'Mijn uitgever houdt niet van grove woorden' 'Ganymedesbundel voor SF-gourmet ZATERDAG 28 JUNI 1980 EXTRA PAGINA 25 maanden lang, acht uur per week, hebben Peter en ik ge praat. Ik heb hem goed leren kennen. Zo goed. dat ik zijn le vensverhaal echt beleefd' kon weergeven. Na het verschijnen van zijn biografie in roman vorm zei Peten Ik zou niet we ten hoe het anders zou moe ten". Bovennatuurlijk De Tweede Wereldoorlog vorm de de basis voor net tweede boek van Ans van der Heide. Tijdens de oorlog verbleef de schrijfster met haar man en kinderen in Arnhem. Het oor logsgeweld, de honger en el lende heeft zij in een soort oog getuigenverslag vastgelegd. Haar in dagboekvorm beschre ven ervaringen zijn jarenlang blijven liggen. Zelf zag de schrijfster er niets in. Op aan dringen van mensen, die haar aantekeningen lazen, heeft Ans van der Heide na 35 jaar toch besloten haar oorlogservarin gen. onder de titel "Ze ko men uit te geven. En dan de parapsychologie. Ans van der Heide gelooft in het bovennatuurlijke. Een feno meen dat haar al lang fasci neert. Het heeft jaren geduurd voor ze er haar allereerste boek over schreef. Het gebed van een Charlatan. Ans van der Heide: "Ik heb er eerst erg veel over gelezen. Het voorvoelen, voorspellen van een gebeurtenis heeft me altijd al geboeid. Het speelt in ieders leven. De mensen zijn zich er vaak niet van bewust. Voorbeelden? Heel eenvoudig. Dingen die iedereen wel eens meemaakt. Een gevoel van ik moet naar huis, want er is iets gebeurd". En als je thuis komt, is er ook iets gebeurd. Wonder lijke dingen. Daar moet je oog voor krijgen. Aan de hand van gegevens uit boeken over parapsychologie heb ik een roman geschreven over een helderziende. Zijn le vensverhaal met de moeilijk heden die hij ondervindt in het gewone, alledaagse leven, niet zozeer in zijn beroep". Ans van der Heide klinkt nogal betrokken bij haar boeken. Ik sta volkomen achter alles waar ik over schrijf. En ik dacht dat mijn onderwerpen en mijn ma nier van aanbieden wel in deze tijd passen. Misschien ben ik soms iets te idealistisch. Maar in de rauwheid van een gebeu ren wil ik toch iets positiefs meegeven. Niet iedere auteur doet dit tegenwoordig. Ik kan niet schrijven zonder iets posi tiefs mee te delen. Dat is ook een beetje mijn eigen levensfi losofie. Ik sta zelf positief te genover mijn medemensen "In alle ellende valt toch ergens nog wel een lichtpuntje te ont dekken. Dat komt ook in mijn boeken tot uiting. Die zijn vaak erg zwart-wit getekend. Maar met lichtpuntjes. Als je alleen maar vervelende dingen en el lende beschrijft, wat blijft er dan van over?" Generatieconflict Romans met een lichtpunt dus. In alle kommer en kwel toch iets goeds. Een filosofie die ze ker van toepassing is op "Ei gentijdse Schaduwenhet meest recente boek van Ans van der Heide. Een verhaal over Nellie Been. Een vrouw die zich in de herfst van haar leven afkeert van haar kinderen. Het egoïsme en ma terialisme dat hen beheerst, kan ze niet begrijpen. Vol over gave richt ze zich op haar kleinkinderen, die haar waar deren en liefhebben. Doet de plotselinge inkeer van oma Nellie niet wat geforceerd Ans van der Heide: 'Misschien komt de totale inkeer van de hoofdpersoon wat te plotse ling. Het is natuurlijk een ge leidelijk proces, maar dat kon ik in het boek niet helemaal uitwerken door ruimtegebrek Ik wil niet te lijvig