Een penningmeester die nooit geld ziet FREE LANCE VOOR GOD ZATERDAG 5 JULI 1980 EXTRA PAGINA De omslagplaat van het boek van Anthonie van Kampen. Deze stichting heeft overigens een wat merkwaardige voorge schiedenis. Toen Betty in '72 na de tv-actie zoveel geld kreeg toegestuurd, moest er een stichting komen. Samuel Doc- torian, Ben Van Heusden en Frans Hoekendijk namen daarin plaats als bestuursle den. In 1975 verdwenen Doctorian, een zich evangelist noemende Libanees en Van Heusden weer van het toneel. Doctorian om dat hij goede sier maakte met het binnenstromende geld en Betty zeker een ton afhandig heeft gemaakt. Hoekendijk bleef. Ook in de nieuwe stich ting, die in 1975 werd inge schreven onder de huidige naam: Stichting Zending Ama- zonas. Frans Hoekendijk kwam in '72 overigens in op spraak. In het Evangelisch congrescentrum "De Bron" in het Overijsselse Oud-Leusen, waarvan hij directeur was - en is - zou gefraudeerd worden en zouden seksuele misstanden voorkomen, zo meldden me dewerkers van Frans dat jaar. De zaak liep met een sisser af Frans bleef Ook in de stichting achter Betty Smit. Thans is hij vice-presi dent terwijl Betty zelf presi dent is van de Stichting Zen ding Amazonas. Penningmees ter is Wim Wendt (die tweede man na Hoekendijk in "De Bron" is), terwijl Diana Rui tenbeek als "secretaresse van Betty in Nederland" vanuit een flat in Zwolle het uitvoerende werk doet. Titel De financiële man is echter niet Wim Wendt, zoals men zou mo gen verwachten, maar Frans Hoekendijk. Wendt: "Ik heb de titel penning meester omdat een stichtings bestuur drie mensen moet tel len. Maar eigenlijk is meneer Hoekendijk secretaris en pen ningmeester. Hij zorgt voor het versturen van het geld naar Brazilië. Het is verbazingwekkend, dat Hoekendijk nergens en aan niemand financiële verant woording behoeft af te leggen. In het door Diana Ruitenbeek verzorgde "Mededelin genblad" (het gaat bij haar om een betaalde functie), wordt met geen woord melding ge maakt van de hoeveelheid geld die is binnengekomen. Wim Wendt zegt niets van geld te weten, Diana ook niet. Graag hadden wij die vraag aan Hoekendijk zelf voorgelegd, maar we krijgen te horen dat hij A. onverwacht een buitenlandse reis moet maken en B. dat hij na een auto-ongeluk in een ziekenhuis is opgenomen. Wim Wendt: "Meneer Hoeken dijk zegt dat er jaarverslagen worden gemaakt, die door ac countants worden gecontro leerd". Nee, zo'n jaarverslag heeft de penningmeester van de Stichting Zending Amazo nas nog nooit onder ogen ge had. Ook aan de andere kant van de lijn, in Brazilië, is de besteding van het geld niet erg contro leerbaar. Daar wordt het geld in ontvangst genomen door een zusterstichting. de Servico Missionario do Brasil. In die stichting hebben zitting: Betty Smit, haar man José en een oom van José. En daar, in Brazilië, zijn aantoon bare rare dingen aan de hand. Documenten bewijzen bij voorbeeld hoe aardig Betty er uit sprong met het eerder ge noemde opleidingscentrum voor evangelisten. Met de bouw daarvan werd in 1973 be gonnen onder verantwoorde lijkheid van een stichting waarin onder meer de voor- Hoe zit het nu precies met het geld dat de gelovigen zo trouw door de jaren heen aan Betty hebben gege ven? Eén ding is zeker: op de besteding daarvan bestaat geen enkele controle. De NCRV heeft het toezicht op de opbrengst van de tv-uitzending des tijds toevertrouwd aan Betty Smit en Frans Hoe kendijk, de directeur van het Evangelische con grescentrum De Bron. En daarmee was voor de he ren uit het Gooi de kous af Betty Smit zelf