In de rij voor fiets OPZU Werkloosheid in Engeland op niveau van jaren dertig Üil 5 a I Eis: Kolenwinning in eigen land niet uitsluiten LABOUR DOET FELLE AANVAL OP THATCHER Industrie kan enorme vraag niet meer aan HONDERDEN BANEN WEG BIJ ARNHEMS BEDRIJF Armoe troef ook op automarkt in de VS Markt berichten Zeelui hebben weinig vertrouwen in toekomst ir ïrr S:S2 ËSn S£u Hoo SS ia instituten ES~ :&s is SHniCH' ii Hi sssH!' f L WOENSDAG 25 JUNI 1980 (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - Met 1.660.000 werklozn heeft En geland nu het record bereikt van de donkere dagen der grote depressie in de jaren dertig. Premier Margaret Thatcher en haar minister van arbeid, Jim Prior, zeiden op een storm achtige zitting van het Lagerhuis dat dit a tal nog 3 strijden. De stijging is vooral het gevolg van de jonge ren. die nu na hun eindexamens op de ar beidsmarkt komen en geen baan kunnen vinden. Hun aantal wordt geschat op 13.000 in de afgelopen maand. Het werkloosheids percentage ligt nu op 6.9 procent. Volgens DESKUNDIGEN is di slechter aan toe door de zeer hoge inflatie en een verslechterende economie. Een zegsman van het ministerie van financiën zei dat het werkloosheidscijfer gunstig was vergeleken met de statistieken, die 200.000 meer werklo zen hadden geprojecteerd. In het Lagerhuis brak na de bekendmaking van de cijfers een dusdanig verhit debat los tus sen Labour en de Conservatieven uit, dat de speaker (de voorzitter) zich gedwongen zag het Labourparlementslid Denis Skinner tot vier keer toe te verzoeken de heilige hallen te verlaten voordat daaraan gehoor werd gege- Ex-premier James Callaghan viel premier Thatcher aan met de mededeling dat de Con servatieve regering erin geslaagd was om lan- met 300.000, terwijl zijn vorige Labourrege- id er ring er 600.000 werkloos maakte over een pe riode van vijf jaar. Ook de voormalige Labourminister van finan ciën Denis Healy noemde de nieuwe cijfers „volstrekt weerzinwekkend". Hij was van mening dat de Conservatieven vroeger of la ter gedwongen zouden worden om hun eco nomisch beleid volledig te herzien en hij voorspelde dat wanneer het huidige beleid werd voortgezet het aantal werklozen in 1984 zou stijgen tot 3 miljoen. Premier Thatcher, die voor het eerst sinds haar verkiezing tot het leiderschap van de Con servatieven niet helemaal opgewassen bleek tegen de storm van Labour-verontwaardi- ging, leek vooral te willen voorkomen dat er opnieuw een delegatie van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) naar Engeland zou worden gestuurd (zoals tijdens het bewind van Callaghan) om de duimschroeven aan te draaien en orde op zaken te stellen. DEN HAAG (GPD) - De fiets blijft als vervoermiddel on verwoestbaar in Nederland. In het tijdperk van de auto is er wel een kleine terugslag in verkoop en gebruik ge weest, maar die jaren zijn allang voorbij. DEN HAAG - Nug enkele maanden en dan is op het Haagse plein de parkeerkelder gereed. Hagenaars kijken nu al meer dan een iaar in een flink gat. dat straks een kleine zeshonderd auto's moet herbergen. Ton van Brussel 1 Eén op de zes Amerikaanse werknemers heeft door dat werk te maken met de auto-industrie. Wie dat gegeven goed tot zich laat doordringen, zal zich er van bewust zijn dat de geringste terug gang in die bedrijfstak tienduizenden banen op de tocht kan zetten. Aan de overkant van de oceaan gaat het inmiddels niet meer om een teruggang van beperkte omvang. De fabricage van en de handel in auto's krijgt daar geduchte klappen te verwerken. Het aantal werklozen in de autobranche is deze maand naar de recordhoogte van 360.000 opgelopen. Is er in Nederland in de autohandel al de erkenning dat de afgelo pen jaren wat al te gemakkelijk is vastgehouden aan een perma nent groeiende vraag, in de VS is de situatie nog veel ernstiger dan in West-Europa. Weliswaar is de benzine daar nog lang niet zo duur als hier; verhoudingsgewijs is de prijs aan de pomp de afgelopen jaren fors gestegen en samen met de tot voor kort in de VS torenhoge rente (20%) heeft dat een aanzienlijke daling van de vraag naar zowel, nieuwe als gebruikte auto's tot gevolg gehad. Gesloten Dit jaar alleen al, zijn er tien autofabrieken gesloten en verkeren