Kuiper doet het dit jaar anders MINIMALE DEELNAME ITALIANEN Belgische ploegen blijven op vinkentouw zitten Als Hinault wil winnen, wint hij ook Ik denk dat ik beter tactisch kan rijden WOENSDAG 25 JUNI 1980 PAGINA 21 77 KEER RITWINST FRANKFURT - Sinds 1936 hebben 33 verschillende Ne derlanders bij elkaar 77 etap pes in de Ronde van Frank rijk gewonnen. Theo Middel kamp was in 1938 de eerste, Gerrie Knetemann vorig jaar in Auxerre de laatste tot nu toe. Joop Zoetemelk was met acht etappetriomfen tot nu toe de succesvolste Neder lander. In het klassement van de Ne derlandse ritwinnaars delen Gerrie Knetemann en Jan Janssen de tweede plaats met zeven zeges. Gerben Karstens is vierde met zes overwinnin gen, Jan Raas zegevierde vijfmaal en is vijfde. Op de ranglijst van alle naars staat Joop Zoetemelk op een gedeelde 32e plaats. Dat klassement wordt nog steeds aangevoerd door Eddy Merckx met 34 gen. Bernard Hinault, de Breton, die dit jaar weer de voornaamste tegenstander is van Zoete melk, behaalde in twee ron den van Frankrijk tien etap pezeges en neemt de gedeelde 16e plaats in. 99 PUTTE - In de aanloop naar de Ronde van Frankrijk is één naam tot nu toe vrijwel geheel buiten de publiciteit geble ven. Met de armen over elkaar heeft Hennie Kuiper toege zien hoe de aandacht voor de machtige Bernard Hinault en Joop Zoetemelk al snel de belangstelling voor hem overwoekerde. Voor de in Franse dienst rijdende Neder lander niet zo heel erg ongunstig, want eindelijk hoeft hij niet te vertrekken in het felle licht van de schijnwerpers. De druk dat het publiek stunts van hem verwacht, ont breekt dit jaar een beetje. Toch beseft hij diep van binnen dat die teruglopende interesse een schaduwzijde heeft, en een ge volg is van zijn tegenvallende op treden in de Tour van 1979. Toe- waagde Kuiper het om tevoren aan te kondigen dat hij zou trach ten Hinault genadeloos onderuit te halen. Een missie die mislukte en vanaf dat moment waren zijn heldendaden op de vingers van een hand te tellen. De 67ste Ron de van Frankrijk is in de carrière van Kuiper dan ook een belang rijke schakel. „Ik zal", meent hij, „hard moeten werken om mijn blazoen op te poetsen Een zware opgave, vooral omdat hij in de Peugeot-ploeg van Maurice de Muer de enige kopman zal zijn door het afvallen van Michel Lau rent, die zondag tijdens het Fran se kampioenschap al na een klein aantal kilometers de strijd moest staken. „Hij heeft een darminfec tie gekregen. Hij was juist een van de mannen voor de ploegen tijdrit en hij kon in bergetappes uitstekend dienst doen als blik semafleider". zegt Kuiper. Een ander nadeel is dat hij het moet stellen zonder José de Cauwer. Die zou de tiende plaats in de ploeg krijgen wanneer er iemand zou uitvallen, maar de leiding heeft toch gekozen voor Frédéri- que Brun. Een aanduiding dat kopman Kuiper toch aanzienlijk minder te vertellen heeft dan vanuit zijn positie verondersteld zou mogen worden. „Ik ben enorm teleurgesteld", zei hij. „José betekent veel meer voor mij dan alleen maar een knecht. Ik heb vandaag nog telefonisch contact met hem gehad. Ach, Hennie, zei hij, zulke fouten wor den dagelijks in elk bedrijf ge maakt wanneer het gaat om het verdelen van posities en func ties". Voorseizoen Hoewel hij in het voorseizoen de grootste prestaties moest overla- DEN HAAG - Uitgeblust rolde Jan Raas in 1977 minuten na de kopgroep over de Finish van de wielerklassieker Gent-Wevelgem. „Wie wint er?", kon hij nog net