Nieuw plan Israël voor Jordaanoever Schmidt als eerste Westerse leider naar Moskou Brief aan Waldheim moet opheldering verschaffen Sipri verontrust over bewapening Scandinavië EG zit nog steeds zonder begroting ZATERDAG 28 JUNI 1980 Amerika mag militaire bases Kenia gebruiken WASHINGTON (Reuter) - Ke- nia heeft ingestemd met uit breiding van toelating van de V.S. tot zijn militaire facilitei ten in ruil voor meer militaire en economische hulp. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Eerder stemde Oman in met facilitei ten voor Amerikaanse mili taire activiteit in het gebied van de Golf. Onderhandelin gen over faciliteiten in Soma lië konden nog niet worden afgesloten daar er volgens een mededeling van minister Muskie eerder deze week, problemen waren gerezen. (Door onze verslaggever Jan Gerritsen) LUXEMBURG - Het jaar 1980 is halverwege, maar de Europese Gemeenschap heeft nog geen be groting. Tegen alle verwachtin gen in kon de ingewikkelde pro cedure om de EG-begroting vast te stellen gisteren niet worden af gesloten tijdens een speciale zit ting van het Europees Parlement in Luxemburg. Oorzaak is de weigering van de Europese mi nisterraad om akkoord te gaan met een kleine wijziging die het Europees Parlement in de begro ting had aangebracht. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Emilio Colombo, zei niet akkoord te kunnen gaan met de amendementen die het parlement had aangenomen. Die kwamen neer op een onvoorziene extra uitgave van 30 miljoen gul den - nog geen duizendste op een totale begroting van 43 miljard gulden. Bovendien gaat het om onvoorziene uitgaven, waarvan dus niet zeker is dat ze ook daad werkelijk zullen plaatsvinden. Ex-sjah weer in ziekenhuis NEW YORK (ANP) - De Ameri kaanse omroepmaatschappij NBC heeft gemeld dat de ex-sjah van Iran weer in een ziekenhuis in Egypte is opgenomen. De ziekte waaraan hij lijdt (kanker) zou zijn verergerd en hij vertoont tevens symptomen van een soort tyfus, die de egyptisehe artsen niet kennen. Volgens NBC is dringend gevraagd om antibiotica. In New York verklaarde een woordvoerster van de verdreven monarch dat deze inderdaad in een ziekenhuis is opgenomen, maar al leen vooreen behandeling tegen pa- ratyfus. Er waren geneesmiddelen beschikbaar. Binnen twee weken moeten de ministers van de Negen nu een standpunt bepalen. Als het conflict over de 30 miljoen gulden blijft voortbestaan, be staat er nog een andere mogelijk heid om de EG voor de zomer vakantie een begroting te geven en een financiële crisis te vermij den. De voorzitter van het parle ment, mevrouw Simone Veil. kan de begroting eventueel eenzijdig vaststellen. Dat is in het verleden ook wel eens gebeurd. Uitstel van het begrotingsoverleg tot na de zomer met alle financiële conse quenties van dien. willen Euro pese ministers èn Europees Par lement als enigszins mogelijk vermijden. EG. onder» ijsraad' Geen spijkers met koppen BRUSSEL - Op een bijeenkomst van ministers van onderwijs van de Europese Gemeenschap heeft minister Pais gisteren gepleit voor een versnelde wederzijdse erkenning van diploma's. De lid staten erkennen eikaars acade mische kwalificaties al groten deels, maar dit is niet het geval met diploma's van middelbaar, technisch en beroepsonderwijs. Minister Pais acht dit vooral be langrijk voor de mobilitiet van jonge werknemers binnen de Gemeenschap. De onderwijsministers konden gis teren overigens weinig spijkers met koppen slaan, daar de Deen se regering de wettigheid van hun besluitvorming weigert te aanvaarden. Volgens de Denen biedt het EG-verdrag geen wet telijke grondslag om op onder wijsgebied Europese maatrege len vast te stellen, en dus even min om hiervoor geld