Toch geen statiegeld huisdieren Boete voor gooien verf naar Beatrix Mmirnni Van der Klaauw vindt bij Belgen weinig gehoor Jarenlange vete eindigde met dodelijke steek Vrijstelling van collegegeld afgeschaft niet vergeten; bloemen sturen BRUSSEL - De Belgische regering voelt weinig voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Maar het Bel gische kabinet laat nog niet het achterste van zijn tong zien, om dat in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers druk wordt uitgeoefend om de uitvoer van olie uit België naar Zuid- Afrika onmogelijk te maken. Een motie daarover zou vandaag in het Belgische parlement worden besproken. Dat kreeg minister Cnris van der Klaauw (buitenlandse zaken) gis teren te horen van zijn Belgische (christen-democratische) ambt genoot Nothomb. Mededelingen over het gesprek, dat op verzoek van Van der Klaauw plaatshad, bleven achterwege met het oog op het politieke gemanoeuvreer in de Belgische kamer van af gevaardigden, de Belgische Tweede Kamer. De consultaties van Van der Over olieboycot Zuid-Afrika Klaauw zijn het gevolg van de concessie van premier Van Agt vorige week aan de Tweede Ka- •mer, dat „aanstonds en dadelijk contact zal worden opgenomen met de Benelux-partners en de Scandinaviërs" over een olieboy cot van Zuid-Afrika. Van der Klaauw sprak gisteren in Brussel ook met zijn Deense en Luxem burgse collega's, maar medede lingen naar buiten werden niet Een woordvoerder van het Deense ministerie van buitenlandse za ken sloot de mogelijkheid van een boycot niet uit, maar voegde eraan toe dat voor Kopenhagen een voorwaarde is dat sanctie: maatregelen tegen Zuid-Afrika effectief zijn. Zweden en Noor wegen zouden, afgaande op de verhoudingen in de parlementen, wel tot een boycot willen over gaan, maar willen dat doen op ba sis van door de VN aan te nemen resoluties. De Belgische boycotmotie wordt vandaag door minister Nothomb met een Kamercommissie be sproken. De motie verlangt drie dingen: wetgeving om een olie boycot tegen Zuid-Afrika af te kunnen kondigen, overleg in de Europese Gemeenschap om bij zo'n boycot zoveel mogelijk ge meenschappelijk op te trekken, en een verbod voor Belgische be drijven om in Zuid-Afrika mee te werken aan de bouw van olieraf finaderijen. In het Belgische parlement wordt aangenomen dat minister No thomb, naar het voorbeeld van de tactiek-Van Agt, de zaak op de lange baan wil proberen te schui ven. Verwacht wordt dat hij na der overleg met andere landen voor zal stellen. De Belgische re gering voelt weinig voor een op treden tegen Zuid-Afrika met twee of drie landen. Niet alleen omdat dit weinig zou uitmaken, maar ook omdat dan de kwestie van de Belgische wapenexport naar onder meer Zuidamerikaan- se dictaturen principieel weer aan de orde komt. Dit onderwerp gaan de meeste Bel gische politici liever uit de weg. Alleen de Vlaamse socialisten en enkele Waalse partijgenoten en Vlaamse christen-democraten dringen aan op beperking van de wapenexport naar landen waar de mensenrechten worden ge schonden. In Wallonië, waar de belangrijkste wapenfabrieken (FN) van België staan, leeft deze gedachte echter hoegenaamd niet. Vier maanden geëist Staatssecretaris vindt regeling niet uitvoerbaar DEN HAAG (GPD) - Er komt geen „statiegeld"-regeling voor de koop en verkoop van huisdieren, met name van katten en honden. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) schrijft aan de Tweede Kamer dat invoering daarvan niet uitvoerbaar is. De Werkgroep Bedreigde Dieren Nederland lanceerde onlangs het plan om statiegeld voor dieren in te voeren, waarbij de koper van huisdier 500 (kat) tot 1000 verklaring van het statiegeldvan iemand wiens hond bijvoorbeeld is weggelopen, zou volgens Wal lis de Vries tot grote onbillijkhe den kunnen leiden. (hond) gulden aan de Staat als Voorts voorziet de staatssecretaris waarborgsom zou moeten storten. Dit zou kunnen leiden tot vermin dering van het aantal huisdieren, het beter omgaan met die dieien en maakt het mogelijk de eige naar te bestraffen (door verval- len-verklaring van het statiegeld) indien de eigenaar zijn huisdier verwaarloost. Bedoeling van dit initiatief was de beperking van het aantal loslo pende dieren (en het onnodig do den daarvan) en het aan banden leggen van de illegale handel in huisdieren. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Kombrink vroeg dit voorjaar om nadere informatie van de be windsman over mogelijkheden van dit systeem, maar de staats secretaris blijkt er nu niets voor te voelen. Volgens Wallis de Vries zal het erg moelijk zijn controle uit te oefe nen op de particuliere handel in dieren. Het valt moeilijk te bewij zen of iemand een hond gekocht heeft, dan wel van zijn buurman gekregen. Bovendien bieden de bestaande slechts de mogelijkheid om voor bedrijfsmatige handel in dieren regels te stellen. Ook het bestraffen (door vervallen- GEWAPENDE OVERVAL OP AGENTSCHAP gróte moeilijkheden bij het lijk vaststellen van het statiegeld voor andere huisdieren, zoals ko nijnen, parkieten of goudvis- Ten slotte is ook een effectieve con trole op de betaling van het sta tiegeld voor elk dier dat men in zijn bezit heeft erg moeilijk. En moeten alle huisdieren in het hele land te identificeren zijn. Volgens Wallis de Vries - een onmogelijke opgave. ALMELO (GPD) - Een al jarenlang bestaande vete tussen twee 19-ja- rige meao-scholieren eindigde op 12 december in de garderobe van de Van Rhijn-school in Almelo abrupt doordat een stiletto het hart van E. E. Collet binnen drong. Hij stierf kort daarna. Gistermiddag zat A. E. van der H., die het mes had gehanteerd, ver slagen voor de Almelose recht bank. De officier van justitie, mr. J. Hazewinkel, kwam tot de Vissterfte in de Maas MAASTRICHT (ANP) - Duizenden dode vissen dreven gisteravond in de Maas bij Eijsden, waar de rivier de Belgisch-Nederlandse grens 'oversteekt'. Ook in het Belgische deel van de Maas zijn grote hoeveelheden dode vis aangetroffen. Tot nog toe is niet bekend wat de oorzaak is van de massale vissterfte. De oorsprong van de sterfte gaat terug tot een gebied tussen Namen en Luik, waar zich talrijke industrieën be vinden. De Belgische dienst voor bossen en water - vergelijkbaar met de Ne derlandse Rijkswaterstaat - stelt in het Belgische deel van de Maas een onderzoek in. De uitslag daarvan is wellicht vandaag te verwachten, aldus de dienst. Vanuit Belgische plaatsen aan de Maas zijn meldingen ontvangen over "tonnen dode vis". AMSTERDAM - Burgemees ter Polak (links) heeft gister middag tijdens een bijeenkomst in de RAI de nieuwe Amster damse hoofdcommissaris van politie, J. Valken, in zijnfuncite geïnstalleerd. Polak wees er bij die gelegenehid opnieuw op dat de hoofdstedelijke politie on- derbemand is. Hij zei te hopen dat de regering "die over orde en recht mooie dingen weet te zeggen" daar ook eindelijk con sequenties aan verbindt. De nieuwe hoofdcommissaris Valken zei meer begrip bij de bevolking te willen kweken voor de vaak moeilijke positie waar in de politie haar werk moet verrichten. "Ik denk aan een ac tief voorlichtingsbeleid, gericht op een positievere beeldvorming van de politie bij de burger". ZWOLLE (ANP) - De politierech ter van Zwolle, mr. Sprey, heeft gisteren de zes jongeren die op 19 juni het koninklijk bezoek aan Zwolle hebben verstoord, con- IN OSS PIETERBUREN-Een Chinese delegatie van het Wereld Natuur Fonds die op hetogenblik een bezoek brengt aan ons land toog gisteren naar de zeehondencrèche in het Groningse Pieterburen. Op de foto toont mevrouw Lenie 't Hart (links) een nieuwe logé die onlangs werd binnengebracht. OSS (GPD) - Bij een gewapende overval op een postagentschap in Oss is gisterochtend een zeer aanzienlijk geldbedrag buitge maakt - de PTT wilde niet be kend maken hoeveel. De overval werd gepleegd door twee niet- gemaskerde mannen, die het postagentschap, gevestigd in een drogisterij, als pseudo-klanten waren binnen gekomen. De twee zochten in de drogisterij eerst naar een speciaal merk kruidenthee en naderhand naar aspirine. Een en ander bleek een afleidingsmanoeuvre, want plot seling stonden zij gewapend met een pistool voor het loket van het postagentschap. De lokettiste moest onder bedreiging de deur openen en daarna op de grond gaan liggen. Een van de mannen