EISEN VAN ZES EN VIER JAAR Overval op PTT-beambte in Meren wijk voor rechtbank Acht maanden geëist tegen jonge inbreker LEIDING MOET ONDERGRONDS Leidse stadsrubriek w Garages knelpunt in vele buurten WOENSDAG 2/j JUNI 1980 LEIDEN/DEN HaAG - Ten overstaan van een propvolle publieke tribune heeft mr. Den Os, officier van justitie, gisteren in een zwaarbewaakte zaal bij de Haagse rechtbank straffen van vier en zes jaar gevangenisstraf geëist tegen twee mannen, die onder meer betrokken waren bij een overval op een PTT-beambte op 7 maart van dit jaar in de Leidse Merenwijk. De 28-jarige Hannes M. uit Leiden hoorde een straf van vier jaar te gen zich eisen. Hij was niet alleen een van de deelnemers aan de overval op de PTT-beambte in de Merenwijk, maar ook lid van een beruchte bende van antiekdie- ven, achter wie een speciaal team van de politie anderhalfjaar heeft gejaagd. Daarnaast geldt M. als de kroongetuige in deze affaires. Hij heeft zijn eigen aandeel be kend en heeft bovendien de na men genoemd van de andere overvallers. Daarentegen waren de eerste en 1 laatste woorden van de 31-jarige C. H. V. uit Rotterdam in de rechtzitting gisteren: „Ik ben on schuldig". V., bijgenaamd „Blac- kie" kreeg een eis van zes jaar te horen. Volgens de officier van justitie was ook hij betrokkeh bij de roofoverval in de Merenwijk. Daarnaast wordt hij ervan be schuldigd in Bodegraven en Waddinxveen in januari en fe bruari van dit jaar deels mislukte en deels geslaagde overvallen op juwelierswinkels te hebben ge pleegd. Aangehouden De zaak tegen twee andere mannen die ervan worden verdacht aan de overval in de Merenwijk te heh- ben deelgenomen en lid te zijn geweest van dezelfde bende an- tiekdieven als Hannes M. werd gisteren aangehouden tot 16 sep tember. Ook zij hebben tot nu toe alles ontkend. De raadsman van de 31-jarige Piet van D. uit Zoe- termeer (hij zwaaide gisteren een paar keer uitbundig naar de publieke tribune) kwam gisteren onverwachts met vier getuigen op de proppen die zouden kun- nen veVklaren dat hij op 7 maart niet in de Merenwijk is geweest. Zij zullen nu eerst worden ge hoord door de rechter-commissa- ris. Datzelfde geldt voor een wel aangekondigde, maar niet opge komen getuige die voor de 42-ja- rige Jan van W. uit Nieuwerkerk een ontlastende verklaring zou kunnen afleggen. PTT-beambte Van der V/iel kreeg op vrijdag 7 maart, omstreeks half elf 's ochtends de schrik van zijn levèn. Als begeleider van een geldttransport wilde hij een geld zak met als inhoud een bedrag van 95.000 gulden afkomstig uit het postkanto in winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk in een geldauto oversjouwen. Plotseling stapten twee mannen uit een BMW en kwamen drei gend op hem af, de een gewapend met een revolver en de ander met een breekijzer. De mannen droe gen beiden een bivakmuts over het hoofd. Uit het publiek kwam een man te voorschijn die riep: „Dit is een overval". De PTT-beambte liet de zak vallen, een van de mannen raapte hem op en weg waren ze, in de BMW die gestolen bleek te zijn en voor en achter van verschillende ken tekenplaten was voorzien. Het publiek dat deze overval op klaarlichte dag had kunnen aan schouwen bleef verbouwereerd achter. Een dame had het tafereel zelfs vanuit-haar flat met een ver rekijker gadegeslagen. Dreigend Van W. en Van D. zouden degenen geweest zijn. die dreigend op de PTT-beambte waren afgelopen. Hannes M. bleef bij de auto ach ter, volgens een enkele getuige voorzien van een karabijn, zelf beweert hij óngewapend te zijn geweest. Volgens het scenario had M. degene geweest moeten zijn die de geldtas zou afpakken. Op' het beslissende moment, bij het uitstappen uit de auto, zakte hij door zijn knie, zo luidt het verhaal van M. