Confrontatie met de armen Paus twaalf dagen in Brazilië Oplossing nabij in kwestie met Gijsen Als paus Johannes Paulus II van 30 juni tot 11 juli een bezoek brengt aan Brazilië, dan bezoekt hij een land waar de Rooms-Katholieke Kerk een van de meest poli tiek en sociaal gerichte kerken van de wereld is. Deze kerk is een stuwende kracht in de strijd voor de verde diging van de mensenrechten en voor sociale gerechtig heid, en ze functioneert als het kritisch geweten van het Braziliaanse bestuurssysteem. In Brazilië wonen ongeveer 110 miljoe^imensen. Zij zijn bijna al lemaal Katholiek. De armen ma ken 80 procent van de bevolking uit. Zij konden in 1970 nog be schikken over 45,5 procent van het nationale inkomen, maar in 1978 was dat nog maar 24,3 pro cent. De allerrijksten, die één procent van de bevolking vor men, hadden in 1970 de beschik king over 11,7 procent van het na tionale inkomen. In 1978 over 24,2 procent. Heel veel mensen zijn verstoken van de elementair ste voorzieningen. In het noord oosten van Brazilië heeft 72 pro cent van de 5 miljoen woningen geen stromend water, geen licht en geen sanitair. Uit een bisschoppelijk studierap port blijkt dat tussen 1968 en 1978 minstens 30 Braziliaanse bis schoppen zijn vervolgd, omdat ze een eind wilden maken aan ar moede en sociaal onrecht. De bis schoppen werd het leven zuur gemaakt door de regering en groeperingen die het niet eens zijn met de maatschappelijke ac tiviteiten van de kerk. In deze tien jaren werden minstens 122 priesters en religieuzen opge pakt. Ook zijn tegen de 300 leken gearresteerd die meewerkten aan door de kerk geleide projecten. Volgens het studierapport wer den 34 priesters gemarteld en ze ven vermoord. Kardinaal Aloisio Lorscheider, bisschop van For- taleza, werd in 1970 gevangen ge nomen, en Dom Helder Camara,- aartsbisschop van Olinda en Re cife, kreeg een spreekverbod op gelegd. Felle kritiek Vorig jaar kwam de Braziliaanse bisschoppenconferentie met een document waarin zij felle kri tiek uitte op de economische en sociale politiek van de regering. De bisschoppen verweten de re gering dat zij al het geld concen treert bij de rijken, dat zij geen moed heeft de ellende in de be ruchte krottenwijken (favelas) aan te pakken en dat ze de infla tie niet doeltreffend bestrijdt. Volgens de bisschoppen doet de regeringspartij alles om leden te Winnen, maar komt zij nooit eens met fundamentele oplossingen. Ze keurden de neiging van de re gering af om de economische si tuatie voortdurend als een won der ("het Braziliaanse wonder' af te schilderen. Zij stelden voor, de lonen reëel te maken, df prij zen van de meest noodzakelijke levensmiddelen te stabiliseren en te zorgen voor deugdelijke hui zen, goede kleren en efficiënte ziekenzorg. De grond moet vol gens hen opnieuw en eerlijker worden verdeeld. Het document werd ondertekend door alle 280 bisschoppen van Brazilië. Ongeveer tien van hen zijn Nederlander. De bisschop penconferentie van Brazilië heeft wel vaker documenten samenge steld met richtlijnen voor met name de landbouwhervorming, maar die zijn, zo zegt zij zelf, een dode letter gebleven. Met het stuk van vorig jaar wilden de bis schoppen eindelijk de belofte inlossen die zij de armen hebben gedaan op de Latijns-Ameri kaanse bisschoppenconferentie in het/Mexicaanse Puebla (begin 1979). 