jUszttK W assenaar wil toch woonwagens bij Ruigelaan eidse agenda Festiviteiten rond Kaag Eind juli weer Voorschotense paardenmarkt BHBEEBB Vijvers Leiderdorp om regenwater op te kunnen vangen i dubbele functie hebben in de Houtkamp. Een LEIDERDORP - Zo langzamerhand ontstaan in de "Houtkamp" het Leiderdorpse stadspark tussen Engelendaal, Van Diepenin- genlaan, Laan van Ouderzorg en Persant Snoegweg de laatste vijvers, die deel gaan uitmaken van een enorme waterpartij die het hele gebied zal bestrijken. Momenteel is men druk bezig met de laatste fase van het park, die bestaat uit een waterpartij, een boulevard langs de Laan van Ouderzorg en wandelpaden. Het oude Munnikkenweggetje zal gewoon blijven en de waterpartijen doorsnijden. Naast de recreatieve waarde van de vijvers hebben deze ook nog een andere functie: zij moeten als buffer dienst doen voor het overtollige regenwater. De gemeente heeft voldoende oppervlak tewater in de bebouwde kom nodig om het overtollige regenwa ter snel te kunnen opvangen. Bij hevige regenbuien, zoals bij voorbeeld de laatste dagen, kan het rioolwaterstelstel de afvoer nauwelijks verwerken. Op dat ogenblik gaan zogenaamde over- storten werken die het teveel aan water in bijvoorbeeld de vijvers of sloten brengen. Bij de aanleg van de laatste partijen is nu al te zien dat het hierbij niet om diepe vijvers gaat. De diepte zal ongeveer anderhalve meter worden. Verder zijn de zogenaamde "ruige" gedeelten nu al afgeschermd 'om later in het hele gebied, wanneer dit vol water staat op te nemen. Als alles volgens plan verloopt zal de "Hout kamp" komend najaar voltooid zijn. WOENSDAG 2 JULI 1980 WASSENAAR - In een brief aan het provinciale bestuur wil de gemeente Wassenaar toch nog eens aandringen op toestemming voor vestiging van 12 woonwagens aan de Ruigelaan. Wethouder Van Dingstee deelde dit in de raadscommissie voor technische diensten gisteravond mee. ning. Dit zou in overeenstem ming zijn met bepalingen uit het Verdrag van Rome, die handelen over het recht op vrije nieuwsga ring voor de consument. Wel zal het kader van de bestem- Aangevoerd zal onder meer worden dat het bestemmen van een ande re plek veel vertraging zal opleve ren, dat er uitbreiding aan de Ruigelaan mogelijk is en dat de sanitaire voorzieningen zullen worden verbeterd. Zoals bekend moet Wassenaar vol gens het provinciaal woonwa genplan zorgen voor 12 stand plaatsen binnen de gemeente, op een strook grond van 3600 vier kante meter. Momenteel staan er i paar wagens aan de Rui mingsplannen een norm worden aangelegd voor de hoogte en de vorm van antennes. De verwach ting is dat het antennewoud van zelf zal uitdunnen, wanneer de kabeltelevisie er in slaagt een aanvaardbaar beeld in de huizen te brengen. gelaan, vlakbij het vliegveld Val- Tenslotte stemde de kenburg. Die plaats heeft echter niet de instemming van de pro vinciale overheid, omdat de af stand van die plek tot de be bouwde kom en een aantal ele mentaire voorzieningen te groot Het ministerie van CRM wenst daarnaast en in afwijking van een vroeger beleid, een zodanige lo- katie dat het contact wordt bevorderd tussen woonwagen bewoners en de overige inwo ners. Niet duidelijk is, of daarmee de wensen van naast betrokke nen buiten spel komen te staan. Om enige speelruimte te houden heeft de gemeente met de opstel ling van de provincie in het ach terhoofd, twee andere lokaties achter de hand gehouden. Die zijn ontleend aan het rapport "stedebouwkundige verkenning van de woonwagenlokaties". Het gaat hierbij om de Hoge Klei - al vele jaren het meest omstreden bouwterrein voor de sociale wo ningbouw - en om de Ammons- laan. Met deze voorstellen volgt de commissie technische dien sten in feite het raadsvoorstel, waarin burgemeester en wet houders voorstellen om - afge zien van de plek aan de Ruigelaan - nog geen