Deel Nieuwe Rijn kreeg nieuw gezicht Politie had Leidenaar sinds1976 op de korrel STOND VAN L. WEL AAN HOOFD VAN OMVANGRUK BOUWSCHANDAAL? Wensen van winkeliers gingen in vervulling Leidse stadsrubriek Ra ge Gereserveerd Sigaartje Gouden paar Ouwersloot WOENSDAG 2 JULI 1980 DEN HAAG/LEIDEN s. Eenmaal veerde koppelbaas J. van L. hoopvol op. gisteren in het Haag se Paleis van Justitie. Dat was toen de president van de recht bank, mr. Kootte, het woord "schorsing" in de mond nam. Maar helaas voor de 38-jarige Leidenaar sloeg dat niet op de voorlopige hechtenis waarin hij sinds 31 maart van dit jaar zit. De president doelde slechts op een gelegenheid^ om op de dag van de rechtzaak tegen Van L., 23 sep tember, een lunch te kunnen nut tigen..... De Haagse rechtbank wees gisteren het verzoek af dat namens Van L. door diens raadsman, mr. Van Zalingen, werd gedaan. Dé Leid- se koppelbaas wilde het Huis van Bewaring uit, in afwachting van de komende rechtzitting. Van L. zit vast omdat hij een van de hoofdverdachten is in eem om vangrijk bouwschandaal, waar mee vele miljoenen, die onthou den zijn aan de fiscus, zijn ge moeid. De-officier van justitie, mr. Den Os vergelijkt deze affaire met de opzienbarende Haarlemse bouwfraude, die vorig jaar' aan het licht kwam. Justitie is kennelijk niet lichtzinnig te werk gegaan, want al sinds 1976 werd de handel en wandel van Van L. c.s. in de bouwwereld van politiezijde gadegeslagen^ In maart van dit jaar werden de eer ste arrestaties verricht. De be langrijkste man naar het toen scheen, Van L., was op dat mo ment spoorloos. Hij bleek in Ita lië "te zitten en meldde zich enige dagen later vrijwillig bij de poli tie. De Leidenaar, die als direc teur van Lemy B.V. enige be kendheid geniet door sponsor- ring van sportverenigingen- en evenementen, deed dat niet om schuld te bekennen. Tot op de dag van vandaag houdt hij vol dat hem geen blaam treft. Zijn raadsman, mr. Van Zalingen, maakte er gisteren geen geheim van wat hij op de zitting in sep tember zal doem bepleiten dat Van L. op vrije voeten zal worden gesteld. Mr. Den Os, de officier van justitie, verbette er zich gisteren fel tegen om de celdeur nu al voor de 38-ja- rige Leidenaar open te zetten. Hij voerde daarvoor twee redenen aan: de mogelijkheid dat Van L. naar het buitenland zou kunnen vluchten, in deze affaire geen on gebruikelijke gang van zaken, en het gevaar van wat met een juri dische term "collusie" wordt ge noemd. Daarmee wordt de mo gelijkheid bedoeld dat betrokke nen allerlei geheime afspraken gaan maken over wat ze wel en wat ze niet tegen politie ep justi tie zullen zeggen. Mr. Van Zalingen wees erop dat Van L. in 1965 tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, is veroordeeld wegens zijn aandeel in een Rot terdamse koppelbazenaffaire op kleinere schaal. Hoewel er wel gelegenheid toe was, is hij er toen niet vandoor gegaan en evenmin in 1972 toen een zaak in Den Bosch tegen de aaannemer aan hangig werd gemaakt, die overi gens niet tot een veroordeling leidde. Bovendien is Van L. dit maal uit zichzelf naar de politie gegaan. Volgens de raadsman zou het on derzoek hebben uitgewezen dat Van L. vermoedelijk niet de spin in het web is, een rol die hem aan vankelijk wel door de politie zou zijn toegedacht. Wie is dat dan wel? Wellicht S., die inmiddels in Canada verblijft. Ook H., een an dere verdachte, vertoeft in het buitenland: in Dallas (Verenigde Staten). Hij had geen centrale functie, evenmin als Leidenaaf Aad van Delft, die zijn toevlucht in Mallorca heeft gezocht. Het zou weinig zin hebben om diens identiteit op deze plaats tot ini tialen te beperken, gezien het omvangrijke interview dat hij aan deze krant heeft gegeven. Dat artikel heeft in justitiële kringen tot enig gefrons der wenkbrau wen geleid, met name daar waar Van Delft als mening geeft dat hij eigenlijk sociaal werk verricht. Het gevaar van collusie was uitein delijk de belangrijkste reden voor de rechtbank om de hechte nis van Van L. voort te zetten. "Het onderzoek is nog lang niet voltooid", constateerde de presi dent van de rechtbank, mr. Koot te. Volgens de officier van justitie is dat o.m. te wijten