Het leek wel of ze Olympisch dorp in Moskou geopend Eenbenige Canadees over 1.96 m. Tour in cijfers Yan der Wiel tenonder tegen Anatoli Karpov Post-renners superieur op eerste dag ZATERDAG 26 JUNI 1980 SPORT ARNHEM - De eenbenige Cana dees Arnie Boldt heeft gister middag tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten het hoogspringen gewonnen met een hoogte van 1.96 meter. De 22-jari- ge Boldt prolongeerde daarmee zijn Olympische titel, die hij vier jaar geleden in Toronto behaalde. Boldt. student aan de universiteit van Manitoba, verbeterde het we reldrecord voor geamputeerden in de klasse d. dat met 1.95 op zijn naam stond. Boldt begon aan de wedstrijd toen deze voor het me rendeel van zijn tegenstanders reeds was beëindigd. Hij maakte zijn eerste sprong op een hoogte van 1.80. Vijf centimeter hoger startte de Canadees zijn solo. Boldt bedwong de 1.91 in zijn tweede en de 1.96 in zijn eerste poging. Drie sprongen op 2.01 mislukten. Boldt, die in februari van dit jaar tijdens indoorwedstrijden in zijn woonplaats Winnipeg al 2.08 me ter heeft gesprongen, maakte weinig ophef van zijn overwin ning. Koel nam hij de 1.85 meter lange Canadees de gelukwensen van zijn ploeggenoten in ont vangst. In de schaduw van Arnie Boldt sprong de Nederlander Bert Bot- temanne 1.55 meter. De 21-jarige Arnhemmer eindigde als zeven de. Ebo Roek won zijn serie op de 800 meter voor verlamde rol stoelers in 2 minuten 27.05 se conden. De 24-jarige wereldre cordhouder uit Fijnaart stelde daarmee zijn kandidatuur voor Olympisch goud. Het Nederlandse rolstoelbasket balteam boekte zijn vierde ach- MOSKOU - Het Olympisch dorp in Moskou is gisteren officieel ge opend en heeft met de ploeg van de Seychellen zijn eerste bewo ners gekregen. De opening ging met militair ceremonieel ge paard. Journalisten en gasten uit de landen die te kennen hebben gegeven de Olympische Spelen te boycotten waren niet uitgeno digd voor de opening, die in zon nig weer en bij een lichte wind werd verricht. Ignaty Novikov, de voorzitter van het organisatie-comité noch de burgemeester van Moskou Vla dimir Promislov, repten in hun toespraken over de boycot. "De Sowjet-Unie heeft alles gedaan wat gedaan kon worden en ver wacht mocht worden. De sleutel van dit dorp is nu in goede han den", aldus Novikov. Rond het Olympisch dorp, dat in het zuid westen van Moskou is gelegen, stonden militairen opgesteld met automatische wapens. Bezoekers moesten hun identiteitsbewijs tonen en werden pas tot het dorp toegelaten na inspectie met een metaal-detector, zoals die ook op vliegvelden staat opgesteld. Een militaire erewacht, bestaande uit vertegenwoordigers van de landmacht, de luchtmacht en de vloot droeg de Olympische en Russische vlaggen naar de twee hoge masten, die op een plein in het dorp staan opgesteld. Daar werden de doeken ook door mili tairen gehesen. Volgens waar- s dit de eerste maal in de geschiedenis van de Olympi sche Spelen dat militairen de vlaggen hesen. In het Olympisch dorp staan 104 vlaggemastcn op gesteld. De verwachting is dat tenminste aan achttien daarvan geen nationale vlag zal komen te wapperen. Het eerste team dat zijn intrek nam bestaat uit twee dames en veertien heren. De Britse boycot van de Olympi sche Spelen blijkt ondanks alle pressie van de regering op zowel de deelnemers zelf als het Britse Olympische Comité, weinig re sultaten