voorkeur voor één van de andere lokaties uit te spreken. Lodder (Partij Wassenaar) voorziet dat een geforceerde plaatsing* dicht bij de bebouwing slechts zal leiden tot moeilijkheden. We- derzijdsé' irritatie is gauw ont staan, zo merkte hij op. Ook Nieuwzwaag (VVD) heeft zijn bedenkingen tegen het verplaat sen van het kamp. Hij stelde voor om alle mogelijke stappen te on dernemen om de Ruigelaan te handnaven, tot beroep bij de Kroon toe. CDA-er Otte sputterde echter een beetje tegen, "Als een democra tisch gekozen hogere overheid een bepaald beleid ontwerpt, moeten wij als gemeente niet dwars gaan liggen", zo zei hij. Het raadstuk dat nu óp tafel -ligt, voor de woonwagenvestiging stelt een inspraakprocedure (in formatie-avond met aansluitend schriftelijke vragen) in het voor- uitzicht. Daaraan kunnen zowel de plaatselijke bevolking als-de woonwagenbewoners deelne men. Daarna zal dp gebruikelijke bestemmingsplanprocedure worden gevolgd, beginnend met de ter visielegging van het plan. Boten De commissie ging akkoord met een maatregel tegen het onbe perkt aanleggen van boten in de Wassenaarse wateren. Een eerder aangehouden plan voor ver fraaiing van het winkelkruispunt Langstraat/Kerkstraat (met ter rasje) vond in herziene versie nu wel een goed onthaal. Tevens aanvaardde men een voor stel tot opheffing van het anten neverbod in de bouwverorde- met de zoveelste verbetering van het dak van de gemeentelijke sporthal. Door een vrij kostbare isolatie uit te voeren hoopt men een aanzienlijke besparing aan energie te bereiken, en tevens de lekkage te ondervangen. LEIDEN - Al lang voordat de deuren openzwaaiden stonden tientallen (aspirant) leden voor de deur. Toen de nieuwe Centrale van de Openbare Bibliotheek Leiden gisterochtend om tien uur open ging was het er meteen druk: directeur De Caluwé kon de lofbetuigingen over het nieuwe gebouw herhaalde malen in ontvangst nemen. Tot op het allerlaatste moment was er met man en macht gewerkt om de centrale in het voormalig Heerenlo gement IBurchtcomplex af te krij gen. In een hoekje stond gisteren het restant van het werkmateriaal nog (verdekt) opgesteld. WARMOND - De Kaagweek staat weer voor de deur en daarmee ook de festiviteiten die rond deze zeilwedstrijden Warmond in hun ban houden. De vereniging tot Expositie 1 De werkgroep "Het oude raad huis" in Warmond organiseert tot en met 25 juli een expositie van plastieken en tekeningen Burgerlijke stand Expositie 2 ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de kop af 1448 enthousiaste wielrijders zijn gisteren in Al phen aan den Rijn begonnen aan de drieëndertigste Laura-rit. De tocht die liep via Nieuw-Ven- nep, Noordwijkerhout, Zand- voort, Heemstede, Vijfhuizen en De Hoek terug naar Alphen werd omlijst met fikse regen buien. Even bi j Alphen deed zich op de Herenweg een ongeval voor. De 14-jarige Lennart Kempen uit Nes aan den Amstel reed tegen een tractor aan en liep bij zijn val een lichte her senschudding op. Reparatie aan het wegdek VOORSCHOTEN - In verband met reparatiewerk aan het wegdek op het kruispunt Leid se weg/Konin gin Julianalaan/Raadhuislaan zal het vèrkeer gedurende enkele dagen vertragingen kunnen on dervinden. Het werk zal (afhan kelijk van het weer) zeer binnen kort worden uitgevoerd. viering van Warmonds feesten heeft evenals in de voorgaande jaren nu ook weer een program ma opgesteld. Volgende week woensdag begint het festijn met een nationale touwtrekwedstrijd in park Groot Leerust. Aanvang van dit gebeuren is opi 19.00 uur. Zaterdag 12 juli begint om 11.00 uur een stratenloop door Endepoel II. Start en inschrijving bij sporthal "Klim op" in de wijk Endepoel in Warmond. Eén van de toppers in deze feest- week zal zeker de ringrijderij op •de Beatrixlaan in Warmond zijn. Zaterdag 12 juli wordt vanaf 14.00 uur gestart voor wedstrijden