Noodklok luidt voor Lisser atletiekclub Sprinter Crawford naar Sparta-Spelen Alle Nederlandse tafeltennissers vallen in de prijzen Paralympics in cijfers WOENSDAG 25 JUNI 1980 Jos Koemans bedreigt gevestigde reputaties ALPHEN - De gisteren gestaag neervallende regen heeft niet kunnen voorkomen dat er, dank zij het harde werk van de organi satie toch werd getennist. Zowel in Alphen als bij de Rijnkanters in Rijnsburg. In Alphen to,onde Jos Koemans aan dat hij in snel tempo bezig is de gevestigde reputaties te bedrei gen. Was het bij de districtskam pioenschappen op Unicum al zo dat hij Blommendaal in drie sets tot capitulatie dwong, gisteren op Tean bracht hij zowaar de onbe twiste rio 2 van de Alphense for matie, Charrel Asselbergs in de problemen. Charrel Asselbergs won uiteindelijk wel, maar ging door een diep dal. Arnold van der Capellen, toch ook als één van de weliswaar niet ge plaatste spelers (maar zeker als gevaarlijke outsider aangemerkt) speelde tegen Pim Bakker uit Nieuwkoop in de eerste set met zijn wat "lui" aandoende stijl gladweg naar een 6-2 setwinst. Maar iedereen, ook en niet in het minst Arnold van der Capellen, misrekende zich in de mentale veerkracht van zijn Nieuwkoop- se opponent. Die wilde niet zo maar van het gravel en begon een op veel en hard werk gebaseerde tegenstand te organiseren, die Arnold van der'Capellen dwong tot het 'uitpakken' van zijn ten- nisbagage. Hij won wel, maar de cijfers van de tweede set geven wel aan hoe he vig de strijd is geweest, 7-6 in de tiebreak, 7-4. Herman van der Capellen won te gen Marcel van Rijn de eerste set met 6-1. verloor echter de tweede met dezelfde cijfers 1-6, en kon in de derde set het opkomende ge vaar net aan bedwingen, 6-4. De verrasing bij Tean was de uit schakeling van Marinus Broos- hooft door van der Boom uit Zandvoort en dat gebeurde niet in een zwaar omstreden duel, maar snel en kort, 6-1, 6-3. Mari nus had zijn dag niet. In het DEB klopte Carolien ten Bosch S. den Hollander met 6-1, 6-3. Yvonne Kouw had meer moeite met de in het DEC no 1 geplaatste Jolanda Koek, 2-6, 6-3,6-3, maar toen ze het spelletje eenmaal doorhad, kreeg laatst genoemde geen kans meer. Bij de heren in C pakte Ivar de Jong danig uit tegen Joost van Amstel, die in de kortst' mogelijke tijd de kleedkamer weer mocht opzoe ken. Anders dan de no 2 moest de in dit nummer no 3 geplaatste Roy Mooyman zich het vuur uit de schoenen sjouwen om over eind te blijven tegen M. Vertogen, 7-5, 6-7, 7-5. In Rijnsburg stonden de banen om 16 uur nog blank en eigenlijk werd er door de deelnemers niet meer serieus aan tennissen ge dacht, behalve dan door de wed strijdleiding. Met man en macht toog die aan het werk, huurde een baan van Pari don in Katwijk en haalde zowaar het huzarenstukje uit dat van de geplande 196 partijen er toch nog 80 konden worden gespeeld. Het gebeuren speelde zich uiter aard vooral af in het D- en C-ge- beuren. In het HEC versloeg Th. de Mooy met 6-2, 7-5 Van Ma- strigt. FRANK BONTE Jan van Heek: geen zaag... L1SSE - Aansporing tot hardere ac ties en het aanscherpen van nood situaties was gisteravond de te neur onder de leden tijdens de verenigingsraad, het hoogste be stuursorgaan. van De Spartaan. De Lisser atletiekvereniging hield deze bijeenkomst om het onlangs tot stand gekomen rap port 'Renovatie atletiekaccom- modaüe De Spartaan te bespre ken. ,£)e band