'Het volk le'eft niet van theorieën, maar het sterft wel van de realiteit', zo menen zij. Ze be schouwen zich als valse herders, zolang zij de moed niet zouden hebben om de sociale problemen het hoofd te bieden. Het is heel kwalijk, dat er voor het handjevol rijken wel luxe artikelen worden geproduceerd, maar de basisbe hoeften van het volk niet worden bevredigd". In het blad van het aartsbisdom Sao Paulo, het bisdom van kardinaal Paulovaristo Arns, wordt erop gewezen, dat in Brazilië 199.092 landgoederen met een totale op pervlakte van 41,9 miljoen hecta re braak liggen. In Sao Paulo ar riveren elk jaar zo'n 300.000 men sen, in de hoop er een baantje te krijgen. Die hoop blijkt meestal ijdel, zodat de meesten een ellen dig bestaan leiden in de krotten wijken. Communisten In het blad van het aartsbisdom Sao Paulo was vorig jaar te lezen dat paus Johannes Paulus zijn in stemming had betuigd met het beleid dat de elf bisschoppen van de miljoertenstad voerden ten aanzien van de staking der me taalarbeiders; 350.000 van de 400.000 metaalarbeiders in Sao Paulo legden het werk neer, waardoor tachtig procent van alle industriële bedrijvigheid van de stad plat kwam te liggen. In en rond Sao Paulo (12 miljoen inwo ners) is 65 procent van de hele Braziliaanse industrie geconcen treerd. Aartsbisschop Arns be- Uit het aartsbisdom Recife van Dom Helder Camara (foto) schreven gelovigen in een open brief aan Ivo Lorscheidervoorzitter van de {Brazi liaanse bisschoppenconferentie, dat de paus straks in Brazilië maar ge vangen vakbondsleiders moet bezoeken en verdrukte landarbeiders, pach ters en Indianen. Hij moet vooral de dingen bij hun naam noemen en de oorzaken van het onrecht aan het licht brengenIn Helder Camara heeft Johannes Paulus II wat dat betreft een lichtend voorbeeld. sloot, samen met zijn tien hulp bisschoppen, de kerkgebouwen ter beschikking te stellen voor de vergaderingen van de stakers. Arns kreeg hiervoor de steun van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie onder voorzitterschap van kardinaal Ivo Lorscheider. Het beleid van kardinaal Arns leid de tot botsingen met de regering. Eenheden van de militaire politie bestormden een kerk waarin sta kende arbeiders vergaderden. Daarbij werden zo'n 100 mensen gewond. De militaire politie sloeg alles in de kerk kort en klein. Het voorval was voor dé bisschop penconferentie aanleiding tot een verklaring van solidariteit met de stakers. Kardinaal Arns heeft e 'De kerken zijn gebouwd door het volk. Het is terecht dat zij ten dienste zijn van het volk. Net als Christus hebben wij voor de ar men gekozen. Dat is de reden alleen als opperherder van de Rooms-Katholieke Kerk naar Brazilië komt. maar ook als broeder van alle Brazilianen Tevens komt hij, zo zeggen de bisschoppen, om te getuigen dat elke vorm van gezag in dienst moet staan van het algemeen welzijn. Zij menen dat Johannes Paulus II straks vooral aandacht zal schenken aan de kleine man, de verdrukten en de lijdenden, en dat hij de nadruk zal leggen op rechtvaardige politieke, econo mische en maatschappelijke verhoudingen. Met deze boodschap gaven de bis schoppen ook antwoord op brie ven van Braziliaanse basisge meenschappen die bang waren dat de paus als