uitbrengen. „Hinault", klonk het korte antwoord. Raas wees op zijn voorhoofd. Die naam maakte niets los in zijn brein, waarin alleen de klank „Hino" bleef rondzingen. „Idioot", riep hij verstoord, „er rijdt helemaal geen Guido In hetzelfde jaar stortte Hinault tijdens een duize lingwekkende afdaling in de Franse etappewed strijd Dauphine Liberé in een ravijn. „Op dat moment had het Franse tv-publiek het recht te veronderstellen dat Hinault daar met een gebro ken rug lag"; schrijft Tim Krabbé in zijn boekje De Renner. „Toen klom hij er weer uit, hij kreeg een andere fiets, hij won de etappe en hij won de Dauphiné Libéré. Voorgoed een ster. Als renner was Hinault het ravijn ingegaan, als vedette was hij er weer uitgekomen en de behandeling had niet langer geduurd dan vijftien seconden". Twee gebeurtenissen uit het begin van d van Bernard Hinault. Die onbekende van toen, over wie destijds vrijwel alleen ploegleider Cy- rille Guimard grootse toekomstplannen durfde te ontvouwen, heeft zich ontwikkeld tot de nacht- n het peloton. Als Hinault komt om te int hij ook. De moeizaam uitgedokterde strategische plannen kunnen op zo n moment als waardeloze stukjes papier verfrommeld wor den. Tegen beter weten in en met de stille hoop dat ook de eigenzinnige Breton geen onuitputtelijke krachtbron kan zijn, werd bij de bekendmaking van het etappeschema van de Ronde van Frank rijk de vraag opgeworpen of het parcours al dan niet op het lijf van Hinault was geschreven. Hal verwege het wielerseizoen is al duidelijk dat het een zinloze vraagstelling is geweest. Hinault won onder erbarmelijke weersomstandig heden na een solo van 90 kilometer en met een voorsprong van bijna negen minuten de klassie ker Luik-Bastenaken-Luik. Begin deze maand sloot hij de Ronde van Italië winnend af en trad daarmee in de voetsporen van Merckx, Anquetil en Gimondi, die net als hij ook de drie grote ron den (Spanje, Italië en Frankrijk) hebben gewon nen. „En de Giro heeft me niet eens zo heel veel kracht gekost", liet Hinault monter weten. Hij doseerde zijn krachten en sloeg toe in etappes, waarin juist niet op hem gerekend werd, omdat ze niet tot zijn specialisaties behoorden. Yooral na de Ronde van Italië weet de concurrentie, dat er geen enkel parcours te verzinnen is dat hem kwetsbaar maakt. Al zouden er vijf ploegentijd ritten in de 3900 kilometer lange Tour de France worden verreden, dan nog zou hij een manier be denken om te triomferen. Het gemor over de kor tere ploegentijdritten (66 kilometer minder dan vorig jaar) binnen de Raleigh-ploeg van Peter Post, dat via die ritten kopman Joop Zoetemelk in een riantere uitgangspositie voor de eindzege hoopte te manoeuvreren, is dan ook weinig te recht. Dit jaar telt alleen de werkelijke tijd van de win nende ploeg en kan er slechts tijdwinst worden geboekt via bonificaties. In de vorige aflevering van de Tour boekte de Post-brigade in die ritten 2 minuten en 35 seconden winst op de formatie van Hinault. Het zou niet genoeg zijn geweest om Zoe temelk aan de winst te helpen. Hij eindigde in de eindrangschikking 3,07 minuten achter Hinault. Omdat ook de individuele tijdritten - specialiteit van het huis-Hinault - in kilometers korter zijn (127 nu, tegen 169 in 1979) is er wel sprake van een redelijk evenwicht. Het is zeker geen uitgemaak te zaak dat de Tour uitsluitend in de ritten tegen het horloge zal worden beslist. De organisatoren zelf rekenen erop dat in de 13e rit, een helse etappe