Thailand wil beroep doen op Veiligheidsraad Carter bereid tot concessie aan Moskon Wankele positie regering Begin blijkt steeds weer erg stevig Politie Spanje ontruimt hotels Overeenstemming in EG over Europees rijbewijs "Schmidt zal uitgaan van besluit kernwapens' WOENSDAG 25 JUNI 1980 JERUZALEM - Het bericht dat opnieuw twe; parlementsleden van Begins regeringscoalitie het vertrouwen ii de regering heb ben opgezegi, baart in Israël nauwelijks o)zien. Het gaat dit maal om twe leden van de De mocratische Partij van vice- premier Yadn, een partij die drie jaar geleder met 15 leden de Knesseth bnnenstormde maar van wie er ïu nog vier over zijn die de regeïng steunen. De De mocratisch? Partij heeft nog wel steeds drie ministersposten; een sleutelvereeling die gebaseerd is op de vroegere 15 Knessethzetels. De meerdeiheid van de coalitie is daarmee ru teruggebracht op een uiterst kappe meerderheid van 63 van d< 120 zetels, maar het is voorbarg om een spoedige val van het kabinet te voorspellen. Begin rroge zich dan niet ontpopt hebben als een man die de rege ring en-het land leiding kan ge ven, hij is een meester in het ma nipuleren van zijn regering, en heeft tot nu toe zijn kabinet staande weten te houden in schijnbaar onoplosbare crisis-si tuaties. Velen voorspelden de val van de regering toen Dajan opstapte, eind vorig jaar, toen Weizman een maand geleden opstapte, toen Goesh Emoeniem voet bij stuk hield in de veelomstreden zaak van de Elon Moreh-nederzetting, maar steeds vindt Begin de juiste formule om in eerste instantie een beslissing uit te stellen en dan na heel voorzichtig manoeu vreren een compromis te vinden waar alle regeringspartners mee kunnen leven. De merkwaardige tegenstelling is dat de overlevingskansen van de regering stijgen naarmate de meerderheid in het parlement kleiner wordt, en belangrijker nog, naarmate de opiniepeilingen een grotere overwinning van de Arbeiderspartij voorspellen bij verkiezingen. Volgens de laatste peilingen zou de Aruei- derspartij een absolute meerder heid behalen, meer dan 60 zetels dus (zij hebben er nu 32) terwijl Begins partij Likoed van 45 te rug zou vallen op 20 tot 25 zetels. De wetenschap dat veel Knesseth- leden van de likoed een andere baan moeten gaan zoeken, even als de ministers, is een rem op de wil om het kabinet omver te wer pen, hoe slecht er ook wordt ge regeerd. Het is ook Begins voor naamste wapen, al is het niet zijn eigen motief. Begin ziet zijn ambt echt als een roeping. Het moet voor hem geen dagelijks genot zijn om voortdurend coalitie- branden te blussen, kibbelende en scheldende ministers hun plaats te wijzen, van crisis tot cri sis te leven. Maar Begin ziet zich zelf en zijn regering als een laatste verdedigingslinie tegen de vesti ging van een Palestijnse staat. Hij is ervan overtuigd dat een rege ring onder leiding van opposi tieleider Peres wat hij noemt de weg van de minste weerstand zal volgen, en concessies zal doen in Judea en Samaria die tot de ves tiging van een Palestijnse staat zullen leiden. Alleen maar om sympathie te winnen in de publieke wereldopinie. Het in stand houden van de regering is daarom voor Begin een zaak van leven op dood, een zaak waar hij bereid is vrijwel alles aan cp te offeren. Of de regering het einde van de rit zal halen, oktober 1981, is even onvoorspelbaar geworden als de voetbaltoto. Het gezond verstand zegt van niet, omdat de conflict stof zich ophoopt en een van de vele conflicten de val van het ka binet kan veroorzaken, te meer omdat de parlementaire meer derheid voortdurend slinkt. De volgende krachtproef voor de regering vindt de volgende week plaats: dan komt een wetsvoor stel van de oppositie in behande ling om de Knesseth te ontbinden en nieuwe verkiezingen te hou den. De voorlopige prognose: de regering zal het met minimaal verschil houden. Na mval Vietnamese troepen vanuit Cambodja MADRID - Het Spaanse minis terie van binnenlandse zaken heeft gisteren in Madrid ver klaard dat de politie met het oog op de aangekondigde bomaanslagen van de Baski- sche pressiegroep ETA-Poli- tico-Militar uitgebreide vei ligheidsmaatregelen heeft genomen in de toeristencen