zegt over de besteding van de vier ton, die de actie opbracht: "we hebben van het geld twee boten kunnen kopen en een eiland in de Rio Preto. Daar hebben we ons centrum, met een hospitaaltje, een school en accommodatie voor sociaal werk en samenkomsten". De zendeling Ed Zaal, die van oktober vorig jaar tot april dit jaar met Betty in Brazilië samenwerkte, beweert echter dat het eiland, de bebouwing en de twee boten niet meer dan 120.000 gulden hebben gekost. De vraag wat er met de rest van het geld is ge beurd blijft in nevelen gehuld. Weliswaar zegt Betty dat er van de vier ton nog wat over is en dat het geld in Nederland op een bank staat, maar vervolgens vertelt zij in een interview (NCRV-gids van 17 mei j.l.) dat een deel van het bedrag is gebruikt bij de bouw van een opleidingscentrum voor evangelisten in Manaus. De waarheid gaat evenwel op andere leest geschoeid, want door allerlei ruzies is dit centrum nooit van de grond gekomen. Betty heeft het stuk land, waarop het centrum zou worden gebouwd, intussen met flinke winst van de hand gedaan en dat geld in eigen zak gestoken. Wordt de financiële handel on wandel van Zwolse Betty dan niet in Nederland gecontroleerd? In Zwolle is toch de Stichting Zen ding Amazonas, die niet alleen geld ophaalt en naar Betty ver stuurt, maar toch ook controlerende taken heeft? Een opvallend contrast. Links een foto van het Evan gelisch centrum De Bron in het Overijsselse Oud-Leusen Foto onder: Wat eens in Manaus een op leidingscentrum voor evan gelisten had moeten worden, is nu een bordeel in wording In 1972 bracht NCRV's Jan van Hillo haar voor de televisiecamera's. Betty Smit, 'die kleine Zwolse met de blonde paardestaart, die in haar eentje keer op keer de Amazone afvoer om in het hart van de Braziliaanse jungle (De Groene Hel) het evangelie te brengen onder de indianen'. Zij vroeg om 40.000 gulden om een boot te kopen. Het werden er bijna 400.000 want in zulke zaken is het Nederlandse volk altijd vrijgevig. In 1973 schreef Anthony van Kampen een boek over het 'verschijnsel Betty Smit'. 'Freelance voor God', heette het boek. Het werd een bestseller. Sinds die tijd kan Betty Smit nauwelijks meer enig kwaad doen in ons land. En het geld, richting Manaus, bleef stromen.... Verslaggever Henk Boom ging in Manaus onderzoe ken of deze geldstroom op de door de gevers ver wachte wijze ten goede kwam aan de indianen. Hij werd met de dood bedreigd. Desondanks volgt hier zijn tweede artikel. Betty Smit verkocht het ter rein en de half afgebouwde gebouwen op haar eigen naam. Nu is het schamele ge heel het eigendom van Turk se zakenlieden. ganger Israel da Guerra zitting had. Ruzies Het gebouw was half klaar, toen grote ruzies in het bestuur uit braken. De bouw werd ge staakt, en nadat Betty het ge bouw een tijdje had verhuurd aan een houtverwerkende fa briek (de eigenaar van die fa briek, de Nederlander Ten Ha ve, betaalde de huur aan Betty en niet aan de stichting, zo ver klaart hij), werd de hele zaak in 1978 verkocht. Let wel: door Betty Smit, en niet door de stichting. Dat was niet de eerste keer dat Betty haar eigen persoon en de stichting door elkaar haalde. Een wel heel extreem voor beeld is wat er gebeurde met het terrein in Manaus waarop een opslagplaats voor kleding zou moeten komen. Betty kocht op 13 juni 1977 die opslagplaats op haar eigen naam voor 30.000 cruzeiro's (3100 gulden) aan stichtings geld. Papieren uit het kadaster in Manaus bewijzen dat ze twee maanden later het terrein vei kocht aan haar eigen stichting voor het dubbele bedrag. Zo