Rus Karpov slaat onmiddellij k terug t" 7 Russische tv waarschuwt tegen spionageplannen Paralympics officieel afgesloten TWEE WERELDRECORDS OP OLYMPISCHE BAAN SPORT SPORT MAANDAG 7 JULI 1980 Vricsekoop stijgt op Europese rangn DEN HAAG (ANP) - Bettine Vric sekoop is naar de vierde plaats op de Europese tafeltennis ranglijst, die gisteren werd samengesteld, geklommen. De Hazerswoudse stond per 1 januari als twaalfde geklasseerd. Zij is dus in een half jaar acht plaatsen gestegen. De ranglijst bij de dames wordt aan gevoerd door de Europese kam pioene Valentina Popova uit de Sowjet-Unie Lijstaanvoerder bij de heren is de Engelse Europese kampioen John Hilton. De twee- De Europese ranglijst bij de dames ziet er als volgt uit: 1. Valentina Popova (Sow); 2. Jill Hammers- ley (Eng); 3. Gordana Perkucin (Joe); 4. Bettine Vricsekoop (Ned); 5. Ilona Uhlikova (Tsj); 6. Judith Magos (Hon); 7. Ann- Chrisrin Hellman (Zwe); 8. Ga- briela Szabo (Hon); 9. Ursula Kamizuru (Wdl); 10. Suzanna Olah (Hon). Ribli schreef Hongaarse geschie denis met zijn overwinning op Karpov, want vóór hem was het slechts drie Hongaren gelukt óm ooit een regerend wereldkam pioen te verslaan. Het laatst was dit succes weggelegd voor Por- tisch tegen Petrosjan, in de jaren zestig. Dezelfde Portisch, nog al tijd de sterkste Hongaar, heeft te gen Karpov een rampzalige sco re: één halfje uit de laatste vijf partijen, terwijl hij toch driemaal de witte stukken mocht 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4, Pg8-f6 s 5. Pbl-c3, a7-a6 3. f2-f4, e7-e5 7. Pd4-b3, Pb8-d7 3. a2-a4, Lf8-e7 9. Lfl-e2N b7-b6 10. 0-0, Lc8-b7 11. Le2-d3, 0-0 s 12. Ddl-e2, Tf8-e8 13. f4-R, d6-d5 14. Kgl-hl, d5xe4 15. Pc3xe4, Dd8-c7 16. Lcl-d2, Lb7xe4 17. Ld3xe4, Pf6xe4 18. De2xe4, Pd7-f6 19. De4-d3N e5-e4 20. Dd3-c3, Dc7-b7 i V"-' NS' (Van onze medewerker John van der Wiel) AMSTERDAM - Sensatie in de zesde ronde van het IBM- toernooi: Karpov verliest van Ribli. Zijn volgende tegen standers hebben het geweten, want de wereldkampioen sloeg onmiddellijk terug met verpletterende overwinnin gen op Larsen en Van der Wiel. Karpov staat nu eerste, met een half punt voorsprong op Timman. begrijpelijk. Na zo'n vijftien zet ten is hel duidelijk dat wit niets uit de opening heeft gehaald en vermoedelijk al iets minder staat. De witte dame wordt het bord overgejaagd terwijl zwart zijn stelling versterkt. In plaats van 29. Del en 30. Dbl had wit beter de verdediging kunnen organise ren met 29. Df4 en 30. h3. De slotaanval van zwart is zeer doortastend. Na 38. Dc6(schaak) had wit kunnen op geven omdat 39. Df3 faalt op Dc2(schaak). Het mat op hl is Ribli bracht tegen Karpov in een echtereenvermakeh.ikeinde.een Catalaan op de 14de zet een soort geschenk aan zwart voor nieuwtje, dat er niet al te gevaar- een voortreffelijk gespeelde par- lijk uitzag. Er bleef een eindspel tr over waarin langzamerhand toch een lastige witte druk voelbaar werd. Karpov offerde een pion voor tegenspel, maar Ribli voer de het eindspel knap tot winst. Daarna versloeg Ribli in schitte rende stijl Dolmatov en belandde op de derde plaats. Jan Tim man bezet de tweede plaats met 5 punten uit 8 partijen. Tegert Larsen en Sosonko kon hij in zeer