Prominente bomenrij nog even staan Schadelijke Noordwijkse stoffen in vuilnisbelt? Paardekastanje verdwijnt toch Onteigening bedrijven in Katwijk aan Zee Adviessnelheid voor Kerkstraat Woensdag 25 juni i980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 lijnsaterwoucbe trekt verontwaardigt aan de bel HOOGMADE - Als de Wou- I brugse gemeenteraad mor- genavond "ja" zegt tegen het plan, zullen in de Kerkstraat j in Hoogmade zo spoedig mo gelijk borden worden ge plaatst met de aanduiding: adviessnelheid 30 kilometer. De borden komen er op verzoek van het actiecomité Kerk straat. Door deze smalle straat persen zich dagelijks tiendui zend auto's. De borden heb ben overigens geen rechts kracht: wie de adviessnelheid overschrijdt kan dat onge straft doen. RIJNSATERWOUDE - Een vliegensvlugge actie van enkele bewoners heeft gisteren een prominente rij bomen aan de Schoolstraat in Rijnsaterwoude voor rooiing behoed. In opdracht van de gemeente is het neerhalen van de serie hoog oprijzende wilgen en essen althans voorlopig stopgezet. Eerst zal een bespreking tussen het gemeentebestuur en de bewoners van de Schoolstraat worden afgewacht. Juist omdat die bespreking, die overigens in eerste instantie het plan om de Schoolstraat opnieuw in te richten betreft, al was vast gelegd voor 1 juli, kwamen de bewoners onder aanvoering van mevrouw Van Iperen gisteroch tend verontwaardigd in het ge weer tegen het onaangekondigde rooien van de rij bomen. "Als we op 1 juli een afspraak met de ge meente hebben om de bezwaren tegen het plan van de gemeente te bespreken, dan moeten ze niet nu plotseling beginnen met het kap pen van bomen. Dat vind ik een rotstreek en dat heb ik ook tegen wethouder Wenmakers gezegd. Het kan wel zijn dat we geen be zwaar hebben gemaakt tegen het rooien van die bomen, maar daar wisten we ook helemaal niets van", aldus mevrouw Van Iperen, die via een aantal telefoontjes stopzetting van de rooi-activitei- ten wist te bewerkstelligen. Wethouder P.J. Wenmakers, die het sein tot stopzetting na een ge sprek met mevrouw Van Iperen gaf, vindt wel dat de bewoonster "in principe" gelijk heeft. Maar hij is niet erg te spreken over de manier waarop zij tot actie is overgegaan. "Die mevrouw be gon gelijk hoog van de toren te blazen door de telefoon. Alsof we de zaak bedonderen en dat is na tuurlijk niet zo. Het kan toch ook op een andere manier? Maar ik heb er wel begrip voor dat de mensen er bezwaar tegen maken dat we gaan breken in die groen- wal zonder daar met hen over te hebben gesproken", aldus Wen makers. Het rooien van de bomen had tot doel om een terreintje tussen de Schoolstraat en de in aanbouw zijnde woningen aan de Kerkweg te bereiken. Dit terrein is ver kocht aan drie inwoners die er elk een woning gaan bouwen. De gemeente is verplicht het terrein bouwrijp op te leveren. Om het nu toch met machines te kunnen bereiken is nu een andere toe gang gemaakt, via een boerenerf aan de zijde van de polder. De meeste bomen kunnen nu blijven staan. Wel is het de bedoeling dat alle bomen alsnog zullen ver dwijnen, maar dat zal nu eerst be sproken worden met de School straat-bewoners, aan wie overi gens is meegedeeld dat de vooral uit wilgen bestaande rij bomen niet beschermd zijn. Een ver gunning voor het kappen is niet nodig. Veel kans dat de bomen blijven staan is er derhalve niet, al stelt Wenmakers dat het ook weer niet is uitgesloten dat (een deel Het pleintje met bomen in Rijnsaterwoude waarover beroering is ontstaan. IN WOUBRUGGE Het rooien moest worden stopgezet na een actie van bewoners van hui zen aan het pleintje. we zoveel mogelijk sparen. We zijn natuurlijk niet zo gek dat we aan de ene kant het dorp overal in het groen zetten en aan de andere kant zomaar een bestaande rij bomen gaan rooien". van) de bomen blijft