WAT IS DISCRIMINATIE? (T IS DISCRIMINATIE? Mensen die proberen er iets tegen te doen P Ford Granada 2,8i GLS: veel luxe en techniek geraffineerd verpakt Blanke en zwarte kinderen niet samen op school Trek eens 'n gekke bek BMW en Renault brengen markante auto's ,,De Klepperdoos" ZATERDAG 28 JUNI 1980 PAGINA 31 Alleen begin je niets Het woord discriminatie betekent 'dat er verschil wordt gemaakt'. Dat kan op een heleboel manieren. Er kan verschil wor den gemaakt in de behandeling van be jaarden, kinderen, invaliden of noem maar op. Als je het zo zegt hoeft discrimi natie niet altijd slecht te zijn, want voor een bejaarde zijn andere dingen nodig dan voor een kind. Toch heeft het woord discriminatie vaak 'een erg negatieve klank', zoals het soms zo mooi wordt gezegd. Dat betekent dan gewoon dat discriminatie meestal met minder leuke dingen te maken heeft. Een voorbeeld van minder leuke discrimi natie is 'rassendiscriminatie'. Mensen worden anders behandeld omdat ze van een ander ras zijn. Hierdoor kan het voor komen dat een blanke meer rechten heeft dan een neger. Een neger moet dan bij voorbeeld de rotste baantjes opknappen voor heel weinig geld. Ook kan het zo zijn. dat iemand wordt uitge scholden om hoe hij of zij er uitziet. In de tweede wereldoorlog, toen Hitier aan de macht was in Duitsland en het Duitse leger grote delen van Europa veroverde, werd er ook behoorlijk gediscrimineerd. Joden waren volgens Hitier een minder waardig volk en moesten daarom worden uitgeroeid. Hetzelfde gebeurde met zi geuners en homosexuelen. In de Verenigde Staten worden homo sexuelen nog steeds gediscrimineerd. Een tijdje geleden was er een vrouw, Anita Bryant, die een vi had aan homo's. Zi. hele hoop moeite v nen die veel van ma wen die liever met dere mannen vrijer gen in Amerika. Ge lemaal gelukt. Maar als er is bewezen d nog steeds Amerikc is wel een wetsvoo daar aan een einde Discriminatie is dichterbij dan je denkt Kijk bijvoorbeeld is rond in je eigen klas of in je buurt. Er zijn altijd wel kinderen die er - anders uitzien dan wij ge wend zijn. Vaak sta je dan al meteen met een oordeel klaar. Zo van "die is leip, of gek, of die stinkt, of die praat raar!". Datje dat soort dingen denkt of zegt lijkt het heel onschul dig. Maar het is natuurlijk niet in de haak om iemand die een beetje anders uitziet zo te ver oordelen. Je moet maar den ken: "het gaat niet om de ver pakking, maar om wat er in zit". Ga voor de spiegel staan (het liefst met z'n tweeën). Stop je duimen in je mondhoeken; je wijsvin gers in je neusgaten en trek met je middelvingers je ogen tot spleetjes. Als je bijgekomen bent uit je lach- stuip ga dan weer voor de spie gel staan en zuig je wangen naar binnen. Trek nu met de wijsvin ger van je rechterhand je neus zo dicht mogelijk tegen je voor hoofd (ik ben benieuwd wie dit kan) en kijk daarbij zo scheel mogelijk. Vraag aan iemand om een foto van je te maken en stuur die op naar de redactie van de Klepperdoos. De gekste bek krijgt een prijs! WH Ir f- *4 Apartheid, heet dat. Een blanke jongen en een zwart meisje mogen niet met elkaar trouwen. Blanke en zwarte kinderen gaan naar aparte scholen. Er zijn aparte woonwijken voor blank en zwart en zwarten en andere kleurlingen wonen over het algemeen in de slechtste huizen. Er is een hele hoop verzet gekomen tegen deze apartheidspolitiek. In de zomer van 1976 braken er rel len uit in Soweto, een zwarte stadswijk van Johannesburg, de hoofdstad van Zuid-Afrika. Zwarte en gekleurde scholieren kwamen toen in opstand, eerst omdat ze klachten hadden over hun onderwijs, maar later was hun opstand gericht tegen de apartheid. Er zijn toen veel doden gevallen. De afgelopen weken is het weer goed mis geweest, toen men de verjaardag van de opstand in So weto wilde herdenken. De politie heeft van alles geprobeerd