Surinaams protest in Den Haag Auto botst tegen boom: twee doden 'Geen direct verband tussen doden van kind en kindermishandeling' i JiiJR Deel van Merwekade in Dordrecht ingestort Tevredenheid over wervelkolom-operatie MAANDAG 7 JULI 1980 UTRECHT (GPD) - „Zoiets doe je toch niet", zegt een serveer ster in het v.egrestau- rant tegen haar collega. Vol weerzin schuift ze de krant opzij met het bericht „moeder ver drinkt haar baby in bad". „Ze had het kind beter kunnen wegge ven". De reactie van de serveerster op het krantebericht is er een van totaal onbegrip. Prof. F. H. Beyaert en dr. C. de Waal herkennen dat. Ook zij heb ben er moeite mee zich in te leven in de motieven die tot zo'n daad leiden. „Achteraf kan je de oorzaken soms wel reconstrueren, maar echt in voelbaar wordt het voor een buitenstaander nooit", me nen zij. In hun dagelijkse werk worden Beyaert en De Waal gecon fronteerd met gevallen waarin ouders zich aan hun kinderen vergrijpen. Als di recteur van het psychiatri sche Pieter Baan-centrum in Utrecht krijgt Beyaert van jqstitie in dergelijke gevallen het verzoek om voorafgaand aan de rechtzitting een psy chiatrisch rapport over de verdachte op te stellen. De Waal is medewerker van het Bureau Vertrouwensarts in Utrecht. Dit bureau probeert voordat justitieel ingrijpen onontkoombaar is geworden de ouders te bewegen het tot gewoonte uitgegroeide ge weld tegenover hun kinderen te stoppen. De vraag ligt voor de hand of er een direct verband is tussen een dergelijke daad en het veel vaker voorkomende ver schijnsel van kindermishan deling. Die relatie blijkt er bijna nooit te zijn. Beyaert „Slechts een héél en kele keer gaat een kind dood als gevolg van een uit de hand gelopen mishandeling. In de meeste gevallen doodt men het kind in een psychotische (verwarde) geestestoestand. Je zou kunnen zeggen dat die mensen op zo'n ogenblik werkelijk stapelgek zijn". De Waal: „Bij kindermishande ling ligt dat anders. De ouder loopt vast in de opvoeding. Geweld wordt gewoonte, het is een geaccepteerde norm geworden in de opvoeding binnen een gezin". Twee verschillende zaken dus, die we uit elkaar moeten hou den. Vandaar eerst het accent op het doden van kinderen in - wat wordt genoemd - een vlaag van verstandsverbijste- ring. Prof. Beyaert: „Meestal komt dat voor iedereen als een donderslag bij heldere hemel. En doorgaans zijn het vrou wen die een dergelijke daad begaan". De Waal: „Dat laatste is natuur lijk wel logisch, omdat vrou wen veel meer thuis zijn en dus bijna voortdurend bij de kinderen. Eén op alle kinderen worden gedood vanuit de waange- dachte dat zij daarmee be schermd zijn tegen een be dreigende wereld. „De kinde ren moeten dan eigenlijk door de dood worden gered", aldus Beyaert. Hij vertelt dat het erg moeilijk is vast te stellen vanuit welke achtergrond zo'n waanidee post kan vatten. „Vaak is het een heel ingewikkeld jeugd trauma. Maar dat verschilt voor ieder zoveel, dat er geen patroon uit te halen is". Uit onderzoek werd duidelijk dat er enkele parallellen toch konden worden getrokken. Gezinnen met méér dan drie kinderen onder de zes jaar, waarvan de vader of moeder zelf beneden de elf jaar de ou ders heeft verloren, lopen een groter risico. Daarbij spelen voorts nare ervaringen mee als: het overlijden van een naast familielid, een echtge noot die in de gevangenis te recht komt of zijn baan kwijt raakt. Beyaert: „Vrouwen, en in een enkel geval mannen, kunnen daar zo depressief van wor den dat ze gaan hallucineren. Stemmen vertellen hun dat het de beste oplossing is de kinderen om het leven te brengen. Vaak proberen ze dan ook nog de hand aan zichzelf te slaan, maar dat lukt in 't algemeen net niet". Volgens Beyaert ligt de tragiek in deze zaken niet alleen in de dood van het kind. Ook de volstrekt uitzichtloze toe komst van de dader is een enorm drama. „Kan iemand voor zichzelf nog een leven leiden met de eeuwige weten schap het eigen kind te heb ben gedood? Accepteren