LEIDSCH m DAGBLAD Suriname De Koning teleurgesteld terug uit In CDA dreigt scheuring vandaag Kabinet begonnen aan de begrotingsoperat Universiteitsraad weigert industrieel (nog) als lid Met bebloede koppen aan beide zijden Opnieuw raak in Amsterdam VRIJDAG 4 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36207 Directeur: G Koopman Bu,ea" WitteSingel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vocef^. ESSE T, 4 weken lang het LEIDSCH - DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over i nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hal» geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en u kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weker de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingev zonder postzegel opsturen r fc. Antwoordnummer 214 /uid in een open envelop naar Leidsch Dagblad 2300 VB Leiden komt DEN HAAG (GPD) - De kans bestaat dat een groep CDA'ers uit de partij zal stappen om een nieuwe politieke groepering op te richten. Dat is gebleken tijdens een aantal regionale vergaderingen van de CDA- werkgroep „Niet bij brood al leen", genoemd naar de titel van het CDA-programma dat voor de vorige Tweede-Ka merverkiezingen werd opge steld door ARP'er prof. Goud zwaard. Deze werkgroep staat kritisch tegenover het door het kabinet-Van Agt gevoerde be leid. I "Nederlands dagje" in de Tour PAGINA 13 Chris Lloyd-Evert en Jimmy Connors heroveren verloren terrein PAGINA 15 Aardgas bijna dubbeltje duurder PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet- Van Agt is begonnen met de, zo als premier Van Agt het al eerder noemde, „zwaarste operatie van na de oorlog", het opstellen van de rijksbegroting voor 1981. Na- •dat het kabinet er vorige week in het debat over de olieboycot bij na het leven bij inschoot, is op nieuw sprake van een spannende situatie. In het kabinet gaat men ervan uit dat het tot zeer zware, fundamen tele ingrepen zal moeten komen. De werkwijze van vorige jaren, waarbij kon worden bezuinigd door met de „stofkam" door alle begrotingen te gaan, zal dit keer niet meer helpen. „Wat vorig jaar nog kon, kan nu niet meer", heet het in kabinetskringen. Aan ingrijpende, pijnlijke snoeioperaties valt niet meer te ontkomun. Minister Van der Stee heeft het kabinet in heldere be woordingen duidelijk gemaakt hoe ons land er financieel-eco- nomisch voorstaat, en dat is bar slecht. Overigens is over een ingreep als het niet langer aftrekbaar stellen van de'sociale premies, waarover de afgelopen dagen enige onrust ontstaan is, binnen het kabinet nog geheel niet gesproken. Ook de ministers uit de sociaal-eco- nomisch-financiële hoek be schouwen dit idee vooralsnog als niet uitvoerbaar. Hetzelfde geldt voorlopig voor het voorstel van onderwijs-minister Pais om de vakantiegelden te halveren. Vandaag zouden de ministers in het Catshuis over de begroting ver gaderen. Het is de bedoeling dat eind volgende week de knopen, voor wat betreft de hoogte van de afzonderlijke begrotingen, zullen zijn doorgehakt. Volgende week moet dan ook de zwaarste poli tieke strijd tussen de bewindslie den worden verwacht. Als het kabinet dan nog niet is ge sprongen, gaan de bewindslieden voor enkele weken met vakantie, om eind augustus en begin sep tember weer verder te gaan met de invulling van de diverse be grotingen. Ook zal dan gesproken moeten worden over de tekst van de troonrede. De werkgroep NBBA is van mening dat, gezien de huidige politieke situatie, bezinning op de evangelische uitgangs punten en kritiek op het ge voerde beleid noodzakelijk is. Ruim een derde van de leden van de werkgroep vindt dat dit alleen kan uitmonden in de vorming van een nieuwe poli tieke groepering. Voorwaarde daarvoor is wel, vinden de voorstanders hiervan, dat er een goede lijsttrekker wordt gevonden en dat een voldoen de aantal zetels kan worden behaald - gesproken wordt over zeven a acht zetels. Onderzoek naar opvatting over Zuid-Afrika r verslaggevers) LEIDEN - De Amstelveen- se industrieel O. van Leer mag voorlopig geen lid van de Leidse universi teitsraad worden. Eerst zal een onderzoek worden in- Perioden met zon gesteld naar zijn opvattin