"Sociale woningbouw krijgt alle voorrang" eidse agenda In vijf jaar 1000 woningen erbij in Wassenaar VERDACHTE VECHTPARTIJ DOOR POLITIE OPGEPAKT DODELIJK ONGELUK Nachtelijk bezoek aan zwembad Kleine partijen: meer huizen op Hoge Klei Zeeverkennersgroep heeft ruimteproblemen Wie mist een auto? Ongeluk op bouwterrein universiteit PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 7 JULI 1980 WASSENAAR - "Wassenaar is als bouwgemeente nog niet vol, maar na uitvoering van de plannen in de bouwnota zal dat wel het geval zijn. Op nieuwe lokaties zullen tussen 1982 en 1987 nog 1000 woningen moeten verrijzen, vooral als gevolg van gezinsverdunning (minder mensen per wooneenheid). Woningnood zal in Wassenaar tot in de lengte van jaren een gegeven zijn waarmee we moeten Teren leven". Zo vat de Wassenaarse CDA- wethouder Van Dingstee het woningprobleem, dat tot zijn portefeuille behoort samen, nu de behandeling van de plaatselijke bouwnota "waarschijnlijk in oktober", te ver wachten valt. Een van de grootste problemen is de keuze voor een noordelijke randweg of woningbouw opp die plek."Deze kwestie is in de ge meenteraad erg omstreden; het ligt niet op de weg van burge meester en wethouders om nu al met een eigen keuze te komen. We willen eerst meer weten over de SW 4 (van de Haagsche Schouw over Valkenburg naar de Katwijkseweg)", aldus Van Dingstee.De vraag doet zich voor waarom zolang gewacht wordt op de reactie van de provincie en of zo'n reactie nog verrassingen zou kunnen opleveren. Van Dingstee zegt het echter zeer onverstandig te vinden "in deze zeer belangrij ke zaak van woningbouwplan nen daarop vooruit te lopen." "De VVD heeft nu onder druk van de problemen in Wassenaar het bordje "Vol" naar buiten ge haald. B en W komen nu met een nota, waarin een aantal bouwlo- katies worden genoemd naast woningbehoefte en woningty pen. En anders dan voorheen wordt er niet lukraak gebouwd in de vrije sector, maar krijgt de so ciale (gesubsidieerde) woning bouw alle voorrang. Het is echter niet de bedoeling zoveel te bou wen als de kleine partijen willen. Daarmee zouden we teveel woongenot cn groen opofferen." Groen opofferen In Wassenaar kan sociale woning bouw eigenlijk alleen nog in Noord. In schril contrast met de opmerking van de wethouder staat het wel degelijk opofferen van veel groen in de zuidelijke villawijken voor het realiseren van dure "immigrantenwonin gen". Op de logische vragen "Waarom daar dan wel groen op offeren en "Heeft het CDA daarin de hand gehad ant woordt Van Dingstee: "Vorig jaar is het bestemmingsplan "Villa wijken" aanvaard. Dat betekent dat het pas na tien jaar kan wor den herzien. Hoe het(CDA zich daarbij heeft opgesteid staat mij niet helder voor de geest. Feit is dat de concentratie van de bevol king verder naar het noorden wordt verlegd, waardoor daar de bevolkingsdruk toeneemt." Jit een brief van de(staatssecreta- ris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (6-8-1979) valt op te maken dat de cijfers over de woningbehoefte in de no ta onvolledig en onvoldoende nauwkeurig zijn. Geconfronteerd met dit feit richt Van Dingstee zich tot de eveneens bij het ge sprek aanwezige, pas benoemde voorlichter van de gemeente met de vraag: "Hebben wij zo'n brief in huis Dat moeten we nog eens nagaan!" Dan laat hij weten dat hij voor het eerst hoort dat het(gebruikte materiaal minder geschikt zou zijn. "Naar mijn mening is dat niet zo en zijn onze NIEUW VENNEP - Een van de verdachten, die in het vorig weekeind enige bezoekers van de kermis in Nieuw Vennep in elkaar zou hebben geslagen, is afgelopen donderdag ingerekend. Dit maakte de gemeente politie van de Haarlemmermeer