tra. Vliegvelden, treinen en busstations, hotels, sport clubs, casino's en stranden worden zwaar bewaakt en pe riodiek gecontroleerd op ex plosieven. In Alicante zijn drie hotels ont ruimd. waaronder het luxe hotel 'Le Melia' met duizend bedden. Druk bezochte etablissementen, zoals bars en restaurants, in het centrum van de stad, waar momenteel volksfeesten worden gehou den. zijn eveneens geëva cueerd. Alle bagage, die men op depots in bewaring geeft, wordt nauwkeurig op de inhoud geïnspecteerd. Op de wegen patrouilleert politie, die steekproefgewijs auto's con troleert. Speciale politie-een- heden van de anti-terreurbri- gade bevinden zich aan de Costa del Sol. de Costa Blanca en aan de Costa Brava. Het kabinet-Suarez heeft er bij de Franse autoriteiten op aange drongen maatregelen te ne men tegen de leden van de ETA, die zogenaamd als poli tiek vluchteling in Zuid- Frankrijk verblijven en vol ledige bewegingsvrijheid ge nieten. De Spaanse Tweede Kamer nam gisteren een voorstel van de socialistische arbeiders partij PSOE aan, waarin men de regering verzocht om har de en effectieve maatregelen te nemen tegen het terroris- ETA-Politico-Militar had aan gekondigd dat er vannacht twee bommen zouden ont ploffen in de provincie Ali cante. waar de bevolking de jaarlijkse feesten van ,,San Juan" viert. Als blijk van trouwen in de veiligheids maatregelen van de politie reisde Luis Gamir, de minis ter van handel en toerisme, gisteravond naar Alicante om aan de feestvreugde deel te nemen. Bij zijn vertrek op het vliegveld van Madrid zei de bewindsman dat de vliegreis naar Alicante eigenlijk veel meer risico's met zich mee bracht dan zijn verblijf aldaar. Juan José Roson, minister van binnenlandse zaken, heeft dinsdag nogmaals gezegd dat het kabinet-Suarez niet zal onderhandelen met ETA-Po- litico-Militar en niet zal toe geven aan de chantage van deze pressiegroep, die een aanslag is op de Spaanse eco nomie. De bewindsman zei dat de 19 gedetineerde leden van de ETA. waarvan ETA- Politico-Militar de onmiddel lijke vrijlating eist, worden overgeplaatst naar gevange nissen, die ver van het Bas kenland liggen. NEW YROK (AFP/Reuter/UPI) - Thailand over weegt in verband met de Vietnamese aanval een beroep op de veiligheidsraad te doen, zo is van ochtend van Thailandse zijde in New York ver nomen. De Thailandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties verklaar de in dit verband dat zijn land zich het recht voorbehoud 'doel- tieffende verdedigingsmaatre gelen te nemen tegen Vietnam en het Cambodja van Heng Samrin'. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt dat de Verenigde Staten 35 tanks van het type m-48 aan Thailand zullen leveren. Dat werd enkele maanden geleden al Kleurlingen in blanke bussen JOHANNESBURG (Reuter/UPI) - De speciaal voor Indiërs en ge- mengdbloedigen ingestelde au tobusdiensten in Johannesburg worden met ingang van m&andag opgeheven. Deze passagiers mo gen voortaan in de bussen voor blanken stappen. Voor dé zwar ten blijven deze bussen echter verboden. Dit is meegedeeld door de dienst stadsvervoer in Johannesburg. De Amerikaanse en Duitse autofa- brieken en aanverwante bedrij ven in Zuid-Afrika hebben zich bij onderhandelingen met de vakverenigingen van zwarte ar beiders bereid verklaard de lonen te verhogen, zo wórdt door de vakbeweging meegedeeld. besloten maar er wordt nu spoed achter gezet in verband met de aanvallen door in Cambodja ge legerde Vietnamese troepen. Vietnamese luchtafweer heeft gis teren boven het grondgebied van Thailand een helikopter en een verkenningsvliegtuig van de Thailandse luchtmacht neerge schoten. De twee piloten van het vliegtuig en een van de vier be manningsleden van de helikop ter werden gedood en de drie an deren zwaar gewond, zo werd uit militaire bron in Bangkok ver nomen. In kringen van Westerse inlichtin gendiensten wordt gezegd dat de Vietnamese invasiemacht van ongeveer 3000 man die maandag de grens met Cambodja overstak, zich op een kilometer van de grens op Thailands grondgebied heeft ingegraven. Zij zou twee voormalige vluchtelingenkam pen en verscheidene strategisch gelegen dorpen onder controle hebben. Westerse