goed uitziende eindspelen niet de winst bereiken, maar Hort werd door hem zeer overtuigend weg gespeeld. Timman en ik speelden een zeer boeiende partij, van het begin af aan razend ingewikkeld. Timman miste in de openingsfa se een kans op voordeel, waarna een bizar middenspel ontstond met Timmans koning in het mid den en mijn pionnenstelling vol ledig versplinterd. Met actieve zware stukken kreeg ik kans op winst, maar in tijdnood kwam ik niet verder dan een geforceerde Genna Sosonko heeft alleen nog maar remises gescoord en moet oppassen, dat hij daardoor niet een hoop goodwill verspeelt. Hij weet in tegenstelling tot de mees te andere toernooien niets te be reiken met zijn gevreesde ope ningsrepertoire en dan ziet hij vaak weinig reden om door te spelen, zoals in zijn partijen met wit tegen Ribli en mij. In de grootmeestergroep zijn de kansen van Hans Bohm op een grootmeesterresultaat aanzien lijk gereduceerd. Na winst tegen Hofland in de vijfde ronde volgde een nederlaag tegen de Westduit- se grootmeester Unzicker. Ik kreeg de indruk dat Bóhm in die partij iets te angstig op zeker speelde, hetgeen hij met verlies moest bekopen. Het is nu Unzic ker die de leiding heeft met 6,5 uit 8, maar wel met het nodige geluk tegen Ligterink en Borm, die beiden een duidelijke remise uit handen gaven. Bohm staat op 5,5 punt en heeft uit de laatste drie partijen nog 2,5 punt nodig voor een grootmeesterresultaat. Met zwarte partijen tegen Ligterink en Ree in het vooruitzicht een bij zonder zware opgave. Langeweg en Ree spelen een goed toernooi en staan beiden op 5 punten, zo dat de tweede plaats een Neder landse aangelegenheid gaat wor den. De Tsjech Smejkal, op pa pier een van de sterksten, brengt er zeer weinig van terecht. In elke partij komt hij ongeacht de stel ling in vreselijke tijdnood. Rillin gen lopen over de rug bij het aan schouwen van zijn tijdnoodscé- nes, waarbij hij ook schaaktech- nisch de waanzinnigste risico's neemt. Hij is er wel mee op de gedeelde laatste plaats be land. De meestergroep wordt een zeer afgetekende overwinning voor de Rus Tsjernin. Hij slacht al zijn tegenstanders vrij gemakkelijk af. Zijn score, 7,5 uit 8, spreekt voor zich. Paul van der Sterren heeft met 5,5 punt en een afge broken partij goede kans om tweede te worden, omdat Enklaar en de" Fransman Haik puntenverlies moesten incasse ren. De niet zo bekende hoofd klasser De Savornin Lohman leek de Nederlandse sensatie te worden, maar hij verknoeide een gewonnen respectievelijk betere stelling tegen De Boer en Tsjer nin en vertoeft nu met de ietwat tegenvallende Peter Scheeren in de middenmoot. Als bewijs van de kracht van Zoltan Ribli, die voor een speler uit de top-tien van de wereld nog een beetje onderschat wordt, volgt hier zijn overwinning op Sergei Dolmatov uit de zevende ronde. Dolmatov behandelt met wit de opening zeer merkwaardig. Ten eerste is 7. Pfi gebruikelijker dan Pb3, rpaar vooral de lopcrma- ?