onlangs bekend. De 16-jarige D. V. uit Hillegom wordt ervan verdacht samen met zeven andere Nieuw Ven- nepse en Hillegomse jongelui de 18-jarige H. J. J. R. uit Hillegom een hersenschudding te hebben geschopt en geslagen. Drie vrienden van H. J. J. R. konden zonder ernstig letsel aan de kloppartij ontkomen. Tegen de resterende zeven geweldplegers in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar stelt de politie van de Haarlemmermeer een onderzoek in. NIEUW VENNEP - Op de Hoofdweg onder Nieuw Vennep heeft zater dagavond om acht uur een dodelijk ongeluk plaatsgevonden. De 20-ja- rige R. O. uit Nieuw Vennep ging bij het inhalen van een voorligger te snel weer naar rechts om een tegemoetkomende auto te ontwijken. Hij schepte hierbij een fietser, de 33-jarige Cornelia Kolle-Boogaard uit Rijssenhout die ter plaatse aan haar verwondingen overleed. De be stuurder van de auto werd aangehouden. cijfers voldoende bevestigd door enquetes." Hij zegt dat woning zoekenden niet zijn in te delen in rangordes van urgentiegroepen, maar dat het uitsluitend om één grote categorie woninzoekenden gaat volgens regionaal gebruikte normen. Van Dingstee vertelt dat het duidelijk is dat zijn taakas pect "woningbouw" nauw ver want is aan "huisvesting", die behoort bij de taak Van wethou der Van der Klaauw. Een combinatie van beiden heeft hij niet opgeëist, omdat "er niets op te eisen valt". "Zo is de verde ling nu eenmaal geregeld." Instortende woning markt Volgens hem heeft de instortende woningmarkt nauwelijks invloed op het beleid, "omdat de vrije sector vrijwel buiten dit vraag stuk staat. Hoewel, ook bij de premiekoopwoningen is onze kerheid te bespeuren. De mensen wachten liever even, naar het lijkt. Daarom zie je nu wel eens omzetting in premiehuur. Ik be treur het dat vroeger zoveel goedkope huurwoningen na 10 jaar door grote beleggers konden worden verkocht, waardoor wij ze niet meer konden toewijzen." Een groot woningbouwproject aan de Wiegmanweg wordt momen teel nog vertraagd door één om wonende die bezwaar maakt. Van Dingstee vertelt hoe het zover kon komen: "We moesten het be zwaarschrift tegelijk met het plan naar de provincie sturen en wachten nu op een reactie. Maar deze vorm van verzet riekt mijns inziens wel naar misbruik van het recht! Ik ben echter zonder meer bereid om de bezwaarmaker te ontvangen, zodat aan deze on verkwikkelijke zaak een einde kan komen." "Geen denken aan", aldus Van Dingstee op de vraag of een totale herindeling van Oostdorp wel eens is bekeken. "Er worden al straten gerenoveerd en die hui zen moeten weer 25 jaar mee kunnen. Er komt een bestem mingsplan voor het Oostdorp en daarin zullen de mogelijkheden worden genoemd." Open plekken in Wassenaar zijn ook nog het Berkheiveld, nabij het vliegkamp Valkenburg en ter plaatse van de school Spinbaan- noord. Van Dingstee reageert op deze suggesties als volgt: "Het Berkheiveld krijgt door het cen trumplan voor een deel een re creatieve functie. We hopen trouwens rond de oude Dorps kerk een autovrije zone te schep pen. Ten OEGSTGEEST - Tijdens een nachtelijk bezoek aan het zwembad "Poelmeer" in Oegstgeest hebben enkele vanda len dit weekeinde het zwemwater vervuild. Nadat ze zich toegang hadden verschaft tot het zwembad, gooiden ze de op het terrein aanwezige vuilnisemmers in het bassin.Ook een zuigapparaat.dat normaliter wordt gebruikt voor het reinigen van de bodem, werd te water gelaten. Dit apparaat is onbruikbaar geworden. Na de ontdekking van het vandalismezaterdagochtend om zes uur, begon het personeel direct met het verwijde ren van het afval uit het water. Zo kon het zwembad toch nog op de normale tijd worden opengesteld. Op