Vreemd geld? Portugese premier is gerust over EG SILES ZEKER VAN ZEGE Familie Pronk kiest voor de Nutsspaarbank. heeft u al kennis gemaakt met de bleyle herenmode-kollektie? Haasnoot's herenmode LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 2 JULI 1980 "Engeland wil terug naar Koude Oorlog' MOSKOU (Reuter) - Uit het feit dat Britse atleten die aan de Olympische spelen in Mos kou willen meedoen, worden ontmoedigd kan men aflei den dat Londen uit is óp een terugkeer naar de tijd van de Koude Oorlog. Daarop wijst ook het langdurig ondervra gen van Sowjet-diplomaten op het Londense vliegveld Heathrow, zo heeft de Krant Izwestija gisteren gemeld. Naar het regeringsdagblad meent ondermijnt de rege- i ring-Thatcher door haar op treden alleen haar eigen pres tige en schaadt ze de ont spanning in Europa. Enige tijd geleden verschenen er berichten in de Britse pers als zouden jongeren die tij dens hun vakantie de Sowjet- Unie bezochten zijn lastig ge vallen. De Izwestija ontze nuwde deze berichten. NA GESPREK IN PARIJS correspondent Jan Halkes) LISSABON - De Portugese premier Sa Carneiro is vol vertrouwen over een volledig Portugees lidmaatschap van de Europese Gemeenschap in 1983. Ook gisteren benadrukte een Fran se woordvoerder dat de twee fun damentele problemen - de ge meenschappelijke landbouw problematiek en de finaciële bij dragen - binnen de EG zelf nog tot een oplossing moeten komen. Zo lang dat niet is gebeurd, is het on derhandelen daarover met Portu gal en Spanje onmogelijk. Premier Sa Carneiro was er giste ren echter van overtuigd dat het oorspronkelijke onderhandelings schema, dat voorziet in de Portuge se toetreding tot de EG per 1 januari 1983, niet in de war zou worden ge bracht. De verklaringen van Giscard d'Es- taing over een uitstel van de Portu gese toetreding hadden een maand geleden lichte D»niek gpzaaid on der de Portugese regeringspartijen. Voor hen was toetreding tot de EG de hoeksteen van het regeringsbe leid. In verschillende interviews liet Sa Carneiro toen echter weten dat Portugal eventueel ook alterna tieven voor het EG-lidmaatschap zou kunnen zoeken. Ook wees hij erop dat Portugal geen lid kan wor den zonder financiële steun van de Europese Gemeenschap. Volgens de geldende regels zou Portugal meer aan landbouwbijdragen moe ten betalen dan het van de Ge meenschap zou ontvangen. Na zijn gesprek met Giscard d'Estaing zei Sa Carneiro echter „zeer tevreden" te zijn. „Er bestaat geen verschil van mening tussen ons", voegde hij daaraan toe. SYDNEY - Ongeveer vijf tig walvissen van een kleine soort zijn gisteren op een strand, 480 kilometer ten noorden van het Australi sche Sydney, aangespoeld en daar gestorven, Pogingen om de dieren te redden mis lukten omdat zij, na in het water te zijn teruggezet, weer richting strand zwommen. Dergelijke ge vallen van zelfmoord onder walvissen zijn eerder voor gekomen aan de Australi sche kust. Geleerden nemen aan dat het op geluiden geo riënteerde radarsysteem van de walvissen onklaar is geraakt in warmere, noor delijke wateren. Bij Boliviaanse presidentsverkiezingen (Van onze correspondent Rob Sprenkels) LA PAZ - Hernan Siles Zuazo is zeker van het presidentschap van Bolivia als gevolg van zijn aan zienlijke voorsprong.bij de voor lopige uitslagen van de verkie zingsslag van afgelopen zondag. Siles ventileerde die zekerheid maandag tijdens een persconfe rentie en zijn veronderstelling kreeg gisteren meer kracht door uitspraken van Marcelo Quiroga Santa Cruz die Siles bij de presi dentsverkiezingen in het parle ment steun beloofde mits dat het presidentschap van Siles zou verzekeren. Het tellen van de stemmen in Boli via verloopt uiterst traag. De na tionale verkiezingsraad