Nieuw materiaal voor nachtvissen meisjes Dolzinnige satire ZATERDAG 21 JUNI 1980 Heeft u al gebruik ge maakt van de nieuwe mogelijkheid die minis ter Braks van landbouw en visserij de sportvis ser dit jaar biedt. Na melijk om 's nachts te mogen vissen? Wel af gelopen weekeinde heb ik er eens een volledige nachtrust aan opgeof ferd. Ik wilde eindelijk wel eens beproeven hoe het nou precies zit met die woeste Engels ver halen dat de karper 's- nachts veel beter vang- baar is dan overdag. Wel, om eerlijk te zyn, veel kar per heb ik die nacht niet aan de haak gehad. Nu zegt zo n keertje natuurlijk niets over de vangbaarheid van karper. Zeker niet, wanneer ze enkele tientallen meters verderop wel van hun aanwezigheid blijk geven via een serie forse sprongen boven water uit, gevolgd door een flinke plons. Die nacht gaven ze in elk geval de voorkeur aan wat spelen boven en onder de wa terspiegel. bóven een met zorg gekookt aardappeltje. Aparte sfeer jf* Ondanks de tegenvallende vangst vond ik zo n nachtje vissen toch een belevenis. Het heeft toch een heel geheim zinnige sfeer om daar op een volkomen verduisterde plas te zitten, waar zelfs nog geen plezierjachtje voorbijkomt. De enige roering in hef water veroorzaakt door een paar kwetterende meerkoeten, die kennelijk nooit rust nemen. Verbaasd kijk je naar een koppeltje eenden dat half in slaap gedommeld voorbij komt drijven. Natuurlijk zijn er ook nadelen. Zaken waarvan je op klaar lichte dag geen last hebt. De muggen worden naarmate de nacht langer duurt steeds brutaler en nemen bezit van elk plekje huid dat niet be schermd is. Alleen regelmatig insmeren met een insecten- werende stift schept wat ruimte tussen de bloeddor stige prikbeesten en de hen gelaar die door de werking Denk maar niet dat de recen senten van boeken die je in allerlei bladen leest alleen maar degelijke, geleerde of moeilijke boeken lezen. Ben je gek! De meeste besprekers lezen in hun vrije uurtjes de tectives, jongensboeken, de Panorama en de Nieuwe Re- vu. De boog kan immers niet altijd gespannen zijn. Omdat ik al weer enige jaren geleden ben toegetreden tot het leger van de recensenten, zal ik de lezer eens vertellen wat ik graag lees. Omdat ik mijn TV de deur heb uitge daan, heb ik tegenwoordig een massa tijd méér om te le zen. Ik lees de boeken over Sherlock Holmes, de Neder landse detectives van Ivans en boeken over reizen en ver re landen. Met veel plezier heb ik ook altijd de boeken van Bert Jansen gelezen. Ei genlijk is mij één boek van hem, een paar jaar geleden, een beetje tegengevallen. Zij laatste boek heet "Zweedse Meisjes" en daar gaat het boek ook over. Hoewel toch ook weer niet. De hoofdfi guur in deze roman gaat ge durende zijn vakantie wer ken als lichtmatroos op een schip dat op Zweden vaart. En aan boord gebeuren aller lei leuke, verdrietige en vreemde dingen. Hij leert het zeemansleven een beetje kennen en het gaat hem na verloop van tijd zelfs heel goed af. In Zweden wordt hij verliefd op een meisje en daar beoefent hij voor de eerste maal de geslachts daad mee. Hij blijft niet bij het meisje want het leven als varensgezel heeft toch uit eindelijk zijn voorkeur. Zoals alle boeken van Jansen is het met vaart geschreven. Vervelen doe je je beslist niet. 238 Bladzijden lang maak je spanning en avon tuur mee. Wat vaak over Jansen wordt gezegd: dat hij een slordige stijl heeft, is waar. Maar voor een ont- spanningsboek als "Zweedse Meisjes" (verschenen bij Bert Bakker) vind ik dat juist wel fijn. Nou eens niet allerlei literaire spelletjes, moeilijke zinnen en ontoe gankelijke beeldspraak. Het is geen diepzinnig boek. En daar komt ook direct een klein probleem mee naar vo ren: dat het wel een érg man nelijk boek is. Een boek van stoere knapen, zuipende mannen en meisjes die ver sierd moeten worden. Ik vrees dat de feministen het boek niet erg hoog zullen hebben. Een ander klein dingetje: in het boek komt een onsympa thieke kerel voor - een draak van een vent - die naar het einde toe steeds homosek- sueler