LEIDSCH DAGBLAD Benelux bestudeert olieboycot Breuk met Nederland niet onoverkomelijk' vandaag Sowjet-Unie wil tot bevestigt onderhandelen Mr. Goekoop burgemeester van Om vijl uur al file van vier kilometer Later overleg met Scandinavië Zilver voor basketballers Afgerukte arm vergeten Bondsdag stemt twee keer tegen Schmidt Bezetting Iraanse ambassade in Parijs ten einde ZATERDAG 5 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36208 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Adj -hoofdredacteur: R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs. zie colofon SURINAAMSE PREMIER CHIN A SEN PARAMARIBO/DEN HAAG (GPD/ANP) - Volgens de Surinaamse premier Chin a Sen is er in de verhouding tussen Ne derland en Suriname een deuk ontstaan, maar geen onoverkomelijke. Premier Chin a Sen zei dit gisteren op een pers conferentie in Paramaribo. Ook premier van Agt noemde de moeilijkheden met Suriname gisteravond op zijn wekelijk se persconferentie "een diepe rimpel die zich wel weer zal herstellen". Volgens Van Agt hebben de Surinamers altijd geweten dat Nederland niet bereid is tot aanpassing van de bij verdrag overeengekomen ontwikkelingshulp (2,7 miljard gulden). Bij de bepaling van dat bedrag is destijds al met inflatie re kening gehouden, aldus de premier. "We zijn niet bereid om meer te doen dan in het verdrag is vastgelegd", zei Van Agt. Want elke extra hulp aan Suriname zou volgens hem betekenen, dat andere armere tot veel armere landen minder geld zouden krijgen. Woensdag heeft Suriname de onderhan delingen met minister De Koning over de ontwikkelingssamenwerking afge broken, omdat de Nederlandse minister weigerde de hulpmiddelen voor Suri name waardevast te maken. Over het afspringen van de onderhande lingen met De Koning zei Chin A Sen gisteren dat de Nederlandse minister hem kort na diens aankomst de indruk had gegeven dat de Surinaamse eis van waardevastheid van de 2,7 miljard gul den, die het land van Nederland krijgt, weliswaar moeilijk lag, maar dat alterna tieven niet waren uitgesloten. Pas later is het standpunt van De Koning verhard, aldus Chin a Sen. De oorzaak daarvan zocht de Surinaamse premier in de ontmoetingen die De Koning in de tussentijd heeft gehad met "politici uit de oude doos". Hij doelde hiermee op gesprekken van De Koning met onder meer parlementsvoorzitter Wijntuin en de Hindoestanenleider Lachmon. "Als de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suriname wordt bevroren, moeten we andere oplossingen zoeken". Zo rea geerde de Surinaamse premier op de uit spraak van drie Tweede Kamerleden van CDA. WD en PvdA, dat slechts de financiering van al aanbestede ontwik kelingsprojecten moet worden voortge- projecten geen sprake kan zijn, indien de Surinaamse regering niet alsnog met minister De Koning wil gaan praten. Het partijbestuur van de PSP zei gisteren in een reactie op het mislukken van de onderhandelingen dat waardevaste ontwikkelingsgelden onontbeerlijk zijn voor een beleid dat is gëricht op projec ten die ten goede komen aan de Suri naamse bevolking. Het partijbestuur vindt radicale veranderingen in de be steding van het ontwikkelingsgeld in Suriname noodzakelijk. DEN-HAAG (GPD) - Een ambtelijke werkgroep van Ne derlanders en Belgen gaat bestuderen op welke wijze een eventuele olieboycot tegen Zuid-Afrika valt te rijmen met het Beneluxverdrag. Die afspraak heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) met zijn Belgische ambts genoot gemaakt. Minister president Van Agt meldde dit gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad. Contacten van Van der Klaauw met ministers uit de Benelux en Scandinavië heb ben tot nog toe geen afwijzing opgeleverd, aldus Van Agt. Evenmin echter is er instem mend gereageerd. Een gesprek met België over een eventuele gezamenlijke olieboy cot heeft de instelling van de ambtelijke werkgroep opgele