Bert Oosterbosch: "Gewoon alles uit de kast rijden vvr-1 y a Strijd tussen Karpov en Tim man spitst zich toe g$ p Nt TOUR IN CIJFERS Optimisme bij Hinault f.A f 'J jSÉfr,tie i J/' Vür i VI' Mu Ufr'l I JH' Italiaanse agenten mogen niet naar Moskou V."' JS. IATERDAG 5 JULI 1980 SAINT MALO - Uitslag achtste etappe van Fiers naar St. Malo over 164.2 km: 1. Bert Oosterbosch (Ned- Post) 4.21.04, 2. Sean Kelly (Ier-De Kimpe) 4.21.17, 3. Wi.iiam Tackaert (Bel-De Bruyne), 4. Jan Raas (Ned- Post). 5. Guido van Calster (Bel-De Kimpe) 6. Klaus-Peter Thaler (Wdl- Perurena), 7. Yvon Bertin (Fra-Gui- mard), 8. Benny Vermeubel (Bel- Lauwers), 9. Jos Jacobs (Bel-Godef- root), 10. Jacques Osmont (Fra- Lauwers), allen dezelfde tijd als Kelly. 11. Erich Jagsch (Oos-Lau- wers) 4.21.17, 12. Jacques Bossis (Fra-DeMuer), 13. Marc Renier(Bel- Lefevre), 14. Philippe Durel (Fra- Lauwers), 15. Louis Gauthier (Fra- Danguillaume), 20. Johan van de Velde (Ned-Post). 38. Maas (Ned-De Bruyne), 49. Priem (Ned-Post), 52. Jonkers (Ned-Lauwers), 55. Zoete melk (Ned-Post), 64. Kneteman (Ned-Post). 66. Langerijs (Ned-De Bruyne). 68. Lubberding (Ned-Post), 74. Kuiper (Ned-De Muer), 85. Stam- snijder (Ned-De Bruyne), 110. Schipper (Ned-Lefevre), alien 4.21.17,118. en laatste: Hubert Arbes (Fra-Guimard) 4.24.14. Algemeen klassement: 1. Pevenage (Bel-Godefroot) 40.34.39, 2. Bazzo (Fra-Crepel) op 2.20, 3. Hinault (Fra- Guimard) op 3.56,4. J oop Zoetemelk (Ned-Post) op 5.56, 5. Lubberding (Ned-Post) op 5.59, 6. Kuiper (Ned- De Muer) op 6.20. 7. Van de Velde (Ned-Post) op 6.41. 8. Claes (Bel-Go- defroot) op 7.24, 9. Bonnet (Fra- Guimard) op 9.16.10. Vandenbrouc- ke (Bel-Crepel) z.t., 11. Bernaudeau (Fra-Guimard) op 9.2a, 12. Perret (Fra-DeMuer) op 10.04,13.Chassang (Fra-Guimard) op 10.29, 14. Sche pers (Bel-De Bruyne) op 10.46, 15. Simon (Fra-De Muer) op 10.54, 17. Knetemann (Ned-Post) op 11.02, 42. Maas (Ned-De Bruyne) op 18.45. 48. Jos Schipper (Ned-Lefevre) 19.57. 56. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) op 21.14. 61. Jan Raas (Ned-Post) op 22.33, 66. Leo van Vliet (Ned-Post) op 23.27,75. Oosterbosch (Ned-Post) op 26.04, 80. Langerijs (Ned-De Bruyne) op 28.53. 87. Priem (Ned- Post) op 30.3198. Stamsnijder (Ned- De Bruyne) op 34.12, 118. en laatste: Juan Pujol (Spa-Carrasco) op 1 uur 5 min 12 sec. Dagploegcnklasscment: 1. Post (Oosterbosch, Raas, Van de Velde, Van Vliet) 17 uur 24 min 55 sec.. 2. Lauwers (Vermeulen. Osmont, Jagsch. Durel) 17.25.08. 43 punten. Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 174 uur 33 min 16 sec.. 2. Post op 1 min. en 33 sec.. 3. Godef- root op 4.41, 4. De Muer op 15.07. 5. Danguillaume op 31.04, 6. Crepel op 33.59. Puntenklassement: 1. Bertin 151 pnt., 2. Raas 124 pnt., 3. Bazzo 116 pnt., 4. Rudy Pevenage 96 pnt., 5. Hinault 93 pnt., 6. Kelly 92 pnt., 9. Oosterbosch 54 pnt. Bergklassement: 1. Vandenbroucke 33 pnt., 2. Van Impe 22 pnt.. 3. Jones 16 pnt., 4. Maas, Schepers en Pollen- Jongerenklassement: 1. Van de Velde, 2. Claes, 3. Bonnet, 4. Ber naudeau. SAINT MALO (GPD) - Het gaai be ter met de rechterknie van Ber nard Hinaidt. De spierpijn die donderdag de gemoederen in de Ronde van Frankrijk danig be zighielden en aanleiding vorm den tot tal van uiteenlopende spe culaties. hinderden hem vrijdag tussen Fiers - een onbeduidend