McEnroe blijft net overeind tegen 'naamloze' Speedboat-top vaart in Alphen Leidse roeiers stellen teleur Tönjann zorgt voor sensatie VOLLEBREGTS ZIEN DE CONCURRENTEN NADEREN Vandaag en morgen Okker volgende tegenstander Wimbledon in cijfers Vier geplaatste dames uitgeschakeld ZATERDAG 28 JUNI 1980 PAGINA 13 AMSTERDAM - De Koninklijke Holland Bekerroeiwedstrijden op de Amsterdamse Bosbaan, zijn dit jaar zeer sterk bezet, 's Werelds sterkste roeinaties bren gen hun ploegen aan de start. Voor de roeiers uit de Oostblok landen gelden deze duels dan ook als een generale repetitie voor de Olympische Spelen. Vandaar dat Oost Duitsland en Hongarije goed vertegenwoordigd zijn. De deelname van de Russische roeiers valt tegen. Wel werden veel teams ingeschreven, maar tenslotte bleef slechts één ploeg over. De andere inschrijvingen werden ingetrokken. De reden daarvoor is, naar mag worden aangenomen, de nasleep van een doping-affaire. In Mannheim werden onlangs de enige twee gecontroleerde roeiers uit de Sowjet-Unie betrapt op het ge bruik van stimulerende midde len. Voor de sporters die te maken kre gen met boycot-acties van hun landen tegen "Moskou", zijn deze wedstrijden een "goedmakertje". Het grote aantal deelnemers uit de VS, Noorwegen. West-Duits- land, Canada en Nieuw Zeeland getuigt daarvan. Tijdens het toernooi wordt om de open Nederlandse kahipioen- schappen geroeid. De winnaars van de FISA-nummers van zon dag ontvangen speciale medail les van de Koninklijke Neder landse Roeibond. Alleen in de skiff zal dat vandaag al geschie den, omdat zondag de wedstrijd om de Holland beker wordt ver- roeid. De Die Leythe-roeiers Robbers en de broertjes Florijn zullen van daag een gooi doen naar het "open Nederlands kampioen schap in de skiff, waarvoor dertig skiffeurs in actie komen. Gisteren kwamen een paar andere Leidenaars al in actie. Zij stelden ronduit teleur. Njords jonge acht behaalde slechts een derde plaats achter Nereus/Skoll en Skadi en ook Njords lichte acht bakte er niet veel van (laatste). Een laatste plaats was er ook voor Asopos- skiffeur Jurgens. In de nieuwe lingen skiff finishte hij ver achter winnaar Traa van Theta. De lichte nieuwelingen-vier perste er nog een derde plaats uit. KIEL - De strijd om de eerste plaats in de flying Dutchman-klasse spitst zich tijdens de Kielerweek toe tussen de Westduitse broers Jörg en Eckart Diesch en de Ne derlandse tweeling Sjoerd en Erik Vollebregt. Het Nederland se koppel kwam tijdens de zesde race gisteren met een nieuwe boot niet verder dan de negende plaats. Daarmee stelden Erik en Sjoerd hun Westduitse concur renten in staat dichterbij te krui-- pen, want de broers Diesch lieten de kans niet liggen. Met hun tweede overwinning in de Kieler week kwamen ze op minder dan acht punten van de Vollebregts. Met nog één wedstrijd iri de Flying Dutchmanklasse te goed, moeten de Westduitsers wel zes plaatsen beter eindigen dan de Nederlanders, anders redden ze het niet. De voorlaatste dag bracht al één winnaar in de haven. De Ameri kaan Robert Haines won, evenals vorig jaar, de strijd in de So- lingklasse. De Nederlandse Olympia-ganger Geert Bakker vertoeft sinds gisteren op de ze vende plaats in het algemeen klassement en heeft weinig kans op een hogere klassering. ~m~mWÊÊIÊtÊ ■k Arthur Mostert is in Alphen op de Zandwinplas ook van de gegadigden voor de overwinningDe Leidenaar is dit