aan de hou ding van Van L. Mr. Den Os: "Hij weigert contacten met de politie, hij weigert elk verhoor. De waar heid moet dan maar op andere wijze aan het licht komen." Vol gens mr. Van Zalingen is dat maar ten dele waar Van L. wil alleen niet meer praten met ver tegenwoordigers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Waarom niet? Mr. Van Zalingen: "Twee heren van het fonds zijn een keer naar het Huis van Bewaring in Rotterdam gekomen zonder blocnote, typemachine enz. Ze hebben langdurig met Van L. ge praat. Later maakten ze een uit voerig proces-verbaal en schre ven daarin: Van L. weigerde een verklaring te tekenen. Terwijl er geen typemachine of ball-point aanwezig was geweest". Van L. wil wel met de politie praten, zegt mr. Van Zalingen en ook met de rechter-commissaris, door wie hij nog maar eén keer is verhoord. Enigszins geprikkeld was de sfeer wel, gisteren in de rechtzaal. De officier van justitie kwalificeerde het verhaal van mr. Huisman, raadsman van verdachte W. v.d. B. uit Rozenburg, als "nonsens". De raadsman ontstak onmiddel lijk in protest, waarna de officier van de president van de recht bank kreeg te horen: "Nonsens" mag U niet zeggen, "niet te gelo ven" wel. Ook Van de B. mocht niet op vrije voeten worden gesteld, hoewel de indruk bestaat dat hij inmid dels alles wat hij weet aan de poli tie heeft verteld. Anderzijds gaat volgens mr. Den Os het gerucht dat Van de B. nu al duizend gul den per week ontvangt en dat er nog een fiks bedrag voor later voor hem klaar ligt. Als hy de schuld in de koppelbazenaffaire maar op zich neemt. In ieder geval is de verstandhou ding tussen Van L. en Van de B. niet meer zo mooi als zij Wellicht ooit is geweest. Toen de beide he ren gisteren in het verdachten bankje plaatsnamen, werd ertus sen hen in voor alle zekerheid een parketwachter geposteerd Het "nieuwe gezicht" van de Nieuwe Rijn tussen het Gangetje en de Koornburg krijgt langzaam maar zeker gestalte. Oude lan taarns, breder trottoir en boompjes in melkbussen. Rechts de situatie bij de Koornbrug: de laatste loodjes.... LEIDEN - Morgen is het eindelijk zover. De her stelwerkzaamheden tus sen Koornbrug en Gan getje op de Nieuwe Rijn worden dan na een half jaar officieel beëindigd. Bewoners en winkeliers van dat gedeelte worden verlost van de bulldozers en heistellingen. Om dit te vieren heeft de winke liersvereniging een braderie georganiseerd, die drie dagen duurt. "Ik ben blij dat ze nu klaar zijn", zegt bontwinkelier Paul van Egmond, die tevens voorzitter van de winkeliers vereniging is. "Stadsherstel is natuurlijk prima, maar aan de andere kant: dit heeft ons ook een lieve duit gekost. Ik denk dat sommige winkeliers in die zes maanden wel een omzetda ling van zo'n zestig procent had den". Somber is hy natuurlijk niet, want "de straat ziet er nu tenslotte fris uit en daardoor stijgt de omzet ongetwijfeld weer". De Nieuwe Rijn wordt in twee fases opgeknapt. Nu is het gedeelte tussen de Visbrug en Koorpbhig aan de beurt. Eind dit jaar moet dat gedeelte ook klaar zijn. "De ongemakken verplaatsen zich", zegt Van Egmond. "Maar daar moet je je bij neerleggen. Offers moeten er worden gebracht". Herboren Het verhaal over de opknapbeurt is tevens het verhaal over de herbo ren winkeliersvereniging. Er be stond zoiets als een vaag overleg tussen de winkeliers, maar ge bundeld waren zij niet. "Toen wij hoorden dat de gemeente plan nen had voor de Nieuwe Rijn zijn we intensief' gaan samenwer ken", zegt Van Egmond. "De ver eniging werd nieuw leven in- geblazen en we hebben duidelijk laten merken wat we wilden. Lo gisch natuurlijk: je moetniet aan onze boterham komen. Dan ko men we in het geweer. We hebben overigens op een prettige manier- overlegd". Vorig jaar april ving Van Egmond geruchten op dat de rioleringen en walmuren op de Nieuwe Rijn zouden worden vernieuwd. Het werd tijd, zeiden velen. De riole ringen waren gescheurd en de muren stonden op instorten. Begin mei was de eerste vergade ring met de gemeente. "Wij wil len in augustus of september be ginnen", zei wethouder Waal. "Komt niets van in", antwoord- Meer Leids nieuws: pag. 17 den de winkeliers.'Van Egmond