vlekje op de Franse landkaart - en Saint Malo aanzienlijk min der dan de dag tevoren in de ploegentijdrit. Jk ben tevreden", zei Hinault. die zelfs weer een beetje kon lachen. Jn de laatste omlopen, toen ik bijna alleen aan de leiding heb gereden had ik nog wel wat last, maar dat was niets in vergelijking met donder dag". Hinault hoopt dat de rustdag van vandaag in de Bretonse kust plaats Saint Malo voldoende zal zijn om alle kommer van de laat ste twee dagen kwijt te raken. En dat hij die het liefst in volstrekte afzondering zou doorbrengen. Alle afspraken voor interviews en andere plichtplegingen werden dan ook afgezegd. Niet alleen de regenwolken, die via een touwtje aan de auto van tour-directeur Felix Levitan boven het peloton leken te worden meegesleept, ver dwenen gisteren dus goeddeels, ook de grauwsluier die het kamp van Hinault en aanhang een dag overdekte was vrijwel weg. De harde woorden over het staken van de strijd werden nauwelijks meer gehoord. Alleen Cyrille Guimard hield nog een slag om de arm. ,Pas zondagavondna de aankomst in Nantes, zullen we definitief beslissen hoe het verder moet. Dan zal het helemaal gene zen moeten zijn, anders gaat hij gegarandeerd naar huis". Hi nault heeft donderdagavond nog een injectie in zijn rechterknie gehad en meende zelf dat hij daar duidelijk baat vp.n ondervond in de rit naar Saint Malo. De indruk die hij inde finale achterliet, was al groot. Jk heb er niets van gemerkt dat hij last van zijn knie heeft", stelde etappeivinnaar Bert Ooster bosch. Het lijkt dan ook bijna uit gesloten Hinault dat de Rondt van Frankrijk op jammerlijke wijze zijn beste renner voortijdig zal verliezen. .Jk denk", liet Gui mard optimistisch weten, „dat over dit incident enkele dagen na Saint-Malo alleen nog een slechte herinnering zal zijn". Wan neer Hinault zijn slerh te dagen goed doorkomt, kan Joop Zoete melk de borst nat maken.Zijn bo nificatiespurt heeft binnen de gelederen van de ploeg-Guimard kwaad bloed gezet. Hinault kon digde al aan dat hij hem dat be taald zou zetten. En Guimard voegde er aan toe: ,Jk vind het normaal dat er aangevallen wordt als Bernard minder sterk is. Wat moeten ze anders. Maar zo n bonificatiespurt van Zoete melk... Natuurlijk zal hij zeggen dat hij acht seconden op Lubber ding wilde pakken om voor hem te komenIk heb daar sterke tuujfels over. Wij hebben zoiets in ieder geval nog nooit gedaan. Ook niet toen zoetemelk in 1976 last van een steenpuist had". Njord niet snel genoeg HENLEY-ON-THAMES (ANP) - Njord is gisteren in de tweede ronde van de wedstrijden om de Thames' cup voor achten van de Henley Royal regatta uigescha- keld. De Leidse studenten wer den met 2 3/4 lengte verslagen door de Noorse formatie van Christiana Roklub, die in 7.00,Ü zegevierde. De vier zonder stuurman van Ne- reus kwam wel een ronde verder. De Amsterdammers versloegen in de tweede ronde het Canadese Brentwood college. SAINT MALO (GPD) - Met nog veertien etappes voor de boeg hebben de Raleighs van Peter Post reeds hetzelfde aantal ritoverwinningen als vorig jaar te pakken. Na de successen in de ploegentijdritten en de eerste plaatsen van Jan Raas, Henk Lubberding en weer Jan Raas, maak te Bert Oosterbosch het halve dozijn vol. Hij deed dat via een magistrale solo, die hij zelf overigens minder heroïsch vond dan