ELK GEZIN HEEFT Z'N VRIJWILLIGER Rotstuintje mooi en ook gemakkelijk Kapper kost de vrouw gemiddeld f90 per jaar Abortus door massage THUISBEVALLEN IN FRANKRIJK Engels leren en sporten PAGINA 14 EXTRA MAANDAG 7 JULI 1980 De laatste jaren is er een sterke opleving van vrijwilligerswerk te bespeuren. In ons land zijn ruim 3,5 miljoen vrijwilligers actief op velerlei terreinen. Dat betekent dat er in bijna elk gezin wel één gezinslid is dat zich met vrijwilligerswerk bezig houdt. "Vrijwilligerswerk is er in Nederland eigenlijk altijd al ge weest", zegt CRM-minister Gardeniers. "De CRM-voorzienin- gen in de maatschappelijke dienstverlening zijn bijna allemaal begonnen als vrijwilligerswerk. Wat in dit werk zo belangrijk is, is het feit dat de mens in de samenleving graag iets voor een ander doet", aldus Gardeniers. (Door Jan Vloet) ENSCHEDE - Vrijwilligerswerk is een erg ruim begrip. Er zijn legio voorbeelden van te noemen. Voorlezen aan mensen in zieken huizen, verzorging van bejaar den, meewerken in een buurt huis, enz. In het binnenlands be stuur, zoals vrijwillige brand weer, reservepolitie, bescher ming bevolking, werken onge veer 60.000 vrijwilligers. In het kader van scholen, zoals ouder commissies. schoolbesturen, oversteekbrigades werken 246.000 mensen. In de sport lig gen deze aantallen nog veel ho ger 600.000. In de sociaal-cultu rele hoek werken 160.000 vrijwil ligers. En in de volksgezondheid, waar een zeer groot deel van de vrijwilligers werkzaam is in de bejaardenhulp, de gehandicap tenzorg en de burenhulp ligt het cijfer rond de één miljoen. Het merendeel van de vrijwilligers in deze sector bestaat uit vrou wen. In de politiek, godsdienst, onderwijs, actiegroepen, sport en overige verenigingsleven over heersen daarentegen mannen met een beroep. Uit de gegevens van het leefsituatieonderzoek blijkt dat bijna veertig procent van de Nederlandse bevolking boven de achttien jaar wel eens vrijwilligerswerk verricht. Onge veer dertig procent van de vrij willigers besteedt meer dan een uur per week aan dit werk. Veer tien procent is vijf uur of meer bezig en ongeveer de helft spen deert één tot vijf uur per week aan vrijwilligerswerk. Een juiste omschrijving van wat een vrijwilliger precies is wordt nergens gegeven. Maar over het algemeen wordt vrijwilligers werk gezien als werk dat in enig georganiseerd verband wordt verricht ten behoeve van anderen en-of de samenleving, zonder dat degene die het verricht daar voor zijn of haar levensonderhoud van afhankelijk is. Breed Het vrijwilligerswerk is uitermate breed en complex. Vrijwilligers komen voor in alle sectoren van het maatschappelijk leven en er bestaan grote verschillen tussen de diverse soorten vrijwilligers. Ook bij de verschillende depar tementen in Den Haag bestaat nog onvoldoende inzicht omtrent de omvang van het vrijwilligers werk. Het is zelfs zo dat op de meeste departementen pas sinds kort aandacht word* besteed aan het beleid ten aanzien van deze grote groep. Vooral de laatste jaren is deze ar- beidsvorm sterk toegenomen. Door de toenemende werkloos heid en de kortere arbeidsdagen hebben veel mensen tijd om naast hun beroep in het vrijwilli gerswerk mee te draaien. Een ander aspect is dat door de huidige maatschappelijke ont wikkelingen van professionalise ring, schaalvergroting en auto matisering de behoefte aan vrij willigerswerk toeneemt. Vooral omdat juist dit werk mensen de kans geeft zich te identificeren met de samenleving, met grote groepen mensen of met bepaalde idealen. Het voornaamste kenmerk van het vrijwilligerswerk is de menselij ke betrokkenheid die het uit straalt. Daarom heeft dit werk een gemakkelijke toegang tot en voor mensen en is het. door zijn ongespecialiseerde hulpvaardig heid, gericht op de hele persoon van de