Fibak spot met reputatie van Gerulaitis Favoriet André Moedig al ten onder in series Deen Bent Larsen: ander hotel, betere score Theo Smit blijft in het zadel OVERBEEKE SIMPEL LANGS WONG CHUNG Uitslagen Wimbledon MORGEN ZAL HET WEL GAAN SNEEUWEN WOENSDAG 2 JULI 1980 BOSKOOP - De tweede "etappe" van de profzesdaagse, een crite rium over honderd kilometer in Boskoop, is gisteravond een prooi geworden voor de sterk koersende Jos Lammertink. De HB-coureur onderstreepte het controlerende rijden van zijn ploeg door op de eindstreep de voor de eindzege favoriete Gerrie van Gerwen met een banddikte verschil te kloppen. Zowel Lammertink, die zijn vierde seizoensoverwinning behaalde en bij de nationale kampioen schappen nog zesde werd, als Van Gerwen toonden zich ook bij de tussentijdse bonificatiespurts in Boskoop sterk, waardoor zij op de tweede dag hoog in het klas sement zijn gekomen. Theo Smit, die zijn Oranje-leiderstrui met verve verdedigde, voert dat klas sement echter met royale voor sprong aan. Lammertink werd winnaar van een levendige koers, die na 25 kilo meter zijn eerste serieuze ont snapping kende. Naar later bleek zou het ook een beslissende vluchtpoging zijn. waar zich vier rijders voor meldden: Lammer tink, Van Gerwen, voormalig amateurkampioen Tak en Mak. Deze vier bouwden een voorsprong van ruim een minuut op, maar zouden toch niet uit de greep van een achtervolgend kwartet blij ven. Op driekwart van de wed strijd voegde de ijverige Theo Smit zich bij hen. De Badhoeve- dorper had gezelschap van Ha vik, Griep (gedrieën bepaalden zij het verloop van de eerste etap pe) en Adrie van Houwelingen. Ad Tak trachtte in z'n eentje nog wel aan die kopgroep te ontko men, maar zijn solo duurde slechts drie ronden. Echt acht man zijn' er op kop nooit gekomen, want toen Tak weer in gehaald was, moest Van Houwe lingen, die met materiaalpech te kampen kreeg, zich onvrijwillig laten terugvallen. De broer van Adrie, Jan, was gisteren ook niet erg fortuinlijk. Bij een scherpe bocht in het parcours, omzoomd door zo n duizend toeschouwers, raakte hij met een pedaal de grond, waardoor hij de macht over het stuur verloor en met fiets en al in een aangrenzende sloot terecht kwam. Achter de zeven leiders werd in de slotfase nog fel gejaagd. Zonder succes, want de marge met een groep onder leiding van Piet van Katwijk, al tweemaal eerder win naar in Boskoop, bleef toch altijd groter dan tien seconden. Jos Lammertink, in de wetenschap Theo Smit dat een rasspurter als Smit hem van de winst zou kunnen afhou den, besloot met nog een ronde te gaan wijselijk voor een solo. Hij kon wegkomen uit de groep, maar werd fel achterna gezeten door Van Gerwen en daarachter Tak. Lammertink redde het stuk net; Tak ging enkele seconden na Van Gerwen als derde over de streep. Uitslag Boskoop: 1. Jos Lammer tink 100 km in 2.13.28, 2. Gerrie van Gerwen, 3. Ad Tak, 4. Theo Smit, 5. Martin Havik, 6. Ton Griep, 7. Ger Mak, 8. Bert Pronk, 9. Nico van Hest, 10. Theo Gevers. Klassement (na 2 dagen): 1. Theo Smit 36 pnt, 2. Martin Havik 27,3. Jos Lammertink 26, 4. Ton Griep 25,5. Gerrie van Gerwen 24. 