Post: 'Ik aanvaard geen excuses' Felle krjfiek wmnaar oj) organisato Amerikaanse sportlieden krijgen toch nog wat Records voor Coe en Ovett 'Joop had er gewoon bij moeten zitten TOUR IN CIJFERS WOENSDAG 2 JULI 1980 SPORT PAGINA 13 OSLO (ANP) - Een half uur lang was de Brit Sebastian Coe gister avond in het Bisletstadion in Oslo viervoudig wereldrecordhouder. Hij had zojuist het wereldrecord op de 1000 meter gebracht op 2.13,40. Binnen zes weken verbe terde Coe vorig jaar de beste we reldtijden op de 800 meter, 1500 meter en de Engelse mijl. Een halfuur na de recordrace op de1 kilometer was de 23-jarige Coe echter al weer een wereldrecord kwijt. Toen liep zijn landgenoot en grote rivaal Steve Ovett 3.48,8 op de mijl, waarmee hij tweetien- de seconde sneller was dan Coe een jaar geleden, ook in het Bislet stadion. Onder luid applaus van de volle tribunes (22.500 toeschouwers) liep Coe tijdens zijn recordrace de 400 meter in 49,4 seconden en de 800 meter in 1.44,4. Hij lag toen zelfs 2,4 seconden binnen de re cordtijd van de Amerikaan Rick Wohlhuter. Daar bleef uiteinde lijk een halve seconde van over. "Ik was niet speciaal uit op een we reldrecord", zei Coe. "Mijn voor naamste doel was Willi Wuelbeck achter me te houden De 2.14,53 van Wuelbeck (tweede) betekende een nieuw Westduits record, John Walker bracht als derde het Nieuwzeelandse record op 2.16,57 en ook de Spanjaard Antonio Paez zorgde als vierde met 2.16,64 voor een nieuw natio naal record. Het was de derde •k Bernard Hinault klopt de moedige Hennie Kuiper op de meet. De i organisatie. i later felle kritiek uiten op.de maal dat Coe in dit stadion een wereldrecord liep. Vorig jaar was dat het geval met de 800 meter (1.42,33) en de Engelse mijl (3.49,0). Het wereldrecord van Steve Ovett was hét 21ste van dit seizoen. Hij bleef de Brit Steve Crame precies vijf seconden voor (3.48.8 tegen 3333). Gerard Tebroke eindigde op de 5000 meter als vierde in 1334,9. Hij bleef daarmee 132 seconden bo ven zijn eigen nationale record, maar was dit seizoen nog niet zo snel geweest. Winnaar werd. de Ier John Tracy in 13.282voor twee Japanners, Toshihiko Seko (1330,9) en Kunimitsu Ito (1334,6). LILLE (GPD) - Een afschuwelijke marteling. Dat was de strijd op de glibberige kasseipaden in de vijfde etappe van La Grande Bouclé. Meedogenloos, angstaanjagend en dramatisch was het gevecht, waarin het aan stukken ge scheurde peloton bovendien moest afrekenen met weers omstandigheden die van de etappe Luik-Lille een ge vaarlijke tocht maakten. De ploeg van Peter Post ging in deze helse slag ten onder. Tegenover de nederlaag van Zoetemelk, de onfortuinlijke Johan van de Velde, zwoe ger Henk Lubberding en Gerrie Knetemann, stond het ijzersterke rijden van een landgenoot-in-Franse- dienst. Hennie Kuiper rukte op naar de voorste gelederen van het klas sement, dat weliswaar aange- 1 voerd blijft door Rudy Pevenage, maar in welke rangschikking Bernard Hinault steeds nadruk kelijker zijn macht en aspiraties toont. De Caesar van de wegren- sport en de superfavorietom voor de derde achtereenvolgende keer de Tour te winnen, maakte in de laatste meters korte metten niet Hennie Kuiper. De heldenrol van de dag - waarin Ludo Delcroix op het laatst door een lekke band zijn winstkansen verspeelde - werd overigens gedeeld door Hi nault en zijn laatste metgezel len. Bernard Hinault, die als enige van de koplopers terug kwam na een lekke tube in het laatste uur, sprak ondanks de voor hem zo succesvolle dag een vernietigend oordeel uit over de organisatoren