Commissie zorgt dat Leiden leeft Wonen voor jongeren wordt beperkt agenda A [Le/cfce Oud zwembad Voorschoten half augustus gesloten VOLGENS LEIDSE UNIVERSITEIT Tal van promotie-activiteiten op stapel Waagstuk David Ward geslaagd LEIDEN LEEFT Sassenheimer mag bouwen in Lommerlust Jazz-café Ted E aston in Pardoeza PAGINA 2 LEIDEN - De Leidse universiteit vindt dat de toekomstige woon- mogelijkheden voor studenten en andere jongeren in de Pie- terswijk (de buurt rondom het Rapen burg) teveel wordt beperkt door het onlangs gepubliceerde ontwerp-bestemmingsplan. Men vreest dat de voorschriften eer der zullen leiden tot een forse be perking dan tot een uitbreiding. De bezwaren van de universiteit richten zich onder meer tegen de te gedetailleerde bestemming van vrijwel elke woning in de wijk. Krijgt een woonruimte die voor een student was een andere bestemming dan staat daar geen enkele compensatie tegenover. Bovendien zijn volgens de uni versiteit lang niet alle studenten huizen, die particulier eigendom zijn, in het plan opgenomen. Van de wel genoemde verwacht men dat de capaciteit in de toe komst zal afnemen. De accom modatie in verschillende huizen wordt verbeterd waardoor vaak van twee kleine kamertjes één grotere wordt gemaakt. Kritiek heeft de universiteit ook op de vrijstellingsmogelijkheid die onvoldoende ruimte biedt aan de Stichting Leidse Studentenhuis vesting of de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren om een pand goed in te richten en te ex ploiteren. De universiteit ziet evenmin iets in de bestemming van vrijkomende panden na voltooiing van het Wit te Singel-Doelenplan voor ge zinnen. "Het gaat vaak om zeer grote huizen, die niet geschikt zijn voor bewonine door één ge zin omdat ze te groot zijn. Nog afgezien van de hoge huurprijs die meestal niet door één gezin is op te brengen. Voor bewoning door meer gezinnen zijn de pan den slechts tegen zeer hoge kos ten geschikt te maken", aldus de Leidse universiteit. Wel vindt men dat die panden goe de mogelijkheden bieden voor de huisvesting van studenten of werkende jongeren. De vraag wie een bepaald huis mag bewonen vindt de universiteit een kwestie van huisvestingsbeleid. En dat hoort naar het oordeel van de universiteit niet in een bestem mingsplan te worden geregeld. Ander bezwaar dat in een brief aan de Leidse raad naar voren wordt gebracht is de toekomstige be stemming van de universiteits bibliotheek aan het Rapenburg. Als de bibliotheek naar het Witte Singel-Doelenterrein is verhuisd vindt de gemeente dat het in elk geval niet meer voor de universi teit zou moeten zijn. Men denkt daarin een museum te huisves ten. De Leidse universiteit wijst erop dat het gaat om een gebouw dat voor een deel al ongeveer 400 jaar door haar wordt gebruikt en dat men niet ziet waarom nu ineens ZATERDAG 2R JUNI 1980 de universiteit geweerd moet worden. Zeker niet omdat er vol gens het bestemmingsplan wel andere overheidsfuncties in ge huisvest zouden kunnen worden. Een eventueel nieuw gebruik door de universiteit zou volgens het ingediende bezwaarschrift betekenen dat er in elk geval el ders in de wijk panden zouden vrijkomen die als woonruimte kunnen worden gebruikt. Tenslotte heeft de Leidse universi teit grote bezwaren tegen het plan om van de tuin van de uni versiteitsbibliotheek een open baar toegankelijk park te maken als onderdeel van een voetgan gersroute. Verkeerstechnisch vindt men de verbinding niet noodzakelijk. Bovendien vreest men bij gebrek aan controle voor vervuilingen en vernielingen. LEIDEN - "Leiden leeft". Dat motto heeft de Commissie Leiden Promotion gekozen, die gisteren voor de eerste maal in de openbaarheid trad. De commissie, gevormd uit een aantal bekende Leidenaren gaat proberen de stad op een positieve wijze in het nieuws te brengen. Dat wil men doen door het organiseren