ander. Toch zijn mensen uit de lagere mi lieus ondervertegenwoordigd in het vrijwilligerswerk. Dit geldt in het bijzonder op het gebied van politiek, godsdienst, actiegroe pen en verenigingsleven. In het hulpbetoon jegens buren, be jaarden en gehandicapten is er een evenredige deelname uit alle sociale milieus. Onze samenleving kan onmogelijk zonder de activiteiten van de vrijwilligers. Vaak blijkt het vrijwilligerswerk een mogelijk heid te zijn om mensen naast hun hoofdberoep de kans te geven iets te doen waar ze ook met hart en ziel mee bezig zijn, zonder er een geldvergoeding voor te knj- gen. Een groot voordeel is dat vrijwilli gers geen enkel diploma nodig hebben. Vrijwilligers kunnen zonder bijzondere vaardigheden werkzaam zijn. Natuurlijk moet het niet ontbreken aan motive ring. kundigheid, inspanning en samenwerking met anderen. De vergoeding die door vrijwilli gers wordt ontvangen voor hun werk varieert van louter onkos tenvergoeding voor reizen, tele foon, consumpties, en dergelijke tot vergoedingen die verder rei ken dan de onkostenvergoedin gen. Dit kan gebeuren in natura, in de vorm van voeding en on derdak of in de vorm van geld. Soms wordt bijvoorbeeld zak geld of presentiegeld verstrekt. De rechtspositie van de vrijwilli gers is formeel nog onduidelijk. Voor sommige vrijwilligers wordt een risicoverzekering of reisverzekering geregeld en be taald door een vrijwilligersorga nisatie of een professionele orga nisatie. Rechtspositie Naast do 'menselijke" kant van het vrijwilligerswerk bestaat er ook een begrijpelijke vrees dat de werkgelegenheid nu ook van de ze kant wordt bedreigd. De vak bonden zijn bang dat de overheid met een vrijwilligersbeleid be roepskrachten overbodig wil maken, om zo bezuinigingen door te kunnen voeren of om het voorzieningenniveau te kunnen handhaven. Volgens de vakbonden zou het er juist om moeten gaan dat bepaal de soorten vrijwilligerswerk moeten worden omgezet in be roeps en dus betaald werk. Dit zou dan voornamelijk gaan om vrijwilligerswerk dat niet on middellijk door de vrijwilliger of de instelling kan worden beëin digd. Dat is onder meer het geval bij zieken-, gezins-, bejaarden- en gehandicaptenverzoiging. De vakbonden beschouwen bepaal de soorten van vrijwilligerswerk als "uitbuiting De ministeries stellen zich wat dit betreft voorzichtig op. De ge schiedenis heeft inderdaad ge leerd dat veel vormen van be roepsmatig werk vroeger begon nen zijn als vrijwilligerswerk. Volgens de ministeries hoeft dit niet automatisch in te houden dat nu ook vormen van vrijwilli gerswerk betaald moeten wor den. Ook in het geval van een ruimer betaald aantal banen zou het vrijwilligerswerk blijven be staan op velerlei terreinen. Ook in de vrouwenbeweging is een tendens te bespeuren die zich steeds meer afkeert van het vrij willigerswerk. De vrouwen me nen dat door de bezuinigingen - die vooral de beleidsgebieden treffen van CRM en volksge zondheid - steeds meer werk op de schouders van de vrijwilligers komt te rusten. De behoefte van vrouwen om bui tenshuis activiteiten te onder nemen is - vooral onder invloed van de vrouwenbeweging - de laatste jaren steeds meer aan de oppervlakte gekomen. De situatie op de arbeidsmarkt is echter zo slecht dat vrouwen nauwelijks kans hebben op be taald werk. Vooral voor vrouwen met een betrekkelijk lage oplei ding is het moeilijk om fijn be taald werk te vinden. Het vrijwil ligerswerk is daarom vaak de enige mogelijkheid om buiten het eigen huishouden bezig te zijn. Als je vrouwen vraagt naar hun mo tieven om vrijwilligerswerk te gaan doen is het vaak: Om uit de sleur te komen". Of: "Om andere mensen te leren kennen". Versluierend Sterker nog: de functie die het vrijwilligerswerk op deze manier voor vrouwen heeft, versluierd de noodzaak van