LEIDSCH DAGBLAD Minister kan nog niet weg uit Suriname^ Miljoenenzwendel ontdekt Artsen onderschatten gevaar medicijnen bij het autorijden Jaar voor beslechten vele met schietpartij Ter Aar SS" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voorJnrV Volksmobilisatielegt luchthaven plat Jordaanse premier overleden Verrotte vaten chemisch afval in Alphense bodem Steenkolen-akkoord Schmidt: Moskou wil praten over minder kernraketten OPNIEUW EEN KOPPELBAZEN-AFFAIRE DONDERDAG 3 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36206 Bureau: Witte Singel 1 tECHT (GPD) - Medicijnen De experimenten startien vijf jaar samenhang tussen gebruik van digheid berivloedt. Wij hebben de verkeerstellingen stippelde drs. drag nadelig beïnvloedt. Te ver bewijs kunnen leveren dat een innen wel degelijk een gevaar- geleden. De apotheker drs. J. J. medicijnen en gevaarlijk ver- artsen nu een troef uit handen De Gier een route door Utrecht wachten valt dat alle geneesmid- weggebruiker onder invloed van 1- t11::jIL _l_ n r» l /.AM m rtn lanrfp fi n Kuitnntt.ArtAn tilt D n dnlnn din "fo m i 1 i r.t r> dil alpnhnl ftf HPFlfPC tn iHHplpn UPr. UTRECHT (GPD) - Medicij kunnen wel degelijk een gevaar- lijle invloed op autorijden heb ben. De vakgroep farmacothera pie van de rijksuniversiteit in Utrecht is erin geslaagd een ge heel nieuwe methode te ontwik kelen om de invloed van- genees middelen op het verkeersgedrag van automobilisten aan te tonen. Patiënten werden tijdens het rij den geobserveerd en onderzocht. Een ïovum in de wetenschap, want onderzoek naar bijwerkin gen vin medicijnen gebeurde tot nu toe vrijwel steeds in laborato riums met gezonde proefperso- De experimenten startten vijf jaar geleden. De apotheker drs. J. J de Gier zag er wel een proef schrift in en vond in de buiten gewoon hoogleraar in de farma cotherapie prof. F. A. Nelemans een gewillige promotor. Nele mans probeert al jaren artsen er van te overtuigen dat het nood zakelijk is patiënten het autorij den te verbieden als zij bepaalde soorten geneesmiddelen voor schrijven. Maar veel artsen lappen het waar schuwen van patiënten aan hun laars, want zo zeggen ze: het we tenschappelijk bewijs voor de samenhang tussen gebruik medicijnen en gevaarlijk keersgedrag is nog nooit gele verd, statistische gegevens ont breken en we kennen in onze praktijk geen slachtoffers. „Tegen beter weten in", zegt prof. Nelemans, „want het is toch al gemeen bekend dat een aantal geneesmiddelen die de hersen functies beïnvloeden onveilig verkeersgedrag veroorzaken. Bovendien geven statistieken aan dat 10 tot 20 procent van de automobilisten die brokken ma ken of door de politie werden aangehouden een medicijn heb ben ingenomen dat de rijvaar digheid berivloedt. Wij hebben de artsen nu een troef uit handen genomen door een methode te ontwikkelen die glasheldere we tenschappelijke bewijzen levert of een geneesmiddel al dan niet riskante bijwerkingen geeft bij het autorijden". Het leger leverde, op vrijwillige ba sis, de proefpersonen. Beroeps militairen die van hun huisarts het geneesmiddel valium kregen voorgeschreven. Voor het beoor delen van het rijgedrag gebruik ten de onderzoekers de prakti sche rijvaardigheidstest van de ANWB. Aan de hand van de door de Utrechtse politie verzamelde verkeerstellingen stippelde drs. De Gier een route door Utrecht langs de buitenwegen uit. Pa tiënten en gezonde militairen re den de route op dezelfde dagen en uren. Verder experimenteer den de onderzoekers in het labo ratorium met hen. Zowel de pa tiënten als de gezonde controle groep werden onderworpen aan een proef met televisiebeelden die hun aandacht testte. De conclusie van het proefschrift van De Gier is volgens zijn pro motor duidelijk, de ontwikkelde methode is wetenschappelijk aanvaardbaar en heeft tevens vastgesteld dat valium het rijge drag nadelig beïnvloedt. Te wachten valt dat alle geneesmid delen die "familie" van dit angst- onderdrukkend en ontspan- ninggevend medicijn zijn het zelfde resultaat te zien zullen ge- Een saillant detail van het onder zoek van De Gier is, dat er bloed en speekselmonsters bij de proefpersonen zijn afgenomen. Opvallend hierbij was dat via het speeksel nauwkeurig kon wor den aangetoond hoeveel milli gram van het geneesmiddel in het bloed zat. Misschien iets voor de toekomst ter vervanging van bloedproeven die het juridisch bewijs kunnen leveren dat i weggebruiker onder invloed alcohol of geneesmiddelen keerde? De Gier. schrijft u niet dat bloed monsters niet meer nodig zijn. Maar speekselmonsters geven vele voordelen: het afnemen is een fluitje van een cent. Iedereen kan wel in een potje spugen. Bo vendien kan met speeksel niet worden geknoeid. Dat is ook het geval met bloed, maar bloed- prikken is nu eenmaal