heeft beloofd de officiële uitslag voor 20 juli rond te hebben. Op het ogenblik ontbreken, ook bij de onofficiële voorspellingen, de meeste stemmen van de boeren gemeenschappen waar normali ter gesproken Siles Zuazo en Paz Estenssoro favoriet zijn. Al met al is de verwachting dat Siles tegen de 35 procent zal eindigen. Belangrijker dan de percentages is echter de zetelverdeling en daar over durft tot op het ogenblik vrijwel niemand een uitspraak te doen. Vorig jaar eindigde Siles met zijn UDP met 31,22 procent boven Paz Estenssoro en zyn MNR (31,13 procent). Als gevolg van het kiesstelsel had Paz echter bijna een absolute meerderheid in het parlement. De UDP bevestigde maandag er zeker van te zijn de grootste par lementaire kracht te worden. Er werd gewezen op het feit dat de UDP (en dus ook Siles) dit jaar in het merendfeel van de districten als eerste uit de bus lijkt te ko men, dit in tegenstelling met vo rig jaar. Sommige UDP'ers ho pen zelfs op een absolute meer derheid van de UDP in het par lement, maar zover lykt het niet te komen. Pauselijk bezoek. Tijdens een eucharistieviering in Belo Hori- zonte (Brazilië) met zo'n honderdduizend jongeren in de open lucht waarschuwde paus Johannes Paulus de jeugd zich niet te laten misleiden door ideologieën die de strijd en de haat tussen de klassen voorstaan. "Als een jonge christen ideologieën gaat aan hangen, is hij niet langer een christen", zei de paus. "Men bouwt geen maatschappij op die de naam menselijk verdient als de menselijke vrijheid niet wordt gerespecteerd of zelfs verdrukt. De paus zei er begrip voor te hebben dat jonge Brazilianen de sociale structuren radicaal willen veranderen. "Maar", zo waar schuwde hij, "laat jullie echter niet op sleeptouw nemen". Voordat hij naar de industriestad Belo Horizonte ging, bezocht de paus een gevangenis in de buurt van de hoofdstad Brasilia, waar duizend veroordeelden hun straf uitzitten. Overigens heeft pre sident Figueirido ter gelegenheid van het pauselijke bezoek aan amnestie afgekondigd. Voor wie minder dan vier jaar moet zitten vervalt de straf. Bij andere gevangenen wordt de straftijd terug gebracht. De amnestie geldt niet voor politieke gevangenen. Na Belo Horizonte is de paus naar Rio de Janeiro gereisd, waar hij 38 uur blijft. Vandaag zou hy daar een armenwijk bezoeken. In een preek tijdens een mis wees de paus, die morgen naar Sao Paulo doorreist, elke bemoeienis van de staat met de grootte van het gezin krachtig van de hand. Hij voegde daaraan toe dat het gezinsleven in dit land wordt bedreigd door mensonwaardige omstandigheden, zoals te weinig woningen en gebrek aan hygie ne en onderwys. De paus doelde hiermee op de miljoenen op het platteland en aan de rand van de steden die in misère leven. Geen schot Impasse. In een bericht dat na afloop van een vergadering van de Poolse bisschoppenconferentie werd uitgegeven staat, dat het gesprek over normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen in een impasse is beland. Drie weken na het bezoek aan Polen van de reizende Vaticaanse diplomaat Poggi, die met de regering heeft gesproken over een juridisch statuut voor de kerk, constateren de bisschoppen dat er geen schot in de onder handelingen zit. "In de provincie is de kerk gevangen tussen het ambtelijke apparaat en een negatieve houding. Dat schept wan trouwen en geeft aanleiding tot conflicten". Het episcopaat wil ontmoetingen tussen kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, en partijleider Gierek. Hun laatste contact was een jaar geleden en werd toen nog gedicteerd door de aanwe zigheid van de paus. Radikaal Leger-aalmoezeniers. De Stichting Oud-strijderslegioen heelt bij minister Scholten van defensie bezwaar aangetekend tegen de mogelijke aanstelling van diakens en pastorale werkers als leger-aalmoezeniers. De oud-strijders vrezen van deze wijziging van beleid een snelle toeneming binnen de krijgsmacht van "by- bels-radikaal, links-progressief en christelijk-marxistisch be- vrijdingsdenken". Immers, daaraan staan de katholieke theolo gische hogescholen, waar de pastorale werkers vandaan komen, bekend, zo menen zy. Hervormde Kerk: beroepen te Dalfsen A.M. Langhout Droge- ham. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Beverwijk-Velsen J.C. Dondorp Een-Norgveenhuizen, naar Gouda B.J.F. Schoep Gro- ningen-Zuid, het beroep tot predikant in algemene dienst voor de arbeid onder schippers (standplaats Rotterdam) H. Doornbos Raamsdonk: bedankt voor Rijsoord H. Peper Renkum-Heelsiwri. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Langerak W H. Louwerse Hengelo (Ov.) PARIS STUTTGART MILANO Hier is dan uw kans in een speciale voordeel-aanbieding met prijzen die meer dan 50% lager zijn dan normaal! Polyester-stretch en corduroy-stretch pantalons r 7Q nn in alle maten van 46 tot 581/4 NU J ï/,UU Zomertweed pantalons in beige bleu en beige groen restantmaten NU 79,00 V-hals truien in kabelpatroon maten 46-58NU 59,00 Jersey-overhemden lange en korte mouw nn nn maten 48 t/m 58 NU 2 stuks OU,UU Katwijk Voorstraat 45 Tel. 14417 Rijnsburg Oegstgeest Winkelcentrum "Remise" Passage Tel. 23094 Kempenaerstraat Tel. 156614 Hij mannenmode. Met meer dan 80 filialen door heel Nederland. We blijven groeien met onze heren en jongensmode zaken Dat kan alleen maar met goeie medewerkers. Daarom vragen wij r s filiaal in Alphen a/d Rijn verkoper konfektie Iemand met duidelijke ambities, die graag het modevak wil leren. Liefst in het bezit van MAVO of LDS. Behalve een interessant beginsalaris, krijgt hij ook een uitsteken de vakopleiding. V a. 18 jaar. Verkoopster mode Wat ons betreft hoeft ze nog geen ervaring als verkoop ster te hebben, als ze maar in mode geïnteresseerd is en goed met mensen om kan gaan. We schatten haar op tenminste 18 jaar. Neem kontakt op: De Aarhof 19, 2406 BT Alphen a/d Rijn, tel. 01720-92814. Telefoon 19.00 uur: 01720-20228. Da's zo vreemd nog niet als je weet, dat de Nutsspaarbank van wélke vreemde-valutamarkt dan ook thuis is. Zeg maar wat u voor uw vakantie nodig heeft: drachmen, yen, escudo's, peseta's, francs, marken... de Nutsspaarbank verkoopt en koopt ze allemaal. De meeste valuta's onmiddellijk uit voorraad, wat minder gebruikelijke valuta's met een levertijd van één tot twee dagen. Allemaal tegen koersen zoals die dagelijks duidelijk zichtbaar op een koerslijst in elk kantoor worden bekendgemaakt. De Nutsspaarbank koopt en verkoopt trouwens óók zowel Nederlandse (door de bank zelf uitgegeven) als buitenlandse reischeques zoals die door instellingen in den vreemde in buitenlandse valuta worden uitgegeven. Reischeques die zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Evenals de Eurocheques waarover vaste rekeninghouders van een bankgiro rekening bij de Nutsspaarbank kunnen beschikken: cheques tot een maximaal gegarandeerd bedrag van f 300,- per cheque, voor het doen van betalingen of het opnemen van contant geld in na genoeg alle Europese landen. Waar de Nuts spaarbank nog méér garant voor staat? Het regelen van in uw vakantie opge lopen schade op basis van een reisverzekering zoals u die van tevoren bij de Nutsspaarbank kunt afsluiten. Conclusie: voor een perfect geregelde vakantie zonder nasleep bent u bij de Nutsspaarbank in veilige handen. Voor de rest is overal ter wereld de zon bovendien gratis(!). Haarlemmerstr. 65 Leiden 071-131041- Binnenkort óók in Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11