de foto de verwijdering van het zuigapparaat uil hel water. katholieke scholencomplex ne men we een afwachtende hou ding aan. En dat het vliegveld, ook na de regionale actie zou(verdwijnen gelooft geen mens." Van Dingstee blijft van mening dat de woonwaarde van dit deel van de randstad wel gunstig zal blij ven. "Zolang deze streek een groot aantal kwalitatief hoog staande arbeidsplaatsen levert zal het allemaal wel meevallen. Een langere woon-werkafstand is ook niet alles. Het is echter wel zaak dat Wassenaar een goed leefmilieu behoudt." Op de vraag of(dat niet erg kleinschalig ge dacht is antwoordt de wethou der: "Nou ja, laten we zeggen een goed milieu in de wijdere omge ving." Een andere zaken die Van Dingstee voorlopig bezig zal houden is de vuilafvoer. Die gaat de burgers centjes kosten, zo laat hij nu al weten. "Na het gunstig uitgeval len bodemonderzoek hopen we bij de huidige stort nog even door te mogen gaan. Verder geef ik hoge prioriteit aan de energiebe sparing. De raadhuisbouw komt in augustus in de commissie. Het probleem van racefietsers op de paden heeft de aandacht, maar noopt nog niet tot maatregelen. Tenslotte tracht ik een vervan gende lokatie te vinden voor volkstuinen, nu Ter Weer niet doorgaat." WIM OLYSLAGERS De Wiegmanweg. Woningbouw c Volgens de wethouder "riekt dit na WASSENAAR - De kleine par tijen in de Wassenaarse ge meenteraad (PvdA, D'66 en Werkend Wassenaar (WW) hebben inmiddels gereageerd op de bouwnota. De onder linge verschillen ten aanzien van de bouwlokaties zijn niet erg groot, maar gezien de ex treem moeilijke situatie zat dat er misschien ook niet in. WW dankt haar ontstaan in 1973 aan een woningbouw- discussie binnen het toenma lige CCP (nu CDA). Deze gro- pering wil evenals de PvdA méér woningen op een groter stuk Hoge Klei dan B en W zich voorstellen. Verder wil men evenals D'66 en de PvdA prioriteit voor woningbouw bóven een noordelijke rand weg. Mevrouw v.dHeiden (WW) zegt gegevens te missen voor "uit gestoten" Wassenaarders. Die zouden een rol kunnen spelen bij het bepalen van toekom stig beleid, teneinde sterke vergrijzing en sociale breu ken binnen de oorspronkelij ke bevolking tegen te gaan. De reserve van het grondbe drijf zou geheel voor de so ciale woningbouw moeten worden gebruikt, om de stichtingskosten te verlagen. De PvdA maakt zich onder meer sterk voor jongeren-ap partementen in de gesubsi dieerde sector. Greep (PvdA) betreurt, dat de gemeente niet beschikt over een klein maar continue werkend onder zoeksteam zoals voor de wo ningbehoefte. De sociaal-de Koningin van rozen DEN HAAG - De Rozenko- ningin gaat de komende dagen weer het land in om reclame te maken voor de stad Den Haag. Voor de vijfde keer is een good- will-ambcLSsadrice gekozen ter bevordering van het toerisme naar Den Haag en Schevenin- gen. Dit jaar is het Michelle de Vries die samen met haar hof dame Joyce op markten en an dere plaatsen in de regio rozen en folders zal uitdelen. De rozen hebben betrekking op het Haag se Westbroekpark waar in een rosarium zon 20.000 rozen struiken in honderen variëtei ten slaan. Michelle de Vries en haar hofdame zijn een onder deel van de grote VVV-campag- iie om hel binnenlandse toeris me. en dan in dit geval naar Den Haag te stimuleren. Mor gen bezoekt zij vanaf 1530 uur de markt m Oegstgeest. WASSENAAR - De huisvesting van de Wassenaarse zeeverken- nersgroep "Van Woesik" baart de vereniging grote zorgen. Al jaren bestaan er plannen voor een goe de huisvesting. "Noodzakelijke aanschaffingen zijn er telkens voor uitgesteld, maar de realisa tie vlakbij de geplande jachtha ven in "Ter Weer" laat maar op zich wachten". Dit zegt een