jaar erg snel ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Amerikaan Bill Siebolt na zal morgen vrijwel de voltal lige wereldtop van de speed- boatsport in Alphen aan den Rijn acte de presence geven in de zwaarste klassedie met een ongelimiteerde cylinde- rinhoud van boven de twee li ter. En dat Siebolt niet van de partij zal zijn, is logisch, want op de Zandwinplas staat vandaag en morgen het Eu ropese kampioenschap op het spel. Als niet-Europeaan mag de Amerikaanse geweldenaar in de OZ-klasse niet in actie ko men. Toch kan de komende ti telstrijd bijna als een wereld kampioenschap gezien wor den omdat buiten Siebolt vooral de Europeanen de toon aangeven in deze snelheids- sport. De veelvoudige Europe se en wereldkampioen Cees van der Velden uit Boxtel is een van de voornaamste ex ponenten met zijn liefst vier honderd PK's beladen boot. Van der Velden, die al vaker in Alphen te bewonderen was en daar ook altijd won, is ech ter niet de regerende kam pioen. Vorig jaar moest hij de Engelsman Bob Spalding voor laten gaan en dat is dan tevens zijn grootste rivaal. Toch kan Van der Velden in een gunstige situatie best wel rekenen op steun van deze Spalding, want beiden beho ren tot hetzelfde team. Maar veel zal dan afhangen van de start van de Nederlander op de EK, die over vier heats gaat. Zowel vandaag als morgen worden er twee heats over een afstand van achttien kilome ter gevaren en de drie beste resultaten tellen mee voor het kampioenschap. Spalding is dus zijn grootste belager. Op papier is de Ita liaan Renato Molinari even wel ook een geduchte tegen strever. De vraag is echter of Molinari echt serieuze plan nen heeft om naar Alphen te komenwant in het verleden liet deze grillige Italiaan het nog wel eens afweten. Maar r Molinari zijn boot in het water brengt, dan heeft Van der Velden er een concur rent bijm De andere deelnemers zullen waarschijnlijk genoegen moeten nemen met een rol op hét tweede plan. Voor Neder land gaan Hans Pelster en Reddy Kokkerdee van start. Uit het buitenland komen verder nog: Tom Percival, Roger Jenkins (Engeland), Franqois Salabert (Frank rijk) en Birger Halsaa (Noorwegen). De starts in de OZ-klasse zijn bepaald op 13.15 en 1530 uur. In hel bij programma zijn nog een aan tal races in diverse klassen opgenomenVerreweg de aantrekkelijkste daarvan is de ON-klasse, waarin Cees van der Velden het ook altijd goed doet, getuige zijn huidi ge wereld- en Europese titel. Daarbij is de Leidenaar Arthur Mostert ook een opvallende verschijningIn de NF-klasse (tot 800 cc) werd hij in '78 al eens wereldkampioen, waar na hij overstapte naar de zwaardere ON-boten. Niet zonder succes, want als lid van het racingteam Van der Velden behaalde hij vorig sei zoen de nationale titel. Hoe wel de EK en de WK nog op het programma staan, richt hij zich dit seizoen vooral op het prolongeren van die titel. "Ik heb nog de boot van wrigjaar en er zullen nieuwe spullen moeten komen om ook op Eu ropees niveau mee te kun nen", zegt Mostert. "Van der Velden en Molinari zijn ook happig op titels in de ON- klasse en die hebben gewoon betere spullen. Dus daar stel ik me met veel van voor. Ik heb nog tijd en ervaring nodig om aan de top te komen". Mostert en zijn collega-piloten zijn dit seizoen nog maar weinig aan de bak geweest. "Er zijn al twee races afgelast. De weersomstandigheden waren toen slecht en boven dien wordt het