dat men is geweest is het enige wat nog overblijft", aldus Beyaert. De psychiatrische inrichting is na de daad bijna altijd het eindstation voor zo'n vader of moeder. TER (verpleging in een rijksinrichting) wordt niet geadviseerd omdat voor herhaling niet hoeft te wor den gevreesd. Maar van een terugkeer in de familie of de buurt is geen sprake meer. De daad is te schokkend geweest om door de maatschappij te worden aanvaard. Sporadisch komt het, aldus De Waal, voor dat tiener-moeders hun pas geboren ongewenste kind om het leven brengen. „We zien dat gebeuren in ge meenschappen waar de so ciale structuur is weggeval len. Bijvoorbeeld een fa brieksstad waarvan de indus triële activiteit is ingestort. Door werkloosheid ontstaat een grote kans op sociale iso latie. De jonge moeder heeft dan te weinig contacten om de geboorte van het kind te verwerken". Wanhoopsdaden zoals het do den van een kind komen vol gens Beyaert en De Waal in alle lagen van de bevolking voor. Ook bij minder fataal geweldsgebruik - de kinder mishandeling - is dit het ge val. De Waal: „Wel verschilt de uitingsvorm. In lagere so ciale milieu's is een klap vlugger gegeven, maar in de hogere milieu's kan een kind te lijden krijgen van geeste lijke mishandeling. Een kei harde afstraffing met woor den, het negeren van een kind, ze hebben praktisch de zelfde uitwerking als een pak slaag". Verkrampte jeugdervaringen van ouders liggen veelal ten grondslag aan kindermis handeling. „Wanneer een va der of moeder vroeger zelf thuis veel slaag heeft gehad, zal deze het voor zichzelf sneller aanvaarden dat een kind met klappen wordt op gevoed", aldus De Waal. „Wij proberen als Bureau^ Ver trouwensarts zo'n spiraal te doorbreken Opmerkelijk is het, dat binnen een gezin het meestal juist één kind is dat wordt mis handeld. De Waal: „Er zijn vaak kleine oorzaken aan te wijzen. Een jongetje had ei- - genlijk een meisje moeten zijn, of omgekeerd. Het kind was niet welkom. Het heeft een kleine hersenbeschadi ging en is daarom wat druk ker dan de anderen. Kortom, het verwachtingspatroon van de ouder klopt niet met de werkelijkheid van het kind". „Je kunt je voorstellen hoe machteloos een moeder zich kan voelen wanneer een kind veel huilt. Ze heeft het ge voed. het ligt in een heerlijk bedje. Het kind komt niets tekort, en toch huilt het maar. Op zo'n moment kan het die ouder teveel gaan worden. Het kind zal en moet stil zijn. Dan is een klap gauw gege- De Waal legt uit dat hij als ver trouwensarts ouders leert hun kinderen positieve aan dacht te geven. „Het patroon moet worden doorbroken, waarin alleen op het kind wordt gereageerd wanneer het rotzooi maakt. Als een kind eens stil zit te spelen zijn ze doodsbenauwd het aan te halen. Zo van: laat het nou maar, want het is eindelijk rustig. Wij vinden dat je het kind dan juist mag knuffelen om het te laten zien dat het 1 ïef is. Positieve aandacht noe men wij dat". CDA-kamerlid Aarts sluit herziening verdrag niet uit DEN HAAG (GPD) - Enkele tientallen in Nederland wo nende Surinamers hebben zaterdag op het Binnenhof in Den Haag geprotesteerd tegen de Nederlandse afwijzing van het verzoek om ontwikkelingsgeld dat Suriname van Nederland te goed heeft, waardevast te maken. De beto gers verwijten Nederland een neo-kolonialistische hou ding jegens Suriname. Eén van de portiers van de Tweede Kamer nam de protestbrief van de demonstranten in ontvangst; politici zijn er in deze vakantie nauwelijks op het Binnenhof te vinden* De betogers vinden dat het verdrag waarin de Nederlandse ontwik kelingshulp aan Suriname wordt geregeld, moet worden opgebro ken. Dat verzoek kreeg minister De Koning (ontwikkelingssa menwerking) vorige week tijdens zijn bezoek aan Suriname ook te horen van de Surinaamse rege ring. De bedoeling ervan is dat het be drag dat Nederland voor Suri name heeft uitgetrokken, niet voor een deel aan inflatie verlo ren gaat. Op dit moment is van de 2,7 miljard die bij het verdrag van 1975 