lÏÏfildKItf W®®dk[]®in)[k V@©lf D©fe(T®©|p) hmM (al® „STER hoCIeT GOED" KR0-tv directeur 11 rj Richard 11C I ZATERDAG 21 JUNI 1980 HILVERSUM - Loeki de Leeuw wil vaker op het beeldscherm ver schijnen. Als een lokkend alterna tief voor een dreigend gevaar. Loeki de Leeuw is al jaren het symbool van de Stichting Ether reclame. De STER dus, waarvan drs. C. J. Smeekes de directeur is. En die vindt dat we het huidige omroepsysteem binnen drie a vijf jaar wel kunnen vergeten als er op korte termijn niet iets gebeurt. Het Nederlandse omroepbestel wordt name lijk ernstig bedreigd door de' komst van commerciële televisie via satelieten. Uit breiding van het aantal eigen televisiepro gramma's is een mogelijkheid om het bui tenlandse gevaar tegen te gaan. Dat kost echter zeer veel geld. Een forse verhoging van de omroepbijdrage zal zeker niet met gejuich worden ontvangen. Wat ligt dan meer voor de hand, zo vraagt STER-directeur Smeekes zich af, om de réclame-zendtijd uit te breiden. Hij pleit daarom voor terugkeer van de STER-uit- zendingen rond de nieuwsjournaals van ze ven en voor het uitzenden van reclame boodschappen op zondag. Bij een even tuele invoering van televisiezendtijd in de middaguren zouden volgens Smeekes ook STER-spots rond de middagjournaals op het scherm moeten worden gebracht. In een onlangs verschenen boekje over de mogelijkheden van televisiereclame als bron van omroepfinanciering doet hij uit de doeken, dat de vraag naar STER-zendtijd op het ogenblik tweemaal zo groot is als de zendtijd, die hiervoor beschikbaar wordt gesteld. De STER-directeur rekent in het zelfde boekje voor, dat er op dit moment van 100 tot 150 miljoen gulden als onbevre digde vraag boven de markt zweeft. Wanneer nu de STER rond de klok van zeven uur 's avond weer uit mag zenden en in een wat later stadium ook op zondag en in de middaguren, dan brengt dat volgens Smee- kers in elk geval al meer dan 110 miljoen in het ojnroepïaatje. Optimistischer Van dat geld kunnen meer en betere pro gramma's worden gemaakt, zo betoogt de STER-directeur, die zich met betrekking tot de uitbreiding van reclame-zendtijd jduidelijk optimistischer toont dan in voor gaande jaren. Immers, aan omroepzijde is de defensieve houding van verzet tegen af schaffing van de STER inmiddels omgebo gen in de richting van een streven naar uit breiding van reclame-zendtijd. Het opti misme van Smeekes wordt bovendien ge voed door het feit, dat men ook in het socia listische kamp, zoals uit het ontweip-ver- kiezingsprogramma van de PvdA blijkt, de STER-reclame niet meer uit de ether wil bannen en zelfs aanvaardbaar acht. "We hebben met dit boekje de mogelijkheden willen aangeven om tot zendtijduitbreiding te komen in vergelijking met andere lan den", aldifs drs. Smeekes, die nuchter con stateert dat al meer dan zestig procent van de Nederlandse huishoudingen over kabel televisie beschikt. Hoewel veertig procent van de bevolking 's middags thuis is en dus buitenlandse zenders kan ontvangen, be ginnen de uitzendingen op de Nederlandse televisie pas 's avonds om half zeven. Uit ondpr?^^kén is trouwens ook gebleken, dat onde^° even en elf uur 's avonds twintig procent van de ingeschakelde televisietoe stellen in Nederland op het buitenland is afgestemd. "En vergeet vooral niet, dat de Duitse netten met ingang van het komende jaar ook 's ochtends uit gaan zenden", zegt Smeekes tijdens een toelichting op zijn boekje. De STER-directeur onderscheidt in dit boekje drie verschillende systemen van omroepfinanciering. Het louter commer ciële systeem (VS, Luxemburg, Monaco, ITV-Engeland), het niet-commerciële sys teem (België, Noorwegen, Zweden, Dene marken, BBC-Engeland) en een mengvorm van beide systemen (Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Italië en Nederland). In het commerciële systeem worden de kos ten van de omroep geheel uit de reclame betaald, in het niet-commerciële systeem uit reclame en kijkgeld. Smeekes is voor van reclame en kijkgeld. Smeekes is voor wat ons land betreft een voorstander van het huidige systeem ofschoon hij ook de tweezijdige structuur van de Engelse tele visie (een. commerciële zender naast een niet-commerciële zender) het bestuderen best waard vindt. Wil dit systeem doeltreffend functioneren,' dan valt naar zijn overtuiging aan uitbrei ding van de reclame-zendtijd niet te ont komen. En volgens hem hoeven we ons voor die uitbreiding niet te schamen. In vergelijking tot landen met eenzelfde ge mengd omroepsysteem stellen wij ons na melijk nogal bescheiden op. Op Oostenrijk na is de reclame-zendtijd nergens zo laag als in Nederland met maximaal dertig minuten per dag. De vraag naar meer reclamezend tijd dient volgens de STER-directeur dan ook zo spoedig gehonoreerd te worden. In het belang van zowel de omroep, de kijkers als de adverteerders. Effectief Is de STER-directeur niet bang dat de vraag naar reclame-zendtijd, bijvoorbeeld bij een voortdurend teruglopen van onze econo mie, minder groot kan worden dan nu