staatshoofd zou komen en in die functie de hand zou schudden van de onderdruk kers van het volk'. In een open brief aan Ivo Lorschei der, voorzitter van de Braziliaan se bisschoppenconferentie, schreven gelovigen uit het aarts bisdom Olinda en Recife (van Dom Helder Camara) dat de paus er goed aan zou doen de gevan genis te bezoeken waar de vak bondsleiders wordon vastgehou den, dat hij verdrukte landarbei ders, pachters en indianen moet bezoeken, en zich op de hoogte moet stellen van de toestanden in de krottenwijken. Johannes Paulus II wordt aangeraden de dingen bij hun naam te noemen' en de oorzaken van het onrecht aan het licht te brengen. Onrecht De krottenwijken demonstreren een groot onrecht. Deze aan de grote sbeden vastgeplakte buur ten vol armoede zijn een belang rijk werkterrein van de Rooms- Katholieke Kerk. Volgens pries ters en leken die er werken is het regeringsbeleid de directe oor zaak van de groei van deze fave las. Dit beleid is alleen gericht op economische groei, niet op so ciale vooruitgang. Hoewel de fa velas zich op gemeentegrond be vinden zijn er nauwelijks goed begaanbare wegen en ontbreken bijna overal water, gas en elektri citeit. Paus Johannes Paulus zal bij zijn bezoek niet ontkomen aan een confrontatie met de problemen van de armen. Dit dank zij de sociale bewogenheid van de Rooms-Katholieke Kerk in dit land. Maar de autoriteiten zullen wel al les in het werk stellen om deze confrontatie binnen de perken te houden. Hoofdkwartier. De internatio nale zendingsbeweging "Youth with a Mission" (in ons land be kend als "Jeugd met een op dracht") is van plan, het voorma lige hoofdkwartier van het Leger des Heils in Amsterdam voor ƒ1.1 miljoen aan te kopen. Het ge bouw is de laatste jaren een aan tal keren gekraakt. Ook hebben er verschillende sekten in geze ten. "Youth with a Mission", een orga nisatie die overal ter wereld evangelisatie bedrijft en daartoe christenen uit vele kerken traint, gaat in het pand aan de Prins Hendrikkade het internationale hoofdkwartier van een nieuwe afdeling, genaamd "Urban Mis sions". vestigen. Dit onderdeel specialiseert zich in evangelisatie in ongeveer 300 grote steden in de wereld. In Amsterdam zullen mensen uit alle delen van de we reld voor dat werk worden ge traind. Het gebouw bevat 43 kamers en telt vijf lagen. Behalve kantoren en ruimten voor cursussen komen er een drukkerij en een boekwin kel in. Vrijwilligers zullen de ver bouwing van het ernstig geha vende pand ter hand nemen. Het landelijke hoofdkwartier van de Nederlandse afdeling van "Youth with a Mission" bevindt zich in Heerde. Achter het Cen traal Station in Amsterdam heeft de beweging een paar woonarken liggen. Behalve voor evangelisa tie zet zij zich in crisiscentra ook in voor de opvang van drugsver slaafden. Na bekendmaking van mogelijke plaatsen voor kleine woonwa gencentra zijn ook in de wyk "Hoogkamp" discussies gevoerd over voor- en nadelen van vesti ging. Volgens de kerkeraad moe ten juist de belangen van de woonwagenbewoners in de be sluitvorming een centrale rol spelen. "Mocht er een plaats bin nen onze wijkgemeente worden aangewezen, dan zien wij het als onze taak, duidelijk te maken dat zij wat ons betreft welkom zijn." Bij Chr. Geref. Kerk. De "Gere formeerde Gemeente in Hersteld