beschik baar te stellen. (Van onze correspondent) Carl Breyer JOHANNESBURG - Angolese beweringen dat Zuidafrikaanse troepen - minstens drieduizend man, gesteund door ge vechtsvliegtuig en, tanks en ar tillerie - gebieden in het zuiden van dit land bezet zouden hou den, worden door Pretoria beves tigd noch ontkend. De enige ver klaring hieromtrent komt van het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin wordt gezegd dat een brief met een uiteenzetting over de gebeur tenissen in zuidelijk Angola on derweg is naar de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, dr. Kurt Waldheim. Naar alle waarschijnlijkheid zal de brief vanochtend in New York worden gepubliceerd Ook het Zuidafri kaanse ministerie van defensie is op dit ogenblik niet bereid om nader in te gaan op de beschuldi gingen van Angola, die inmiddels in een speciale zitting van de Vei ligheidsraad van de VN worden besproken. De Zuidafrikaanse militairen wijzen op de verkla ring van minister-president P. W. Botha van 13 juni, toen hij in het parlement meedeelde dat Zuid afrikaanse troepen het hoofd kwartier van SWAPO in Angola zouden hebben vernietigd Bij de ze Zuidafrikaanse aanval werden STOCKHOLM - Het Zweedse In stituut voor Vredesonderzoek, SIPRI, heeft gisteren zijn be zorgdheid uitgesproken over de toenemende bewapening van de Scandinavische landen. In zowel Noorwegen, Denemarken als Zweden eisen de ministeries van defensie via de opperbevelheb bers een ruimer budget voor hun strijdkrachten, terwijl de NAVO- landen Noorwegen en Denemar ken reeds in ruime mate hebben toegegeven aan Amerikaanse ei sen hun defensie te verster ken. Volgens een van de experts van SI PRI, Malven Lumsden, is het Noorse defensieprogramma voor bijna 80 procent aangepast om Noorwegen als basis voor de nieuwe atoomstrategie van de NAVO een vooruitgeschoven plaats te geven. Het gaat hierbij voornamelijk om faciliteiten voor de nieuwe Ame rikaanse kernbommenwerpers F-lll en toestellen voor het vlie gende verkennings- en controle systeem AWACS. De bedoeling is dat deze vliegtuigen in geval van nood op Noorse bodem getankt en verzorgd kunnen worden. Te gelijkertijd worden op Noors grondgebied bases en depots ge bouwd voor Amerikaanse mari niers. In Denemarken is men bezig met het uitdiepen en vergroten van verschillende havens, zodat deze toegankelijk worden voor iroe- pentransportschepen. Verder worden bases en depots ingericht die een landing en verblijf voor 75.000 Amerikaanse soldaten mogelijk zullen maken. - volgens Zuidafrikaanse berich ten - tweehonderd guerillastrij- ders van de SWAPO gedood. Aan Zuidafrikaanse kant sneuvelden zestien soldaten. Volgens de mededeling van het Angelose nieuwsagentschap ANGOP zou de Zuidafrikaanse actie op 7 juni zijn begonnen. Zij werd ondersteund door drie es kaders Mirage-straaljagers, twee Hercules C-130-transportvlieg- tuigen, 20 Puma-helikopters, 32 kanonnen van het kaliber 155 mm en minstens 40 gepantserde voertuigen. Volgens hetzelfde persbureau werden minstens 370 burgers gedood en 250 gewond. Zeven soldaten sneuvelden. Leger zal zich terugtrekken uit Arabische bevolkingscentra Hier ziet u de 7 Mitsubishi station-wagons, die wij zojuist hebben afgeleverd aan DATASAAB te Zoeterwoude. DATASAAB is uiteraard niet over één nacht ijs gegaan met deze grote aankoop, maar zegt DATASAAB: „Mitsubishi biedt naast een zeer gunstige prijs een betrouwbaarheid en komfort waar geen ander merk in die prijsklasse aan toe komt". Dat wordt ook nog eens aangetoond door het recente ADAC-onderzoek, waaruit bleek dat Mitsubishi de meest betrouwbare auto op de Duitse wegen is. Mitsubishi: De Gestaalde Perfektie. AUTOMOBIELBEDRIJF OUDSHOORN BV - DEALER MITSUBISHI ROOSEVELTSTRAAT 66, 2321 BL LEIDEN Het plan heeft zowel in kringen van de Arbeiderspartij als bij de rege ringspartijen grote verontwaar diging gewekt, vooral vanwege wat genoemd wordt de „schen ding van Israëls soevereiniteit in Jeruzalem". (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Het Israëlische leger zal zich uit de Arabische bevolkingscentra op de westelijke Jordaanoever terugtrekken. Allewegen en stra- tegisch-belangrijke punten in het hele gebied blijven echter onder Israëlische controle. Bij dorpen en steden, waaruit het leger zich terug trekt, zullen militaire kampen worden ge- AlllCrikclclllSC bouwd; aan een autonome Palestijnse raad is het Israëlische leger geen verantwoording ver schuldigd voor het betreden van welke plaats dan ook op de westelijke Jordaanoever. wapens voor Thailand Dat is het plan van de Israëlische regering voor de toekomstige vei ligheidsvoorzieningen op de westelijke Jordaanoever. De ak koorden van Camp David bepa len dat het Israëlische leger, na terugtrekking van de westoever, „op bepaalde punten" herge- groepeerd zal worden. Volgens het regeringsplan zullen alle nederzettingen via door het leger gecontroleerde wegen ver bonden zijn met andere bevol kingsconcentraties. De Israëli sche delegatieleider voor de au- tonomie-onderhandelingen, mi nister van binnenlandse zaken Burg, zal dit plan volgende week in Washington voorleggen aan zijn Amerikaanse en Egyptische collega's. Intussen heeft het wetenschappe lijk instituut van de Arbeiders partij een plan voltooid, waarin aan de Jordaanse koning Hoes sein een groot deel van de weste lijke Jordaanoever zal worden gegeven in het kader van een in terim-akkoord met Jordanië. Dat plan zou zijn beslag moeten krij gen nadat de Arbeiderspartij het bewind van premier Begin heeft overgenomen. Volgens dat plan zou in Jeruzalem een Jordaanse vlag mogen wapperen en zou Is raël bereid zijn een aantal neder zettingen op de westoever af te breken. WASHINGTON (AFD/DPA) - Amerika overweegt een lucht brug in te stellen voor het vervoer van lichte wapens en munitie naar Thailand, zo wordt op het departement van defensie in Washington vernomen. De rege ring van Thailand had Amerika om wapens gevraagd wegens de aanvallen van het Vietnamese le ger op vluchtelingenkampen in Thailand. Troepen zal Amerika niet sturen, zo is gisteren in Washington be kendgemaakt. De lervering van 35 tanks zal worden versneld. Zuid-Afrika zwijgt over sancties Heel gewillig laat president kandidaat Ronald Reagan zich te paard fotograferen op zijn ranch in Santa Barbara. Het beeld dat voor veel Amerikanen heel "huiselijk" zal overkomen. Maar of hij daar mee ook achter het presidentiele bu reau in hel Witte Huis terecht komt is de vraag want politiek in het za del blijven is heel iets anders. in Angola (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt gaat maandag voor een tweedaags bezoek naar Moskou. Vrijwel niemand in de Bondsrepubliek had begin dit jaar gedacht dat hij nog in 1980 met Leonid Brezjnjev zou kunnen praten. Afghanistan heeft een lange schaduw geworpen op Schmidts be zoek, dat al vorig jaar was afgesproken. Maar dat was vóórdat 85.000 Sowjet- soldaten de tot dan toe weliswaar communistisch geleide maar blokvrije staat binnenmarcheerden. En voordat contacten met het Kremlin in het Wes ten taboe werden verklaard. Schmidt is de eerste westerse regerings leider die na de Russische inval in Af ghanistan Moskou bezoekt en daarom is zijn reis van uitzonderlijk belang. De Duitse regeringschef heeft weliswaar geen westers mandaat, maar het staat vast dat hij rekening zal houden met de ideeën die zijn collega's op de econo mische topconferentie