Chips bloeien nu in Betuwe van Californië „E>©V@[n) 2<ü)!fe(n) tafiSHfili, yiW®ira w@ffdl®ini stewi17 L: WOENSDAG 2 JULI 1980 EXTRA PAGINA 19 I I Kleine oorzaken grote gevol gen. Dat geldt in versterkte mate voor het mini-reken- tuigje dat als „chip" be kendheid heeft gekregen: een dun schijfje silicium van een paar millimeter in het vierkant waarop dui zenden transistoren bijeen zijn gebracht. Chips gaan ons leven drastisch veran deren. Daarover is iedereen het wel eens. Maar na die vaststelling komen soms de twijfels: alle verandering is nog geen verbete ring. Opvallend is dat die twijfel volledig ontbreekt in Sili con Valley, de Californi- sche vallei die bakermat en bastion van de chipcultuur is. Zowel in de halfgelei derindustrie als in de we tenschapswereld kom je uitsluitend mensen tegen - en niet alleen Amerikanen, maar ook Britten, Duitsers en Nederlanders - die hoog opgeven over de heilzame mogelijkheden van de mi- cro-electronica. Zwaar, vuil en eentonig werk zal steeds meer door robots worden gedaan. Auto's zul len veiliger worden, wo ningen en werkplaatsen comfortabeler. Communi catie en informatie zullen aanzienlijk verbeteren. Maar waar men vooral op wijst, is de vooruitgang die dank zij de chips op me disch gebied valt te ver wachten. Zo zijn onderzoekers van de universiteiten Stanford en Berkeley al heel ver gevor derd met de ontwikkeling van een apparaat, dat men sen die volslagen doof zijn door afwezigheid of be schadiging van het slak kenhuis, weer zal kunnen laten horen. Het apparaat imiteert elektronisch de functie van het slakken huis en zet geluidstrillin gen om in zenuwimpulsen. Een voorwaarde is wel dat de gehoorzenuwen nog in tact zijn. Op soortgelijke wijze denkt men in de toekomst blinden weer ziende te kunnen ma ken. Met behulp van een miniatuur-tv-camera, die bijvoorbeeld kan worden ingebouwd in een glazen oog, en daarachter een mi crocomputer die de visuele boodschap „vertaalt" in zenuwimpulsen. In ont wikkeling is op dit moment ook een kunstarm die be weegt in reactie op de ge dachten van zijn eige- Er is trouwens al het een an der bereikt. Bekend uit de BBC-film „Now the chips were down" is de rolstoel die reageert op gesproken commando's van de inzit tende. Ook alweer enkele jaren oud is de optacon, een leesapparaat dat gedrukte tekst direct omzet in brail le. Onlangs is bij het Stanford Research Institute (SRI) een "doventelefoon" ontwikkeld: een forse zak computer, die past op een telefoonaansluiting, met 'n beeldschermpje en een toetsenbordje. Wat je hebt mee te delen, kun je optik ken en de computer zal er een zelfde soort signalen van maken als het gespro ken woord doet; en wat aan de andere kant van de lijn wordt gezegd, verschijnt in keurige bloklettertjes op het schermpje. „De micro-elektronica zal de kwaliteit van het leven verbeteren, daarvan ben ik overtuigd", zegt Richard Knock, assistent-directeur van de Advanced Deve lopment Division van SRI. Hij heeft nog wel een paar andere voorbeelden bij de hand. j Zo is speciaal voor het,,thuis dokteren" een computertje ontwikkeld dat je slechts op je vingertop hoeft te Silicon Valley. Een begrip in de Verenigde Staten en ver daarbuiten, al zal je de naam op geen enkele landkaart van Californië aantreffen. Een lint van campus-achtige industrieparken, dat in Palo Alto begint en 40 kilometer naar het zuiden doorloopt tot in San Jose. Eens was het de Betuwe van Californië met uitgestrekte boomgaarden vol abrikozen, pruimen en kersen. Nu bloeit er een micro-elektro nische industrie die haar weerga in de wereld niet