Verhit begin conferentie in Amman 'Olieboycot Zuid Afrika zal ook Zimbabwe treffen' NAAST HET NIEUWS GEWELD IN TURKIJE Schmidtoptimi over kwestie-Afghanistan Immigranten komen om in woestijn VS Doden bij onlusten in Coram Carter en Hna: gesprek in Tokio ETA gaat door met bom-actie MAANDAG 7 JULI 1980 PAGINA 15 SCHIPHOL (ANP) - Een olieboy cot tegen Zuid-Afrika nu zou Zimbabwe „volkomen kreupel" maken. De boycot zou het vroe gere Rhodesië ook op langere termijn bedreigen. Dat zei de minister van handel en industrie van Zimbabwe, David Smith, gistermiddag bij zijn aan komst op Schiphol. Smith gaat met de Nederlandse regering pra ten over economische hulp aan zijn land. Volgens de (blanke) minister is Zimbabwe nu volkomen afhan kelijk van olietoevoer via Zuid- afrikaanse havens. Er ligt wel een pijplijn tussen de Mozambi- quaanse haven Baira en Zim babwe. Die leiding kan wel alle voor zijn land benodigde olie veiyoeren, maar de haven van Baira is niet berekend op zoveel olie-aanvoer, aldus minister Smith. Hij zei dan ook het niet eens te zijn met secretaris-gene raal Nzo van de Zuidafrikaanse zwarte organisatie ANC. Die wees eind juni het argument van de hand als zou Zimbabwe te lei den hebben onder een olieboycot tegen Zuid-Afrika. - De minister gaat met alle negen EG-landen over economische hulp praten. Hij is vandaag de hele dag in ons land. Aan de orde is ook het aanknopen van han delsbetrekkingen met Zimbab we dat de afgelopen vijftien jaar onder economische isolatie heeft geleden, aldus Smith. 3e minister denkt dat het komende jaar de mensen terug kunnen ke ren naar die streken waar de bur geroorlog heeft gewoed. De ko mende tien jaar moet worden gewerkt aan overdracht van technische kennis aan Zimbab we, aan de bouw van huizen, scholen en ziekenhuizen en aan een systeem van sociale verzeke ring. Smith vindt, dat de tegenstellingen tussen de partijen die de huidige regering van zijn land vormen, te veel nadruk krijgen. Hij is daar echter niet bezorgd om. Ook liet hij blijken dathy zich weinig zor gen maakt over opstandelingen van de partij van Joshua Nkomo. Er zijn maar weinig van deze „dissidente elementen", aldus de minister. David Smith (rechts), minister van handel en industrie in Zimbabwe, arriveerde gisteren op Schiphol. Hi] werd vergezeld door de ambassadeur van Zimbabwe bij de EG. Murisi. Smith noemde zijn premier Robert Mugabe „een pragmatisch man". Hij zei de indruk te hebben, dat de blanken in Zimbabwe loyaal staan tegenover hun huidige re gering. „We proberen een niet op rassen gebaseerde samenleving op te bouwen", zei hij. Smith acht het wel mogelijk dat er nog „een paar" blanken zijn land zullen verlaten. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET-AMMAN - De ministersconferentie van de Arabische Liga in Amman is gisteren meteen na de ope ning op een heftige confrontatie uitgelopen tussen meer gematigde en radicale Arabieren. Hoewel de gastheerfckoning Hoessein van Jordanië, in bij zonder felle bewoordingen het Camp David-overleg en de Egyptische president Sadat had bekritiseerd, interrum peerde de Syrische minister Khaddam met de medede ling dat er geen enkele reden was om te vergaderen bij gebrek aan politieke onderwerpen. De Jordaanse premier verklaarde daarop de vergadering voor besloten; journa listen werd gezegd te vertrekken. De ministers van financiën, eco nomische en buitenlandse zaken van alle 22 lidstaten van de Arabi sche Liga, Egypte uitgezonderd, zijn sinds gisteren in de Jordaan se hoofdstad Amman ter voorbe reiding van de agenda voor de grote jaarlijkse Arabische top conferentie van staatshoofden en regeringsleiders die - eveneens in Amman - in november zal wor den gehouden. Het van tafel vegen van de agenda voor de veragadering lijkt een demonstratieve actie van de zich verder van de door het Westen voorgestelde oplossing verwijde rende Syriërs. De ministers zijn bijeen om de verschillende werkdocumenten te bespreken die elk Arabisch land afzonder lijk op de agenda geplaatst wil zien voor de top in november. Hoewel de Jordaanse vorst zich ongewoon kritisch