werd overeengekomen, al 700 miljoen gulden door inflatie verloren gegaan. Het Tweede-Kamerlid Aarts (CDA) sloot dit weekeinde in een radio gesprek overigens niet uit dat het verdrag inderdaad zal worden herzien, ofschoon minister De Koning het Surinaamse verzoek vorige week afwees en daarvoor ADVERTENTIE in politiek Den Haag ook steun kreeg. Aarts vroeg zich trouwens af of het verdrag Suriname niet te sterk aan Nederland bindt. „Het is mogelijk dat Nederland bij de opbouw van Suriname een te overheersende rol heeft ge speeld". De Surinaamse minister van sport zaken. Kamperveen, zei dit weekeinde dat de Surinaamse regering die in 1975 het verdrag tekende, zich door Nederland heeft laten 'inpakken'. Kamper veen was in Nederland op door reis naar Zurich waar hij een con gres van de internationale federa tie van voetbalbonden (FIFA) bijwoont. „Als iets niet goed is in een verdrag moet dat op zijn minst bespreek baar zijn", zei Kamperveen. „Ne derland heeft altijd de mond vol over hulp aan de allerarmsten. Met het extra geld dat beschik baar zou komen wanneer de ont wikkelingshulp waardevast wordt gemaakt, kan het urgentie programma van de huidige rege ring worden uitgevoerd. En dan zullen de allerarmsten het beter krijgen". Kamperveen noemde de opmer king. vorige week. van De Ko ning dat in Suriname rechten worden geschonden, i belediging van Suriname. Hij sprak niet tegen dat soms hele groepen mensen worden gearres teerd, maar dat is volgens hem nodig om te verhinderen dat schuldigen ontkomen. DORDRECHT - De langs de ri vier De Merwede gelegen Merweka de in Dordrecht is gistermorgen overeen lengte van veertig meteren een breedte van vier tot vijf meter ingestort. Persoonlijke ongelukken hebben zich daarbij niet voorgedaan. Ook lagen er voor het ingestorte gedeelte geen schepen afgemeerd. Langs het nu ingestorte deel van de kade deden zich vrijdag al verzak kingen voor. De politie plaatste toen dranghekken rond de kade en schippers die hun schip wilden af meren werden doorverwezen naar een andere ligplaats. Onlangs werd aan het gemeentebe stuur van Dordrecht een rapport aangeboden, waarin werd aange toond dat de kademuur en de fun dering van de Merwekade in zeer slechte staat verkeren. ROTTERDAM (ANP>- Zo als in elk weekeinde kwa men ook de afgelopen da gen weer diverse mensen bij verkeersongelukken om het leven. Eén van de ernstigste ongelukken deed zich voor in het Rot terdamse Kralingse bos. In de nacht vrijdag op zater- inwoners uit de Maasstad met hun auto door onbekende oor zaak tegen een boom. De brand weer en een ehirurgisch nood team moesten er aan te pas ko men om de slachtoffers uit de zwaar beschadigde auto te be vrijden. Bij aankomst in het Dijkzigtziekenhuis bleken zij te zijn overleden. [wee jongehs uit Den Bosch, van 15 en 16 jaar oud, kwamen gister avond om het leven op de rijks weg bij Nuland toen een perso nenauto tegen de brommer bot ste die zij bereden. De jongens staken onverwachts met de brommer de weg over waarna de aanrijding volgde. jaar uit De Koog (Texel) stak haa NIJMEGEN (ANP) - De in ons land vrijwel niet gebruikte Dwyer- operatie-methode om ernstige afwijkingen in de wervelkolom (bochels, open rug enz) te corri geren, voldoet goed. Patiënten die op deze wijze zijn geholpen, zijn erg tevreden: het zitten, staan en lopen gaat beter, terwijl de pijn in veel gevallen vrijwel ver dwijnt. Dat schrijft de Nijmeegse orthope disch chirurg dr. G.H. Slot in een proefschrift over dit onderwerp, waarop hij onlangs aan de Nij meegse universiteit promoveer de. Slot doet in zijn dissertatie uitge breid verslag van de wijze waarop vijftig patiënten de Dwyer-opera- tie doorstonden. Bij deze metho de - ontwikkeld door de vijfjaar geleden overleden Australische chirurg Dwyer - wordt elke wer vel voorzien van een schroef, die met een kabel (tot nu toe meestal gemaakt van titanium) wordt be vestigd aan een volgende schroef. De wervelkolom kan dan worden rechtgetrokken en in een