nu: "Zes maarideri zeiden ze no dig'te hebben om het eerste ge deelte te verbeteren/Nou reken maar uit:' september, oktober, november, december. Precies. Juist in één van de drukste maanden zouden wij' dari met opengebroken straten zitten. Wij zouden ernstig worden gedu peerd, omdat mensen vooral in de winter veel geld uitgeven". Dus besloot dé gemeente in ja nuari te beginnen. Om zich sterker te maken schakel den de winkeliers een adviseur van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) in. "Die mensen hebben veel er varingen opgedaan met de in richting van winkelstraten. Van die kennis moet je gebruik ma ken", zegt Van Egmond. In nega tieve zin fungeerde ook de Bo termarkt als voorbeeld. Van Eg mond. naar de Botermarkt wii- zend: "Dat is toch geen echte winkelstraat vergeleken bij dit nieuwe gedeelte van de Nieuwe Rijn. Het heeft niet de sfeer. Wij hebben op één van onze vergade ringen weieens gezegd dat de Nieuwe Rijn eigenlijk één grbot, aantrekkelijk winkellint zou moeten worden. Die slogan heb ben we trouwens maar niet over genomen". De verlangens van de winkeliers vereniging spitsten zich op drie punten toe: de markt, de verlich ting en de parkeergelegenheid. "Wij waren bang dat de markt helemaal zou verdwijnen door de herstelwerkzaamheden. Maar gelukkig: alleen op dit gedeelte is gedurende zes maanden geen markt geweest. Tussen de Vis brug en Koornbrug stonden ge woon stalletjes. Die verdwijnen nu natuurlijk, omdat de werk zaamheden worden verplaatst". Een tweede strijdpunt betrof de parkeergelegenheid. Van Eg mond: "Wij waren bang dat veel parkeerplaatsen zouden ver dwijnen, maar achteraf gezien viel ook dat mee. Er waren onge veer 40 plaatsen, negen zijn er verdwenen. Dat is niet veel. En dat is maar goed ook want Leiden is niet bepaald rijk aan parkeer plaatsen. Even snel parkeren is er hier niet vaak bij". Verlichting De grootste moeilijkheden ont stonden over de verlichting. De gemeente wilde dat de lantaarn palen net als langs de Botermarkt aan de waterkant werden ge plaatst. "Ongezellig", was het antwoord van de vereniging. "Loop 's avonds eens over de Bo termarkt", zegt Van Egmond. door René van der Velden Jaap Visser Het plankschaatsen is over z'n top. De enige Leidse skate- boardbaan, achter de Menken ijshal, lijkt nog geen jaar na aanleg geheel of gedeeltelijk te zullen verdwijnen. Ton Menken: "Het is niet ren dabel meer. Als er per week einde dertig tot veertig jon gens en meisjes komen ska teboarden is het al veel. Dat was in het begin wel anders. Soms kwamen«er op zaterdag en zondag wel eén paar hon derd kinderen met hun plan- kie onder de arm naar de baan". De skateboardbaari aan de Vondellaan werd vorig jaar september met alle mede werking van de gemeente aangelegd. De onderdelen kwamen regelrecht uit Ame rika. "Alles bij elkaar is het een in vestering van ruim een ton geweest. Het was; een grote gok, die dus verkeerd is uit gepakt", geeft Menken toe. "Het slechte weer zal ook wel een belangrijke rol spelen maar in elk geval blijkt het animo voor skateboarden sterk terug te lopen". Menken overweegt nü om z'n skatboardbaan op te splitsen over enkele randgemeenten. Daar bestaat volgens hem nog voldoende animo voor deze jeugdige waaghalzerij. Het stadhuis werd vorig jaar nog overspoeld met aanvra gen voor meer "schaatsvoor- zieningen" in de stad. Bij de gemeente wilde men niet te hard van stapel lopen en eerst eens kijken hoe dezé"uit Ame- rika overgewaaide rage zich zou ontwikkelen. Op enkele plaatsen in de stad, ondermeer naast de parkeer plaats bij het Sio.nshofje, heeft de Plantsoenendienst Gereserveerde fietsklem "asfaltbulten" aangelegd. Volgens de heer Cornet van de Plantsoenendienst zullen waarschijnlijk niet meer van dergelijke "bulten" worden aangelegd. "Want het lijkt er inderdaad op dat het skate boarden niet meer dan een korte maar hevige ragè is ge weest". Gereserveerde parkeerplaatsen voor auto's, die kennen we. Maar gereserveerde fiets- klemmen voor met name ge noemde personen. Nee, dat De Oegstgeestse internist pro fessor dr. R. van Furth heeft zo'n fietsklèm op het terrein van hét Academisch Zieken huis. Daar wilden we meer