onder de leden dreigt te verwateren drukte Piet Waa ning. behorend tot de nationale atletiektop. de situatie heel tref fend uit. ..Op het moment is het zo", vertelde voorzitter Warmer dam „dat wij bij De Spartaan geen trainingsmogelijkheden hebben voor een kogelslingeraar als Peter van Noort. die op zijn gebied tot de beteren van Neder land behoort. Hij moet stad en rand afreizen om te kunnen trai nen. Dat is toch een bezopen zaak?". Prestaties staan bij ons niet nummer één"verduidelijkte Warmerdam, „maar we willen wel dat er verantwoord kan wor den gesport Of. dat gebeurt is de vraag. „Ik durf mijn pupillen geen hordentraining meer te ge ven", zei een jeugdtrainster. ,Als ze vallen zien ze eruit als gespik kelde beren. Vorige week hebben vier kinderen hun enkel ge kneusd". Een jurylid vroeg of nog iemand horden op de baan wilde uitzetten met een kruiwagen..Ik doe het in ieder geval niet meer .gaf hijzelf het antwoord op die vraag. ..Trouwens ik mag het ook niet meer van mijn dokter". Boos waren verscheidene leden ook over het feit, dat er praktisch geen herstelwerkzaamheden meer worden uitgevoerd aan de baan. .Alleen de discusrand is drie cen timeter opgehoogd riep trai ningscoördinator Jan van Heek smalend. „We moeten het zelf op knappen. Er werd zelfs nog let terlijk bij gezegd.dat we daarbij geen zaag zullen krijgen. Nou, dan vraag ik me toch Verantwoord douchen is ook niet mogelijk volgens de vader van een jeugdig lid. „Voor geen prijs mogen mijn kinderen onder die douche, want dan kunnen ze met een door naar het ziekenhuis. De sanitaire voorzieningen zijn erg slecht". ,JVu weet ik waarom me vrouw Meulemans, de wethouder van Sport en recreatie haar ge zicht niet laat zien bij De Spar taan". riep er eén cynisch. .Ze kan bij ons niet naar het toilet, want dat is onbruikbaar". Weer een ander greep de 'klaagavond' aan om óók de erbarmelijke toe stand in het 'conditietrainings- centrum' met een voorbeeld te il- Van gemeentezijde had mevrouw Meulemans, wethouder van Sport en Recreatie geen tijd voor een reactie op het rapport van De Spartaan. „Ik heb het rapport vluchtig gelezen en de indruk gekregen dat het goed in elkaar zat. Ik heb voorlopig ech ter geen behoefte om de inhoud te controleren. Daar heb ik ge woon geen tijd voor", was het enige wat zij er over los wilde laten. Voorts was de secretaris van sport en recreatie, de heer Lagerberg, niet bereikbaar voor commentaar. lustreren. „Een jongen heeft in dat kippenhokje, want dat is het, tijdens wat krachttraining een licht gewichtje uit zijn handen la ten vallen. Dat ding viel zo door de vloer. Toch kolder, dat goede atleten zich zo moeten voorberei den". Waarom blijft een harde aanpak dan toch uit", riep een lid ietwat verbaasd en opgewonden uit. ,£r zijn toch harde afspraken ge maaktDie beloften lijken wel een zoethoudertje van de kant van gemeente". De Spartaan-voorzit ter Warmerdam erkende dat zijn vereniging met de rug tegen de muur is gezet. Door enkele ver schuivingen op de begroting van de gemeente Lisse bleef er, volgens hem, geen geld meer over voor re novatie, c.q. een nieuw aan te leg gen kunststofbaan. Dat de Spar taan geen andere (hardere) we gen heeft bewandeld om een kunststofbaan te verwezenlijken, is gebeurd uit tactische overwe gingen, omdat we in een overleg situatie zaten". ,J)e maat is nu echter vol stelde oud-voorzitter en lid van de ac