verd. Met de Luxemburger Thorn zal Van der Klaauw op 21 juli spreken. Kort daarna volgt een gesprek met de Noorse mi nister van buitenlandse zaken. „De Zweden en Denen nemen hun vakantie serieuzer", aldus Van Agt. Hij verwacht dat de "Noorse Raad" de kwestie eind augustus of begin september zal bespreken. Van Agt verklaarde dat „als het tot een olieboycot komt", deze zal zijn gestoeld op de In- en Uit voerwet, dus niet op de Sanctie- wet. Daarmee beperkt het kabi net de mogelijkheden om de boy cot erg effectief te maken. Volgens de In- en Uitvoerwet kan slechts het exporteren van olie- rechtstreeks naar Zuid-Afrika worden verboden. De Sanctiewet zou daarenboven mogelijkheden bieden om Nederlanders die zich in het buitenland met oliehandel bezighouden (werknemers van internationale oliemaatschappij en; aan te pakken. Nederland zoekt medestanders voor een olieboycot tegen het apartheidsbewind in Zuid-Afri ka, omdat het weigert op eigen houtje economische sancties te treffen. Tegen de zin van de meerderheid van het parlement in, hield de regering dit stand punt vorige week tijdens een de bat in de Tweede Kamer vol. De kamermeerderheid wilde wel een eenzijdige boycot, maar voor een afkeuring van het kabinetsbeleid in deze kwestie bleek op het nip pertje geen meerderheid aanwe- Over rakettenvraagstuk MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie Het communiqué van het politieke heeft gisteren meegedeeld bereid te zijn met de Verenigde Staten over het probleem van de Euro raketten te gaan onderhandelen. bureau van de Sowjet-Unie komt op de volgende punten met de verklaringen Westduitse regeringsleider: Dit had bondskanselier Helmut De Amerikaans-Russische dia- oude eis van de Sowjet-Unie voorkomt. De bondskaselier zei dienaangaande: vanaf nu "verzet die eis zich niet meer tegen het beginnen van besprekingen". Schmidt donderdag al Westduitse parlement verteld, toen hij verslag uitbracht van zijn bezoek aan Moskou. In het rakettenvraagstuk staat de Russische SS-20, die al op West- Europa is gericht tegenover de nieuwe Amerikaanse raketten, de Pershing-II en de kruisraket. De NAVO heeft in december vo rig jaar besloten tot de installatie van deze raketten. Zij kunnen niet voor 1983 opgesteld worden. Na ongeval in Noord u ijk Af en toe zon In de ochtenduren af en toe re Vanmiddag af en toe zon. Middagl peratuur ongeveer 18 graden. Ma wind uit zuid-west tot west, w kracht 4. Aan de kust nu en dan kr tige wind, windkracht 5. Vooruitzichten voor zondag en m; dag: zonnige perioden en later wee gen. Middagtemperatuur ongevee graden. Zon op: 5.24 uur; onder: 22.00 uui Maan op: 1.53 uur; onder: 15.21 u Hoogwater te Katwijk om 10.22 er uur, laagwater om 5.52 en 18.30 u Zon op: 5.25 uur; onder: 22.00 uur. Maan op: 2.20 uur; onder: 10.38 uur. Hoogwater om 11.36 uur, laagwater o (Van één onzer verslaggevers) NOORD WIJK - De Noordwijkse politie heeft gisterochtend met grote spoed een afgerukte onder arm bezorgd in het Academisch Ziekehuis te Leiden. De arm werd bij een ongeval op een bouwstelling afgerukt. Het slachtoffer, de 32-jarige C. Kra mer uit Noordwijk, was al per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. In de consternatie werd de arm achtergelaten. Kramer werkte op de bouwstelling die gebruikt werd bij de verbou wing van een restaurant aan de Hoofdstraat. Zijn arm raakte bij de bediening van een bouwlift bekneld en werd afgerukt. Of de arm behouden kan blijven is nog niet bekend. De operatie die door verscheidene artsen werd uitgevoerd duurde tien uur. loog kan beginnen zonder dat het tweede akkoord over de beper king van strategische bewape ning (Salt-2) in werking is getre den. De Amerikaanse senaat heeft tot nu toe het verdrag niet willen ondertekenen in verband met de aanwezigheid van een grote Sowjet-troepenmacht in Afghanistan. Een mogelijke afspraak over de Euro-raketten kan pas