die deel uitmaken van een hele com petitie, die reeds in verschillende plaatsen in de regio is verreden. Mooie Oudhollandse wagens zullen aantreden voor de strijd. Een jury zal letten op de versiering van de wagens, kleding van inzittenden en een correcte gang van zaken bij het steken. Dit evenement verzorgt de vereniging tot Vie ring van Warmonds Feesten in samenwerking met de vereniging van Aangespannen Paarden "Het Gareel". In Park Groot Leerust, waar na afloop de paarden wor den uitgespannen, zal ook rond 17.00 uur de prijsuitreiking zijn. Een dag later, zondag 13 juli is er nog van 9.30 tot 12.00 uur een ge- zinspuzzeltocht per fiets voor het hele gezin. De start is bij Park Groot Leerust en de lengte van de rit is ongeveer 35 kilometer. VOORSCHOTEN - Voorschoten staat maandag 28 juli weer in het teken van de traditionele paar denmarkt. Tegelijkertijd zal op de Prins Bernhardlaan weer een kortebaandraverij worden ge houden. De Voorschotense paar denmarkt is de laatste decennia uitgegroeid tot één van de groot ste en zeker ook oudste in zijn soort. Rond 1300 lag in het gebied waar nu Voorschoten is het begin van de ze paardenmarkt. Graaf Floris V verleende de officiële marktrech- ten aan Valkenburg, Vlaardingen en Voorschoten. In de ihidde- leeuwen was de Voorschotense paardenmarkt al erg in trek bij handelaren. Dit is gebleken uit betalingen van aflossingen en rente voor hypotheken die wer den gedateerd op de dag van de Voorschotense paardenmarkt. Voor de laatste wereldoorlog was de markt nog van veel betekenis. Tijdens de oorlog en daarna werd het paard echter steeds meer ver vangen door mechanische hulp middelen, waardoor de markt alle aantrekkelijkheid verloor. De traditionele paardenmarkt werd een soort braderie van de mid denstand, waar nog slecht één paard werd aangevoerd door de groentehandelaar H. van der Meij, die als echte Voorschote naar bleef geloven in de paar denmarkt.- In 1960 werd een comité tot in standhouding van de paarden markt opgericht. Het comité zag dat er weer behoefte bestond aan het paard. Weliswaar meer als rij paard of "huisdier" (pony's) dan als hulpmiddel in de landbouw. In datzelfde jaar werd begonnen met een showmarkt, waar niets werd verkocht. De aanvoer was toen 203 paarden zonder handel. De gemiddelde aavoer van paar den en pony's bedraagt thans 400 stuks. De laatste jaren is de showmarkt tot een grote han delsmarkt geworden. Daarnaast is de paardenmarkt uit gegroeid tot een grote toeristi sche attractie waar duizenden mensen op af komen. De markt op zich heeft verder nog allerlei tradities zoals folklore, koekslaan en de schandpaal naast het plaat sen van een kruis. Dit laatste maakt Voorschoten elk jaar weer tot de enige kruismarkt. Vroeger hield de plaatsing van het kruis in dat de Schout en zijn "rakkers" niemand gevangen mochten ne men zolang het kryis er stond. Het kruis wordt nu nog altijd met enig ceremonieel dopr de burge meester in de daarvoor bestemde marktplaat geplaatst. Het heeft uiteraard weï zijn concrete be doeling verloren. De aanvoer van paarden en pony's vindt 's maandags plaats van 5.00 uur 's ochtends tot 10.00 uur. En kele dagen eerder, op donderdag 24 juli vindt om 15.00 uur de offi ciële opening van de feestelijk heden rond de paardenmarkt plaats. Als vanouds is er dan een feestmiddag voor bejaarden in "Dé Werf' naast de gereformeer de kerk. Om 10.00 uur is op Weer volop vakantie activiteiten in "Sjelter'' LEIDERDORP - Het jeugd- en jongerencentrum "Sjelter" in Leiderdorp heeft weer een pro gramma opgesteld van vakantie activiteiten. Maandag 28 juli gaat men beginnen met handenar beid, sport, spelletjes, en volks dansen in het Clubgebouw aan de Heemraadlaan. Een dag later is een spelenochtend en viswed strijden. Opnieuw vindt dan een volksdansfestijn plaats. Woensdag 30 juli is er 's ochtends