Bedorven voedsel: jaarlijks half miljoen zieken ZATERDAG 28 JUNI 1980 EXTRA PAGINA 21 "Beestjes" onder de Sim one Bouwer-Hertzberger HAARLEM - In de kolossale koelkast van het labora torium liggen de voedselresten keurig gesorteerd op rekken naast monsters van verschillende dran ken. De bacteriën gaan bijna dood van de kou en zien weinig kans zich voort te planten. Hun vriend jes in de diverse broedstoven ernaast hebben het beter voor elkaar; ze kunnen zich ongebreideld tot miljoenen vermenigvuldigen. De onderzoekers wrijven zich in de handen bij het idee zoveel „beestjes" onder de microscoop te kunnen bestude ren. Geen lieve diertjes meestal, want per jaar ma ken ze een half miljoen mensen in Nederland ziek. Dit is een voorlopige schatting van de 28-jarige dierenarts Si- mone Bouwer-Hertzberger. Zij werkt als veterinair-microbio- loge bij de Haarlemse Keu ringsdienst van Waren en houdt zich ruim een jaar bezig met het 'verschijnsel voedsel vergiftiging. Na de ontdekking van de bacterie in 1675 door Anthonie van Leeuwenhoeken onderzoeken door onder meer Robert Koch en Louis Pasteur, Is nog heel veel onbekend over deze ziekte. Exacte gegevens over de zich zo snel voortplan tende schadelijke micro-orga nismen en de omvang van de door hen veroorzaakte vergifti gingen ontbreken eenvoudig. Van de vijftienhonderd soorten bacteriën zijn er vijftig schade lijk. Simone probeert door een om vangrijk microscopisch onder zoek het tipje van de sluier ver der op te lichten. Zij wil over enige tijd op dit onderwerp promoveren. Zonder hulp van „patiënten" en huisartsen kan zij het echter niet stellen. De bacteriënleveranciers zijn on misbaar. Het onderzoek staat in ons land weliswaar op een hoog niveau en is uiterst belangrijk voor de diagnostiek, maar het aantal mensen dat zelf voedsel vergiftiging herkent en het ook meldt is minimaal. Per jaar komen bij de Haarlemse Keu ringsdienst van Waren (tel. 023-319132) een paar honderd klachten binnen, waarvan 65 procent vergezeld is van een monster voedsel. Vijftig procent van de bezwaren blijkt terecht maar volgens de keuringsdienst wil dit niet zeg gen dat de andere klachten on gegrond zijn. In veel gevallen namelijk kan geen uitsluitsel worden gegeven, omdat de ziekteverwekkende eetwaar niet meer te achterhalen blijkt. Vaak ook worden deze aan bac- tenënbesmetting toegeschre ven ziekten te laat aangemeld om de verdachte voedings middelen nog te kunnen op sporen en te controleren. Hoewel alle keuringsdiensten in ons land zich met dit onderzoek bezighouden, is er veel contact met Haarlem, omdat Simone Bouwer zich in dit soort vergif tigingen wil specialiseren. Ook de huisartsen in het rayon van de dienst, dat loopt van IJmui- den tot Voorschoten en Bode graven, hebben zich bereid verklaard voedselresten te stu ren. Die zijn dan afkomstig van patiënten die vermoedelijk ziek zijn geworden van dit eten. Het onderzoekmateriaal gaat naar een grote koelcel van het laboratorium in een herenhuis aan de Haarlemse Nieuwe Gracht. Tot het onderzoek blijft het hierin. Vakantie De zomermaanden staan voor de deur en dat betekent een ver hoogde kans op voedselvergif tiging. Bij warm weer en wan neer sprake is van minder hy giënische situaties, zijn de risi co's belangrijk groter dan nor maal. Bijvoorbeeld op kam peerterreinen. waar eten vaak moeilijk koel gehouden kan worden en handen wassen door primitieve omstandigheden minder regelmatig gebeurt dan thuis. Bacteriën hebben dan vrij spel en kunnen zich ongelooflijk snel vermenigvul digen. Het zijn namelijk een cellige micro-organismen die door celdeling in staat zijn tot ongeslachtelijke voortplan ting. Door middel van microscopisch onderzoek en bacteriologisch kweken wil de Haarlemse bac- teriologe achter nog onbeken de feiten zien te komen, om daarna te kunnen afstuderen bij prof. Mossel in Utrecht. Hij was onder meer betrokken bij het onderzoek in 1975 van de voedselvergiftiging aan boord van het toestel van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL. Het vliegtuig moest in Kopen hagen een noodlanding maken omdat 144 van de 344 passa giers na het ontbijt doodziek waren geworden. Dertig oude re passagiers waren er zo erg aan toe dat ze in ziekenhuizen achterbleven. De directeur van een carteringbednjf in Ancho rage. Alaska, de 52-jarige Kenji Koewabara pleegde zelf moord. Het was een van de weinige keren dat deze