diplomaten bestempelden berichten als zou den de Vietnamezen zich terug trekken als "nonsens". Vooral in het Mak Mun gebied zou hevig worden gevochten. "De Thailan- ders voeren versterkingen aan en bestoken de Vietnamezen met alles wat ontploffen kan", aldus een diplomaat. Volgens bronnen van de Thailand se militaire inlichtingendienst duiden massale bewegingen van Vietnamese troepen en tanks in Cambodja erop dat een tweede aanval van Hanoi op handen is. De negende en elfde "snelle aan- valsdivisies" zouden vanuit hun Cambodjaanse basis in Nimitr uitwaaieren en met Russische tanks op weg zijn naar de Thai landse grens. De sterkte van de twee divisies wordt geschat op tussen de 16.000 en 18.000 man. De Thailandse minister van bui tenlandse zaken luchtmaar- schalk Siddhi Savetsila ver klaarde gisteren in een afwijken de lezing overigens dat de Viet namese troepen zich na een be perkte aanval op grensdorpen weer uit Thailand hadden terug getrokken. Meer dan 500 Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand wachtten gisterochtend tot zij konden beginnen hun terugkeer naar Cambodja. Door de Vietnamese inval in Thailand zijn de meeste Cambodjanen die zouden worden gerepatrieerd in paniek Thailand weer ingevlucht. In kringen van hulpverleners in Thailand was al eerder vernomen dat ongeveer 200.000 vluchtelin gen het grensgebied hebben verlaten na aanvallen op hun voor de guerrilleros van de Vrije Khmer gecontroleerde kampen. De voor Vietnam gesteunde rege ring in Phnom Penh heeft inmid dels deze guerrilleros verant woordelijk gesteld voor de ge vechten van de laatste dagen. In Westerse kringen wordt deze le zing van de gebeurtenissen ech ter van de hand gewezen. In deze kringen meent men dat de aan vallen van de Vietnamezen en Cambodjanen het antwoord van Hanoi is op het door de Thailand se regering en hulpverleningsor ganisaties begonnen repatrië ringsprogramma voor de vluch telingen. Tot nu toe zouden er 6.000 vluchtelingen vrijwillig naar Cambodja zijn terugge keerd. De Cambodjaanse rege ring van Heng Samrin heeft de repatriëring bestempeld als een poging "gewapende bandieten" naar haar land te sturen. IN KWESTIE AFGHANISTAN LUXEMBURG (ANP) - Neder landse automobilisten zullen vanaf 1 januari 1983 met een Eu ropees rijbewijs op zak kunnen lopen, want van die datum af wordt zo'n rijbewijs ingevoerd. Dat is gisterochtend in Luxem burg in de Europese Raad van ministers van verkeer besloten. Het rijbewijs kan worden inge voerd vanaf januari 1983, maar het moét ingevoerd voor 1 januari 1986, aldus de in Luxemburg geaccepteerde Europese richt lijn. Voor Nederland levert het invoeren van een Europees rij bewijs geen problemen op, aldus Nederlandse ambtenaren in Luxemburg. De eerste Neder landse Europese rijbewijzen zullen dan ook met ingang van 1983 worden uitgegeven. Het Europese rijbewijs zal een roze kleur hebben en er komen vijf ca tegorieën (van A tot en met E.). Die komen overeen met die nu al bestaan, zoals voor motorfietsen, voor personenauto's, voor be stelwagens, voor personenver voer en voor zware vrachtwa gens. De EG-lidstaten zullen zelf uitmaken hoe lang de geldig heidsduur van het rijbewijs is. Voor de praktijk zal het niet veel uitmaken of men een Europees of een nationaal rijbewijs bezit, maar het voordeel van de nieuwe regeling is dat als men zich in een andere EG-lidstaat vestigt, men automatisch in het bezit komt van een daar geldig rijbewijs. Tot dusverre was dat niet altijd het geval. In het Verenigd Konink rijk bijvoorbeeld moet men. ook als EG-burger, nu een examen doen om met een Brits rijbewijs te verkrijgen. De Europese commissie, het "da gelijks bestuur" van de EG, heeft jarenlang voor invoering van een Europees rijbewijs geijverd. Maar tot dusver was daarover tussen de negen EG-lidstaten (voornamelijk door Britse tegen kanting: het Verenigd Konink rijk hield de besluitvorming ruim drie jaar tegen) geen overeen stemming te bereiken. Gisteren gingen de Britten wel akkoord, zij het dat zij de definitieve goed keuring van het Britse parlement laten afnangen. BELGRADO - De Amerikaanse president Carter wil een over gangsregeling in Afghanistan die