Backer verhuist voor eind 1980 Luierbroekje breien kwelling Leids Diaconessenhuis slaat vleugels uit Handwerkjuf Dee kwam als hulp en bleef 28 jaar na ten- ZATERDAG 5 JULI 1980 Groot deel personeel mee nacir Made LEIDEN - Het kantoor, de maga zijnen en de expeditie van Backer Co verhuizen in september naar het NoordbrabaAtse Made. De produktie wordt in december van dit jaar overgeplaatst. Felix. Cohen verhuist in dezelfde pe riode eveneens naar Made. Backer «Sc Co., een fabriek voor bakkerijgrondstoffen, en impor teur van zuidvruchten Felix Co- hen, huizen op dit moment beide in een oud fabriekspand van Clos en Leembruggen aan de Derde Binnenvestgracht. In 1981 zijn beide verhuisd naar een ver bouwde oude meubelfabriek in Made. De vakbonden en de directie heb ben voor de werknemers een overplaatsings- en afvloeiingsre geling opgesteld. Volgens beide partijen is het een goede regeling. "Cok het merendeel van de werk nemers is over de regeling te spreken. Zestien werknemers van de fabriek voor bakkerijgrondstoffen Bac ker Co aan de Derde Binnen vestgracht gaan niet mee naar Made. Onder hen zijn drie werk nemers die ouder zijn dan 57. Drie werknemers zijn per 1 sep tember ontslagen. De overige dertien kunnen tot december bij Backer blijven werken. Het grootste deel van de 57 werk nemers van Backer gaat wel mee naar Made. Er wordt een pendel dienst met luxe wagens opgezet om de tachtig kilometer naar Ma de te overbruggen. "De mensen krijgen de gelegenheid de kat uit de boom te kijken", zegt direc teur R. Diepenbrock. Bevalt de pendeldienst de werknemers niet, dan zullen ze ander werk moeten zoeken of misschien als nog in Made gaan wonen. De di rectie is met het gemeentebe stuurvan Made overeengekomen dat huurhuizen in een nieuw- bouwplan van achthonderd wo ningen voor werknemers van Backer gereserveerd worden. De zeven werknemers van de vesti ging Backer Co in Weesp zullen vermoedelijk mettertijd ook voor "de keuze" gesteld worden om al dan niet naar Made te verhuizen. De vakbonden hadden zich aan vankelijk sterk willen maken om daar een deel van het produktie- personeel uit Leiden te plaatsen. Weesp ligt namelijk zo'n dertig kilometer dichter bij Leiden dan Made. De directie heeft blijkbaar toch meer gezien in een algehele concentratie van het bedrijf. De Vakbonden hebben zich neerge legd bij de mededeling van de di rectie dat de produktie in Weesp nog slecht^ voor drie jaar moge lijk zou zijn. "Dan kan er net zo goed meteen verhuisd worden", aldus een woordvoerder van de vakbonden. Directeur Diepenbrock van Backer spreekt uit dat het in de bedoe ling ligt het huidige aantal werk nemers van 57 op peil te houden. Het binnenkort leegkomende fabriekscomplex nog te koop. In Made zullen nieuwe arbeids krachten aangetrokken Worden om de opengevallen plaatsen op te vullen, aldus de directeur. t Backer en Co. staat Felix Cohen De dertig werknemers van Felix Cohen vertrekken mee naar Ma de. Driejaar geleden is Felix Co- hen van Rotterdam naar Leidjen verhuisd. Veel werknemers van Felix pendelen op dit moment nog steeds van Rotterdam naar Leiden. Voor hen is de overstap daarom een minder groot probleem. Backer Co huist al 132 jaar in Leiden. Voltrpns directeur R. Diepenbrock "is er belangstelling voor zijn fa briek", die dus eind december leeg komt te staan. De fabriek staat samen met nog een ander deel van het oude fabriekscom plex van Clos en Leembruggen voor miljoenen guldens te koop bij makelaardij Zadelhof. Diep enbrock erkent dat het niet mee zal vallen de oude fabriek te ver kopen in de huidige economische omstandigheden. De gemeente wil het miljoenenbedrag niet op tafel