ziekte op grote schaal in de publiciteit kwam. Simone Bouwer wijst er echter op dat voedselvergiftiging verstrek kende gevolgen kan hebben. Veel mensen verzuimen hun werk één tot drie dagen en soms is zelfs ziekenhuisopna me noodzakelijk. Anderen be zoeken de huisarts en krijgen een dieet of medicijn voorge schreven. Vooral bij kwetsbare groepen, zoals zuigelingen, bejaarden en mensen die al een ziekte onder de leden hebben, kan de voedselvergiftiging na re consequenties hebben. Enig inzicht hierover is er nauwe lijks. Als dat wel zo was, zouden heel wat kosten van medische con sumptie voorkomen kunnen worden. De microbiologe is er van overtuigd dat wat nu be kend is nog maar het topje van de ijsberg vormt. „De ver schijnselen zijn bekend, er kan geen misverstand over beftaan: braken, buikpijn, diarree en hoofdpijn. Je krijgt het echt niet ongemerkt, je wordt hartstikke ziek. Normaal braakt iemand niet en als dit wel gebeurt, is er duide lijk iets mis". Deze symptomen kunnen volgens haar een half uur na het eten al optreden, maar ook pas twee dagen later. Deze incubatietijd is afhanke lijk van de soort bacterie en van de aantallen, waarbij een mil joen stuks per gram eten niet ongewoon is. Opmerkelijk is, dat gerechten die heerlijk geuren en verruk kelijk smaken toch vergiftigd kunnen zijn. Bedorven voedsel hoeft daarentegen helemaal niet ziekteverwekkend te zijn. Wel betreft het meestal beder felijke produkten, zoals ge bak, salades en vleeswaar, die met de hand bewerkt zijn. Maar ook waren die niet goed ge koeld of onvoldoende heet be waard zijn (in automatieken bijvoorbeeld) of geleverd wor den, zijn gevaarlijk. Het blijken trouwens niet altijd etenswaren te zijn waarvan je het direct zou verwachten. Volgens de microbiologe kun nen zelfs ontbijtkoek en cho colade voedselvergiftiging veroorzaken. Soms hebben bacteriën zelf een waarschu wende taak. Bij melk bijvoor beeld; als dit bedorven is drin ken de mensen het niet meeren worden zo beschermd tegen ziekteverwekkende stoffen. Daarnaast zijn er produkten waarvan de karakteristieke ei genschappen en aroma door bacteriën bepaald worden Yoghurt, maar ook azijn, bier. wijn, kaas en zelfs thee. zijn er Het voorkomen van voed selvergiftiging blijkt een moeilijke zaak, vooral omdat die vergiftiging pas achteraf kan worden vastgesteld. Mevr. Bou wer van de Haarlemse Keuringsdienst voor Wa ren benadrukt nogmaals, dat niet het duidelijk zichtbaar bedorven voedsel gevaar oplevert. Dat gooien de mensen wel weg. Het gaat om voedsel waar niets aan te zien, te ruiken of te proeven is. Zij noemt dit ter onder scheid 'gevaarlijk' voedsel. Men kan niet zien, dat het voedsel ge vaarlijk is en verhitten zal in veel gevallen niet meer baten. Toch kan de consument wel iets doen ter voorko ming van voedselvergif tiging. Mevrouw Bouwer geeft een viertal tips: De zgn 'koelketen' mag nauwelijks worden on derbroken. Dat wil zeg gen dat een produkt uit de koeling daar weer zo snel mogelijk in moet. Dus niet twee uur in de auto laten liggen. Bij de bereiding altijd zorgen voor schone han den. Hygiëne is erg be langrijk. Vooral in de zo mer. Op vakantie zal het handen wassen en het eten bereiden wat primi tiever moeten gebeuren dan thuis. Het is daarom zaak dan extra goed op de hygiëne te letten. Uitkijken met restjes is ook geboden. Het voedsel dient zeker op een koele plaats bewaard te wor den. En een koele plaats wil zeggen koelkast of diepvriezer en niet een plank in de kelder. Tenslotte is het belang rijk om verhitte produk ten na bereiding niet te behandelen met hetzelfde keukengereedschap als waar het voor de berei ding mee is gedaan. Bij voorbeeld een kip, die op een bord wordt ontdooid, mag na het braden niet meer op dat zelfde bord worden geleed. Het zou weer door het dooiwater besmet kunnen worden. voorbeelden van. De plantjes, want dat zijn bacteriën, al wor den ze óók door Simone vaak beestjes genoemd, vervullen hierbij een onmisbare rol. Zij wacht niet alleen met span ning af welke etensresten de huisartsen inleveren, ook met particulieren die géén bezoek aan de dokter hebben gebracht maar wel ziekteverschijnselen hadden, wil zij in contact ko men. Mevrouw Bouwer acht het bovendien van zeer groot belang - en beslcst niet alleen in verband met haaf studie - dat horecabedrijven voedsel la ten controleren. „Het is wel voorgekomen dat na een koud buffet vijftig