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hij op het laatste ogenblik te bang was. Hij had een dag eerder wel twintig maal de gang naar het toilet ge maakt, vertelde zijn vriendin la ter aan de politie. De Leidenaar was aanvankelijk geen rol toebedeeld in de overval op de PTT-beambte. Hij was min of meer invaller voor J. K. uit De venter. Deze is inmiddels door de rechtbank in Zutphen tot twee jaar en vier maanden gevange nisstraf veroordeeld, o.m. we gens zijn aandeel in de juwelen roven in Bodegraven en Wad dinxveen. Ook K. heeft verkla ringen afgelegd die voor Van W., Van D. en V. belastend zijn. Hij is daar later ten dele op teruggeko men. „Nu hij justitie niet meer nodig heeft, heeft hij er belang bij om weer met Van W. en de ande ren op goede voet te komen", zo verklaarde mr. Den Os, de officier van justitie, het gedrag van K. Doorgeslagen Lange tijd heeft M. geheim gehou den wie de mededaders waren van zowel de roofoverval in de Merenwijk als de vele antiekdief stallen. Hij sprak aanvankelijk slechts van X. Y en Z. Pas op 1 mei van dit jaar sloeg hijdoon Hij verklaarde later dat de politie hem onder druk zou hebben ge zet: anders zou zijn vriendin, die ook werd vastgehouden, niet worden losgelaten. Het zou Van D. geweest zijn die na een reeks van antiekdiefstallen de aanzet tot het grovere werk gaf. „Met een geldoverval is veel meer te ver dienen". Toch waren juist de antiekdief stallen anderhalf jaar geleden aanleiding tot het formeren van een speciale combinatie van rijkspolitie en gemeentepolitie, die de naam Randstadteam kreeg. Al zo'n twintig tot dertig keer waren op soortgelijke wijze in het westen en midden van Ne derland antiekdiefstallen ge pleegd. Steeds werd gebruik ge maakt van gestolen personenau to's, meestal BMW's die na de kraak ergens werden terugge vonden, meestal in brand gesto ken. De auto's waren elke keer op dezelfde wijze opengebroken (volgens de „kurketrekkersme- thode", aldus mr. Den Os) en de inbraken verliepen stèeds zeer snel. Twee minuten In Wassenaar kwam het in de nacht van 16 op 17 december voor dat twee woningen in de Bloem- camplaan binnen twee minuten bezoek kregen van de inbrekers die wisten wat ze zoctften. Zij sloegen een ruit in en verdwenen meteen met de buit, antieken klokken e.d. Die nacht kreeg ook een woning aan de Groot Hoefij zerlaan in Wassenaar nog bezoek. Zo werd ook in tal van andere plaatsen ingebroken, waarbij de rolverdeling tussen de vier man nen steeds wisselde, om het zoe ken naar sporen te bemoeilij ken. Hannes M. was bij dat alles geen koploper. Zijn raadsman, mr. Donker, zei: „Er was één gene raal, er was ook voetvolk", tot welke laatste categorie de Leide naar moet worden gerekend. Angst dat bij niet meedoen zijn woning in brand zou worden ge stoken, speelde volgens M. ook een rol. Dat hij heeft bekend en de namen van mededaders heeft genoemd, werd door de officier van justitie een zaak van „zede lijke moed" genoemd. Mr. Den Os erkende, met het oog op mo gelijke represailles jegens M.. dat diens bekentenis „niet zonder ri sico's was en is". Hij is van plan tegen de andere daders hogere straffen te eisen. Dat kwam in de zaak-tegen C. V., oftewel, „Blackie", tot uiting V. bleef tot het einde toe ontkennen, niet alleen de roofoverval in Lei- ■k LEIDEN - 7 rrtbart 1980vier gemaakt. De politie heeft later maai den, aar ook de (pogingen tot) ju- welendiefstallen in Bodegraven en Waddinxveen. In de nacht van 2 op 3 januari poogden inbrekers bij een juwelierswinkel aan de Kerkstraat in Bodegraven de ruit in te slaan. Dat mislukte. Waddinxveen nacht togen zij naar Waddinxveen, om ditmaal radicalere maatrege len te nemen. De vier kwamen aan in twee gestolen BMW's. Een daarvan werd gebruikt om de pui van een juwelierswinkel aan het Koningin Wilhelminaplein aan gort te rijden. Met de andere auto ging het viertal er vandoor, om zich later in twee tweetallen te splitsen. Blackie en de al veroor deelde J. K. namen de buit (zes tien tableaus met