Verband" te Rotterdam-Kralin- gen heeft met haar predikant P. Overduin aansluiting gezocht bij de Christelijke Gereformeerde Kerken. Ze scheidde zich in 1930 af van de Gereformeerde Ge meenten, na een conflict van haar predikant met ds. G. H. Kersten, bestaat dus vijftig jaar en telt nu ongeveer 300 zielen. Beroepen Weikon I Woonwagens. De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente "Hoogkamp" in Arnhem heeft het college van burgemeester en wethouders van deze stad in een brief laten weten, dat woonwa genbewoners in dit stadsdeel, wat de hervormde wijkgemeente betreft, welkom zijn. I Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis P. Molenaar Groot- Am mers, door de synode tot pre dikant voor buitengewone werk zaamheden (luchtmachtpredi kant) C. L. Glastra Brummen; aangenomen naar Amsterdam W. de Greef Dokkum, naar Beek- Urmond (L.) kandidaat J. Roëll Zwolle; bedankt voor Woubrug- ge D. Driebergen Enter. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot pasto raal medewerker te Eernewoude A. F. Klein Pieterburen; bedankt voor Kampen (nadere beslissing) K. Dijk Haren. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Heerenveen K. Verling Paramaribo; bedankt voor Enschede-Zuidwest M. Brandes Ermelo. Vrije Baptistengemeenten: aan genomen naar Franeker A. de Ridder Den Haag-Zoetermeer. nisten uitmaakt'. n een boodschap tot de katholie ken hebben de Braziliaanse bis schoppen gezegd dat de paus niet' "Wij nemen iets mee naar huis. We hebben de commissie iets aan te bieden dat de voortzetting van haar werk kan bevorderen". Dat zei de Bossche bisschop Bluys- sen gisteravond in Rome. waar hij met kardinaal Willebrands is om de moeilijkheden door të pra ten die zijn ontstaan na een kriti sche uitspraak van collega Gijsen van Roermond over de theologi sche hogeschool in Heerlen. De bisschoppen hadden op hun bijzondere synode afgesproken dat zij in het openbaar geen uit spraken zouden doen die de uit voering van &e synodebesluiten, met name het onderzoek in Ne derland door bepaalde commis sies, konden schaden. Een negatieve uitlating van mgr. Gijsen over de Heerlense school bracht de commissie die de ambtsopleidingen moet door lichten in een impasse. Daaraan probeert met nu te ontkomen. Begrip Mgr. Bluyssen verklaarde dat de gesprekken in Rome - die toch al waren gepland - plezierig verlo pen. "Men heeft begrip voor de moeilijkheden die wij na de sy node ondervonden. Of wij voor deze kwestie een oplossing heb ben gevonden, kan ik hier niet zeggen. De conclusies van onze gesprekken moeten eerst met de collega's en de commissie voor de ambtsopleidingen worden door genomen. De bisschop van Den Bosch kan begrijpen dat mensen met twijfel staan tegenover de uitwerking de. de in Rome gehouden syno- "Het blijft moeilijk, ue consequen ties van die synode te realiseren. De synode vraagt geen uniformi teit. Het gaat fout als men elkaar niet meer verdraagt en verschil lende richtingen in schiet. Met verschillende visies kun je met elkaar tóch proberen op één lijn te blijven. De gemeenschap die de synode beoogt betreft niet al leen de bisschoppen. Het gaat om het vinden van de goede weg voor de gehele kerkgemeenschap naar de toekomst toe". LEIDEN - Aan de Technische School Leiden aan de Haagweg 4 slaagden: Mechanische