m Post kiest voor een andere taktiek Boze Knetemann: Ze lieten mij kop rij99 Ambassadeur blijft weg bij Spelen Meeste Spanjaarden al terug naar huis Vertrouwen in Zoetemelk niet al te groot meer Tour in cijfers KARPOV STREEFT TIMMAN VOORBIJ DONDERDAG 3 JULI 1980 SPORT MOSKOU (GPD) - De Neder landse ambassadeur in de Sowjet-Unie, de heer F. J. Th. J. van Agt, zal tijdens de Olympische Spelen Moskou verlaten als demonstratie van de Nederlandse over heid tegen de Russische be zetting van Afghanistan. De ambassadeur gaat enkele dagen voor de Spelen weg en zal dan vervangen worden door de tweede man op de ambassade, mr. J. Th. van Leeuwen. Het betreft hier geen verbre king van de diplomatieke betrekkingen of het voor on bepaalde tijd naar huis te rugroepen van een ambassa deur, maar het gaat slechts om een tijdelijke demonstra- tievé afwezigheid zoals die ook door een aantal andere landen wordt toegepast. Al eerder had men in Den Haag besloten om een eind te ma ken aan de werkzaamheden van de derde ambassade-se cretaris, mr. P. J. Wolthers, als olympisch attaché. Nadat het Nederlands Olym pisch Comité vergeefs had geprobeerd een vervanger voor mr. Wolthers in Moskou te vinden, heeft men beslo ten om de NOC-directeur, jhr. R. C. W. von Bose, eerder naar de Sowjet-hoofdstad te sturen om er alvast de be langen van de Nederlandse deelneming te kunnen be hartigen. Von Bose is eerder deze week in Moskou aange komen en heeft inmiddels als eerste Nederlander zijn in trek genomen in het olympi sche dorp. De Nederlandse ambassade zal zich tijdens de Spelen ner gens vertonen en zal ook geen enkele ontvangst orga niseren voor deelnemers, of ficials of journalisten. Men heeft het ambassade-perso neel aangeraden om ook pri vé geen belangstelling te to nen voor de Spelen, en die raad geldt ook voor alle fa milieleden. De Britse en Franse overheden hebben soortgelijke maatre gelen genomen, terwijl enke le EG-lidstaten zich nog be raden over hun vorm van protest. In sommige hoofd steden vindt men het protest „harder" wanneer de ambas sadeur wél in Moskou blijft, maar zich dan tijdens de Spelen nergens Iaat zien. COMPIEGNE (GPD) - Gerrie Knetemann vloekte. Woe dend gooide hij zijn fiets tegen het asfalt van de Cours Guynemer, waar de eindstreep van de zesde etappe was getrokken. Hij veegde het zweet van zijn gezicht, trok een trainingsblouse aan die verzorger Ruud Bakker hem aan reikte en staarde vervolgens een halve minuut naar on eindig. Toen de verzamelde journalisten vonden dat ze lang genoeg ge wacht hadden op een verklaring en hem naar de reden van zijn gramschap aan het adres van vooral Gerry Verlinden vroegen, antwoordde de Kneet kortaf: "Mensen, hoe kan ik nu uitleggen wat er allemaal precies is ge beurd. Ze lieten mij gewoon op kop rijden. Kijk, daar staat Ver linden, vraag het hem. Hij weet precies wat er is gebeurd". En nogmaals liet Knetemann zijn verontwaardiging over de ex- kampioen van België blijken. Vele minuten later, toen de Fransman Jean-Louis Gauthier reeds lang als etappewinnaar was gehuldigd, wilde Knetemann wel vertellen hoe de vork precies in de steel had gezeten. Het verras sende van zijn sprintnederlaag was overigens niets anders dan een tactisch spel geweest, waarin de vier andere koplopers de slimme Knetemann een loer draaiden. Een andere zienswijze over de ont knoping van de weinig schok kende etappe viel er niet te mel den. Tenzij er werkelijk afspra ken hadden bestaan tussen de Kneet en Verlinden, kon eerstge noemde immers moeilijk ver wachten dan de concurrentie hem in de kaart zou spelen toen het gevecht om de overwinning begon. Verlinden, Knetemann, Bourreau, Gauthier en Bonnet namen aan de strijd om de ritzege deel. Ge