'Geen gedwongen ontslagen bij universiteit' Bouw Witte Singel verloopt erg vlot actief in I vrije tijd j Conflict over gebruik van "vasolastine" Waal ontvangt cursisten /OHfrrloqeS'- LEIDEN I 1 r i Protesten van ANYJ tegen apartheid Dr. A.J. Vijverberg over bezuinigingen in Leiden MAANDAG 7 JULI 1980 LEIDEN - De afdeling Leiden van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond hield afgelopen zater dag voor het kantoor van de reis organisatie Lissone Lindeman aan de Breestraat een demonstra tie tegen de apartheid in Zuid- Afrika. Met borden waarop de vrijheid van James Mange werd geeist posteerden de ANJV-ers zich geruime tijd voor het reisbu- Verder een open brief aangeboden waarin van de KLM werd geëist niet langer vluchten uit te voeren op Zuid-Afrika. Patiëntenvereniging is boos op Trombosedienst LEIDEN - De patiëntenvereniging enzymtherapie (een alternatieve geneeswijze) overweegt de rech ter in te schakelen tegen de Stich ting Trombosedienst van de af- LEIDEN - "Er mogen geen ge dwongen ontslagen vallen en we piekeren er niet over om reorga nisaties door te voeren". Dit zegt dr. A. J. Vijverberg. Hij is voorzit ter van de personeelsdelegatie van de gezamenlijke vakbonden bij de Leidse universiteit. Er moet worden bezuinigd op het wetenschappelijk onderwijs, vindt de regering. In totaal moet er in 1981 tachtig miljoen gulden worden ingeleverd. Landelijk houdt dit in dat er ruim 1500 ar beidsplaatsen op de tocht komen te staan. Voor de Leidse universi teit betekent dit tussen de hon derd en honderd vijftig banen. De universiteiten en hogescholen in Nederland hebben in de afge lopen periode zoveel mogelijk geprobeerd aan de vraag naar onderwijs te voldoen (27 procent meer onderwijs vragende stu denten in 1983 dan in 1977). De minister wil daar niet meer geld voor geven. In tegendeel zelfs. Er moet worden bezuinigd. De universiteiten en hogescholen willen echter in belang van de komende studentengeneraties hun beleid voortzetten. Daarnaast heeft de regering gepleit het onderzoek aan universiteiten en hogescholen te stimuleren en te verbeteren, mede om de eco nomische concurrentiepositie van Nederland te versterken. "Export van kennis is voor ons een belangrijk handelsartikel", zegt dr. Vijverberg. De voorgenomen bezuinigingen maken dit alles volgens de we tenschappers, echter vrijwel on mogelijk. De bezuinigingen zul len in elk geval tot gevolg hebben dat het aantal plaatsen voor jon ge, tijdelijk aangestelde onder zoekers drastisch zal teruglopen (rond 25 procent volgend jaar, wordt door de universiteiten en hogescholen verwacht). Dit.gaat niet alleen ten koste van de hoeveelheid onderzoek, maar zal tevens minder werkgelegenheid geven, ook aan ondersteunend technisch en administratief per soneel. "De grootste klappen zullen naast het wetenschappelijk onderzoek waarschijnlijk bij de studiebe geleiding vallen", zegt dr. Vijver berg. "Dat zijn de meest kwetsba re posten". "Ik zal een voorbeeld geven". Bij de sub-faculteit biologie gaan veer tien complete arbeidsplaatsen naar studentenassistenten. Zij begeleiden ruim 450 studenten. Als zij weg moeten betekent dat een geweldige taakverzwaring voor de wetenschappelijke staf. Dat is niet op te vangen. De studenten worden door dit be leid, min of meer aan hun lot overgelaten. Er moet veel meer aan zelfstudie worden gedaan. Het worden weer boekenwur men, meent dr. Vijverberg. "Als er moet worden ingekrompen vallen de klappen wel in die hoek, want de meeste andere werkne mers bij de universiteit hebben een vaste aanstelling", zegt dr. Vijverberg. Naast de studenten assistenten worden ook de docto- raal-assistenten "gepakt". Dat betekent volgens dr. Vijverberg dat er minder onderzoek kan worden verricht. "Tenslotte wordt het niet-weten- schappelijk personeel in het vi zier genomen. Vooral in die sec tor waar een groot verloop plaatsvindt, zoals bij de huishou delijke diensten", zegt dr. Vijver berg. "En die hebben het al moeilijk omdat de Leidse univer siteit al op de nullijn zit en daar weinig kan worden geschoven. Bij die mensen zijn veel problemen. Ze worden ziek, krijgen ruzies. Kortom er is sprake van stress-si tuaties. Dat kost geld. dus ook ar- deling Leiden en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis aan de Rijnsburgerweg. "Sabotage van