op te leveren. Op drie schermers na, die om persoonlij ke redenen de beslissing geno men hebben niet naar Moskou te gaan, zullen vrijwel alle 67 atleten van de Britse ploeg aanwezig zijn. In de schaduw van de Canadees Arnie Boldt sprong Bert Botteman- ne over 1.55 meter. tereenvolgende overwinning. Met 45-63 was ditmaal Argentinië het slachtoffer. Halverwege stonden de mannen van trainer Rob Verheuvel al met 36-24 voor. De leden van de Nederlandse zwemploeg veroverden gister avond een gouden en twee bron zen medailles. Fred Hildebrand zorgde op de 50 meter rugslag voor geamputeerden klasse j met 40.96 seconden voor een nieuw Olympisch en wereldrecord. Op hetzelfde nummer werd Johan Zegers derde in 44.78. Jolande Zaag zorgde voor de tweede bronzen medaille dóór op de 50 meter rugslag dames geampu teerden klasse j derde te worden. Het nummer werd in de nieuwe wereld- en Olympische record tijd van 42.62 seconden gewon nen door de Canadees Lake. Thurau: weer 'procedure-fout' FRANKFURT (GPD) - Voor de tweede maal in korte tijd lijkt een procedurefout Didi Thurau te gaan behoeden voor een schor sing wegens gebruik van doping. Ditmaal gaat het om een controle die werd gehouden na het kam pioenschap van Duitsland. Thu rau reageerde positief, maar om dat het bericht via een officiële Zwitserse instantie is bevestigd, kan hij een straf ontlopen. De afspraak is namelijk dat een po sitieve uitslag van een doping controle niet bekend wordt ge maakt voordat de uitslag van het tegenonderzoek bekend is. En dat heeft Thurau inmiddels aan gevraagd. Wanneer de uitslag daarvan bekend is, zal hij protest aantekenen tegen de "procedure font". AMSTERDAM - Wereldkampioen Karpov is het twintigste IBM-toernooi in Amsterdam begonnen met een zege op Leidenaar John van der Wiel. In de zogenaamde "kroongroep" boekte zijn landgenoot Dolmatov ver der winst op de Deen Larsen. versloeg de Tsjech Hort de Hongaar Ribli en kwamen Timman en Sosonko ren In de grootmeestergroep klopte Hans Bóhm de Tsjech Smejkal. Winst was er ook voor Hans Ree (tegen Born) en voor Van Wijgerden (tegen Szna- pik uit Polen). De partijen Rogoff (VSV-Ligterink. Panno (Arg)-Lange- weg en Hofland-Unzicker (Well) eindigden In de meestergroep leek elke partij een soort loterij. In elk geval verover den Enklaar en de Russische jeugdwereldkampioen Tsjernin hun eerste punt via winst op De Savonn Lohman en de Amerikaan Formanek. Ook Scheeren en Van der Sterren wonnen, resp. van Schiffer (Wdl) en Baljon. FRANKFURT (GPD) - Het was een kleurrijk feest voor de ploeg van Peter Post. Ze wonnen bijna alles wat er op de wegen tussen Frankfurt en Wiesbaden vice-versa te winnen was: geel, groen en wit. In de ochtendu ren was er het individuele succes van Jan Raas en de collectieve winst, 's Middags resulteerde de ploegentijdrit in een geslaagde machtsgreep van Gerrie Knetemann. Niet Didi Thurau, zoals miljoenen Duitsers hadden gehoopt, of Bernard Hinault, de held van nog meef Fransen, maar Knetemann rijdt vandaag in het meest be geerde kledingstuk van de Tour karavaan Frankrijk binnen. „Omdat het bezit van de leiders trui sportieve waarde heeft en omdat er tevens geld in het laatje komt, zal ik proberen het gele tri cot zo lang mogelijk te dragen", zei de vroegere Amsterdammer. „Niettemin blijven we in de kaart van Zoetemelk spelen. Hij is onze De vreugde rond het succes dat Jan