schrijven. En dan is het best mogelijk dat zo n figuur niet goed uit de verf komt". Is de karaktertekening van Nel lie's kinderen en kleinkinderen representatief voor de huidige generatie van een jaar of 40 en de jeugd van nu? "Het materialisme dat volwassen mensen beheerst is een gege ven van deze tijd. Mensen zijn op geld belust. De jeugd heeft de toekomst, is idealis tisch. vol goede moed. Jonge mensen weten alleen met hun idealisme geen raad. En dat is volkomen verklaarbaar. Het is hier en daar een hopeloze puinhoop. Veel jonge mensen willen wel. Maar de verschillen zijn zo wrang. Het idealisme en de wil om goed te doen stuiten op de rauwe, negatieve maat schappij". "Misschien is dit boek wel het meest negatieve dat ik tot nu toe heb geschreven. Het is vrij ongenuanceerd. Ik wilde het niette ingewikkeld maken, niet teveel uitweiden. Toch geloof ik dat dit boek hoopvol ein digt". Krent Valt de manier van praten van de jonge mensen in uw boek soms niet wat uit de toon bij het rea listische taalgebruik van de meeste jongeren tegenwoor dig? In het boek komt geen on vertogen woord over hun lip pen. "Lelijke krent" is het "erg ste scheldwoord" dat ik kon ontdekken. Ans van der Heide denkt even na. Ik geloof niet dat het meren deel van de jeugd praat zoals de jonge mensen uit mijn boek. Misschien had het iets pittiger gemoeten, kernachtiger. Maar daar kan ik niets aan doen. Mijn uitgever wil het zo". Ze merkt mijn verbazing. "Hij kan niet tegen grove woorden. Daar houdt hij niet van. Du.s Maar hoe zit het dan met de zeg gingskracht van uw boeken.' Spreekt dit boek de jeugd dan Lang zwijgen. Dan: "Ik geloof zeker dat er mensen bestaan, zoals ik ze beschrijf. Maar of het merendeel zo isNou nee, dat geef ik toe". Vette vingers Er valt een diepe stilte. De klok tikt. Op een schaaltje liggen spritsen voor bij de koffie. De koffie is al lang cp. De spritsen liggen onaangeroerd. Ik durfde niet te nemen. Bang voor vette vingers (waar moet ik ze aan af vegen), en kruimels (waar moet ik die laten). Het gesprek is duidelijk afgelo pen In de gang hangt een foto ge maakt door de zoon van de schrijfster. Aura-fotografie, legt Ans van der Heide uit. Ze wijst op de ronde zwarte vlek ken met een witte uitstraling eromheen. De zwarte rondjes zijn vingertoppen, de witte uit straling Een bovennatuur lijk verschijnsel. Niet met het blote oog waar te nemen, maar slechts zichtbaar te maken door fotografie. Mijn blik gaat naar dezelfde por tretten. die ik in de huiskamer ook al zag. Vaag omlijnde men senhoofden in een uitwaaiering van geel-blauw-roze kleuren. Op mijn vraag wie dit zijn, ant woordt Ans van der Heide: "Portretten van opgeroepen overledenen Zij hebben het laatste woord, voor de deur zich achter mij sluit. MARGOT KLOMPMAKER OEGSTGEEST - Een hoekhuis in de avondzon. Bui ten de geur van zonbeschenen groen en bloemen. Binnen de belegen geur van oude, gerijpte meubels. Talloze malen met boenwas gewreven. Een speci fieke geur. De stoel die mij wordt toegewezen is ervan doortrokken. In een hoekje voor het raam vormen de boeken van Ans van der Heide een eenzaam rijtje. Vijf romans, geschi even in vijfjaar tijd. Zestig jaar was Ans van der Heide, toen haar eerste boek uitkwam. Een laatbloeister? 