van 's werelds grootste wieier- evenement. „Het is absurd om een karavaan over wegen van dit kaliber te drijven", zei de Breton. „Ik heb reeds enkele jaren be weerd, dat zelfs een klassieker als Parijs-Roubaix niet meer tot de moderne wegrensport behoort. Voor een eendagskoers zijn er niettemin nog factoren die zo'n barre rit rechtvaardigen. In een etappewedstrijd liggen de zaken anders. Brute pech, waartegen LILLE (GPD) - Voor de Raleigh-ploeg van Peter Post lijkt het grote spel in de Ronde van Frankrijk uit. De vernietigende nederlaag, die kopman Joop Zoetemelk dinsdag in de duivelse rit over de kasseien van Noord-Frankrijk moest incasseren, is aangekomen als een verwoestende vuistslag van Mohammed Ali. De verslagenheid was enorm en het kostte moeite om via fraaie hersenspinsels de indruk te vestigen, dat Zoetemelk nog niet reddeloos verloren is. De grandeur van Post was op slag verdwenen. In zijn hotelkamer wenste hij rust. „Ik ben al vanaf vanmorgen half acht bezig. Ik ben nat. Ik wil in bad en gaan eten", klonk het, terwijl hij met een verkrampte glimlach zo vriendelijk mogelijk probeerde te blijven. Na enig aandringen kwam het hoge woord er toch uit. „Joop had erbij moeten zitten. Ik aanvaard geen excuses", zei hij nors. Maar vrij wel direct herstelde de Amstel- vener die felle uitval. „Ik weiger in paniek te raken. Anders zou den we vijf volle dagen pure bluf hebben gespeeld en ik wil niet alles overboord zetten. Twee-en- een-halve minuut is nog geen twee en een half uur". Post weigerde gevoel voor realiteit op te brengen. Zoetemelk slaag de er vorig jaar na zijn winst op de kasseien naar Roubaix al niet in Hinault te bedwingen. Hoe zou hij dan nu nog moeten toeslaan, terwijl het verlies op de ontke tende Breton alleen maar groter is geworden. De realiteit is, dat Zoetemelk niet geknipt is voor het beulswerk op de stenen. Hij kan er wel goed overheen dende ren, maar mist het sprinterslef om in de aanloop naar de slechte stukken met veel duw- en trek- werk een goede positie te v Wringend Een mening die werd gedeeld VOOR DF HELFT EEN T'JDRIL. 3 juli_7e etappe 65-en92km WASHINGTON (ANP) - Het Huis van Afgevaardigden van de Verenigde Staten heeft met overweldigende meerderheid (375-28 stem men) besloten medailles uit te reiken aan alle Ameri kaanse sportmensen die door de boycot Moskou moe ten missen. Besloten werd ongeveer 100.000 gulden uit te trekken voor het vervaardigen van de medailles (gold-plate) die zullen worden uitgereikt aan de 650 leden die het land in Moskou zouden hebben ver tegenwoordigd, wanneer er geen boycot-was geweest. De medailles zullen worden uitgereikt tijdens een plech tigheid op 30 juli voor het Capitool in Washington. De medailles, stelde het Con gres, dienen gezien te wor den als een onderscheiding voor de sportmensen die (te vergeefs) zo hard hebben ge traind. door wereldkampioen Jan Raas, op de onbegaanbaar verklaarde wegen tussen Luik en Lille in de rol van knecht opererend. „Zoe temelk is geen wringer. Toen de beslissing viel, reed ik op kop. Niet om een gat te forceren, maar op de keien rij ik met die bril lie ver vooraan. Dan zie ik nog wat. Ik raakte rechts van de weg in de kuilen en Hinault nam het com mando over. Toen ging het enorm hard en was er snel een enorm gat". Joop Zoetemelk verweerde zich. „De eerste drie keer ben ik steeds in tweede of derde positie op de kasseienstroken gekomen. Al leen de keer daarna was ik onge veer twintigste. Normaal gespro ken nog niet slecht, maar er viel étappe' Taktiek Hoewel volgens Raas