6. Ad Tak 14, 7. Piet van Katwijk 14, 8. Adrie van Houwelingen 12, 9. Jan Aling 11, 10. Wilfried Wesemael PAGINA 15 LONDEN (GPD) - Het mini-programma, dat gisteren op Wimbledon werd gepresenteerd, bleek uiteindelijk toch nog een stunt van de eerste orde te bevatten. Vitas Geru laitis, verliezend finalist dit jaar in Parijs tegen Borg, en in Londen als vierde geplaatst, werd in de achtste finale tussen de buien door afgedroogd door Wojtek Fibak. achterstand van 15.40 op zijn op slag, zo had hij zich ook al met veel wilskracht in de eerste ronde van het toernooi door de moei lijkheden heengeslagen in zijn ontmoeting tegen Mark Ed- mondson. Fibak moest toen drie matchpunten opruimen, voordat hij in vijf sets won. Laatbloeier Na eerst op schrier onoverbrugbare achterstand te hebben gestaansloeg de Pool Fibak gisteren x keihard toe in Wimbledon. Vitas Gerxdaitis was het slachtoffer De 27-jarige Pool liep in de partij, die maandag al van start was ge gaan, een achterstand op van 3-6, 4-6.1-2 en 0-40, maar dat kon hem er niet van weerhouden om zijn zoveel hoger aangeslagen Ame rikaanse tegenstander alsnog te overvleugelen. Fibak won uit eindelijk met 3-6, 4-6, 6-3, 6-3, 8-6 en moet nu via Brian Gottfried zien door te dringen tot de halve eindstrijd, waarin titelhouder Borg al bij voorbaat een plaats had gereserveerd. Fibak behoort in het tenniswe- reldje tot het selecte groepje, dat bepaald geen eenzijdige belang stelling kan worden verweten. Hij spreekt zes talen. Pools, Rus sisch, Tsjechisch, Duits, Frans en Engels. Fibak heeft zich inmiddels gemani festeerd als een speler met een IJ zersterke mentaliteit. Zoals hij zich bij de stand 6-6 in de beslis sende set niets aantrok van een ARNHEM (GPD) - Het tweede optreden van de Leidse rolstoelatleet André Moedig op de Olympische Spelen voor Gehandicapten is niet op rolletjes verlopen. De45-ja- rige Moedig, die na de Paralympics zijn carrière wil gaan afbouwen, sneuvelde al in de series op de 400 m, terwijl zowel zijn coach Alex van den Bovenkamp als hij zelf op een finaleplaats hadden gerekend. „Het leek wel of ik mijn armen niet meer kon bewegen bij de laatste bocht", was zijn eerste reactie. En toen zijn coach hem meedeelde dat hij bij 1 min. en 26 sec. (offi cieel werd 1.25.4 genoteerd) had ingedrukt, stelde de atleet teleur gesteld: „Dat is ronduit slecht. Ik was juist van plan om mijn Ne derlands record, dat op 1.22,5 staat, te verbeteren". Aanvankelijk had Moedig goede vooruitzichten op een van de zes finaleplaatsen. Voor zijn doen startte hij ook sterk. „Daar had ik me ook helemaal op voorbereid, want eerder veroorzaakte ik op de Spelen op de 100 m een valse start". Het De Bataven-Leidenlid was evenwel niet bestand tegen de sterke eindsprint van de Au straliër Nugent en de Zwitser Gilomen, die beiden hot olym pisch (1.25.0) en wereldrecord (1.21.3) ruimschoots verbeterden. De 1 min. en 14,3 sec. die de Au straliër Alps in een voorgaande serie had genoteerd, werd echter niet door hen overtroffen. Moedig kon na afloop al snel zeg gen wat de oorzaak van zijn te- ARNHEM (ANP) - De internatio nale sportorganisatie voor ge handicapten (ISOD) heeft in Arnhem besloten de organisatie van de Olympische Spelen voor gehandicapten van 1984 toe te wijze" ,jan de Verenigde Staten. Evenals de spelen voor validen zullen de Paralympics in Los An geles worden gehouden. leurstellende prestatie was. „Twee weken voordat de Spelen begonnen, moest ik me al melden bij de Oranje-kazerne in Schaas- bergen. Dat is veel te vroeg, want daardoor werd mijn trainings schema totaal ontregeld. Op de atletiekbaan op Papendal waren overdag steeds wedstrijden, waardoor ik noodgedwongen steeds op de weg moest trainen. Ik kon me vanaf de 17e juni alleen op de openbare weg wat losrij- den. Maar ik was gewend mini maal anderhalf uur per dag inten sief te trainen op de baan. Dat is niet de enige oorzaak. De eerste week heb ik me ook verschrikke lijk verveeld. M'n vrouw had m'n De atleten vragen het uiterste van zichzelf en stortten dan ook vaa k na d •indstreep tegen de grond. Op de foto zijn twee deelnemers van de 800 r xoor spastici xwlkomen uitgeput door de knieën gegaan. 