gen over Zuid-Afrika. Van Leer zou bij de Kroon worden voorgedragen om te worden be noemd tot buiten-universitair raadslid, maar de voorzitter van de raad heeft het college van be stuur verzocht de voordracht voorlopig aan te houden tot de re sultaten van het onderzoek be kend zijn. Het verzoek tot opschorting is in eerste instantie gedaan door de zogenaamde procedurecommis sie. Die kwam er in een laat sta dium achter dat Van Leer zijn standpunt over Zuid-Afrika had neergelegd in een brochure. De Stichting Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor Investe ringen (OSACI) bracht vorig jaar een publicatie over het boekje uit. Daarin staat dat Van Leer pleit voor een politiek van ge scheiden ontwikkeling in Zuid- Afrika. Een "samenleven" van verschillende rassen is naar zijn mening in het huidige Zuid- Afrika onmogelijk. De betrokkene was vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. Volgens een woordvoerder van zijn bedrijf is Van Leer tot half augustus met vakantie. Tribune ingestort NAPELS (AP) - Tenminste 40 per sonen zijn gewond geraakt, van wie vier ernstig hersenletsel op liepen, toen een deel van een tri bune instortte tijdens een concert van het popidool Eduardo Bena- to in het San Paolo-stadion in Napels. Volgens de politie is de houten tri bune ingestort omdater zich veel te veel mensen op bevonden. Overspannen militair zorgt voor consternatie EDE (ANP) Een overspannen 19-jarige dienstplichtig sol daat heeft gisteravond in de Elias Beekmankazerne in Ede geruime tijd de gemoe deren bezig gehouden. De jongeman dreigde zichzelf dood te schieten met zijn ka rabijn. De kazernecommandant wist de soldaat uiteindelijk te be wegen zijn wapen neer te leg gen. Een verbroken verloving was volgens de legervoorlich- tingsdienst de aanleiding tot het gedrag van de militair, die inmiddels onder doktersbe handeling is ges*eld. De soldaat liep gisteravond pa trouille met een collega. Bij het passeren van het lege ringsgebouw ging hij naar binnen en kleedde zich in burger. Daarna ging hij naar een telefooncel en belde met zijn verloofde tot zijn kwar tjes op waren. Kremlin zendt SCHIPHOL (ANP/GPD) - Minister De Koning van ont wikkelingssamenwerking is vanochtend uit Paramari bo op Schiphol teleurgesteld teruggekeerd van zijn be zoek aan Suriname. Op de luchthaven gaf de bewindsman opnieuw een toelich ting op het mislukken van zijn missie, die volgens zijn zeggen is geëindigd "met bebloede koppen aan beide zij den". Minster De Koning benadrukte opnieuw pas bij zijn aankomst in Suriname op de hoogte te zijn ge bracht van de wens van de Suri naamse regering om het reste rende bedrag van de bij de onaf hankelijkheid van het voormalig koninkrijksdeel vastgestelde ontwikkelingsgelden waardevast te krijgen. Zoals bekend was de weigering van minister De Koning om aan deze Surinaamse wens tegemoet te komen reden voor de Surinaamse regering het overleg af te breken. Afgebroken Minister De Koning verklaarde al bij de eerste gesprekken met premier Chin a Sen van Surina me gezegd te hebben dat de wens van de Surinaamse regering niet ingewilligd zal worden en dat Nederland ook niet bereid was compromissen hierover te slui ten. De Koning heeft voorgesteld in het protocol op te nemen dat over de waardevastheid geen overeen komst kon worden bereikt en door te gaan met het overleg. Dit omdat hij volgens zijn zeggen wel bereid was over andere agenda punten te praten en toezeggingen te doen. De Surinaamse regering brak ech ter het overleg af. De Nederland se bewindsman had het vermoe den dat een deel van de Suri naamse bevolking waarschijnlijk grote waardering zou hebben voor dit optreden van de Suri naamse regering, maar dat bij een ander deel grote bezorgdheid over de huidige situatie zou zijn ontstaan. Zonder rijbewijs de sloot in r verslaggevers) De minister verklaarde in de nu ontstane situatie hoge eisen te zullen stellen aan de agenda van de komende zitting van de com missie ontwikkelingssamenwer king Nederland-Suriname (Cons), die medio september weer bijeenkomt. "Gezien het gegeven dat compromissen op ministersniveau niet mogelijk zijn, moet deze vergadering