"Niet teveel en te lang vergaderen Leiden is een vaste VVD-stek geworden Mr. C.H. Goekoop nieuwe burgemeester van Leiden: CPN: We zullen het er weer mee moeten doen 11 !>T> LEIDEN - Onderweg naar vrouw en kinderen in Zeeland om zijn benoeming te vieren doet de nieuwe burgervader zijn toe komstige stad nog even aan. Hoewel hij de vrijdagavond daarvoor niet het meest geschikt vindt begrijpt Mr. Goekoop dat de inwoners van Leiden nieuws gierig zijn naar wat zo n 'nieuwe' allemaal heeft te vertellen. En de regionale krar is daarbij uitstek geschikt voor. De burgemees- terszetel kunnen we hem nog niet aanbieden, maar met de hoofdre- dacteurstoel neem hij ook genoe gen. Op het eerste gezicht is het een zeer vriendelijke man. Prettige ogen en het doorzichtige montuur ge ven hem -zoals de advertentie dikwijls aangeeft- 'het gezicht '80'. De klassieke blauwe blazer met lichtblauwe overhemd, streepjesdas en beige pantalon maken van hem een bepaald type heer. Geconfronteerd wordend met een uitspraak uit 1976, toen hij ver klaarde niet de ambitie te hebben om burgemeester te worden maar zichzelf meer zag in een an dere bestuurlijke functie in het bedrijfsleven, of als rechter ont steekt hij in een schriel zenuw achtig lachje. Met een theatraal gebaar alsof het een toneelspel betreft zegt hij: "Dat heb ik aan het begin van mijn wethouder schap gezegd. Ik had toen écht geen ambitie. Dat wethouder schap heeft jammer genoeg veel te kort geduurd. In twee en een halfjaar kun je goed dingen star ten, maar niet afmaken. Ik heb dat altijd erg jammer gevonden. U moet me beslist niet van carriè replanning verdenken. In zich zelf mompelend:" (Die journalis ten pinnen je ook overal op vast. De derde al vandaag Wat bedoelt u met gevraagd of ge solliciteerd? Ja, inderdaad er is mij van bepaalde zijde gesugge reerd om te solliciteren naar deze functie. Nee, nee niet van de PvdA-kant als dat iets meer dui delijkheid schept. We hadden in '70 een mooie fractie". In vlug tempo noemt hij Arie Pais, Henk Vonhoff, Wim Keja, Jacobse en Ham als wethouder. Als ik hem er op wijs dat we het daar niet over hadden, schudt hij zijn hoofd. "Over de echte politiek wil en kan ik het nu nog niet hebben. Na 18 augustus, als ik geinstalleerd ben, mag u zeker op dé politieke en echte beleidsvragen terugko men". Hij brengt het zeer inne mend Van de VVD ben ik lid geworden omdat mij de liberale beginselen het meest aanspreken. Langza merhand ben ik mij steeds meer in die hele politiek gaan thuis voelen. Leiden vind ik enorm sfeervol. En...ontzettend dyna misch. Welke historische stad is LEIDEN - Cornel is Hieronymus Goekoop werd op 4 december 1933 in Amsterdam geboren. De fami lie verhuisde vervolgens naar Oosterbeek en Heemslede. Na de lagere school bezocht Kees Goe koop het Kennemer-Lyceum in Haarlem waar hij zijn gymna sium-bèta opleiding voltooide. Daarna nam de student inspéhet besluit rechten te gaan studeren in Leiden. In 1958 behaalde hij zijn doctoraal examen Neder lands Recht. Militaire dienst volgde. In de tijd van 1961 tot 1964 was hij werkzaam als advo caat en procureur in Amsterda m Trouwen deed hij in 1965 met MAJ. ixin Ingen. Ze kregen drie doch ters: Carine (14), Marije (11) en Annekee (8). Begin '64 wordt hij eerst aangesteld als juridisch adviseur bij N.V. Luchthaven Schiphol, later als hoofd Marketing en hoofd Juridi sche zaken. Zijn belangstelling voorde politiek komt dan goed op gang. In 1968 u'ordt hi) lid van de VVD om in 1970 in de fractie