Regeling omvang koninklijk huis op lange baan Bezuinigingsproblemen begroting 1981 nemen toe Geen verrassing Menten- onderzoek in Moskou Driejaar cel geëist voor dodelijke steek I herschi/drinks Volgens Amsterdamse politie is vrijgelaten Duitser koffiemaniak Meerderheid Kamer en regering tegenover elkaar Wagen rijdt in op fietsers BLIJ MET OLIEBOYCOT Gardeniers zakt op KVP-lijst maak je do^wm ml... wel hmcki!— WOENSDAG 25 JUNI 1980 MIMHJHI.KI.il MOSKOU - Het archiefonderzoek in het kader van het Rotterdamse Mentenproces heeft geen verras singen opgeleverd. De Nijmeegse hoogleraar in de Slavistiek, dr. W. R. Veder, heeft in twee dagen al het materiaal kunnen doornemen dat voor zijn onderzoek noodza kelijk was. Aanvankelijk werd Veder de toegang tot de archie ven geweigerd, maar na ingrijpen van de justitiële autoriteiten werd hem echter alle medewer king verleend. Veder komt van daag naar Nederland terug en zal dan onmiddellijk de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse Veder heeft verslagen en rapporten bestudeerd van nazi-executies in het bezette Poolse Oekraiense gebied dat na de oorlog door de Sowjet-Unie is geannexeerd en waar Pieter Menten zijn mede werking aan de Duitsers zou hebben geleverd. In de verslagen is Mentens naam niet naar voren gekomen, hetgeen op zichzelf nog niet betekent dat hij ook werkelijk niet ter plaatse is ge weest. Sommige verslagen waren namelijk zeer uitvoerig, maar an dere daarentegen vermeldden alleen kale gegevens zoals bij voorbeeld het aantal geëxecu- Het Moskouse archiefmateriaal is in 1945 verzameld en vijfjaar later nog eens gecontroleerd. Het wordt nu bewaard in de vorm van gebonden boekwerken. Daarom is het nagenoeg onmogelijk om met die documenten te knoeien door er materiaal uit te halen of er materiaal aan toe te voegen zon der dat een onderzoeker dat on middellijk zou opvallen. De Nij meegse hoogleraar vond dit ge geven op zich al een waardevolle opbrengst van zijn missie naar de hoofdstad van de Sowjet-Unie die verder geen verrassingen heeft opgeleverd. Wanneer mag aan uitlating Van Agt waarde worden gehecht DEN HAAG (GPD) - Kan de minister-president een aan duiding geven van de om standigheden onder welke aan uitspraken van hem als minister-president politieke betekenis mag worden ge hecht? Met deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Van der Doef (PvdA) zich tot pre mier Van Agt gewend. Van der Doef reageert met zijn vragen op uitlatingen die Van Agt vrijdag deed op zijn we kelijkse persconferentie. De premier kenschetste toen uit spraken die hij eerder die week had gedaan over een mogelijke verlaging van het minimum-jeugdloon en be paalde wao-uitkeringen, als „politiek niet relevant". AMSTERDAM (GPD) - Recher cheurs uit Amsterdam, Rotter dam, Antwerpen en Düsseldorf komen vandaag in Rotterdam bij elkaar voor overleg over de 25 vergiftigingsgevallen die deze maand in koffiehuizen in de vier steden zijn voorgekomen. Daar bij werd suiker of koffiemelk vergiftigd met een middel dat het centrale zenuwstelsel aan tast. De Amsterdamse politie meent dat de 33-jarige Fred Gaster uit Kiel de vermoedelijke dader is. De man, die behandeld is in een in richting, heeft als hobby plantaardige vergiften. Vrijdag avond werd hij door de Westduit- se politie aangehouden; zaterdag werd hij op grond van zijn alibi weer vrijgelaten. Een woordvoerder van de Amster damse recherche, die met de zaak is belast zegt „Ik hoop dat we de andere collega's kunnen overtui gen van de noodzaak om op dit spoor voort te borduren. We staan natuurlijk wel open voor andere suggesties. Het is wel frappant dat zich geen andere koffievergif- tigingen hebben voorgedaan vanaf het moment dat deze man is aangehouden". In Rotterdam hebben slachtoffers van de koffiemaniak echter ge zegd dat ze in foto's die nu van Gaster zijn verspreid, niet de man herkennen die ze menen te heb ben gezien in de koffieshops waar ze vergiftigde koffie hebben ge dronken. De politie in Kiel voer de Gaster in het weekeinde al af van de lijst van verdachten; uit onderzoek concludeerde men dat Gaster in de periode dat de ver giftigingsgevallen voorkwamen, niet uit Kiel was weg ge weest. De politie in Amsterdam meent evenwel dat het feit dat Gaster een