Raas, Knetemann. Zoetemelk, Van Vliet, Priem, Van de Velde en Oosterbosch behaalden, werd enigszins getemperd door de uit slag kwijtraken van Bert Pronk. Evenals de Fransman Bittinger en de Spanjaarden Oliva en Fer- nandeo Moreno kwam hij na het sluiten van de tijdscontrole bin nen. Het waanzinnige tempo dat zijn teamgenoten in de ploegen tijdrit hadden gedraaid, was hem noodlottig geworden, alhoewel er lange tijd nog hoop op genade voor recht bleef bestaan. Wereldkampioen bij de achtervol gers, Bert Oosterbosch, was één van de renners die in de ploegen tijdrit een fabelachtige indruk maakten. Hij deed het, evenals de andere drager van de regenboog trui, Jan Raas, zo goed dat Johan van de Velde zijn twee sterkste ploegmakkers „beulen op de fiets" durfde noemen. „Niet al leen Oosterbosch en Raas. maar ook Zoetemelk en Knetemann waren fantastisch", voegde Van de Velde nog toe aan zijn eerste woorden. „Trouwens, zo'n succes behaal je niet als er slechts één of twee sterke mannen zijn". Het was niettemin sneu voor Oos terbosch dat hij in een van de laatste bochten het contact met zijn ploeggenoten verloor („Het leek wel alsof ze vlogen"), waar door hij niet alleen buiten de bo nificatie viel, maar tevens de wit te trui als leider van het. jonge- renklassement kwijtraakte aan Johan v. d. Velde. Ogenschijnlijk treurde Oosterbosch nauwelijks over dit verlies. „Ik ben hier niet voor het klassement, maar voor de ploeg", zei hij. Trouwens, Henk Lubberding en Paul Wellens verspeelden even eens de bonificatie die voor de eerste renners van de winnende ploeg was weggelegd. Lubber ding werd reeds in de eerste helft getroffen door een lekke tube. waarop zijn teamgenoten hem noodgedwongen achterlieten. „Het was een harde beslissing", zei wereldkampioen Jan Raas over deze fase van de wedstrijd. „Jammer voor Lubberding. maar we konden niets anders doen. Het risico was te groot om op hem te wachten, alhoewel hij ons vooral in de slotfase zeker van nut zou zijn geweest". Onstuitbaar reden de overigen naar de overwinning die zij begeer den. Zoetemelk: .„Nu pas merkte ik het verschil met vorige jaren, toen ik nog in een Franse ploeg reed. Daar moest het vrijwel al leen van mij komen. Nu was het alsof ik meegesleurd werd". Ove rigens was de rol van Zoetemelk groter dan hij in alle bescheiden heid wilde toegeven. Jan Raas stak de complimenten aan het adres van Zoetemelk niet onder stoelen of banken. „Joop fietste bijna als vanouds", zei de we reldkampioen over zijn kopman. „Vergeleken met afgelopen zon dag in het kampioenschap van Nederland was hij tachtig pro cent beter". Gerrie Knetemann wilde zichzelf evenmin als de anderen op een voetstuk plaatsen. „Dat ik de gele trui veroverde, was meer het werk van de ploeg dan van mij zelf', sprak de Kneet. „Vooral Jan Raas en Oosterbosch reden beresterk". Bernard Hinault. die aan het hoofd van de Renault-ploeg finishte met een achterstand van 44 se conden, treurde niet over het verlies van de leiderstrui. De /JJv 30juni in België., j 4'eetappe_33km individuele Hjdrif Wiesbaden 132,5 km. is: 1. Jan Raas (Post) 3.39.19. 2. William Tackaert (De Bruyne) z.t., 3. Sean Kelly (De Kimpe) z.t., 4. Die trich Thurau (Altig) (Godefroot), 6. Joel Gallopin (Danguil- laume). 7. Patrick Bonnet (Guimard). 8. Paul Sherwen (Crepe). 9. Cees Priem (Post). 