structurele ver anderingen in de positie van de vrouw, zoals herverdeling van arbeid binnenshuis en buitens huis en tussen mannen en vrou wen. De vrouwenbeweging is ook bang, dat de vrouwen door de bezuinigingen onbetaald moeten opdraaien voor de gevolgen van de economische crisis. Volgens de vrouwenbeweging is de mythe dat vrijwilligerswerk een opstap is naar een betaalde baan, volko men irreëel. Een algemene tendens bij de minis teries is om het vrijwilligerswerk te stimuleren en te intensiveren. Het kabinet streeft er naar om op korte termijn mogelijkheden te scheppen voor beroepskrachten om vrijwillig cursussen en trai ningen te volgen om het omgaan met en het begeleiden van vrij willigers te verbeteren. Erg veel is er trouwens niet te ver wachten van de overheid. Vooral het ontbreken van financiële middelen leidt tot knelpunten. De gemeenten zijn vaak veel ac tiever ten aanzien van het bevor deren van vrijwilligerswerk dan het rijk. 'Wel kan geconstateerd worden dat het beleid ten aanzien van vrij willigers de laatste jaren sterk ontwikkeld is. De laatste jaren zijn de rotstuin tjes weer sterk in opmars en daar zijn dan ook best rede nen voor. In de eerste plaats kunt u in een rotstuintje op heel beperkte ruimte veel meer doen dan in een gewone tuin. U maakt een soort mini- landschap met een grote ver scheidenheid van plantjes. Door buitenlandse vakanties komen de mensen in aanra king met allerlei rotsplantjes, die velen als ëbn soort herin nering in de eigen tuin of op het balkon (wat heel goed mogelijk is) willen hebben. Bij een goed tuincentrum kunt u meestal heel wat rots plantjes vinden en er is zelfs een speciale kwekerij van al- penplanten: Gebr. Van Delft, Gooweg 21 te Noordwijker- hout. Bij Van Delft vindt u een uitge breid assortiment en kan men u met vakkennis voorlichten over de aanleg van een rot- stuintje. Tot slot kunt u als voordeel van de rotstuin nog het geringe onderhoud noe men. Door de stenen en de vele bodembedekkende plan ten is het onkruid wieden heel beperkt, terwijl er ook niet of heel weinig gesnoeid Hoeft te worden. Echt een tuintje voor plantenliefhebbers met wei nig tijd! Wat is nodig Behalve de plantjes heeft u in de eerste plaats stenen nodig voor de rotstuin. Er is keus uit bijvoorbeeld Ardenner blok ken, zwerfkeien en bruinrode lavablokken. U kunt het beste één of hooguit twee steen soorten gebruiken. Dan zoekt u een plaatsje in de zon; alpenplanten hebben van nature nooit bomen en struiken boven zich staan, maar altijd een blote hemel. Heeft u een zanderige, doorla tende grondsoort in uw tuin, dan kunt u volstaan met om spitten 'en in model brengen van de grond. Het mooist en meest natuurlijk is het als u een verhoging of een glooiing maakt in uw rotstuintje. Is de bodem vaster van structuur, dan moet de grond goed wor den omgespit en vermengd met zand, puin, grind, split e.d. om deze goed doorlatend te maken. Rotsplantjes haten namelijk "natte voeten". Als de grond bewerkt is, kunnen de stenen worden gerang schikt. Probeer dit op een zo natuurlijk mogelijke manier te doen, liefst met de platte kant telkens op de grond. Beplanting Tenslotte kunnen de planten erin worden gezet. De beste planttijd is in de regel het voor- of najaar, maar deze plantjes worden veelal in potjes verkocht waardoor ze het hele jaar door kunnen worden geplant. In de wat grotere ruimten tussen de stenen zetten we de zodevor- mende planten en vlak bij de Op een plaats op het zuiden kunt u 's zomers tussen de gebruikelijke rotsplanten ook diverse soorten cactussen met pot en al ingraven. Natuurlijk haalt u ze voor de winter weer binnen. stenen komen hier en daar plantjes die eroverheen kun nen groeien. Vooral bij sempervivum- en saxifragasoorten is het wen selijk wat grind of steenslag op de aarde te