had uitgela ten tegenover de Amerikaanse bemiddelingspogingen in het vredesproces - „een belediging van de Arabische zaak" - kwam de Syrische actie de Jordaanse autoriteiten toch erg ongelegen. De televisiebeelden zouden van het scherm gehouden zijn en de vergadering werd ogenblikkelijk besloten verklaard. De vele onderwerpen waarover ge sproken moet worden zijn ruw weg te verdelen in economische en politieke. Daarnaast buigt men zich in Amman ovei het „waterdicht" maken van de Ara bische boycot tegen Egypte en nieuwe economische strafmaat regelen tegen het sultanaat Om an, dat kortgeleden „militaire fa ciliteiten" verleende aan de Ver enigde Staten. Het laatste is een Arabische schrikreactie op de snel toenemende rivaliteit van de beide supermogendheden in het gebied van de Perzische Golf. Het in Amman voorgestelde optre den tegen Oman heeft evenwel iets hypocriets: Zuid-Jemen en Irak verlenen ook militaire facili teiten aan een van de grootmach ten en wel aan de Russische ma- Maar het werkelijk hete hangijzer in Amman is, wat genoemd wordt „de ontwikkeling van het Ara bisch economisch potentieel". Het gaat hierbij om het eventueel gebruik van het Arabische olie wapen voor politieke doeleinden. De meer gematigde Arabische olieproducerende landen laten zich zeer omzichtig over dit on derwerp uit. Ze zijn er eigenlijk tegen, maar het (olie-arme) Syrië bijvoorbeeld wil het oliewapen in principe in stelling kunnen bren gen om daarmee „de bevrijding van de door Israël bezette Arabi sche gebieden" te bewerkstelli gen. Verzoenende In weerwil van de felle uithalen in zijn openingsrede aan het adres van Washington en Cairo speelt koning Hoessein op het politieke vlak een verzoenende rol. De Jordaanse vorst ,deed verslag over zijn recente besprekingen met de Amerikaanse president Carter. Radicale Arabische lan den, met name het „Front van standvastigheid" (Syrië, de PLO, Algerije, Libië en Zuid-Jemen) geloven niet in Hoesseins stelling dat contacten met Amerika, on danks alles, wenselijk zijn, al was het alleen maar om Washington constant aan het verstand te brengen dat de afzonderlijk Egyptisch-Israëlische vrede en „autonomie" voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en Gaza-strook - kortom Camp Da vid - geen vrede zal brengen in het Midden-Oosten. Hoessein heeft altijd volgehouden dat de Arabieren, nu zij Camp David hebben verworpen, zich con structief moeten opstellen en de wereld duidelijk moeten maken wat hen als werkelijke vredes- formule voor het Midden-Oosten voor ogen staat. Jordanië zelf pleit in dit verband voor een internationale conferen tie onder VN-toezicht met deel name van alle betrokken partij en: Israël, de PLO, Syrië, Jorda nië en Libanon, alsmede Ameri ka, de Sowjet-Unie en West-Eu ropa. Aangezien de Egyptisch-Is raëlische onderhandelingen over Palestijnse autonomie a la Camp David geheel vastgelopen zijn, en West-Europa inzake het Midden- Oosten in Venetië een standpunt heeft geformuleerd dat toch inte ressante punten bevat voor de Arabieren, is het niet geheel denkbeeldig dat het Jordaanse voorstel voor een internationale vredesconferentie veel diep gaander en veel serieuzer door de Arabische ministers in Amman bestudeerd zal worden, dan de Arabieren zelf wel willen toege- Wat dit betreft zal de bijeenkomst in Amman - die in principe mor gen zal worden beëindigd - een graadmeter zijn voor de eerste gemeenschappelijke Arabische reactie op de EG-verklaring van Venetië. Het „Front van stand vastigheid" reageerde van gema tigd kritisch tot zeer afwijzend op „Venetië". Meer gematigde Arabische landen, zoals Jordanië en Saoedi-Arabie zagen wel wat positieve punten in de Europese stellingname inzake het Midden-Oosten. Het zijn dan ook de gematigde Arabieren die in Amman een „Arabische poli tiek op lange termijn" ten opzich te van Europa willen formuleren, en wel met het.doel Europa „aan- te moedigen" zich los(ser) te ma ken van de eenzijdig pro-Israëli sche Amerikaanse Midden-Oos ten politiek. Radicale Arabische landen stellen hier echter tegenover dat Euro pa's recente