Het gaat maar om 20.000woningen S3Q3B Hoe denken de grote politieke partijen erover? ZATERDAG 28 JUNI 1980 PAGINA 19 Op verzoek van het kabinet heeft de Leidse oud-hoog- leraar in het belasting recht, prof. Hostra vorig jaar een advies opgesteld over de vraag hoe in de be staande belastingwetge ving de nadelige effecten van de inflatie kunnen worden tegen gegaan. Die effecten, zo redeneerde men in Den Haag, zouden men sen bijvoorbeeld de lust kunnen ontnemen om te sparen. Aan de hand van een voorbeeld is dat nade- LEIDEN - "Er moet eindelijk eens een regeling ko men over de aftrekbaarheid van hypotheekrente. De onzekerheid over die zaak gaat anders te lang duren". Volgens Martin van Rooijen, oud-staatsse cretaris van financiën en op het ogenblik Tweede Kamerlid voor het CDA, veroorzaakt die onzeker heid onnodige onrust op de woningmarkt. "De na righeid is dat veel huizenbezitters denken er bij be trokken te zijn. De discussie duurt nu ook al zo'n acht jaar. Daarom is een goede regeling hard nodig". Met een goede regeling doelt Van Rooijen op het CDA-voorstel om een limiet aan de onbeperkte ren teaftrek te stellen bij huizen van vier ton. Daarboven zou de renteaftrek nog maar voor de helft mogen worden toegepast. Het inflatiedeel zou niet langer aftrekbaar zijn. De vier grote politieke partij en denken elk verschillend over de wijze waarop de af trekbaarheid van hypo theekrente geregeld zou moeten worden. In onder staand overzicht de vier ver schillende meningen, ver duidelijkt met een eenvou dig voorbeeld. VVD - handhaving van de hui dige situatie. Dit is een on beperkte aftrek van de hypo theekrente. Iemand die een hypothecaire lening van 500.000 gulden tegen 10 pro cent heeft afgesloten mag dus 50.000 gulden aftrekken. CDA-onbeperkte rente-aftrek tot 400.000 gulden. Daarbo ven een halvering van de renteaftrek (beter gezegd: geen aftrek van het inflatie- deel en dat deel is ongeveer 50 procent). Iemand die nu een hypothecaire lening van 500.000 gulden tegen 10 pro cent afsluit schiet er verge leken met de huidige situatie 5000 gulden bij in. Tien pro cent van 400.000 gulden mag hij onbeperkt aftrekken (is dus 40.000 gulden). Voor de resterende 100.000 gulden geldt de halve aftrekbaar heid (is 5000 gulden). Totale aftreksom: 45.000 gulden. PvdA - onbeperkte rente-af trek tot 300.000 gulden. Daarboven geen aftrek meer. Nu kan iemand met boven genoemde lening van 5 ton en een rente van 10 procent maar 30.000 gulden als af trekpost opvoeren. D'66 - onbeperkte rente-aftrek tot 300.000 gulden. Daarbo ven halve aftrekbaarheid. Wanneer in dit geval iemand tot een hypothecaire lening van 5 ton tegen 10 procent overgaat kan hij over de eer ste 3 ton 30.000 gulden af trekken en over de andere 2 ton 10.000 gulden. Totaal: 40.000 gulden. Van Rooijen: "Met deze regeling blijven de meeste huizenbe zitters buiten schot. Er is via het hypotheekregister in het verleden wel eens nagegaan wat het effect van het CDA- voorstel zou zijn. Toen bleek dat het om zo'n 10.000 a 20.000 woningen gaat. Voor de staat zal de opbrengst ongeveer 25 miljoen gulden zijn. Dat zijn toch bepaald geen indruk wekkende getallen. Maar het gaat ook niet om die getallen. Wordt de aftrekbaarheid voor hypotheken boven de ƒ400.000 aan banden gelegd, dan heeft dat voor ten hoog ste vijf procent van de hui zenbezitters gevolgen, zo vermoedt de Nederlandse Bond van Makelaars in on roerend goed, de NBM. Het gaat er om dat in het ka der van de Hofstra-voorstel- len voor inflatie-neutrale be lastingheffing ook iets ge daan wordt aan de onbeperk te aftrek van hypotheekren te". Van Rooijen gelooft niet dat aantasting van de onbeperkte renteaftrek per se een nadelig effect hoeft te hebben op de woningmarkt, een argument dat nog wel eens uit de ma kelaarswereld en van VVD- zijde wordt