techniek: D. Brugman, D. van Eek, P. Jaghai, J. Veefkind. Fijnmechanische techniek: 0.A. Hendriksen, A.W. van Rijn, H.W. Donderwinkel, W.G. van der Draaij, A. van Egmond, P.J. Klink, C. Kuyvenhoven, I. Schreurs, P. Sinteur, R.P. van der Valk, R. Vogelenzang. Motorvoertuigentechniek: J.H.M. Zonneveld, P. van Bers, R.O. Noppen, F.J. Raar, F. Schouten, A.H.P. van der Toorn, R. de Weger, C.I. Wijkhuisen. Electrotechniek: P. van Alphen, P.H.A.M. van Ame- rongen, L.A. Boot, E.A. Dijkhui zen, M.J. Koevoet, W. Koopman, C.N. Deegenaars, A. Dexel, H.E. Hoogendijk, R.J. Kneijber, C.W. Matthey. Grafische techniek: M.A. Koet, R. Moseman, N. Over- dijk, B. v.d. Plas, A. Bavelaar, J.D. Ouwerkerk, A.M. Rietveld, H.E. Rietveld, J.A.A. Truijers, R. van der Velden, R.M.A. v. West broek, M.E. Zonneveld, C. Nvan Zuylen. Bouwtechniek (metselen): 1. te Hennepe. E. Vincourt, G. Otto, C.B. de Kleijn, W.E. Kuyt, C. van den Oever, J.G. Velthuyzen, L. Visscher, R. IJzerman. Bouwtechniek (timmeren): C.H.J. Hilders. G.P. de Bes, A.W. Breugom, P. Kempeneers, T. van Leeuwen, C. Rijsdam, G. Seijn, R. Smeele, J.P.G. Uljee, A. van Win kel. LEIDEN - Aan de LeidseJSchooi voor MEAO Lammenschanspark 4, Leiden slaagden de volgende kandidaten: M.C.E. Akkerman. J.G. Anker, J.B. van den Barseiaar, I. Batelaan, A.A.J, van den Berg. W.M. van den Berg, J.M.M. Blommen- steijn, M. Boom, Y. Botschuijve'r, P.O.J. Brouwer, R. de Bruijn, J.G. Bruijnen, A. Buik, R.J.H. van Bunningen, J.W.B. Buve, A.H. Chaudron, P. Chaudron, F.G. Chilla, E.P.M. Compier, A.A. Dongelmans, M. Duineveld, C. van Duijvenbode, W. Dijkhuizen, R.J. Dijkstra, L.M. Elsinga, G.C.A. van Eist, F.A.J. de Gier. A.M. de Goede. P.I.M. Groene- wegen. J.G.P. Hage, C.W.R. Hal ma, J.W. Harland, E. Hesseling, J.C.M. Huigsloot, A.N. Kagenaar, J. Karman, K.G. Kerkvliet, J.A.W. van Kleef, D. de Koning, G. Korevaar, P. Lappia, C. van Leeuwen, M.C. van Leeuwen, A.E.J. van der Meer, H.P. van der Meer. R.W.H.J. Mentink, C.M.E. Montfrooij, A.J. Muhier, G.C. Neerhof, E. van Oosten, R. Otten, D. van der Plas, M.J.D. Platteel, C. Prins, G.H. Pruijn, R.P.M. de Ridder, J.B.L. Rombouts, A.P.M. Schrama, M. Smit, M.F.W. van der Steen, H.H. van der Ster, M.S. Talakua, H.B. Trouerbach, J.L. Tuithof, Mi Turenhout, M.T.J. Vaal, A.E.M. van Veen, J. van Vliet, R.G.R. Voerman. J.Q.M. Wansink, A.N.M. van Wieringen, W.C.J. de Wit, P.R. van Wijk, A.A. Wijnen, A. Zekveld, Y.M.J. Zou- tenbier, H.J.D. Zwetsloot. LEIDEN - Aan de Bedrijfstechni- sche school, Vondellaan 35, Lei den, slaagden: Afdeling Straatmaken. C.J. Gladpootjes, S.F. Hondsbeek, E. Schlagwein, J.P. Schouten, H. Teske. Afdeling Metaalbewerken. D. Aijun, M. Boukhidous, M. Cen- giz, J. Dekker. L. el Haouan, J.H.M. Heemskerk, F.A. Latupei- rissa, J.C. Ruimers, R.C.A. Wale- veld. Afdeling Timmeren: Th.J. Bellekom, B.A. ten Bosch, P.M.M. van der Eykel, P.A. van Klink, A. Petit, P. v.d. Plas, A.R.A. de la Rie, P.M. Stoof, C.A.M. Turk, H.C.J. de Vos. Afdeling Metselen: W. Ie Febre, A. Giesbtrgen, A. de Groot, H.J. Kemper, J. Kölling, H. Laman, M. Schouten, P.A.M. Stijnman, R.Th.M. Stijnman. Afdeling Schilderen: J. Dijkstra, J.J. Hamaker, J.J. van Hooven, M. Krapels, F. Kroese- meijer, A.H.M. Schouten, J.A.M. Velthuizep, A. Velthuijzen, M. Verstraatcn. Afgewezen: 9. LEIDEN