geen enkele taktiek voor de rit was afgespro ken („Ik heb tenminste niks ge hoord"), besefte men verduiveld goed dat op weg naar Lille een grote slag kon worden geslagen. „Er lag een goede kans", vertelde Raas. „En Hinault is toch een keer plat gereden. Maar toen was Joop niet van voren. Hij had al tegen ons gezegd dat hij bang De kansen om Hinault te kloppen waren er dus wel, ailleen werd de angst van Zoetemelk om zich in het strijdgewoel te storten groter dan zijn drang om te winnen. Binnen de ploeg kan Zoetemelk voor zijn falen dan ook op weinig krediet rekenen. Er is geen ruim te voor excuses, die anderen wel kregen. Johan van de Velde bij voorbeeld, die zich leegvocht in het gekkenhuis op weg naar Lille. Twee keer lek en daarna gelost. De tweede keer kreeg hij een wiel van Raas. De wereldkampioen, die zich kon revancheren voor zijn pech in Parijs-Roubaix van de laatste jaren, stond zonder blikken of blozen zijn wiel af. „Daar had ik geen moeite mee. De afspraak was dat de mensen voor het klassement als Zoete melk, Van de Velde en Lubber ding beschermd zouden worden. Op zo'n moment "is het klasse ment dan ook belangrijker dan een etappewinst. Johan riep nog tegen me: rij maar door. Ben jij bedonderd, dacht ik, en ik gaf mijn wiel". Materiaal aas moest zelf lang op nieuw ma teriaal wachten. „Bovendien stond er zoveel druk op die band, dat ik als een gek over de stenen bonkte. Het schoot in mijn rug cn ik was gelijk gezien". Dat Raas zijn wiel afstond aan Van de Vel de, terwijl die dienst geen ren dement opleverde, deerde hem niet. Ook de nationaal kampioen bleef buiten schot. „Ik kan best begrijpen dat hy zich leeg heeft moeten rijden om terug komen. De eerste keer dat hij lek reed, lag het tempo enorm hoog". Genade voor Van de Velde, niet voor Zoetemelk. Wat Post betreft zal de taktiek voor de rest van de Tour niet veranderen. Zoetemelk dacht er net zo over. „Als je hier tijd wint heb je geluk gehad, als je meer terrein verliest is dat alleen maar pech. Misschien overkomt Hinault morgen wat mij nu is ge beurd". „De Tour is nog lang", is een standaard om er dan nog aan toe te voegen, dat er nog van alles kan gebeuren. Daarmee is hij tot nu toe vijf keer tweede gewor den. gat RIJSSEL - De uitslag etappe van de Ronde v de materiaalwagen Luik-Rijssel, luidt: kwam ertussen. Toen er iemand in de groep voor ons lek reed, konden we er niet meer langs", zei hij. Toch wilde hij niet zo ver _T --- gaan om de sehu.d van aun falen minuten en 22 seconden (gemiddelde snelheid 30,945 km-uur), 2. Hennie Kui- >udo volledig op het conto m vuii derlijk aanwezige materiaalwa- Guido gen te schuiven, j i uciviuja iDci-uuunruui) o.vt.iu, f. n" Yvon Bertin (Fra-Guimard) 8.05,33, 5. Guido van Calster (Bei-De Kimpe) 8.05,35, 6. Sean Kelly (Ier-De Kimpe». 7. „Normaal gesproken", betoogde Pierre Bazzo (Fra-Crepel), 8. Jean-Luc Zoetemelk, „zoü dat allemaal nog Vanden Broucke (Bel-Crepcl), 9. Jean- st. Ik Louis Gauthier(Fra-Danguillaume). 10. Jean-René Bemaudeau (Fra-Guimard), 14. Jan Jonkers (Ned-Lauwcrs). 