met zoveel zorgvuldigheid worden voorbereid dat het overleg in de ze commissie voortgang zal kun nen blijven vinden", aldus De Koning. De Koning werd op de laatste dag van zijn bezoek aan Suriname ge confronteerd met massale de monstraties. Tijdens een korte ontmoeting met de Surinaamse permier Chin a Sen in het parle mentsgebouw verzamelde zich een menigte die anti-Nederland se leuzen scandeerde. Tot op het laatst bleef bovendien onzeker of De Koning op het geplande tijd stip donderdagavond (Suri naamse tijd) vanaf het vliegveld Zanderij zou kunnen vertrekken, omdat demonstranten van plan waren dat te beletten. De Koning zei f zei na afloop van zijn ontmoe ting met Chin a Sen "verrast" te zijn over de pressie die in Suri* name op hem is uitgeoefend. (Zie ook pagina 9) speciale troepen naar Afghanistan NIEUW DELHI (UPI) - De Sowjet- Unie stuurt speciale troepen ter bestrijding van de guerrillastrij ders naar Afghanistan als onder deel van een algemene aanpas sing van haar militaire strategie na zes maanden bezetting. Dit heeft een reiziger vandaag mee gedeeld. Hij had van een Af ghaanse legerkapitein gehoord dat het Kremlin een intensieve opleiding had georganiseerd voor het "vechten tegen de Af ghaanse guerrilleros in bergach tig gebied en hete woestijnen". Het bericht viel samen met de mel ding van Afghaanse vluchtelin gen dat in Kabul oudere, hardere Sowjet-militairen waren aange komen ter vervanging van de dienstplichtigen die het leeuwe- deel vormden van de Sowjet- troepen in het land. Door terugtrekking van naar schat ting 108 tanks, raketten en ander zwaar geschut zouden de Russi sche militaire strategen hebben erkend dat de snelle Afghaanse guerrilleros niet kunnen worden verslagen door tanks die niet kunnen opereren in bergachtige steunpunten van de verzetsstrij ders. Intussen hebben Sowjet-militairen een vallei in de omgeving van Kabul beschoten waarbij dui zenden inwoners werden ge dood. aldus een Afghaanse vluchteling. HAZERSWOUDE - Een nat pak en een in beslag genomen auto was de straf voor twee jeugdige inwo ners van Hazerswoude-dorp, die zonder over een rijbewijs te be schikken gistermiddag aan het toeren waren gegaan. Op de Gemeneweg, nabij het Kromme Jaagpad, ging het fout toen de jongeman die naast de bestuurder zat aan de handrem trok. De auto slipte en kwam in de sloot naast de weg terecht. Het tweetal vluchtte daarop het wei land in maar werd op de Voorweg in Hazerswoude-dorp in de kraag gevat door de politie. De auto, die overigens wel verzekerd bleek, is in vei band met technische ge breken in beslag genomen. Het kwam gisteren in Am sterdam weer eens tot een stevig treffen tussen de Mo biele Eenheid en krakers. Aanleiding was de ontrui ming van een kraakpand aan de Herengracht. De krakers en sympathisanten, op de foto links gooiend met stenen naar de politie, her overden vervolgens het pand waarna de Mobiele Eenheid opnieuw tot ontruiming moest overgaan. Vele uren was het in de hoofd stad onrustig en dreef een wolk van traangas over de binnenstad. PAGINA 7 Vreemde jurering treft Ne derlandse ploeg in Knokke PAGINA 5 NAVO en Amerika reageren koel op "gebaar" van Mos kou PAGINA 9 De meerderheid van de leden van de werkgroep NBBA voelt echter nog altijd meer voor een voortzetting van de dialoog binnen het CDA. Daartoe zou dan een nieuw, duidelijk evangelisch politiek pro gramma moeten worden opge steld, waaraan het politieke beleid zou kunnen worden ge toetst. Bij aannemer in Bodegraven Voor kwart ton uit bureaulade gestolen (Van één onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - Inbi ekers zijn er vannacht vandoor gegaan met het loon en de vakantiebonnen van de werknemers van het aan nemingsbedrijf Jansen en JBeij- eman uit Bodegraven Uit het kantoor van de firma aan de Korte Waarder verdween 18.500 gulden aan baar geld en 8000 gul den aan vakantiebonnen. Het geld en de vakantiebonnen wa ren opgeborgen in een afgesloten bureaulade. De daders kwamen het kantoor binnen door een raam aan de zijkant te forceren. Van hen ontbreekt elk spoor. s land terug. Op Schiphol werd hij begroet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1