Schmidt gelooft in gesprek van NAVO met Russen "Bijzondere rechtspraak geen goede ontwikkeling Amerikanen werken aan omverwerpen van regime Sioux na zestig jaar schadevergoeding voor geroofd land Amnesty: Verdwenen jentijnen dood Arg< Gespannen sfeer in Midden-Oosten WOENSDAG 2 JULI 1980 lHenk rrespond Kolb) WASHINGTON - Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft een dezer dagen onrecht hersteld: de Sioux-Indianen krijgen 105 miljoen dollar als vergoeding voor het feit dat zij in de jaren '70 van de vorige eeuw door blanke gouddorst werden ontdaan van hun land in ruil voor 'levensmiddelen'. Deze landroof leidde tot ge wapend Indiaans verzet. De strijd om deze herstelbeta ling heeft omst.aeks zestig jaar geduurd. En daarbij wa ren de Bl^ck Hills ('zwate heuvels') van Zuid-Dakota in het geding, een stuk Ameri kaans grondgebied van 15.360 vierkante kilometers - onge veer de helft van Nederland. De Sioux moeten nu eerst uitmaken of zij de 105 miljoen dollar aanvaarden, dan wel vechten voor teruggave van het land. Het Amerikaanse ministerie van financiën stort de nu be paalde schadevergoeding op een bankrekening, opdat de Sioux en hun advocaten kun nen uitmaken wie welk deel krijgt van een som geld die sommige pleiters voor de rechten van Indianen op slag tot rijkdom zal verheffen. De uitspraak van de hoogste in stantie ip de Amerikaanse rechtspraak, waartegen geen beroepsinstantie meer be staat, breekt baan voor een groot aantal eisen tot schade vergoeding die door stammen zijn ingediend tegen de hui dige machthebbers in de VS en vooralsnog ergens in het rechtsprekend systeem zijn gestrand. In 1851 sloten de Verenigde Sta ten een verdrag met de Sioux in Fort Laramie, dat door het Congres werd ondertekend. De zwarte heuvels van Zuid- Dakota behoorden aan de Sioux toe. Maar ja, toen was in die heuvels nog geen goud gevonden. George A. Custer rapporteerde anno 1875 dat er goud lag in Dakota's zuidelijke grond. Tussen augustus en het begin van de herfst in dat jaar stroomden 15.000 goudzoe kers naar het stuk grond. Zij stichten als voornaamste cen tra Custer City en Deadwood. Toen kwam de eerste oorlog te gen de Sioux, en vervolgens de tweede, met zulke compli caties als .de uitbreiding van de Northern Pacific Railroad. Dat resulteerde na Custers nederlaag en dood in het ge zelschap van 264 militairen, in een strafexpeditie tegen de hoofdmannen Sitting Bull (Zittende Stier) en Crazy Hor- se (Dol Paard), die enkele maanden na Custers vernede ring op 1 oktober 1876 met de nederlaag van de Indianen werd bekroond. De VS betalen nu voor moord en onrecht anno 1875, maar in feite hebben ze toch een koopje: het bedrag van 105 miljoen dollar staat in geen verhouding tot de huidige waarde van de 70 miljoen dollar die de Indianen in de vorige eeuw als redelijke schadeloosstelling be schouwden, en niemand heeft durven schatten hoe veel miljarden dollars aan goud uit die heuvels zijn ge dolven sedert de Homestake Mining-maatschappij ruim honderd jaar geleden in het leven werd geroepen om van de Indianen te stelen wat er maar te stelen viel. Baini-Sadr beschuldigt VS: Over middellangeafstandraketten (Van onze speciale verslaggever Hans Amesz) MOSKOU - De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt gelooft dat het tot onderhandelin gen komt tussen de Sowjet-Unie en de NAVO over de zogenaamde Euro-strategische wapens. PARIJS (DPA/Reuter/UPI/AFP) - De Iraanse president Bani-Sadr heeft gisteren in een interview piet de Franse krant "Le Monde" bevestigd dat in de afgelopen vier maanden in Iran zes samenzwe ringen van militairen zijn verij deld. Hij heeft de Amerikanen ervan be schuldigd de sociale basis voor een contra-revolutie te leggen. Volgens Bani-Sadr was de mis lukte bevrijdingsactie van de ge gijzelden in Teheran slechts een- "tweederangs" uiting van de on dergrondse activiteit op grote schaal, die moet leiden tot de om verwerping van het revolutionai re regime in Iran. Spionnen Als de Sowjet-diplomaten in Iran hun spionage-activiteiten niet staken, zit er niets anders op dan dat Iran hen net zo behandelt als de 53 Amerikanen die sinds 4 no vember feitelijk in gevangen schap verkeren. Deze waarschu wing aan het adres van Moskou heeft de islamitische republi keinse partij gisteren geuit naar aanleiding van de uitwijzing maandag van een Russische di plomaat die door Iran als spion werd omschreven. Radio Tehe ran heeft gisteren bekendge maakt dat de 53 Amerikaanse ge gijzelden niet op een snellere vrijlating hoeven te rekenen, mocht de ex-sjah overlijden. De sjah was immers slechts "een agent van Amerika". De Amerikaanse gegijzelden be ginnen op vrijdag aan de negende Dp een -persconferentie na afloop van zijn tweedaags bezoek aan Moskou zei Schmidt dat de aan wijzingen daarvoor zich wezen lijk hebben 'verhard'. De kanse lier wilde verder geen details be kendmaken, omdat eerst de bondgenoten over het resultaat van de besprekingen tussen de bondsregering en de Sowjet-lei- ding moeten worden inge licht. Minister van -buitenlandse zaken Genscher vliegt vandaèg naar Washinton. Hij heeft dus in plaat sing geval wat in zijn bagage, waarop de Amerikanen verplicht zijn een antwoord te geven. In Duitse regeringskringen ver luidde dat het hier niet gaat om concrete voorstellen, als wel om voorspellingen. Het feit dat er mogelijk over niet al te lange tijd over dë nucleaire middëllange-afstandsraketten zal worden gesproken, betekent op zijn minst dat de Sowjet-Unie een NAVO-besluit van december over de produktie en mogelijke stationering van deze wapens anders bekijkt dan vroeger het geval was. Toen was er slechts sprake van onderhandelingen als de NAVO haar besluit in zijn ge heel terug zou nemen. Dat dat nu niet meer het geval isi houdt ech ter niet in dat Moskou echte toe zeggingen zou hebben gedaan of bijvoorbeeld zou hebben laten doorschemeren dat de bezorgd heid van het Westen over de Rus sische bewapening gronden heeft. Toen Schmidt zijn voorstel her haalde dat het voor de vrede nut tig zou zijn dat zowel de Sowjet- Unie als de NAVO voor een pe riode van drie jaar van plaatsing van nucléaire middellange-af- Standswapens zouden afzien, kreeg hij van Russische kant te horen dat dit het Oosten niets zou opleveren, omdat het Westen binnen nu en drie jaar nog hele maal niet in staat is deze raketten te installeren. Die moeten im mers nog worden geprodu ceerd. De bondskanselier en Genscher hebben gistermiddag op hun ver zoek een langdurig gesprek ge had met de Russische minister van defensie Ustinov en diens plaatsvervanger Ogarkov. Het ging voornamelijk over het the ma Euro-strategische wapens. Ook hieruit kan worden afgeleid dat er aan het rakettenfront 'iets' in beweging is. Met betrekking tot Afghanistan hebben de bondskanselier en de Russische staats- en partijchef nog eens hun bekende meningen verkondigd. Schmidt heeft Mos kou verteld dat hij de aangekon digde terugtocht van 10.000 man Russische troepen uit Afghanis tan alleen maar als een start in de goede