om te gen te gaan, dat de negers in op stand kwamen en er zijn weer tientallen doden gevallen. De situatie in Zuid-Afrika wordt steeds meer gespannen. Dat komt ook omdat er veel minder blanken dan negers in dat land zijn en toch hebben de blanken alle touwtjes in handen. Pas ge leden zea minister Van der Klaauw nog. dat er maar weinig hoefde te gebeuren of er zou een burgeroorlog uitbreken m dit land. Vanuit het buitenland komt er ook steeds meer druk op de Zuidafrikaanse regering om toch eindelijk op te houden met die onpelijke behandeling van blan ken en negers. Vorige week is er in ons land nog gepraat om er voor te zorgen, dat er geen olie meer wordt verkocht aan Zuid- Afrika, zodat de Afrikaanse rege ring met zijn neus op de feiten wordt gedrukt, maar de regering wilde dit niet. En zo blijven allerlei organisaties proberen om een eind te maken aan deze onhoudbare toestanden en het is maar te hopen dat ze in Zuid-Afrika eindelijk eens een keertje wakker worden. Als we met z'n allen aardig zijn voor iedereen, komt het. allemaal wel in orde. Nou, zo liggen de zaken nu eenmaal niet! Zekereen probleem als discrimina tie is niet zo makkelijk op te los sen. Er ziin een heleboel welwil- lende mensen, maar die kunnen alleen niets beginnen. Daarom hebben zij organisaties opge richt, waarin zij zich gezameüjk kunnen inzetten voor dit soort problemen. Een zo'n organisatie is bijvoorbeeld Amnesty Interna tional (dit wil zo veel zeggen als: hulp voor iedereen over de hele wereld). Deze organisatie houdt zich bezig met het helpen van mensen die in hun land oneerlijk worden behandeld. Bijvoorbeeld omdat zij een geloof hebben wat in hun land verboden is; of een zwarte huidskleur hebben en daardoor niet evenveel rechten hebben als de andere bewoners van dat land; of omdat zij in de gevangenis zitten alleen maar omdat zij hun mening hebben ge zegd over de mensen die hun land regeren. Amnesty International zit verspreid over de hele wereld. Dat is handig, omdat zij dan van alle kanten informatie krijgen wat er al zo gebeurt in de landen. Iedereen kan daar aan mee hel pen. In het groot of in het klein. Bijvoorbeeld door tekeningen te maken of brieven te schrijven naar mensen die al heel lang voor niets in de gevangenis zitten. Zij zijn natuurlijk heel ongelukkig en dan is het erg fijn om te weten dat er mensen zyn die een beetje aan je denken. Een andere organisatie die zich met zulke problemen bezig houdt is de Wereldraad van Kerken. Hier hebben een heleboel kerken zich bij aangesloten. Zij zetten zich in voor mensen die onderdrukt worden vanwege hun geloof, of dat nou protestant, katholiek, mohammedaans of wat dan ook is. Ook deze organisatie kan van iedereen hulp gebruiken. Hoe meer mensen dit doen hoe beter! In de komende maanden zullen er twee markante auto's op de Nederland se markt bijkomen. In de eerste plaats krijgt BMW wat genoemd wordt een nieuw "vlaggeschip". Anders gezegd: de zeven-serie krijgt er een topmodel bij, de 745i. Uiteraard een imponerende wagen met een fikse lading geraffineerde'luxe aan boord. En onder de motorkap een machtige zes cilinder motor die 252 paardekrachten kan produceren. En die kunnen zorgen voor een topsnelheid van om en nabij de 220 kilo meter per uur. De prijs is natuurlijk ook impo nerend: ongeveer 85.000 gul den. Die komt eind ditjaar of begin volgend jaar naar Nederland. Afgeleid van de racerij, ook bestemd voor de rally-sport (devbuut in de rally van Corsi ca) maar tevens bedoeld voor de gewone automobilist die eens iets ongewoons wil. Een stoer karretje met twee benzinetanks. Totaalinhoud 93 liter. Met een 1400 cc vier cilinder motor - afkomstig uit de Renault 5 Alpine - die maar liefst 160 DIN-pk kan leveren. Wat goed is voor een topsnelheid van meer dan 200 kilometer per uur. Maar dan gebruikt het