Aan de Christelijke Middelbare Technische School aan het Lammenschanspark slaagden: Afdeling Bouwkunde Verklaring theoretisch gedeelte: P. v. Delft, P. v.d. Meer, P. v. Vliet. Diploma: J. de Groot, W. ten Haken, M. v.d. Ham, A. de Jeu, A. Kruijt, T. v.d. Lucht, J. v.d. Mey, H. Schuller, R. Tophoven, H. v. Vliet, A j. de Wit, E. Zeestraten. Afdeling Werktuigbouwkunde Verklaring theoretisch gedeelte: P. Bongers, H. Bosma, L. v. Eg- mond, W. Huisman, J. Ottens, G. \d. Plas, P.v. Tol, H.v. tVeld.W. Ven eulen Diploma: E. Bosma. N. de Bruyn, A. v. Dam, L. v. Deuren, M. v.d. Geest. D. den Haan, H. Keekstra, G. Kuijt, P. Louwerse, J. de Meij, R. Nugte- ren, N. Opdam, L. Paardekoper, P. v.d. Plas, R. Poetsema, B. Pracht, R. Rubino, S. v.d. Salm, M. Sardjoepersad, R. Slemmer, J. Varkevisser, H. Vermeulen, M. v. Weert. Afdeling Elektrotechniek studie richting Energietechniek Verklaring theoretisch gedeelte: H. Florijn, B. Frederiks, B. v. Werk hoven, A. Zevenbergen, L. v.d. Zon, B. Zwart. Diploma: K. v. Beelen, P. Kuivenhoven, W. Luitwieler, K. v.d. Maat. H. Men- nens, B. v.d. Mey. P. Molenaar, F. Oostrom, K. Oudshoorn, K. v.d. Poel, T. Pont, B. v. Rossen, O. Ro zet, L. v. Schagen, H. Splinter, L. Turken, W. de Vries, J. v.d. Wolf, M. Otten, J. v. Rijn. Afdeling Elektrotechniek studie richting Elektronica. Verklaring theoretisch gedeelte: C. Bader. A. v. Breenjen, H. Floor, H. Warmerdam. Diploma:- »R. v. Dijk, R. Gips, B. v. Groningen- Schinkel, H. de Groot, G. Hoog straten, K.J. Koning, P. v. Leeu wen, R. Pas de Loup, H. Sprui- tenburg, F. Verduin, L. Verkade, A. Vis Aan de Christelijke Technische school "Katwijk" zijn geslaagd: Afdeling mechanische techniek R. Delft, K. van Duijn, L. van Duij venbode, N. Guijt, M. Kuijt, P. Looman, A. van Maren, R. Nieu- wenhuis, B. Nieuwpoort, T. van der Plas, K. Remmelzwaal, IJ. van Rijn, W. Verburg, R. Verhoef, H. Vooijs. Klas 4m3 K.H. Chan, K. van Dijk, L. Grim bergen,!5. Hoek, J. de Jong, S. Kloos, P. Koelewijn, D. Ouwe hand, J.W. Rossum, J. van der Salm, K. Verkerke, J. Zwanen burg. Klas 4mt W. van Beelen, P. van Bemmelen, N. van der Bent, W. van der Bent, G. van Duijn, K. van Dijk, G. van Egmond, W. van Egmond. F. de Jong, N. de Koning, R. Kuijt, P. van Leeuwen, A- Leeuwenburg. S. Leeuwenburg, K. Monster, C. Paap, A. van der Plas, B. Star. B. de Visser, R. de Vries G. Wijlin- gen. Afdeling installatietechniek Klas 4i2 T. Hoek, E. Hugenholtz, H. Jans sen, A. de Jong, R. van der Kwaak, W. van den Oever, D. van der Plas, J. van der Plas, E. Steke- tee, Ol Straaten, K. Bouwens. Klas 4-2 B. Bakken D. van Duijn, J. Kor- pershoek, R. Noort, R. van der Plas, N. Plug, R. van Rijn, M. Vink, J. Zevenhoven, J. Zwa nenburg. Klas 4it P. Barnhoorn, H. van Duin. J. Hoek. W. Kraayenoord, P. Mol. D. Ouwehand, T. Ouwersloot, J. van der Plas, J. Remmelzwaal, H. Roos, J. de Vreugd. Afdeling bouwkunde (schilderen Klas 4s P. Boerman, J. van Duijn, L. van Duijn, N. van Duijn, P. van Eg mond. J. Hoek D. Ju, E. van dei- Plas H. van der Plas, K. van der Rijn. Klas 4st A. van Dijvenvoorde, D. Guijt, T. Kuijt, H. van der Plas. Afdeling elektrotechniek Klas 4eI L. Bloemendaal, L. van Duijn, D. van Elten, G. de Mooij. M. de Mooij, J. van der Plas. W. Rus- schenberg, W. Vooijs, R. Wagter, J. Winkel, E.J. Jongkind. Klas 