enkele honderden Nederlandse supporters op de tribunes van de Boulevard Léonce-Demalvilain Zij juichten hem hartstochtelijk toe. „Natuurlijk is het fijn om als tour debutant een rit te winnen", zei de 22-jarige wereldkampioen der achtervolgers. „De manier waar op ik het deed is evenwel heel simpel. Na de demarrage gewoon alles uit de kast rijden en hopen dat je niet teruggepakt wordt". Bert Oosterbosch wilde, hoe vreemd het ook klonk, het mo ment waarop hij uit de versplin terde kopgroep wegsprong niet als bewust gekozen kwalificeren. „Ik dacht dat het nog maar 5 ki lometer in plaats van 10 was", vertelde hij. „Trouwens, ik had geen tijd om te wikken en te we gen. Je springt. Punt uit. Naden ken doe je later". terbosch zijn vierde overwinning dit seizoen had behaald (eerder won hij de Ronde van Luxem burg, een criterium in IJsselsteyn en een etappe in de Vijfdaagse van Duinkerken), slikte Sean Kelly een grote teleurstelling weg. De Ier-in-Belgische-wieler- dienst wist niet wat hij hoorde toen Jan Raas hem toescheeuw- de dat hij gesprint had voor de tweede plaats. ..Eerlijk, was er iemand weg?", vroeg Kelly aan de wereldkampioen, nog voordat beiden van hun fiets waren ge stapt. „Jazeker luidde het ant woord van Jan Raas. „Anders zou je trouwens met mij nog niet zijn klaar geweest". Henk Lubberding grinnikte, toen hij hoorde dat Kelly en sommige anderen niet wisten dat Ooster bosch als enige van de vijf vluch ters overeind was gebleven. „Ze zoeken het maar uit", zei de rit- i afgelopen zondag. „Ondanks de verkoudheid waarmee ik en verschillende ploegmakkers kampte, hebben we alle reden om in goede stem ming aan de rustdag te beginnen. Ook na de zesde ritzege zullen we het niettemin zonder champagne doen. Er staan nog belangrijker dingen op het programma". Uitval De kopgroep waaruit Bert Ooster bosch in de laatste 10 kilometer wegvluchtte, was tot stand ge komen na een uitval van de Fransman Levavasseur, die eerst Thurau en vervolgens Ooster bosch, Legeay en Ludo Delcroix op zijn dak kreeg. Oosterbosch beperkte zich aanvankelijk tot meerijden, alhoewel hij opmerk te dat hij „de laatste 60 kilometer van de rit geen dikke benen meer had zoals in het begin, toen er nog duidelijk van vermoeidheid sprake was". Seconden Luttele seconden nadat Bert Oos- BKWaiai Jan Timman AMSTERDAM (ANP) - Wereld kampioen Anatoli Karpov heeft zijn verrassende nederlaag tegen de Hongaar Ribli in de kroon groep van het IBM-schaaktoer- nooi te Amsterdam laten volgen door een relatief gemakkelijke zege op de Deen Bent Larsen. Karpov kreeg de Caro-Kann - de lievelingsverdediging van Lar sen - te bestrijden, en deed dat vindingrijk, in het eindspel kwam Larsen er niet meer aan te pas. Het bracht Karpov samen met Timman aan de leiding met 4.5 punten uit zeven partijen. Ribli demonstreerde opnieuw zijn goede vorm. Hij versloeg op de gelijke wijze de jonge Sowjetrus Serge Dolmatov, die nog wel over de witte stukken beschikte. De partij tussen Sosonko en Van der Wiel eindigde zonder al te veel schermutselingen in remise. Jan Timman cn de Tsjechoslowaak Vlastimil Hort braken hun partij af. In de tweede zitting gaf Hort op. In de grootmeestergroep wordt het voor het Nederlandse contingent moeilijk de steeds beter in vorm komende Westduitser Unzicker te achterhalen. Unzicker won nu