wagentje beslist wat meer dan de 1 op 9,5 die voor een constante snelheid van 120 kilometer per uur wordt opgegeven. Over de prijs rept Renault nog met geen woord. Die zal ook niet mis zijn. De imposante BMW 745i voor het hoofdkwartier in München. De vinnige Renault 5 Turbo: r rally en gewoon gebruik. Hoewel enkele minder geluk kige geluiden (werktijdver korting in Amsterdam en zes tien miljoen Amerikaanse Fords wellicht terug naar de garage) in een andere richting lijken te wijzen draait Ford in het Nederlandse autocircuit nog stevig zijn rondjes. Natuurlijk, ook Ford heeft in de algemene malaise van de Eu ropese merken zijn aandeel moeten incasseren maar met succesnummers als de Fiesta, de 'Escort (overigens binnen afzienbare tijd aan vervan ging toe) en de Taunus heeft het merk zich in de topgroep kunnen handhaven. Maar merkwaardig genoeg kan ik mij niet aan de indruk ont trekken dat het grote model van de Westduitse Fords (de Granada dus) altijd een ietwat ondergewaardeerde wagen is gebleven. Misschien is dat ook wel het ge volg van het snobisme dat men nog altijd onder de wat beter gesitueerde autokopers kan tegenkomen. Men kan namelijk al een Granada ko pen voor zo'n 22 mille. En die wagen verschilt uiterlijk echt niet zo bijster veel met de werkelijke toppers die veertig mille of zelfs nog meer kos ten. Voor velen is er te weinig verschil te zien Dé topmodellen van de grote populaire merken hebben het trouwens altijd wat moeilijk in de concurrentie met mer ken die hun produktie tot die dure klasse hebben beperkt. We denken bijvoorbeeld aan Mercedes en BMW. Het is echt geen fabeltje: "Het enige bezwaar tegen die auto is dat erop staat". En dan mag men zelf invullen: Opel, Ford, Volkswagen of nog een enkel ander merk. Ik heb nu zo'n grote Granada een tijdje ter beschikking ge had. Niet de allerduurste. Dat is de Ghia 2,8 liter injectie. Die gaat zelfs de 45.000 gulden te boven. Ik kreeg de 2,8i GLS mee. Op de prijslijst staat daar nog altijd 37.610 gulden ach ter. Ook niet niks. Een bedrag om u tegen te roe pen. En daar mag men best iets aparts voor verwachten. Dat krijgt men inderdaad. Maar het zit zo goed verpakt dat men er eigenlijk naar moet zoeken. Deze superieure Granada is na melijk geen spectaculaire wagen. Alles draait en func tioneert. bijna griezelig glad jes. Maar onder dat rimpello ze oppervlak gaat een gede gen brok luxe en een stevige dosis uitgekiende en geraffi neerde techniek schuil. Neem het uiterlijk van de wa gen. Glad en strak, met veel glas. Niet opvallend maar ui terst functioneel en bij nadere bestudering eigenlijk erg sierlijk. De lichte metalen velgen - op "mijn" 2.8i GLS aanwezig - zorgen dan net voor een fraai afsluitend ge heel. En dan het interieur. Voortref felijk in één woord. Ik zal het niet allemaal weer oprakelen. Tweeenhalf jaar geleden was ik al enthousiast over de lek ker royale ruimte, de voor treffelijke zit en het smaak volle dashboard. Toen had ik een middenmoter uit de uitvoerige Granada- reeks onder handen. Zoals gebruikelijk bij Ford kan je het standaard-model op maat laten bijsnijden. Van een een voudig aangeklede vier cilin der tot een zeer luxueus inge richte zes cilinder met injec tie. Maar welke uitvoering men ook kiest in elk geval krijgt men een auto met een meer dan normaal comfort achterin. Talrijk zijn de auto's waarin de personen op de achter bank scherp worden gedis- crimeerd. Heerlijk zittende stoelen voorin maar een har de bank met korte zitting ach terin. In de Granada zit men op de achterbank zeker net zo goed, misschien zelfs nog be ter dan op de voorstoel. En dat komt men niet vaak tegen. De bedieningshondels zitten vlak achter het stuur gemak kelijk binnen handbereik, het korte pookje laat zich heel soepel dirigeren, het instru mentenpaneel is gemakkelijk en goed afleesbaar