heeft. Silicon Valley telt ruim duizend bedrijven en be drijfjes die zich rechtstreeks of indirect met elek tronica bezighouden. Daarin werken naar schatting 340.000 mensen. Dat is meer dan de helft van de beroepsbevolking van Santa Clara County, het ge west dat de vallei omvat. Vooral de laatste tien jaar is de ontwikkeling er zo stormachtig snel gegaan, dat men nu in Sili con Valley geen kant meer op kan. Er is woningnood. Er is personeelsgebrek. Er is geen grond meer voor nieuwe fa brieken en kantoren. Kortom, de vallei is vol. Verdere expansie moet elders plaatsvinden. Dat gebeurt trouwens al. Zo zet Intel zijn volgende fabriek in Oregon op en Signetics doet dat in Nieuw- Mexico. Weer andere onder nemingen vinden in Texas, Colorado en Arizona de ruimte die zij in Californië moeten missen. En er zijn er ook die vestiging in Europa overwe gen. Het is als met een rijpe vrucht die openbarst: de zaden springen her en der weg. In Nederland hoopt men dat een paar van die zaadjes in Twentse, Brabantse of Limburgse bodem zullen vallen. Maar ook de Belgen, Marokkanen, Engelsen, Schot ten en vooral de Ieren azen er op. Trouwens, in Amerika zelf zijn er staten zoals Maryland en Oregon die in Silicon Valley driftig werven. In Colorado heeft men zich gehaast om Co lorado Springs om te dopen in Silicon Mountain, sinds Hew lett-Packard en Ampex er ves tigingen hebben. Er wordt dus van alle kanten hard getrokken aan de uit haar jasje gegroeide elektronica-indus- trie in Silicon Valley. Waarom? Wat maakt haar zo begerens- waard? Het sterkst tot de verbeelding spreekt natuurlijk het feit, dat het hier om een industrie gaat die enorme groeimogelijkhe den heeft: de vraag naar haar produkten blijft immers nog steeds groter dan het aanbod, hoe snel dit ook toeneemt. Daardoor komt het ook dat de ze industrie tot dusver aardig recessie-bestendig blijkt hoewel dit jaar „slechts" een groei van 30 procent wordt verwacht, terwijl die vorig jaar nog bijna 50 procent be droeg. Geen fabrieken Silicon Valley ziet er nauwelijks als een industriegebied uit. Geen rokende schoorstenen. Geen bergen afval. Geen sta pels voorraden. Geen fabrieken als kazernes of loodsen met lange produktielijnen. Inte gendeel. Meestal bestaat een chipfabriek uit een samenstel van fabriekjes die op bijna la- boratorium-achtige schaal werken. Bijna alle bedrijven zijn gehuisvest in lage, door gaans vriendelijke en soms zelfs fraaie gebouwen, omge ven met veel groen en bloemen. Dat is dus nog een factor die deze bedrijven aantrekkelijk maakt: het is een relatief scho ne industrie, in elk geval zo voor het oog. Maar het belangrijkste motief is toch wel geformuleerd dooi een aantal Amerikaanse eco nomen. Zoals staal en olie de sleutel-ingrediënten zijn ge weest van de moderne geïndus trialiseerde samenleving, zo zullen volgens hen chips, com puters en robots de hoofdrol spelen in de zogenaamde in formatiemaatschappij die aan staande is. Of een land ontwik keld mag heten of niet, zal aan het eind van deze eeuw worden beslist door de omvang en het niveau van zijn elektronische industrie, menen zij. Moet Voor Nederland geldt dus dat micro-elektronica moet. Net als melk. Wil het zijn economische gezondheid op peil houden. Maar het zal niet meevallen om ergens in Nederland, op welke bescheiden schaal ook, Silicon Valley te imiteren. Enschede droomt ervan, Eindhoven ook, wie weet wie nog meer, maar erg veel verder dan dromen en De fabrieken zien er uit als villa verkennen en proberen te wer ven is men nog niet gekomen. Misschien is er ook wel meer voor nodig. Kijken