praktische gevolgen krijgen als Salt-2 wets- kracht heeft. De besprekingen behoeven zich niet te beperken tot de Euro-ra ketten. maar kunnen ook - "ge lijktijdig en in een organisch ver band ermee" aldus het commu niqué - gaan over de vooruitge schoven Amerikaanse kernkop pen (forward-based systems) die al in Europa staan opgesteld en die het grondgebied van de Sowjet-Unie kunnen bereiken. Tot aan het bezoek van Schmidt had Moskou steeds geweigerd over de Euro-raketten te onder handelen als niet eerst de NAVO haar besluit ongedaan maakte om de nieuwe Amerikaanse ra ketten te installeren of de uitvoe ring ervan op zijn minst op schortte. Omdat dit erop zou neerkomen dat de Sowjet-Unie onderwijl zou doorgaan met het installeren van de op West-Euro pa gerichte SS-20 was zo'n voor waarde voor de Westelijke landen onaanvaardbaar. In het communiqué is de laatste e niet meer opgenomen: men m; dus aannemen dat die niet me geldt. Na botsing in Noordwijk Uit BONN (Reuter) - De links-libe rale coalitie onder Helmut Schmidt, die al tien jaar de Bondsrepubliek regeert, heeft gisteren in twee verschillende kwesties de meerderheid van de Bondsdag (tweede kamer) tegen zich gekregen. Zoiets was nog niet eerder gebeurd. De (ondergeschikte) punten, vaarop de regering geen ontbreken van steun op deze punten vormt naar het oordeel van waarnemers geen bedreiging voor de regering-Schmidt die bijna aan het eind van de rit is. Begin oktober kieze/i de West duitsers de Bondsdag in nieuwe samenstelling. Van Agt ziet niets in afschaffing af trekb aarheid van premies HILVERSUM - Premier van Agt ziet niets in het plan van minister Albeda en staatssecretaris De Graaf (Sociale zaken) om de be lastingaftrek van de premies voor de volksverzekeringen AOW, AWW en AWBZ af te schaffen "Dat zou economisch volstrekt onwijs zijn", aldus de premier vanochtend de VARA-i ARNHEM (GPD ANP) De Ne derlandse rolstoelbasketballers hebben naast het goud gegrepen dat op de Paralympics voor hun in het verschiet lag. Een surplus aan routine, snelheid en tactisch inzicht was voor Israël genoeg om de finale met 54-44 te winnen. Nederland moet genoegen ne men met zilver. En dat is ook mooi, vond coach Rob Verheu vel. De Paralympics werden gis teren voor wat betreft het spor tieve gedeelte afgesloten. Ne derland behaalde 33 gouden. 31 zilveren en 36 bronzen medailles. Goed voor een zede plaats op de medaillelijst. Op de foto een mo ment uit de basketbalwedstrijd Nederland-Israël. ambulance geslingerd (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een ziekenwagen die met een gewonde onderweg was naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, raakte gisteren op het kruispunt Gooweg-Van de Mortelstraat in Noordwijk zelf betrokken bij een aanrijding. De ziekenwagen, die sirene en zwaailicht voerde, werd niettemin te laat opgemerkt door een automobilist die een aanrijding niet meer kon ver mijden. De patiënt, een 62-jarige Noordwijkse die bij een eerder ongeval een gebroken rib opliep, werd van de brancard geslingerd en kneusde een been. Verder raakte niemand gewond. De ziekenwagen kon na de aanrijding zijn weg vervolgen. Het plan zou miljarden kunnen be sparen, maar ook een forse belas tingstijging tot gevolg zou heb ben. Het is een te simpele oplos sing om bij een tekort van miljar den de belastingdruk met een even groot bedrag te verhogen, aldus Van Agt. De grenzen van de belastingdruk zijn volgens hem wel bereikt. PARIJS (AFP) - Politie heeft gis teravond in Parijs een eind ge maakt aan een vreedzame bezet ting van de Iraanse ambassade door 25 Iraanse jongelui, die wil den protesteren tegen de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh en anderen, die zij beschuldigen van het ondermij nen van het bewind van de aya tollah Chomeini. Door het forceren van een achter deur kwam de politie het gebouw binnen. De bezetters boden geen