mensen ziek wer den. Als het vermoeden bestaat dat eten gasten heeft ziek ge- magkt of als er klachten van klanten komen, moeten ze ons meteen waarschuwen. Het on derzoek gebeurt vertrouwe- Een 'ivorstboom' op komen te liggen lijk" zaak verzwijgen houdt vol- ns haar het gevaar in dat de edselvergit liging zich als een icvlek uitbreidt en de naam n de restauranthouder, het cafetaria of de automatiek in de publiciteit komt. "Wij kunnen de ondernemer tijdig adviseren welke maatregelen nodig zijn om herhaling te voorkomen en begeleiden hem daarbij". „Om deze reden is de Keurings dienst van Waren 24 uur per dag telefonisch bereikbaar. Via een luisterdienst is het mo gelijk overal in het rayon snel ter plaatse te zijn om etensres ten op te halen. Tot iemand komt moet het in de koelkast bewaard worden. Hoe sneller het echter bij ons in het labora torium is, hoe beter. Wij zijn goed toegerust om te kunnen nagaan wat de oorzaak van de ziekte is geweest en hoe dit in het vervolg kan worden voorkomen", aldus Simo- De bacteriën hoeven niet altijd zelf gevaarlijk te zijn; het komt ook voor dat ze in eten giftige stoffen produceren die niet meer zijn te vernietigen. Niet door koken, bakjten of bra den! De gangbare opvatting dat vlees ongekoeld bewaard onder vet niet ziek kan maken is volgens haar ook niet juist' Als gevolg van zuurstof gebrek sterven wel veel bacteriën, maar sommige soor ten kunnen zich daardoor juist razendsnel vermenigvuldigen en zich op het vlees wer pen". Simone vindt overigens dat veel mensen hun voedsel „mishan delen" onder meer door het te lang buiten de koelkast te laten staan. „Vaak ook blijven zeer kwetsbare produkten in een warme auto liggen, terwijl de eigenaar rustig in de stad gaat koffiedrinken". Opmerkelijk is volgens haar dat na een voedselvergiftiging al tijd de slager, poelier of in ieder geval een ander de schuld van de ziekte krijgt. „En wat dit bc- treft discrimineert de Neder lander ook behoorlijk, door va ker klachten te deponeren als een bezoek aan een exotisch restaurant hem ziek heeft ge maakt dan wanneer dit door eten in een Hollands etabliso ment werd veroorzaakt". En dit terwijl de keurmeesters van de dienst er juist van overtuigd zijn geraakt dat er in principe geen verschil in hygiene be staat tussen uiteenlopende soorten horecabedrijven. „Eten uit de muur kan ook ge vaarlijk zijn. We krijgen ten minste nogal wat klachten. Als eetwaar niet op 60-70 gra den Celcius wordt gehouden veroorzaakt het ziektever schijnselen. Dat de tempera tuur niet lager mag zijn blijkt wel uit het feit dat wij sommige bacteriën bijna 44 graden Cel cius kweken". Een bekende ziekteverwekker is. de Salmonella, die onder ande re paratyfus kan veroorzaken. Op allerlei eetwaren zitten soms pathogene bacteriën die een giftige stof afscheiden. En bij vis in blik komen bacteriën voor die de ziekmakende stof histamine produceren. Zonodig gebeurt het onderzoek van de eetwaren in samenwer king met het laboratorium van het Haarlemse slachthuis, het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven of het st reeklaboratorium. Artsen, particulieren en ondernemers die voedsel laten keuren, krij gen snel de uitslag van het on derzoek. Voor de doktoren kan dit volgens Simone een wel kome steun zyn bij het stellen van de diagnose Vooral als het kwetsbare patiënten betreft Voor haar is dit boeiende werk uiterst belangrijk om de bronnen van vergiftigingen op te sporen en explosies te voor komen Daarbij wil zy een beter inzicht krijgen in de oorzaken en omvang van de ziekte, waar aan in minder ontwikkelde warme landen drie tut vier miljoen mensen per jaar ster ven. Daar wordt het risico sterk vergroot door slecht drinkwater. De gewoonte van de Nederlandse huisvrouwen om conserven voor gebruik op te warmen, voorkomt al veel ziektegevallen. In horecabe drijven komt verwerking van niet opgewarmde produkten veel vaker voor. Helaas laat de zeer kleine giftige bacterie zich nooit duidelijk zien. Slechts in een laborato rium is de besmetting onder microscopen waar te nemen, maar de consument is dan al ziek. De uitslag van het micro scopisch onderzoek is moeilijk als bewijsvoering te gebruiken, omdat de oorzaak nooit voor honderd procent ze ker kan worden astgesteld aldus mevrouw Bouwer. „Wel voor 99 procent, zodat het juri disch moeilijk ligt".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21