tussen Pau en Luchon over de Pyreneeën-cols Oubisque, Tourmalet, Aspin en Peyresourde, het klassement zal worden ge maakt. Het peloton heeft er dan tien vlakke etap pes, waarin het gevecht om de groene trui hoofd zakelijk zal worden uitgevochten, drie individue le en twee ploegentijdritten opzitten. Drie dagen na de Pyreneeën duikt de karavaan de Alpen in, met vier bergritten achter elkaar. Toch is het met het spannende papierenschema in de hand niet de vraag wie Hinault in zijn huidige vorm verslaat, maar eerder wanneer de Franse machinerie zal haperen. BRUSSEL - Ze gaan beslist niet pessimistisch naar de Tour de France, de Belgen, maar hebben toch niet de illusie dat ze geweldenaar Hinault kunnen verslaan in 's werelds grootste etappekoers. „Zoetemelk zou nog wel te kloppen zijn. maar Hinault niet zo luidt in het algemeen de verwachting in het Belgische kamp op de „vooravond" van de proloog in Frankfurt. Niettemin, ze hebben een ex-Tour-winnaar (Lucien van Impe) en twee vroegere triomfa tors van de Giro d Italia (Michel Poll entier en Johan de Muynck) in de gelederen. Ze vormen ruim een derde deel van het aantal deelnemende ploegen en mogen, terecht, nog altijd het standpunt huldigen dat in de spoil met een gedoodverfde favoriet altijd iets kan gebeuren. Met andere woorden: de Belgen zit ten op het vinkentouw. Michel Pollentier, Johan de Muynck, Claude Criquielion, Lucien van Impe, mogelijk Eddy Schepers, heel misschien Gery Verlinden. Ziedaar een aantal klassenients- rijders in de verschillende Belgi sche teams, waarvan et overigens één is ide door Fred de Bruyne geleide formatie van Daf Trucks) die een sterk Nederlands tintje draagt en die de ïevelatie van vo rig jaar, Maastrichtenaar Jo Maas. in de gelederen heeft. „Vooi Maas is de situatie overigens anders dan in 1979, toen hij als professional nog geen naam had aldus Fred de Bruyne. Na zijn zevende plaats in de eind stand van 1979 zal hij gegaran deerd door de groten in de gaten worden gehouden Lucien van Impe staat aan het hoofd van een ploeg (Marc-Car- los), die een chef d equipe heeft (Patrick Lefevere) waarvan de leeftijd ongeveer 10 jaar jonger is dan de winnaar van 1976. Jeugdig enthousiasme en routine in vele voorgaande krachtmetingen op de Franse wegen, derhalve ver enigd. Een halfjaar geleden zag het er ove rigens niet naar uit dat Lucien van Impe nog één keer zou terug keren in „La Grande Bouclé waaraan hij zijn faam en vermo gen dankt. Op het moment dat andere kopmannen reeds lang hun ploegmakkers kenden en in grote lijnen het programma had den uitgestippeld, zat de oud- Tourwinnaar nog steeds zonder sponsor. Na de seizoenstart ech ter werd hij alsnog aangetrokken door de in mankracht grootste wieier'groepering van onze zui derburen: Mare. „Hij heeft, niet alleen door zijn late komst naar ons, een erg rustige aanloopperiode gekend aldus Patrick Lefevere „Vanaf het be gin was alles gericht op de Tour de France. Hij wil nog éen keer schitteren Patrick Lefevere doseert zijn ver wachtingen uitstekend. Hij is geen man van grootspraak, evenmin als zijn collega-ploeg leider (bij IJsboerke), de aan zijn eerste jaar in deze functie bezig zijnde Walter Godefioot. dit is. „Wij gaan naar de Tour met als hoofddoel het winnen van enkele DEN HAAG (GPD)-Dc zuigkracht die de Ronde van Frankrijk heeft op ploegleiders en renners is uit sportief- en commercieel oog punt door de jaren heen bijzon der groot geweest. Nog altijd heeft iedere profcoureur