wordt. Aan het slot van de roman is hij inder daad homoseksueel. Deze man geeft de lezer misschien een beetje de indruk dat ho moseksuele mannen alle maal klieren zijn. Laat ik eens uit de school klappen: je hebt er af en toe - bij die ho moseksuelen - wel eens min kukels tussendoor lopen maar verreweg de meesten zijn verdomd aardig. Maar verder over het boek van Jansen niks dan goeds. In het genre spannend jongensboek voor volwassenen kan ik het bijzonder aanbevelen als vakantielectuur. Ik verheug mij al weer op Jansens vol gende boek. En dat komt er al aan, heb ik gehoord. In 1971, toen het ludieke tijd perk tekenen van verval ver toonde, verscheen bij uitge verij De Bezige Bij het boekje "Zuster Belinda" van de vol strekt onbekende Peter An- driesse. Een - als ik 't wel heb - gebonden uitgave nog wel met een omslagillustratie van tekenaar Hans Borrebach. Zelden werd een "literair" werk een zo snelle en totale mislukking. Meteen al moet de gemiddelde boekhandel gezien hebben dat 't toch niks werd: ik weet nog vaag dat ik het boek achter het raam van een sporadische softpornole- verancier zag liggen of anders was het De Slegte die in een bui van overmoed iets onver koopbaars probeerde te ver patsen. We zijn inmiddels zo'n tien jaar verder, ouder, wijzer. Het verleden is vergeten, de Schrijvers van Toen even eens, van literatuurvernieu wing is nog geen sprake, de Nostalgie viert hoogtij. Aan een nieuwe, ongeïnteresseer de generatie vertellen we van flowerpower, barricades en Remko Kampurt. We zijn een beetje oud en moe, we bezitten een tweede vrouw of man plus koopwo ning, en des zondags wemelt het van ons op de tennisbaan. We joggen ons rot en fietsen ons een hartinfarct. Sommi gen halen al militaire dienst verhalen op, anderen kanke ren op de moderne jeugd en velen stemmen PvdA of D'66. In afwachting van de Grote Vernieuwing leven we in een vacuüm en gedenken vroe ger, schoner tijden. Ook in de letterkunde, en vooral ook bij Loeb van der Velden, uit gevers, leeft deze doemge- dachte, weg-met-ons. Hoe anders is 't te verklaren dat L&vdV (inmiddels voorgoed uit elkaar, zoals het past in de ze tijd) in meelijwekkende wanhoop een herdruk van Zuster Belinda verzonnen? "Zuster Belinda en het gehei me leven van dokter Dush- kind", ik kan u het boek laten zien! Mét de Toen misschien opvallende, Nu jammerlijk talentloze Borrebach-schets op de voorkant, een uitdruk kingloze verpleegster tonend wie door doktershanden het maagdelijk uniform van 't li chaam wordt gegraaid, 't Blijft gevoeglijk, hoor, het slipje zit nog en zelfs de lin kerborst bezorgt de vreselijk ste maniak geen slapeloze nacht. Een zielige tekening, maar een absoluut toppunt van creativiteit vergeleken met de "literaire" inhoud. Die inhoud. Ik heb het boek gelezen maar weiger, deze ene keer, een bespreking, een se rieuze dan wel vrolijke bena dering. Ook geen citaten, dat gaat te ver, wel die ene loze en tegelijk alleszeggende recla mekreet op de achterflap: "Eén van de meest gezochte maar onvindbare boeken uit de recente Nederlandse lite ratuur heruitgegeven Deze dolle satire op de dok tersroman, met in de bijrollen vele bekenden uit het "literai re" wereldje heeft nog niets van zijn sprankelende humor verloren". Dolle satire! Sprankelende hu- Sr zou een overheidsinstantie moeten ingrijpen om deze volksverlakkerij, deze on toelaatbare vernedering van de Nederlandse "literatuur" te verbieden. Wat doet Ko ning Klant? Wordt het niet tijd voor Kamervragen? Waarom protesteert de uitge doofde Campert niet, of liever zijn verzorgster, zijn fanclub desnoods? Mild zijn voor ouden-van-da- gen, welzeker, maar Krasse Kampurt weet wél mot te maken met Komrij: dat An- driesse zijn "Tjeempie of Liesje in Luiletterland" pla- gieerde, dat schijnt de bejaar de Experimenteel niet te de ren. Is hier sprake van seniel- sluwe selectiviteit? Vragen, vragen. Zuster Belinda volgt haar Roeping, geestig copulerend, in Andriesse's ziekenhuis. Vriendje Geert, 3e-rangs tegenspeler, volgt trouw Andriesse's "dolle" in gevingen, en wacht moede loos op he». satirische happy end. Dr. Dushkind en zijn collega-sigarettenmerken graaien en grabbelen patiën ten en verpleegsters met die typisch sprankelende humor van regisseur Andriesse. Dikke pret in dit zo gezochte boek. In vredesnaam, als niemand het maar vindt Peter Andriesse, "Zuster Be linda en het geheime leven van dokter Dushkind. Uitg. Loeb en van der Velden, Am sterdam 1979,1980 J 25.