in Venetië naar voren hebben gebracht. Regerings woordvoerder Klaus Boelling: „De kanselier gaat met volledige rugdek king van de bondgenoten naar Mos kou". Dat klinkt prachtig, de werkelijkheid ziet er echter anders uit. Het is een publiek geheim dat het westelijk bondgenoot schap helemaal niet in zo'n florissante toestand verkeert. Zeker, in Venetië zijn vele vriendelijke' woorden geval len, maar in de dagen en weken voor de topconferentie was er voortdurend sprake van ernstige meningsverschil len tussen Amerika en Europa, of lie ver. tussen Washington en Bonn. En hoewel Schmidt en Carter na een ge sprek van 90 minuten in Venetië breed lachend en arm in arm naar buiten kwamen om eensgezind te beklemto nen dat er over alle belangrijke vraag stukken „absolute overeenstemming" bestond, heerst daarover zeker in Bonn de nodige scepsis. Wat dit betreft had den de omstandigheden waaronder de bondskanselier naar Moskou gaat, nauwelijks miserabeler kunnen zijn. Niet dat Helmut Schmidt, zoals Frank- rijks president Giscard d'Estaing, het westelijk bondgenootschap met een „verrassing a la Warschau" heeft ge confronteerd. De gesprekken met Washington en de partners in de Euro pese Gemeenschap over het Moskou- bezoek hadden bij wijze van spreken niet zorgvuldiger kunnen zijn. Hoe smal de brug tussen de Duitse bonds kanselier en de Amerikaanse president intussen echter geworden is. bewijst de brief die Carter op 13 juni aan Schmidt stuurde. De laatste noemde dit schrijven „onbeschaamd" en ver klaarde in een kabinetszitting dat „Duitsland toch niet de 51e staat van de Verenigde Staten is". President Carter had Schmidt schrifte lijk gewaarschuwd in Moskou niet te rug te komen op het NAVO-besluit van december vorig jaar over de moderni sering van tactische kernwapens voor de middellange afstand. Dat is in Bonn, om het maar zacht uit te drukken, in het verkeerde keelgat geschoten. Was de Duitse regeringschef immers niet degene geweest die als eerste op het gevaar van de zich almaar uitbreidende Russische bewapening had gewezen? En was het niet Schmidt geweest die zich zo had ingezet voor het bewuste NAVO-besluit? In Venetië zei Carter dat hij de brief al leen gestuurd had omdat er „mislei dende persberichten" over Schmidts voornemen waren vdrschenen. Die be richten, o.a. in de New York Times, kwamen erop neer dat de bondskanse lier eventueel bereid zou zijn conces sies aan de Sowjet-Unie te doen. Niets is in feite minder waar. Schmidt heeft slechts openlijk verklaard dat het voor de vrede nuttig zou zijn als Oost en West de komende drie jaar zouden af zien van het stationeren van nucleaire middellange afstandsraketten tenein de die tijd te gebruiken voor ander handelingen over begrenzing van wa pens. Dat is geheel en al in gvereenstemming met het bewuste NAVO-besluit. Was hington denkt echter, aldus Bonn, kennelijk alleen maar aan het eerste deel van dit besluit: de ontwikkeling en produktie van middellange af standsraketten, en minder of helemaal niet aan het tweede deel: dat namelijk parallel hieraan met Moskou moet worden onderhandeld over deze Euro- strategi sche wapens om zo mogelijk een „positief resultaat" te bereiken. Dat houdt in het gunstigste geval in dat er helemaal geen wapens van deze soort in Midden-Europa hoeven te worden gestationeerd. Voorlopig heeft Moskou op het aanbod van de NAVO negatief gereageerd. Het Kremlin is van mening dat het besluit van december teniet moet worden ge daan, of minstens moet worden ver schoven, voordat er „gepraat" kan worden. Schmidt heeft er, in tegen stelling tot wat met name Amerikaanse correspondenten in Bonn schrijven, nooit twijfel aan laten bestaan dat de Westduitse regering