commodatiecommissie, ir. A. Paardekooper. ,£r is geen keuze meer. We zullen het anders moeten gaan aanpakken De reacties op het rapport, dat inmiddels alle raadsleden en burgemeester en wethouders van Lisse in hun bezit hebben, zullen worden afge wacht. ..Wij zijn duidelijk genoeg geweest", aldus voorzitter War merdam. ,Jtu moet het initiatief vanuit de gemeente komen Mocht dat niet gebeuren dan zullen we gemeenteraadsleden actief gaan benaderenzodat onze wens voor komend jaar op de begroting komt". Gebeurt dat niet dan wil de Lisser vereniging de strijd om de realisering van een kunststof baan over een andere boeg gooi en. Op welke wijze dat zal gaan geschieden wil de Spartaan voorlopig nog niet kwijt. HERMAN POOS De noodklok luidt bij De Spartaan. De Lisser atletiekver eniging, één van de grootste clubs van Nederland op dat gebied, voorziet een ernstige teruggang van het ledenaan tal en het sportieve peil als niet op korte termijn de ac commodatie grondig wordt opgeknapt. Daarop is voorlo pig geen uitzicht, want de commissie van sport en recrea tie van de gemeente Lisse heeft in maart besloten dat punt Problemen als derde te plaatsen op hun prioriteitenlijstje. De uitbrei ding van het sportpark Zuid en de reparatie van het dak Vooral het hordenlopen levert van de sporthal genieten in die volgorde de voorkeur. eniging, die beiden een admini stratie bijhouden van de (preven- tieve)-blessurebehandelingen, duidelijk geworden dat tijdens of na bovengenoemde perioden het aantal behandelingen hoger ligt dan normaal het geval is". Australische schutters toch naar Moskou ADELAIDE (ANP) - Een Austra lisch gerechtshof heeft twee Au stralische schutters in het gelijk gesteld en toestemming gegeven dat zij mogen meedoen aan de Olympische Spelen van Moskou. De Australische schuttersfederatie had besloten de Spelen te boycot ten waarop geweerschutster Yvonne Hill tegen de bond een geding aanspande. De rechtbank besliste dat het besluit van de fe deratie onwettig was zodat Yvonne Hill en David Hollister, die mede de rechtszaak aanspan de. naar Moskou kunnen ver trekken. In Moskou zal overigens vrijdag het Olympische dorp worden ge opend. Een dag later zullen de eerste ploegen arriveren. „De vereniging verkeert overdui delijk in een noodsituatie en elk jaar uitstel van de renovatie van de sintelbaan zal deze situatie verergeren, wellicht zodanig, dat de opbouw van de vereniging én in het ledenaantal én in sport- kwaliteit wordt aangetast. Dit kan en moet worden voorko men". aldus het gisteravond be sproken rapport over de-toestand van de baan. Al 2'/2 jaar geleden zag De Spartaan.' dat zowel bij de heren als dames in de hoofdklasse uitkomt, de bui hangen. Toen al werden de plan nen tot renovatie van het com plex aangekaart bij de gemeente. In besprekingen tussen de Ne derlandse Sport Federatie, Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie, de gemeente Lisse en De Spartaan, wordt medio 1979 in principe al gekozen voor een 6- lanige kunststofbaan. De com missie van sport en recreatie, die B en W van Lisse adviseert, stelt later vast dat De Spartaan een kunststofaccommodatie waardig is. Maar. zoals gezegd, de enige atletiekclub uit de Bollenstreek wordt voorlopig een plaats in de 'wachtkamer' toebedeeld. Tot zover de gang van zaken. Dieper DEN HAAG - Het is beslist niet ondenkbaar dat Nederland over niet al te lange