10. WIM VAN WANROOY VOORSCHOTEN - Weliswaar ging het ten koste van een kruiwagen aan zweetdruppels maar tenslotte kon er gisteren, na diverse plensbuien, op het tennispark van Forescate verder worden gespeeld. De nummer twee geplaatste Bub van der Zee kwam laat op de avond tegen William de Jong nog in moeilijkheden. De Leidenaar verloor de eerste set met 3-6 en een verrassing hing in de lucht. Van der Zee herstelde zich echter tijdig en schreef via 6-4 en 6-2 de partij op zijn naam. Dat deed ook Bob Overbeeke, die Wong Chung in een eenzijdige partij deklasseerde: 6-0, 6-2. Ook Jan Willem Bruin, de winnaar van het toernooi vanTEAN, ondervond weinig tegenstand. Peter Bauw werd via tweemaal 6-1 het toernooi uitgekegeld. Edwin Mosch gaf Johan Vis in de tweede set volwaardige tegenstand en won, na de eerste set verloren te hebben, met 1-6. Vis bleek in de beslissende set over wat meer routine te beschikken en zegevierde met 6-4. In het damesenkel B gaf de Katwijkse revelatie Marijke Guyt Marleen van der Mijn het nakijken: 6-1, 6-1. Sandra Witkamp versloeg Anja Aker boom. wagen, waardoor ik ook niet wegkon". De voornaamste reden echter is, volgens Moedig en bondscoach Van den Bovenkamp, dat de tijd die Moedig werd gegund om zich te specialiseren op de olympische nummers 100, 200 en 400 m te kort was. „Dat lange werk vind ik veel leuker", vertelt Moedig. „Op de 800 en 1500 m kun je een slech te start goedmaken. Ik heb alleen de pech dat in mijn klasse inter nationaal die afstanden niet wor den verreden. Pas na de Para lympics wordt dat veranderd. Alleen ik maak dat niet meer mee. Ik ga het rustig aan doen. De atletieksport vergt te veel tijd van me. Er zijn dagen bij dat ik m'n kinderen amper zie". De beslissing van Moedig is door zijn sportgenoten en zijn coach met weinig gejuich ontvangen. „Omdat", aldus Moedig, „er nog steeds een verbetering in mijn prestaties waarneembaar is. Van een stilstand is nog geen sprake. Bovendien ben ik op de 100 m na in het bezit van alle nationale re cords". De defensie-ambtenaar kon echter zijn reputatie niet waarmaken. „Dat is inderdaad teleurstellend gezien mijn capaciteiten. Maar ik lig er niet wakker van. Daar heb ik bovendien ook geen tijd voor, want ik moet me al weer voorbe reiden op de wedstrijd van van daag." (woensdag - red.)". Dan staat de 200 m voor Moedig op het programma. Zijn optimisme heeft na de mindere prestatie blijkbaar geen deuk opgelopen, want Moedig rekent ook op die afstand op een finaleplaats. Coach Van den Bovenkamp ziet het na gisteren wat somberder in. „Wij krijgen weinig internatio nale informatie door. We waren tot aan de Spelen alleen op de hoogte van de wereld- en olympi sche records, bijgewerkt tot en met december 1979. Blijkbaar is daarna veel veranderd." Volleyballers in eindstrijd ARNHEM (ANP) - Het Nederlands zitvollevbalteam heeft zich giste ren in de Rijnhal geplaatst voor de finale van het Olympisch toer nooi voor gehandicapten. In de halve eindstrijd werd Finland in drie sets verslagen. Na een enerverende eerste