voorstellen slechts een uitvloeisel van Camp David waren en niet een vervanging daarvan, en daarom niet accepta bel Een grenspolitieman helpt een van de illegale immigranten uit El Salvador, die uitgeput in de woestijn van Arizona werden aange troffen. TUCSON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse politie heeft het afgelopen weekeinde in de woestijn van Arizona de stoffelijke resten gevonden van 13 illegale immigranten uit El Salvador. De 13 behoorden tot een grote re groep illegale immigran ten, die uitgeput zijn aange troffen in de woestijn waar temperaturen heersen van 49 graden. Vrijdag waren zij de Mexi caanse grens over gesmok keld. Eenmaal in Arizona werden zij door hun gidsen beroofd en praktisch zonder water achtergelaten, zo ver telden de overlevenden. Zij wisten niet te vertellen uit hoeveel leden de groep pre cies bestond, maar het waren er ongeveer 45. De politie is een grootscheepse zoekactie begonnen. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat sommige immigranten misschien te rug waren gegaan naar Mexico. Als er nog mensen in de woestijn rondzwerven, dan maken zij niet veel kans, zo zei hij. De hittegolf die al bijna twee weken het zuidwesten van de VS teistert, heeft tot nu toe aan 179 mensen het leven gekost. De meeste slachtof fers waren oudere mensen. In Dallas, waar 52 mensen ten gevolge van de hitte zijn overleden, hebben de ge meente en het Leger des Heils speciale hulpcentra ingericht. Volgens de weerberichten komt er deze week weinig verandering in de tempera tuur. ISLAMITISCHE RICHTLIJNEN In het kader van de islamitisering van Iran hebben de Iraanse diplomaten in het buitenland de opdracht gekregen zich te hou den aan de islamitische beginselen wanneer zij in hun ambassade ontvangsten houden. In een rondschrijven van het Iraanse minis terie van buitenlandse zaken wordt de diplomaten voorgehou den de islamitische principes in acht te nemen wanneer zij wor den uitgenodigd door diplomaten van een ander land of zelf ontvangsten geven. Dit heeft het Iraanse persbureau Pars giste ren gemeld. Echtgenotes van diplomaten mogen recepties wel bijwonen, mits ze „islamitisch" gekleed gaan. Alcoholhoudende dranken mogen op Iraanse ambassades niet worden geschonken. VIES T-SHIRT Leende het t-shirt zich tot nu toe voor een boodschap, nu is er ook een t-shirt voor lijntrekkers. De 29-jarige Amerikaanse Danya Padilla kwam op het idee om het tricot te „versieren" met zweetplekken onder de oksels, op de rug en op de borst. Zij noemt haar creatie heel toepasselijk „t-sweat" en idee de vol gende gebruiksaawijzing aan aspirant-kopers van haar vinding: „als uw partner alsmaar erop aandringt dat u wat lichaamsbewe ging neemt om fitter te worden, trek dan het t-sweat aan. loop naar het café op de hoek en gebruik daar iets. Bij thuiskomst laat u zien hoe u hebt getranspireerd en begeeft u zich onder de douche". CHINA IN BAN FRISBEE De dagen van wylen voorzitter Mao's culturele revolutie in China lijken lang voorbij met de bekendmaking door het persbureau Nieuw-China, dat de Volksrepubliek in de ban is geraakt van de frisbee, de vliegende schotel van plastic met het boemerang-ef fect. Volgens Nieuw-China zijn de laatste twee maanden 60.000 Frisbees verkocht, waarvan in juni 50.000, wat neerkwam op de hele pro- duktie van .speelgoedfabriek no. 4' in Peking. De fabriek wordt overstroomd door brieven en telefoontjes om de voorraad aan te vullen. Een veelgelezen krant in Peking heeft het spel zelfs aanbevolen. ISTANBOEL - In de Noord- turkse stad Corum is de rust enigszins weerge keerd na drie dagen van geweld, waarbij ten min ste 18 doden vielen. Sinds mei heeft de politiek-reli- gieuze agitatie in deze stad 38 slachtoffers gekost. Een detachement luchtlandings troepen heeft de provincie hoofdstad - die in tegenstelling tot 20 andere Turkse steden nog niet in staat van beleg verkeert- onder zijn controle genomen. Tijdens de uren waarop geen uitgaansverbod van kracht is, staat de bevolking, beschermd door zwaar bewapende para chutisten, in de rij voor brood. Menigeen ontvlucht echter