strooien, omdat deze er een grondige hekel aan hebben om rechtstreeks met de bladeren op de aarde te liggen. Er is een flink aan bod in rotstuinplantjes. Om er maar eens enkele te noemen: alyssum of schildzaad, be kend rotsplantje, geel, ook geschikt voor muurtjes; En gels gras, met karmijnrose bloempjes; aubritia, een bo dembedekker met rose bloempjes; campanula of klokjesbloem (verschillende soorten); dianthus deltoides of steenanjertje; geraniums; kruipend gipskruis; edel weiss; primulasoorten; saxif- raga- of steenbreeksoorten; sempervivum- en huislook- soorten; sedumsoorten; tijm; alpenaster; gentiaantjes; sile ne of lijnkruid; arabis of scheefkelk; iberis of scheefbloem en vele andere. Daarbij passen struikjes zoals azalea, peperboompje, dwergconifeertjes, hertshooi e.d. Verder kunnen er diverse siergrasjes en allerlei bolge wassen in de rotstuim. Van de bolgewassen kiezen we soor ten die geschikt zijn voor verwildering, zoals botani sche tulpen, bot. crocussen, bot. narcissen, cyclamen, al liums, bot irissen, scilla's, blauwe druifjes en sneeuwklokjes. Muurtjes Rotsplantjes zijn ook uitermate goed geschikt voor beplan ting van bakken en stapel- muurtjes in de tuin. Stapel- muurtjes maakt u door de stenen in de aarde te drukken en eventueel aan elkaar te plakken met een papje van aarde, klei en koemest. Tus sen de stenen vinden allerlei rotsplantjes een plaatsje. Voor bakken met rotstuintjes gebruikt u houten kuipen, eternietbakken, roodstenen potten of natuurstenen trog gen. Zorg wel voor een goede afwatering d.m.v. veel gaatjes en veel scherven of grind on der in de bak. In Frankrijk is een "thuisbevalling" (nog) iets dermate uitzonderlijks, dat het Franse vrouwenblad F-magazine een uitgebreid bericht met foto plaatst ter gelegenheid van zo'n gebeurtenis. Die thuisbevalling speelde zich onlangs af in de Zuidfranse stad Montpel- lier, waar een vereniging van ouders in samenwerking met een medisch team al enkele jaren bezig is de thuisbevalling populair te maken. Dat is, volgens F-magazine, nog een unieke aanpak in Frankrijk, waar vrijwel alle baby's in ziekenhuizen worden geboren, en waar het idee van de thuisbevalling tot nu toe maar heel weinig weerklank vindt. De initiatiefnemers noemen hun project dan ook nog "experimenteel" en gaan uit van strenge voorzorgen: de thuisbevalling moet worden bege leid door tenminste twee artsen of vroedvrouwen, en een ambulancewa gen moet voor de deur staan. Vrouwen geven in Nederland gemiddeld aan de dames kapper het viervoudige uit van het bedrag dat mannen naar de coiffeur brengen. Vorig jaar heeft de Nederlandse consument in totaal ongeveer 800 miljoen gulden aan haarbehandeling uitgegeven. Van dat totaalbedrag neemt de Nederlandse vrouw (alweer: gemiddeld) 90 gulden voor haar rekening. De Nederlandse man besteedt veel minder geld aan professionele haarverzorging: gemid deld omgeveer 22,50 per jaar. het onderwijs ingrijpend gemo derniseerd, maar is er bovendien een grote toeloop van nieuwe leerlingen. Het aantal werkne mers in de branche (80 procent van hen is jonger dan 23 jaar) dat ten gevolge van de loonkosten ontwikkeling sterk was terugge lopen, is nu weer gestegen tot het niveau van 1964. Om een uiterlijk, vooral kapsel als dit te verwezenlijken zal dat gemiddelde van 90,- per jaar niet toereikend zijn. De make-up van Harriet Hubbard, is niet het duur ste maar om je te laten kappen door Alexandre, dat is een kostbare zaak. Deze cijfers zijn ontleend aan een bericht van de ANKO, de Alge mene Nederlandse Kappersor ganisatie, waarin maatregelen voor de komende jaren worden aangekondigd die de bedrijfstak verder zouden moeten verbete ren. Men denkt bijvoorbeeld aart mogelijkheden om, in overleg met de economische controle- dienstn' beter op te treden tegen de