schijnbaar steeds moeilijker om water te vinden. Je zit met milieu- en energieproblemen, waardoor gemeentebesturen nog wel eens willen weigeren. We moe ten eigenlijk een eigen club water hebben, zoals de auto coureurs het circuit van Zandv>oort hebben. Dan ben je overal vanaf', meent hij. Mostert zegevierde dit jaar tri de Grote Prijs van België en werd tweede tijdens een race in Beekse Bergen. In Alphen krijgt hij concurrentie ran Gerard Brinkerts. John Via- nen en Jack Keizer. Uit de streek varen Cees Voordouw (Warmond) en Theo Broekhof (De Zilk) in de nationale klas- Het startschot voor de OZ-klasse wordt gegeven door Alphens Burgemeester A. Paats. De toegang tot hel overzichtelijke circuit is gratis. LONDEN (GPD) - John McEnroe, de 21-jarige Amerikaan die nooit wordt gehinderd door beschei denheid, is gisteren bijna uit het toernooi van Wimbledon gesla gen door een van de naamlozen in het tenniscircus, die zich juist erg goed bewust is van zijn tekort komingen. Terry Rocavert, een 25-jarige Au straliër, gooide acht jaar geleden zijn racket al eens aan de kant en denkt er thans opnieuw over om aan het eind van het jaar op te stappen, omdat hij zichzelf niet geschikt vindt om in dit vak aan de top te komen: „Je moet als proftennisser erg ambitieus zijn om iets te bereiken. Dat ben ik helemaal niet. Meestal kom ik zelfvertrouwen tekort. Zelfs van daag geloofde ik niet in een overwinning, ook al ging het dan ook erg lekker". Rocavert leek zich bij voorbaat al bij een nederlaag tegen de als nummer twee geplaatste McEn roe te hebben neergelegd. Hij had zijn vrouw in ieder geval vliegtic kets laten halen, zodat hij zater dag al naar de Verenigde Staten zou kunnen vertrekken, waar hij dit jaar wil overzomeren. Lange tijd zag het er echter naar uit dat niet Rocavert, maar McEnroe uit het toernooi zou vliegen. De nummer 112 van de wereld ranglijst trok zich niets van de re putatie van zijn tegenstander aan, had na drie sets een voorsprong van 2-1 (6-4,5-7,7-6) en nam in de vierde set een voorsprong van 2-1 in de tiebreak, omdat McEnroe zo vriendelijk was om een dubbele fout te slaan. Het was niet de enige misser van het volwassenen kind, dat zijn matige optreden in de eerste helft van de partij toeschreef aan de „moerasachtige" baan: „Ik kon niet doen wat ik anders altijd doe, omdat de bal zo verrassend op sprong. Anders dan anders maakte McEn roe zich er evenwel nauwelijks druk over. In plaats daarvan wist hij op de overbevolkte baan 3 op het moment dat hij verslagen leek een van hem ongekende zelfbeheersing op te brengen. Vooral daaraan had hij het te dan ken dat hij de winst alsnog naar zich wist toe te trekken. Eerst in de verlenging van de vierde set (7-6) en vervolgens ook in de be slissende vijfde set: 6-3. Dat Rocavert de spanning maar liefst drieëneen half uur wist te handhaven, was des te verras sender omdat de Australiër gis termorgen geen gelegenheid had gehad om zich in te slaan. Roca vert: ,,'s Morgens om tien uur had ik al gebeld om een officiële wa gen van de organisatie. Maar al wat er kwam, geen auto. Later hoorde ik dat men zich had ver gist, maar mooi dat ik er door in de grootste problemen kwam. Om kwart voor elf heb ik maar een taxi genomen. Maar de chauf feur raakte de weg kwijt. Al met al was ik pas om 'kwart voor twaalf op Wimbledon. Twaalf uur moest ik beginnen tegen McEn- Voor de stunt waartoe Rocavert