staan, als de bewoners met "een oplossing" komen. Wenmakers: "Want het is natuur lijk een hoop groen en dat willen WOUBRUGGE - Het ziet er naar uit dat de 115 jaar oude paarde- kastanje voor de boerderij van de familie Kroes aan de Comriekade uit het dorpsbeeld gaat verdwij nen. De boom is volgens Wou- brugge's burgemeester D. Brou wer de Koning "totaal hol" en "oud en der dagen zat". Nu de boom in zo'n slechte staat ver keert is het niet meer de moeite waard om de boom koste wat het kost te behouden. Vandaar dat het gemeentebestuur van Wou- brugge nu bereid is het ontwerp- bestemmingsplan "Kom Wou- brugge", waarin ook de boerderij van de familie Kroes is opgeno- KATWIJK - Burgemeester en wet houders van Katwijk hebben twee protesten tegen de onteige ning van bedrijven afgewezen. Het gaat om café Het Anker en een manufacturenzaak aan de Badstraat in Katwijk aan Zee. Beide panden moeten verdwij nen omdat anders het Centrum- plan niet kan worden uitgevoerd. De gemeente heeft diverse po- gingen ondernomen om het café- i bedrijf dat eigendom is van de I familie Kleen aan te kopen. Die liepen op niets uit omdat de ei genaar er op stond dat hij zelf tot herbouw op zijn eigen grond zou kunnen overgaan. Allerlei over eenkomsten die uit het Cen trumplan voortvloeiden staan dat echter niet toe. JDat de gemeente aan meubelhan- del Haasnoot de grond waarop Het Anker staat, te koop heeft aangeboden is onjuist, aldus bur gemeester en wethouders. De gemeente heeft Kleen cs. vervan gende grond in het centrum aan geboden om een nieuw cafe te bouwen. Dat aanbod werd afge- j slagen. De eigenares van de manufactu- renzaak, mevrouw A. Binnen dijk-Verdoes, verzet zich tegen de onteigening, omdat een garage achter de woning bij de zaak moet worden afgebroken. De gemeente is blijkens het voor stel van B en W bereid „zo moge lijk" achter haar nieuwe woning de bouw van een garage toe te staan. Over de onteigening be slist de gemeenteraad morgen avond. De vergadering van de raad begint in tegenstelling tot andere keren niet om 19.30 maar om 19.00 uur. NOORDWIJK/KATWIJK - De voormalige vuilnisbelt aan de 's Gravendijkseweg in Noordwijk komt voor op de lijst van plaat sen, waar in het verleden giftige stoffen zouden zijn gestort. Noordwijker C. van der Gugten (49) die op een steenworp af stand van de belt woont, heeft de gemeentebesturen van Noord- wijk en Katwijk gevraagd of dit inderdaad het geval is geweest. Zelf heeft hij sterke aanwijzin gen in die richting. Van der Gugten: „Op een zondag ben ik een keer met een schop naar de belt gegaan. Ik kwam verschillende vaten tegen. Toen ik er een open maakte kwam er een stank uit, waar ik misselijk van werd. Ik weet niet wat voor goedje het was. Ik heb vaak ge zegd: houden jullie in de gaten wat er wordt gestort". Sinds het Lekkerkerk-schandaal voelt Van der Gugten zich met op zijn gemak. Aangezien het vee (dat zijn vrouw meestal verzorgt) water drinkt dat wordt opge pompt uit een wel vraagt Van der Gugten zich af of er misschien schadelijke stoffen in het grond water terecht zijn gekomen. De gemeente Noordwijk heeft hij bij voorbaat aansprakelijk gesteld voor de gevolgen. Hoezeer Van der Gugten in de greep van het gif is blijkt wel als hij zegt: „Een zoontje van mij is aan asthma gestorven. Al mijn kinderen hebben ademhalings moeilijkheden. Het zit niet in de familie. Misschien houdt het ook verband met de giftige stoffen op de belt". Van der Gugten bij de vuilstort plaats die hem al heel wat kopzorgen heeft Uit een map haalt Van der Gugten enkele etiketten, die hij tijdens zijn speurtocht op de belt van de vaten heeft gehaald. Op een staat: „Asepta Tinox, kan ernstige ver giftiging veroorzaken". Ook laat hij een pakje spuitpoeder zien, dat op de belt werd gevon den. Het is een middel tegen on kruid. Van