we naar Amerika, dan zien we dat daar óf bijzondere omstandigheden óf bijzondere inspanningen de opkomst van de halfgeleider industrie hebben mogelijk ge maakt. De chipindustrie in het zuiden van de staat Californië - zowel bij Los Angeles als in Orange County vindt men concentra ties van enkele honderden be drijven - is vooral ontstaan als ondersteuning van de lucht- en ruimtevaartindustrie. Defen sieopdrachten hebben belang rijke impulsen gegeven. Anders is het in het noorden ge gaan. Daar zat geen Lockheed of Northrop. Daar zat wel - aan de Stanford Universiteit in Palo Alto - een hoogleraar, Fred Terman, die al voor de Tweede Wereldoorlog zijn best deed de „brain drain" naar het oosten van de States af te rem men. Zo moedigde hij in 1934 twee berooide studenten van hem aan om voor zichzelf te be ginnen: Bill Hewlett en Dave Packard, nu de rijkste mannen in Silicon Valley, ieder goed voor een miljard dollar. Na de oorlog bleef Terman on vermoeid ijveren voor de ont wikkeling van een technolo gisch hoogwaardige industrie in de regio. In de jaren vijftig kwam hij op het lumineuze idee een deel van de uitgestrek te landerijen van Stanford te bestemmen voor industrie. Nu nestelen in dit voorbeeldig aangelegde park 65 bedrijven - vaak met hun hoofdkwartier of research- en ontwikkelings centra - met samen 17.000 werknemers. Enkele bekende namen: Hewett-Packard, Va- rian, IBM, Fairchild, Kodak en Xerox. De universiteit van Stanford heeft ongetwijfeld een uiterst belangrijke rol gespeeld in het ontstaan van Silicon Valley. Maar minstens zo gewichtig is het aandeel geweest van ban ken en kapitaalkrachtige parti culieren. Risico's Amerikanen hebben de naam materialistischer te zijn dan de meeste Nederlanders. Inder daad behoren „money" en „dollar" tot de meest gebezigde woorden in hun conversatie. Maar al maken ze er geen ge heim van dat geld belangrijk voor hen is, ze zullen het zeker niet angstvallig bewaren in een oude kous en ook niet gauw la ten verpieteren op een spaarre kening. Integendeel, ze durven er risico's mee te nemen. Dat is volgens Leiand Levy, effectenmakelaar in Palo Alto, een van de hoofd oorzaken waardoor de micro- electi-onica in Silicon Valley zo n grote vlucht heeft kunnen Grote beleggers - banken, pen sioenfondsen, verzekerings maatschappijen - steken hun geld in grote ondernemingen, particuliere beleggers in kleine bedrijven, althans bedrijven die klein beginnen. En het zal ze een zorg zijn dat ze jarenlang weinig of geen dividend krij gen, doordat het bedrijf zoveel mogelijk winst inhoudt om een snelle groei te kunnen financie- Dat willen ze immers juist: Hoe sterker het bedrijf groeit, hoe waardevoller hun aandeel wordt. Tot de jonge onderne ming een omvang bereikt die de begeerte opwekt van een van de elektronifche giganten. Daar zijn de meeste beleggers op uit, aldus Levy, om na vijf of tien jaar een grote slag („big hit") te slaan. Levy's job is vooral het adviseren van particuliere beleggers. Ge noeg keuze in een gebied waar volgens Robert Conell twee, drie jaar geleden elke werkdag zich een nieuw bedrijf presen teerde: 250 per jaar. Nu zullen dat er 150 tot 200 zijn schat hg. Ruwweg 20 procent overleeft. De kans dat je als leek op het schuiven om je hartslag te meten. Het dingetje moet nu nog 120 doilar opbren gen, maar volgens Knock zal het mettertijd niet meer dan vijf dollar hoeven te kosten. Iets heel andOrs: een vertaalcomputer die het in een vreemde taal ge vraagde woord correct uit spreekt. De Nederlandse fysicus Jan Smits, tijdelijk verbonden aan de afdeling