juwelen en horloges) mee in hun auto, maar botsten 'in Zoeterwoude tegen een boom. Zij lieten de wagen met de buit erin achter en gingen lopend naar een kennis in Ha- zerswoude. Op 7 februari kreeg de eerder ge noemde juwelierswinkel aan de Kerkstraat in Bodegraven an dermaal bezoek, dit-maal van twee overvallers op klaarlichte dag: Blackie en J. K. Blackie hield met zijn pistool en met de woorden „Stil zijn, dit is een overval", de twee vrouwen en twee mannen in de winkel in be dwang en K. griste de buit weg: horloges en sieraden met een to tale waarde van 100.000 gul den. i geldtas van de PTT met 95.000 gulden buit Dat alles werd gisteren door Blac kie ontkend en diens raads vrouw, mr. Van de Puttelaar, zei het zeer wel mogelijk te achten dat de 31-jarige Rotterdammer noch bij de overval in Leiden, noch in Waddinxveen en Bode graven aanwezig is geweest. Er zijn getuigen die hem hebben herkend, er zijn ook getuigen die dat niet hebben gedaan. De huis zoeking bij V. is vermoedelijk op niet correcte wijze door de politie verricht, omdat Blackie niet dui delijk zijn toestemming heeft ge geven. De vraag is of het bewijs materiaal dat bij de huiszoeking is gevonden (met name een paar laarzen waarvan de sporen over eenstemmen met wat in Wad dinxveen en Bodegraven is ge vonden) als bewijs mag die- Dertig maal In elk geval geldt Blackie als een „zware jongen", die sinds 1959 al dertig maal is veroordeeld, Mr. Den Os: „Het is een man die kind noch kraai bezit. Hij is meedo genloos en schuwt het gebruik van vuurwapens niet". Raads vrouw mr. Van de Puttelaar be pleitte vrijspraak, omdat volgens haar niet duidelijk is bewezen dat V. bij al die overvallen aanwezig is geweest. In het andere geval acht zij het beter dat de Rotter dammer, die als „zwak begaafd" wordt omschreven, in een psy chiatrische inrichting wordt op genomen. De rechtbank doet zowel in de zaak van Leidenaar Hannes M. als van Blackie over twee weken uit spraak. DEN HAAG-LEIDEN - Officier van justitie mr. Den Os heeft gis teren acht maanden gevangenis straf waarvan vijf voorwaardelijk geëist tegen de 18-jarige Leide naar J. B. Deze heeft zich de af gelopen periode schuldig ge maakt aan een aantal inbraken, meestal in het gezelschap van jongere kameraden. Op 18 april van dit jaar was B. be trokken bij een inbraak in een houten noodwinkel op de hoek van de Molenstraat en de Marnix- straat in Leiden. De buit: duizend pakjes sigaretten, een fototoestel en 250 gulden. Enkele dagen daarvoor, in de nacht van 15 op 16 april, kreeg de Kristoforus kleu terschool aan de Gabriel Metzu- straat in Leiden bezoek van de jeugdige inbrekers, die er dit maal met 550 gulden, een stop watch en een radio vandoor gin gen. De kantine van zwembad De Zijl werd in de nacht van 25 op 26 april opengebroken en ontdaan van een aantal pakjes sigaretten, dozen drop en. 150 gulden. In totaal was J. B. betrokken bij een twaalftal inbraken, waaronder ook een bezoek aan de Sterre- wacht met een antieke klok als buit. Door ziekte was B. zonder werk komen te verkeren, hetgeen LEIDEN - De Leidse gemeente raad zal binnenkort moeten be slissen over een uitgaaf van twee- en-een-kwart miljoen gulden. Dat geld zal uitgegeven worden aan het gedeeltelijk onder de grond brengen van een hoog spanningsleiding tussen Leiden en Sassenheim. Dat laatste is noodzakelijk om ruimte te ma ken voor de vestiging van bedrij ven langs de Gooimeerlaan. Boven dit terrein hangen op dit ogenblik de hoogspanningska bels van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Het bedrijf beschikt over een eeuwigdurend recht, waardoor het bouwen van bedrijven onder deze leidingen kan worden tegengegaan. Zelfs het planten van een boom is ver boden. Omdat Leiden behoefte heeft aan terreinen om bedrijven te kun nen verplaatsen in het kader van de stadsvernieuwing werd over leg geopend met de EZH