maakte ze, met behulp van geld van de stichting, een dikke winst. Wim Wendt, hierover om com mentaar gevraagd: "Ja, dat is inderdaad erg vreemd. Ik geef toe dat ik dat niet kan verkla ren. Dat zal ik ook navragen, hoe dat zit. In een land als Bra zilië met al z'n corruptie moetje natuurlijk soms rare dingen doen. Misschien dat het daar in zit." We hebben Betty in Manaus ge vraagd hoe het nu zit met de controle op het geld. Ze spreekt complete onzin als ze zegt dat de boeken in Nederland "onder controle staan van de regering en die is zeer streng". Ze wil dan de naam van het ministerie noemen, komt er niet uit en haalt opgelucht adem als haar de naam Kamer van Koophan del wordt ingefluisterd. "Ja, ja", zegt ze haastig, "daar staan we ingeschreven en daar wor den alle inkomsten en uitgaven gecontroleerd". Omdat er nooit controle is ge weest. valt ook moeilijk na te gaan hoeveel geld er is binnen gekomen. Aan één bedrag hoeft niemand te twijfelen. Toen Betty in september 1972 voor de televisiecamera's om 40.000 voor een boot vroeg, kreeg ze bijna vier ton. In het gesprek met ons zegt Betty dat een gemiddelde van 4000 dollar per maand binnenkomt, wat toch altijd op een paar cent na een ton per jaar is. Is er behalve die vier ton in 1972 nog meer geld binnengeko- Betty: "Het is zo dat wat er per maand binnenkomt, bijna kan voldoen aan onze normale on kosten. Van die vier ton heb ik alleen de eerste jaren geleefd... eh, na die vier ton kwam er in het begin niet zoveel meer bin nen. Dat is later, toen het blad er was en de stichting goed was georganiseerd, echt omhoog gelopen. Wat wij maandelijks nodig hebben, komt in giften binnen. Wat van die vier ton is overgebleven, staat nog op de bank in Nederland, maar dat is omstandig verklaart dat alles, het huis, de auto's, de boten, echt alles van en voor de zen ding is. "Zelf hebben we privé niets, helemaal niets." Zijn er nog speciale acties? "Nou, ik voer zelf geen enkele ac tie. Wij hebben nooit acties op financieel gebied. Het zijp groepen die een ictie willen houden voor het werk van Bet ty Smit. Maar dat is helemaal hun eigen initiatief'. Ze bena drukt nog eens: "Wij vragen in het blad nooit om giften. Ik ge loof, dat als je werkelyk voor de Heer werkt, dat de Heer ook zal voorzien in alles wat nodig is". Het zijn nogal ferme uitspraken. In elk mededelingenblad staat vetgedrukt waar de giften kun nen worden gestort. Diana Rui tenbeek hierover "Nee, wij vragen echt niet om geld. We zijn het gironummer er in gaan zetten omdat de mensen zelf vroegen waar ze met hun giften en legaten naar toe moesten." Betty rept met geen woord over de opbrengst van de kerstactie van december 1978, toen een oproep om giften in het "Me dedelingenblad" werd bege leid door een acceptgirokaart. Volgens Ed en Tineke Zaal le verde dat 120.000 op. Wim Wendt en Diana Hoekendijk: "Nee, we hebben geen idee hoeveel die actie opleverde. Ook eind '79 werd zo'n kerstac tie gehouden. Hoe dan ook, het kan niet anders of er moet sinds september 1972 zeker een miljoen zijn binnengekomen, mogelijk wat minder, maar zeer waarschijn lijk veel meer. Althans, anders kan niet worden geconclu deerd aan de hand van verkla ringen die Betty zelf aflegt. Na het voorafgaande zal duidelijk zijn dat Betty zeker niet al het geld aan zendingsactiviteiten heeft besteed. Ze leeft er zelf ook heel aardig van. Zo kocht Betty twee boten (waarvan er een nauwelijks wordt gebruikt) en twee auto's (waarvan er een - voor de toehoorders in Neder land - zogenaamd is gewonnen in de loterij). Ed Zaal over die "gewonnen" auto: "Gewon nen, nee hoor. Toen Betty op vakantie was, maakte ik de af betaling over". Zo woont ze in een ontegenzeg lijk fraai en naar Braziliaanse begrippen zelfs luxueus huis. Betty zegt privé niets te bezit ten. Alles is eigendom van de zending. Dat zal dan best, maar er is slechts één gezin dat ge bruik maakt van die bezittin gen en dat is de familie Pimen- ta-Smit. Betty's vroegere vriendin, Ria Hoornweg van Rij-van Dijk, die Betty definitief de rug toe keerde toen ze merkte dat Bet ty haar en haar familie wilde oplichten by de huur en even tuele koop van haar eerste huis, kan het kort maken: "Als er geld is besteed", zegt ze, "dan is het besteed voor haar eigen gemak en niet aan de zaken waarover ze in Nederland het evangelie predikt". Rondtoeren Rainolfo, haar vroegere minnaar en penningmeester, kan zich niet herinneren dat Betty in de periode '72-'78 buitensporig veel geld uitgaf. "Maar van echt zendingswerk was geen spra ke. Het was meer een kwestie van een beetje in de boot rond toeren. hier en daar wat kleren uitdelen, en verder niets. Als ze druk was, was het met dure uitr stapjes, met vakanties, met be zoeken aan nachtclubs met Frans, met diners in dure res taurants en met het snel maken van foto's en films voor de pro paganda in Nederland". Zowel Betty als Diana Ruiten beek als Wim Wendt zeggen dat er van het geld in ieder geval in Nederland niets aan de strijk stok blijft hangen. De be stuursleden doen hun werk pro deo, zeggen ze. Ed Zaal noemt dat een betrekkelijke zaak. Volgens hem gaat ééntiende deel van de giften naar het evangelisch congrescentrum "De Bron" van Frans Hoeken dijk. En Ed kan bovendien nog aan vullen dat Betty momenteel heel wat mensen in dienst heeft, voor een belachtelijk laag salaris, maar dat de meeste werknemers zwart worden be taald. Vorig jaar kwam Betty met haar boekhouding danig in de knoei "l^OO^Tineke Zaak "ïk heb toen met m'n eigen ogen gezien hoe Betty rekeningen verval ste." Speculatie Hier een klein bedrag, daar een speculatie, soms- een verval sing, dure reisjes, een goed le ven, maar nog lang niet goed om een miljoen vol te maken. Toch heeft Betty één keer al thans geschermd met een fors bedrag. Met 150.000 dollar om precies te zijn. Drie ton dus. Het is Juan Amazonas, vice-direc- teur van de universiteit van Manaus, die ons vertelt dat Bet ty enkele jaren geleden de deur bij zijn broer, die vice-gouver- neur was van de staat Amazo nas, plat liep. Ze wierp zich bij hem op als des kundige op het gebied van de visserij en rubberbouw en zei te willen investeren in een oplei dingsinstituut in de plaats Ita- coatiara, zon 450 kilometer vanaf Manaus. Juan Amazonas, die zelf ook zakelijke belangen by dat project heeft, weet zich te herinneren dat Betty zelfs aanbood het centrum op te zet ten. "Zij vertelde ons dat ze met geld van de Nederlandse regering kon werken", aldus Amazonas, eraan toevoegend dat een in vestering in een dergelijk pro ject goede commerciële per spectieven biedt. Het project is evenwel nooit doorgegaan. Ruzie. Vraag blijft natuurlijk hoe ze drie ton kon aanbieden voor een project dat niets met zendingswerk te ma ken heeft. Pas als de boeken op tafel komen, zal de werkelijk heid aan het licht komen Intussen wordt in ons land nog steeds gift na gift afgestaan. Dat geld brengt - om met An thony van Kampen te spreken - zijn rente inderdaad op. Maar of dat geld zo goed is belegd als menigeen al jaren denkt, daar aan moet nu in ernstige mate worden getwijfeld

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25