Italiaanse economie bijna op kookpunt Beurs Amsterdam lil- FNV: Bij Philips gaan opnieuw 800 arbeidsplaatsen verloren Vakbondsconflicten en sociale onrust zorgen voor 'hete zomer Italiaanse import en exportcijfers Veerboot Honderden bewoners van Texel hebben zaterdagmorgen gede monstreerd voor een voordelig jaarabonnement voor de veer bootverbinding met Den Helder. Eerder heeft het ministerie van verkeer en waterstaat laten weten geen reden te zien om de Texelse bootonderneming Teso subsidie te geven, omdat het bedrijf niet noodlijdend is. Bij de veerhaven van Texel luister den de demonstranten naar toe spraken van burgemeester En gelvaart, het Tweede Kamerlid P. Roels (PvdA) en een vertegen woordiger van het actiecomité Vlieland. De deelnemers zonden petities aan de ministers van ver keer en waterstaat en van eco nomische zaken. De directie van Teso heeft laten we ten geen goedkoop veerabonne- ment te kunnen invoeren zolang de overheid geen steun verleent. Daardoor moeten de bewoners van Texel meer betalen voor hun bootverbinding dan bijvoorbeeld de mensen op Ameland die per jaar slechts twintig gulden kwijt zijn. Zaterdagmorgen leek het er even op dat de bootonderneming Teso wel een goedkoop abonnement had ingevoerd: het waren biljet ten van het actiecomité met een gratis overtocht naar Den Helder en terug. Voor de gelegenheid ac cepteerde de veerbootdirectie deze kaartjes. Staking Stewards en stewardessen van de Griekse luchtvaartmaatschappij "Olympic Airways" zijn zaterdag voor 48 uur in staking gegaan, waardoor alle binnerf- en buiten landse vluchten van de maat schappij moesten worden gean nuleerd. De stakers eisen een verbetering van de arbeidsvoorwaarden en willen hun actie voortzetten tot al hun eisen zijn ingewilligd. Investering Chevron Nederland wil een nu bui ten gebruik zijnde ruwe olie des tillatie-inrichting in Pernis om bouwen tot een zogenaamde vis- breaker. Daarin zullen zware olieresten worden bewerkt tot lichter destillaten. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de toenemende vraag naar lichtere olieprodukten. Dit heeft het be drijf zaterdag laten weten. Verder wil Chevron de ontzwave lingscapaciteit voor dieselolie uitbreiden. Deze uitbreiding is noodzakelijk door de stcengere eisen die worden gesteld aan het zwavelgehalte van diesel- en huisbrandolie. Met beide projec ten is in totaal 85 miljoen gulden gemoeid. Het overleg met de be trokken overheidsinstanties is in volle gang. LEIDEN - Groenteveiling: aardappelen 47-92, andijvie 40-50, doperwten 300, peulen 3.90-7.00, snijbonen 3.70-5.90, stambonen 5.00-6.40, tuinbonen 55-68, rode kool 50-64, spits kool 27-37, poste lein 1.57, rabarber 29-36, spinazie 1.57-1.69, waspeen 26-28, witlof 1.40, meloenen 2.90-4.40, bloemkool 1x6 1.45-2.60, bloemkool 8 st. 75-1.75, bloemkool 10 st. 1.00-1.05, sla 18-32, bleekselderij 90-1.10, bospeen 1.12-1.26. boskroot 45-47, peterselie 23-51, radijs 18-24, selderij 16—31. Ie kw. 180-200; 150-175: (Van t correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Terwijl de weerberichten in Italië voortdurend 'onzeker' blijven en Atlantische en Noordeuropese sto ringen nog steeds voor ongewone regen en bewolking zorgen, wijst de sociaal-economische barometer op een al even ongewone hitte. Normaal gesproken is de Italiaanse zomer weinig geschikt voor economische debatten, vak bondsconflicten en sociale onrust. Die worden meestal uitgesteld tot na de vakantietijd en leiden dan niet zelden tot een 'hete herfst', waarvan die van 1969 de meest be ruchte is gebleven. SLACHTVEE: Stieren le kwal. 7,25-7,80; stieren 2e kw. 6.75-7,20; vaar zen le kw. 7,10-8,10; vaarzen 2e kw. 6,20-6,90; koeien le kw. 6.90-7.90; koeien 2e kw. 6,20-6,70; koeien 3e kw. 5,80-6,00; worstkoeien 4,90-5,95; extra kw. dik- billen 8,50-13,50. GEBRÜIKSVEÈ: Dit jaar is ook op dit gebied het weer kennelijk in de war en de vier uursstaking in de landelijke industrie wees dinsdagmorgen al op het voortijdig oplopen van de temperatuur. Een algemene sta king was trouwens nog maar op het nippertje voorkomen door een voorzichtige beslissing van de top van de vakbeweging, die de weg naar een overeenkomst met de regering