om te bekijken of de hoogspannings leiding ondergronds zou kunnen komen. De EZH heeft daarin toe gestemd, maar vindt wel dat de gemeente Leiden voor de kosten moet opdraaien. Het bedrijfster rein dat te zijner tijd ter beschik king komt is ongeveer 13.000 vierkante meter groot en er kun nen twaalf bedrijven worden ge vestigd. door René van der Velden Jaap Visser Spettergroen De ruim vijftig Leidse telefoon cellen worden op het moment spetter-groen geschilderd. Overal in het land slaat de te lecommunicatie van de PTT groen uit. Reclameman Maas van het tele foondistrict Den Haag (waar onder Leiden valt) legt uit: "Het schilderen van de cellen gebeurt om ze lekker te laten opvallen. Bovendien waren ze to^h aan een onderhouds beurt toe". "Evenals 'giroblauw, dat past bij jou', hebben we nu 'tele communicatie groenOh, dat kan ik niet zo gauw rij men", zegt Maas die naar ei gen zeggen bij de PTT bekend staat als de bonte hond. Maas vertelt dat de cellen des tijds grauw-grijs geschilderd zijn omdat de PTT een rijnaak vol grijze verf voor een schijn tje op de kop had weten te tikken. Alle telecommunica tie wordt nu dus hei-groen. Af en toe geeft dat problemen voor telecommunicatie-per- soneel. Maas: "Ik had een broodtrommeltje in dezelfde groene kleur gekocht. In de kantine kon ik het ding later nauwelijks vinden Koddig Lompe bouwkranen of mo dieuze en fraaie meubelstuk ken. De meningen over de nieuwe, energiebesparende bureaulampen die op grote schaal het stadhuis binnen dringen zijn verdeeld. Toch schaffen steeds meer ambte- naicn deze imposante "bu reauversierselen" aan. Het energiebesparende karakter geeft kennelijk de doorslag. Dat energiebesparende karak- stuk 165 gulden. Maar dat heb jé er na anderhalf jaar zeker uit. Echt, het zijn geweldige lampen. Ideaal om mee te werken omdat het licht over een groot vlak wordt ver spreid. Lelijk? Ik vind ze he lemaal niet lelijk. Ik vind ze juist koddig". Koddig of niet koddig, feit is in elk geval dat de lamp, luiste rend naar de naam "Lucifer" en van Nederlandse makelij, het stadhuis aan het verove- Wethouder Van Dam had als eerste een "Lucifer" op z'n bureau staan. Hij toonde zich tevreden en op dit moment prijkt de "beweegbare reuze narm" op zo'n vijftig bureaus en zijn er nog eens vijftien in bestelling. Buro Voorlichting heeft inmid dels de beschikking over een zestal "Lucifers" en begint al aardig op "Bureau Verlich ting" te lijken. Gemeentelijk voorlichter Jan Lelieveldt achter zijn bureau waarop een van de vele "Lucifers", die het stadhuis stormender hand i veel licht als een normale bu reaulamp van 45 watt. Dat scheel dus nogal wat watt. Issendonck: "Die lampen zijn in aanschaffing vrij duur. Per ter is trouwens niet misselijk. Volgens Wim Issendonck van "Buro Voorlichting" bevat de bureaulamp een tl-buis van 13 watt maar geeft hij even- OOll- vergunning Toch nog een huis in De Boek horst! Twee weken geleden hoorden vier Leidse echtpa ren de beslissing van de huis- vestingscommissie: ze kon den alsnog een huis kopen in deze nieuwe Leidse wijk. Met deze beslissing wordt een affaire beëindigd die al ruim een jaar speelt. Zoals bekend konden de betreffende Lei- denaren eerst geen huis ko pen in de nieuwbouwwijk, omdat de gemeente geen woonvergunning verstrekte. Om voor een huis in aanmer king te komen, moest men aan twee voorwaarden vol doen: een huurhuis achterla ten en in Leiden wonen. Bu reau Huisvesting huldigde het formele standpunt dat de echtparen geen huurhuis ach terlieten. "Onbegrijpelijk", zegt T. Breu- gem, eén van de gedupeer den. "Begrijp me goed: ik ben nu natuurlijk blij, maar we hadden al veel eerder een vergunning moeten hebben De problemen voor de vier fa milies ontstonden toen de ei genaren van hun woningen onverwachts besloten "de hui zen te verkopen. Breugem: "Op het moment dat wij ons opgaven voor een huis. dat was