juist niet in staat bleek, zal nu in de derde ronde Tom Okker moe ten zorgen, wil de Nederlander al thans een hoofdstuk toevoegen aan het succesverhaal dat hij de afgelopen twee jaar op Wimble don heeft geschreven. Twee jaar geleden eindigde zijn zegetocht pas in de halve finale en vorig jaar liet hij zich eerst in de kwartfinale afstoppen. Beide keren stond Björn Borg verdere sensationele ontwikkelingen in de weg. Gisteren kwam Okker in een uiterst matige partij echter al in de twee de ronde in grote moeilijkheden. Na de eerste twee sets, beide in de extra speeltijd, te hebben ge wonnen, ging hij tegen de Franse nummer 6, Patrice Dominquez, plotseling behoorlijk in de fout. In de openingsgame van de derde set bleken twee breekpunten op de service van Dominquez niet besteed aan Okker. die met 6-1 verloor en in de volgende reeks was een voorsprong van 2-0 be paald niet winstgevend: 2-6. Okker „Die derde set heb ik min of meer bewust laten lopen toen ik merkte dat ik die toch niet meer kon veroveren, maar op de vierde set had ik wel degelijk mijn zin nen gezet". In die fase hing Okker meer dan ooit de dreiging van de uitscha keling boven het hoofd. Een vijf- setter heeft hij al jaren niet meer gespeeld en van zijn conditie be hoefde van hem als 36-jarige niet al te veel te worden verwacht. In werkelijkheid stond Okker, on danks het feit dat hij werd afge leid doorsteken in zijn lies, in die laatste ronde echter nog maar èèn punt af op zijn eigen service. Ge voegd bij de doorbraak in de achtste game leverde hem dat alsnog een verrassende overwin ning op: 7-6 (7-3), 7-6 (9-7). 1-6, 2-6, 6-3. JAN PREENEN. r John McEnroe: Ongekend beheerst (VS) 6-2 6-3, Tracy Austin (VS)-Nerida Gregory (Aus) 6-1 6-2, Chris Evert-Lloyd (VS. 3e gepl)-Christiane Jolissaint (Zwi) 6-0 6-1, Sherry Acker (VS)-Debbie Je- vans (GB) 6-1 3-6 6-2. Peanut Louie (VS)- Ann Kiyomura (VS) 3-6 6-3 6-4. Wendy Tumbull (Aus, 6e gepl)-Elizabeth Ekblom (Zwe) 6-1 6-4, Betty Ann Dent (VS)-Sue Barker (GB. 13e gepl) 3-6 7-5 6-2, Barbara Potter (VS)-Renee Blount (VS) 7-6 7-5, Sue Saliba (Aus)-Regina Marsikova (Tsj, 5e gepl) 6-2 3-6 6-1Joan ne Russell VS)-Virginia Ruzici (Roe. 12e gepl) 6-2 3-6 6-4. Pam Shriver(VS)-Sylvia Hanika (Wdl) 6-3 1-6 9-7, Betsy Nagelsen (VS)-Kate Latham (VS) 4-6 6-1 6-4,Tanya Harford (ZaO-Rosie Casals (VS) 6-3 4-6 8-6, Virginia Wade (GB)-Helena Anhot (Zwe) 6-1 6 3. Kathy Jordan (VS)-Kay McDaniel (VS) 6-3 6-1, Lele Forood (VS)- Duk Hee Lee (ZKo) 6-4 6-1, Greer Ste vens (ZaO-Maijorie Blackwood (VS) 6-3 6-1, Terry Holladay (VS)-Sue Mascann (VS) 6-1 6-0, Martina Navratilova (Sta)- Rayni Fox (VS) 6-1 6-1, Héna Mandliko- va (Tsj)-Wendy White (VS) 6-4 6-7 6-4, Pam Teeguarden (VS)-Marcella Mesker (Ned) 6-0 7-6, Barbara Jordan (VS)-Kate Brasher (GB) 6-4 6-0, Diane Fromholtz (Aus)-Brigitte Simon (Fra) 6-2 6-0. Stacy Margolin (VSFLeslye Charles (GB) 2-6 7-6 6-3. HERENENKELSPEL, tweede ronde: Roscoe Tanner (VS)-John Fitzgerald (Aus) 6-1 3-6 6-3 7-6, Ibe Nastase (Roe)- Dick Stockton (VS) 4-6 6-2 5-7 6-2 6-2, Gene Mayer (VS. 6e gepD-Andrew Jar- rett (GB) 6-4 6-4 6-1, Peter Fleming (VS, 7e gepl)-Stanislav Birner (Tsj) 4-6 6-3 6-4 6-2, Hank Pfister (VS)-Bob Lutz (VS) 6-2 6-3 6-1', Kevin Curran (ZaO-Brad Drewett (Aus) 7-6 6-7 6-4 6-4, Tim Gullikson (VS)- Kim Warwick (Aus) 3-6 6-3 6-2 7-5. Nick Saviano (VS)-Buster Motttram (GB) 6-7 7-6 6-3 4-6 13-11, Brian Teacher (VS)-Ste- ve Krulevitz (VS) 4-6 6-2 6-1 6-1, Tom Ok ker (Ned)-Patrick Dominguez (Fra) 7-6 7-6, Bruce Manson (VS)-Ross Case (Aus) 7-6 7-6 7-5. Björn Borg (Zwe)-Shlomo Goickstein (Isr) 6-3 6-1 7-5, Wojtek Fibak (Pol)-Russell Simpson (Nwz) 3-6 6-2 6-3 6-2, Heinz Gunthardt (ZwipWarren Ma- her (Aus) 7-5 6-4 6-2, John McEnroe VS)- Terry Rocavert (Aus) 4-6 7-5 6-7 7-6 6-3, Victor Pecci (Par)-Jan Kodes (Tsj)6-3 7-4 6-4, Stan Smith (VS)-Peter Feigl (Oos) 4-6 6-1 7-6 6-1, Colin Dibley (Aus)-Geoff Masters (Aus) 2-6 6-2 7-6 6-7 8-6, Rod Frawley (Aus)-Tony Graham (VS) 6-7 2-6 6-1 6-2 13-11, Pat Dupre (VS)-Cliff Drys- dale (Zaf) 6-2 6-3 6-0, Brian Gottfried (VS)-Chris Leiws (NZ) 6-3 6-4 6-2. Jose- Luis Clerc (Arg)-Bernard Fritz (Fra) 6-4 7-6 3-6 6-0. Vitas Gerulaitis (VS)-Sashi Menon (India) 6-7 6-4 7-5 6-2. ALPHEN A/D RIJN/RIJNSBURG - De sensatie gisteren op het ten nistoernooi van TEAN was zon der twijfel de nederlaag die de kersverse districtskampioen Ro bert Jan van der Feen moest in casseren van de jeugdige Hans Tönjann (6-3, 6-4). Hoe snel net vergaarde glorie in de sport kan verdwijnen heeft Ro bert Jan van der Feen tegen een ontketende Hans Tönjann erva ren. "Naar het net" was diens pa rool bij iedere gelegenheid. Een riskante tactiek tegen een man als Van der Feen, maar de durf werd gisteren beloond. De eerste set ging met 6-3 naarTönjann, die in de tweede set zowaar met 5-0 voorkwam. Twaalf matchpunten verspeelde hij om tenslotte bij 5-4 het dertiende te benutten, 6-4. Aanvallen deed ook Herman van der Capellen tegen "vastheids- "specialist Jan Willem Bruin van TEAN. Maar dat gebeurde pas toen de zaak eigenlijk al bekeken was. Met vastheidsspel nam Herman van der Capellen, want hij kan de bal evenals Bruin lang in het spel houden en van achter uit pressie uitoefenen, een 3-1 voorsprong. Dat type spel ligt de Forescateman echter niet. Hij mist daarvoor het geduld. Bruin, met zijn gevaarlijke linkse fore hand, bleek geduldiger en nivel leerde niet alleen de score (3-3), maar besliste ook de eerste set in zijn voordeel, 6-4. Dat was voor Herman van der Capellen een domper van belang. De fraaie ballen die hij scoorde met een al les of niets aanval, brachten de handen van de kijkers wel op el kaar, maar Bruin sprokkelde de punten en de spellen bij elkaar 6-1. Tönjann behoefde niet in actie te komen tegen Ivar de Jong voor een plaats in de halve finale. De laatste moest aantreden voor een jeugd-interland in Rijen (Nd- Brabant) en moest zijn partij te gen Tönjann cadeau geven. Dat betekent dat Tönjann het morgen zal moeten opnemen tegen Mark Nije, die gisteren met veel pijn en moeite langs de forehand-spe cialist van Unicum, Har Meijer, kwam: 7-5, 6-4. Arnold van der Capellen kan, als hij vandaag wint van Mark Nije proberen re vanche te nemen voor de neder laag van broer Herman tegen Bruin. Bij de dames had Tine Langeveld geen problemen met Ellen de Groot, tot dusver toch meer een dubbelspeelster dan een enkel- speelster (6-0,6-2) en won de no. 1 geplaatste Henny Fehling met 6-2, 6-3 van de in het DEC no 1 geplaatste Jolanda Koek. Verras send was verder de nederlaag van Petra Wessels tegen Hanneke van der Klis-Langeveld, 6-7, 6-7. In het toernooi van de Rijnkanters zijn in het HEC de halve finalis ten bekend. Van Duyvenvoorde won van Rost, 6-4, 6-0 en vindt nu de geroutineerde Vinkesteyn te genover zich, die Fred Timmer in twee