tijd volwaardig gaat meedraaien in het bekende Scandinavische atletiekcircuit waar de wereldtop maar al te graag op afkomt. Vrijdag avond 4 juli kunnen de voortekenen, die daarop wijzen, zichtbaar wor den in Den Haag waar AV Sparta voor de derde keer de Sparta-Spelen organiseert. De grootste trekpleister is ongetwijfeld de Olympisch sprintkampioen van Montreal '76, de Amerikaan Hasely Crawford. De verdere lijst van toezeggingen is indrukwekkend. We doen een greep: de snelste vijfkilometerloper van vorig jaar de Tanzaniaan Nyambui, de oud-wereldrecordhouder op de 1500 meter de Keniaan Mike Boit, de Westduitse hoogspringer Carlo Tranhart, die op 'net wereldrecord van landgenoot Mogenburg aast, de Amerikaanse polshoogspringer Larry Jessee (5,68 meter), de dit jaar snelste Europeaan op de 800 meter de Belg Brydenbach, de winnares van het hoogspringen tijdens de World Cup van vorig jaar in Montreal de Canadese Debby Brill, de Zweedse top- sprintster Linda Haglund, enzovoort. Sparta wil dit evenement in '82 en '84 herhalen en met het oog daarop het contact met de'organisatoren van de topwedstrijden, met name in Scan dinavië, verstevigen. atletiekaccommodatie op de ver eniging en de (mogelijke) gevol gen van de toestand van de sin telbaan. Oud-'Voorzitter ir. A. Paardekooper en secretaris H. Paardekooper, beiden lid van de accommodatiecommisie, stéllen vast dat het ledental onder de ge geven omstandigheden niet zal worden aangetast, maar dat een kunststofbaan ongetwijfeld een injectie betekent voor velen om de atletieksport als recreatie te kiezen. Andere punten die zij aan stippen: De kwaliteit in de breed te en in de (sub)-top zal onder de gunstige omstandigheden van sfeer en trainingsaanpak en be geleiding weinig lijden. Aan de andere kant zijn er weinig moge lijkheden tot ontplooing op de loop- en hordennummers door de slechte baan. De aantrekkingskracht op nieuw komers in de streek valt te betwij felen ondanks de vele aanwezige kwaliteiten die de vereniging ontplooit. De wedstrijdprogrammering wordt door de kwaliteit van de sintel- baan ernstig geschaad: geen na tionale en competitiewedstrijden voor de dames, heren, meisjes en jongens-AB-ploegen, allen be horend bij dé top van Nederland. Somber Trainer-coach Jan van Heek, sinds 1965 trainer-coördinator, schetst de toekomst van De Spartaan nog wat somber dan de beide be stuursleden- „Het uitblijven van een beslissing over de toekomst van de sintelbaan en dus het uit blijven van het benodigde on derhoud, zal er toe leiden, dat de baan in een deplorabele toestand zal komen te verkeren; een situa tie waar we niet zo ver meer van zijn verwijderd De baan is dooi weersomstandigheden lange tijd onbruikbaar in de winterperiode en het voor- en naseizoen Het al ternatief is volgens Van Heek dan:,,Met grote groepen op de weg trainen en dat stelt weer ho ge eisen aan de verantwoorde lijkheid van de betrokken trai ners. waar het de veiligheid van de atleten/es betreft „Tijdens droge perioden is de baan zo hard, dat het trainen met spi kes (een noodzakelijkheid) on mogelijk is. Doet men dit wel, dan heeft dit meestal spierver- hardingen tot gevolg, die een verdere trainingsopbouw gedu rende een aantal dagen in de weg staat. Kuiltjes en oneffenheden zijn er voorts de oorzaak van. dat men zich gemakkelijk verstapt. Het is middels de fysiotherapeut en de sportmasseur van de ver- de