20. Jo Maas (Ned-De Bruyne), 28. Henk Lub- niet zo'n ramp zijn ge we had Priem en Oosterbosch bij I en het gat was niet zo verschi ke,uk groot. Alleen he. leek we, SSSSSS ol de duvel ermee speelde. Kan (Ned-Post), 30. Miehei Pollenticr (Bel- het anders in de hel? Maar de De Kimpe), 37. Johan van der Velde klaagzang van Zoetemelk ein- (Ned-Post), 38. Rudy Pevenage z.t. als digde niet met die opeenstape- Van Calster 8.05,35, 39. Cees Priem ling van tegenslag. ,;Want zelfs D~"*4 Am dat allemaal gebeurt, hebben nog drie man van voren. Die kunnen toch redelijk afstoppen efrmoei er nog een mogelijkheid zijn om het gat dicht te rijden. Maar ook daar ging het helemaal mis. Van de Velde rijdt twee keer lek. Eerst geeft Van Vliet een wiel en valt terug, dan helpt Raas hem waardoor hij moet lossen en ten slotte gaat Van de Velde er zelf af'. De heksenketel barstte los toen de eerste hobbelige kinderkopjes zich aandienden. DaarVoor reed het peloton in wanteltempo over de asfvaltwegen. „Dat ging spon taan", stelde Raas. „We vertrok ken met regen en niemand had veel zin om er in te vliegen. Zoe temelk had dinsdagavond nog gezegd, dat hij had gehoord dat ze rustig over de stenen zouden willen rijden. Nou, dat ken ik. 8.11,20, 66. Jos Schipper (Ned-Lefevre) z.t., 76. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 8.11,24, 85. Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) 8.14,20, 99. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 8.17,51, 105. Hennie Stam- snijder (Ned-De Bruyne) 8.19,41,120. cn laatste Dominique Sanders (Fra-Teka) 8.26,30. De Spanjaarden Francisco Gal dos en Jesus Guzman uit de ploeg van Carrasco staakten de strijd. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot) 28 uur 2 min., 7 sec., 2. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) op 1 minuut en 4 seconden, 3. Bernard Hi nault (Fra-Guimard) op 3.23, 4. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 6.47, 5. Henk Lubberding (Ned-Post) op 7.06. 6. Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 7.11,7. Ronnie Claes (Bel-Godefroot) op 7.20, 8. Johan van der Velde (Ned-Post) op 7.48, 9. Jean-Luc Vanden Broucke (Bel-Crepel) op7.48,10. Jean-René Bernaudeau (Fra- Guimard) op 8.57, 14. Michel Pollcntier (Bei-De Kimpe) op 10.07, 23. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 12.02, 25. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 12.49, 26. Joaquim Agostinho (Por-Altig) op 13.50,49. Jos Schipper (Ned-Lefevre) op 18.27,53. Jan Jonkers (Ned-Lauwcrs) op 19.20. 61. Jan Raas (Ned-Post) op 20.25, 68. Bert Oosterbosch (Ned-Post) op 22.53. 75. Leo van Vliet (Ned-Post) op 24.34,85. Hans Langerijs (Ned-De Bruy ne) op 26.45, 99. Cees Priem (Ned-Post) op 31.38,104. Hennie Stamsnijder (Ned- De Bruyne)op33.14,120.en laatste Juan Pujol (Spa-Carrasco) op 58.09. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Guimard (Hinault, Bertin, Bernaudeau en Chas- sang) 32 uur 20 minuten en 1 seconde, 32 punten, 2. De Muer (Kuiper, Jones, Per- ret en Lcgeay) zelfde tijd, 44 punten, 3. Godefroot (Delcroix, Verlinden, Claes en Rudy Pevenage) 32.20,59, 7. Post (Lubberding, Zoetemelk. Van der Velde en Priem) zelfde tijd 133 pnt. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT: 1. Guimard 117 uur 10 minuten en 10 seconden, 2. Godefroot 117.15,29, 3. Post 117.16.09, 4. Crepel 117.25.54. 5. De Muer 117.26.25. 6. Danguillaume 117.33.58. KLASSEMENT OM DE GROTE BERGPRIJS: 1. Vanden Broucke 29 pnt, 2. Van Impe 17 pnt, 3. Jones 16 pnt, 4. Pollenticr 11 pnt, 5. Hinault 9 pnt. STAND KLASSEMENT DER JONGE REN: 1. Claes. 