grote fabrikanten als General Motors, Ford en Chrysler in grote financiële moeilijkheden. Het voortbestaan van Chrysler bij voorbeeld bleek alleen te garanderen als de overheid voor het bedrag van een miljard wilde bijspringen en die beslissing is dan deze week na maandenlang touwtrekken genomen. Het zijn vooral de in de ogen van ons Europeanen belachelijk grote sleeën die bij de dealer blijven staan. Niet zo verwonderlijk, want dit type "Amerikaan'" neemt niet alleen veel van de in de steden schaars geworden ruimte in beslag; wagens van dat soort "zui pen" op zijn Hollands gezegd de duur betaalde liters benzine. Nu de rentevoet in Amerika weer is gedaald, zijn nog lang niet alle problemen uit de wereld. De benzine immers blijft duur en zal in de toekomst alleen maar in prijs stijgen. Dat nu heeft de vraag naar kleine en zuinige auto's sterk doen toenemen. Maar het is juist die kleine auto die de Amerikaanse fabrikanten zelf in zeer beperkte mate kunnen leveren. Het produktieapparaat is er sim pelweg niet op ingesteld en voordat dat wel het geval is. zijn we niet alleen miljardeninvesteringen, maar ook enkele jaren ver der. Japanners Net als in Europa zijn het vooral de Japanners die in Amerika in het "gat in de markt" zijn gedoken en nu fors hun slag slaan. Het aandeel dat dit land van de Amerikaanse automarkt opeist is inmiddels naar het recordniveau van 23% gestegen. De Amerikaanse Senaat heeft om die reden vorige week het besluit genomen dat de regering Carter niet langer mag wachten met het reiken van de helpende hand. De reorganisatie van de binnen landse auto-industrie en de omschakeling naar de produktie van kleinere modellen moet krachtig worden aangepakt en steun van de regering mag daarbij niet ontbreken, aldus de Senaat. Dat besluit maakt het niet denkbeeldig dat Amerika binnenkort met een serie maatregelen komt die de invoer van Japanse auto's moet tegengaan. Direct nadat het standpunt van de Senaat bekend werd, zijn in Tokio vertegenwoordigers van de autohandel op het ministerie van handel en industrie bijeengekomen voor een beraad over de toekomst. De Japanse regering, die niet alleen door de VS, maar ook door veel Westeuropese landen onder druk is gezet om de export van auto's vrijwillig te beperken, is bereid om daadwer kelijk tot een vorm van rantsoenering over te gaan. De handela ren, zo bleek tijdens het gesprek op het ministerie, voelen daar evenwel niets voor. Compromis Een mogelijk compromis zou de bouw zijn van fabrieken van Ja panse merken in Amerika. Dat levert werk op en ook geld voor de staatskas. Of de Japanners daartoe bereid zijn is onduidelijk. Maar het zou al te optimistisch zijn om te verwachten dat de bomen van de Japanse auto-industrie tot in de hemel blijven groeien, als een toenemend aantal werknemers in de auto-indus trie in Westerse landen gedwongen wordt om thuis, met een Honda voor de deur, duimen te draaien. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) wil toch wel iets meer doen om te bezien of onze eigen steenkool in de toekomst winbaar kan worden ge maakt. dat meer inzet van kolen voor on ze energievoorziening noodza kelijk is. VnArcnol Koor Holland Vandaag ;Het voor Nederlanders in Spanje bedoelde dagblad Holland Van daag zal voorlopig niet meer ver schijnen. Volgens directeur- hoofdredacteur A.A.L. van Bun- ge gaat het om een tijdelijke stop en wordt er druk overleg ge- i pleegd om, wellicht in een andere j vorm, met het projekt door te I gaan. Van Bunge blijft geloven in het bestaansrecht van een Ne derlandstalig dag- of weekblad, j dat zich richt op de Nederlandse toeristen, die Spanje bezoeken en j de Nederlanders die zich perma- i nent in dat land hebben geves tigd. 1 Het ziet er naar uit dat het amper twee maanden bestaande blad niet boven zijn aanloopverliezen I is uitgegroeid. Eind april startte het blad met een oplage van on geveer 15.000 exemplaren. Het blad, dat op de dag van verschij nen overal in Spanje te koop was, moest gaan concurreren met an dere Nederlandse dagbladen, die meestal pas een of twee dagen na verschijnen in Spanje te koop zijn. Holland Vandaag werd ge drukt op weekend-formaat en was de helft goedkoper dan de andere Nederlandse kranten. Kaas