10. Yvon Bertin (Guimard). Uitslag ploegentijdrit (het tweede deel van de eerste etappe) over 45.8 kilome ter; 1. Ploeg-Post (Zoetemelk, Knete mann, van de Velde, Raas, van Vliet, Priem) 53.45.09 (gem. 51.549 km. p/u), Bonificatie 2.15 min., Ploeg-Guimard (54.29.56) (Hinault, Le Guilloux, Ber- naudeau, Bertin. Bonnet), Bonificatie 1.50 nun., 3 Ploeg-De Muer 54.54.13, (BoSsis, Kuiper Legeay, Boureau, Li- nard) bonificatie 1.30 min., 4 Ploeg-Go- defroot 55.02.82, bonificatie 1.20 min.. 5. Ploeg-De Bruyne 55.48.85. bonificatie 1.10 min., 6. Ploeg-Danguillaume 55.57.95, bonificatie 1.00 min., 7. Ploeg Crepel 55.59.67, bonificatie 50 sec., 8. Ploeg Altig 56.32.80. bonificatie 40 sec., 9. Ploeg-De Kimpe 56.39.33. bonifinilie 30 sec.. 10. Ploeg-Lefevre 56.52.23, boni ficatie 20 sec., 11. Ploeg- Peru rena 57.44.25, bonificatie 10. sec 12. Ploeg- Lauwers 58.29.01, bonificatie 5 sec., 13. Plocg-Carrasco 58.52.30. tslag van de eerste Algemeen klassement: 1. Gerrie Kne- teman (Post) 3 uur 26 min. 42 sec.. 2. Jan Raas (Post) en Bernard Hinault (gui mard op 20 sec., 4. Joop Zoetemelk (Post) en 22 sec., 5. Johan van de Velde 5. Jos Jacobs (Post) op 28 sec.. 6. Cees Priem (Post) op 7. Jean-Rene Bernaudeau (Gui mard) op 44 sec.. 8. Pierre-Raymond Villemiane (Guimard) op 52 sec.. 9. Pa trick Bonnet (Guimard) op 57 sec.. 10. Leo van V.iet (Post) en Maurice Le Guilloux (Guimard) op 59 sec.. 12. Jean Chassang (Guimard) op 1 mm.. 13. Hcn- nie Kuiper (De Muer) op 1.03 min., 14. Yvon Bertin (Guimard) en Gilbert Duclos-Lasalle (De Muer) op 1.05 min., 16. Ludo Peelers (Godefroot) op 1.11 min., 17. Patrick Perret(DeMuer)op 1.17 min., 18. Hubert Linard (De muer) en Ronny Claes (Godefroot) op 1.20 min., 20. Bernard Becaas (Guimard) op 1.22 min., 30. Jo maas (De Bruyne) op 1.34 min. De klasseringen van de overige Ne derlanders: 42. Hans Langerijs op 1.26, 63. Jeroen Oosterbosch op 2.27 min.,'65. Henk Lubberding op 2.34, 70. Jos Schipper op 2.40, 77. Jan Jonkers op 2.51. 97. Bert Pronk op 3.03, Hennie Stamsnijder op 3.29. Algemeen ploegenklassement: 1Ploeg- Post. 18 uur 25 min. en 24 sec.. 2. Ploeg- Guimard 18.29.56. 3. Ploeg-De Muer 18.31.52. 4. Ploeg-Godefroot 18.32.35, 5. Ploeg-De Bruyne 18.37.26. 6. Ploeg-Cre pel 18 38.06. werkelijke achterstand in de tijd rit was trouwens op papier min der (25 seconden) omdat voor de individuele rangschikking alleen bonificaties telden. „Ik heb", al dus Hinault. „na de proloog toch duidelijk gezegd dat ik de last van het geel niet van begin tot einde wüde dragen". Hennie Kuiper legde met zijn Fran se teamgenoten (plus de Brit Graham Jones) beslag op de der de plaats, hetgeen inhield dat hij in het algemeen klassement naai de dertiende plaats duikelde. „We zouden", aldus Kuiper, „wellicht beter zijn geëindigd als Duclos-Lassalle niet na 20 kilo meter door een lekke band was getroffen. Er was afgesproken dat twee man zouden wachten indien hij of ik tegenslag kregen Nou. aan zo'n afspraak heb je je te houden. Duclos-Lassalle heeft een schitterend seizoen achter de rug. maar zijn lekke tube plus het daardoor kwijtraken van een toch i forse paar helpers i klap voor ons". Doordat Zoetemelk en Priem be hoorden tot de renners die in de ploègentijdrit 15 seconden straf kregen, verspelen ze iets in het algemeen klassement. Met 20 se conden voorsprong op Jan Raas (2)en Hinault (3), 28 seconden op Van de Velde (4). 37 seconden op Zoetemelk (5). 