4et C. van Beelen, D. van Duijn, P. van Duijn, G. Godwaldt. J. Guijt, Z. Guijt, A. Hoek, D. Huber, J. de Jong, A. Jonker, J. Kuijt, A. Mes- semaker, W. de Mol, H. van der Niet, H.P. Oesterholt J. Paauw, L. Raaphorst. K. Remmelzwaal, J. de Ridder. M. Smit, W. Steen bergen. E. Stein, B. Visscher. Afdeling bouwkunde (timmeren) Klas 4bl D. van Beelen, A. van Duijn, J. van Duijvenbode, K. van Dijk, K. den Haas, L. Kolk, J. Korving. B. van derKraats, K. van der Plas. J. van der Plas, J. Remmelzwaal, K. Schaap, D. van der Spek. Klas 4bl R.J. Aandewiel. J. Bohemen, M. Imthorn, M. Keereweer, G. Ou wehand, W. van der Plas, W. van der Plas. W.M. van der Plas, H. Prins, J. Remmelzwaal, P. Sou- verijn. P. Varkevisser. Klas 4ht H. Barnhoorn. J.H. de Best. P. van Duijn W. van Duijn, A. van Dui venvoorde, W.L. Haasnoot, P. Hoek, G. Ooms, C. van der Plas, J. van der Plas, K. Ravensbergen, K. van der Voet, G. Schaap. Klas 4b3 L Dubbelaar, L. van Egmond, J. den Hollander, J. Holthuis, L. Klaassen, N. Kuijt, P. van Nieuwkoop, F. Noort, H. Ouwe hand, C. van der Plais, T. van Ros sum, P. de Winter. T. Zuyder- duyn. H. Zwaan. W. Paauw. Aan de Christelijke School voor L.H.N.O. "De Branding" te Noordwijk aan Zee zijn de vol gende leerlingen geslaagd: Klas 4A (Huishoudrichting): I. Boot, N. Bouwhuis. M. Bunt, T. van Es, P. Faber. P. van den Hoek, M. Klinkenberg, M. La- mens, M. Lichér, M. van Schie, en P. Vlieland. Klas 4B Jwinkelrichting): M. Bogerd, K. Mceuwenberg, B. Oranje, R. van der Voort en M. van der Weijden Aan de Hogere Landbouwschool te Dronten slaagde mej. H,J. Boe- rema uit Noordwijk voor het di ploma landbouwkundig inge- Aan de Christelijke scholenge meenschap "De Viersprong" te Katwijk zijn geslaaed: M.H.N.O. Afd. K.V./J.V G. Barnhoorn, T. Bogaards, M. Brederode, T. v.d. Gugten, K. de Haas, A. Kroon, M. van Leeuwen, M. de Mooy, E. Noord over, J. van Schie, M. Star, K. van Velzen, Y. Witteman, M. Wolters. L.H.N.O. M. Aertssen, G. Barnhoorn. W. Brussee, G. van Delft. D. Dubbe laar, C. van Duyn, M. van Duyn, W. van Duyn, H. van Duyvenbo- de, M. van Duyvenbode. W. van Duyvenvoorde. L. Dijkdrent. C. van Egmond. W. van Egmond, C. Glasbergen, J. Glasbergen, B. Groenewegen, M. v.d. Gugten. C. Guyt, W. Heemskerk, N. Heems kerk. C. Hoek. C. Hogewomng, W. Jamoel, D. de Jong. W. Kern- pers, M. van Klaveren, C. Amers foort. L. Ammeraal, T. van Bee len. M v.d. Bent. N. v.d. Bent, A. v.d. Bosch. L. Clement. M. Drie bergen. C. van Duyn. M v.d Kolk M. Knnnenburg. T. Kromhout, H. v.d. Laan. J. Leeuwenburg, A. Ligtvoet. J. Messemaker, M. v.d. Mey, H. Nijgh, R. v.d. Oever, A. v.d. Oever. A. Onderwater, P. Ouwehand. I. van Paridon, F. van Rhijn, S. Ros, M. van Rossum. C. Schonenberg. M. Tjon-Sien-Fat, K. Tol, L. Varkevisser, A. de Vreugd, K. van Werkhoven, J. Jonker, M. Klok, M. Kromhout, L. Kromhout, T. Langmuur, M. v.d. Marei, 1. Mooyekind, J. v.d. Mey, M. v.d. Oever. M. van Duyn (4A). M. van Duyn (4C), J. van Duyn, J. van Duyn, M. van Duyn, W. van Duyn, E. van Duyvenvoorde, A. van Egmond, G. Freke, C. Glasbergen, A. Guyt, C. Guyt, G. Guvt, L. Haasnoot, M. Haasnoot, T. Hoek, F. Hogewo- ning, L. den Hollander, C. Im thorn, W. de Jong. G. Jonker. A. Jonker, H. de Olde, E. Ouwe hand. J. Peters, N. v.d. Plas, J. v.d. Plas, I. v.d. Plas