plaats te nemen in de gmeente ra ad van Amsterdam In 1976 waagt h ij de sprong naar het wethouderschap. En hij wordt inderdaad wethouder van Am sterdam voor Gemeentelijk ha venbedrijf. Luchthavenaangele genheden. Gemeentebedrijven. Jundischeen Verzekeringszaken. MonumentenzorgHij was tevens adviseur dagelijks bestuur van de VVD in Amsterdam. Eind '79 keert terug in het bedrijfs leven. Direkleur van B.C.G.Inte- rim Management. Een BV. die in nauwe samenwerking met een organisatiebureau tijdelijke managementfuncties tracht op te puilen Zijn belangrijkste nevenactivitei ten zijn op dit moment: o.a. sta tenlid. plaatsvervangend kan tonrechter. reserve-kapitein van de Veldartillerie en actief lid van een aantal stichtingen heeft met monumentenzaken te maken. Van de hak op de tak springend zit ten we ineens weer op het poli tiebeleid. Hij vindt dat dat zo open mogelijk gebracht moet worden. "In Amsterdam hebben wij van onze zijde daar altijd op aangedrongen. Politieapparaat is tenslotte een onderdeel van het gemeentelijk apparaat. Zo is het wel genoeg hè? Zeeland staat te wachten. Ik ben vandaag ook nog medisch gekeurd, zit er allemaal aan vastIk heb er wel zin in hoor is het laatste wat ik te horen krijg, voordat de deur in het slot valt. 5ASKIA STOELINGA. mijn aandacht het sociaal op po ten zetten van de Jordaan. Ja. aankomende maandag heb ik het eerste gesprek met de in de stad zijnde wethouders. Oriënterend zou je het kunnen noemen. Tot 18 augustus ben ik eigenlijk nog heel druk. Sail Amsterdam staat voor de deur. Nog een nalaten schap uit mijn wethoudersperio de. In augustus vindt dat plaats. Zit een enorme organisatie aan vast. Mijn vakantie gebruik ik er voor om de hele organisatie rond te krijgen. Tja...een soort hobby. En de kinderen zijn er natuurlijk de laatste tijd nog in inwoners aantal gegroeid?. Ik heb ook pri ma in deze stad gestudeerd. Aan de tijd van op kamers zitten heb ik veel plezier beleefd. Jan van Goijenkade 1 staat me nog vers in het geheugen. Studenten? Dat zijn net zulke slechte of goede inwoners als ieder ander. Jonge ren met een eigen problematiek. Ik ben in Leiden gaan studeren omdat ik er een aantal kennissen had zitten en ik dacht in die stad ook wel die vrijzinnige liberale beginselen te treffen. Ik ben tot nu toe nog niet bedrogen uitge komen". Erg schuchter komt eruit dat rech ten nu niet meteen een bewuste keuze was. Als hij het vertelt hoopt hij niet zijn hele leven met dit verhaal achtervolgd te wor den. "Met een aantal vrienden, die schampere opmerkingen maakte over mijn aanvankelijke studie scheikunde, had ik de weddenschap afgesloten dat die hele rechtenstudie voor mij geen enkel probleem zou opleveren en dat ik het wel eventjes zou doen. Zo gezegd zo gedaan. Na een aan tal examens te hebben gehaald vond ik het zo leuk worden, dat ik er maar mee ben doorgegaan". Wel, als loco-burgemeester Waal zegt dat er voor een burgemeester in Leiden maar drie uur per dag werk is, zal dat wel zo zijnIk heb genoeg hobby's: tennis, zei len, skieën. Naar toneel ga ik graag.