Baan Batelaan Kaas voor Groot- I verbruik in Bodegraven is over- I genomen door de Nederlandse Kaas Unie. Het is de bedoeling dat Baan Batelaan in de vorm van Kaasunie Grootverbruik BV ook in de toekomst een afzonderlijk bedrijf zal blijven. Voor de werk gelegenheid heeft de integratie alleen positieve gevolgen, omdat men het activiteiten programma wil uitbreiden, aldus de Kaas Unie. Baan Batelaan levert uitsluitend aan grootverbruikers. De Ne derlandse Kaas Unie richtte tot nu toe haar activiteiten alleen op I de groot- en detailhandelssector in de levensmiddelenbranche plus kaasspeciaalzaken. Geldnood Het Italiaanse chemisch concern i SIR zit financieel dusdanig aan de grond dat het geen kans ziet I zijn 30.000 werknemers het sala ris over juni te betalen. Eind deze maand gaan de fabrieken van de onderneming dicht. In een brief aan de Italiaanse che mische bond (FULC) schrijft SIR dat de middelen ontbreken voor de aankoop van grondstoffen èn voor de voortzetting van de pro duktie. Een maand geleden had SIR al de noodklok geluid. Van Gelder De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie SOBI heeft in een nieuwe jaarrekeningsprocedure bij de Amsterdamse Onderne mingskamer van Van Gelder geëist, dat deze een liquidatieba lans in haar jaarrekening op neemt. SOBI is van mening dat het bestaan van Van Gelder bin nen afzienbare tijd zal eindigen en dat belanghebbenden uit de jaarrekening 1979 geen juist in zicht in de werkelijke toestand van het concern krijgen. ARNHEM (ANP) - De coöperatieve Vereniging voor Vee-, Afzet- en Vleesverwerking Coveco gaat haar produktie van vleesconser- ven drastisch inkrimpen en con centreren in één fabriek. Door deze operatie gaan in korte Ijijd vijfhonderd tot duizend arbeids plaatsen verloren, aldus Coveco- directeur Ir. P. Jenneskens. Er zullen geen gedwongen ontsla gen vallen. Volgens Jenneskens zullen nog dit jaar enige honder den arbeidsplaatsen bij Coveco zijn verdwenen. Dat is onder meer mogelijk door het betrek kelijk grote personeelsverloop in de vleeswarenindustrie. Bij Co veco werken in totaal driedui zend mensen. De Vereniging, waarvan twaalfdui zend veehouders in ons land lid zijn, leed vorig jaar een verlies van ruim 3,2 miljoen gulden. De resultaten van 1980 zijn tot nu toe uitgesproken slecht. Hoewel er in de tweede helft van dit jaar enige verbetering is te verwachten, zullen we toch rekening moeten houden met opnieuw een vrij aanzienlijk verlies, zo voorspelde Coveco-voorzitter C. Mertens tij dens de ledenraadsvergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN 24/6/ 80 - Groenteveiling: andijvie 0,24-0,42, tuin bonen 0,58-0,69, rode kool 0,83, spitskool 0,36-0,48 per kg. bospeen 0,52-1,08, was- peen AI 13,50-20,-, All 11,-16,60, BI 15.20-23,60 per kist. Aanvoer 69 ton. prei A 2,30 per kg. sla (natuur) 0,12-0,16, spi nazie 0,12-0,19, uien 0,35-0,62 per kg. pe terselie (krul) 0,39, selderij 0,24-0.28. bloemkool 6 per bak I 1,25-2,-. 6 II 0.35-0,93. 8 I 1,18-1,64, 8 II 0.39-0.59. 10 I 0.65-1.15. 121 0,84.7 II 0,56. aanvoer 3687 stuks, ijssla 0,28, capucijners blauw 4.30. Een beetje overdreven kan worden gezegd dat er nog nooit zoveel belangstelling voor deze twee- wieler heeft bestaan als tegen woordig. Dit blijkt vooral uit de aflevertijden, want wie een nieu we fiets koopt moet niet verbaasd staan te kijken als\hij de medede ling krijgt te horen dat er een wachttijd van vier maanden voor bestaat. „We zijn", zegt een woordvoerder van de verkoopafdeling van de rijwielfabriek Batavus in Hee renveen, „volgeboekt tot en met september". Daarmee bedoelt hij dan te zeggen dat het bedrijf tot dan druk is met de gedane be stellingen en dat die mensen die nu nog denken aan de aanschaf van een nieuwe fiets pas daarna kunnen worden bediend. Na tuurlijk, het hangt er wel van af welk type wordt gewenst, want soms wil het - met enig geluk - toch wel gebeuren dat de fiet senwinkel een gevraagd exem plaar in voorraad heeft. „Erg abnormaal voor de tijd van het jaar", noemt men bij Batavus het feit dat de fiets deze zomer zo goed in de markt ligt. Of het een topjaar qua verkoop wordt is ech ter nog allerminst te voorspellen. „Dat zullen de verkopen in het vierde kwartaal duidelijk