aangevoerd. De CDA-politicus:"Ik heb van huizenbouwers veelvuldig de opmerking gehoord dat er nu toch eens iets geregeld moest worden om de onzekerheid weg te nemen als de grens van het bedrag waarboven niet meer onbeperkt mag worden afgetrokken maar werkbaar blijft. Dat is bij het CDA- voorstel toch zeker het geval. De categorie mensen die hierbij iets moet inleveren hoef je niet extra te bescher men. Mensen die een woning boven de vier ton betrekken doen dat uit eigen keuze want meestal beschikken zij al over een zeer behoorlijke woon ruimte". Morrelen Het risico, gesignaleerd door de VVD. dat morrelen aan de af trekbaarheid in de toekomst gemakkelijk tot een steeds verdere grensverlaging kan leiden ziet Van Rooijen min der somber in. Weliswaar zijn PvdA en D'66, waarmee het CDA mogelijk na de verkie zingen formatie-besprekin gen zal voeren, voor een li miet van drie ton maar Van Bij limiet aan onbeperkte aftrek van hypotheekrente Rooijen denkt dat gevaar te kunnen pareren door nu een regeling over deze aangele genheid te treffen. De in Oegstgeest wonende CDA'en "Als we nu iets weten te regelen dan staan we bij formatiebesprekingen sterk. Veranderingen kunnen we dan tegenhouden door te zeg gen:'Sorry, daar onderhan delen we niet over. Die zaak is pas geregeld'. Wat is anders de betekenis van een wet als hij zo snel weer veranderd Door Bert Paauw en Ton van Brussel kan worden. Als er nu geen regeling komt dan wordt het een onderwerp in de verkie zingscampagnes en dan weet niemand wat er uitkomt' Hoopvol is Van Rooijen ove opening die het kahi onde bij r Van de Stee vorige weck tijdens het Kamerdebat over de Hofstra- voorstellen maakte in de rich ting van het CDA. Van R<>< ui en: De regering en de VVD wilden aanvankelijk niets we ten van een beperking van de aftrekbaarheid bij hypothe ken. Die zaak zat muurvast. Ik heb in de afgelopen weken veel en in alle rust met de Stel iemand heeft tiendui zend gulden op de bank staan en hij ontvangt daar jaarlijks tien procent rente van. Dat betekent dat aan het einde van dat jaar dui zend gulden op zijn reke ning wordt bijgeschreven. Maar is die duizend gulden ook wel duizend gulden waard? Tegenwoordig moet op die vraag een ont kennend antwoord worden Bij de aankoop van een huis wordt gemiddeld tachtig procent van de aankoopprijs door de koper door middel van een hypotheek gefinan cierd, zo blijkt uit gegevens van de hypotheekbanken. Dat betekent dat in de mees te gevallen de aftrekbaar heid pas in gevaar komt voor mensen die een huis bezitten van ƒ500.0000. VVD gepraat, vooral met Por- theine. Als de hypotheekren te in een breder kader van af trekposten zou worden beke ken dan was het onderwerp voor de VVD wel bespreek baar, zij het niet van ganser harte. De brede motie van CDA en WD die daar uit is gerold is niet door het kabinet afgewezen. Ze hebben niet botweg gezegd: dat doen we niet. Over drie maanden, in september, moet het kabinet met voorstellen komen". Hele hijs De opmerking van minister Van der Stee dat het kabinet geen garanties ten aanzien van die voorstellen kan ge ven, verontrust Van Rooijen niet. "Het zal een hele hijs voor het kabinet worden want De NBM, de bond van make laars heeft in principe geen bezwaren tegen het stellen van een grens voor aftrek baarheid bij bijvoorbeeld ƒ400.000. De makelaars ver moeden dat een dergelijk be sluit 'prijsdrukkend' zal werken. Dat de verschillen in de prijzen van huizen minder groot zullen worden en dat de doorstroming van goedkope naar wat duurdere huizen er door bevorderd zal worden. de tijd is kort. De regering hoeft ook niet per se met voorstellen over alle mogelij ke aftrekposten te komen als er maar wel iets wordt gezegd over de hypotheekrente. Zo niet dan komen we met ons eigen voorstel van vier ton of we komen met een initiatief- wetsontwerp