van weten. Dokter Van Furth laat niet met een het achterste van zijn tong zien. Wantrouwend en een beetje hooghartig wil hij weten waarom wij willen we ten hoe dat zit met zijn fiets klem. Eerst veronderstelt hij dat de komkommertijd toe geslagen zou zijn op de krant. Of zijn die journalisten mis schien weer uit op een duister zaakje. Even later bedenkt hij zich dat wij zo'n gereserveer de fietsklem wel elitair zullen vinden. "Je kunt zeggen dat het elitair is. Wel, de Ameri kanen die hier komen, laat ik m'n fietsklem zien en dan zeg ik: "Dit is nu mijn statussym bool" Nog later antwoordt hij einde lijk op onze simpele vraag: "Zo'n gereserveerde fiets klem is gewoon handig". Van Furth houdt er een eigen fietsklem op na omdat de an dere fietsklemmen op het ziekenhuisterrein af en toe allemaal bezet zijn. Vóórdat het bordje "Gereserveerd voor prof. v. Furth" bij zijn fietsklem stond, gebruikten andere fietsers zijn fietsklem. Nu niet meer. Dokter Van Furth: "Ik doe alles zoveel mogelijk per fiets. Be halve als het giet; dan zouden mijn papieren nat worden". Hij is er erg voor dat al het ziekenhuispersoneel zoveel als mogelijk per fiets of-per openbaar vervoer naar het werk komt. "Dat doe ik ook. Met de fiets ben je veel mo bieler, zeker op het zieken huisterrein". Tot nu toe is dokter Van Furth de enige op het ziekenhuis die op het idee van een eigen fietsklem is gekomen. Toch passen verscheidene gereser veerde fietsklemmen op één gereserveerde autoparkeer plaats, nietwaar Nee, dit is geen reclameprent van Willem 2 maar gewoon een tevreden sigarenroker voor café Tetteroo aan de Haarlemmerstraat. "Opa Bouman" uit de Caecilia- straat vroeg om een sigaartje en kreeg er een met de om vang van een zeppelin. Liezeten in een tuinstoel, met een pilsje in de ene en z'n su persigaar in de andere hand, was "Opa Bouman", alias "Popey". een hele beziens waardigheid in de drukke Haarlemmerstraat. "Popey" had zelf de grootste schik want herhaaldelijk nep hij schaterlachend uit "Ik kan tenminste zeggen dat ik maar één sigaartje per dag rook". "Veel te donker. Dat is toch geen winkelstraat!" "Ja, maar jullie stoep is breder ge worden. Moet een vrachtwagen uitwijken, dan knalt ie wel tegen een lantaarnpaal", was het tegen argument van de gemeente. Na enig getouwtrék werd er een compromis gevonden: 8 lan taarns langs het water en 6 op de stoep. Om automobilisten af te schrikken en voorzichtig te laten rijden stelde de gemeente wel voor om de overbekende paaltjes óp de stoep te plaatsen. Jenever De winkeliers wilden daar niet aan. "Het is toch ons motto om van de Nieuwe Rijn een aantrekkelijke winkelstraat te maken", zegt Van Egmond.v "Dan moet je juist die paaltjes niet hebben". In het voorstel van de winkeliers kon de gemeente zich bij nader inzien toch vinden. Dus geen paaltjes, maar bloembakken, bankjes en "stenen" poefjes tussen de lan taarnpalen. Van Egmond, lachend: "Ze zien dat in het Stadsbouwhuis toch niet zitten. Over een jaar komen jullie paaltjes vragen, zegt een aantal mensen daar. We hebben gewed om een fles jenever dat dat niet zal gebeuren. Ik moet die lelijke paaltjes niet. Kijk hier maar eens in een zijstraat en wat zie je: paal tjes, die schots en scheef staan. Geen gezicht". WIM BRANDS LEIDEN - Het echtpaar J. Ouwer- sloot-Rous viert morgen zijn vijf tigjarig huwelijksjaar. Voor velen zal de bruidegom (76) geen onbe kende zijn. Maar liefst 35 jaar reed hij als chauffeur op de blauwe tram die destijds zo beroemd was. In die jaren reed hij alle lij nen: van Katwijk naar Leiden, vanaf Haarlem en naar Scheve- ningen. Toen de tram werd opgeheven bleef hij nog zes jaar als bu schauffeur. waarna de heer Ou wersloot met (vervroegd) pen sioen ging. Ook daarna hebben de vervoermiddelen hem niet losgelaten. Hij leeft zich uit in z'n hobby: treinen. Een (verkleinde) blauwe tram is ook één van zyn pronkstukken. De heer Ouwersloot is van oor sprong Katwijker, zijn vrouw (72) komt uit Rynsburg. Ze kwamen destijds naar Leiden-Noord. Sinds enkele jar?n wonen ze aan de Bartokstraat 76. Het echtpaar heeft één dochter en twee klein kinderen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3