richting beschouwt als dit ertoe leidt dat op den duur alle troepen worden teruggetrok ken. De bondskanselier heeft met zijn Sowjet-gastheren ook over de Duitse betrekkingen en Berlijn gesproken. Tegen de achter grond hiervan zei Schmidt dat hij er bijna zeker van is dat een be zoek van hem aan de.Oostduitse staats- en partijchef Erich Ho- necker nog in de loop van de ko mende maand tot stand komt. De bondskanselier verklaarde op de persconferentie dat hij en Genscher van mening zijn dat hun reis aan de verwachtingen heeft voldaan. Schmidt vindt dat de kritieke situatie in de wereld ook door de Duits-Russische be sprekingen enigszins is verbe terd. Aan het eind van Schmidts bezoek aan Moskou is een akkoord on dertekend over langdurige eco nomische samenwerking tussen Duitsland en Rusland. Dat gaat onder meer over zeer grote aard gas- en aardolieleveranties van de Sowjet-Unie aan de Bondsre publiek en om aanzienlijke op drachten omgekeerd voor de Duitse industrie, voor bijvoor beeld pijpleidingen. DEN HAAG (ANP) - Twee Argentijnen die begin juni in Peru* zijn opgepakt, zijn doodgemarteld. Drie an deren zijn in het geheim teruggebracht naar Argen tinië. Dit heeft Amnesty International gisteren bekendgemaakt. Kran ten in Lima meldden in juni dat Argentijnen in Peru waren ont voerd door de Peruaanse en Ar gentijnse inlichtingendiensten. Een van de ontvoerden is Noemi Esther Gianetti (54), een vooraan staand lid van de "dwaze moe ders van de Plaza de Mayo" die de aandacht van de wereld hebben gevestigd op duizenden ontvoe ringen in Argentinië. Amnesty International doet een beroep öp de regeringen van Peru en Argen tinië de verblijfplaatsen van de vijf bekend te maken. De organi satie geeft hieraan bekendheid omdat zij voor de levens van de drié ontvoerden vreest die naar Argentinië zouden zijn overge bracht. Uit berichten die Amnesty bereikt blijkt dat Frederico Frias Alberga en Julia Inez Santos de Acabal zijn overleden aan de gevolgen van martelingen. Alle vijf zijn volgens de berichten gemarteld in een recreatiecentrum voor fa milieleden van Peruaanse lege rofficieren in Playa Hondable ten noorden van Lima. De andere drie zijn Julio Cesar Ramirez Ol mos, Aldo Alberto Moran en me vrouw Gianetti. Volgens een verklaring van de re gering in Lima, die op 18 juni in de krant El Corrtmercio is ge publiceerd, waren drie van de Argentijnen gearresteerd en uit gewezen naar Bolivia omdat hun papieren niet in orde waren. De Boliviaanse autoriteiten bleken echter niet op de hoogte van hun verblijfplaats aldus Amnesty. De Westduitse staatssecretaris Günther van Well zal donderdag tijdens een buitengewone NA- VO-raad verslag uit brengen over de reis van Helmut Schmidt naar Moskou. Van Well is vandaag met minister van buitenlandse zaken Genscher meegereisd naar Ame rika. Namibiërs protesteren tegen "marionetten regering" WINDHOEK - Leden van het NNF (Namibische Nationale Front) demonstreren tegen de installatie van de Ministerraad in Namibië door de Zuidafri- kaanse regering. Gisteren is in Namibië de 12 le den tellende Ministerraad geïn stalleerd, die door Afrikaanse critici wordt beschouwd als een stap naar eenzijdige onafhan kelijkheid van dit gebied dat te gen de wil van de Verenigde Na ties door Zuid-Afrïka wordt be stuurd. De Zuidafrikaanse gouverneur van Namibië, Gerrit Viljoen verklaarde dat de nieuwe mi nisters de "grootst mogelijke" mate van gezag zouden krijgen en dat deze stap een ordelijke en gelijkmatige ontwikkeling be tekende, die