set (20-18) was het verweer van de Finnen gebroken: 15-0 en 15-5. De Nederlandse ploeg zal vrijdag in de finale uitkomen tegen de win naar van Zweden-Joegoslavie. In het Vallei-bad te Veenendaal was de medailleoogst dit keer ui terst beperkt. Han Heynen was de enige zwemmer die in de prij zen viel. D 24-jarige Hoogevener zegevierde op de 100 meter vrije slag voor verlamden in 1.10.72 sec. een verbetering van het we reldrecord dat hij 's ochtends in de series had gevestigd. Beide moeizaam verkregen over winningen schreef Fibak toe aan zijn consciëntieuze voorberei ding op gras: „Daardoor heb ik het geluk zowel tegen Edmond- son als tegen Gerulaitis kunnen afdwingen Het gevolg was dat Fibak voor het eerst in vijfjaar op Wimbledon wist door te dringen tot de kwartfinale. In 1978 reikte hij tot de vierde ronde. Fibak is met zijn 27 jaar dan ook de laatbloeier, die pas als dertienja rige is gaan tennissen en zich eerst als 20-jarige serieus met de ze sport is gaan bezighouden. Ze ven jaar geleden stond hij op een kruispunt van wegen en kon hij kiezen tussen een carrière als dokter, advocaat of proftennis- Fibak: „Ik heb gekozen voor het tennis, omdat in 1973 de nummer 100 van de wereldranglijst al bij na 15.000 dollar per jaar verdien de. Voor een Pool was dat inder tijd al heel wat". Fibak waagde en won. Na een half jaar prijkte zijn naam al bij de top- honderd en 1979 sloot hij af als vijftiende, goed voor het voor Polen astronomische bedrag van 234.694 dollar. Van dat totaal hoeft Fibak jaarlijks slechts 10.000 dollar af te staan aan de Poolse tennisfederatie, die die fooi in de opleiding van de eigen jeugd steekt. Verder heeft Fibak zich verplicht om voor Polen in het Davis-Cuptoer-nooi uit te ko men, al wordt in voorkomende gevallen wel degelijk de nodige soepelheid betracht. Toen hij een keer aan het veel lucratievere toernooi van WCT in Dallas wilde deelnemen, mocht hij de inter land tegen Italië laten schie ten. Fibak heeft overigens wel een hard gevecht met zijn bond moeten le veren om zover te komen. Aan vankelijk werd in hem bepaald geen ambassadeur gezien. De fe deratie beschouwde de buiten landse toernooien lange tijd als een beloning voor degenen, die LONDEN - De uitslagen van dinsdag gespeelde partijen om de Wimbledon- kampioenschappen zijn: Damesenkelspel: kwartfinales: Evonne Cawley-Goola- gong (Aus) - Wendy Turnbull (Aus) 6-3 6-2, Tracy Austin (Vst - Greer Stevens (Zaf) 6-3 6-3, Martina Navratilova (Vst)- Billie Jean King (Vst) 7-6 gestaakt. Herenenkelspel Vierde ronde: Peter Fleming (Vst) - On- ny Parun (Nwz) 6-3 6-2 6-7 7-6, Wotjek Fibek (Pol) - Vitas Gerulaitis (Vst) 3-6 4-6 6-3 6-3 8-6. Jimmy Connors (Vst) - Hank Pfister (Vst) 6-4 5-5 gestaakt. Damesduhbelspcl: Derde ronde: Barker/Kiyomura (Gbr Vst) - Newton/Walker (Nwz/Aus) 7-5 7-6, Stóve/Shriver (Ned-Vst) - Jones/ Mores (Vst) 6-0 6-0. Herendubbelspel Tweede ronde: Curren/Denton<Zaf/Vst) - Tim en Tom Gullikson (Vst) 2-6 6-3 4-6 6-2 6-2, Ralston Tanner (Vst) - Johnsto- ne/Whitecross (Aus) 6-3 3-6 6-1 6-4, Sandy en Gene Maver (Vst) - Riessen Stewert (Vst) 5-7 7-6 6-2 6-1. Derde ronde: Gunthurd-McMillan (Zwi Zaf) - Andrew en John Lloyd (Gbr) 6-1 6-2 6-4. Gemengd dubbel Eerste ronde: Billie Jean King'Stockton (Vst) winnen zonder te spelen van Vivia- na Segal (Arg) - Gomez (Ecu), Kathy en Brian Teacher (Vst) - winnen rondt i te spelen van Katy Jardan-Rennert (Vst). (Van onze schaakmedewerker John van der