zamenlijk hadden ze in de laatste 20 kilometer het peloton op af stand gehouden. "Ineens sprong Gauthier in de laatste kilometer De onbekende Fransman Jean-Louis Gauth kopgroepje. Gauthier icas zeer in zijn iiopjes. COMPIEGNE (ANP) - De 67ste Ronde van Frankrijk is een ware marte ling voor de Spaanse coureurs. De omstandigheden zoals die zich voor deden in de vijfde en zesde etappe (regen, wind en kasseien) werd een groot aantal Spanjaarden reeds fataal. De Tour 1980 is meer op het lijf geschreven van de Belgen, de Nederlan ders en de Fransen. De Italianen hadden dat vantevoren reeds ingezien, want zij zijn in het geheel niet vertegenwoordigd in "La grande bouclé". Onder de uitvallers bevond zich Francisco Galdos. De 33-jarige coureur heeft in de Ronde van Frankrijk in de loop der jaren een indrukwekken de erelijst opgebouwd. Enkele keren eindigde hij bij de eerste vijf in het algemeen klassement. In deze Tour de France startten zestien Spanjaarden. Na zes etappes is dat contingent gehalveerd. De uitvallers zijn: Francisco Galdos, Ramon Albelda, Francisco Fernan dez. Jesus Guzman, Andres Oliva, Felipe Yanez, Manuel Esparza en Paulino Martinez. COMPIEGNE (GPD) - Na de vernietigende nederlaag die de ploeg van Peter Post dinsdag in de „Hel van het Noorden" werd toegebracht, is de eerste poging van de Nederlanders om zich te revancheren mislukt. Niettemin luiden de strategische opdrachten sinds de start gistermorgen in Lille duidelijk anders. En het ziet er niet naar uit, dat daar de komende dagen van de Ronde van Frankrijk nog verandering in komt. Vertrokken met de ijdele hoop dat Ronde van Zwitserland t Joop Zoetemelk met deze ijzer- sterke, homogene equipe een succesvolle machtsgreepzou kunnen plegen tegen het schrik bewind van Bernard Hingult, is het 'topberaad' van de ploeg tot de conclusie gekomen dat er een variant op dat concept hoogst noodzakelijk is. Tenminste wan neer Post nog enigzins een publi citair slaatje zou willen slaan uit deze Tour de France. Vanaf nu zal de jacht op etappe-overwinnin gen centraal moeten staan. Het heeft er dan ook alle schijn van dat de topcoureurs hun kopman Joop Zoetemelk, na zijn door pu re angst ontstane falen van dins dag, als een baksteen hebben la ten vallen. De toprenners uit de ploeg liepen toch al niet over van optimisme over de mogelijkhe den van Zoetemelk. Ze schroom den niet om soms spottend en op uiterst ironische toon over hun nieuwe,'lijstaanvoerder' voor, de Ronde van Frankrijk te spreken. En tussen de regels klonk telkens „hij wint nooit" door. Peperduur Alleen sportdirecteur Peter Post bleef tot op het allerlaatst vol goede moed. Hij kon moeilijk an ders, want hij alleen moest te genover de Engelse sponsor de peperdure investering verant woorden. Toen Zoetemelk in de re klap kreeg (door maagklachten verloor hij die wedstrijd) en de geloofwaardigheid van zijn rol als aanvaller van Hinault ernstig in twijfel werd getrokken, foeterde de A/nstelvener nog tegen de media: „Ons vertrouwen in Joop blijft gehandhaafd". En zelfs riep hij „Ik raak niet in paniek". Na de maaltijd bepaalden Post en zijn belangrijkste werkers-te- velde echter anders. Wereldkam pioen Jan Raas liet gistermorgen weten: „Het accent zal toch lig gen op het nastreven van dagsuc cessen". Natuurlijk werd daar een voorbehoud bij gemaakt. Het zou fnuikend zijn voorhet moreel van Zoetemelk, Van de Velde en Lubberding om hen publiekelijk af te schrijven. Daarom voegde Raas er aan toe: „We zullen wel proberen de jongens voorin het klassement te houden". Er werd overigens best nog een harde noot gekraakt. „We hebben niet gescholden op Zoetemelk, hoor", zei Raas, „dat heeft geen enkele zin". Maar zijn provincie- genoot en