leggen, omdat er anders van woningwetbouw ter plaatse, zo als in het bestemmingsplan Noordvest beoogd wordt, niet te recht kan komen. LEIDEN - De nieuwbouw en ver bouw van het Leidse Diacones- senziekenhuis schiet aardig op. Zoals bekend werd eerder dit jaar éen begin gemaakt met de twee de fase van de nieuw- en ver bouwplannen van het ziekenhuis bij de Leidse Hout. De uitbrei ding betreft voornamelijk de po likliniek, de kinderafdeling, de operatie-afdeling, en de labora toria. Tot de plannen die nu worden uit gevoerd behoort onder meer de uitbouw van de vleugel aan de westzijde (het beddenhuis) en de bouw van een nieuwe, sterk ver grote, afdeling voor fysische the rapie. Verder wordt een vleugel aan de oostzijde van het zieken huis, waar de behandelruimten zijn, uitgebreid. Op de derde ver dieping van deze nieuwbouw komt een tweetal nieuwe opera tiekamers met bijbehorende ruimten. Op de lager gelegen verdiepingen zullen onder meer een opleidingsschool, centrale sterilistie, de technische dienst en kantoren voor de laboratoria worden ondergebracht. De vleugel aan de westkant van het ziekenhuis wordt verbouwd. Na de verbouwing beschikt deze vleugel over twee operatieka mers, met bijbehorende ruimten waar ondermeer alle poliklini sche behandelingen zullen wor den verricht. In de vleugel aan de oostzijde wordt de apotheek ver bouwd en komen er twee opera tiekamers bij. De verlosafdeling van het Diaconessenhuis zal na de verbouwing de beschikking hebben over drie verloskamers en voorbereidingsruimten. Met de tweede fase van de nieuw en verbouw is een bedrag van ze ker negentien miljoen gulden gemoeid. De eerste fase. van dé bouwactiviteiten heeft ongeveer vijftien miljoen gulden gekost. Als alles volgens plan verloopt zal de nieuwbouw en verbouw begin 1983 zijn afgerond. •Y\ LEIDEN - Aan mijn handwerkjuf frouw bewaar ik beslist geen goede herinnering. Een luier broekje breien met hele dunne ij zeren naalden en wit katoen was een ware kwelling. Jaren deed je er over. En als eindelijk de laatste steek was afgekant, bleek het luierbroekje te smoezelig gewor den om er een pasgeborene nog in te hijsen. Mevrouw Dee, tot vo rige week de handwerkjuf van de Rudolf Steinerschool doet het gelukkig anders. De kinderen van de eerste klas krijgen van haar dikke naalden en smirhawol om een fluitenzak te maken. "Erg praktisch", vertelt ze zittend tussen de bloemen van haar af scheid. "Ze krijgen in de eerste klas bloktluitles en meestal heb ben ze dan niets om het instru ment in op te bergen" Ongeveer 28 jaar geleden hielp me vrouw Dee - als moeder van één van de leerlingen - de leerkrach ten met de overblijvers tussen de middag. Dat gebeurde nog in de oude school aan de Langebrug. Van het een kwam het ander. De lerares handwerken kon ook ex tra hulp gebruiken. En mevrouw Dee was er toch Toen die leer kracht na verloop van tijd weg ging wilde Juul Dee "voorlopig" wel helpen met lesgeven in handwerken. Het begrip "voor lopig" was voor haar rekbaar, maar voor de inspecteur van het onderwijs echter niet. Op een ze ker moment nam hij geen genoe gen meer met een onbevoegde leerkracht. Dat betekende dus: studeren om de zogeheten "acte K" te halen. "En eigenlijk had ik een hekel aan handwerken. Als kind al. Het was een hele overwinning voor me toen ik dat papiertje in mijn zak had". Zeventig wordt ze volgen de maand. "Het leek me afschu welijk om van de ene op de ande re dag er mee op te moeten hou den. Ik heb langzamerhand mo gen afvloeien. Mijn opvolgster is nu goed ingewerkt. Handwerken sluit helemaal aan bij het leer programma. Het is een vak Een Rudolf Steinerschool is de schepping van