goede stand worden "verstijfd". Door technische complicaties is deze methode in Nederland erg weinig in gebruik, aldus dr. Slot. Hij schat dat enkele duizenden Nederlanders voor deze operatie in aanmerking komen. Slot stelt in zijn promotie vast dat de tech nische problemen rond de me thode goeddeels zijn weggeno men. Een belangrijke verbete ring is de vervanging van de tita- niumkabel (die relatief vaak brak) door een enigszins flexibele stalen staaf met inschroefdraad. De Dwyer-methode is volgens Slot uitstekend geschikt v die lijden aan een zogenoemde open rug (gespleten wervelko lom) en die als gevolg daarvan verlammingsverschijnselen ver tonen. Ook patiënten met een vergroeide rug (bochel) kunnen goed op deze wijze woraen ge opereerd. Minder geschikt lijkt de methode voor spastische mensen met een wervelkolom vergroeiing. De Dwyer-operatie neemt gemid deld vier uur in beslag. De na- zorg-tijd is lang /ii varieert van acht n aanden tot vier jaar. mplaats per fiets plotseling de weg over en werd geschept door een auto. Zp werd overgebracht naar een ziekenhuis in Den Hel der waar zij later op de dag ayn haar verwondingen overleed. Een slippende moti >r was er de oor zaak van dat een 19-jarige jongen uit Oss vr i (dagnacht om het leven kwam. Hij was de duo-passagier van een motorfiets die in de buurt van Nuland slipte in een bocht en tegen een boom botste. De be stuurdervan de motor kwam met de schrik vrij. Een 62-jarige vrouw uit Hilversum vond gisteren op rijksweg Utrecht-Amsterdam, ter hoogte van Ouder-Amstel, de dood toen zij in haar personenauto tegen een op de rechternjstrook stil staande auto reed. Zij overleed ter plaatse. Een 2-jarig meisje uit Krimpen aan de Lek raakte zaterdag onder het achterwiel van een auto. Het meisje was aan het spelen bij de uitrit waar de bewuste auto uit kwam. Nederlands meisje valt van berg in Zwitserland FIESCH/DEN HAAG (ANP/DPA/ AFP) - Op de Zwitserse berg De Eggishorn bij Fiesch in het kan ton Valais is vrijdag de 16-jarige Carolien van der Heijden uit Arnhem om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen zij met haar 23-jarige neef bergtocht maakte, uitgleed val maakte van 200 meter. De neef van het meisje heeft toen de nacht van vrijdag op zater dag bij het lichaam doorge bracht, waar hij later door een reddingsbrigade werd gevon den. Het lichaam van het meisje werd met een helicopter naar ziekenhuis gebracht. Het meisje was met haar ouders op vakantie in Zwitserland. CONTROLEUR IN TRAM BEWUSTELOOS GESLAGEN ROTTERDAM (ANP) Een controleur van de Rotter damse vervoer-maatschappij is vrijdag in tramlijn 2 op het Prinsenplein in Rotterdam bewusteloos geslagen. De man kreeg het aan de stok met twee jongens, die geen kaartje hadden gekocht. Vol gens de politie begonnen de jongens de controleur te slaan en deelden zij zulke rake klappen uit dat de man be wusteloos raakte. De contro leur werd ter observatie naar het Zuiderziekenhuis ge bracht. De daders zijn spoor- erdwenen. Politie vindt gewonde man ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft zaterdag in de Hoogstraat in die stad een ernstig gewonde man gevonden. Het is de 42-jange P F Broeijer, zonder vaste woonplaats, aldus een me dedeling van de poliUe gister avond. Het slachtoffer lag op het trottoir met een bloedende hoofdwond, waaraan hij later in het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam is ge opereerd. Zijn toestand is nog steeds ernstig De politie tast volledig in het duister over wat er met de man is gebeurd. Overval opgelost WEERSELO (ANP) - Een samen werking tussen het recherche team van de rijkspolitie in Weer- selo en de kriminal polizei in Nordhorn heeft geleid tot de op lossing van een bahkoverval die op 1 juli werd gepleegd op een filiaal van de Rabobank in Weer- selo waarbij 8.000 gulden werd buitgemaakt. Een 22 jarige man uit Nordhorn werd gearresteerd Van de buit is nog niets terugge vonden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7