en de werkgevers niet helemaal wilde blokke- Het hogedrukgebied, dat deze weerstoestand beïnvloedde, lag ook hier voornamelijk boven Noord-Europa. Toen Italië zich in het voorjaar van 1979 bij het Eu ropese monetaire systeem aan sloot wist het dat het daarmee een groot risico op zich nam. Tot dan tof- had de koers van de lire vrij kunnen zweven ten opzichte van de andere Europese munten, voortaan bleef er maar een gerin- gf' marge over. Dit was alleen mogelijk door een snelle aanpas sing van de Italiaanse economie aan die van de rest van Europa, en sommige (met name de commu nistische partij) bestreed dat Ita lië hiertoe in staat zou zijn. Nu, een jaar later, krijgt het land de rekening aangeboden van die overhaaste beslissing. De werke lijke waarde van de lire ligt bene den de officieel toegestane koers, die dan ook dagelijks met vele miljarden moet worden gesteund door de Italiaanse bank. De ex port wordt erdoor gehinderd, terwijl de Import met de dag duurder wordt: Italië is niet al- Geen rooskleurige situatie dus en het valt dan ook niet te verwon deren, dat er van steeds meer kanten wordt geroepen om de valuatie van de lire. Als men af gaat op de vuistregel, dat hoe meer een regering ontkent een devaluatie te willen, des te zeker der deze gaat komen, dan zou het inderdaad niet lang meer kunnen duren voor de officiële EMS- koers van de lire gaat kelde- Van buitenaf staat de regering on der zware druk: nog maar tien dagen geleden verkondigde de nummer 2 van het FI AT-concern, Umberto Agnelli, de stelling, dat devaluatie niet langer kan wor den vermeden (naar het van Amerika overgenomen principe, dat wat goed is voor FIAT, ook goed is voor Italië). Van de andere kant valt de weer stand tegen deze oplossing, zowel van regeringszijde als van de kant van de vakbeweging en anderen, goed te begrijpen in een land met een handelsbalans als die van Italië: als de lire minder waard wordt, stijgen automatisch de toch al enorme kosten van de in gevoerde goederen, terwijl de uitvoer er slechts tijdelijk door wordt gestimuleerd. Tijdelijk: want de wettelijk voorge schreven loonaanpassing aan de stijgende levenskosten (die hier al sinds kort na de oorlog bestaat) zou er binnen enkele maanden voor zorgen, dat de prijs van het Italiaanse produkt weer op de komemNu is deze^' Z°U de FIAT-eigenaars De Italiaanse handelsbalans vertoonde in de eerste vijf maanden van 1980 een tekort van 6803 miljard lire (17 miljard gulden), tegenover 1350 miljard lire (3,3 miljard) in dezelfde periode van 1979 (en 4725 miljard inliet hele jaar 1979). Vanzelfsprekend werd het leeuwendeel van het tekort vertegenwoordigd door de olieprodukten (6629 miljard, tegenover de 3460 miljard van een jaar geleden), maar ook de levensmiddelensector vertoon de een tekort van 2473 miljard (1774). Tegenover 389.000 geïmporteerde auto's stond een uitvoer van 338.000 exemplaren, en ook in de metaalsector (tekort 1182 mil jard, 1979: 371 miljard) en in de chemie (13,62 tegen 915 miljard) legde Italië erop toe. De enige overschotten werden gemaakt in de textiel (overschot 2863 miljard, vorig jaar 2788), de mechanische (2729 tegen 2147 miljard) en de transportsector (582 tegen 729 miljard). Samen vattend, ontstaat het volgende beeld: in de eerste vijf maanden van 1980 nam de invoer toe met 40,6 procent, terwijl de export maar met 18,4 procent steeg. advocaat' wordt genoemd) ant woordde er dinsdag op, tijdens de aandeelhoudersvergadering van FIAT in Turijn. Met een binnenlandse inflatie, die hoger is dan het Europese ge middelde (van april 1970 tot april 1980 21,2 procent) is de lire na melijk in feite al minder waard en een devaluatie zou hiervan een voudig een officiële erkenning Nadeel Volgens Agnelli heeft het niet tijdig erkennen van dit feit FIAT bena deeld in zijn concurrentiepositie op de Europese markt, een na deel dat hij becijferde in 11 pro cent sinds Italië's toetreding tot het EMS. Daarnaast ziet hij FIAT ook op andere wijzen benadeeld: met kennelijke afgunst sprak hij ontslagen pitaal dat daar vastligt kan ge woon niet meer worden opge bracht. De produktie moet in de rest van het jaar met een derde omlaag en dat hoeft niet direct