2. Van der Velde, 3. Ber naudeau. PUNTENKLASSEMENT: 1. Bazro 111 pnt, 2. Bertin 110 pnt, 3. Hinault 87 pnt. 4. Rudy Pevenage 86 pnt, 5. Raas 78 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner uit de vijfde etappe werd.toegekend aan Hennie Kuiper. niemand bestand is, kan in luttele seconden van een kanshebber een uitgeschakelde deelnemer maken. Klimmers hebben kans dat ze zo'n grote achterstand op lopen, dat ze niet eens meer aan de bergen hoeven te denken. En hoe moeten de Spanjaarden zich voelen op weggetjes, die nog uit vorige eeuw stammen?" Anders Het was een zelfverzekerde Hinault die deze woorden sprak, na een etappe waarin Rudy Pevenage ge le-trui drager bleef. Hennie Kuiper dacht er anders over. Hij liet duidelijk blijken dat hij de slag op de kasseien tót een on derdeel van het cyclisme be schouwt „In de hel van het noor den heb ik altijd goed gereden", liet hij ten overvloede weten. „Vorig jaar, toen de etappe in Roubaix eindigde, was ik er zeker van dat ik met de eersten zou binnenkomen. Opeens was er zo veel gemanoeuvreer .op de smalle kasseistroken, dat ik uit het voorste gelid verdween. Toen ik me naar de spits had gewor steld, waren de vogels gevlogen. Dit keer liet ik me niet verras- Hennie Kuiper dwong bewonde ring af. Hij voelde opeens weer dat heel wielerminnend Neder land aan zijn voeten zou liggen, als hij uit de slijtageslag kostbare winst zou veroveren. „Toen we na de eerste kasseistroken met acht man op kop reden, vond ik het niettemin jammer voor Zoete melk dat hij er niet bij was. Ik vroeg nog aan Johan van de Vel de: waar is Joop? In een dergelij ke situatie telt desondanks de keiharde wet van de wielersport. Het gevecht gaat door vooral wanneer renners als Zoetemelk, Lubberding, Agostinho, Cri- quielion, Nilsson en Van Impe vooraan ontbreken. Als dan bo vendien nog Pollentier en Ver linden door een lekke tube wor den weggeslagen, is er geen hou den meer aan. Trouwens vorig jaar wachtte ook niemand op mij". Pollentier en Verlinden waren niet de enigen in de kopgroep die tij dens de moordendq slotfase ter rein moesten prijsgeven. Leo van Vliet, die zich in de laatste 50 ki lometer met wereldkampioen Jan Raas aan de zijde van Johan van de Velde bevond, kreeg ook een lekke tube. Daarna volgde de episode waarin ook de drager van de regenboogtrui zich in dienst stelde van een ploegmakker. Jan Raas stond onmiddellijk een wiel af, toen Van de Velde de lucht uit een van de tubes hoorde sissen. Een grootse daad waarover de wereldkampioen simpel op merkte: „Het was niets anders dan mijn plicht. Trouwens, heb je het ooit anders by ons meege maakt?" Drie man kwamen als heersers van het geteisterde veld uit de slag te voorschijn: Hinault, Kuiper en Ludo Delcroix. De sprong van Kuiper maakte van de ontkno ping een heroïsche strijd, maar toen de finishplaats bijna bereikt was moest de Nederlandse kop man het hoofd buigen voor de twee achtervolgers. „Jammer dat de etappewinst aan mijn neus voorbij ging", zei Kuiper. „Als je bekijkt hoeveel anderen zijn ge troffen door tegenslag en tijdver lies, dan heb ik alle reden om te vreden te zijn. Een herhaling van Luik-Bastenaken-Luik, enkele maanden geleden. Toen waren Hinault en ik eveneens eerste en tweede, met dien verstande dat er er op het einde van de Arden- nenklassieker een kloof van vele minuten tussen hem en mij gaap te. Nu moest er een sprint aan te pas komen". Hoewel hy Bernard Hinault „een superkampioen" noemde, wilde Kuiper zich niet bij alom heer sende overtuiging neerleggen dat de Tour bij voorbaat een verloren zaak is zo lang de Franse crack zijn klasse blijft tonen. „Hinault is een probleem voor ons alle maal, maar hij is een mens zoals iedereen. We moeten de stryd voortzetten, alhoewel iedereen natuurlijk op de eerste plaats aan zichzelf denkt. Je gelooft toch niet dat ik wegsprong uit de kop groep omdat Zoetemelk er niet bij was? Ik vocht gewoon voor mijn eigen kans", aldus Kui per.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13