verzet. Toen ze naar politieauto's werden gebracht, riepen ze 'dood aan de ambassadeur' en 'lang leve cüatollah Chomeini'. Aangenomen wordt, dat de politie in actie is gekomen op verzoek van Teheran. DELFZIJL (ANP) - De rijkspolitie te Delfzijl heeft gisteren het on derstuk van een mannenlichaam opgevist van de Rottumerplaat voor de Groningse kust in de Waddenzee. Het lijk verkeerde in verregaande staat van ontbin ding. De identiteit van de man kon nog niet worden achterhaald ondanks contacten met de Was- serschutz in Emden en Interpol over vermiste zeelui van de afge lopen jaren. Het is vrijwel zeker dat het niet om een wadloper gaat. OPENHEID Leiden heeft een nieu- we burgemeester. Af- gaand op de eerste reacties zal de komst van de Amsterdamse oud-wethouder mr. C.H. Goekoop minder stormach tige reacties oproepen dan des tijds bij zijn voorganger Sloeg de ministerraad toen de adviezen van de Leidse gemeenteraad in de wind, ditmaal stond de uitver korene ook op het "verlanglijstje" van de vertrouwenscommissie uit de Leidse raad. Als de progressieve partijen de bit tere pil hebben geslikt dat het op nieuw een VVD-er is geworden mag een redelijke samenwerking binnen het college worden. Ie mand die wethouder in Amster dam was moet weten wat het be sturen van een moeilijke stad in houdt. Het feit dat in het Leidse college inmiddels twee geestver wante wethouders zitten vormt een goede uitgangsstelling. Hoopgevend zijn de woorden van de nieuwe burgemeester dat hij openheid wil betrachten in zake het gevoerde en te voeren politie beleid. De praktijk zal bewijzen hoe aan die woorden inhoud wordt gegeven. Een ding is zeker: hij zal het op dit punt beter moeten doen dan zijn voorganger Vis om niet in conflict te raken met een flink deel van de Leidse raad. 012(1 CSS/OT 32 PAGINA'S Mr. C.H. (Kees) Goekoop is met ingang van 16 augustus benoemd tot burgemeester van Leiden. Hij is 46 jaar, lid van de VVD en op het ogenblik directeur van BCG interim management bv. Goekoop is verder o.m. oud wethouder van Amsterdam. Hij is de opvolger van dr. A.J. Vis, die sinds 18 februari se cretaris-generaal is van het ministerie van binnenlandse zaken. Een interview met de nieuwe burgemeester en reacties op deze benoeming. PAGINA 17 De gemeenten krijgen vol gend jaar van het Rijk min der geld meer en zullen in sommige gevallen de belas tingen en tarieven moeten verhogrn. PAGINA 7 Massale betoging in Teheran PAGINA 9 Sport: Evonne Cawley wint op stijlvolle wi jze lo t dame» senkel (tennis) op Wimble- dun PAGINA 13 Tachtigjarige kardinaal Al- frink: "Ik lijk ongevoelig". Maar hij is het niet. PAGINA 19 Sport: de Paralympics, de verbroedering, hel succes derheid 1 achter de parlementariërs vist te verkrijgen, wa- randering in de wet Misbezwaarden tegen ?nst en een wetsont- verkcerslawaai. Het Vakantieverkeer al vroeg op gan« bevatten lange citaten van de verklaring die Schmidt donder dag in het Westduitse parlement aflegde. Niet wordt aangehaald het deel van zijn betoog KERNAFVAL- De regering van de Westduitse deelstaat Nedersak- sen heeft het groene licht gege ven voor de aanleg van een stort plaats voor kernafval bij het dorp Gorleben. Ze negeerde hiermee de lelie protesten van de milieu- DRIEBERGEN - Het vakan tieverkeer is vanochtend vroeg op gang gekomen. Om vijf uur was het volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen op de Nederlandse autowegen al aardig vol. Ook kreeg de ver keerscentrale op dat tijdstip melding van de eerste file. Bij de grensovergang Bocholtz, richting Aken, stond een rij auto's van vier kilometer. Het verkeersknooppunt Bergh- autoweg gaf op het vroege ochtenduur nog geen problemen. De drukte op de wegen betreft volgens een woordvoerder van de verkeerscentrale al leen uitgaand verkeer. Op de verkeerswegen naar Neder land is het rustig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1