en de stuurbekrachtiging is aanwe zig op de moment dat men die het hardst nodig heeft. Een uitstekende vering en een onafhankelijke wielophan ging rondom zorgen voor een voortreffelijke wegligging. De wagen reageert wellicht nog altijd wat te onstuiming als men hem met iets teveel snelheid de bocht injaagt maar dat euvel is gemakkelijk op te vangen. De wagen is ook niet eigenzinnig. Het is by de grote merken nu eenmaal zo dat men geen vu rige raspaardjes de weg op stuurt. Raspaardjes, geado reerd door een handvol "auto- fielen" maar voor het grote publiek onhandelbaar. En vaak onbetaalbaar. Ford heeft ielfs veel onderzoe kingswerk verricht om de smaak van de inmiddels be faamde Jan Modaal te leren kennen. De gemiddelde wen sen van in t autortidend publiek bepalen het beleid. Daarin past ook de Granada, ui terlijk en innerlijk de geper fectioneerde "grote broer" van de Taunus. "Mijn" 2.8 li ter motor met elektronische iryectie (zodat hy te allen tijde het juiste mengsel brandstof krijgt) is natuurlijk een mach tige krachtbron die goed is voor een soepele, gladde en snelle rit. Weinig geluid, veel vermogen om snel in te halen en goed voor een top die heel dicht tegen de 200 kilometer per uur ligt Natuurlijk is die zescilinder in het verbruik wat duurder. Vooral als men de voordelen die zo'n motor te bieden heeft af en toe ook wil benutten. We leven nog steeds met de maximum-snelheid, men kan dus geen topsnelheden ruya- gcn. naar <i.- ndle m altra tie is een luxe (en veiligheid) die hier niet is verboden. Alles bij elkaar kwam ik tot een verbruik tussen de één op 8'/s en een op 9. Dat verschilt niet zoveel met de twee liter Gra nada die we jaren geleden re den. Voor dw «ragen vonden we dat toen aan de hoge kant. Maa i kar als de Granada 2.8i GLS kan ik zo'n hoger verbruik billy- t dan gewoon dat discriminatie meestal met minder leuke dingen te maken heeft. Een voorbeeld van minder leuke discrimi natie is 'rassendiscriminatie'. Mensen worden anders behandeld omdat ze van een ander ras zijn. Hierdoor kan het voor komen dat een blanke meer rechten heeft dan een neger. Een neger moet dan bij voorbeeld de rotste baantjes opknappen voor heel weinig geld. Ook kan het zo zijn. dat iemand wordt uitge scholden om hoe hij of zij er uitziet. In de tweede wereldoorlog, toen Hitier aan de macht was in Duitsland en het Duitse leger grote delen van Europa veroverde, werd er ook behoorlijk gediscrimineerd. Joden waren volgens Hitier een minder waardig volk en moesten daarom worden uitgeroeid. Hetzelfde gebeurde met zi geuners en homosexuelen. In de Verenigde Staten worden homo sexuelen nog steeds gediscrimineerd. Een tijdje geleden was er een vrouw, Anita Bryant, die een verschrikkelijke hekel had aan homo's. Zij heeft er dan ook een hele hoop moeite voor gedaan, dat man nen die veel van mannen houden of vrou wen die liever met vrouwen dan met an dere mannen vrijen minder rechten kre gen in Amerika. Gelukkig is dat niet he lemaal gelukt. Maar het is nu wel zo, datje als er is bewezen dat je homofiel bent je nog steeds Amerika niet binnen mag. Er is wel een wetsvoorstel in de maak, dat daar aan een einde wil maken. ZUID AFRIKA "Alleen voor blanken", dat is een bordje dat in Zuid-Afrika aan de muren van heel veel gebouwen is te vinden. In dit land is rassendiscriminatie namelijk bij de wet geregeld. Volgens onze grondwet is het verboden om mensen an ders te behandelen op grond van hun ras of huidskleur, maar in Zuid-Arika is het juist verplicht. ooft deze jonge Cubaantjes zullen nog heel wat Dit is "De Klepperdoos". Speciaal voor de jonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest en Ma rijke Kool. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: Redactie van De Klepperdoos'', Witte Singel 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31