dat dan eind november/begin december in de Kamer behandeld kan worden". De crisisdreiging die rond het onderwerp hangt doet Van Rbojjen het liefM mpt een schouderophalen af. "Ik praat niet in die trant. Het ligt mij niet om te dreigen met een crisis als we onze zin niet krij gen. Ik wil bovendien abso luut nergens op vooruit lo pen. Voorlopig ga ik er vanuit dat door praten en overleg iets te bereiken valt. Van be lang vooral is dat de blokkade van de VVD ten opzichte van dit onderwerp is opgeheven. Dat is moedgevend. En ver der is het zinvol om eens goed na te denken over de gevol gen van een regeringscrisis op dit moment. Dat betekent geen begroting voor het vol gend jaar en een periode van anderhalf jaar waarin er niet geregeerd kan worden. Dat moet je in de huidige moeilij ke economische periode ook al wegen" gegeven, want bij een infla tie van bijvoorbeeld zes procent, is die duizend gul den wel aanzienlijk minder waard geworden. De spaarder heeft dus feitelijk minder geld uit te geven. Dat zou allemaal nog niet zo onoverkomelijk zijn, ware het niet dat de belas tingdienst de betrokkene wel voor de volledige dui zend gulden aanslaat, en geen rekening houdt met de geldontwaarding. Over dat probleem nu is prof. Hofstra gevraagd te adviseren, hij heeft dat ook gedaan en eèn van de aanbevelingen in 1 zijn rapport had betrek king op de aftrekbaar heid van hypotheekren te. Zoals bekend mag ie dereen die zijn eigen huis heeft gefinancierd met een hypotheek, de rente die hij voor hypotheek moet betalen volledig aftrekken i zijn inkomen. Hofstra heeft gesuggereerd dat achter het handhaven van die aftrekmogelijk heid best wel eens vraagtekens geplaatst kunnen worden. Die suggestie is in Tweede Kamer met z gemengde gevoelens ontvangen. De oppositie vond het idee van beperkte aftrekbaar heid heel goed in te pas sen in de eigen ideeen over een vermindering van de verschillen inkomen, het CDA had er ook wel oren naai pleitte voor een i minderde aftrekbaar heid voor hypotheken vanaf ƒ400.000. De VVD echter wil van 'geen e kei gemorrel aan de af trekbaarheid' weten. Woordvoerder Pol de Beer motiveert de liberale opvatting als volgt: 'Als eenmaal aan het princi pe van de aftrekbaar heid is afgedaan, door bijvoorbeeld de grens op vier ton te leggen, da het voor een volgend kabinet van bijvo beeld socialisten heel eenvoudig om die grens nog verder te verlagen. Het eigen woningbezit wordt daarmee niet ge stimuleerd en daar zijn wij juist voorstander Bil de ministerraad leverde dit onderdeel van de Hofstra-vi stellen geen tweespalt op. Althans niet meei is deze week gebleken uit het betoog van CDA-woordvoerder op dit terrein. Martin Rooijen. Hij onthulde dat de teruggetreden minister van financien Frans Andriessen ei het kabinet als enige voor had gepleit de af trekbaarheid van de hy potheekrente aan te pakken. Verbijstering en afgrijzen tekende het gezicht van de nieu bewindsman op fin cien, Fons van der Stee, op het moment dat Va Rooijen in zijn betoog het geheim van h Catshuis schond. De i gering had immers na buiten toe altijd de i druk gewekt, volstrekt eensgezind te zijn in de afwijzing. Overigens liet vice- premier Wiegel zich vo rige week zater dag voor de radio ontvallen dat er toch al tweemaal een voorstel over de hypo theekrente in het kabi net was besproken. Het compromis waarin de regeringspartijen zich uiteindelijk deze u in de Kamer vonden, geeft het kabinet de ruimte om binnen drie maanden met een zg. samenhangend pakket van maatregelen te ko men voor alle aftrekpos- ten die bij de inkom stenbelasting een rol spelen. Daarin wordt ook de hypotheekrente betrokken, zoals minis- ter Van der Stee veer- tien dagen geleden in een vraaggesprek met I deze krant al aankon- 1 digde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19