(Vroeger heb ik zelf veel aan cabaret gedaan. Dat moet ik dan maar. weer eens oppakken. Even serieus. Als het basisver trouwen er is, is er volgens mij voor een burgemeester genoeg te doen. Je moet een team coördine ren en enthousiast kunnen ma ken. Je hebt overal een onder steunende taak. Ik hou in ieder geval niet van te veel en te lang vergaderen. Je moet aan mensen taken kunnen delegeren en zelf alleen de hoofdlijn pakken. In mijn levenswijze zal niet veel veranderen. Een borreltje op zijn tijd èn een bruine kroeg ligt mij na aan het hart. Ik zal heus wel eens een Leids etablissement be zoeken. Het heeft een enorme so ciale functie. Mijn vrouw vindt het ook allemaal plezierig. Als ze maai zichzelf kan bliiven heeft ze mij toevertrouwd. Wat ze daar mee bedoelt? Dat moet u haar zelf nog maar eens vragen Wat mij ook treft in Leiden is de hele monumentenzorg. Ik ben erg geintresseerd in de structuur en opzet van nieuwe plannen. Bijvoorbeeld in Amsterdam had LEIDEN - Wanneer de nieuwe Leidse burgemeester mr. Goe koop op maandag 18 augustus in het stadhuis officieel wordt gein stalleerd, zal hij zich omringd we ten door een raad die hem met gemengde gevoelens ziet komen. Tegenover het enthousiasme van zijn liberale geestverwanten staat een teleurgestelde PvdA-en D'66-fractie dat het weer niet ie mand uit het progressieve kamp is geworden. Verder zijn er nog de PSP en de CPN die helemaal niet warm kunnen lopen vooreen burgemeester van VVD-signa- PvdA PvdA-fractieleider Peters zei in een eerste reactie door tweeërlei gevoelens te worden beheerst. In de eerste plaats een van de grote teleurstelling. Peters: "Erg jam mer dat het al weer een VVD-er is geworden. Ik had echt gehoopt, en ook een beetje verwacht, dat we deze keer eens om zouden gaan. Vooral gezien de wens van de meerderheid van de raad om in Leiden een progressieve bur gemeester te benoemen. Het ziet er nu naar uit dat Leiden een vaste VVD-stek is geworden. Met de recente benoeming van een nieuwe VVD-burgemeester in Voorschoten is dat voor de Leidse regio een teleurstellende zaak. Anderzijds geloof ik dat Goekoop niet de slechtste onder de VVD-ers is. Als ik het goed taxeer is hij een man van de lijn Vonhoff-Geertsema. De meer li berale stroming in de VVD. üf hij aar. de profielschets van de raad voldoet0 In zoverre, dat wel gebleken is dat hij over vakman schap beschikt. Dat hij in Leiden slechts de wettelijk vooprge- schreven taken mag vervullen, is iets, waarvoor hij begrip zal moe ten opbrengen. Het is een jong en ambitieus man, die misschien nog wel eens wat wil. Het zou best kunnen dat hij probeert in het college een grotere inbreng 'te hebben. Ik sluit niet uit dat zoiets spanningen zou kunnen opleve ren. Met de passiviteit van Vis be stond dat gevaar niet. Peters bevestigt dat Goekoop op de voordracht stond die de vertrou wenscommissie aan de commis saris van de koningin voorlegde. Over de persoon Goekoop be stond binnen de commssie echter geen eensluidend oordeel. "Voor mij was hij - afgezien van zijn po litieke kleur - een aanvaardbare figuur", aldus de PvdA-fractie leider. Hij vindt ook dat Goekoop een veel gelukkiger binnenkomst zal hebben dan Vis, die niet voor kwam op het voorkeurslijstje van de toenmalige Leidse raad. De goede verwachtingen put PvdA-fractieleider Peters mede uit zijn antwoorden op het punt van het politiebeleid. "Onder Waal is in die zaak meer openheid gekomen. En dat moeten we zien vast te houden. Goekoop heeft ervaring met de gang van zaken in Amsterdam. Dat boezemt me toch wel vertrouwen in." VVD "Uiteraard zijn we zeer verheugd met de benoeming van mr. Goe koop" is het commentaar van VVD-lVacticleider Kuijers. "In de eerste plaats omdat het een VVD-er is. maar zeker ook omdat hij op mij een dynamische indruk maakt. Hi; heeft in Amsterdam als wethouder ruime ervaring kunnen opdoen met het besturen van een niet gemakkelijke stad. In het