uiteraard achter het NAVO-besluit staat. Dat heeft hij ook de Amerikaane ambassadeur in Bonn. Stoessel, laten weten. Die ver klaarde daarop prompt in een inter view met „Bild" dat de betrekkingen tussen Amerika en de Bondsrepubliek „veel beter zijn dan de kranten schrij- Dat was ook een reden waarom Bonn Carters brief zo hoog opnam. Rege ringswoordvoerder Boelling: „Wij zijn zo ontzet, omdat we niet weten waarop Washington zich orienteert op wat wij zeggen en de ambassadeur, of op de New York Times". Als Amerikanen en Duitsers over ont wapening discussiëren, zoals kort ge leden op een conferentie van de Frie- drich-Ebert SPD-stichting in Bonn, blijkt dat velen op verschillende golf lengten zitten. De Amerikanen hadden het over een „straf" voor Moskou naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan. De Westduitse sociaal democraten, waaronder Schmidt, Brandt en Wehner, vroegen hoe die „straf' er dan wel uit moest zien. Daar op kregen zij nauwelijks concrete ant woorden. De Westduitse regering gaat ervan uit dat geprobeerd moet worden om de Sow- jets „politiek vast te nagelen" teneinde in de toekomst voor Afghanistan een politieke oplossing te vinden. Hoe dat moet gebeuren, is een vraag waarop niemand nu een definitief antwoord weet. De bondsregering is er echter vast van overtuigd dat een nieuwe draai aan de bewapeningssp iraal. on der het motto „het Westen moet de Sowjet-Unie 'ter dood' bewapenen", tot een oorlog zou kunnen voeren. Het antwoord van het Westen op de Sow- jet-invasie in Afghanistan moet vol gens de bondsregering niet luiden: af schrikking of ontspanning, maar af schrikking èn ontspanning. Dat staat ook in het NAVO-besluit van decem ber, en dat is het thema van Helmut Schmidt in Moskou. Schmidts speelruimte in Moskou is klein. Hoewel het Kremlin onlangs heeft aangekondigd 10.000 man en 108 pantsers uit Afghanistan terug te trek ken, staat het vast dat de Sowjet-lei- ding er niet aan denkt alle Russische troepen terug te roepen. Niettemin zijn er aanwijzingen, hoe vaag ook, dat Moskou zich ten opzichte van Afgha nistan flexibeler toont. Dat geldt ove rigens ook voor de Verenigde Staten. In Washington wordt niet meer alleen over „bestraffing" gedacht. In plaats daarvan is sprake van een „legitiem veiligheidsbelang" van de Sowjct- Unie in Afghanistan. Vandaar het voorstel om de Russische bezetting af te lossen door een interna tionale troepenmacht. Dat betekent op zijn minst dat Kaboel niet als voorpost van het Westen zal worden uitgebuit. De vraag blijft evenwel of Moskou der gelijke signalen niet even ongeloof waardig vindt als Washington de terug tocht van een Sowjet-divisie uit Af ghanistan. Vooralsnog beschouwt het Kremlin Carters jongste uitlatingen als „volledig duister". Tegen deze achtergrond gaat Schmidt naar Moskou. Hij kan daar niet meer doen dan proberen de verschillende opvattingen op èèn noemer te brengen. De Westduitse oppositie onder k-iding van Franz Josef Strauss vindt dat Schmidt met concrete resultaten terug moet komen. Met andere woorden: een toezegging van Brezjnjev dat de Sow- jet-Unie zich. wanneer dan ook, uit Af ghanistan zal terugtrekken. Schmidt is het met die eis niet eens. Voor hem is het belangrijkste dat elke mo gelijkheid moet worden aangegrepen om een nieuwe (koude) oorlog te voor komen. Elk gesprek van het Westen met de Sowjet-lciding is daarom zin vol Het alternatief, namelijk gëen con tacten, zou een isolatie van Moskou kunnen betekenen met het niet uit te sluiten gevolg dat het Kremlin in de aanval gaat. En dat zal voor de ont spanning in Midden-Europa en dus voor de Bondsrepubliek en Berlyn fa taal zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9