te betekenen dat ook de werkgele genheid in dezelfde verhouding omlaag gaat, maar een aantal mensen moeten eruit" (volgens de geruchten zouden heter 15.000 moeten worden, maar cijfers wil de de advocaat niet geven), „en voor de rest moeten we denken aan werktijdverkorting, wacht geldregelingen en dergelij ke". Meer was niet nodig om de vak bonden hoog op de kast te jagen. FIAT is de grootste particuliere Italiaanse industrie en met de on telbare kleine toeleveringsbe drijven zorgt het concern voor een groot deel van de werkgele genheid in Noord-Italië. Sinds 1945 zijn er geen ontslagen t ontgaan. Ui er Giovanni te. Terwijl de gebroeders Agnelli mans genoeg zijn om zich in de discus sie met de vakbonden te handha ven, staat de regering er zwakker voor. Toen zij in het begin van deze week het idee lanceerde om de eerstkomende loonaanpas- singen gedeeltelijk te bevriezen, om intussen het hele mechanis me van de glijdende loonschaal te herzien, stak er een storm van verontwaardiging op in de vak beweging. Deze loonschaal staat voor alle ar- beidersverworvenheden en daaraan mag in geen geval wor den getornd. Het meest gevoelig voor deze reactie waren de socia listische ministers en zij kregen een voorproefje van wat hun te wachten stond, toen vorige week dinsdag, op de stakingsbetoging in Milaan, de socialistische vak bondsleider Giorgio Benvenuto werd uitgejouwd en gemoles teerd. Dezelfde avond, bij de ontmoeting tussen kabinet en vakbewegingstop, werd het voorstel dan ook schielijk inge trokken. De regering deed slechts een beroep op werkge vers en vakbeweging om in on derling overleg iets te doen aan 'de kosten per produktie-een- heid'. In het economische plan, dat de re gering woensdagavond bekend maakte, was de bevriezing van de loonronden vervangen door een heffing van 0,5 procent op lonen en salarissen. De 700 miljard lire (1.75 miljard gulen) die dat jaar lijks opbrengt, zullen worden ge bruikt voor een 'noodfonds', dat onder toezicht van de vakbewe ging zal worden gebruikt voor buitengewone investeringen, vooral in Zuid-Italië. Overigens blijft dit geld het eigen dom van de loontrekkers, die het na vijfjaar met rente kunnen te rugvorderen. Wat het dus vooral betekent, is het afromen van het in omloop zijnde geld, en daar- scherp^e^tw^controle'en opvoe" ring van de strijd tegen de wijd verbreide belastingontduiking, met name in de vrije beroepen (listig werd hieraan toegevoegd, dat medische onkosten voortaan in hun geheel aftrekbaar worden) en aanzienlijke verhoging van sociale lasten (voor pensioenre geling, ziekteverzekering en der gelijke) voor zelfstandigen. Van de andere kant neemt de staat een deel van de sociale lasten voor zijn rekening, die tot nu toe door de werkgevers zelf moesten wo- den betaald en voorziet het plan in belastingfaciliteiten ten bate van de export. Ook in de gewone staatsuitgaven wordt het mes ge zet: daarop wordt met 2800 mil jard (7 miljard gulden) bezui nigd. Ambitieus Het is een buitengewoon ambitieus plan, waarvan het nuttig effect grotendeels afhangt van de effi ciëntie van het staatsapparaat dat het moet beheren. Het verleden heeft de Italianen wel enige ge- zone twijfel dienaangaande bij gebracht, maar voorlopig is ie dereen het er wel over eens, dat er een harde trap is gegeven op de inflatierem en dat het tekort op de handelsbalans er waarschijn lijk enigszins door zal worden in gedamd. Een ding is overigens zeker: alleen al in de tweede helft van 1980 wordt de Italianen.8 miljard gul den uit de zakken geklopt en dat betekent, zoals premier Cossiga terecht waarschuwde, 'zware of fers voor iedereen'. Of het alleen maar betekent, dat zij minder kunnen uitgeven, of dat zij er ook grotere werkgelegenheid, ver hoogde produktiviteit, indus triële hersanering voor terug zullen krijgen, moet nog worden afgewacht. Na de eerste uitgelaten reacties van de vakbonden op hun 'overwin ning' inzake de loonronden, be gint men in die kringen al de eer ste bedenkingen te horen. Heeft ielte ge- al gauw r durven 'Ciaal-eco- ;en nog agen. MAANDAG 7 JULI ACTIEVE «rr,,#01 door Hoogovens, die laag inzette op 17,- Dit betekende een achteruit gang van negentig cent. Flauw