der Gugten is ervan overtuigd dat er vele resten van de landbouwgif in de bodem van de vuilstortplaats zitten. Het ergste van alles vindt hij, dat allerlei overheidsinstanties die hij heeft benaderd hem nog niet gerust hebben gesteld, dat het geen kwaad kan. Nu heel Neder land zo langzamerhand in de ban raakt van de gifstortplaatsen heeft hij maar weer eens aan de bel getrokken. De belt werd aan het eind van de zestiger jaren aangelegd door de gemeente Katwijk, die van buur gemeente Noordwijk daarvoor een hinderwetvergunning kreeg. Dat betekende voor de Van der Gugcens het begin van een perio de met veel overlast. Ratten De stortplaats bleek bij veel meeu wen erg in trek te zijn. Na zich te goed te hebben gedaan aan de af val bevuilden zij de was van me vrouw Van der Gugten. Vuil waaide voor hun deur en de dode en levende ratten waren niet op de vingers van een hand te tellen. In januari 1968 schreef Van der Gugten de inspectie voor de volksgezondheid en een paar maanden later ging ook een brief met de klachten naar het ministe rie met die naam. „Ik heb alleen een bevestiging van de ontvangst van mijn brief ontvangen. Daarna heb ik niets meer gehoord. Ze stellen je niet gerust". Vier jaar later nam hij een advocaat (mr. Eriks uit Leiden) in de arm, die op zijn beurt naar B en W van Noordwijk schreef. Er kwam van die zijde spoedig antwoord. Op 8 juni 1972 schreven burgemeester en wethouders van de bloemen- badplaats dat er een onderzoek was ingesteld naar het deponeren van vaten met vergiftigde stoffen. Dit is in strijd met de vergunning die aan Katwijk is verleend, werd er bij verteld. Het college in Noordwijk stelde echter dat niet op grote schaal vergif op de belt werd gestort. De vaten waren afkomstig van het Valkenburgse bedrijf NV Zuid- ROEIEN - De Russische roeibond heeft op een na al zijn ploegen die waren ingeschreven voor de wedstrijden van de Koninklijke- Hollandbeker teruggetrokken. Oorspronkelijk zouden aan deze zeer sterk bezette regatta, die het komend weekeinde op de Bos baan in Amsterdam wordt ge houden, 22 Russische deelne- i mers uitkomen. SCHAKEN - De schaakgrootmees ters uit de Sowjet-Unie, Petros jan en Tsetsjkovski zijn ex-aequo op de eerste plaats geëindigd van een internationaal toernooi in Moskou. Gisteren werden de laatste wedstrijden gespeeld. Zowel Petrosjan als Tsetsjkovski behaalden tien en een half pun ten uit vijftien partijen. Hun landgenoten Romanisjin (tien punten) en Tal (negen punten) eindigden respectievelijk op de derde en vierde plaats. NOORDWIJKERHOUT - De ge meente Noordwijkerhout verwacht in september van dit jaar een begin te kunnen maken met de bouw van een evenementenhal. Dit complex komt aan de Wildlaan (hoek Maan dag sewetering) te staan. Binnen enkele weken, zo denkt men in Noordwijkerhout. zal Den Haag het licht op groen zetten en kan de eerste paal voor het miljoenen-on derkomen totaalkosten 8ll2miljoen gulden) de grond ingaan. Begin 1082 zal de hal voor gebruik gereed zijn. In het complex komt een sportge- deelte met uitschuijbare tribunes, culturele ruimten, vergaderzalen en horeca. De sportzaal zal tevens voor andere tgrote) evenementen kunnen worden gebruikt. Volgens gemeentesecretaris Adriaanse is het 'heel hard nodig' dat het onderkomen er komt. "Want", licht hij toe, "zaalvoetbal, tennis en handbal worden nu in bollenschuren gespeeld. En carna val wordt ook daarin gevierd. Fa ciliteiten heb je dus niet Alleen daaron< al is het van belang dat het nieuwe complex er zo gauw moge lijk komt." BUNGALOW KAN WORDEN GEBOUWD. In het nu geldende bestemmingsplan is de bouw van de door de familie Kroes gewen ste bungalow onmogelijk. Omdat men de boom voor het nageslacht wilde behouden, werden rond de boom twee percelen bouwgrond aangewezen. Tot ongenoegen van de familie Kroes, die