bedrijfsleven heeft hi| zich vooral kunnen bekwamen in het management. En kennelijk heeft hij ook oog voor public relations gezien zijn activiteiten voor de A m sterd a m se waterspo rt man i - festatie "Sail". Ja. als ik het zo bekijk, geloof ik dit hij goed past in het profiel dat de Leidse raad heeft geschetst". Dat er steeds opnieuw een VVD-er wordt benoemd in een stad waai de PvdA de meeste raadszetels bezet vindt fractieleider Kuijers niet zo'n opmerkelijke zaak "Hettzou wel een heel eenvoudi ge redenering zijn om alleen maar te kijken naar de grootste politie ke partij in een gemeente Dat zóu betekenen dat-in vriiwel elke stad een CDA- of een PvdA-burge meester komt te zitten. En wij kregen alleen Wassenaar en zo." Landelijk is de verdeling volgens Kuijers ook niet scheefgetrokken door de benoeming. "Als VVD hebben we nu drie steden boven de 100.000 inwoners: Utrecht. Arnhem en nu Leiden." Alles overziend verwacht Kuijers een burgemeester die honderd procent anders zal zijn dan zi|n voorganger Vis. Ook in de prive- zellig een borreltje mee te drin ken." PSP Of dat ook zal gebeuren samen met de PSP valt te betwijfelen. In de pacifistische gelederen loopt men niet warm voor de burge meestersbenoeming. "Het laat ons blauw-blauw", aldus me ter moet gekozen worden en on der politieke controle staan. Waarom geen roulerende voorzit ter en een wethouder voor poli tiezaken0 Iemand die vooral ziin daden ter verantwoording kan worden geroepen door de raad. De kans bestaat dat de nieuwe Leidse burgemeester door de PSP op een speciale wijze zal worden verwelkomd. "In andere gemeenten wordt bij een benoe ming of afscheid van een burge meester wel eens iets demonstra tiefs gedaan aldus raadslid v.d. Putten. "Maar vastomlijnde ideeen daarover hebben we nog CPN "Wezulhn hete doen", verzucht CPN-raadslid Hoeven. "Dat het een VVD-er werd was voor mij geen verras sing. In de publiciteit is hij steeds raad wilden we een progressieve man. Maar het is weer niet ge beurd. De minister van binnen landse zaken zal het allemaal wel beslist hebben". CDA CDA-voorman Driessen was gis teravond niet voor commentaar bereikbaar. Znn partijgenoot Walenkamp zei mr. Goekoop niet te kennen, evenmin als de voor dracht van de vertrouwenscom missie uit de raad. "De berichten D66 Voor D'66-fractieleider Glaubitz was de benoeming gezien eerdere publicaties geen verrassing. Kanttekening een bij de benoe ming is dat er volgens hem betere kandidaten waren. "Mr. Goekoop baar vaard- keus. Het is ongetwijfeld een jo viale en gezellige man. maar ik blijf toch enige reserve houden. Verder vind ik het jammer dat het toch weer een VVD-er is gewor den. al heb ik weinig illusies ge had dat het iemand van een ande re partij zou worden. Leiden en omgeving wordt op die manier toch langzamerhand een bolwerk van conservatisme. Het is duide- Inkdat het kabinet-zolang heter zit - alle kansen benut". Wethouder Weel, die een half ja* de burgemeesterstaak vervulde constateert dat er in het college weer een meester in de rechten bijkomt. Ik heb gelezen dat hij ook plaatsvervangend kanton rechter is Als ik zie wat de bur gemeester in Leiden te doen heeft, houdt hij daar En r ide landeliikc politiek. Den Ha dichtbij tenslotte Vanaf 15 augustus kan Waal zich weer met zn eigen portefeuille bezig houden "Ik heb het klusje niet vervelend gevonden. Als je zes jaar wethouder bent en de za ken lopen goed is het er best jij te

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17