sets terugwees, 6-2, 6-4. Th. de Mooy liet Van Gerven alle hoeken van de baan zien (6-0, 6-2) en mag het vandaag opnemen te gen Van Tongeren, die na een ti tanenstrijd tenslotte Rob Stam in de derde set definitief op de knieën kreeg: 6-1, 4-6, 6-0. Bij de dames in C verloor Rost met 4-6, 0-6 van Holster. FRANK BONTE Lammcrs nog niet gekwalificeerd voor Franse GP LE CASTELLET - Jan Lammers heeft zich gisteren tijdens de eer ste training nog niet kunnen kwalificeren voor de Grote Prijs van Frankrijk voor formule I cou reurs, die morgen op het circuit van Le Castellet wordt gehouden. Snelste in de training was de Fransman Jacques Laffite, die met zijn Ligier het ronde record met liefst tien seconden verbe terde. Hij legde het 5800 meter lange parkoers af in een minuut 38,88 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde van 211,529 ki lometer per uur. Het oude ronde record stond met 1.48.88 sedert 1978 op naam van Carlos Rcute- mann. Tweede was Arnoux (Fra) in 1.39.49, derde Pironi (Fra) in 1.39.55, vierde Reutemann (1.39.60) en vijfde Jones (Aus) in 1.39.70. Jan Lammers had met zijn Ensign een tijd van 1.44.74 nodig. Hij staat daarmee na de training van gisteren als 25ste ge klasseerd. Tijdens de training werden de ryders gehinderd door een sterke mistral-wind. Vertrek van llie Nastase, na een bewogen Wimbledon-dagje. De Roe meen kan tegenwoordig niet meer zonder lijfwacht en heeft al enige tijd de Italiaan Raoul 'Bambino" Belluci in dienst. Hard nodig soms. want giste ren moest de man er aan te pas komen om Nastase langs verslaggevers te loodsen die hem vragen wildenstellen over zijn nieuwe vriendin. Daar had de tennisser geen trek in. LONDEN (GPD) - De Haagse Mar- cella Mesker bevond zich gister middag in het gezelschap van vier geplaatste speelsters, van wie de rol in het damestoernooi van Wimbledon is uitgespeeld. De opvallendste afzwaaister was Virginia Ruzici. De Roemeense was drie weken geleden nog fi- naliste in de open Franse kam pioenschappen in Parijs (zij ver loor toen van Chris Llovd-Evert), maar heeft in Londen haar plaat sing als nummer 12 niet kunnen waarmaken. In de tweede ronde verloor zij in drie sets van de 25-jarige Ameri kaanse Joanne Russel: 2-6, 6-3, 4-6. Voor de overige verrassingen zorgden de echtgenote van Phil Dent. Betty Anne Dent, de 22-ja- nge Australische SuzanncSaliba (via de kwalificatie in het hoofd toernooi gekomen) en Pam Shri- ver, die duidelijk lijkt te hebben afgerekend met een schou derblessure. Zij versloegen res pectievelijk de te hoog ingedeel de Engelse Sue Barker (13e ge- plaatsti, de Tsjechoslowaakse Regina Marsikova (15) en de Westduitse Sylvia Hanika (16). Marcella Mesker verloor met 6-0, 7-6 van de 30-jange Amerikaanse Pam Teegarden. Na een hopeloos 9lechte eerste set, herstelde Mes ker zich zodanig dat ze in de tweede reeks nog een tiebreak uit het vuur sleepte. Die verloor ze met 7-5. Met de Australische Harrison kwam Mesker wel een ronde ver der in het damesdubbelspel: via winst op Fairbank/Gilbert (Zaf/ VS): 6-4, 6-2. Ook Betty Stöve en Pam Shriver (VS) kwamen in de tweede ronde. Zij klopten Delhees en Jolissant (Zwi) met 6-2. 6-2. VOETBAL - Guido Pen, de ex- middenvelder van Ajax. heeft vrijdagmiddag een tweejarig contract bij FC Den Haag gete kend. Het transferbedrag voor de 21 -jarige Pen ligt rond de 200.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13