de stad. De eerste onlusten in Corum bra ken uit op de avond van de 27ste mei, toen bekend werd dat de ul trarechtse politicus Gun Sazak in Ankara was vermoord. In Corum wonen relatief veel alevieten, de PLAINS (Reuter) - President Car ter zal donderdag in Tokio pre mier Hua Guofeng van China ontmoeten. Carter en Hua gaan naar Tokio om de herdenkingsplechtigheid bij te wonen van premier Ohira van Japan, die 12 juni is overleden. Carter en Hua zullen naar wordt verwacht onder andere spreken over de kwestie-Afghanistan en de ontwikkelingen in Azië sinds China en de VS, anderhalf jaar geleden diplomatieke betrekkin gen aanknoopten. BONN (UPI) - Bondskan selier Helmut Schmidt heeft gisteren verklaard dat zijn besprekingen verleden week in Moskou ertoe zouden kunnen lei den dat de Russische lei ders meer troepen terug trekken uit Afghanistan. In een interview met het Westduit- se blad "Der Spiegel" zei Schmidt te geloven dat de twee weken geleden door de Russen aangekondigde troepenterug trekking het resultaat was van de aanhoudende pleidooien hiertoe van president Giscard d'Estaing van Frankrijk tijdens diens ont moeting met president Brezjnjev van de Sowjet-Unie in mei in Warschau. Schmidt verklaarde dat Brezjnjev de besprekingen met hem had beëindigd met te zeggen dat het Politburo nog eens zorgvuldig zou bestuderen wat er van West- duitse zijde was aangedragen. De bondskanselier zei dit "niet al leen maar als een diplomatieke beleefdheidsfrase" te beschou- Tegenover het voorzichtige opti misme van Schmidt staat een ar tikel dat kort na zijn vertrek in de "Prawda" verscheen. Daarin werd het beroep van Westduitse zijde tot terugtrekking uit Af ghanistan van de hand gewezen. Kernwapens President Carter heeft de jongste ideeën van de Sowjet-Unie over de kernwapens in Europa zater- - dag "het overwegen waard" ge noemd. Hij verzekerde dat de Verenigde Staten het overleg willen openen zodra er een "eer lijke agenda" is. De Amerikaanse president rea geerde in zijn woonplaats Plains op de aankondiging van bonds kanselier Schmidt van West- Duitsland dat Moskou schijnt te willen praten over het beperken van de kernwapens in Europa. Carter zei tegen verslaggevers dat de Sowjets "bepaalde voorwaar den hebben laten vallen" en dat "weliswaar nog niet geheel dui delijk is wat zij willen, maar ik geloof dat hun voorstellen nadere overweging verdienen". Een van de voorwaarden waar de presi dent op doelde is de cis van Sow- jet-zijde dat SALT-2 door het Amerikaanse Congres moet zijn aangenomen en dat de installatie van Amerikaanse raketten in West-Europa herroepen dan wel uitgesteld moet worden, vóórdat Moskou wil praten over de ver mindering van de wederzijdse bedreiging met kernraketten. Turkse variant van de moham medaanse sekte der sjiieten. Als „underdogs" hebben zij in Tur kije een enigszins linkse reputa tie gekregen, wat door de ultra rechtse Partij van Nationalisti sche Actie wordt uitgebuit. Van uit deze gelederen worden de or thodoxe soennieten opgestookt tegen de „goddeloze" alevieten, die in Turkije geen eigen mos keeën hebben. Leuze op de mu ren van Corum: „Voor goddelo- zen is in Corum geen plaats". In buurten waar veel alevieten wo nen, kwam het tot wraakacties. Er werden barricades opgericht die de stad geleidelijk in tweeën deelden. Zo goed en zo kwaad als het ging, handhaafden legereen heden de orde. Afgelopen week kwam het echter tot nieuwe on lusten nadat op de avond van de heilige vrijdag het gerucht ging - door berichtgeving van de Turk se radio versterkt - dat in een ale- vitische wijk na een bomexplosie een soennietische moskee in brand stond. Pas na het op gang komen van deze geruchtenstroom ontplofte er werkelijk een bom, in een auto die bij de moskee geparkeerd stond, zonder slachtoffers te ma ken. In de nacht kwam het we derom tot moordpartijen en brandstichtingen in de alevie- tenwyk Miloenu. Na zaterdag een bezoek aan de stad te hebben gebracht, sprak minis ter van binnenlandse zaken Gul- cugil van „wederzijdse provoca ties". Een team van de oppositio nele Republikeinse Volkspartij, dat