de am bitie zich in die grootse kracht meting te storten. Toch slaagt ook de geslepen zakenman Felix Levitan er niet in alle groten van de wielersport voor zijn wedstrijd te winnen. Omdat het nationaal belang van de sponsors dat eist, wordt het accent van de Italianen steeds sterker op de Giro en van de Spanjaarden op de Vuelta ge legd. En mannetjesputters, die twee grote ronden op volle kracht kunnen rijden, zijn er maar wei nig. Daardoor is de deelname van Ita liaanse en Spaanse formaties aan de Ronde van Frankrijk dit jaar minimaal. In het geval van Spanje niet zo'n enorme ramp, want die natie heeft momenteel weinig in de melk te brokkelen. Desalniettemin zou de deelname van Faustino Ruperez, de 22-jari- ge triomfator van de Ronde van Spanje dit jaar. Lévitan plezier hebben gedaan. Spanje werpt nu alleen de equipe van Bernard Thevenet (een Fransman) in de strijd en van die ploeg kunnen alleen incidentele succesjes wor den verwacht van de sprinters Klaus Peter Thaler (een West duitser) en Noël de Jonckheere (een Belg). Geen Spaanse furie dus in de Tour. Ernstiger is het gemis aan Italiaan se vedetten. Guiseppe Saronni. Giovanni Battaglin (vorig jaar winnaar van het bergklassement in de Ronde van Frankrijk). Sil- vanoContini.Gibi Baronchellien Francesco Moser zouden - hoe wel ze in hun Ronde van Italië vernederd zijn door Bernard Hi nault, die een hele combine aan stukken reed - mogelijk flink te genspel aan de Breton hebben kunnen bieden. Het zou voor Hi nault zelfs een aardige mogelijk heid zijn geweest om in het aller sterkste deelnemersveld zijn kunsten te vertonen. Van de Italianen staat echter alleen Francesco Moser op de voorlopi ge deelnemerslijst, maar zelfs het vertroK van die krachtpatser is onzeker geworden. Lucien van Impe etappes. Een renner voor de top van het klassement heb ik niet. Daniel Willems blijft nog een jaartje thuis. Theo de Rooy ook. Ik gok vooral op Mare Demeyer. Hij is beresterk Daniel Willems is niet de enige van de Belgische wielei prinsen die (nog) weg blijft in het spectakel- stuk van de heren Levitan en Goddet. Ook Fons de Wolf ont breekt. Zijn sponsor. Boule d Or, voelt niets voor de ruim drie we ken durende rondrit, ook al niet omdat vedette Roger de Vlae- minck met geen drie paarden meer naar de Ronde te krijgen In de breedte lijkt het vooral te moeten komen van de Splendor- ploeg, waarin de oude Albert de Kimpe de scepter zwaait. Pollen- tier, De Muynck en Criquielion zijn de diie paradepaardjes van de sluwe vos uit West-Vlaande ren. die voorts in de lose haze wind Kelly een potentiële kandi daat vooi het winnen van één of twee vlakke etappes heeft. De grote vraag is momenteel ovet i- gens niet of in de Splendoi -equi pe misschien te veel eigenbelang op het spel staat, maar wel of de verstandhouding tussen Pollen- tiei (niet gestart in de Dauphine Li bei e. wegens ziekte en de chef d equipe goed genoeg is vooi een ophefmakend resultaat. rent, ontkent hij met klem dat zijn positie als kopman daardoor is aangetast. „Ik blijf in de ploeg de enige kopman voor de Ronde. Een ander is er gewoonweg niet. Ik heb dan wel niets gewonnen, maar ik reed toch goed in Luik- Bastenaken-Luik en de Waalse Pijl. Verder is de basisconditie constant geweest. Qua conditie sta ik op hetzelfde peil als vorig jaar voor de Tour. Alleen ben ik geestelijk nu veel rustiger". Het nerveuze, soms bijna panische optreden van Kuiper (dat het publiek in vervoering brengt, maar hem zelf