begin vorigjaar, lieten we nog een huurhuis achter. Pas later besloot onze eigenaar het huis te verkopen. Dus lie ten wij geen buurhuis achter. Maar volgens ons was dit dui delijk overmacht. Bovendien kregen andere mensen, die in hetzelfde schuitje zaten, wel een woonvergunning Bureau Hulsvesting dacht hier in eerste instantie anders over. "Jullie voldoen niet aan de regels", was het bondige antwoord. Via PvdA-raadslid Kessen kwam de zaak aan het rollen: zij schakelde wethou der Tesselaar (volkshuisves ting) in. De laatste kwam er na een "intern onderzoekje" achter dat de families wel een vergunning moesten krijgen. Tesselaar "We hadden in derdaad a1 eerder uitzonde ringen gemaakt. En boven dien hadden de families zicH enkele jaren geleden ook al opgegeven voor een huis in Koppelstem. Ze stonden dus al een tijdje op de wachtlijst". "Over een paar weken verhui zen we", zegt Breugem "Al leen nog even het transport volgens mr. Braakman, raads vrouw van de Leidenaar. een van de oorzaken van de inbraken was. Dat gevoegd bij het feit dat B. van huis uit in een milieu vertoeft, waarin criminaliteit niet direct wordt afgekeurd en hij nauwe lijks enige scholing heeft gehad, was voor haar een reden om voor een mildere straf te pleiten. LEIDEN - Het overleg van wijk- en buurtverenigingen (overleg zon der naam) heeft de gemeente ge vraagd om voor oktober aan staande een nota uit te brengen over de garageproblemen in ver schillende wijken. Volgens het overleg zijn de problemen met garages en ben zinepompen een knelpunt in tal van buurten. De last bestaat vooral uit het aan- en afrijden van auto's die de smalle straten on veilig maken. "Autoherstelbe- drijven en garages bezorgen om wonenden veel overlast. Auto's worden veelal op straat neergezet en nemen veel parkeerplaatsen in die de buurten zelf nodig hebben. Benzinepompen zijn niet altijd ongevaarlijk. Als die garages uit breiden wordt alles nog erger. In een groot aantal gevallen kan een garagebedrijf in een straat waar wordt gewoond het woongenot flink vergallen", aldus de wijk en buurlcomités. "Het is duidelijk dat de problemen het meest voorkomen in de bin- nenstadswijken. Zo komen bij voorbeeld in D'Oude Morsch (8 bouwblokken) maar liefst 10 ga ragebedrijven voor. Het komt ge regeld voor dat dat bedrijven de voorwaarden van een oude hin derwetvergunning niet naleven of zelfs geheel illegaal te werk gaan. Ook zitten veel garagebe drijven veel te krap behuisd waardoor soms werkzaamhedëh op straat worden uitgevoerd". De wijk- en buurtverenigingen me nen dat het voor de ondernemers vaak ondoenlijk is om in een zeer dicht bebouwde omgeving over last te voorkomen. In een brief aan de gemeenteraad vraagt men de raadsleden om aandacht te schenken aan deze problematiek. De wijk- en buurt- comités zeggen zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat er weinig haast wordt gemaakt met een oplossing voor de problemen. Volgens het overleg is het dringend gewenst dat de gemeente snel (voor 1 oktober) met een beleidsnota komt waarin de nadruk wordt gelegd op be drijfsterreinen waar de meesl overlastgevende bedrijven naar kunnen worden geplaatst. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft ir. E. R. Kooi benoemd tot direc teur van het Centraal Rekeninsti- tuut (CRI) van de Leidse univer siteit. Hij zal met ingang van 1 au gustus bij het CRI beginnen. Ir Kooi is momenteel hoofd compu- teractiviteiten bij de vakgroep Biofysica en het Huygens Labo ratorium. Met ingang van 1 juli wordt de heer J. B. M. Verberne, districts hoofd in Leiden, benoemd tot adjunct-directeur van IBB-Kon- <i..r r. V m Leiden. Het Leidse studentenkoor en or kest "Collegium Musicum." heeft een nieuw bestuur. De samen stelling is. Elise Storck (praeses). Wil Kranenberg (ab-actis) en Mo nica de Heer (quaestrix).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3