ter plaatse een onderzoek had ingesteld, noemde de onlusten „een weloverwogen, systema tisch uitgevoerde provocatie in een stad die tevoren eeuwen van rust had gekend". De gebeurtenissen doen denken aan die in de Zuidturkse stad Ka- ramanmarasj eind 1978, toen 111 personen, bijna allen alevieten, werden vermoord. Aanleiding was toen een bomontploffing tij dens vertoning van een anti communistische film in een bio scoop. In een aantal provincies werd daarna de staat van beleg uitgeroepen. Veel Turken zijn overdonderd door de afmetingen die de sektarische problemen in Turkije - die tien tallen jaren afwezig leken - al lengs aannemen. Sommigen ge loven dat ze beperkt blijven tot de kleinere provinciesteden en niet tot de grote steden zullen door dringen, anderen zien in de ge beurtenissen de generale repeti tie voor een burgeroorlog. Weer anderen, zo mogelijk nog pessi mistischer, trekken parallellen met het Duitsland van de jaren dertig en betogen dat de rol vaa zondebok die de joden daarin kregen toebedeeld, nu de alevie ten ten deel zal vallen. Een hiermee samenhangend probleem is dat, volgens recente gegevens van de Westduitse am bassade in Ankara, reeds 36.000 Turken om politieke of religieuze redenen in de Bondsrepubliek asiel hebben gevraagd. Dit is de reden dat Bonn onlangs bekend maakte dat vanaf 1 oktober een visumplicht bestaat voor Turken die het land binnenkomen. Het bericht heeft grote deining verwekt onder de 600.000 Turken die in West-Duitsland werken (met familieleden meegeteld zijn dat er anderhalf miljoen) Van Turkse zijde is voorgesteld dat m plaats van deze maatregel alle Turken die West-Duitsland bin nenkomen een verklaring onder tekenen dat ze geen politiek aii«l kunnen aanvragen. Wapens uit VS versneld naar Thailand BANGKOK (Reuter) - In Bangkok is een begin ge maakt met een Amerikaanse wapenluchtbrug die Thailand op snelle wijze moet voorzien van wapens en munitie. Een C-141 militair transportvlieg tuig arriveerde zaterdag op de luchthaven Don Muang met zes 105-millimeter Houwit- zers, zo deelde een woord voerder van de Amerikaanse ambassade in Bangkok mee. Er zullen nog zes of zeven C-141 toestellen in Bangkok aan komen met munitie en wa pens, waaronder ongeveer 1000 M-16 geweren en nog eens 18 Houwitzers. Boven dien zal de verscheping van 35 verbeterde M-48 tanks worden bespoedigd. President Carter gaf woensdag toestemming voor de lucht brug die de leverantie moet bespoedigen van wapens en munitie ter waarde van 3,5 miljoen dollar, die al door de Thailandse regering waren besteld en betaald. Het be sluit was een antwoord op een verzoek van de regering in Bangkok dat volgde na Viet namese aanvallen op Cam bodjaanse vluchtelingen kampen en Thailandse dor pen vorige week. PARIJS (Reuter) - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren m een verklaring die in Parijs werd verspreid, laten we- teri dat zij doorgaat met haar bomcampagne tegen Spaanse toeristenplaatsen. Met deze cam pagne wil de ETA de Spaanse re gering dwingen 19 gevangen Basken vrjj te laten en een gou verneur van een gevangenis te ontslaan. In de verklaring werd gezegd dat de ETA in Spanje en Europa haar geloofwaardigheid zou verliezen wanneer z(j haar actie staakt zon der dat de regering de eisen heeft ingewilligd. Verleden week zijn er in Spaanse vakantieoorden zes bommen ontploft. Er zijn hierbij geen slachtoffers gevallen. De bond van reisbureaus aan de Costa del Sol is bang dat dit jaar rampzalig wordt voor het toeris me, als er geen verbetering komt. In een brief aan de staatssecretaris voor toerisme in Madrid, die za terdag is gepublu i'crd dour de Andalusische krant "Sol de Espana" gaan zij in tegen de ver klaring van de staatssecretaris. Deze had eerder gezegd dat het toerisme aan de Costa del Sol dit jaar niet minder zou zijn dan in 1979. Tot slot zeggen de reisbureaus dat de gevolgen van de vakantie oorlog. die de politiek-militaire vleugel van de Baskische af scheidingsbeweging ETA aan het toerisme heeft verklaard, niet te voorspellen zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15