voordat ik afgestapt was, riep Johan van de Velde naar mij dat ik moest protesteren. Hij heeft mij eerst weggeduwd en toen aan Jacobs getrokken, zei van de Velde. Toen wist ik met een waarom Kelly als het ware uit een katapult langs me heen was geflitst". Dat de Nederlanders vandaag, op weg naar Bordeaux, in de aanval gaan ligt in de lijn der verwach tingen. Ze hebben evenals Peve nage, Kuiper en de anderen ge zien dat Hinault allesbehalve gemakkelijk de bressen kan dichten wanneer hij regelmatig wordt aangevallen. NANTES (GPD) - Hennie Kuiper staat op het ver langlijstje van diverse ploegleiders, die nu reeds bezig zijn met het forme ren van hun team voor het nieuwe seizoen. Alhoewel het reglement van de FICP, de Internationale Federatie van de Prof wielersport, bepaalt dat er pas na 1 oktober mag wor den onderhandeld en ba sisovereenkomsten kun nen worden gesloten, is het een publiek geheim dat weinigen zich iets aan trekken van deze re gel. Fred de Bruyne, chef d'equipe van DAF Trucks, if een van de ploegleiders die Hennie Kuiper wil contracteren. Bevestiging noch ontkenning valt er te mid den van het Tourspektakel te krijgen. Hennie Kuiper merkte desgevraagd op: ,,Ik heb alleen gehoord dat de directie van die firma besloten heeft om ook vol gend jaar een ploeg op de been te Na enig aandringen wilde Kuiper niettemin kwijt „Ik weet dat er links en rechts belangstelling voor mij bestaat, maar ik vraag begrip op te brengen voor de si tuatie waarin ik verkeer. Eerst vindt er trouwens een gesprek plaats met de zakelijke en techni sche leiding van mijn firma". totaal zou de vroegere Olym pisch en wereldkampioen nu reeds uit vier aanbiedingen kun nen kiezen. Daarbij behoort niet meer de Nederlandse equipe HB. Voor de start van de Tour is er door de directie van deze firma weliswaar met Kuiper gepraat, maar hoewel de financiële eisen van laatstgenoemde geen be zwaar vormden, bleek het pro gramma dat hij beoogde af te werken vooralsnog een strui kelblok. Het was logisch dat Kui- Zijn ploeggenoot Guido van Cal ster, tijdens massale aankomsten ook altijd in de voorste lijn te vin den, probeerde de felle aanvallen op Kelly te pareren. „Dat zo'n Ja cobs zich zo gedraagt is alleen maar een bewijs dat hij boos is omdat hij niet kan winnen". Jacobs ontkende die beschuldiging glashard. „Hoe komt hij daar nu toch bij. Ik lag helemaal niet in de positie om te winnen. Raas is na melijk veel te sterk voor ons. Daar komen wij nooit aan, maar wat zo'n Kelly doet is ongeloof lijk." Na zijn derde spurtzege is de repu tatie van de wereldkampioen al leen maar groter geworden. Zoals de klassementsrenners vol ont zag over Hinault spreken en zich bij voorbaat bij zijn meester schap lijken neer te leggen, zo bewonderend en onderdanig zijn de uitlatingen van de schaarse sprinters in het gezelschap dat deze 67ste Tour de France af werkt. William Tackaert, door de uitslui ting van Kelly tweede in Nantes, beweerde: „Ik ben gelukkig nooit bang in een sprint en ik heb me er ook vandaag weer vol in gegooid. Maar tegen zo'n geweldenaar valt niet op te fietsen. Hij komt pal op de wind naar voren en tegen de meet kunnen wij niet winnen Op een bepaald moment blijf je doodgewoon hangen". De enige die zich voorlopig niet bij het meesterschap van Raas wil neerleggen is dus Sean Kelly. Een wat zonderlinge figuur in de wielersport. Vooral ook omdat hij de enige Ierse prof van betekenis is (Ierland heeft twee beroeps- renners) en vrij snel als spurter op de voorgrond gekomen. Zes jaar geleden kwam hij ineens in het vizier van Jean de Gribaldy, de Franse ploegleider. Kelly won toen de Ronde van Lom bard ije voor amateurs, waar hij de hele Italiaanse klim-elite het achter wiel liet zien. Vier jaar geleden werd Kelly, in middels 24 jaar, beroepsrenner. Hij verliet de boerderij van zijn ouders in Carrick-in-Suir en trok in een pension in het Belgische Vilvoorde. Na de eerste tijd in korte ritten tijdens de trainings kampen zijn visitekaartje als sprinter te hebben afgegeven, kwam hij pas dit seizoen echt tot ontplooiing. Hij won de derde rit in de driedaagse van de Westkust, waarvan hij ook het eindklasse ment op zijn naam schreef, vier ritten in de Ronde van Spanje en één in de Dauphiné Libére. In deze Tour wil het maar niet luk ken. Vrijdag juichte hij welis waar, maar toen was het hem ontgaan dat Oosterbosch er tus senuit geknepen was. Gisteren greep hij naar grove middelen en weer stond Kelly met lege han den. In het gezelschap van de gro ten is hij dan ook aardig op weg de eeuwige tweede te wor den. 8juli- 11e etappe indivKluele tijdrit minck, wil terugkeren op de wielermarkt met... Saronni als kopman. Vast staat wel dat Peter Post vol gend jaar behalve de Deen Oer sted ook de twee Belgen Ludo Peeters en Frank Hoste in zijn formatie opneemt. Pollenticr en Fons de Wolf vertrekken na af loop van het seizoen naar Ver meer Thijs, thans medesponsor van de equipe Mini Flat. waar voor onder anderen Planekaert en Fedor den Hertog uitko? men. ATLETIEK - Tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Pisa zijn enkele goede prestaties gele- verd De Italiaan e iabi iella Do- rio verbeterde haar nationale re cord op de 800 meter aanmerke lijk. Zij finishte na 1 minuut en 57.66 seconden. Het oude record stond op 2.00.4. Massimo di Gior gio werd de nieuwe Italiaanse re cordhouder hoogspringen met eter He Dude Bru de To de Fr weer in dit programma zou willen opnemen, waarbij kwam dat de ploeg HB bovendien in de breed te versterkt moest worden. In de Tourkaravaan gonst het in tussen van geruchten dat de Ita liaan Saronni de plaats van Kui per gaat innemen. Italiaanse stemmen beweren dat zulks hoogst onwaarschijnlijk is omdat BrooKlyn. de vroegere sponsor van onder meer Roger de Viae-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9