Spekkelaan. Volgens de do cent aan de academie voor licha melijke opvoeding in Den Haag, grote problemen op. „Het pas- senritme na de eerste horde en het ritme tussen de horden zijn op kunststof totaal verschillend van die op een sintelbaan. Het be tekent dat onze hordenlo- pers(sters) van wie enigen tot de nationale top behoren zich op de eigen baan niet optimaal kunnen voorbereiden. Er moet dan ook helaas overwogen worden om voor deze atleten naai een andere trainingsaangelegenheid uit te En dan somber vooruitblikkend: „Vooral voor gekwalificeerde atleten wordt de huidige accom modatie en daardoor het lidmaat schap weinig aantrekkelijk, het geen kan en zal leiden tot verlies van atleten in de (sub)-top en te- -gelijkertijd ook tot afbrokkeling van het met zorg opgebouwde hoge niveau van de vereniging in de breedte' Hij vervolgt: „De Spartaan zal aan trekkelijke nationale wedstrijden moeten ontberen, waardoor de reclame voor onze sport die uit gaat juist van deze wedstrijden nog langer gemist moet worden. Het ontbreken van de mogelijk heden voor thuiswedstrijden heeft ook als consequentie dat de meeste ploegen meerdere malen per seizoen dure reizen moeten maken. Vooral voor de jeugd groepen betekent dit een extra financiële belasting". De kunststofbaan in de Leids Hout kan in elk geval het grote voor beeld zijn voor de Lissenaren. Immers, de Leidse verenigingen AV Holland en De Bataven Lei den bloeiden in alle opzichten op na de ingebruikneming van de Opperste concentratie bij de Amerikaan Skip Wilkins tijdens het onderdeel discuswerpen I Paralympics. De blinde atleet zou de eerste plaats echter aan zijn landgenoot Dubal moeten laten discus 13.52 meter ver gooide. VEENENDAAL-ARNHEM (GPD) - Henk Vrieling heeft als eerste Nederlandse zwemmer tijdens de Olympi sche Spelen voor gehandi capten een medaille ver overd. De inwoner van Gro ningen bereikte in het Vallei- bad in Veenendaal op de 25 meter vlinderslag een derde plaats in de tijd van 17,1 se conden. Jaap Westerlaan uit Apeldoorn en Wilco Stroet uit Wervershoof kwamen in de finale van de 25 meter vlin derslag niet verder dan de ze vende en achtste plaats. Bij het onderdeel tafeltennis voor geamputeerden vielen alle Nederlandse deelnemers in de prijzen. Goud was er bij de landenwedstrijden voor Cock Hill uit Heemstede en teamgenoot Ed Baas uit Gro ningen. De zilveren medaille ging in de D-klasse naar de combinatie Theo van Kessel uit Hoensbroek met partner Victor Hertog uit Eindhoven. Brons w&s er weggelegd voor Jack Berings uit het Gelderse Velp en Tom Suters uit Eind hoven in de F-klasse. Ten slotte was er nog een derde plaats voor de combinatie Fred Broos uit Doetinchem en Paul Suijkerbuijk uit Delft. Bij het atletiek viel in tegenstelling tot de voor gaande dagen geen overwin ning te vieren. De blinde Ma rianne Polderman-Kortekaas kwam niet verder dan een zil veren plak bij het speerwer pen, maar de achterstand op de Amerikaanse Melissa Ric- ketts was aanzienlijk. De Arnhemse Joke van Rijswijk kwam op de 60 meter voor blinden slechts 0.7 seconden te kort voor een bronzen me daille. Met een tijd van 9,3 se conden kwam ze uiteindelijk niet verder dan een vijfde po sitie. Sportlieden uit de Verenigde Staten bleken de eerste twee dagen van de Olympische Spelen voor gehandicapten de grootste gouddelvers. Twaal keer mocht een deel nemer uit de Verenigde Sta ten de centrale plaats op het drempelloze erepodium ïn- Voorts behaalden de Amerika nen zes keer zilver en vier keer brons. Meer eremetaal wonnen de Polen: negen keer goud, tien keer zilver en ne gen keer brons. Van de 25 landen die medailles ver overden, is Nederland met drie keer goud en een keer zilver middenmoter. ■■pil 3-0 (15-5. 