stopte een tas vol met geld. De twee overvallers gingen ervan door in een Peugeot 504 die, zoals de politie later te weten kwam, gestolen was in Otterlo. Van de daders ontbreekt elk spoor, maar de politie beschikt wel over een uitstekend signalement, aange zien verschillende getuigen de ongemaskerde mannen hebben gezien. form de eis van de officier ver oordeeld tot een geldboete van 250 gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie we ken met een proeftijd van twee Politie vindt 420 kg hasj in vrachtauto BREDA (GPD) - Bij een inval in een boerenschuur bij het Bra bantse Hoeven heeft de rijkspoli tie van Oudenbosch in samen werking met de Bredase dis trictsrecherche 420 kilo hasj in beslag genomen. De partij verte genwoordigt een waarde van an derhalf miljoen gulden. De poli tie kreeg een telefonische tip'dat er iets niet klopte bij de schuur. Toen de politie de schuur binnen drong, was er juist een reserve band van een Duitse vrachtwa gen leeggehaald, die vol hasj zat. Een reservetank van de wagen, die eveneens vol hasj zat. moest nog worden open gemaakt. Gearresteerd werden de 43-jarige Duitse chauffeur, een 36-jarige Amsterdamse bouwvakker, een 43-jarige caféhouder uit St.-Wil- lebrord en de 36-jarige eigenaar van de schuur. Op een parkeer plaats langs de rijksweg bij Breda werd later een 48-jarige Duitse expediteur gearresteerd. jaar. Bovendien moet de schade worden vergoed die is toege bracht aan de kleding van een mevrouw uit Kampen en aan die van haar dochter. De officier van justitie, mr. Tiede- man, achtte het subsidiair ten las te gelegde, belediging van de ko ningin. niet bewezen. Hij hield het daarom op geweldpleging. De zes ordeverstoorders zijn zes dagen lang in bewaring gesteld en werden vrijgelaten, zodra het vooronderzoek was afgerond. Ze zeiden voor de rechter gezamen lijk verantwoordelijk te zijn voor het gebeurde op 19 juni. Eén van hen, de 23-jarige H.J.M., legde namens het collectief een verklaring af. Hieruit bleek dat de actie voornamelijk bedoeld was als een protest tegen de monar chie als overbodig, geldverslin dend instituut. De aanval met rookbommen en verf was sym bolisch bedoeld. In de toekomst zal worden overwogen dat andere middelen zullen worden aange grepen om te protesteren. Mr. Tiedeman zei het lopen met bij voorbeeld een spandoek moedi ger en flinker te vinden dan het gooien met verf en rookbommen. De politierechter maakte zich vooral bezorgd over de schok die is toegebracht aan zo'n honderd schoolkinderen die getuige wa ren geweest van de demonstratie van anti-monarchistische ge voelens. Vijf leden van het collectief komen uit Deventer en één uit Zwolle. Ze variëren in leeftijd van 19 tot 23 jaar en maken ondermeer deel uit van de anti-militaristische or ganisatie Onkruit. OOK NA VIJF JAAR STUDIE BETALEN DEN HAAG (GPD) - Vrijstelling van collegegeld na vijf jaar studie wordt afgeschaft. De betrokken studenten zullen voor het begin van het nieuwe studiejaar alsnog een navordering krijgen. Met deze plannen van minister Pais (onderwijs) is de Eerste Kamer gisteren akkoord ge gaan. De Kamer kon zich ook verenigen met de verhoging van het in schrijfgeld, dat volgend studie- jaar in zal gaan. De sprekers na- I men het de minister wel erg kwa- lijk dat hij zijn wetsontwerpen zo laat heeft ingediend. Daardoor hebben de Tweede en Eerste Kamer nauwelijks de tijd gehad De Eerste Kamer ging ook akkoord „boetekleed" aan. Hij citeerde hiermee de oprichter van de ARP, Abraham Kuijper, die in 1910 in een omkoopschandaal verzeild raakte. Ook Kuijper be kende in beleid te kort geschoten te zijn en trok zijn boetekleed zich op een behoorlijke wijze op het debat voor te bereiden. Pais erkende schuld en trok het met de verlenging van de mach tigingswet inschrijving studen ten en met het uitstel van de toe passing van de wet herstructure ring wetenschappelijk onder wijs. Door de machtigingswet is het mogelijk dat voor bepaalde studies lotingen onder de kandi daten gehouden worden. Vorige week heeft de minister in de Tweede Kamer al een verruiming van de mogelijkheden voor her haaldelijk uitgeloten kandidaten