eerder in de ver nieling helpt) zal er volgens hem vanaf de start in Frankfurt niet meer bij zijn. Rust wordt zijn waarmerk. Dat heeft ook te ma ken met de samenstelling van de ploeg. Kuiper. „Vorig jaar zat Thevenet er bij. Ik begrijp best dat jongens met wie hij twee ron den heeft gewonnen, hem niet zomaar laten vallen. En ook een renner als Esclassan, die in het verleden voor de ploeg met ritze- ges heel wat geld heeft verdiend, kreeg bescherming Zulke „on rustige" elementen zitten dit jaar niet in de Tour-equipe van Peu geot. Dan is er nog de strijdbare instel ling van Kuiper. „Vorig jaar zei ik voor de Tour ik zal niet zo maar geklopt worden. Nog altijd vind ik dat Hinault ook maar een mens is met twee benen. We moeten ons niet zonder meer neerleggen bij het feit dat hij de sterkste is. Anders kunnen we hem wel mor gen in Frankfurt beter gelijk de gele trui geven, waarmee hij dan naar Parijs kan rijden". Dat neemt niet weg dat „Kuipertje" onder de indruk is van de kracht van de Breton. „Zijn sterkste punt is dat hij enorm zelfverze kerd is. Hij imponeert verschik- kelijk. Hinault vertoont geen en kele vorm van stress. Daardoor verliest hij helemaal geen kracht". Risico Daar komt nog bij dat Hinault door alle Fransen op handen wordt gedragen. Het risico dat ook de ploegmaats van Kuiper - die na de Ronde van Frankrijk in de Franse criteriums maar al te graag aan de bak willen komen - het nationale idool zullen steu nen is wezenlijk aanwezig. Voor al ook omdat Hinault in het voorjaar tijdens Parijs-Nice Duclos-Lassalle een handje toe stak bij het veroveren van de eindzege. De beladen term „combine' komt dan al snel om de hoek kijken. Kuiper: „Als de grote baas van Peugeot dat merkt, gaan ze voor het vuurpeloton. Trouwens, ik val de jongens van Post toch ook aan in de Tour, terwijl ik in crite riums in Nederland er ook best bij wil zijn. En wat heb je verder aan een combine in een etappe als die van Pau naar Luchon met al die cols? Daar moet in de finale ieder voor zich werken". Over dat aanvallen van Kuiper is wel wat te doen. In februari tij dens het trainingskamp in Zuid- Frankrijk liet hij nog weten: „Dit jaar zegt Joop Zoetemelk dat hij de Tour gaan winnen. Oké, maar dan zal hij ook moeten attaque ren. Laat "hem zijn gang maar gaan. Ik doe het dit jaar anders". Hoe anders, is dan vlak voor de Tour de meest logische vraag. Kuiper weer „Alsjeinderit Pau- Luchon al op de Tourmalet be gint met aan te vallen, kun je best de boel uit elkaar rijden. Maar het hele stel naar huis fietsen is net iets anders. Ik denk dat je beter taktisch kunt rijden en bijvoor beeld pas op vijf kilometer van de laatste col (de Peyresourde) moet gaan. Dat zou best eens evenveel tijdwinst kunnen opleveren. Het teniet zodat ik stil zal blijven. Wel iets langer wachten, maar als er geknetterd moet worden, zal ik zeker niet passief zijn Driemaal zege in de proloog FRANKFURT - Sinds vijftien jaar is het gebruikelijk dat de Ronde van Frankrijk be gint met een proloog. Het voorspel behelst een korte individuele tijdrit om de eerste gele truidrager aan te wijzen. Sinds enkele jaren tellen de gemaakte tijden ook mee voor de algemene rang schikking. Sinds 1973 heb ben de Nederlanders, Zoe temelk (1973), Raas (1978) en Knetemann (1979), drie keer gewonnen. De 67e Ronde van Frankrijk begint morgen met een individuele tijdrit over acht kilometer in de straten van Frankfurt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21