Rudolf Slei- ner. Een Oostenrijkse filosoof en pedagoog (1861-1925). Hij stichtte in 1913 het 'Anthro- poSophische Gesellschaft' met het doel de leringen en inzich ten te verbreiden en te verdie pen. Er wordt niet zozeer de nadruk gelegd op het verwer ven van kennis als wet op de ontwikkeling van het wils- en gevoelsleven en de vorming voor het leven: lichaam en ziel komen niet tot ontplooiing als het intellect te vroeg wordt ge schoold. Grote betekenis wordt daarom gehecht aan kunstzinnig onderwijs: mu ziek. zang en ritmische oefe ningen. Op deze wijze ordt het scheppend vermogen van de leerlingen gewekt, terwijl men bij de vorming van het kind nauwe samenwerking lussen school en huisgezin voorstaat. Vervolgens stichtte Steiner in 1919 de Waldorf Schule te Stuttgart, waar hij zelf de le- opleidde. Dergelijke i op- ouder voeding vindt schillende landen. In Neder land zijn negen scholen geves tigd, de grootste m Den Haag, Amsterdam en aariem. waarin ook de specifieke elemen ten van het Rudolf Steineron- derwijs in alle opzichten uitko men. Wat mij zo bijzonder getrof fen heeft is dat het intellect op die school niet het allerbelangrijkste is. Sommige mensen denken nog steeds dat het een school voor achterlijke kinderen is. Totaal niet waar. Er zijn alleen meer za ken dan alleen leren. Heel goed dat de school dat inziet". Als ze dit vertelt voel je gewoon dat ze zich met hart en ziel voor dit soort onderwijs heeft ingezet en het ei genlijk nooit los zal laten. "En weet u watn de jongens ook doen. Vaak kunr goed. De laatste daarin zeker mee alles dat en zij het heel jaren heb ik gehad. De jon gens vinden het nu ook gewoon, maar vroeger durfde ik ze geen handwerkjes mee naar huis te geven. De vaders kwamen dan "op hoge poten" naar school om te vertellen dat zij dat minder waardig vonden. De Rudolf Stei ner heeft wel de naam "vrije school", maar dat betekent niet datje er van alles mag. Ze krijgen geen cijfers of rapporten. Wij ma ken wel een getuigschrift met daarin ook een beschrijving van het karakter. Het spreekt vanzelf dat de handwerkjuffrouw ook een beoordeling geeft over kind en werk. Hét is beslist niet zo dat ze er maar bijhangt, zoals on vpoI andere lagere scholen Aan de kleintjes les het leukst. De oudere kinderen zijn moeilijker geworden", ver telt ze. Ze twijfelt of ze haar ge voelens daarover ook aan de krant zal meedelen. Na enig heen en weer gepraat, komt ze toch weer op dat onderwerp. "Het ligt niet aan de kinderen maar gan de ouders. Vroeger als wij iets deden op school wat niet door de beugel kon werd er ironisch gezegd: "Jij hebt gelijk, de meester weet er allemaal niets van". Tegenwoor dig wordt er over al dat soort din gen gezanikt en de kinderen heb ben het volste récht om inspraak te hebben. Over elke straf moet Enige autoriteit moet er wel zijn". Voor sommigen is het al een mensenleeftijd, dat mevrouw Dee aan de school verbonden is. Kinderen d.e zij toentertijd hun eerste vaatkwast liet haken heb ben nu zelf alweer kinderen. En vaak zijn die kinderen ook weer aan de "handwerkhanden" van ertrouwd ge- st. Ge ■ratie i het geval undt ze best iet de tijd. erd. Ik heeft haar technieken onder de knie. En het bewijs dat handwerken echt wel nuttig is komt spontaan als bii het veilafen van Vrouwen- steeg 20 de knoop van mijn re genjas van hetydraadje valt. Me r De ■cht i et nala- en mij daarop t SASK1A STOELINGA Nieuwe Rijn De Leidse binnenstad is deze week weer een stuk aantrek kelijker geworden met de op levering van het vernieuwde deel van de Nieuwe Rijn (tus sen Gangetje en Hoornbrug Verbeteringen in winkelstra ten, zoals het vernieuwing van walmuren