*9. Lc2 en 11. Ld3 is on- 21. Dc3-g3, Ta8-d8 22. Ld2-c3, Le7-d6 23. Dg3-h4, Ld6-e5 24. Lc3xe5, Te8xe5 25. c2-c3, b6-b5 26. Pb3-d4, b5xa4 s 27. Tfl-f2, Db7-d7 28. Tf2-e2, h7-h6 29. Dh4-el, Te5-c5 30. Del-bl, Tc5-c4 31. Dbl-dl. Dd7-c7 32. Te2-el, h6-h5 33. Khl-gl. Pf6-g4 34. g2-g3, Dc7-b6 35. Ddl-e2, Td8xd4 36. c3xd4, Tc4xd4 37. Kgl-g2, e4-e3 38. Tel-dl. Db6-c6(schaak) 39 Kg2-gl, Pg4-f2 10. h2-h4, Dc6-hl mat. Uitslagen achtste ronde: Kroongroep: Hort (Tsj)-Ribli (Hon) '/j-1/ 2. Dolmatov (Sov-Larsen (Den) 1-0, Kar pov (Sow)-Van der Wiel (Ned) 1-0, So- sonko-Timman (Ned) 'k-'/i. Afgebroken partij zesde ronde: Hort- Dolmatov Stand: 1Karpov 5'/2 pnt., 2. Timman 5.3. Ribli 4'/2. Sosonko. Dolmatov en Hort 4, 7. Larsen en Van der Wiel 2'lt. Grootmeestergroep: Ree (Ned)-Ligte- rink (Ned) 'fe-'/a, Bohm (Ned)-Langeweg (Ned) '/i-'/i. Borm (Ned)-Van Wijgerden (Ned) 1-0. Smejkal (TsjK-Unzicker (Wdl) 0-1. Rogoff (VS>-Hofland (Ned) »/«-'/*. Panno (Arg)-Sznapik (Pol) 1-0. Smejkal-Sznapik ';2-'/2. Stand: 1. Unzic ker 6'»2, c. Böhm 5'/2, ij. Ree 5. 4. Lange weg 5, 5. Panno 4,/a, Ligterink 4, 7. Rogoff 3»/2, 8. Borm. Hofland en Van Wijgerden 3.11. Smejkal en Sznapik 2'/2. Meestergroep: Enklaar (NecD-Schiffer (Wdl) afg., Haik (Fra>-Van der Sterren (Ned) 0-1, De Savornin Lohman (Ned)- Tsjernin (Sov) 0-1, Duer (Oos)-De Boer (Ned) 1-0, Scheeren (NedpVogel (Ned) 1-0, Baljon (Ned>-Formanek (VS) '/2-'/2. Scheeren-Enklaar 1-0, Vogel-Haik 0-1. Enklaar-Van der Sterren afg., Baljon- Enklaar 0-1. Formanek-Scheeren xl2-xh. Stand: 1. Tsjernin lxh pnt., 2. Van der Sterren 5'/2 en 1 afg., 3. Haik 5. 4. Duer 4'/2. ce. Enklaar 4 en 2 afg., 6. De Savornin Lohman en Scheeren 4,8. Schil'fer 2'te en 1 afg., 9. De Boeren Vogel 2'/2, Baljon en Formanek. Leuke opsmuk voor een autoweg in de buurt van Moskou waar het woord Peace (vrede) wordt gekoppeld c Olympische Spelen. Aardig zeker als er 's ai^onds een documentaire op de tv wordt uitgezonden 1 "spionage en het meebrengen van ondermijnende literatuur door buitenlandse bezoekers". MOSKOU (ANP) - Miljoenen televisiekijkers in de Sovjet- Unie zijn gisteren in een do cumentaire gewaarschuwd tegen, wat werd genoemd, "plannen van het westen om de Olympische Spelen te Moskou te gebruiken voor spionage en verspreiding van ondermijnende literatuur". In de één uur durende docu mentaire, die werd uitgezon den onder de titel "leugens en haat", werd gezegd dat Wes terse zionistische en neo-fas- cistische groeperingen, ge leid door de CIA, plannen hebben voor een psychologi sche oorlogsvoering en on dermijnende en saboterende activiteiten. Volgens de makers van de do cumentaire heeft een in West- Duitsland gevestigde organi satie zijn volgelingen aange zet zich te verzetten tegen een boycot van Moskou, omdat de Spelen een goede mogelijk heid aan bezoekers zouden bieden literatuur te versprei den, die schadelijk worden geacht voor de Sowjet-Unie. Er werd een document getoond, waarvan werd gezegd dat het de techniek van de ondermij nende westerse activiteiten bevatte. In het programma werd gesproken over anti Sowjet-Unie-hysterie" met betrekking tot de inval in Af ghanistan. Ook bevatte het programma een waarschu wing dat de Sowjet-Unie een opleving van de oorlog staat te wachten. In de documentaire werd een grote plaats.ingeruimd voor de emigrantenorganisaties, die volgens het begeleidende commentaar in contact zou den staan met de CIA om voornoemde activiteiten te gen de Sowjet-Unie te coör dineren. De