44 seconden op Bernaudeau (6)- en 52 seconden op Cees Priem (7)-vijf Nederlan ders bij de eerste zeven - begint Knetemann dus aan het eerste Tourweekeinde. Een weekeinde dat voorafgegaan werd door een glorieuze Nedarlandse-dag. En kele uren voordat de allesvra- gende ploegentijdrit immers de klassementswijzigingen teweeg bracht, had Jan Raas in de och- tendrit met de rest van het pelo ton een solo van de Fransman Tesnieredoen mislukken.waarna de voltallige meute door de we reldkampioen werd gevloerd op Pronk door eigen ploeg „weg-gefietst FRANKFURT (GPD) Het huilen stond Bert Pronk na der dan het lachen. Nota bene door het afschuwelijk hoge tempo dat zijn eigen ploeg maats ontwikkelden, ver dween hij al na twee dagen uit de Ronde van Frankrijk. ,J£n dat allemaal door een reglementsartikel dat ronduit absurd is", klaagde hij. Pronk moest in de ploegentijd rit al na 10 kilometer lossen. ,Jk blokkeerde volkomen. Daarom heb ik in een klim- metje nog eèn keer alles gege ten, zodat ik toch iets voor de ploeg heb gedaan". Vervol gens bleef hij eenzaam achter. Jk reed met een gemiddelde van 42 kilometer per uur. zo als een knecht altijd rijdt in een individuele tijdrit", zei hij. Maar omdat tijdens de ploegen tijdrit er een tijdsoverschrij ding van 20 procent is toege staan (tegen 33 in individuele tijdritten) moest Pronk giste ren toch zijn koffers pakken. ,Jsn dat vind ik nou zo bela chelijk. In een individuele rit rij je legen èèn man en nu le gen negen. En toch mag je minder tijd verspelen". De prolesten die Post tegen de ju ry indiende hielpen niets. Voor Pronk kende de jury geen genade. •k Hel spelletje wie van de drie in Frankfurt. Op de vraag van spelleider Felix Lévitan (links gebarend) of de echte wielerkampioen op wil staan, verheffen Gerrie Knetemann (geel). Jan Raas (groen) en Johan v. d. Velde (wille trui) zich gezamenlijk. De juffrouw rechts mag meedelen in de glorie. een wijze die in eén woord sa mengevat kon worden: groots. Ondanks een leeglopende achter band gaf Raas andere gerenom meerde spurters duidelijk het nakijken. William Tackaert, Sean Kelly en Didi Thurea kwamen bijna een volle lengte te korf „Ongelooflijk", steunde Tac kaert. „Ik dook net als Raas in het gat, maar wat ik ook deed ik kwam geen centimeter dichter bij". WIELRENNEN - Jac van Meer heeft gisteren tijdens de tweede etappe in de ronde van Oost- Zwitserland voor amateurs de derde plaats behaald. Van Meer bevond zich in een kopgroep van vijfman, van wie de Zwitserse ex- wereldkampioen Gilbert Glaus de snelste was in de eindsprint. In het algemeen klassement staat Van Meer op de zesde plaats. Straf voor Zoetemelk FRANKFURT (GPD) - Joop Zoetemelk, die in de strijd le gen Hinault eigenlijk iedere seconde hard kan gebruiken, heeft zijn vierde plaats in het algemeen klassement na de ploegentijdrit van gisteren toch nog prijs rnoeti n get n Hij wisselde van positie met zijn ploegmaat Johan van de Velde, omdat de jury hem 15 straf seconden gaf. Joop Zoetemelk had tijdens de ploegentijdrit, evenals negen anderen onder wie zijn ploegmaten Cees Priem en Paul Wellens, zijn rugnum mer met juist op. Dat kwam hem te slaan op een geldboete van 50 Franse francs en 15 straf seconden. Van alle ge straften is Zoetemelk de enige die een rol van betekenis kan spelen in de top van de alge mene rangschikking.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11