haar bouwplannen voor één grote, gunstig gelegen, bungalow, doorkruist zag door het gemeen telijk streven de paardekastanje te behouden. Onbekenden hebben de familie Kroes, al dan niet gewild, een handje geholpen door de boom begin maart te overgieten met pe troleum en zwavelzuur. Boven dien werden er gaten in de boom geboord. Dat alles was uiteraard niet erg bevordelijk voor de con ditie van de boom. Met als gevolg dat B en W nu wél in willen stemmen met een wijzi ging van het bestemmingsplan, die het mogelijk maakt de boom te vellen en er een bungalow te laten verrijzen. De gemeenteraad heeft morgenavond (donderdag) evenwel het laatste woord: hij moet zijn goedkeuring hechten aan de wijziging van het ontwerp- bestemmingsplan. hollandse loonbedrijven dat zich ondermeer bezighoudt met het overpakken van landbouwgif van grote in kleine verpakkingen. Wethouder Bergman van milieuza ken in Katwijk kan zich die kwes tie herinneren. Zegt hij: „Er is streng gecontroleerd, maar we weten natuurlijk niet wat er 's nachts is gebeurd". „Monsters" Na deze kwestie was het weer en kele jaren stil rond de belt. Tot dat raadslid mevrouw Nes (ge meentebelangen) uit Noordwijk in 1973 voor hilariteit en op schudding zorgde door in een raadsvergadering met een zak „monsters" van de vuilnisbelt te verschijnen. Van der Gugten vatte de zaak in mei 1974 weer op. Toen maakte hij de gemeente Noordwijk het verwijt, dat zij nagelaten heeft te onderzoeken of er gif in de belt zit. Zegt hij: „Kan ik het water voor mijn vee gebruiken of lig ik straks zelf met mijn poten om hoog". Voordat Van der Gugten op het wa terleidingnet werd aangesloten gebruikte hijzelf het bronwater ook. Hij heeft ruim 30 stuks vee: 10 koeien, 20 schapen en 4 paar den. Sinds enkele jaren wordt de belt niet meer gebruikt. Loco-secretaris Boelen van de ge meente Noordwijk liet desge vraagd weten, dat er nog informa ties worden ingewonnen over de belt. Naar aanleiding van ont vangen gegevens van de dienst gemeentewerken stelt hij: „Die geven geen reden tot ongerust heid". Het onderzoek duurt ech ter voort. Zolang blijft Van der Gugten in het onzekere verkeren. Zoara gedeputeerde staten mei aa- gelijks bestuur van de provincie) goedkeuring aan het plan hebben gegeven, gaat het gemeentebestuur met eigenaar van de grond praten. Een definitieve prijs is hiervoor nog niet vastgesteld Busverbinding van Oud Ade met ziekenhuis in aantocht OUD ADE - Na Oude Wetering, Nieuwe Wetering, Rijpwetering en Roelofarendsveen zal ook Oud Ade kunnen beschikken over een geregelde busverbinding met het St. Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. Met ingang van 13 okto ber, als de nieuwe busregeling van de Centraal Nederland in gaat, zal lijn 2 (vertrek Oud Ade 18.35 uur) het ziekenhuis aan doen zowel op de heenweg als op de terugweg (aankomst in Oud Ade 19.55 uur). Deze tijden slui ten aan op het bezoekuur voor zieken in het St. Elisabeth Zie kenhuis. De overige bussen die de dienst op lijn 2 onderhouden zullen niet van hun normale route afwijken. In Nieuwkoop Nieuw gebouw brandweer NIEUWKOOP - De brandweer in Nieuwkoop krijgt volgend jaar een nieuw onderkomen, als de gemeenteraad donderdag ten minste akkoord gaat met het door burgemeester en wethouders op gestelde wensenlijstje. Er zal een nieuwe garage worden gebouwd op het terrein waar tot op heden de dienst gemeentewerken haar werkruimten had staan: aan de Achterweg. Gemeentewerken is bezig te verhuizen naar nieuwe opstallen aan de Achterweg. De brandweer is momenteel nog ge huisvest in de voormalige gere formeerde kerk aan de Nieuw- veenseweg. Ook de brandweer auto in Nieuwkoop, inmiddels dertien jaar oud, is aan vervan ging toe. Volgens de plannen komt er in 1982 een nieuwe.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27