'Nee hoor vertelt de schrijfster. "Ik heb vanaf mijn tiende jaar al geschreven. Maar het was toen nog allemaal gedaas. Als ik een behoorlijke stapel had geschreven, verbrandde ik het weer. Van publiceren of echt iets uitwerken kwam niet veel". "Ik had een gezin en een beroep. Vroedvrouw in Wageningen. Toen kwam de oorlog. Na de bevrijding heb ik me bezig ge houden met het geven van le zingen. Het leiden van ge spreksgroepen voor eenzame Op een gegeven moment dacht ik: Als je nog een ander beroep wilt leren, moetje het nu doen. Zo ben ik beroepskeuzeadvi seur geworden. Ook heb ik een opleiding gevolgd in de indivi- dual-psychologie. Maar tussen de bedrijven door heb ik altijd geschreven". "In 1975 kwam mijn eerste boek uit. Het gebed van een Charla tan. Vrij laat, zoals u zegt. Ik was toen zestig. Pas toen stond het schrijven centraal in mijn leven". Spierdystrofie Naast het schrijven is Ans van der Heide zeer bedreven in het ver vaardigen van glasmozaïeken. Twee voorbeelden daarvan hangen aan de muur. Ook haar kinderen laten in artistiek opzicht van zich spre ken. Amke, de dochter van de schrijfster, schildert. Grote, kleurige bloemen vullen de wanden van haar moeders huis. Haar zoon schrijft, schildert en fotografeert. Aura-fotografie. Zichtbaar maken wat voor onze ogen niet waarneembaar is. Ans van der Heide schrijft over alles wat haar interesseert en invalt. Ze oriënteert zich uit voerig over een eenmaal geko zen onderwerp. "Ik wil zoveel mogelijk weten". Als de gege vens bezonken zijn, schrijft ze haar boek. Hoe komt ze nu aan ideeën voor een verhaal? "Soms loop ik al lang met een be paald idee rond, dat ik uitwerk als de tijd er rijp voor is. Het kan me ook opeens invallen "Zoals mijn boek over Peter Ma- rijnen. Een jongen uit de buurt van Leiden, die aan spierdy strofie lijdt. Bijna helemaal verlamd. Ik zag hem voor het eerst op de televisie. Zijn ver haal trof me diep. Naar aanlei ding van die tv-uitzending heb ik hem geschreven. Ik kreeg een brief terug waarin hij ver telde: Ik zou zo graag een boek willen schrijven, maar ik kan het niet". "Toen heb ik aangeboden om dat samen met hem te doen. Vier In de schaduw van schrijfgiganten als Biesheuvel en 't Hart valt een vrouw als Ans van der Heide- Kort niet direct op. Toch publiceert deze 65-jarige Oegstgeest- se vrij regelmatig over de meest uiteen lopende onderwer pen. Drugs, parapsycho logie, de oorlog, een biografie van een ge handicapte man. Kortom, een schrijf ster met een veelzij dige interesse. Het verschijnen van haar vijfde roman, "Eigentijdse Scha duwen", vormde de aanleiding tot een gesprek met Ans van der Heide. In de jaren '70 is het s tion-genre dan toch ook in Ne derland populair geworden: wel waren er in de voorafgaan de decennia hier en daar in waaghalzerige boekwinkels wat vertaalde ruimteavonturen verkrijgbaar (onverzettelijke helden, wenende heldinnen en stuitende buitenaardsen, klop partijen met neutrinostraalpi- stolen, eind goed al goed), maar een echte doorbraak kwam pas door de inspanningen - eind zestiger jaren - van uitgevers als Het Spectrum, Meulenhoff en Bruna. Tegelijkertijd verrezen sf-clubs als het NCSF en TERRA (waarvan het gelijknamige clubblad momenteel fraai uit gegeven wordt door Servire uit Katwijk - daarover later meer), waarvan bestuur en leden nog steeds en met succes hun fana tiek beminde genre in het Ne derlandse taalgebied aan de man brengen. Het kon niet uitblijven. Geef een landgenoot een tijdschrift en hij kladdert alles vol, van blan