film toonde tevens recon structies van pogingen van toeristen om joodse literatuur het land binnen te smokke len. Het ging daarbij om extra bodems in auto's en speciaal ontworpen kleding. Anti- Sowjet-contrabende is een miljoenen-dollarbusiness, al dus het commentaar. In het verloop van de film viel ook de naam van de dissident Andrei Sacharov, de naar de industriestad Gorki verban nen atoomgeleerde, die in of ficiële publikaties, meestal wordt doodgezwegen. Vol gens het commentaar wordt de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede door de wester se pers dikwijls gebruikt als een garantie voor de be trouwbaarheid van artikelen die schade berokkenen aan de Sowjet-Unie. Het Olympisch vuur is za terdagmorgen in de Sowjet-Unie aangeko men. Om twaalf uur plaatselijke tijd werd de Proeth, de grensrivier die Roemenië van de Sowjet-Unie scheidt, overgestoken. Op Russi sche bodem nam Pjotr Bolotnikov, in 1960 in Rome winnaar van de gouden medaille op de 10.000 meter, de fakkel Sedert de Olympische toorts op 19 juni in Olympia werd aange stoken vervoerden esta fettelopers de vlam over 1170 kilometer Grieks grondgebied, 933 kilo meter door Bulgarije en 593 kilometer door Roemenië. Nog 2284 ki lometer scheidde bij de grensovergang het Olympisch vuur van Moskou, dat vrijdag 18 juli wordt bereikt. ARNHEM - Met het doven van de Olympische Vlam op het nationaal sportcentrum Papendal bij Arnhem is zater dagochtend om precies 11.10 uur een einde gekomen aan de zesde Olympische Spelen voor Gehandicapten. SPORTTOTO DEN HAAG - De resultaten van de lol to's van Nederland, België en Wcst- Duitsland en van het Nederlandse su- pertrio zijn: De winnende getallen zijn: 7-18-21- 36 - 38-41. Reservegetallen 27 - 40. De prijzenpot is: Eerste prijs: f484.879,51: Tweede prijs: f 138.537.00: Derde prijs: f207.805.51; Vierde prijs: f 277.074.01; Vijfde prijs: f277.074,01. Belgische Lotto West-Duitsland Supertrio Het supertrio werd gisteren gelopen in de Prizefighterprijs in Groningen. De uitslag is:1. nr. 3. Nelson van Hovi (J R. de Boer): 2. nr. 7. Petrel di Robles (T. Smeding). 3. nr. 4. Pep.vn Bush (J van Dooyeweerd). nr. 6. Nelson '1' niet gestart. De uitkering bedraagt f 1481,50. De inleg was 240.992 gulden. Tijdens de afsluiting van de Olympische Spelen probeerden de deelnemers nog diverse aanden kens aan hun verblijf in Arnhem te bemachtigen. Op de foto verruilt ecu Mexicaan zijn trainingspak met die van één van de begeleiders. Ondanks de grote teleurstelling die het opnieuw afgelasten van de parachutistenshow door de Ko ninklijke Luchtmacht teweeg bracht (do show ging tijdens de openingsmanifestatie wegens te laag hangende bewolking niet door), groeide de slotmanifestatie uit tot een warm, diep en puur menselijk gebeuren. Met een staande ovatie nam het publiek afscheid van de ruim 2000 gehandicapte sporters uit 42 landen. Het afscheid viel velen zwaar. Lachende en huilende sporters voor de tribune, waar het publiek met'voortdurend gejuich te kennen gaf de waarde van deze Spelen te hebben doorzien. Wild vreemden vielen huilend in el- kaars armen. Duizenden handen werden geschud, vrijwilligers gingen op de schouders, de jury werd gehuldigd, souvenierjagers