tot de volledige terugtrekking van Russische troepen uit dat land moet leiden. Aan het door de Joe goslavische regering aangeboden staatsbanket zei hij gisteravond dat terugtrekking van Russische troe pen uit Afghanistan kan gebeuren onder controle van de Verenigde Naties. Hij dacht daarbij aan een vredesmacht van Islamitische lan den. Het aanbod van Carter betekent een concessie aan Moskou. Niet langer wordt onvoorwaardelijke en algehele terugtrekking van de Sowjet-troepen als voorwaarde vooraf gesteld voor onderhande lingen over de toekomst van Af ghanistan en verbetering van de Russisch-Amerikaanse relaties. Het doel van Carters plan blijft een niet-gebonden Afghanistan met een onafhankelijke door het volk gekozen regering, zo werd in de Joegoslavische hoofdstad duide lijk gemaakt door presidentiële woordvoerders. Gedetailleerd is het voorstel niet. Waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad zien het vooral als „aas" waarin Moskou zou moeten bijten om daarmee onderhandelingsbe reidheid te tonen. Voor de Joego slavische gastheren waren Carters uitlatingen geruststellend: in plaats van een harde aanval die hen in een moeilijke positie tegenover het Kremlin had gebracht een voorstel dat voor Moskou mogelijk niet aanvaardbaar is maar Joegoslavië's onafhankelijke positie niet aan tast. In een gezamenlijk communiqué van zes pagina's, dat na het vertrek van Carter vanmorgen werd ge publiceerd. werd vermeld dat zo wel Amerika als Joegoslavië een „einde willen aan militaire inter ventie en alle vormen van inmen ging in de interne aangelegenheden van onafhankelijke landen". Deze zinsnede was opgehangen aan de opmerking dat was gediscussieerd over de situatie in Afghanistan en Cambodja, waar Vietnam met steun van de Sowjet-Unie een rege ring installeerde. Carters triomftocht door Belgrado was niet zo indrukwekkend als hij, zijn vrouw en dochtertje en vooral de met hem door Europa meerei zende 250 Amerikaanse journalis ten zich dat hadden voorgesteld. Vergeleken met het recente bezoek van het Chinese staatshoofd Hua Guofeng was het allemaal wat ma ger en was de belangstelling van de Joegoslavische bevolking beschei den. De Joegoslavische televisie besteedde aan het bezoek niet al te veel aandacht terwijl het bezoek van de Chinese partijvoorzitter vrijwel geheel via de televisie is uit gezonden. Niet duidelijk is wat de Joegosla- ven uit het bezoek van de hoge gast hebben gehaald. Op het vliegveld en ook bij de gesprekken heett Car ter zijn standpunt herhaald dat Amerika in de toekomst garant staat voor de onafhankelijkheid, territoriale integriteit en eenheid van het Joegoslavische volk. Maar de Joegoslaven hebben niet alleen morele maar ook economische en financiële hulp nodig, en daarover werden nog geen concreten mede delingen gedaan. Russische Partij wil versterking bewapening MOSKOU (AFP) - De Sowjetrussi- sche pers publiceerde gisteren delen van de tekst van een resolu tie van het Centraal Comité van de Sowjetrussische communisti sche partij, waarin staat dat de Sowjet-Unie haar militaire macht zo sterk mogelijk moet maken. De resolutie werd maandag aange nomen op de algemene vergade ring van het Centraal Comité. Er staat in dat de Sowjet-Unie wel de wil heeft om een politiek van vre de en en ontspanning te voeren, maar dat de oorlogsdreiging „uit de Verenigde Staten en agressie ve kringen in het Westen", te groot is. De resolutie verwijt president Car ter en .leidende kringen in de Verenigde Staten', dat zij aange gane overeenkomsten niet na komen, akkoorden en ententes die zij hebben ondertekend schenden en ontspanning te genwerken en de bewapenings wedloop opschroeven. Het Centraal Comité veroordeelt de .economische sancties' die de Verenigde Staten tegen de Sow jet-Unie hebben ingesteld naar aanleiding van de Russische in val in Afghanistan. Nog krachti ger veroordeelt het de toenade ring tussen de Westerse landen en de Verenigde Staten in het bij zonder tot de Chinese volksre publiek. Daarbij zit volgens de resolutie ,anti-Sowjetisme' voor en .vijandschap jegens de zaak van de vrede'. Het Centraal Comité noemt de om gang van het imperialisme met het 'hegemonisme' van