co papier tot de kale muren van een hele hoofdstad. Driftig greep de sf-fan naar zijn vulpen en schreef de ene bladzijde na de andere vol om zijn romanti sche visie op mensheid, aard bol en de eeuwigheid van de sterren zijn ontstelde mede burger voor te houden. Helaas Zo goed of gek bleken de inmid dels gerenommeerde uitgeve rijen ook weer niet. Het bin nenlandse talent raakte zijn aangrijpende Utopia's aan de professionele media niet kwijt, enkel de clubbladen en sf-"fan- zines" wilden tot (stencil)druk en (ondermaatse) verspreiding overgaan. Terecht. Want wie sf (of wat dan ook) wil schrijven moet eerst leren schrijven. Omstreeks 1975 kwam er een doorbraak: uitgeverij Bruna kwakkelde al enige jaren met de jaarpocket "Pulp" onder redactie van Ab Visser, expert in misdaadver halen, stopte de serie na num mer 6 en ging over op een heus "SF-Jaarboek". Een jaarlijkse bundeling van de betere Ne derlandstalige SF-verhalen onder de naam "Ganymedes", samenstellen Vincent van der Linden Dubbelfunctie Van der Linden, die ik tijdens de recente boekenweek sprak, zit in een dubbelfunctie: hij behar tigt Bruna's (SF-)belangen, maar is daarnaast een niet ge ring (SF-;auteur. Wat het eerste aspect betreft, hoe ziet hij/de uitgever de ontwikkeling van SF in de lage landen? "Verkoopbaarheid staat voorop, dus wij voeren een voorzichtig, sterk commercieel gericht be leid met momenteel de nadruk op heruitgaven. Waarom? Om dat er juist nu sprake is van een SF-over-produktie - ik heb de indruk dat onze uitgeverij zich bewust beperkt bij het uitge ven van SF. In Amerika bij voorbeeld ligt dat anders, daar stamt de belangstelling voor science fiction al vanaf de der tigerjaren en heeft die interes se ook veel meer een cultus- achtig karakter." Van der Linden verwacht ook voor de nabije toekomst min der productie, de markt lijkt wat verzadigd. Over de Bruna SF-oplagen wil hij niets kwijt, wel dat de Amerikaan Asimov, een gouwe ouwe, nog steeds het best verkoopt En zijn "geesteskind" Ganyme des dan? Komt de Hollandse toekomst-auteur toch weer niet aan de bak? "Toch wel, de kwaliteit van onze eigen SF is het laatste jaar dui delijk beter geworden, al zorgt de uitgeverspolitiek t.a.v. be perking voor veel afwijzingen van binnenlands werk. Maar met Ganymedes gaan we voorlopig zeker door. vooral ook omdat de belangstelling van de koper voor het binnen landse product iets geringer Van der Linden ziet dan ook meer brood in "SF-achtige" uitga ven. de SF-thriller e.d. Het SF- etiket, benadrukt op het boek omslag, leeft (nog?) wel bij uit gevers, boekhandels en lezers, maar de '"geïnspireerde schrij ver" (itt. de "broodschrijver" wie het een zorg zal zijn) wil bewust van die etikettering af. De verwachting is dat steeds meer zogenaamde "SF"-schrij- vers deze toevoeging kwijt willen zien en zich meester ma ken van "mainstream"- of lite raire thema's als geweld, dood. liefde, etc. Een onuitputtelijke verdieping van de thematiek dus. SF als genre, als literatuurvorm die zich in de toekomstige tijd afspeelt wel. Maar misschien kan ze overleven door toedoen en uitbreiding van de 'private press", de kleine fan-uitgevers. Die krijgen immers meer ruim te door de commerciëlere op vattingen bij de grote uitgeve- Reinaertprijs Dat Vincent van der Linden zijn opvatting over het vervagen van specifieke science fiction- grenzen ook in zijn eigen werk