elektro techniek van de Stanford- universiteit, houdt zich daar bezig met de ontwik keling van een instrumen tje om de druk van de her- senvloeistof te meten. Het wordt zo klein, vertelt hij, dat het op verschillende plaatsen in de hersens kan worden geimplanteerd zonder enige schade aan te richten. Het metertje is be doeld voor mensen met tu mor, zodat artsen tijdig kunnen weten wanneer moet worden geope reerd. Ook hij acht het zeer denk baar, dat mettertijd blin den elektronische „ogen" krijgen. Trouwens, een kunsthart en kunstnieren behoren volgens hem ook tot de mogelijkheden. „We staan met de toepassingen van de micro-elektronica nog maar aan het begin", zegt Smits. „De grenzen van wat met micro-elek tronica kan worden be reikt, zijn heel ver weg". verkeerde paard wedt, is dus groot. Connell is manager van de Ame rican Electronics Association (AEA), een federale organisatie waarbij 1300 ondernemingen zijn aangesloten met in totaal anderhalf miljoen werkne mers. Het opzetten van een produktiebedrijfje is wel moeilijker geworden, vertelt hij, er is nu veel meer geld mee gemoeid dan vroeger. Maar nog steeds is het zo, dat wie een beetje doortimmerd plan heeft, weinig moeite zal hebben de fi nanciering rond te krijgen. „Banken en beleggers kijken zelfs voortdurend uit naar in genieurs met een goed project om daar geld in te steken". Kenmerkend voor de situatie in Californië is het grote aantal hechte dwarsverbindingen: tussen universiteiten en be drijfsleven en onderzoekinsti tuten, tussen individuele hoogleraren en ondernemin gen, tussen bedrijven onder ling ook. Het komt meei malen voor, dat een grote onderne ming een werknemer die een helder idee heeft en voor zich zelf gaat beginnen, financiële steun geeft in plaats van hem boos aan te kijken. Succesverhaal Een van de laatste succesverha len, vertelt Connell, is dat van Apple Inc. in Cupertino, ook in Silicon Valley. Twee hobbyis ten knutselden vier jaar gele den een huiscomputer in el kaar. Een commerciële man zag het ding en zei: „Maak er 25 en ik verkoop ze voor jullie". De twee deden een kampeer- bus en nog wat andere per soonlijke eigendommen van de hand om een startkapitaaltje te hebben, en zie, onlangs kon het Apple-duo melden al voor 100 miljoen dollar computers aan de man te hebben ge bracht. De moraal: „Voor een bedrijf dat blijft steken bij een jaaromzet van 15 miljoen dollar is in deze wereld van reuzen geen plaats. Je moet groeien om te slagen' aldus Connell, „en wie vol doende is gegroeid en dan zijn zaak verkoopt, is rijk. Zo een voudig is dat". Californië telt erg veel welgestel de lieden, weet effectenmake laar Levy, mensen die zo ruim in hun middelen zitten, dat ze zich forse financiële risico's kunnen veroorloven zonder hun levensstijl in de waag schaal te stellen. Het innova tieproces in de micro-elektro nica wordt dan ook niet geremd door geldgebrek: er is altijd wel een kapitaalkrachtige particu lier die een gokje wil wa gen. Het economisch wonder van Californië. Zo noemt men wat zich de afgelopen kwart eeuw heeft voltrokken in Silicon Valley (Sili cium Vallei), waar zich in steeds sneller tempo een chip- en compu terindustrie heeft ontwikkeld, waarvan de produkten binnen tien jaar ook ons leven drastisch zullen veranderen. Het is een indus trieel wonder dat tot de verbeelding spreekt: Nederland is een van de Europese landen waar men wil proberen Silicon Valley op klei nere schaal te imiteren. Verslaggever Frits Koffijberg toerde bijna drie weken rond door "chips"-land.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19