of her bestra ting hebben in het verleden al vaak gefungeerd als splijt zwam in de middenstands gelederen. De eéh wil het zus. de ander zo en een derde heeft weer een andere vborkeur. Opmerkelijk genoeg is de op knapbeurt van de Nieuwe Rijn juist de katalysator ge weest, die er toe geleid heeft dat de wat ingedutte winke liersorganisatie nieuw leven werd ingeblazen. De vereni ging verrees u it de as. Sterker nog.de samenwerking Was zo goed dat men in staat bleek een aantal gemeentelijke voorstellen zo om te buigen dat ze meer in het straatje van de winkeliers pasten. In Leiden is dat een opzienba rende gebeurtenis omdat de gemeentehaan in de meeste gevallen victorie kraait, wanneer het om conflicten rond de inspraak gaat. De be trokkenen blijken - als het er op aan komt - meestal zo sterk verdeeld dat het de gemeente niet zo erg veel moeite kost om de punten die men zelf het be langrijkst vindt, binnen te halen. In het geval van de Nieuwe Rijn lukte dat in elk geval niet, al kun je je afvragen of de ge meente erg ongelukkig is met de nu gekozen oplossing. Ik dacht van niet. Wat mij wel opviel in het verhaal over de "zegetocht" van de Nieuwe Rijn-winkeliers is dat men zich wat afzet tegen de wijze waarop het aan het overzijde van de Nieuwe Rijn de Bo termarkt - is gegaan. Ik krijg de indruk uit de ivoor- den van de voorzitter dat hij het wat magertjes vindt wat daar uit het vuur is gesleept. Helemaal fair is de vergelij king niet. Bij de Botermarkt waren namelijk andere zaken in het geding. De speelruimte om de Nieuwe Rijn iets te doen met trottoirs, boompjes en dergelijke verfraaiingen was daar veel groter dan op de Bo termarkt. Immers in het gemeentelijke verkeerscirculatieplan is aan de Botermarkt een veel be-, langrijker verkeer sfunct ie toegekend dan aan de Nieuwe Rijn. Dat maakt het natuur lijk ook veel gemakkelijk om de straat een wat speelser aanzien te geven Dat doet niets af aan de inzet waarmee de Nieuwe Rijn winkeliers hun belangen bij de gemeente hebben verde digd. Misschien kan het als voorbeeld dienen voor andere straten waar nog problemen uil de weg geruimd kunnen worden. Want één ding is duidelijk: samen sta je sterker tegenover de gemeente, dan alleen. Openbaar vervoer De beslissing van provinciale staten om geen'nieuwe auto weg aan te leggen tussen Lei den en Den Haag.de legenda risch geworden Leidse Baan. vormde enkele jaren geleden de aanzet vooreen interessant experiment om "het openbaar vervoer in het gebied rondom Leiden betere kansen te geven dan tot dat ogenblik gebrui kelijk was. 0e minister van verkeer en wa terstaat. toen nog Weslerterp. bleek bereid om een aantal projecten, dal er speciaal op gericht was het openbaar ver voer te bevorderen, voor vrij wel de volle honderd procent te subsidiërenZo kon dankzij die bijdrage de Hoflandbrug over het Korte Vlietkanaal worden gebouwd. Een brug uitsluitend bestemd voor het busvervoer en het langzaam verkeer. iet verschafte het openbaar vervoer een snellere verbin ding tussen Leiden en Voor schoten, terwijl tegelijkertijd de toph al overvolle Haagweg werd ontlast. Ander object was de aanleg van vrije bus banen op het traject Leiden- Rijnsburg-Katwijk. Gecom bineerd met de toepassing van vetagf verkeerslichtbein- vloeding vanuit de bus) le verde het per rit een tijdwinst Minister Tuijnman kwam er nog speciaal voor naar Lei den om de hele zaak offieieel in bedrijf te stellen. Maar in middels zit de klad fl ink m het experimenteerproject. Het tracé van Leiden naar Lei derdorp via Levendaal en Hoge Rijndijk had al lang van vrije busbanen voorzien moeten zijn, maar steeds op nieuw wordt de realisering