A. v.d. Plas, G. Remmelzwaal, A. van Ros sum, L. van Rijn, A. Schaddelee, L. v.d. Spek, P Stotijn, R. Strijd, G.Teljeur, M. Varkevisser, A. v.d. Vlegel, C. Vooys, W. v.d. Zwan, E. Zwanenburg. Aan de Prinses Margrietschool voor lager en middelbaar be roepsonderwijs te Katwijk zijn geslaagd: 4-jarige L.H.N.O. J. van Beelen, T. Durieux, C. van Duyn, T. van Duyn, A. Maagde- liin, A. v.d. Mey, A. de Mol. A. v.d. Plas. J. v.d. Plas. E. v.d. Plas. A. Visscher 4-jarige L.H.N.O. L. van Ameyde, L. v.d. Anker, A. van Beelen L. van Beelen. A. van Beelen, A. v.d. Bent, Y. de la Bre- tonière. E. Brussee, A. van Delft, J. van Delft, M. van Delft, J. v.d. Does, J. van Duijn, J. van Duyn, K. van Duyn, E. van Kouwenho- ve. A. Langmuur, N. van Leeu wen. M Lindhout, J. v.d. Marei, D. de Mooy, W. v.d. Niet. M. Noort. N. Noppen. D. Ooms, E. Ouwehand, C. Ouwersloot, J. Passchier, A. v.d. Plas. C. v.d. Plas. N. van Duyn. W. van Duyn, W. van Duyn. A. van Duyvenbode, W. van Dijk, J. van Egmond. C van Egmond. C. Eikelboom. C. Fran ke. A. Glasbergen, I de Haas. N. Haasnoot. T. Haasnoot. W. Haas noot. S. v.d. Hain, G. Hoek. P. Hoek. H Houwer, A. Kloos. P. Kloos, H. Koekebakkcr, K. Koc- kebakker, D. v.d. Plas, .J v.d. Plas, N v.d. Plas. P. v.d. Plas. R. Ravensbergen, M. Ravensber gen. G. Ros. N. Rozema. G Scho- neveld, Y. Souverijn. J. van Tu renhout, J. Verhaegh. I. Vermeer, A. Vletter, A. Vliegenthart. H. de Vries, J. de Vries, R. de Wit, H. Witteveen, T. van Woudenberg, N. Zwanenberg. M.H.N.O. - afdeling Kostuumnaai- M. Arnoldus, J. van Beelen J. van Egmond, J. Haasnoot, M. Nijgh, C. Remmelswaal, N. Ros, E. de Best, J. v.d. Gugten, G. Möhlen, T. v.d. Plas, H. van Duin, A. An- holts. M.H.N.O. - afdeling Vormingsklas M. Barnhoorn, T. Barnhoorn. A. van Beelen, R. de Jong, F. Otte, B. Schaddee v. Doorn, J. Visscher, H. Beekman, R. v.d. Hulst. H. Piers. M. Smit, C. van Egmond, - J. v.d. Eykel, B. Maat. M. de Ruiter. Tevens geslaagd voor het E.H.B.O.-diploma. OUDE WETERING - Aan de LTS voor de Veenstreek zijn geslaagd: AFDELING BOUWTECHNIEK: P. van Amsterdam, R. Bouwmees ter, C. Brouwer, T. van Hameren, M. Hoogenboom. D. Koek. .1. Kortekaas, A. Möllers. H. Jan Mooren, O. Pauw. J. van Rijn, J. Versluis, H. Wielders. L. v.d. Zwet. J. Zijdorveld, R. Geerlings, J de Jong, S. Kuipers, A. Turk. O. Turk. AFDELING ELEKTROTECH NIEK: P. Bakker, C, Horsman, R. Huig- sloot, R. do Jong. E. van Klink. P. Loos. G. Versluis, R. Vis, A. Vis ser. J. Wolken. C. Baas, J. Baas. A. v.d. Berg, C. Beuk, R. Huigsloot, A. van Leeuwen. P. van der Meer, P. van der Meer. H. P Willems AFDELING MECHANISCHE TECHNIEK: H. Duivenvoorden, N. van Eg mond, S. van den Haak. J. Hille- brand, S. Huiberts, A. de Jeu. R. van Kints, T. Loos, M. v.d. Ploeg, P. v.d. Pouw Kraan. P. v.d. Pijl, H. van Staveren, R. Straathof, H. Verhaar, R. Hogenboom, C. Hooymans, H. Keyzer. J. van Lammeren, C. van Muvden. W. Schouten, L. van Velzen, B. Ves- LEIDEN - Aan de Paulus-scholen- gemeenschap voor mavo en leao slaagden: Leao-4 J. Claessen, J. v. Goozen. P. van Hooven, S. Krouwel, M. Radhoe. Mavo-4 H. van Belkum, E. Diks, J. Kath- mann, D. de Kcuning. P. Keyzer, C. van Remundt, P. Sanders. M. van Schie. E. Teske, T. v.d. Veer, J. Verbij, P. v.d. Wetering.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13