Philips houdt vast aan reorganisatie Inkomen van boeren drastisch achteruit Mort zakelijk Portugese piloten in staking Géén gedwongen ontslagen VOORAL IN GLASBOUW Zegeltjes sparen heeft geen nut In half jaar 26 klachten over STER Nog steeds verschil in olieprijzen OPEC WOENSDAG 2 JULI 1980 ECONOMIE Andriessen Oud-minister Andr noemd tot heer Maatschappij Buisleeuw B.V. in Zwijndrecht. Hetzelfde geldt voor ir. Van Jieeswijk. di recteur van Shell Tankers B.V. in Rotterdam. i' IHC Holland 9' De scheepsbouwmaatschappij IHC Holland heeft orders binnen voor twee sleepzuigers en vier splijt- bakken. Het gaat om orders voor de werf IHC Smit in Kinderdijk, 19 die nu tot ver in 1981 voorzien is van werk. Deze orders vullen het gat bij IHC dat was ontstaan toen Rijkswaterstaat in mei besloot om een zogenaamde mattenleg- ger voor de Oosterschelde te la ten bouwen in West-Duitsland. Scheepswerf 91 De Industriebond FNV onderhan- .i9 delt met de scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Alblasser- dam over de invoering van een werkdag van zes uur. Het bedrijf zou daar niet negatief tegenover staan. De scheepswerf heeft 1979 afgesloten met een verlies van 20,5 miljoen tegen 10,4 miljoen in 1978. Dat heeft de raad van be stuur gisteren bekend gemaakt. Het verlies is 1,7 miljoen lager dan verwacht -T Turkije 911 De Europese Gemeenschap en Turkije zijn het eens geworden over nauwere samenwerking voor de komende zes jaar. De 1 EG-invoerrechten voor agrari- sche produkten worden binnen zes jaar afgeschaft. De positie van Turkse werknemers binnen de gemeenschap zal worden verbe terd. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Erkmen, heeft dit gisteren in Brussel bekend i gemaakt. LISSABON (AFP) - De verkeers vliegers van de Portugese lucht vaartmaatschappij Tap Air Por tugal zijn gisteren voor onbe paalde tijd in staking gegaan, na dat ze eerst een week lang wissel stakingen hadden gehouden. Volgens hun vakbond hebben de Portugese verkeersvliegers de steun gekregen van de vereni gingen van verkeersvliegers uit Frankrijk, Spanje, Groot-Brit- Jannië, Nederland, België en Oos tenrijk. Die steun zou bestaan uit de toezegging dat zij geen extra vluchten zullen uitvoeren met bestemming Portugal. De vakbond van de Portugese ver keersvliegers eist betaling van achterstallig salaris en de tot standkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst. EINDHOVEN (GPD) - De reorganisatieplannen die Philips op 17 januari van dit jaar voor zijn Nederlandse vestigingen van de industriegroepen glas en elcoma heeft aangekon digd, zullen onverkort worden uitgevoerd. Dat betekent dat in die vestigingen de komende vier jaar 1465 arbeidsplaatsen komen te vervallen. De reorganisaties zullen geen gedwongen ontslagen tot gevolg hebben en kosten 120 miljoen gulden. Alternatieve plannen komen niet in aanmer king. DEN HAAG (GPD) - De Con sumentenbond heeft na een onderzoek geconcludeerd dat pindakaas veilig is. Dat wil zeggen: alle 27 onderzochte potjes bevatten minder dan het voorgeschreven maxi mum aan aflatoxine, een voor de mens giftige, mogelijk zelfs kankerverwekkende stof. Dit betekent een verbe tering vergeleken met voor gaande jaren toen de Keu ringsdiensten van Waren re gelmatig potjes aantroffen met te veel aflatoxine. De Consumentenbond vindt dat de keuringsdiensten en producenten wel steeds moe ten blijven opletten. Niet alle pindaleverende landen zijn in staat beschimmeling van de pinda's na de oogst bij het drogen of tijdens opslag en transport te voorkomen. Consumenten bond acht pindakaas nu wel veilig Het is niet zo dat de pindakaas beter is naarmate de prijs van een potje hoger ligt. Er zijn veel merken, maar