van diverse evenementen en manifestaties. LEIDEN - Het is een waagstuk, in een grote ruimte als de Stadsge hoorzaal een piano-recital te ge ven. Kamermuziek is een intieme kunst. Een pianist moet veel aan zeggingskracht bezitten om het contact over zovele hoofden te spreiden. De Engelse pianist Da vid Ward is dit gisteravond ge lukt. Het was merkwaardig dat hij in zijn programma gekozen heeft voor de jonge Mozart, en niet bijvoor beeld voor diens grote dramati sche sonates. David Ward begon met vier kleine werkjes uit het "Londens notitieboek", nog pril en naïef van vorm. Hij speelde ze „open", recht doende aan het kinderlijke in deze stukjes. Deze openheid was trouwens kenmer kend in zijn spel, want David Ward is niet het proto-type van een „introvert pianist", ofschoon hij wel momenten van verstilling bracht. Hij gaf blijk van een goe de analyse, zocht het vooral in klassieke dynamische tegenstel lingen. en liet verrassende har- monsiche wendingen kleurig uitkon>en. Zijn geconcentreerd spel bleef ui termate boeiend, een bewijs dat deze pianist meer in zijn mars heeft dan een briljante techniek. Zo meenden we soms op te mer ken dat hij wat verder reikte dan zijn instrument en dacht in de richting van de orkestkleur, zoals in het laatste deel van de Sonate KV 309. David Ward heeft zijn zeer vele toehoorders in zijn ban gehou den. Daarmee heeft hij getuigd van een voorname klasse. BEP RIJNDERS Al eind juli zal de het eerst van zich doen spreken met een actieweek onder het motto Leiden Bloemenstad. Met diverse attracties wordt inge haakt op het feit dat op 2 augus tus het bloemencorso door de streek trekt. Ook zijn er inmid dels najaarsactiviteiten in voor bereiding. De basis voor de Commissie Leiden Promotion werd gelegd binnen de Stichting Leidse Binnenstad, die eerstdaags het eerste lustrum hoopt te vieren. De mannen van het eerste uur waren André de Jong (Groenoordhal-directeur). Ton Menken (ijsbaan-directeur) en twee managers van Leidse dagbladen, te weten Rob Frese en Paul Ide. In dat rijtje hoorde ook Holiday Inn-directeur Martin Spaargaren thuis, maar door zijn vertrek uit Leiden is de openge vallen plaats inmiddels ingeno men door Barbara Rauch, hoofd p.r. van de hotelketen. Juist voordat de commissie in de openbaarheid trad werd de zaak nog eens flink uitgebreid met Kees Hugens van het stadhuis, een drietal vertegenwoordigers van de detailhandel John Stelck, Dick Jongman en Herman Bos, alsmede VVV-directeur Dekker. Prof. Kraap die de comissie gis termiddag in het stadhuis intro duceerde, zei verbaasd te zijn over het hoge tempo waarin de commissie te werk is gegaan. Ook de Leidse wethouder voor eco nomische zaken, mevrouw Fase toonde zich verheugd over het initiatief. Peter Wijnen, directie assistente bij V&D en ook een van de mensen van het eerste uur, benadrukte dat het de bedoeling is om de regionale functie die de Leidse binnenstad vanuit ver vult, opnieuw uit te breiden. Voor het volgend jaar is er inmiddels een globaal programma opge steld dat er als volgt uitziet: ja nuari- Leiden Jazz-stad, februari: Leiden Vriendschapsstad, maart: Leiden Modestad, Mei, juni, juli en augustus Leiden Vakantie- Commissie Leiden Promotion stad, september St. Nicolaas en december: kerstmis, januari: Leiden Jazzstad, februari: Leiden Vriendschapsstad, maart: Leiden Modestad, Mei, juni, juli en augustus Leiden Vakantie- DEN HAAG/WARMOND - Sas senheimer P. Ciggaar heeft zijn zin. hij mag in plan Lommerlust in Warmond op zijn landgoed tw^ee woningen onder één kap bouwen. Dit heeft het provinciaal bestuur bepaald, nadat de ge meenteraad bij de vaststelling van het bestemmingsplan had besloten dat Ciggaar maar één woning in dit groenrijke gebied zou mogen bouwen. Volgens Gedeputeerde Staten be staat er tegen de bouw van twee woningen onder één kap geen bezwaar, mits