Wiel) AMSTERDAM - In vier ronden IBM-schaaktoernooi heeft we reldkampioen Karpov nog maar weinig laten zien. Drie inhoudlo ze remises en een overwinning konden worden genoteerd, met de kanttekening dat zijn winstpar tij tegen Van der Wiel bepaald onnodig tot stand kwam. Maar in het Cresthotel te Amsterdam valt elke dag voldoende te beleven, omdat naast de kroongroep van acht spelers ook een grootmees- tergroep en een meesterg roep slag leveren. daarna niets meer. In januari dit jaar kxvam plotseling een persbe richt. uit, waarin de IBM-chrectie meedeelde de sponsoring van het schaaktoernooi stop te zetten, om zich aan andere sporten te wij den. Er zal nog een soort af- scheidstoernooi plaatsvinden, met winnaars van de voorgaande jaren en daarna is het voor bij. Onthutsing in de Nederlandse schaakwereld .omdat het toernooi elk jaar uitstekend draaide en veel belangstelling trok. Boven dien kon iedereen meespelen in lagere groepen. Onthutsing ook bij het toemooicomitédat even verrast als de rest van de wereld in kennis xverd gesteld van het be sluit en aldus voor een voldongexi feit kxvam te staan. Maar dit jaar is er nog spanning volop, bijxworbeeld om de eerste plaats in de kroongroep. Karpov, Hort en Dolmatov staan op 2.5 punt. en Timman voegde zich daarbij door zijn afgebroken partij tegen Dolmatov in winst om te zetten. Desalniettemin is de goede klasserixxg van Dolmatov opvallend. De jonge Rus speelt als een sterke grootmeester en heeft een behoorlijke kans om met 7.5 uit 14 zijn tweede grootmeesterre- sultaat te scoren. In de eerste ronde won hij van Lar sen, die als een kind speelde. Lar sen startte allerberoerdst, want ook in de tiveede ronde verloor hij in no time van Ribli. Larsen klaagde over slaapgebrek wegens het geluid.dat de aircondition ing opzijn kamer maakte en zit nu in een ander hotelhetgeen aan zijn score te merken is. Ribli, op papier de één na sterkste, heeft al twee nullev. moeten slik ken. hi de eerste ronde ging hij tegen Hort vrij onnodig door zijn vlag in gewonnen stelling en le gen Van der Wiel verloor hij in een curieuze partij. Het gekke was namelijk dat deze partij maar liefst 27 zetten lang gelijk was aan de partij Van der Wiel- Balion uit het Nederlands kam- Mijn vuurproef tegen de sterkstexi van de wereld is tot dusver nogal wisselend verlopen. Tegen Kar pov verspeelde ik een zekere remi se. tegen Dolmatov kwam ik na een gunstig openingsverloop in grote moeilijkheden en juist toen de situatie hopeloos werd. liet hij me ontsnappen en xverd het in derde zitting nog bijna remise. Alleen door Larsen werd ik kansloos verslagen met een fraaie offercombinatie In de groot meesterg roep trekt tot dusver Bohm de meeste aandacht Hi? is inmiddels al 33 punt en tivee incidenten rijker. Tegen de Tsjechische favoriet Smejkal stond hij duidelijk verloren, maar de Tsjech verkeerde in grote tijdnood en gooide in zijn zenu- iven allerlei stukken om. Vervol gens wilde h ij een zet doen zonder de juiste stelling weer opgezet te hebben, zodat zijn klok weer met een werd ingedrukt, waarna zijn vlag viel. Protesten van Smejkal hielpen natuurlijk met meer. Ook de andere Nederlanders doen het goed in de grootmeester groep. Met name geldt dit voor Ree. Lan- geweg en Ligterink. die 23 punt vergaard hebben, terwijl de bui tenlanders op papier zeker niet zwakker zijn. hun bijdrage hadden geleverd aan de team-wedstrijden. Omdat Fibak niet voor wedstrijden om de Kings Cup