maken. Mogelijk echter gaat de belang stelling voor het kopen dan wat dalen, omdat de ervaring heeft geleerd dat de mensen geneigd zijn eerder voor het begin van het zomerseizoen tot een nieuwe aanschaf over te gaan dan vlak voor de winter". De racefiets is de laatste jaren een gebruikelijk beeld geworden op de Nederlandse wegen en fiets paden, want steeds meer sportief aangelegde mensen besloten over te gaan tot het kopen van een professioneel uitgerust exem plaar. En nog steeds is de belang stelling voor dit soort „karretjes" enorm. „We kunnen simpelweg niet aan de vraag voldoen", zegt men bij Batavus en het Friese be drijf is niet de enige fabriek in Nederland waar men met een topdrukte heeft te maken. In vrijwel alle rijwielfabrieken in Nederland is dat het geval. En al gemeen wordt de sterk toegeno men belangstelling voor het trimmen en racen op de fiets daaraan toegeschreven. Aan de andere kant is er ook eën stijgende belangstelling voor de kwaliteitsfiets bespeurbaar. Daar staat men bij Batavus helemaal niet van te kijken, want er blijkt een tendens waarbij steeds meer mensen de fiets weer hebben ge kozen als vervoermiddel naar en van het werk. „De steeds duurder wordende benzine speelt daarbij ongetwijfeld een rol mee. Maar aan de andere kant is het zo, dat fietsen nog steeds in is. Dat is ook af te lezen aan de belangstelling voor rijwielavondvierdaagsen en toertochten. Er wordt meer ge fietst dan ooit, ook in de vrije tijd". Zijn ministerie overlegt nu met de Rijks Geologische Dienst over de manier van uitbreiding van het lopende onderzoek ter inventari satie van deze „.bodemschatten" op grote diepte. De financiële ge volgen spelen daarbij een rol. De minister gaf dit antwoord giste ren in de Eerste Kamer naar aan leiding van vragen die PPR-sena- tor Trip vorige week had gesteld. Ook wordt bekeken of een aparte werkgroep voor „diepe kolen" in het leven moet worden geroepen in het kader van het nationaal onderzoekprogramma op kolen- gebied. Van Aardenne voegde er aan toe dat het proces van onder grondse kolenvergassing behal ve onrendabel ook onbeheers baar is. Overigens stelde de bewindsman dat in zijn beleid steeds plaats is geweest voor de functie, die de eigen kolen op lange termijn kunnen vervullen. Hij consta teerde dat wie over winning van deze voorraden spreekt ook vindt Snelle beslissingen over het kolen- beleid zijn volgens de minister nodig. De weerstand tegen de plannen op dit gebied was voor spelbaar, maar we kunnen de be sluitvorming niet voor ons uit schuiven. De olievoorziening is en blijft onzeker en ons eigen aardgas „iomaar opstoken" is onverstandig. Meer aardgas in zetten om kolenstook te vermij den is geen „potverteren, maar potverbranden", aldus Van Aar denne. ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse zeeman is tevreden over zijn werk, maar heeft weinig vertrouwen in de toekomst. Drie kwart zou zijn zoon niet graag naar zee zien gaan en de helft van de zeevarenden kijkt uit naar een baan op de wal, ontevreden over beloning of promotiekansen. Dat zijn enkele conclusies uit een onderzoek van het Nederlands Maritiem Instituut (NMI) in Rotterdam. Het NMI is sinds 1976 bezig met onderzoek bij de koopvaardij en heeft gisteren de resultaten gepubliceerd van het onderdeel 'wonen, werken en leven aan boord'. Veel zeevarenden zijn best tevreden met het leven aan boord. Ze vinden het werk zelfstandig en zé hebben ruimte voor eigen initiatieven. Dat veel zeelieden het toch niet meer zien zitten op zee komt bij de lagere rangen door onvrede over de gages. Bij de officieren zijn de promotiekansen te klein, zeggen drs. D.P.J. Binkhorst en Ir. D.J. Adriaanse van het NMI. Zij hebben het onderzoek geleid. 180,50 24,60 75.00 34,50 1110,00 n 42,50 54,00 15,90 ÏS&S. Proost Hr. Rademakers Teler™*? 68.50 87.00 S& 5&fgs£Ï HELEGGINGS- America FND 125.50 125.50 JfiJSSV* !Sd !S£ SS? SS? SS S SS s SS, 53 s COCO KN /.II.VKI BUITENLANDS GELD Duilsr Mark (1M) 1» - 111=. Hal. lirr 110 OOOi 2= O" 00 r SS? 18." £2--™ i?=: Finse mark il( SStST tri =4.1 AMSTERDAM (ANP) - De sen de 0.1 en 0.5 punt lager. kelde er 1 bi) op 244. terwijl vallen op f «"SI^NtJc/landen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29