het totale bouw volume niet groter wordt dan van de ene woning die de gemeente Warmond wilde toestaan. Des tijds gaf Ciggaar al te kennen binnen dat bouwvolume te willen blijven. Het provinciaal bestuur heeft het bestemmingsplan Lommerlust voor het overige goedgekeurd. Het merendeel de Commissie Leiden promotion. In het midden secretaresse Wil Douw. stad, september Leiden Studen tenstad, Oktober: Leiden 3 okto- berstad, november: St. Nicolaas en december: kerstmis. Elk eve nement zal ongeveer een week duren. Bovendien ij sie van plan om in te haken op de actualiteit, zoals de officiële ope ning van de Schiphollijn. De zal opereren onder de vleugels van de Stichting Leidse Binnenstad en heeft inmiddels een garantiefonds opgebouwd met bijdragen van diverse be drijven en de plaatselijke VVV. LEIDEN - Vermoedelijk in slaap gevallen reed een 26-jarige Leid se automobiliste de afgelopen nacht om drie uur niet rechtsaf het Vollenhovenplein op maar rechtdoor: dertig meter over het gras tot ze "tot stilstand" kwam tegen een lichtmast. De Leidse en haar 19-jarige passa- giere uit Rijen werden licht ge wond. Zij werden met inwendig letsel naar het Elisabethzieken- huis gebracht. De auto is total loss. LEIDEN - Een 42-jarige Leidse fietster raakte gistermiddag om kwart over twee lichtgewond bij een aanrijding met een vracht wagen in de Koppenhinksteeg. De vrachtwagen was in verboden richting de Koppenhinksteeg in gereden, richting Hooglandse Kerkgracht. De fietster, rijdende vanaf de Oude Rijn, kwam de vrachtwagen tegen, die zij - aldus de politie - geen voorrang ver leende. Met een gekneusde linkervoet en rugklachten werd de vrouw naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. LEIDEN - De politie heeft gis termiddag om half twee op de Langegracht een illegale zender een beslag genomen. De zender met de roepnaam "Zep pelin" had met vijf watt tien keer teveel vermogen. Bovendien mag een zender wettelijk slechts 22 kanalen bevatten. De "Zeppelin" bleek er tachtig te hebben. 24 LEIDEN - Hoe de politie gistermiddag om vijf uur hemel en aarde ook bewoog.de eigenaar van eenfoutgt keerde wagen op de Vismarkt weigerde zijn wagen weg te halen. De man zat in een nabijgelegen etablissement in de Koornbrugsteeg aan de tap. De politie werd de dronken verhalen en de scheldpartijen van de eigenaar zat en besloot de wagen weg te laten slepen. De eigenaar werd "ter kalmering en ontnuchtering" op het politiebureau ingesloten. Gisteravond kon de n nuchter - met zijn eigen wagen het bureau weer verlaten, na de 142 gulden boete betaald te hebbn. Zaterdag Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17 griezelfilm-persiflage, 20 en 23 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten - opening "Thuishaven", watersportvereniging een de Molenlaan, 16 uur. Zondag Groene Kerkje - 12 uur, orgelconcert met Theo Goedhart. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Maandag Leiden Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-west, 14.30 Artsen Leiden - de weekenddienst begint terdag om 0 uur en eindigt zondag om Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi. Merenwijk: za: S Smit.Cobetstraat43.tel: 130177. Zo: J. Stolk,. Burggravenlaan 16. tel: 1258200. Wijk 2 - Binnenstad-zuid. Tuinstadwijk, Professorenwijk. De Waard: za: E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Zo: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel: tel: 120347- Voor de praktijk van Groeneveld. R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol. Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door. J. Verhage, Rozemanjntuin 51. Leiderdorp, tel: 895144. Spreekuur za terdag en zondag van 11-11.30 uur Ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - P. van 't Woud/L. Midden dorp. Hoofdstraat 40. tel: 410070, spreekuur 12.30-13 uur Hoofdstraat 40. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel: 153747 Voorschoten - za: C. Meijer. Rouwcoop- VOORSCHOTEN - Bij het bruik nemen van 1 Voorschotense zwembad Het Wedde, omstreeks half augustus, zal het huidige instructiebad worden gesloten. De gemeente raad ging hier gisteravond tijdens de maandelijkse vergadering mee akkoord. In overleg met de Vereniging Ge zondheidszorg zal het deel van de hydrotherapie-patiënten die geen extreem hoge watertempe ratuur nodig hebben, gebruik kunnen maken van het nieuwe zwembad. Voor rond de 60 pa- tienten, die watertemperaturen van boven de 30 graden nodig hebben, is overeenstemming be reikt met het Sportl'ondsenbad in Wassenaar. Zij zullen gebruik kunnen maken van een apart ba- sin dat is aangelegd voor polio- patienten. De kosten hiervan moeten nog nader bepaald wor den. Vast staat wel dat weinig pa tiënten een medische indicatie hebben, die het zwemmen voor schrijft. "Juist het ontbreken van die medische noodzaak maakt regionaal overleg uiterst moei lijk", aldus voorzitter Marselis. "Het openhouden van het oude instructiebad is een onmogelijke zaak. De installatie is versleten en ook de kosten worden te hoog". De raad besloot gisteravond om de grondverkopen aan de Vereni ging Gezondheidszorg en de Pro testant Christelijke Kerken, goed te keuren. Beide instanties zullen in gezamenlijk overleg aan de Abraham van der Hulstlaan in Noord-Hofland een gezond heidscentrum en een kerkcen trum gaan realiseren. Tenslotte dient de gemeente Voor schoten een officieel bezwaar schrift in tegen het Leidse ont werp-bestemmingsplan "Ste- venshof'. Het hoofdbezwaar be treft het winkelcentrum in die nieuwe wijk. Deze ligt volgens de gemeenteraad te dicht bij het winkelcentrum Noord-Hofland. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 juni t/m 4 juli door apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171. tel: 120502 en door apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegst geest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum. Berkenkade. Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Voorschoten - gezondheidscentrum. v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. A. de Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sasscnheim, tel: 02522-12022. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder A.W. Helder. Hermelijnvlinder 36. tel: 146686. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: IJ. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel: 153266. B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDEN - De voormalige sociëteit "Pardoeza" op de hoek van de Doeza- straat en Boisotkade krijgt binnen afzienbare tijd de horeca functie terug. Het pand dat eerst zou worden geslooptom te worden vervangen door woningen, zal worden gehuurd door de bekende jazz-orkeslleider Ted Easlon. De orkestleider is van plan om er op vrijdag en zaterdag jazzavonden te organiseren, in de sfeer van het jazzcafé van Nick Volle- breg'. in Laren. Zo zullen er geregeld bekende jazz-musici optreden, ter wijl er voor de bezoekers levens gelegenheid bestaat om een dansje te maken. Ted Easlon. heeft al een dergelijk jazz-cafe in Den Haag. De bedoeling is dat op gezette tijden ook radio- en televisieuitzendingen worden ver zorgd vanuit het voormalige "Pardoeza". LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LE'DEN Telefoon C71 -144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post 166,40 Jaarabonnement173. per post r 254,10 S.J de Groot (geestelijk Rubriekchefs A van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel 071-763320 Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H Sonders. 071-155854 Voorschoten. J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Zoeterwouoe Olaf Hoensoi 01715-1896 Leiderdorp F Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2