weer uitgesteld. Milieugroeperingen signaleren dat een eventuele aanleg van de nieuwe Rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen een betere exploitatie en mogelijke uit breiding van de spoorlijn Leiden - Alphen - Utrecht zeer ongunstig beïnvloedt. Inmid dels schijnt men op het minis terie helemaal vergeten te zijn wat er destijds werd afge sproken. Want in besprekin gen tussen openbaar ver voersorganisaties en verte genwoordigers van het depar tement bleek dat zelfs in het hart van het experimenteer- gebied gekapt moest worden in de dienstregeling van het openbaar vervoer. De NZH werd verplicht de service op diverse lijnen wat in te per ken, hoewel men bij de presen tatie van de nieuwe dienstre geling sterk de nadruk bleef leggen op een enkele uitbrei ding. De provincie kruist - naar aanleiding van de inkrim ping - nu de degens met het ministerie. Al eerder deden enkele kamerleden dat toen de dienstregeling van de spoor wegen in ongunstige zin werd omgebogen voor treinreizi gers uit de Leidse regio. Interessant wordt de reactie van het ministerie. Het zal duidelijk maken of minister Tuijnman het experimen teerproject nog als een serieu ze zaak ziet of het inmiddels opgeborgen heeft in de stoffige kast waar al zoveel verkeers plannen liggen. Tram Mocht men bij het Leidse ge meentebestuur nog enige illu sie hebben gekoesterd dat binnen afzienbare tijd toch eens serieus gepraat zou kun nen worden over de terugkeer van de aloude tram in het stadsbeeld, dan is die hoop deze week finaal de bodem in geslagen Minister Tuijnman van verkeer^ en waterstaat beantwoordde na ruim een half jaar een brief van het college van B en W waarin onder meer werd verzocht om eens van gedach ten te wisselen over de herin voering van de tram in en rondom Leiden. In nauwelijks "verpakte" zin nen gaf hij te kennen dat Lei den voorlopig maar even inde wachtkamer moet plaats ne men. Kort en goed kwam het antwoord erop neer. dat er tot 1990 geen kijk op is dat er ook maar een halve meter tram rails in de Sleutelstad wordt gelegd. De komende tien jaar is volgens de bewindsman hard nodig om vrije busbanen en instal laties voor verkeerslichtbein- vloeding te plaatsen. Dat de minister op dat punt ook niet zo'n haast maakt heeft u al eerder in deze rubriek kunnen lezen. Tien jaar in de remise dus met de train. Maar mocht blijken dat door de bovengenoemde maatregelen van de minister meer Nederlanders vaker in de bus stappeil en daar problemen rijzen, dan zal op nieuw bekeken worden of de trams uit de ijskast kunnen worden gehaald. Om de gemeente Leiden niet he lemaal het gevoel te geven met een kluitje in het riet te wor den gestuurd, doet hij de ge meente ook nog een toezeg ging. Tenminste daar moet het voor doorgaan. Tuijnman stelt voor om rond 1985 nog maar eens rond de tafel te gaan zitten om te kijken ivat er terecht is gekomen van de nu geplande kwaliteitsverbe teringen voor het openbaar vervoer. Aan de hand van de resultaten zal dan bekeken worden of een studie over herinvoering van de tram gewenst is. In dit tempo is een volgend tijd schema te verwachten: rond 1990 is men eruit of die studie er al dan niet moet komen. Vooropgesteld dal het ant woord ja' is,dan zal de daar opvolgende tien jaar nodig zijn voor het onderzoek. Op basis van de resultaten zal in het gunstigste geval in het jaar 2000 kunnen worden be gonnen met de plannenmake rij Als we daar ook nog eens tien jaar voor uittrekken en eenzelfde periode voor de uit voering van die plannen dan kan in 2020 de eerste gele tram weer door de Haarlemmer straat rijden L.GL1BBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3