gestoorde man is, het nog meer noodzakelijk maakt om een uitgebreider onderzoek uit te voeren. „Het is een legpuzzel", aldus de politiewoordvoerder. „Er zijn zowel in Amsterdam als in Rotterdam meerdere foto's samengesteld uit getuigenissen. Daarvan zijn er minstens twee die zeer goed lijken op het portret van de Westduitser. Verschillen de Amsterdamse getuigen heb ben hem positief herkend van zijn foto". KABINET HAD HAAST MET BENOEMING SCHOLTEN DEN HAAG (GPD) - Het kabi- net had vorige week kenne lijk zoveel haast met de be noeming van defensieminis ter Scholten tot vice-voorzit- ter van de Raad van State, dat koningin Beatrix, voorzitter van de Raad, het benoe mingsbesluit vrijdagmiddag nog in Assen heeft moeten te kenen. De vorstin was vrijdag op werkbezoek in de noordelijke provincies. Toen het kabinet eenmaal overeenstemming over de benoeming had be reikt, diende het voorstel - al vorens het publiek gemaakt kon worden - door koningin Beatrix getekend te worden. Hetzelfde gebeurde met het besluit om de Groningse commissaris van de koningin, Toxopeus, te benoemen tot lid van de Raad van State. In politiek Den Haag wordt ge zegd dat het kabinet zoveel haast had, omdat het er niet zeker van was dat het deze week zou overleven, nu de Tweede Kamer over een aan tal belangrijke problemen tussen kabinet en parlement zal debatteren. Zou het kabi net tussentijds vallen, dan kon een benoeming van Scholten immers niet meer doorgaan. MIERLO (ANP) - Een slippende vrachtwagen is gistermiddag omstreeks 16.00 uur in het Bra bantse Mierlo ingereden op vijf fietsers. Het vijftal, een vader met een kind en een moeder met twee kinderen, allen afkomstig uit Mierlo, werd zwaargewond en moest worden opgenomen in het ziekenhuis in Helmond. DEN HAAG (GPD) - De regering zal er tijdens deze kabi netsperiode niet in slagen de Wet Lidmaatschap konink lijk huis te regelen. Vice-premier Wiegel vroeg gisteren schorsing van de beraadslaging over het wetsontwerp dat de omvang van het koninklijk huis regelt. Dit kan beteke nen dat het wetsontwerp wordt ingetrokken. In elk geval is het voor lange tijd van de baan. De schorsing van de beraadslaging volgde nadat de Tweede Kamer een door D'66 ingediend voorstel tot wetswijziging had aangeno men. Dat voorstel hield in dat de kinderen van prinses Margriet niet meer tot het koninklijk huis behoren. De regering wil het koninklijk huis laten bestaan uit leden van de koninklijke familie tot in de der de graad, mits zij voor troonop volging in aanmerking komen. In deze situatie zijn de broers en zusters van de koning en hun ge zinnen ook lid van het koninklijk huis. Koningin Juliana heeft zich tijdens haar regering sterk ge maakt voor een zo groot mogelijk koninklijk huis. Zij wenst geen A- en B-prinsen in de familie. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt nu echter dat het aantal leden van het koninklijk huis moet worden beperkt. Dit hangt nauw samen met de ver antwoordelijkheid van de minis ters voor het doen en laten van de leden van het koninklijk huis. Sommige leden van de konink lijke familie zouden daardoor een onnodige inbreuk op hun privé- leven moeten toestaan. De Tweede Kamer nam met 70 te gen 68 stemmen het amendement van de D'66-er Brinkhorst aan. Vijf WD'ers en Nijhof van DS'70 stemden met de oppositie mee. De krappe meerderheid werd mede verkregen doordat drie CDA'ers en een PvdA-man zich tijdens de hoofdelijke stemming nog in het kamerrestaurant be vonden. Als zij wel aanwezig wa ren geweest, hadden de stemmen gestaakt en zou er vandaag op nieuw gestemd moeten wor den. Uit de wetswijziging van D'66 blijkt dat de kinderen van de broers en zusters van de koning niet meer tot het koninklijk huis worden gerekend. Het koninklijk huis is dan niet zo groot en ook weer niet zo klein dat de continuïteit van het koningschap gevaar loopt. De democraten willen rekening houden met snellere troonswis selingen in de toekomst. D'66 zal niet met een eigen initia tief-wetsontwerp komen. Het wachten is op een nieuw kabinet, omdat een eigen voorstel toch niet voor die tijd kan worden be handeld. Brinkhorst zei in een reactie gisteren het te betreuren dat het kabinet de kwestie van de omvang van het koninklijk huis zo hoog heeft gespeeld. Hij