toegezegd. Met deze toezegging waren de meeste bezwaren van de Eerste-Kamerleden wegge nomen. Wel drongen Diepen horst (CDA) en Zoutendijk (VVD) aan op een regeling, waar bij de loting afgeschaft kan wor den. Zoutendijk geeft verre de voorkeur aan een selectie, waar bij de kandidaten zelf invloed op de gang van zaken hebben. Pais zei dat de voorbereiding op het departement bijna afgerond is en dat ook deze nieuwe regeling binnenkort openbaar gemaakt zal worden. ADVERTENTIE conclusie: zware mishandeling, de dood tot gevolg hebbend. Hij eiste, rekening houdend met de ernst en de gevolgen van het feit, alsmede met de last die verdachte zijn leven lang zal moeten mee dragen, vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een jaar proeftijd. C. en Van der H. hadden elkaar op de mavo het leven al zuur ge maakt. Het noodlot bracht hen op de meao weer samen. Op 11 de cember had Van der H. zijn op ponent bij de fietsenstalling van de school bijna van de fiets ge drukt. „Morgen krijg ik je wel", had C. gezegd. De volgende ochtend had C. eerst twee invalide mede-scholieren in de school geholpen. Daarna had hy Van der H. in de garderobe ontdekt en hem tijdens een soort karatesprong vol en hard tegen het borstbeen getrapt. In het dos sier lagen foto's die de uitwerking van deze trap toonden. Het gevolg was een driftig vuistge vecht geweest, waarbij Van der H., te midden van negen mede scholieren, veel had moeten in casseren. Hij had eerst met de ongeopende stiletto getracht C. tot rede te brengen. Vergeefs, C. was doorgegaan, waarna verr dachte het mes had laten open springen. Hoogstwaarschijnlijk heeft Van der H. bij een aanval van C. de hand met het mes naar voren ge stoken. Het drong het hart van C. binnen, die spoedig overleed. Mr. Hazewinkel bevestigde dat Van der H. meer te incasseren had ge had dan C. Het hanteren van het mes vond hij echter overtrokken. De officier had grote waardering voor de wijze waarop de ouders van het slachtoffer hebben ge reageerd. Zij hadden gevraagd Van der H. uit voorarrest te ont slaan, hetgeen na twee dagen is gebeurd, en hadden hun hulp aan verdachte aangeboden. „Dat is een reactie om even stil bij te staan, en een grootheid waar je even stil van wordt", aldus de of ficier. Volgens de raadsman, mr. H. J. van der Veer, had Van der H. zich moeten verdedigen met de rug tegen de kapstok en omringd door supporters van C. Hij be pleitte vrijspraak, omdat de opzet tot doden had ontbroken. Mocht de rechtbank daarin niet mee gaan, dan deed hij een beroep op noodweerexces. De rechtbank wijst 8 juli vonnis te gen Van der H., die na deze trieste ervaring zijn studie in afzonde ring heeft opgevat en aan een an dere school voor het eindexamen is geslaagd. Verplicht, onbetaald verlof voor gekozen vertegen woordigers DEN HAAG (GPDi - De werkge vers van gemeenteraadsleden en leden van de Provinciale Staten zijn voortaan verplicht de geko zen vertegenwoordigers verlof te geven. Dit verlof is dan wel onbe taald. De Eerste Kamer is giste ren tijdens de laatste vergadering voor het zomerreces met deze re geling akkoord gegaan. Het wetsontwerp dateert al uit 1978 en is door de Tweede Kamer in maart 1979 aangenomen. De Eer ste-Kamerleden betreurden dan ook de lange tijd tussen de be handeling in de verschillende Kamers. Met de nieuwe wet, die in werking treedt zodra hij in het staatsblad is verschenen, wordt een belangrijke belemmering voor de verkiesbaarheid wegge nomen, aldus minister Wiegel (binnenlandse zaken). Bovendien worden ongewenste cumulaties van inkomens in de nieuwe wet voorkomen, doordat het verlof voortaan onbetaald zal zijn. Deze opstapeling van inko mens is in opspraak gekomen na de verhoging van de onkosten vergoeding van gekozen verte genwoordigers. Daarnaast is belangrijk, dat in de vertegenwoordigende organen van de lagere overheid de over vertegenwoordiging van ambte naren tegengegaan kan worden. Momenteel is alleen de overheid verplicht zijn werknemers verlof te geven. Bij het particuliere be drijfsleven moeten de werkge vers en werknemers zelf een ver gelijk treffen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7