wilde trainen, be landde hij tijdelijk op dood spoor. Pas toen de bond kon worden overtuigd van de waarde van de publiciteit waarvoor Fibak zou kunnen zorgen, werd een com promis bereikt en gingen de Poolse tennisbestuurders en de minister van sport overstag. Fi bak: „Ik kan nu doen en laten wat ik wil. Ik heb goede financiële af spraken gemaakt zodat er geen enkel probleem meer is". De dubbelspelpartner van Tom Okker geniet nu zelfs zoveel po pulariteit in Polen dat hij politie- escorte krijgt, wanneer hij voor de verai dering eens niet in de Verenigde Staten is. En dat ter wijl hij volgens de normen van een communistisch land toch de kapitalist is die een huis in Polen heeft, een appartement in New York en een imponerende bank rekening. die na de overwinnin gen in Daytond, New Orleans en Sao Paolo dit jaar aanzienlijk is gegroeid. Fibak zit dan ook dui delijk in de lift. Afgaande op de wijze waarop hij zich van Geru- 'aitis ontdeed, is hij hard op weg naar de top-tien. Fibak: „De kans dat ik de halve finale bereik, is erg groot. De laatste drie keer dat ik tegen Gottfried heb gespeeld, heb ik van hem gewonnen". LONDEN (GPD) - Het tennis toernooi van Wimbledon wordt dit jaar onder zulke barre weersomstandigheden afgewerkt dat de Amerikaan John McEnroe dinsdag op merkte: „We hebben hier nu alles meegemaakt, morgen zal het wel sneeuwen". De temperatuur is dan ook ge daald tot ongeveer tien gra den. Het improvisatiever mogen van de organisatoren is blijven steken op nul komma-nul. Hoewel de pro grammamakers als excuus kunnen aanvoeren dat zij door de overvloedige regen voor grote problemen wor den geplaatst (van de dub belspelen kwam dinsdag erg weinig terecht), zou het hen niet misstaan als zij met de belangen van sommige spe lers wat meer rekening zou den houden. Hoewel de partij Fleming-Pa- run maandag bij de stand 6-3, 6-2, 6-7, 6-6 nog maar enkele slagen verwijderd was van het slot (Fleming leidde in de tiebreak met 4-1), prakki- zeerde de organisatie er niet over om het restant van het duel als openingsnummer op het centre court te zetten, maar op de heel wat slechte re bijbaan 14 te laten staan. Het gevolg was dat beide spelers zes uur moesten wachten, alvorens Fleming in twee minuten naar 7-4 kon afwikkelen. De Amerikaan treft nu in de halve finale zijn dubbelspelpartner John McEnroe die de tweede kwa lificatiespeler, de Zuidafri kaan Curren, pas in de ver lenging van de derde set wist t. verslaan: 7-.», 7-6, 7-6. De andere kwartfinales gaan tussen Borg (hij won spelen derwijs met 6-1, 7-5, 6-2 van Taroczy) en Gene Mayer, tus sen Fibak en Gottfried en hoogstwaarschijnlijk tussen Connors en Tanner. Connors leidt tegen Pfister met 6-4 en 5-5 (na 4-1). Bij de dames was eenzijdig heid troef Chris Lloyd-Evert gaf nieuwkomer Andrea Jaeger les (6-1,6-1) in een par tij waarin Lloyd met haar routine aantoonde, dat kin derarbeid in het tennis niet altijd adelt. Evonne Cawley had geen moeite met haar landgenote Wendy Turnbull (6-3, 11 en Tracy Austin maakte haar hoge notering waar door Stevens met tweemaal 6-3 te kloppen. In de halve finale komt Austin nu uit tegen Cawley en zal Lloyd vermoedelijk moeten optornen tegen Navratilova. Tegen King won zij de eerste set met 7-6, alvorens de ont moeting werd afgebroken. Navratilova kwam daarmee erg gelukkig weg. In dC tie break won zij namelijk met 8-6 na een tussenstand van 1-5.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15