15-1. 15-2). Groep b: Zweden-Egypte 3-0 (15-9, 15-0. 15-31 Volleybal (staand): Israel-Polcn 2-0 (15-8. 15-7). Wost-Duitsland-Groot-Brittanniè 2-1 (15-7, 15-6, 15-13). Schermen degen dames, landenteams: 1. Frankrijk. 2. Israel, 3. Italië. Atletiek Verspringen: heren, blinden (klasse a): 1. Johnson (Noo) 2,84 meter. 4. Dipowid- jojo (Ned) 2,71. lb: 1. Dubal (Vst) 13.52 mi Belt (Ned) 10.18. 100 meter, dames, blindei 400 meter heren, geamputeerden. klasse f: 1. W-ierzbicki (Pol) 54.72 400 meter heren, geamputeerden. klasse e: 1. Jauhamen (Fin) 49,96 400 meter heren, geamputeerden. klasse e: 1 Johan (Wdl) 1 08.34 400 meter heren, geamputeerden. klasse d: 1 Harrison 'Cani 1.37.38 60 meter dames, blinden, klasse a: 1 Lo- vitt (Vst) 9.08 seconden (Or), 5. Van Rijs wijk (Ned) 9.28 100 meter heren, geamputeerden klasse c (na protesten opnieuw gelopen): 1. Belanger (Can) 13,79. Kogelstoten heren, klasse a: 1. Neppl (Vst) 11.76 (wr en or). b: 1. 60 meter blinden heren, klasse a. 1Mc Cleod (Gbr) 7,70, 9. Dipowidjojo (Ned) 8.02. 800 meter dames blinden, klasse b: 1. Schafhausen (Wdl) 2.29.45 Speerwerpen, dames, blinden, klasse a: 1 Ricketts (Vst) 22,22 meter (wr en or), 2. Polderman-Kortekaas (Ned) 16.56 Speerwerpen, dames, blinden, klasse b: 1 Blok (Pol) 27.06 (wr en or). Discuswerpen dames, verlamden, klas se lb: 1. Sandoval (Mex) 10,22 meter (wr Discuswerpen dames, verlamden, klas se lc: 1. Meyers (Vst) 10.14 Discuswerpen dames, verlamden, klas se la: 1 Patchett (Aus) 13.72 (on Basketbal Groep B: Belgie-West-Duitsland 57-36. Argentina-Israel 55-69 Groep a: Italiè-Verenigde Staten 36-104 Groep c: Denemarken-Canada 43-75 Dames: West-Duitsland-Verenigde Sta ten 40-29 Heren: Australié-Japan 50-77. Israél- Belgie 56-42, Canada-Brazilie 44-74. Denemarken-Nederland 43-98. Volleybal (staand) Egypte-Israèl 0-2 (0-15, 2-15). Polen- West-Duitsland 2-1 (11-15, 15-8, 15-9). Volleybal (zittend) Zweden-Noorwegen 3-0 (15-2, 15-5, 15-1) Hangboogsrhieten heren, verlamden (paraplegic): 1Chavez (Mex)639 punten, 2 Walstra (Ned)633.3. Van de Liefvoort (Ned) 616. Tal. It.-nms landen wedstrijd dames, klasse 4 1 De nemarken-Nederland (Becker Schmidt)) 0-3. Heren kasse 3: Nederland-Frankrijk Nederland (Verstraelen/BrandpFrank- rijk 1-3. Heren, klasse c. Canada-Nederland (Hill/Baas) 0-3 Heren, klasse f Nederland Suters/Be- nngspWest-Duitsland 0-3. Nederland (Suters Berings>-Zweden 0-3 Heren, klasse d: Canada-Nederland (Hertog/Van Kessel) 2-3 Dames, klasse 1: Nederland (Schmidt Becker)/Zweden 3-1 Heren, klasse lc: finale: Korea-West- Duitsland 0-3. Om de derde plaats: Nederland (Suy- kerbuyk/BroosMtalie 3-2. Heren, klasse a: Nederland (Van de Leur/Uyt de Boogaardt)-West-Duits- land 2-3 Heren, klasse c: finale: West-Duitsland- Nederland (Hill/Baas) 2-3. 25 meter vrije slag dames, verlamden, klasse lb: 1 Sandoval (Mex) 32.93 25 meter vrue slag dames, verlamden klasse lc: 1 Barr (Gbr) 20.94 (or) 25 meter vrge slag heren, verlamden, klassela- 1. Kenny (Gbr) 30.43 (wren or)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19