weinig producenten; de samenstel- Dit hebben ir. M. Kuilman, lid van de raad van bestuur van Philips, en Philips-directeur sociale za ken F. van den Brand, afgelopen nacht medegedeeld. De reorgani satieplannen zijn volgens Philips onvermijdelijk om de betrokken vestigingen overeind te houden en zullen voor Eindhoven, waar de meeste arbeidsplaatsen weg vallen, geen schokkend effect hebben. Aan de uitwerking van de plannen heeft Philips volgens de heer Kuilman tienduizenden uren besteed. Philips is tegemoet gekomen aan de belangrijkste grief van de vakbonden tegen de reorganisa tieplannen. Aanvankelijk wilde Philips geen garantie geven dat met de reorganisatie geen ge dwongen ontslagen zouden val len. Nu die wel is gegeven, zullen de vakbondsonderhandelaars de zaak opnieuw bespreken met hun achterban. Dat geldt niet voor de Unie BLHP, die van nacht bij monde van haar be stuurder Ger van Os verklaarde zich niet langer tegen de plannen te zullen verzetten. FN V-onderhandelaar Van der Veen zal half augustus overleg plegen met de leden van zijn In dustriebond. CN V-bestuurder de Haan praat vandaag al in het Utrechtse Jaarbeursgebouw met zijn leden, terwijl Ter Welle van de Federatie van Hoger Philips Personeel (FHPP) volgende week dinsdag met zijn mensen zal vergaderen. De reorganisatieplannen van Phi lips, die de komende vier jaar moeten worden afgerond, heb ben tot gevolg dat de volgende wijzigingen in personeelsbe standen zullen plaatsvinden: de vestiging Heerlen-Maastricht komt van 1290 op 1040 arbeids plaatsen; in Stadskanaal daalt het bestand van 2100 tot 1690 plaat sen; in Eindhoven valt de sectie speciaal glas terug van 260 op nul en de sectie professionele buizen van 1065 op 700; Winschoten zakt van 380 naar 260 werknemers; Sittard van 1660 naar 1730 en Nijmegen van 2070 naar 2040. De twintigste discussieronde tus sen Philips en de vakbonden over de reorganisatieplannen, die van gistermiddag drie uur tot afgelo pen nacht 12 uur duurde, heeft volgens Van der Veen een succes opgeleverd voor de bonden, toen Philips zijn standpunt inzake de gedwongen ontslagen herzag en verklaarde dat als gevolg van de- "Wegleren" Ook de toezegging dat werknemers die hun werk aan anderen moe ten overdragen en werknemers van andere plaatsen hun werk moeten „wegleren" tezijnertijd ander passend werk zal worden aangeboden, werd door de vak bondsmensen gunstig ontvan gen. Dit neemt niet weg dat het onver kort doorzetten door Philips van het reorganisatieplan met name bij de Industriebonden FNV en CNV tot teleurstelling heeft ge leid. De Industriebond FNV blijft, aldus Van der Veen, onver kort tegenstander van het plan. De vraag blijft echter, zo stelde de bondsbestuurder, hoe lang verzet hiertegen moet duren. Aangezien door de vakbonden redelijk is „gescoord" op de twee genoemde belangrijkste punten, zal Van der Veen deze vraag half augustus aan zijn leden voorleggen. CNV-bestuurder De Haan bleek het meest teleurgesteld over de Philipsverklaring. Met name zei hij bezorgd te zijn over het noor den van het land. De plannen met Winschoten en Stadskanaal, be tekenen een extra verzwaring van de frustrerende economisch situatie daar, aldus De Haan. DEN HAAG - (ANP) - Het gemiddelde inkomen van de boeren en tuinders in Nederland is het afgelopen jaar drastisch achteruit gegaan. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut. Het slechtst is de situatie in de glastuinbouw. Consumentenbond: DEN HAAG (GPD) - De zegelacties waardoor men kortingen kan krijgen, hebben voor de consument geen enkel nut, zegt de Con sumentenbond. Alleen de fabrikanten (zoals die van was- en schoonmaakmiddelen) hebben er belang bij, ze hopen de afzet van hun produkten te stimuleren. De kosten van de acties komen via de prijs van het produkt voor rekening van de kopers. Nemen die niet de moeite zegels te verzamelen en op te sturen dan schie- ^ten ze er nog meer geld bij in. dvmlrdafde Ir. D. Luteijn, voorzitter van het landbouwschap en het Konink lijk Nederlands Landbouw Co mité noemt de ontwikkeling in de glastuinbouw "dramatisch". De sector groenten gaf vorig jaar een inkomen van 9000 gulden te zien tegen 21.000 gulden een jaar eer der. Voor de bloemensector was er zelfs een negatief inkomen van 7000 gulden. De premies die uit het fonds van de wet investe ringsrekening (WIR) zijn uitge keerd brengen de gemiddelde inkomens op resp. 22.800 en 6000 gulden. Het inkomen in de veeteeltbedrij ven lag op ruim 32.000 gulden (inclusief WIR-premies 36.800), terwijl het in 1978 gemiddeld meer dan 45.000 bedroeg. In de akkerbouw liep het inkomen te rug van 29.700 tot 28.700 (inclu- Ir. Lu- noger Aanzienlijk hoger dan het gemid delde inkomen van boer en tuin der lagen in 1979 de totale ge zinsinkomens in land- en tuin bouw. Op de landbouwbedrijven namen die vorig jaar gemiddeld toe van 57.800 tot 60.700 gulden. Voor de tuinbouw was er een ach teruitgang van 53.000 tot 47.600 gulden. Het besteedbaar gezins inkomen, dus na aftrek van belas ting en sociale premies, nam op de landbouwbedrijven met 2.600 gulden toe tot 48.700 gulden. Bij de tuinbouw liep dat met 4.900 gulden terug tot 38.300 gulden. Ondanks die daling namen de uitgaven van de gezinnen daar toe en bij de landbouwbedrijven stegen zij sterker dan het be steedbaar inkomen. Daarom daalden de besparingen bij de landbouwbedrijven en werd er bij de van de beloften die het bij zijn aantreden aan de zelfstandigen heeft gedaan. Het kabinet-Den Uyl, waar we in beginsel hele maal niet zo positief tegenover stonden, heeft meer voor de zelf standigen gedaan dan dit kabi net, aldus ir. Luteijn gisteren in Werkendam. Een van de bedreigingen voor de inkomenspositie van boeren en tuinders is volgens de KNLC- voorzitter de forse heffing van belasting en sociale premies, die voortkomt uit het feit dat het om zelfstandigen gaat. Daarom wil Luteijn een grotere belastingvrij stelling. Als voorzitter van het Landbouwschap gaat hij die bin nenkort bij staatssecretaris Van Amelsfoort van financiën beplei ten. Luteijn vindt het onredelijk dat belasting wordt geheven over dat deel van het inkomen dat moet worden gebruikt om te investe ren. Bovendien maakt de fiscus het vrijwel onmogelijk om een bedrijf van vader op zoon te laten overgaan, aldus de KNLC-voor- zitter. Hij vindt dat het kabinet bij Boos op vakbond MILAAN (AP) - Miljoenen Italianen hebben gisteren vier uur lang gestaakt, terwijl het overleg begon tussen vak bondsleiders en de regering over een nieuw pakket maat regelen tegen de inflatie. De vakbonden hadden opgeroe pen tot de staking om elk plan tot wijziging van het systeem van automatische prijscom pensatie tegen te gaan. Dat niet iedereen het met het be leid van de vakbonden eens is, blijkt uit deze foto. Proteste rende arbeiders schoppen te gen de auto van vakbondslei der Benvenuto na de toespraak die hij in Milaan hield. ling loopt weinig uiteen.Re formpindakazen-' zijn over het algemeen veel duurder, maar het is volgens de Con sumentenbond moeilijk om na te gaan of die zijn gemaakt van duurdere (bijvoorbeeld biologisch geteelde) pin da's. De informatie op de potjes is slecht. „Het is alsof de fabri kanten denken: Wat niet weet wat niet deert", aldus de bond. Zelfs staan niet op alle potten namen van fabrikant of verkoper. Als de EG-richt- lijn voor etikettering over en kele jaren van kracht wordt komt er