genezingsproces sen". luidt de beschuldiging. "We hebben er schoon genoeg van", zegt de patiëntenvereniging in een brief aan deze krant. Aanleiding tot deze uitval van de patiëntenvereniging naar de Leidse trombosedienst is een formulier van de dienst waarop de volgende aantekening voor komt "Vasolastine mag u van de trombosedienst niet hebben. S.V.P. tegen huisarts zeggen en dit laten lezen. Intramusculaire injecties (inxie spieren) zijn ver boden". Een antistollingstherapie beoogt volgens de patiëntenvereniging, het bloed minder snel te doen stollen. Vasolastine is zo*n an- tistollingsmiddel. "De therapie is in staat de produktie van éen van de meer dan tien stollingsfacto ren, die noodzakelijk zijn voor de bloedstolling, af te remmen. Slechts injecties met middelen die dit mechanisme tegenwerken (dus stollingsbevorderend zou den zijn) dienen te worden ver meden. Het is tendentieuze waanzin, spierinjecties in het al gemeen te verbieden tijdens een antistollingstherapie". Het is volgens de patiëntenvereniging een nog grotere onzin Vasolasti ne hier apart te noemen. De patiëntenvereniging: "We zijn in de vele jaren waarin wij heb ben gewezen op het nut van en zympreparaten (onder andere Vasolastine) aan véél gewend ge raakt. Vanuit een hautaine, autoritaire sfeer zijn wij gestoten op leugens, onoprechtheden, tegenstrijdig heden en kwade trouw van vaak juist diegenen, die uit hoofde van hun beroep dienen te waken over onze gezondheid". De opmerking op het fomulier van de trombosedienst spant volgens de patiëntenvereniging "voorlo pig weer de kroon. Wij hebben er geen behoefte meer aan de zaken op een milde manier te formule- beidsplaatsen. Je komt in een vi cieuze cirkel van problemen", al dus dr. Vijverberg. "We hebben er bij het college van bestuur, onze werkgever, op aan gedrongen de welzijnssector bo venaan de lijst van eisen te plaat sen, zodat de eerste klappen beter kunnen worden opgevangen. Want", zegt dr. Vijverberg, "als de hele rijksoverheid een stapje terug moet doen, dan moet de i studiebegeleiding universiteit ook mee. We moeten echter wel proberen het verlies zo klein mogelijk te houden. Zodra het nationale inkomen gaat stijgen zijn we weer uit de problemen", zegt dr. Vijverberg. "Als echter alleen bij het weten schappelijk onderwijs moet wor den bezuinigd en niet over de hele linie bij de overheid, dan zegt men in feite. "We hebben minder behoefte aan onderzoek". Fietser geschept LEIDEN - Een 18-jarige van Voorschoten is zaterdag middag bij een aanrijding op de Haagweg in Leiden gewond ge raakt. De Voorschotenaar stak ter hoogte van de Churchilllaan de rijbaan over en werd geschept door eem personenauto, die werd bestuurd door een 21-jarige Lei- denaar. De fietser is met een gebroken been en kneuzingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN - De bouwwerkzaamhe den van de universiteit aan de Witte Singel vorderen gestaag. Onlangs zijn de palen voor de vierde fase geslagen. In de zomer van volgend jaar zal de, volgens deskundigen "schoonste" bouw in Leiden, zover zijn gevorderd dat het gebouw aan de buiten kant een afgeronde indruk maakt. Negen maanden later, volgens planning op 1 april 1982 wordt het opgeleverd. In de zogenaamde Alpha-toren zullen de vakgroepen geschiede nis, kunstgeschiedenis en klas sieke talen een onderkomen vin den. Het gebouw biedt plaats aan ruim elfhonderd studenten en ongeveer 140 personeelsleden. ADVERTENTIE Verder komen er vier bibliotheken. Voor iedere vakgroep een vak groepsbibliotheek en voor kunstgeschiedenis daarnaast nog een instituutsbibliotheek. Die is te vergelijken met de universi teitsbibliotheek, maar dan alleen op het gebied van de kunstge schiedenis. Het totale aantal boeken dat in de Alpha-toren aan de Witte Sin gel! wordt opgeslagen is ongeveer 75.000. Daarbij komt ook nog een diatheek voor kunstgeschiedenis met 50 a 60.000 dia's van beelden de kunst en architectuur Volgens de Leidse universiteit zal het gebouw goed aansluiten bij de traditionele architectuur van de binnenstad, "door een zorg vuldig ontworpen gevelindeling en door de grotendeels toegepas te traditionele materialen" Parallel aan huidige bouwfase zul len door de gemeente de kade muren van de Doelengracht wor den vernieuwd, tegelijk met de riolering. Ook de "Kleine Pater brug" en de "Hogeveensc brug" zullen worden vernieuwd. De poort op de "Hogeveense brug" zal na afbraak geheel in de oude vorm worden opgebouwd. LEIDEN - Loco-burgemeester Waal ontving zaterdag in het ge meentelijk museum "De Laken hal" de deelnemers aan de acht tiende zomercursus Amerikaans recht die aan de Leidse universi teit wordt gegeven. Het is een cursus die sinds 1963 beurtelings in Leiden en Amsterdam wordt gehouden en die wordt georgani seerd door de juridische faculteit van de Leidse universiteit, de Amsterdamse universiteit en de Columbia universiteit in New York. Loco-burgemeester Waal memo reerde dat het voor de tiende maal was dat de cursisten in Lei den te gast zijn. Doel van de cur sus is om een algemene inleiding tot het Amerikaans recht te ge ven, met name op die terreinen die bijzonder belangrijk zijn voor Europese juristen. Aan de cursus die tot 25 juli duurt wordt meegewerkt door een aan tal Amerikaanse hoogleraren, terwijl de cursus onder leiding staat van de Leidse hoogleraar prof. mr. H. G. Schermers. DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Vakantie (1 Clubhuis "Morschwijck"aan de Topaaslaan 19 zet de vakan- tieactiviteiten morgen voort met spelletjes in de buiten lucht. Tenminste als het weer het toelaat, 's Ochtends van tien tot half twaalf is vaarde kinderen van 4 tot en met 7 jaar en 's middags van twee tol half vier voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Vakantie (2) uurthuis "het Mierennest" or ganiseert morgen voor vol- uassenen een tocht naar de Biesbos. De deelnemers ver trekken om 9 uur ancif het buurthuis. Op het program ma staat onder neer een rondvaartexcursie naar een pottenbakkerij, een boswa ri- deling en ter afslu itmg een diner. Vakantie (3) Clubhuis "Klein Matilo"aan de Zaanstraat 126 trekt morgen naar Duinrell met de kinde ren van 4 tol 12 jaar. Om half tien ivordt het vertreksein ge geven en om ongeveer vier uur is de karavaan weer thuis. De kosten bedragen f750. Duivensport (1) PV "Lei derdorp" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin met 115 duiven. De uitslag was: 1.7.8. J. Knijnenburg, 25.6,10. H. Flippo. 4. A. Hoo- gervorst,5.J. v. Laar, 9. H. v. Laar. Verder werd met 207 jonge dui ven gevlogen vanaf Duffel. De uitslag: 13.8. P. Sloos. 2.45,7. J. Knijnenburg. 6. W. de Roo- de. 9. F. Hoogervorst, 10. J. v. Laar. Duivensport (2) LPC vloog vanaf St. Quentin. De uitslag was: 125N. de Groot en Zn.. 3,6. P. de Haas, 4. P. Landesbergen, 7,8.(J. Staffeleu, 9,10. A. Singeling. Verder werd met jonge duwen gevlogen vanaf DuffelDe uit slag daarvan was: 1.4,7,82. J Rozier, 2. P. Landesbergen. 3. WSchouten5A Siera .6. Fr. Gijsman, 10. J. Koster. Duivensport (3) LPV "De Snelvlieger" vloog met 216 duiven vanaf Compiegne. De uitslag was: l.J.de Koek koek, 25.62. A. Witteveen, 3,10. H. Montanje, 4. W. v. Berk, 7. F. Compier, 8. J. den Dunne en Dr. Verder werd met 649 jonge dui ven gevlogen vanaf Wuustwe zel. De uitslag daarvan was: 12.6. F.Compter,3,8.N.Bink, 4.J. Degen en Zn..5.Gebr. v.d. Heijden, 7.J. v.Seggelen,9.F. v. Seggelen, 10. ABink. Duivensport (4) PV "De Blauwkras" vloog met 374 duiven vanaf Duffel. De uitslag was: 1. F. v.d Wete ring, 2,8. H. Koome, 3.4. R.(Verhooqt,5. R. v.d. Geer. 6. G. v.d. Blom. 7. W.Siera, 9.10. P. de Mooy. Hengelsport DVV viste dit weekeinde een wedstrijd in de Zijl. De uit slag was 1. S- Slolk 39 stuks (5450 gram), 2. W. Smit 26 stuks <207.5 gram). 3. C.G. Voorst 19stuks (2025 gram). 4 K. Laterveer, 26 stuks (1950 gram .0 p Blo) 1925 gram). 6. H. Neuteboom 28 stuks 1700 gram), 7 C. Nagtegaal 14 stuks (1700 gra m,8ALaterveer 19stuks <1375 gram), 9. H. v. Aken 14 stuks (1300 gram). Wateroverlast valt nu mee LEIDEN - De wateroverlast viel volgens de brandweer vanmor Tweemaal trok de brandweer er vannacht met de rampenwagen opuit om water weg te zuigen. In de Valkensteeg en de Oude Vest stond het water op twee plaatsen tc hoog. "Het is ditmaal vrij goed afgelo pen", zegt een woordvoerder van de brandweer. "De stand van het water speelt natuurlijk een grote rol. Dat zal wel lager hebben ge staan dan de vorige keer Riole ringen stromen dan niet zo mak kelijk over Bovendien is het fu nest als je ineens een hoos krijgt Regent het geleidelijk, dan valt het meestal wel mei".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3