zogenaamde zwartwerkers die, niet bevoegd, een stukje van de haarverzorgingsmarkt bewer ken. Tariefsysteem Ook wil de organisatie naar een be ter tariefsysteem met als argu ment dat kappers vaak vergeten hun tarieven aan te passen aan het feit dat ze ten gevolge van een voortdurende perfectionering van technieken steeds meer tijd en aandacht aan de cliënt beste den. Knip- en kleurtechnieken worden door de dameskapper steeds belangrijker doordat vooral jonge vrouwen nog uit sluitend naar de kapsalon komen voor het in model knippen en eventueel bijkleuren van hun haar. Gematigd-optimisisch is men over de toekomst van het kappersvak. Volgens de (20 jaar geleden opge richte) stichting vakopleiding in het kappersbedrijf is niet alleen Volgens de ANKO zijn er op het ogenblik in Nederland ruim 8400 kappers, van wie er ongeveer 5000 bij deze organisatie zijn aan gesloten. Daarnaast is er de TA- KON (de Technisch-Artistieke Kappersorganisatie Nederland) die, als een soort verlengstuk van de vakopleiding, de permanente technische bijscholing van on dernemers en werknemers in het kappersvak op gang probeert te brengen en te houden. In sa menwerking met de dagvak scholen zijn deze twee organisa ties op het ogenblik bezig met de voorbereiding van de „Wereld kampioenschappen hairstyling 1980" die dit jaar in Nederland worden gehouden. Ongeveer 60.000 kappers uit de hele wereld worden op 21,22 en 23 september verwacht in de Ahoy-gebouwen in Rotterdam. Ook de (nieuwe) wereldkampioenschappen ju nioren spelen zich af in deze „grootstenkapsalon ter we reld". Malta Engels leren en sport bedrijven op Malta, dat is een arrangement dat het Luchtvaartbureau Benelux dit seizoen voor het eerst op het programma heeft. De cursussen kunnen 2 of drie weken duren. Naast engels leren zijn er in de volgende sporten lessen te vol gen: paardrijden, tennis, squash, golf, polo, boogschieten, duiken, zeilen, waterskiën en windsur fen. De standaardcursus voor 2 weken 1650,- Voor die prijs vliegt u naar Malta, volgt de cursussen en lo geert u bij een Maltese familie. Ook verblijf in een pension is mogelijk maar dat kost weer ex tra geld. Inlichting Luchtvaart Bureau Benelux 020-230751. "Abortus door middel van/nassa- ge" is, volgens een bericht in de Duitse vrouwenkrant Courage, op het platteland van Thailand een veelvuldig toegepaste me thode: acht op de tien illegale abortusgevallen zou worden op- ge wektdoor middel van een spe ciale massagetechniek. Het blad ontleent deze informatie aan de resultaten van een onder zoek dat een Thaise sociologe ge durende twee jaar in een groot aantal dorpen in haar land heeft verricht. Volgens haar is in vrij wel elk dorp een vrouw (of man) te vinden die deze specifieke af drijvingstechniek beheerst, en desgevraagd tegen een betrek kelijk geringe vergoeding toe past. De (bij de wet verboden en strafba re) "behandeling" neemt een klein half uur in beslag, en zou minder riskant zijn dan andere illegale abortusmethoden. De in greep wordt vaak al toegepast kort na het uitblijven van een menstruatie, maar in de meeste gevallen tussen de eerste en de derde maand. Volgens de Thaise sociologe wordt deze specifieke massagetechniek ter opwekking van abortus, ook in Maleisië en op de Filippijnen toegepast, maar zou de methode buiten Zuidoost- Azië onbekend zijn. Voor vrouwen die veel aan sport doen heeft Triumph International een speciale sport BH ontworpen. De BH is veel steviger dan de gewone en steunt daarom beter. Een factor die voor vrouwen met een wat zwaardere boezem belangrijk is. Het materiaal bevat meer katoen, vooral aan de binnenzijde. Dit bevordert de luchtcirculatie en is plezie rig op de huid. De schouderbandjes zijn door middel van kleefband vertelbaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14