Peking ,een nieuw gevaarlijk verschijn sel in de wereldpolitiek, gevaar lijk voor de mensheid in haar ge heel, de volkeren van de Ver enigde Staten en China inbegre pen'. In deze .gecompliceerde interna tionale situatie', aldus de resolu tie van het Centraal Comité van de Russische communistische partij, moet de Sowjet-Unie blij ven ijveren voor ontspanning. De dreiging die uitgaat van het im perialisme en de andere vijanden van de vrede, aldus de resolutie, maakt permanente waakzaam heid en maximale versterking van de defensie van de Sowjet- Unie noodzakelijk, „als men de plannen van het imperialisme om militair te domineren en de we reld te dicteren, schipbreuk wil doen lijden". PERSVRIJHEID ZWE1)EBEPERK7 STOCKHOLM - Het Zweedse hooggerechtshof heeft besloten de persvrijheid van journalisten verder te beperken. Vanaf nu hebben politie en rechtbanken het recht, om materiaal van jour nalisten van pers, radio en televi sie op te eisen, en te gebruiken als bewijsmateriaal. Ook moeten journalisten hun bronnen prijs geven. Orozuak van dit besluit 1 film over de bezetting 1 kraakpanden in het c Stockholm. De Zweedse omroep weigerde dit materiaal ter be schikking te stellen van politie en rechtbank. Maar de rechter be sliste anders. Magnus Faxen, de directeur van de Zweede omroep, zei in een commentaar dit recht- bankbesluit zeer te betreuren en waarschuwde voor de gevolgen "Nu al hebben we soms moeilijk heden omdat de mensen ons steeds meer gaan zien als verza melaars van belastend bewijsma teriaal dat eventueel tegen ze ge bruikt kan worden", zo zei hij "en nu kan het alleen nog maar erger worden. We accepteren dit von nis niet, omdat het de vrijheid van meningsuiting en de journa listieke vrijheden al te veel be perkt". Er kan, en dat gaat ook gebeuren een herziening van het vonnis worden geëist, maar het klimaat in Zweden op dit gebied is er niet naar dat de journalisten gelijk gaat krijgen. De vereniging van journalisten heelt direct openlijk geprotesteerd tegen dit besluit. DEN HAAG (GPD) - De Westduit- se bondskanselier Schmidt zal er maandag bij zijn bezoek aan Moskou voor pleiten dat zowel de Sowjet-Unie als het Westen tot eind 1983 geen nieuwe tactische kernwapens installeren. Deze uitleg gaf minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gis teren aan de missie van Schmidt. Vooral in Amerika was ongerust heid ontstaan omdat de indruk was gewekt, dat Schmidt met Moskou wilde onderhandelen overeen stilleggen van produktie en plaatsing van de nieuwe kern raketten. Dat zou in westerse ogen een bevestiging inhouden van de voorsprong die de Ru -en nu op dit gebied zouden hebben dank zij de SS-20-raketten, Volgens Van der Klaauw zal Schmidt echter uitgaan van het NAVO-besluit de kernwapens te raketten worden toch niet voor 1983 geplaatst, zodat niet van een tegenhouden van plaatsing ge sproken kan worden. Tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Üost-Westver- houdingen stelde Van der Klaauw, dat van westelijke zijde steeds bereidheid heeft bestaan tot onderhandelen met het War schaupact over het probleem van de kern raketten voor de middel lange afstand. Maar de Sowjet-Unie bleef bij haar eis dat de NAVO eerst haar afge lopen december genomen besluit tot produktie en plaatsing van 572 moderne kruisraketten zou intrekken. Pas dan zou een ge sprek over wapenbeperking mo gelijk zun. Van der Klaauw zag weinig heil in het Franse voorstel de beperking van de kernwapens in te brengen in de Europese veiligheidsconfe- rentie, die deze herfst in Madrid gehouden zal worden. Daar zul len de 35 ondertekenaars van de slotakkoorden van Helsinki gaan praten over ontwapening en mensenrechten Van der Klaauw blijft echter voor stander van het voeren van on derhandeling om de kernbewa pening te verminderen. Daarom zegde hij de Kamer toe er van daag in Ankara, waar hij de half jaarlijkse NAVO-ministersconfe- rentie bijwoont, bij zijn Ameri kaanse collega Edmund Muskie op te zullen aandringen dat de Amerikaanse regering alsnog pogingen in het werk zal stellen om het SALT-II akkoord door de Senaat te laten goedkeuren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9