wel verbetering. Dan moet er een datum van houd baarheid op de potten worden vermeld. De nu op de etiket ten gebruikte coderingen zijn niet zonder meer te ontcijfe- DEN HAAG (GPD) - In de eerste helft van dit jaar heeft de Recla meraad 26 maal uitspraak gedaan in klachten over STER-spots via radio en televisie. In 10 gevallen kreeg de klager gelijk. In 16 ge vallen werd de klacht ongegrond verklaard. Volgens de klagers waren de reclamespots mislei dend of in strijd met de waarheid, het fatsoen of de goede smaak. Van de ingediende klachten in dit eerste halfjaar van 1980 waren er 19 afkomstig van particuliere zij de, drie van een consumentenor ganisatie en vier van een concur rent van het reclame-makende bedrijf. Tot nu toe zijn er dit jaar vier klachten door de Reclame raad ter zijde gelegd; één recla meboodschap achtte de raad on toelaatbaar. In de eerste helft van 1979 deed de raad 14 maal uitspraak over klachten (in het gehele jaar 1979 werd er 40 maal beslist 11 klach ten waren gegrond, 29 onge grond). Vorig jaar waren 32 klachten afkomstig van particu lieren, vijf van consumentenor ganisaties en drie van de concur rent. In 1979 werden 30 klachten inge trokken. In 1980 tot dusver drie. LEIDEN-Groenteveiling: aardappelen 0,45-0,89, andijvie 0.40-0.54, doperwten 3.05, peulen 2,10-2.70, snijbonen 3,90-4.60, stambonen 5.30-6.00. tuinbo nen 0.54-0,59, postelein 0,77-1,49. prei 1.70-1.85, rabarber 0,38-0,67, spinazie 1,54-2,01. meloenen 1,80-4,50, bloem kool 1x6 2,70-3,25. bloemkool 8st. 1,95-2,70, bloemkool lOst. 1,50, sla 0,17-0,34, bleekselderij 0,35-0,73, bos- peen 0,94-1,20, peterselie 0,23-0,26, ra dijs 0,30-0,50, selderij 0.13-0,21, bos uien 0,31, paprika st 0,21-0,58. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling per 01-07-80: Andijvie per kg. 0,19-0,27, Rode Kool 0,57, Spitskool 0.10 - 0,36, Bospeen I 1.09 - 1,30. Bospeen II 0,75 - 1,15. aanv. 5.000 st.. Waspeen AI per kist 12,70 - 18,20, All 3.20 - 15.70. BI 25.70-32,40, Aanvoer 101 ton. Sla II 0.04. Spinazie 0,21, Uien per bos 0,20 - 0.22. Peterselie (krul) 0.26, Bloemkool 6 per bak I 2,25 - 3.06. 611 1,07 - 2.-. 81 1.67 - 2,43, 7110,73, Aanvoer 2.353 st. Broccoli 1,42. BAHREIN (ANP)- Van eenheid in de olieprijzen is nog steeds geen sprake, ondanks het feit dat de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Producerende en Exporterende Landen) daar onlangs overeenstemming over hebben bereikt. Dit blijkt uit mededelingen die diverse OPEC-leden dezer dagen over hun prijzen hebben gedaan. Irak, Koeweit en Algerije hebben hun prijzen verhoogd. Voor Koeweit houdt dit in dat de prijs met twee dollar omhoog gaat tot 31,50 dollar per vat. De olieprüs van Irak is gelijk aan die van Koeweit. Algerije heeft de exportprijs verhoogd van 35,21 tot 37 dollar per vat. De Algerijnse olie is daarmee de duurste ter we reld. Iran en Saoedi-Arabië handhaven hun prijs voorlopig op resp. 33,50 en 28 dollar oer vat. waarhii alinon Trar. v«r,r i,„ia de tijd van het kabi- délSktaï eenswaa^moet ml helft van zijn Venezuela Arabische Emi- us 31,65 dollar leden van de (ANP)-Heh Dam- ïnmiddag in navol- Amerikaanse markt stemming te zien lauw in de markt AMEV waan oor jna 0,25 minder dan gisteren. Na op 0,72 trad enig 4,80. onale aandelen n de oude 3e op 165 en was Unilever hoger op 117,40. Philips met 0.40 op 17.70. De n lagen verwaarloosd in de wat te wijten was aan de Slavenburg dat enigszins te- verlopen. ABN tot f 288 en AM- op 64,50. Ook de ren wat Elsevier-NDU. De 7 hogerop 221 in en over. VNU won 1,30 op 81,30. Ook de bouwers 1 het beter. Volker-Stevin op/46enHBG op 63 terwijl 0.80 steeg tot 84.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23