een heel gedoe. We zullen moeten afwach ten of deze methode vooreen wa terdichte juridische bewijsvoe ring bruikbaar zal zijn". (F)nnr nn7P vprslairopupr Paul Ho Vriocl S'ak BEIROET - De Jordaanse premier Al Sharif Abdel Hamid Sharaf is vanochtend aan een hartaanval in Amman overleden. Radio Am man onderbrak zijn uitzendingen om het nieuws bekend te maken. Sharaf is 41 jaar gevvórde »eh geen hartklachten. Hij >n van de naaste adviseurs van ko ning Hoessein. Op 19 december 1979 werd Sharaf eerste minister aan het hoofd van een kabinet van 22 leden. Hü stelde zeke re politieke en sociale hervor mingen in het vooruitzicht (Door onze verslaggever Paul de Vries) PARAMARIBO (GPD) - De kans is groot dat het minister Jan de Koning (ontwikkelingssamenwerking) onmoge lijk wordt gemaakt Suriname vandaag volgens plan te verlaten. Nadat gisteren de onderhandelingen tussen Nederland en Suriname over de ontwikkelingssamenwerking door de Surinaamse delegatie abrupt waren afgebroken, werd voor vandaag een algemene volksmobilisatie aange kondigd. Dat betekent dat bedrijven, scholen, overheids organisaties en ook de luchthaven Zanderij plat komen te liggen. Minister De Koning. Mocht het zover komen dat De Ko ning niet naar Nederland kan ver trekken, dan riskeert Suriname daarmee een volledige crisis in de betrekkingen met Nederland. Een dergelijke breuk zou koren op de molen zijn van bijvoor beeld sergeant Chas Mijnals, die bekend staat als een van de meest radicale leden van de NMR en voorstander is van beëindiging Mijnals verklaarde gistermiddag toen voor de tweede maal op één dag werd gedemonstreerd tegen de opstelling van minister De Koning, dat de Nederlandse be windsman „net zolang in Suri name moet worden gehouden tot hij alsnog akkoord gaat met de eisen van de regering". De grote partijen in de Tweede Kamer vinden dat minister De Koning volstrekt terecht de eis van de Surinaamse regering heeft afgewezen om de ontwikkelings hulp aan dat land waardevast te maken. Suriname moet er eerst maar eens voor zorgen dat de be staande ontwikkelingsprojecten sneller worden uitgevoerd, vindt Ploeg-Post wint weer een tijdrit BEAUVAIS (ANP) - De ploeg van Peter Post heeft vanmorgen het eerste gedeelte van de zevende etappe van de Ronde van Frank rijk g'ewonnep, een ploegentijdrit over 65 kilometer tussen Com- piègne en Beauvais. Ook de eer ste ploegentijdrit in deze Tour werd door de mannen van Post gewonnen. De Belg Rudy Pevenage blijft lei der in de algemene rangschik king. 122 PAGINA'S De berichten dat er vaten met chemisch afval zijn ge bruikt bij het dempen van een Alphense sloot blijken op waarheid te berusten. 1 na enig graafwerk haalde de gemeente gisteren een verrot vat naar boven waaruit een stevig stinkende vloeistof druppelde. In Alphen wordt nu met span ning afgewacht wat dit on derzoek zal opleveren PAGINA 15 I CDA nu de grootste partij in de Senaat PAGINA 7 De heren Gubbens van Provinciale Waterstaat en Scholten (chef Reiniging Alphen) bekijken met meer dan normale belangstelling het monster dat van de vloeistof in de verrotte vaten is getrokken. andere taktiek PAGINA 11 t Verrassende uitschakeling van Tracey Austin PAGINA 13 Werkgevers niet eens met plan-Albeda PAGINA 19 BRUSSEL - De Beneluxlanden hebben besloten tot een gezamenlijk steenkolenbeleid om minder afhankelijk te worden van olie-invoer. De drie ministers van economische zaken zijn gisteren in Brussel tot een akkoord gekomen om nauw samen te werken bij het importeren, ver voeren en vergassen van steenkool. DSM, Estel en de elektriciteitsbedrijven bereiden zich voor op buiten landse projecten. Zij zijn bezig aan de oprichting van één onderneming, die de naam Holland Carbon Fuels zal dragen. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher deed gisteren de Amerikaanse president Carter verslag van het bezoek aan Moskou. mers de inflatie van het totale in 1975 afgesproken hulpbedrag (ruim drie miljard gulden over tien jaar) zelf in de hand gewerkt door de projecten niet snel ge noeg uit te voeren. Daardoor ligt nu nog bijna 2,7 miljard gulden op besteding te wachten. Minister De Koning heeft in Para maribo geweigerd om Nederland voor die inflatie te laten opdraai en en hij weet de Tweede Kamer achter zich. „Ik heb er geen en kele moeite mee, integendeel", zegt de CDA'er Aarts, voorzitter van de Tweede-Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwer king. Hij wijst erop dat deze zaak destijds in 1975 bij de onderhandelin gen over de onafhankelijkheid, en la ter tijdens de debatten in de Tweede Kamer en het werkbe zoek van parlementariërs aan Su- e, volledig met de Suri- regering is uitgepraat. (Zie ook pagina 9). NIJMEGEN (ANP) - De po litie in Nijmegen heeft de afgelopen maanden als gevolg van een