van de leiders van de groep, Marcel Spierings tijdens het zomerkamp dat de groep deze maand op het Zuidhollandse eiland Tiengeme- ten houdt. Nu is men nog provi sorisch gehuisvest in een eigen loods aan de Van Duivenvoor delaan. De bouwsom voor een nieuw on derkomen is inmiddels al opge lopen tot 500.000 gulden. De groep spant zich volgens Marcel Spierings tot het uiterste in om zelf een flink gedeelte van dat be drag voor eigen rekening te ne men. De groep die zo'n 150 leden telt van zeven tot zestien jaar kent nog een andere zorg. Het wordt elk jaar moeilijker om een terrein aan het water te vinden. De overheid en recreatieschappen verkopen steeds vaker 'nee' aan dergelijke zomerkampen. Dit is echter tot een landelijk vraagstuk geworden, zodat volgens Marcel Spierings dan ook op landelijk niveau door het centrum Scou ting Nederland in Amersfoort moet worden aangepakt. Het gehele jaar door werken de welpen en kabouters, de gidsen en zeeverkenners in groepsver band. In het winterseizoen krijgt instructie de volle aandacht. Ook het materiaal wordt dan onder houden. In de zomertijd worden een groot aantal activiteiten bui tenshuis ontwikkeld en hier be vindt zich nu juist met het vinden van plaatsen aan het water het knelpunt. mocraten gaan ervan uit, dat de feitelijke woningbehoefte een stuk groter kan zijn dan uit de gegevens van Huisves ting blijkt. Als extra bouw- mogelijkheid noemt de partij afdeling de gemeentewerf aan de Havenkade. Verder wordt een hogere woning dichtheid van 40 per hectare aanvaardbaar geacht, zeker bij kleine woningen. D'66 wil meer dan de WD be perkte concessies doen op gebied van natuurbehoud en karakteristieke plekjes. Zij benadrukt de doorstroming, al mag die niet leiden tot so ciale dwang en het forceren van sociale verbanden en ge dwongen "emigratie". Teza men met de PvdA denkt men in de richting van hetsplitsen van grote woningen. Een Stichting Jongerenhuis ves ting wordt als nuttig gezien bij de beleidsbepaling. ZOETERWOUDE - Al geruime tijd heeft de Zoeterwoudse politie twee personenauto's in bewa ring, waarvan de eigenaar onbe kend is. Het gaat hier om een Daf personenauto en een Ford Con sul. Wanneer de eigenaren van de twee personenwagens zich niet binnen twee weken bij het ge meentebestuurvan Zoeterwoude melden, zullen de auto's naar de sloop worden gebracht. LEIDEN - Op het bouwterrein van de universiteit aan de Witte Sin gel is vanochtend een 50-jarige timmerman uit het Westduitse Grevenbroich gewond geraakt. De man washaan het werk op de eerste verdieping van het bouw werk en viel door nog onbekende oorzaak naar beneden. Hij kwam terecht óp een betonnen vloer. Hij brak hierbij vermoedelijk zijn linkerschouderblad en liep bo vendien letsel aan heup en rug op. Maandag Leiden Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Leidse Rechtswinkel - Troef, Noordein- de 2a, gedurende de maanden juli en au gustus is er alleen spreekuur op di en do avond, van 19-20.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4 tot 11 juli door Doeza apotheek, Doezastraat 31. tel; 121313 en apotheek Van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lytweg 7, tel: Waalslaan, tel: 4641. LEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post i254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P Westertaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeer Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. 071-893841. Ch. Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordt|k. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders. 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp. F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2