geen eenzijdige on afhankelijkheid betekende. Volgens Viljoen had Namibië een mooie toekomst voor zich, maar dienden communisme en racisme als belangrijkste vij anden te worden bestreden. De Zuidafrikaanse-gouverneur "Viljoen houdt een vetorecht en het toezicht op constitutionele aangelegenheden, defensie en buitenlandse zaken. CAIRO (UPI/Reuter/AFP/GPD) - De volksvergadering van Egypte heeft gisteren een resolutie aan genomen waarin Oost-Jeruzalem wordt uitgeroepen tot 'hoofdstad van de Palestijnen'. De Egypti sche regering verklaarde dat zij eraan blijft vasthouden dat Oost- Jeruzalem Arabisch is zoals Cairo Arabisch is. De stap van het Egyptische parle ment was ingegeven door de stap van dat van Israël, dat op weg is naar het uitroepen van geheel Je ruzalem tot ondeelbare hoofd stad van de joodse staat. Deze gebeurtenis heeft het begin van de besprekingen over de zelf standigheid van de Palestijnen die vandaag weer beginnen nog moeilijker gemaakt dan was voorzien. Aan de tweedaagse be sprekingen nemen deel de Israë lische minister van binnenlandse zaken, Jozef Burg, de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali en de Ameri kaanse afgezant voor het Mid den-Oosten, Sol Linowitz. Het onderhandelingsproces tussen Israël en Egypte gaat in een snel tempo bergafwaarts. De ver wachtingen voor de zelfstandig heidsbesprekingen zyn nul. De Israëlische reactie op de resolu tie van de Veiligheidsraad inzake Jeruzalem was weliswaar vrij gematigd - er werd niet geschol den - maar het lijdt geen twijfel (Van onze speciale verslaggever Paul de Vries) PARAMARIBO - Premier Henk Chin A Sen van Suriname heeft dinsdag toegegeven dat zijn ka binet vorige week akkoord is ge gaan met een geheim wetsont werp, dat voorziet in de instelling van een „bijzonder gerechtshof' om politici en ambtenaren te be rechten die zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie. In een eerste reactie zei minister Jan de Koning (ontwikkelingssamen werking) dat, wanneer in Suri name een vorm van bijzondere rechtspleging zou worden inge voerd, dit geen positieve ontwik keling zou zijn. Minister De Ko ning brengt momenteel een werkbezoek aan Suriname. Sergeant-majoor B. Sital, voorzitter van de Nationale Militaire Raad (NMR), dé groep jonge militairen, die begin dit jaar een militaire staatsgreep pleegde, verklaarde desgevraagd erg ongelukkig te zijn over het uitlekken van de in houd van het wetsontwerp. Ove- 50.000 gulden en besluiten dat mensen niet meer mogen worden gekozen, wat met name voor voormalige politici een hard ge lag zal zijn. rigens wijst Sital erop dat het De nogal stroef verlopende r wetsontwerp nog moet worden goedgekeurd door de Raad van Advies, vergelijkbaar met de Raad van State in Nederland. Ook president Ferrier moet zich er nog achter stellen. Sital zei te verwachten dat de wet over on geveer een maand van kracht wordt. Het wetsontwerp, dat de naam „Besluit bijzondere rechtsple ging" heeft meegekregen, voor ziet in de instelling van een „bij zonder gerechtshof', bestaande uit een jurist en een viertal finan- cieel-economische deskundigen. De bevoegdheid van dit hof gaat terug tot 1970. Het kan onder meer geldboetes opleggen tot tersconferentie van Nederland en Suriname over de besteding van de Nederlandse ontwikkelings gelden, werd gisteren onderbro ken door een grote manifestatie op het Onafhankelijkheidsplein in Paramaribo. Op deze „Dag van de vrijheden" wordt de afschaf fing van de slavernij in Suriname herdacht, op 1 juli 