nog lang niet afgesloten omvang rijk koppelbazen-onder zoek 24 mannen aange houden. Deze worden er van verdacht yia een ne gental bv's voor bijna drie miljoen gulden aan loon belasting en sociale pre mies te hebben ontdoken. Dertien arrestanten zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De malafide (onder)-aannemers hadden bij elkaar ongeveer 300 bouwvakkers in dienst. Deze verdienden naar schatting van de Nijmeegse politie per week 150 tot 200 gulden netto meer dan hun collega's, die voor bonafide werken. deze De Nijmeegse politie zei vandaag tijdens een persconferentie nog meer arrestaties te verwachten. Er loopt nog een onderzoek tegen twaalf bv's. Tien rechercheurs van de Nijmeegse politie houden zich sinds oktober vorig jaar spe ciaal met koppelbazen bezig. Ze worden geholpen door de eco nomische controledienst, de be lastingsdienst, de rijkspolitie, de rjjksaccountantsdienst en het GAK. In Nijmegen en omgeving z(jn de laatste jaren door zowel gemeen te- als rijkspolitie relatief veel koppelbazen gepakt. Dat houdt beslist niet in. dat Nijmegen een Êoort centrum is voor koppelba zen, aldus de politie, die echter wel vermoedt, dat koppelbazenj in de grensstreek wat meer voor komt dan elders in het land. BONN (AP) - De Sowjet-Unie is bereid om zonder voorwaarden vooraf met de Verenigde Staten besprekingen te beginnen over een beperking van nucleaire middellange afstandsraketten in West-Europa, zo heeft de West duitse bondskanselier Helmut Veranderlijk Eerst zonnige perioden, later meer be wolking en mogelijk regen. Minimum temperatuur omstreeks 11 graden. Middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Overdag tot matig toenemende zuidwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 juli Zon op: 5.22 uur; onder: 22.02 uur, maan op: 1.02 uur; onder: 12.45 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.11 en 20.48 uur, laagwater om 4.03 en 16.21 uur. Schmidt vandaag tegen het par lement gezegd. In een verslag over zijn ontmoetin gen van de afgelopen week met de Russische president Leonid Brezjnjev, deelde Schmidt mee dat de Russen hun eis hebben la ten vallen dat de NAVO eerst moet afzien van het plan voor de plaatsing van de kruisraketten in West-Europa voordat er kan worden onderhandeld. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher heeft het Russische aanbod inmiddels overgebracht aan president Carter en Edmund Muskie. "De Sowjet-leiding is bereid om, nog voor ondertekening van het SALT-2 verdrag, besprekingen te voeren met de V.S. over de be perking van de nucleaire mid dellange afstandswapens", aldus Schmidt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-TER AAR - De 21-jarige Dirk B. uit Ter Aar is vanoch tend door de Haagse rechtbank tot één jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens een poging tot moord. Dirk B. schoot in de nacht van 18 op 19 maart van dit jaar met een geweer enige malen op een inwoner van Ter Aar en op diens woonboot langs de Schinkelweg. De man werd niet geraakt, evenmin als diens vriendin op wie B. een kogel afvuurde toen zij zich even achter de glazen deur van de woonboot vertoonde. Aanleiding tot de schietpartij was een vete die B. had uit te vechten met de woonbootbewoner, die eens zijn beste vriend was. Een kortstondige verhouding met diens vriendin was er de oorzaak van dat de vriendschap tussen B. en de woonbootbewoner ver anderde in bittere vijandschap. De uitspraak van de rechtbank is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De 29-jarige Chris B., die zijn broer de bewus te nacht naar de plek des onheils had vervoerd, werd door de rechtbank tot 150 gulden boete veroordeeld. Tegen hem had de officier twee weken geleden 750 gulden boete en veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Het "topje van de ijsberg" i zaak bestond uit twee min of meer los van elkaar werkende aannemersbedrijven. Van één van beide partijen is de gehele administratie in beslag genomen. Dit in Nijmegen gevestigde be drijf bleek een dubbele boek houding te voeren. Hierin was over de periode mei-november vorig jaar voor een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden aan valse fakturen opgenomen. Deze rekeningen waren afkom stig van papieren" onderaan nemers. het bedrijf heeft voorts bij het sociaal fonds bouwnijver heid een schuld van één miljoen gulden. De tweede zaak betreft een aanne mersbedrijf in Tilburg. Deze on derneming had vorig jaar voor een bedrag van buna drie miljoen gulden aan valse fakturen liggen. Aan belasting en premies heeft dit bedrijf ongeveer twee miljoen gulden ontdoken. Het werkter rein van beide ondernemingen lag vooral in Noord-Brabant en voor een deel in Nijmegen en omgeving.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1