met wit van Borm. Langeweg versloeg Ligterink en klom naar de met Ree gedeelde derde plaats. Tweede bleef Hans Böhm, die remise overeen kwam met Cor van Wijgerden. In de meestergroep werden alle partijen voor de zevende ronde in eerste instantie afgebroken, tot wanhoop van de wedstrijdlei ding, die nu tien hangpartijen moet zien weg te werken. Uitslagen: Kroongroep: Timman (Ned)-Hort (Tsj) 1-0; Sosonko (Ned)-Van der Wiel (Ned) 'ii-'n: Kar pov (Sow)-Larsen (Den) 1-0; Dolmatov (Sow)-Ribli (Hon) 0-1. De stand na zeven ronden is: 1/2. Karpov en Timman 43. Ribli 4 pnt; 4. So sonko 3'/* pnt; 5. Hort 3 pnt 1 afg.; 6. Dolmatov 2'/a pnt 1 afg.; 7. Larsen en Van der Wiel 2lb pnt. Grootmeestergroep: Panno (Arg)-Ree (Ned) '/i-'/s; Sznapik (Pol)-Rogoff (Vst) '/s-'/ï; Hofland (Ned)-Smejkal (Tsj) afgebroken; Un zicker (Wdl)-Borm (Ned) 1-0; Van Wij gerden (Ned)-Bohm (Ned) "ï-'/z: Lan geweg (Ned)-Ligtennk (Ned) 1-0. De stand na zeven ronden: 1. Unzicker (Wdl) 5'/ï pnt; 2. Bohm 5 pnt; 3. Lan geweg en Ree 4'/2 pnt; 5. Panno en Lig terink 3'/ï pnt; 7. Rogoff en Van Wij gerden 3 pnt; 9. Sznapik en Hofland 2 pnt 1 afg.; 11. Borm 2 pnt; 12. Smej- kal l'/ï pnt 2 afg. Jy. .i .4 Ik II I V. I V ROME (ANP( - De beslissing van de Italiaanse regering militairen en anderen in rijksdienst, zoals politiemensen, geen toestem ming te geven deel te nemen aan de Spelen van Moskou, raakt on geveer veertig man. De voorzitter van het Italiaanse Olympische Comité (CONI), Franco Carrero. is woedend. "De minister van defensie", zei hij, "heeft ons schriftelijk noch mon deling van zijn plannen op de hoogte gesteld. Wij hebben een belangrijk deel van onze informa tie over dit punt uit de kranten moeten halen. De beslissing de definitieve samenstelling van de ploeg zullen wij nu uitstellen tot 9 juli. Wij zullen eerst nog overleg plegen met de verschil lende bonden. Al onze plannen zijn in de war gestuurd. Wanneer een individuele sportman uitvalt, raakt dat slechts één man, maar wanneer hij deel uitmaakt van een ploeg, kan het niet deelne men van die enkeling de kwaliteit van de hele groep ernstig aantas ten. Geen van de andere Westeu- ropese regeringen heeft een der gelijke beslissing genomen, zelfs Groot-Brittaniè niet»" Door de regeringsmaatregel is vooral de Italiaanse schermploeg ernstig getroffen. Zes leden van de oorspronkelijke selectie mo gen niet naar Moskou en bij hen is Olympisch floretkampioen Fabio Del Zotto. de 4x101) meter estafet teploeg, die in Mexico vorig jaar het Europese record brak. ver liest twee man, de politieagenten Luciano Carovani en Gianfranco Lazer. Oost-Duitsland zal massaal verte genwoordigd zijn tijdens de Spelen in de hoofdstad van de Sowjet-Unie. De ploeg sport- telt 364 leden en is daar- groter dan welke ploeg ook die Oost-Duitsland afvaardigde. Manfred Ewald. de voorzitter van het Nationale Olympische Comi té vertelde dat er gerekend moet worden met 20.000 Oostduitse toeschouwers in Moskou. De media uit de republiek zullen het voor Oostduitse begrippen onge kende aantal van 150 verslagge vers naar Moskou en Tallinn stu- heeft de uitnodiging de ope ningsplechtigheid in Moskou bij te wonen van de hand gewezen. Waldheim vertelde op een pers conferentie in Geneve dat zijn werkzaamheden bij de voorbe reiding van de algemene verga dering over het Palestijnse