noemde het krampachtig. „Het was tenslotte geen anti-monar chistisch voorstel. De enige be doeling is het zo doelmatig laten functioneren van de monarchie, zonder dat er 30 of 40 prinsen bij betrokken zijn. We moeten hier geen Saoedi-Arabische toestan den krijgen". Familiedrama tijdens kerstdagen ARNHEM (GPD) - „Een trieste tragedie van mislukte goede be doelingen". Zo vatte gisteren de Arnhemse officier van justitie mr. W. Roosmale Nepveu het familiedrama samen dat tijdens de kerstdagen vorig jaar leidde tot de gewelddadige dood van de 52-jarige L. van K. uit Nijmegen. Het voortdurende gebakkelei over de echtscheiding van zijn ouders, werd zoon Rob (22) in de nacht van de eerste en de tweede kerstdag te veel. In blinde woede greep de jongen naar een vleesmes en stak zijn vader ten minste drie keer in de buikstreek. De man overleed een dag later in het ziekenhuis. Zakelijk schetste rechtbankpresident mr. C. H. de Kat gisteren het verloop van die dramatische avond. Het hele gezin zou het feest in Arnhem vieren bij dochter Nellie. Ook vader, zojuist geschei den, was erbij. Een dag tevoren nog had Rob hem gevraagd niet opnieuw te gaan ruziën over de scheiding. De Nijmegenaar kon de ontbinding van zijn huwelijk maar moeilijk verkroppen en nam elke gelegenheid te baat om er met zijn kinderen over te praten. Dat irriteerde hem al wekenlang. Vader wilde dat zijn kinderen onvoorwaardelijk partij kozen voor hem. Rob had dit altijd geweigerd. De kerstviering verliep genoegelijk. Maar het probleem kwam toch weer boven. Eerst nog kon een beginnende ruzie worden gesust. Maar toen de scheiding opnieuw ter tafel kwam, werd Rob woe dend. Ziedend trok hij zich terug in de keuken. Tot drie keer toe zou vader achter zijn zoon zijn aangelopen. „Toen knapte er iets in me", zou Rob later tegen de politie zeggen. Met volle kracht stak hij toe. Het slachtoffer zag hevig bloedend nog kans de voordeur te openen, maar op de stoep zakte de man in elkaar. „De zoon was eigenlijk helemaal niet zo gekant tegen zijn vader", zei de officier. „Rob hield min of meer toch zijn vader de hand boven het hoofd". Mr. De Kat had dat eerder ook al aangegeven. Wekelijks zou Rob zijn vader hebben opgebeld. „Mensen die moeilijkheden hebben praten er het liefst over", aldus Rob. „Dat lucht op". Gedeelde smart is halve smart. Maar hij heeft misbruik van mij ge maakt". De fors gebouwde knaap zei zich er niet van bewust te zijn geweest dat hij het vleesmes pakte. „Anders had ik het niet gedaan". Volgens de Oosterbeekse psychiater dr. J. van der Linden moet de verdachte gehandeld hebben in een korte geestelijke sche mertoestand. Een therapeutische behandeling zou gewenst zijn. „Uit de verklaring van de overige familieleden kwam naar vo ren", aldus mr. Roosmale Nepveu, „dat ze genoeg hadden van het gedram van hun vader. Bij Rob bereikten de irritaties al enkele keren een punt waarop hij er niet meer tegen kon". Na zijn daad zou Rob volkomen buiten zinnen hebben geroepen: „Ik hoop dat ie dood gaat, die ouwe viezerik". „Woorden", aldus de officier, „die moeilijk vanuit een rustige ziel verklaard kunnen worden". Hij eiste drie jaar cel. Robs raadman mr. L. Husson concludeerde dat de rechtbank zijn cliënt moet vrijspreken. „Opzet ontbreekt. Er was geen opzet om te steken, laat staan om te doden. Verdachte is bijna willoos het slachtoffer geworden van zijn eigen drift. Hij heeft zijn vader niets willen aandoen De advocaat vroeg de rechtbank voorts de verdachte onmiddellijk op vrije voeten te stellen. „Hij heeft het recht om als vrij burger de uitspraak van de rechtbank af te wachten". De rechtbank ging niet op het verzoek in. Wel werd besloten de zaak aan te houden tot volgende week dinsdag. De rechtbank wil dan opnieuw ge- tuigen-deskundigen horen over de toerekeningsvatbaarheid van de verdachte. HAARLEMMERMEER - De bouw van het grootste wegrestaurant ter wereld, het 128 meter lang en 18 me ter brede complex over de rijksweg van Amsterdam naar Rotterdam vordert ge staag. In januari hoopt men dat de eerste gasten een plaatsje kunnen vinden in één van de vijf restaurants. Met de bouw is een bedrag van zo'n 17 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Clark van het United Nations special committee against