1863. Minister De Koning was eregast bij het grote en kleurige volksfeest, dat door vele duizenden Surinamers werd bijgewoond. Opvallend was, dat in de toespra ken van zowel de Surinaamse minister-president als van NMR- leden frontale aanvallen op mi nister De Koning uitbleven. Wel zei NMR-lid sergeant Hardjopra- jitno dat de NMR de demonstra tie van studenten en scholieren tegen de Nederlandse politiek met betrekking tot Suriname, die maandag werd gehouden, van harte begroette. Hij noemde de betoging „een krachtige onder steuning van de regering en de NMR". Het NMR-lid riep op tot eenheid van het Surinaamse volk. „dat altijd zorgvuldig ver deeld is gehouden. Eerst door de kolonialisten en daarna door de oude politieke partijen, die de zo genaamde parlementaire demo cratie beheersten". NMR-voorzitter Sital waarschuw de op zijn beurt voor de contra revolutie, die op vqlle toeren draait „Wij moeten de oude orde beletten het revolutionaire pro ces terug te draaien", aldus Sital, die daarvoor met een ovatie werd beloond. dat deze resolutie een verharding van het Israëlische standpunt tot gevolg zal hebben. Gisteren heeft de plaatsvervan gend premier Yadin zijn teleur stelling uitgesproken over het feit dat de VS geen gebruik van hun veto-recht hadden gemaakt. De Israëlisch-Egyptische be trekkingen delen in deze alge mene malaise. De Israëlische ambassade in Cairo stuurt alar merende telegrammen dat de stemming in Egypte ten opzichte van Israël verslechtert. De Israë liërs wordt steeds meer te kennen gegeven dat ze niet of nauwelijks gewenst zijn. Er komt geen dele gatievan Egyptische journalisten naar Israël zoals Sadat had toege zegd; Al Ahram weigert een me dedeling in de krant op te nemen dat de Israëlische ambassade op vrijdag en zaterdag is gesloten, en meer van dat soort kleine maar toch veelbetekende zaken. Alles bijeen is de impasse vrijwel compleet, een impasse die wordt geaccentueerd door de ziekte van premier Begin, die de Israëlische politieke machine voor de ko mende weken heeft verlamd. Nieuw middel tegen kiespijn LONDEN (UPI) - Eén van de be kendste academische ziekenhui zen in Londen, Guys Hospital, heeft een vaccin ontwikkeld dat mogelijkerwijs voorgoed afre kent met kiespijn. Men heeft het middel uitgeprobeert op apen die een suikerrijk dieet kregen, zoals de meeste mensen in het westen hebben. Het aantal rotte kiezen dat by de apen op trad, lag 70 procent la.ger dan bij apen die vaccin niet gekregen hadden. De onderzoekers menen dat het middel geen schadelijke bijwer kingen heeft. In het verleden zijn er wel vaccins gepresenteerd, maar die werden spoedig verbo den omdat ze het hartweefsel aantastten. maand van hun gevangenschap. Volgens radio Teheran "vergist Carter zich dubbel als hij denkt dat een overlijden van de sjah de mogelijkheid van vrijlating van de spionnen-gegijzelden zal ver snellen." De sjah werd zaterdag in Cairo in een ziekenhuis opge nomen wegens een longaandoe ning. Gisteren werd een ontste king van de alvleesklier gemeld. Artsen Iraanse artsen hebben gisteren uit woede over de executie van een collega, opgeroepen tot een 24- uursstaking, die vanochtend moet beginnen. De artseh in twee ziekenhuizen van Teheran ver klaarden dat zij vandaag alleen maar spoedgevallen zullen be handelen. Linkse Baskische politici: "Kabinet kan ETA-campagne beëindigen" MADRID - De secretaris-generaal van de linkse Baskisch-nationa- listische coalitie Euskadiko Es- kerra, Mario Onaindia, heeft gis teren in Madrid verklaard