probleem niet toestaan dat hij naar Moskou reist. Waldheim beantwoordde de vraag of hij een vervanger zou sturen, niet. Richard Vigueric, een conservatie ve Amerikaan die Reagan steunt bij zijn verkiezingscampagne, heeft opgeroepen produktcn te boycotten die komen uit landen die wel naar Moskou gaan. Vigueric heelt duizenden brieven rondgestuurd, waarin hij met name aandrong op het niet meer kopen van Franse produkten. "Geen Amerikaan zou meer iets moeten kopen dat uit Frankrijk komt", schrijft Vigueric. die on geveer 80.000 gulden in zijn pri- NIET TE 6EL0V£Ü. WAT HEEFT DIE JONGEN EEN V KRACHT'J H HEEFT PIE JONoEN EEN DORST'I Dat de naar Oudenbosch verhuisde Eindhovenaar zich beperkte tot een afwachtende houding, noemde hij een vanzelfspre kendheid, „omdat er veel betere sprinters als ik present waren". Met name Thurau en Ludo Del croix werden door Oosterbosch gevreesd. Naarmate het aan- komstparcours in Saint Malo dichterbij kwam. liet Ooster bosch zijn afwachtende houding varen. Dat stuitte weer op verzet van Didi Thurau. die in deze fase blijkbaar minder last van de ver koudheid had dan hij na afloop zou vertellen. Ruimte „Hij pakte me steeds terug", ver telde de ritwinnaar over de Duit ser. die na de ontwikkelingen rond de contra-expertise uiter aard extra gebrand was op een succes. Thurau wilde tenslotte het zekere voor het onzekere ne men en dook in zijn eentje de ruimte in. Levavasseur sprong naar hem toe. waarna Ooster bosch niet alleen bij de twee lei ders aanhaakte, maar meteen doorging. Vanaf dat moment werd de strijd zo overzichtelijk dat het immense peloton als het ware de ontwikkelingen in de spits van de karavaan kon volgen. Jan Raas deed het gadeslaan van Oosterbosch op vertrouwde wij ze. Hij zat op het vinkentouw om toe te slaan als zijn jonge ploeg- makker alsnog moest capitule- Oosterbosch stak trouwens niet onder stoelen of banken, dat hij „ondanks de solo nog altijd in Jan Raas de grootste kanshebber voor de etappewinst zag". Blijk baar was Joop Zoetemelk niet zo goed met de situatie op de hoog te, want het deed in ieder geval vreemd aan dat de bestgeklas- seerde Nederlander nogal hard op kop van de hoofdmacht fietste bij het ingaan van de laatste der twee plaatselijke ronden. Jan Raas nam ten slotte bij Zoete melk alle twijfels weg door hem toe te schreeuwen dat weliswaar Thurau c.s. ingelopen waren, maar dat Oosterbosch nog wel degelijk op kop reed. „Fijn voor zo'n jongen als Berthe", sprak Raas, toen hij naar de huldiging van zijn plocgmakker keek. „Ik zou natuurlijk alles in het werk gesteld hebben om de rit te win nen. als hij was ingelopen. Zoals het nu ging is het niettemin beter voor de ploeg". 5juii rustdag. NAAR HET ZUIDEN ,5iuli_9eeL203kn vc-campagne heelt gestoken. "Wij hebben Frankrijk letterlijk cn figuurlijk uit de put gehaald en nu trekken zij met een zeker sa disme een lange neus naar ons." Viguerie vertelde dat hij geen druppel mee: drinkt van het Frans<- aperitief dat hij vroeger gebruikte en dat Amerikaanse whisky ook best smaakt als ver vanger. Voor franse kazen echter heeft hij nog geen nationaal sur rogaat kunnen vinden. Sh-MALO QaNAN tspia LANGS DE OCEAAN. 7juliJ0eehJ62km ROCHEFORT S. QAZUGW Cs A MOULIN b-VENT o^SACiERS ÖLAVE apB l BORDEAUX

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11