namen alles mee wat ze maar te pakken konden krijgen en overal \a c.ucn shirts uitgewisseld. Gis teren en vandaag vertrokken de ploegen vanuit het Olympische dorp ten noorden van Arnhem per bus naar Schiphol. De Oran je-kazerne die voor de duur van de Spelen tot verblijf voor spor ters en begeleiding was gebruikt, wordt nog deze week weer door militairen in bezit genomen. Inmiddels is de organisatie van de Spelen, die over vier jaar in de Verenigde Staten zullen worden gehouden, al druk in de weer. De Amerikanen zijn op zoek naar een geschikte lokatie, waarbij Los Angeles bovenaan de lijst staat omdat daar in 1984 ook de Olympische Spelen voor validen worden gehouden. Anders dan in Nederland moeten de organisa toren in Amerika geld zien los te krijgen van de regering. Lukt dat niet, dan zal worden geprobeerd om via instellingen, fondsen en stichtingen het benodigde geld bijeen te krijgen. AMSTERDAM - Op de Bosbaan werd tijdens de Orca-Lustrum- wedstrijden bekend welke ploe gen voor Nederland zullen uit komen op de kampioenschappen voor junioren van de FISA, de in ternationale roeifederatie. Stuurman Hans Weber, Rob Waayer en Albert Waayer, resp. van Rijnland én Die Leythe, met een roeier van Cornelis Tromp zullen in het Belgische Hazewin- kel de dübbelvier starten. Deze ploeg is de afgelopen week tijdens de tweede zogenaamde "kernploegweek" door de junio ren-commissie gevormd. Hun eerste wedstrijd ging hen niet gemakkelijk af, ze verloren van een "ingeroeide" Amstel-combi- natie met elf seconden verschil. Als excuus werd aangevoerd dat het moeilijke water de prille ploeg een handicap bezorgde. Gisteren bewezen ze dat ze met gunstiger water beter kunnen presteren. De Amstel-combinatie moest met een dikke lengte ach terstand het onderspit delven. Martijn Cohen van Die Leythe, gis teren overtuigend winnaar in het lichte Senioren-B-veld voor he ren, gaat samen met Erenbeemt van RIC mee als reserve. Skif- feur, Vos, en Where/Nautilus RIC/Zwolse-combinatie comple teren de jongens equipe. De meisjes dübbelvier van Rijn- land/Wetterwille/«Hunze met Simons, Van der Meer, van Sisse- Roeiers van Die Leythe in selectie junioren - titelstrijd ren en Pentenga zal moeten pro beren de prestaties van de düb belvier van de FISA-kampioen- schappen van vorig jaar, een bronzen plak, te evenaren. Een vier met en twee reserves mogen in Hazewinkel ook van de partij zijn. Eind juli gaat de gehele equipe zich in Zwitserland in een trainingskamp voorbereiden op de wedstrijden die van 12 tot en met 19 augustus in België plaats hebben. ROB VELTHUIJS MOSKOU (SID) - Tijdens de Rus sische wielerkampioenschappen is op de Olympische piste een/ tweetal wereldrecords verbeterd. Alexander Panfilov kwam in Moskou op de 1 kilometer met staande start tot een tijd van 1 min 5.016 sec. Danis Piepinsj bracht het record op de individuele achtervolging op 4.41,38. Ad Harren uit Haarlem heeft zater dag in zijn woonplaats het natio naal kampioenschap op de weg voor junioren op zijn naam ge bracht. De nieuwe nationale kampioen op de weg bij de nieu welingen heet Chris Coppert. Bij de veteranen zegevierde Johan Pluimen uit Enter.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10