was^ook Ahold, die bij teruglo- julden prijsgeven op 86,50, Volker-Stevin kwam sterk t 1,70 winst op 48,30. lang- ECONOMIE EINDHOVEN (ANP) - Een reorganisatie bij de hoofdin- dustriegroep Video van Phi lips, die al sedert begin dit jaar aan de gang is, zal binnen twee jaar leiden tot het verlies van 804 arbeidsplaatsen. Dat heeft Toon Verdijsseldonk van de Industriebond FNV zaterdagmiddag bekendge maakt op een persconferen tie. Hij baseert zich daarbij op cijfers die volgens hem door Philips zelf zijn verstrekt. De reorganisatie heeft betrek king op de vestigingen in Eindhoven, Tilburg en Roermond, waar achtereen volgens 280, 452en 72 ar beidsplaatsen zullen weg vallen. Een Philips-woord- voerder ontkende desge vraagd dat er sprake is van een reorganisatie, "Wij pas sen alleen het aantal arbeids-. plaatsen aan de behoeften aan" aldus de woordvoerder. Voor zover nu valt na te gaan - de directeur van de hoofdin- dustriegroep Video is met vakantie - kan de Industrie bond niet beschikken over cijfermateriaal tot en met eind 1981. "Philips heeft voor zover mij nu bekend is cijfers gegeven tot en met april 1981 en die kwamen uit op een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in de drie vestigingen van minder dan 200", aldus de Philips-woord- voerder. Verder commentaar wilde hij niet geven. "Als de Industriebond FNV met ons bepaalde zaken wil bespre ken staan wij daar altijd voor open. Philips gaat echter niet met de vakbonden discusië- ren via de media". Bij de vier vestigingen van de hoofdin dustriegroep video in Eind hoven, Roermond, Tilburg en Utrecht werkten in januari 1980 nog 5572 mensen. In mei 1980 waren dat nog 5427 men- Op de persconferentie zei Ver dijsseldonk het totaal beeld van de reorganisatie te heb ben verkregen door stukjes informatie die Philips bij ver schillende gelegenheden had verstrekt aan ondernemings raden en bonden naast elkaar te léggen. "De verkoop van kleurentelevisies loopt terug. En door technische ontwik kelingen zijn er minder men sen nodig. Daarom moet er iets gebeuren, heeft Philips tegen ons gezegd", aldus Verdijsseldonk. Volgens hem heeft Philips inmiddels de doelstelling van de hoofdin- dustriegroep video veran derd. "Vroeger werden er te levisietoestellen en onderde len daarvan gemaakt. Nu zijn de activiteiten veel meer ge richt op het produceren van randapparatuur in de tv-sec- tor zoals camera's video-cas setterecorders en dergelijke. De organisatiestructuur van de hoofdindustriegroep is daar al helemaal aan aange past". Volgens Verdijssel donk heeft ook de samen werking met Grundig waar schijnlijk te maken met de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen de komende jaren. Verdijsseldonk vindt dat Phi lips de bonden informatie moet verschaffen over de in ternationale activiteiten van de hoofdindustriegroep video die vestigingen heeft in tal van landen. Hij wijst erop dat in het centrale plannen depar tement van Philips jaarlijks wordt beoaald wat waar ge maakt gaat worden. "Philips verkoopt jaarlijks nog steeds 10,6 miljoen televisietoestel len. Er worden er nog maar 132.000 in Nederland ge maakt. Misschien zouden er nog wel meer kunnen worden gemaakt, maar om dat te beoordelen hebben we wel die internationale informatie nodig. Tot nu toe heeft de on derneming dat geweigerd", aldus Verdijsseldonk. De Philips-woordvoerder be aamt dat desgevraagd. "Phi lips overlegt in Nederland over ontwikkelingen in Ne derlandse vestigingen met Nederlandse vakbondsbe stuurders. In andere landen praten we met de vakbonden daar. Dat is altijd al zo ge weest". Volgens Verdijsseldonk heeft Philips op grond van artikel 7 van de CAO de plicht om de bonden te informeren en met hen te overleggen. Dat artikel zegt namenlij k dat de werk gever de ondernemingsraad en de"bonden om advies moet vragen als er sprake is van een reorganisatie of een behoor lijke inkrimping van het per- soneelbestand. HUHWENINGEN - In tegenstelling tot het noodweer van afgelopen nacht was het gisteren na een paar weken van regen redelijk weer. Velen trokken dan ook naar de boulevard in Scheveningen om een wandelingetje

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16