dat het kabinet-Suarez morgen een ein de kan maken aan de terreur- campagne van de politiek-mili- taire ETTA in de toeristencentra, als de regering haar trots vergeet en een gesprek met deze groepe ring aangaat. Overigens zei Onaindia dat Euska diko Eskerra langs politieke weg streeft naar dezelfde doelstellin gen als de ETA: een onafhanke lijk en socialistisch Baskenland. Onaindia zei dat zijn coalitie nooit een politieke party zal ver oordelen en zelfs nooit de gewa pende acties van de radicale mili taire vleugel van de Baskische af scheidingsbeweging ETTA zal af keuren. Het bestuur van Euskadiko Esker ra was gisteren in Madrid om de pers in te lichten over wat wordt genoemd: „de campagne van het kabinet-Suarez om Euskadiko Eskerra de schuld te geven van de bomaanslagen van de ETA". Onaindia toonde zich bijzonder verbolgen over de uitlatingen van de woordvoerder van de Spaanse regering, Josep Melia, die maan dagavond verklaarde dat het ka binet serieuze aanwijzingen had over de betrokkenheid van Eus kadiko Eskerra bij de bomaan slagen van de ETA aan de Spaan se kust „Niemand van ons is direct by deze acties betrokken geweest. Wij zijn allemaal oud-leden van de ETA en wij streden onder de Franco-dictatuur met geweldda dige middelen voor de democra tie. In 1977 besloten wij langs po litieke weg voor onze idealen te strijden. Het kabinet-Suarez neemt veel van onze leden ge vangen, maar moet ze later we gens gebrek aan bewijs weer vrijlaten. Met deze handelwijze stelt de regering enkele politieke sectoren tevreden", aldus Mario Onaindia, die meent dat sinds de algemene verkiezingen voor het Baskische regionale parlement in maart van dit jaar het politieke klimaat in Noord-Spanje zeer is verslechterd. Het bestuur van Euskadiko Esker ra vroeg gisteren een onderhoud aan met de Spaanse minister van binnenlandse zaken, Juan José Roson. Zij kregen echter te horen dat de minister onmogelijk te sto ren was wegens zijn overbezette agenda. Hierop vertrok het be stuur van Euskadiko Eskerra on- verrichterzake naar het Basken land. De leider van een militante Baski sche organisatie Lazarbal, is gis teren in San Sebastian gearres teerd. Volgens de Spaanse politie was hij bij zijn arrestatie gewa pend. Hij is de leider van een groep die zich de „Autonome an ti-kapitalistische Commandos" noemt Volgens mededelingen van de poli tie heeft Lazarbal bekend te heb ben deelgenomen aan moord aanslagen op drie mannen in Az- coitia, afgelopen zaterdag, op de chef van de politie m Pasajes An- cho in december 1978 en op een socialistische fotograaf in okto ber 1979. Thorn leider van Europese Commissie BRUSSEL (ANP) - De Luxem- burgse minister van buitenland se zaken. Gaston Thorn, wordt de nieuwe voorzitter van de Europe se Commissie, het "dagelijks be stuur" varf de EG. Europese kringen in Brussel, en een woordvoerder van de Luxem burgse regering, hebben gisteren liBii - bevestigd dat over de toekomsti ge benoeming van de liberaal Thorn een politiek akkoord is be reikt. Frankrijk zou zijn tegenstand heb ben opgegeven. Afgesproken is dat de aanwijzing van de Luxem burgse liberaal Th orn, nog niet officieel zal worden bekendge maakt. Dat gebeurt op 22 juli, als er in Brussel een byeenkomst van de ministers van buitenland se zaken van de negen is. Die by eenkomst zal overigens worden voorgezeten door Thorn zelf, want Luxemburg heeft de twee de helft van dit jaar het presi dentschap van alle EG-by een komsten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9