apart heid is blij met de olie-boycot van Zuid-Afrika, zoals de Tweede Kamer die wil. Hij heeft dat het Comité Zuidelijk Afrika en de werkgroep-Kairos laten weten. Die hebben gisteren het telegram van Clark aan minis ter-president Van Agt, minister Van der Klauw en Kamervoorzit ter Dolman doorgestuurd. Volgens Clark, een Nigeriaan, krijgt de campagne voor sancties en embargo's tegen Zuid-Afrika steun vanuit de gehele wereld. Hij meent dat Zuid-Afrika zonder een verzekerde olievoorziening haar repressie tegen studenten, vakbonden en kerken niet kan verhevigen. Ook acties tegen de frontlijnstaten Angola en Zambia zijn dan niet mogelijk. Clark merkt verder op dat „een noodzakelijke en onmisbare aan vulling" nodig is op een olie-em bargo in de vorm van een wapen embargo. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) heeft giste ren in de Tweede Kamer toege geven dat de problemen voor de begroting 1981 zijn toegenomen. Dit als gevolg van de extra uitga ven die de departementen in de eerste helft van dit jaar hebben verricht. Het gaat hierbij om zo'n drie miljard gulden, waarvoor volgend jaar alsnog dekking ge vonden moet worden. De bewindsman verklaarde dit tij dens het debat over de Voor jaarsnota, waarin het kabinet elk jaar een overzicht geeft van de uitvoering van de lopende begro ting. Naast de bezuinigingen van drie miljard, die over zullen blij ven van dit jaar, zal het kabinet nog eens zes tot zeven miljard moeten vinden als nieuwe bezui nigingen. Verder zijn er nog aanvullende be zuinigingen nodig omdat bij de ombuigingen eerder dit jaar een aantal posten slechts tijdelijk ge dekt was. Ook van de gaten in Be stek '81 zijn nog verschillende posten opengebleven. CDA'er Van Rooijen achtte ingrij pende maatregelen noodzakelijk. Het kabinetsbeleid moet er vol gens hem op gericht zijn het overheidstekort zo snel mogelijk terug te brengen. Daarbij moet voorkomen worden dat de collec tieve lasten opnieuw gaan stij gen. De woordvoerders van PvdA en D'66 maakten in tegen stelling tot de beide regerings fracties fors bezwaar tegen het door de minister uitgestippelde beleid. De democraat Engwirda wilde van de minister de toezegging dat hij alle aanvragen om isolatiesubsi die ook honoreert, ondanks het feit dat de beschikbare middelen hiervoor vrijwel op zijn. Van der Stee wees dit af. Volgens hem is er nauwelijks sprake van een probleem omdat een aantal wer ken op dit gebied toch later zullen worden uitgevoerd. DEN HAAG (GPD) - Minister mr. M. Gardeniers-Berendsen (CRM) heeft op de KVP-kandidatenlijst voor de volgende verkiezingen haar derde plaats moeten afstaan aan landbouw-minister ïr. G. Braks. Gardeniers komt pas op de vijfde plaats omdat verrassend de Limburgse landbouwspecia- list drs. R. van der Linden op de vierde plaats is geplaatst. Dat blijkt uit de definitieve lijst die door het KVP-partijbestuur is vastgesteld. Premier mr. A. van Agt suiat eerste en zal vrijwel ze ker lijsttrekker van het CDA bi.) de verkiezingen worden. De hui dige CDA-fractieleider drs. R. Lubbers staat op de tweede plaats. De KVP-lijst wordt met die van ARP en CHU tot een CDA-lijst samengevoegd. Alleen het CDA- congres kan later dit jaar de lij sten nog veranderen. Omdat de KVP de grootste van de drie par tijen is, levert deze ook traditio neel de lijsttrekker. De keuze voor Van Agt als CDA-lijsttrek- ker ligt daarmee nagenoeg vast. Na minister Gardeniers volgen op de KVP-lijst het kamerlid ir. P. Cornelissen, KVP-voorzitter P. van Zeil en de kamerleden mr. P. van der Sanden en mevr. mr. G. Cornelissen. Voor de huidige kamerleden, mevr. mr. V. Korte- Van Hemel, dr. J. Lansink, drs, M. van Rooijen, mevr. M. Andela- Baur, mr. J. van Icrsel, B. Bakker, mr. dr. V. van der Burg en mevr. A. van Heel-Kasteel, is een on middellijke terugkeer gezien plaatsing tussen de 22ste en 30ste plaats op de lijst na de komende verkiezingen niet verzekerd. DEN HAAG - Deze Amerikaanse postbode is voor ontwapeningvrede en steun aan de Verenigde Naties. Gisteren demonstreerde Bill Tramplease uit Californie voor het Vredespaleis in Den Haag. Gestoken in zijn uniform voerde de postbesteller de Amerikaanse en de VN vlag met zich mee in zijn sé3-actie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7