een filmvoorstelling en 's mid dags weer handenarbeid, sport en spel. Donderdag 31 juli gaat de hele groep een dagje naar Meij- endell. Hierbij is een beperkte deelname. Op tijd opgeven voor deze trip is dus nodig. Vrijdag 1 augustus is al weer de laatste dag van de zomer-vakantie-activitei- ten en die begint met een song festival en eindigt 's middags met een rommelmarkt. De activiteiten staan open voor kinderen in de lagere schoolleef tijd. Men is bezig in het Sjelterge- bouw van 10.00 uur 's ochtends tot 16.00 uur 's middags. Er is een uur pauze 's middags. maandag 28 juli de officiële ope ning van de markt door de loco burgemeester. Tijdens de paar denmarkt wordt in de School straat een groots standwerkers- concours gehouden. Verder be staat die dag weer de gelegenheid om vanaf de gemeentetoren Voorschoten en omgeving eens van bovenaf te bekijken. De toren is open van 10.30 uur tot 12.30 uur. In de kerk wordt een concert gegeven door H. Walvaart. Aan de Molenlaan 3 wordt een kunstmarkt gehouden met onder meer keramiek, grafiet en schil-N derijen. Op het parkeerterrein' aan de Treubstraat is vanaf don derdag 24 juli tot en met dé dag van de paardenmarkt weer een soort kermis ingericht. Zwembad in Voorschoten mogelijk in augustus open VOORSCHOTEN - Het ziet er naar uit dat het nieuwe zwembad in Voorschoten vanaf half augustus al voor het publiek kan worden opengesteld. De gemeente acht het zelfs niet uitgesloten dat "Het Wedde nog één of twee weken eerder open gaat. Dit laatste is voornamelijk afhankelijk van het tijdstip waarop de'aanleg van de bestratingen gereed komt. Tot 1 september kunnen de bezoekers het bad binnen voor een kennis makingstarief. Verder wil het gemeentebestuur eeh aantal avonden organiseren waarop belangstellenden het zwembad kunnen bezichtigen. Voorschotens beiaardier op tournee naar Amerika VOORSCHOTEN - De Voorscho tense beiaardier Addie de Jong zal eind deze maand een toernee naar Amerika maken. Van 30 juli tot en met 14 augustus zal hij con certen verzorgen in de Verenigde Staten,'met als hoogtepunt een concert op het Laura Spelman Rockefeller Memorial Carillon in New .York. Onlangs heeft Addie de Jong tijdens het internationale beiaardenconcours van België zowel de interpretatie als de im- provisatieprijs gewonnen. Woensdag Leiden Nieuwe Ryn 20a - vrouwencafé, 211 Leiderdorp - commissie beroep- en zwaarschriften, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 juni t/m 4 juli door. apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel: 120502 en door apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegst- geest, teL 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Voorschoten - gezondheidscentrum. v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. A. de Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel: 02522-12022. ZOETERWOUDE/LEIDEN - Ge boren: Esther Maria dv J.A.L. van Steenvoorde en J. W.P.M. van den Berg; Antoinette Nathalie Marie van Mil (Zoeterwoude); Anna Maria -Elisabeth Kleene (Zoeter woude); Gehuwd: Albertus Jan Theodoor Frederik Vester met Arice Klazina van der Ree; Jo hannes Petrus Maria van Leeu wen en Catharina Maria Elisa beth Bensdorp. In Voorschoten is in de ruimte van de openbare bibliotheek een tentoonstelling van geweven wandkleden van leerlingen van Riek Meijer. Deze leerlingen komen eenmaal in de veertien dagen in het atelier van Riek Meijer om daar werk te bespre ken om het later thuis te maken. Onder de deelnemers zijn er die nooit eerder op creatief terrein iets ondernomen hebben. De ex positie duurt tot 29 augustus, 25 juli wordt het werk verwisseld om aan alle leerlingen plaats ruimte te geven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREDEN Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post f254,10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2