eerste helper in de eindspurts Cees Priem wist wel beter. De Zeew, die van zijn hart geen moordkuil maakt en nim mer om de hete brei heen draait, stelde onomwonden: „Natuurlijk is er gekankerd. Wat kun je an ders? We kunnen de Tour niet meer winnen. Maar dat wisten we al vantevoren". Identiek De situatie is nu identiek aan die /van vorig jaar toen de ploeg zon der uitgesproken kopman ver trok en alle klassementsrenners al op de derde dag in de rit naar Pau ver werden teruggeworpen in de rangschikking. Fatalisme heeft zich meester gemaakt van de Post-brigade. Iedereen is er vrijwel zeker van, dat Zoetemelk het vermogen mist om Hinault te verslaan. De etappe tussen Lille en Compiègne was daar een sprekend voorbeeld van. Peugeot-kopman Hennie Kuiper, de flonkerende ster van de dag tevoren („Hij was de sterkste en niet winnaar Hinault", zei Raas), kon daarvan getuigen. „Ik be grijp niet, dat de mannen van Post vandaag niet vroeg hebben aangevallen", stelde hij. „Hinault had tijdens deze twee etappes de Ronde kunnen verliezen. Giste ren is het misgegaan, vandaag had het anders kunnen lopen". Overigens wilde Hennie Kuiper nog niet de conclusie trekken dat Gerrie Knetemann nog niet. Hij klaagde dan ook steen het Post-kamp de hoofd in wel vergeten natuurlijk", me de Kuiper. de schoot heeft geworpen. „Daarvoor is het nog te lang en kan er nog veel gebeuren. Aan de andere kant zullen ze in de ko mende dagen wel wat moeten ondernemen, want straks staan we aan de voet van de Au bisque en heeft Hinault voorsprong. Dan kunnen t het r Dat de Post-brigade er niet gelijk het startschot in Lille in is gevlo gen, kwam ook omdat de begin fase van de etappe drastisch v gewijzigd. Kuiper wilde niet zo ver gaan dat Levitan, door acht kilometer kasseiweg teboek te schrappen, het Fi idool Hinault zodoende lastige klippen laat omzeilen, maar wel dat hem een flinke hand is toege stoken. Toch werd een grote last post - de laatste voorda't men vol gende week donderdag de Pyre- neeën induikt - als een krijtstreep Gistereii lukte dat op een schoolbord weggeveegd. Omdat, zo heette het, Levitan de kasseien eigenlijk toch wel on menselijk vond voo :ou de eerste keer zijn in zijn i dat hij rekening hield met icteurs uit zijn spektakel- "Ik verwachtte dat er meteen een reactie zou komen. Tegen Ver linden riep ik: kom op. rij er naar toe. Wat deed meneer? Niets, he lemaal niets. Ik was geklopt". Knetemann had teh onrechte ge dacht, dat Verlinden een metge zel zou zijn in de strijd tegen drie Fransen van evenzoveel ver schillende ploegen. De hulp zou, zo liet de Kneet duidelijk blijken, een goedmakertje van de Belg zijn geweest voor de gang van za ken, twee maanden geleden in het kampioenschap van Zurich. Daar had Verlinden de enige Zwit serse klassieker gewonnen ten koste van onder andere Knete- manns ploegmakker Stefan Mut ter, die in eigen land de last van de ontsnapping had gedragen en Verlinden als het ware in een fau teuil naar de finisch had ge bracht. COMPIEGNE - De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk, Rijssel-Compiegne is: 1. Jean-Louis Gauthier (Fra-Danguil- laume), 219,5 km van Rijssel naar Com- piegne in 5 uur 57 minuten en 11 secon den, 2. Gerry Verlinden (Bel-Godefroot) 5.57.12. 3. Bernard Bourreau (Fra-De Muer), 4. Gerrie Knetemann (Ned-Post), 5. Patrick Bonnet (Fra-Guimard) z.t.. 6. Sean Kelly (Ier-De Kimpe) 5.57.50, 7. Yvon Bertin (Fra-Guimard), 8. Jacques Osmont (Fra-Lauwers), 9. Johan van de Velde (Ned-Post). 10. Frank Hoste (Bel- Lefevre), 11. Jan Jonkers (Ned-Lau- wers), 12. Paul Sherwen (Gbr-Crepel), 13. Roger Legeay (Fra-De Muer). 14. Erich Jagsch (Oos-Lauwers), 28. Ber nard Hinault (Fra-Guimard), 32. Cees Priem (Ned-Post), 38. Bert Oosterbosch (Ned-Post). 