doorvoert blijkt uit het pas ver schenen "De Weg naar Middel- sing" dat in België de befaam de Reinaertprijs 1979 ontving (100.000 Belgische franken, re ken maar uit). Geen SF, wel een roman met SF-elementen, zo als de plaats van handeling ge tuigt: het gebeuren speelt dui delijk niet op de Aarde maar op een andere planeet, ooit door de Aardbewoners gekoloni seerd. Veel doet dat er niet toe. Alles draait om de zwerftocht van de jonge, onwetende Osen Easen wiens karakter geleide lijk gevormd wordt door de er varing van avontuur, geweld, vreemde volkeren en het ont dekken van vreemde "landen" of van de "typische" karakter trekken van zijn metgezellen, positief én negatief. Het is een merkwaardig boek met een wonderlijk open einde, en een niet altijd makkelijk te doorgronden symboliek. Duidelijk is de invloed op de au teur van Zen-boeddhisme en van Kafka; wat de laatste be treft is die invloed minder zichtbaar dan m Van der Lin den's dubbelnovelle De schildpad/De lift uit 1975 Volgens de schrijver zelf gaat het in "De Weg naar Middelsing" om "een jongeman die in een wereld buiten zijn eigen, ver trouwde en beschermde omge ving raakt: hij wordt zich be wust van zijn eigen geweldda dige innerlijk en leert die - als deel van zichzelf - accepteren." Zelf werd ik meer geboeid door de innerlijke ontwikkeling van de hoofdpersoon naarmate hij langer optrekt met zijn hoogst intrigerende reisgenoten. Wat "geweld" als thema betreft, dat valt wel mee. zeker in vergelij king met de meestescience fiction. Tenslotte nog even terug tot het door Vincent van der Linden samengestelde SF-jaarboek "Ganymedes", en wel afleve ring 4. Deze laatste bundel (de volgende Verschijnt komend najaar) bevat liefst 28 zeer geva rieerde, vaak werkelijk prach tige SF-verhalen van vader landse makelij. Niet altijd be valt me de keuze, maar over 't geheel genomen zijn de verha len sterk geschreven, actueel en origineel, vaardig en zorg vuldig van taal, thematiek en uitwerking - met soms m i. grandioze uitschieters. Beslist markante SF met tal van meer of (zelfs) minder bekende motieven: ondergang van de Aarde (oorlogen, uitroeiing van mannen door extreme feminis ten, boze anderlingen of bui tenaardsen. milieuverontreini ging natuurlijk), uitbuiting en onderdrukking. ontaarde jeugd en werkloosheid, enig complex ruimteschipavon- tuur. «vat F.mt.■W-a l.,.Tolkien, alsmede een robot- en poppen- Mijn absoluut favoriete verhalen handelen over de c omplexe menselijke psyche: "Voor en na de emotiebaan" van Peter Cuypers (die daarmee de King Kong Award 1978 voor het bes te Nederlandstalige SF-verhaal won). "Burgermannetje", een burger vs. militair-verhaal van John Vermeulen, "Poppenre- gen" van Kathinka Lunnoy, een van de beroemde mem braan-verhalen van Eddy Ber lin. "Neonmaan'vanTa.sTeng (KKA-winnaar 1979'). het bij zonder originele mutantenver- haal "Verloren zoon" van Bert Daenen e a. Een bundel voor SF-gourmets SF dood'' Voorlopig blijf ik. het servet om de nek geknoopt, in culinair begeren naar het vol gend» SF-gerecht aan Utt zit ten. Tot de luchters doven en ik buitengesmeten word. Vincent van der Linden. De Weg naar Middelsing. Uitg DAP Reinaert. Zelo <B) 1980. Vincent van der Linden (sa- menst Ganymedes 4. Bruna SF-jaarboek. nr. 108. uitg AW Bruna Zoon, Utrecht/Ant werpen 1979. ROB VOOREN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25