- Een verlichte waker voor bijvoorbeeld de nachtvisserij op kar per. De energie wordt geleverd door een minuscuul drievolt batte rijtje. Inmiddels beginnen de hengel sportwinkeliers ook in te spelen op de verrassende vrij stelling van de nachtvisserij. Wanneer er bijvoorbeeld van af de kant op karper wordt gevist is er sinds kort ook een verlichte waker in de handel. Het principe is hetzelfde als bij de verlichte pen. Ook hier een drievolts mini-batterijtje, die in de waker verborgen zit. "Bosbaan" De waker, die van de ontwer pers Ronald Fenger en Her man Zandstra de naam "Bos baan" heeft gekregen is ge makkelijk op de lyn te klem men en levert bij de aanslag geen problemen op. Een an dere vinding speciaal ten be hoeve van de nachtvissers is de zogenaamde "lightcap". Het is een vispet met inge bouwde verlichting. Onder lange klep is een lampje ge monteerd, dat precies de plaats beschijnt waar de han den bezig zijn. Bijvoorbeeld met het plaatsen van het aas op de haak. Nadeel van de verlichting is wel dat het weer snel insecten aantrekt. Een attribuut, dat al voor de in troductie van de nachtvisserij in ons land in de hengel sportwinkels verkrijgbaar was is de beetregistrator, of zoals de Engelsen het noemen een 'bite-indicatorHet is een apparaatje, al dan niet gemonteerd op een hengel- steun, waar de lijn doorheen loopt. Neemt de vis de lijn mee of valt de lijn slap (wan neer de vis in de richting van de hengelaar zwemt) dan geeft het apparaatje een sig naal. Dat kan variëren van een zoemer tot een oplichtend lampje. Ook hier geldt dat een forse wind of een flinke golf slag voor problemen kan zor gen bij de registratie. Zichtbaar De nachtelijke expeditie per visboot was ook bedoeld om de lichtgevende pen te testen, die ik onlangs voor het nogal prijzige bedrag van 25 piek had gekocht. Ik moet zeggen dat ik verbaasd ben over de goede zichtbaarheid van het verlichte puntje van de pen. Het is er eentje van Japanse makelij. In het topje voorzien van een rode light emitting diode (led) die je tegenwoor dig op vrijwel elke tuner, pla tenspeler of cassetterecorder ook aantreft. De energie om dat minuscule lampje te laten branden wordt geleverd door een al even klein lithium batterijtje dat in de schacht van de pen is verborgen. De beetregistratie is mogelijk dankzij de weer schijn van het lampje in het water. Daardoor zie je op af stand twee lichtpuntjes, die wanneer de pen naar onderen wordt getrokken dichter naar elkaar toegaan en wanneer de pen wordt opgestoken verder uit elkaar gaan. Rustig weer Voorwaarde voor zo'n duidelij ke herkenbaarheid van de aanbeet is wel dat er niet te veel wind staat. Met een klein kabbeltje gaat het nog wel, maar wanneer er echt golven komen is het moeilijk te zien wanneer de vis aanbijt. Dat zelfde geld wanneer er een flinke stroming staat. Wat mij ook erg is meegevallen is het gewicht van de pen Bij het zien van het pennetje vermoedde ik dat het echte loodsjouwer zou zijn, maar met twee forse loodhagels op de lijn blijkt toch de juiste compensatie gevonden voor het drijfvermogen. Alleen de constructie met de twee plas tic ringetjes ziet er niet al te Voor de hengelaars die met twee hengels tegelijk vissen zijn er zelfs van bepaalde merken al beetverkhkkers verkrijgbaar met hoog- en laagtonige zoemers. Zodat de hengelaar in het donker pre cies weet bij welke hengel hij moet zijn. De prijzen van de verklikkers lopen nogal uit- tje of vier, vijf tot boven de honderd gulden. De meeste apparaatjes zijn van Engelse makelij waar ze al vele jaren worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27