41. Rudy Pevenage (Bel-De Bruyne). 45. Henk Lubberding (Ned- Post). 52. Leo van Vliet (Ned-Post), 53. Jan Raas (Ned-Post). 55 Hennie Kuiper (Ned-De Muer), 62. Hans Langerijs (Ned- De Bruyne), 64. Joop Zoetemelk (Ned- Post), 66. Jos Schipper (Ned-Lefevre)," 91. Hennie Stamsnijder (Ned-De Bruy ne), 101. Jo Maas (Ned-De Bruyne) allen dezelfde tijd als Sean Kelly 5.57.50, 119. en laatste Rolf Haller (Wdl-Perurena) 6.18.03. Felipe Yanez (Spa-Carrasco) staakte de strijd. Algemeen klassement: 1. Rudy Pevena ge (Bel-Godefroot) 33 uur 59 min. 55 sec., 2. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) op 1.04, 3. Bernard HinaulJ (Fra-Guimard) op 3.30, 4 Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 6 49, 5 Henk Lubberding (Ned-Post) op 7.06. 6. Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 7.11.7. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 7.20. 8. Jean-Luc Vanden Broucke (Bel-Crepel) op 7.48,9. Johan van de Velde (Ned-Post) op 7.48, 10. Patrick Bonnet (Fra-Gui- mard) op 8.48, 11.'Jean-Rene Bemau- deau (Fra-Guimardop 8.57,12. J ohan de Muynck (Bel-De Kimpe) op 9 47. 13. Ed dy Schepers (Bel-De Bruyne) op 9.50,14. Jean Chassang (Fra-Guimard) op 10.01, 15. Michel Pollentier (Bel-De Kimpe) op 10.07, 21. Lucien van Impe (Bel-Lefevre) op 10.54, 25. Gerrie Knetemann (Ned- Post) op 12.11, 27. Joaquin Agostinho (Por-Altig)op 13 50.42 Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 17.57,49. Jos Schipper (Ned- Lefevre) op 18.27, 51. Jan Jonkers (Ned- Lauwers) op 19.20, 58. Jan Raas (Ned- Post) op 20.25, 68. Bert Oosterbosch (Ned-Post) op 22.53, 75. Leo van Vliet (Ned-Post) op 24.34, 86. Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) op 26.45, 99. Cees Priem (Ned-Post) op 31.38, 104. Hennie Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 33.14, 119. en laatste Rolf Haller (Wdl-Perure- Ploegenklasscment: 1. Danguillaume (Gauthier. Friou. Levavasseur en Sez- nec) 23 uur 50 minuten en 41 seconden, 2. De Muer (Bourreau, Legeay, Bossis en Linard) 23.50.42.62 punten. 3. Godefroot (Verlinden. Jacobs, Wayenberg en Wy- nants) 23.50.42, 72 punten. 4. Guimard 23.50.42. 106 punten. 5. Post (Knete mann, Priem. Oosterbosch en Lubber ding) 23.50.42, 119 punten. 6. Lauwers 23.51.20. Algemeen ploegenklassement: 1 Gui- mird 141 uur en 52 seconden. 2 Godef root 141.06.11. 3. Post 141 06 51. 4 De Muer 141.17.07, 5. Crepel 141.17.14, 6. Danguillaume 141.24.39. Puntenklassement: 1. Bertin 129 pnt, 2. Bazzo 111 pnt, 3. Hinault 93 pnt, 4 Rudy Pevenage 86 pnt, 5. Raas 78 pnt, 6. Kelly 67 pnt. Bergklassement: 1. Vanden Broucke 30 pnt, 2. Van Impe 17 pnt. 3. Jones 16 pnt, 4. Pollentier 11 pnt, 5. Hinault en Schc- h.ird Schönbacher (Oos-Lefe> strafseconden opgelegd wegens het stayeren achter hun ploegleiderswagen. AMSTERDAM - Na eerst rustig de kat uit de boom te hebben geke ken is Anatoli Karpov gisteren in de vijfde ronde van het IBM- toernooi dan toch "los" gekomen. Hij zette zijn landgenoot Dolma- tov op dood spoor en nam meteen de leiding in het klassement van Jan Timman over. Weliswaar bedraagt het verschil met Timman, die gisteren het punt deelde met de Deen Larsen, slechts een half punt maar het zal j desalniettemin een zware opgave zijn om de wereldkampioen nog voorbij te streven. Die geeft na melijk hoogstzelden een voor sprong uit handen. De rest van de partijen eindigde in remise. De stand na vijf ronden: 1. Karpov 3'/2; 2/3. Timman en Hort 3; 4/5. Sosonko en Dolmatov 2*/a; 6/7. Larsen en Ribli 2; 8. Van der Wiel l'/2. In de grootmeestergroep brak lei der Böhm aftegen Holland. Dc een zege op Rogoff deelt Ree de tweede plaats met Unzicker,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11