het geval is? Smeekes: "Ik heb een dergelijke ontwikkeling in de afgelopen veertien jaar nog niet meegemaakt, ook niet tijdens de oliecrisis van destijds. Televisie is trouwens het goedkoopste en meest effectieve me dium om mee te adverteren. Het is overi gens niet zo dat, zoals dikwijls ten onrechte wordt gedacht, de grote adverteerder meer kans krijgt om van het medium gebruik te maken als de kleine. Iedere adverteerder, die zich gedurende de inschrijfperiode van half juni tot eind augustus aanmeldt, kan zich voor het komende kalendeijaar van zendtijd verzekerd weten. De zendtijd wordt verdeeld al naar gelang het aantal ad verteerders, dat zich heeft laten inschrijven. We hanteren heel streng een systeem dat niet ten nadele van de kleine adverteerder werkt, iedere inschrijver heeft gelijke kan- Kijkbereik Hoe zit het met de kijkdichtheid van en de waardering,,voor de STER-programma's? Smeekes: "We hebben een doorlopend on- derzoek naar het kijkbereik van de recla meboodschappen. Het resultaat van dat onderzoek wordt aan de adverteerder ter beschikking gesteld. En op basis van die beschikbare gegevens stellen wij onze ta rieven vast. Wat de waardering betreft, ie dereen roept wel nooit naar reclame te kij- ken, maar toch geeft zeker tachtig procent van de Nederlandse bevolking de voorkeur aan handhaving, respectievelijk uitbrei ding van de etherreclame boven een verho ging van de omroepbijdragen. Slechts een kleine twintig procent van alle Nederlan ders spreekt zich geheel en al tegen ether reclame uit". Is de kwaliteit van dé televisieprogramma's in België en de Scandinavische landen, waar de omroepen geen inkomsten uit reclame hebben slechter of beter dan bij ons? Smeekes: "Over de kwaliteit van de pro gramma's in die landen kan ik geen oordeel vellen. Men betaalt daar in elk geval meer kijkgeld dan bij ons. De omroepen verkeren er desondanks voortdurend in geldnood. Zweden overweegt daarom op het ogenblik om etherreclame in te voeren en ook de Belgen hebben zich onlangs nog over ons systeem uitvoerig laten informeren. Afwij zing van reclame uitsluitend op ideeële gronden is in de praktijk vrijwel niet meer mogelijk". Is geld een garantie voor betere program ma's? Smeekes: "Geld is geen garantie voor kwaliteit, maar zonder geld kun je over het algemeen gesproken geen goede programma's maken". Is de mogelijkheid om te komen tot gespon sorde programma's ooit overwogen? Smeekes: "Alleen Monaco, Luxemburg en Oostenrijk kennen het systeem van sponso red advertising een beetje. Ik ben daar per soonlijk sterk op tegen. Hoe meer geld een maatschappij in een programma steekt hoe meer eisen zij op den duur zal stellen. Het betekent een aantasting van de autonomie van de programmamaker. Voor je het weet zegt de geldgever hoe een programma er uit moet zien. Ik denk dan ook dat de Neder landse omroep tegen een dergelijks spon soring zal zijn". Verboden De lokroep van Loeki de Leeuw vindt in steeds bredere kring weerklank. Het is zon neklaar dat de STER-directeur zich daar over verheugt. Smeekes maakt zich echter wel zorgen over het feit, dat er ook in het parlement stemmen opgaan om reclame voor bijvoorbeeld sterke drank, snoep en medicijnen te verbieden. "Je moet als fabrikant op z'n minst kunnen vertellen wat je in huis hebt, anders kun je de zaak wel sluiten. Adverteren moet en mag, maar wel volgens ethische normen en zonder misleiding. Reclameverboden zul len tot het uiterste beperkt moeten blijven en ze zullen in elk geval niet verder mogen gaan dan in de ons omringende landen". HILVERSUM - "Ik ben er een groot voorstander van dat de zendtijd voor STER-reclame op televisie wordt uitgebreid. De Nederlandse omroepen ma ken zich al jaren hard voor uitbreiding van het da gelijks programma-aanbod. Ik denk daarbij aan da gelijkse uitzendingen van ongeveer twee uur 's middags tot middernacht. Vooral voor allerlei min derheidsgroepen in het land wordt op televisie nog veel te weinig gedaan. Om die uitbreiding van de zendtijd van de omroepen te kunnen bekostigen is het nodig dat de STER meer reclame mag gaan uit zenden". mee te bekostigen zou een ver hoging van de kijk- en luister gelden zijn. Deze bijdrage van de kijker wordt door de over heid geïnd en, naar gelang van de zendtijd, onder de omroe pen verdeeld. Een verhoging hiervan beschouwt de KRO-di- fecteur niet*als een redelijke oplossing. daarvan te overtuigen. Die "Het is economisch een moeilijke argwanende houding is inmid- tijd", meent hij. Richard Schoonhoven, directeur van de afdeling televisie van dé KRO is om praktische redenen wel te vinden voor de plannen van de directeur van de STER. In 1967, toen in Nederland voor het eerst reclame op de televi sie werd ingevoerd, waren de vaderlandse omroepen slechts met moeite van het belang dels verlaten. De inkomsten van de tv-reclame worden on der de omroepen verdeeld en vormen zo een welkome bij drage in hef jaarlijkse budget. Die bijdrage van de reclame aan het omroepbudget, die mo menteel ruim 20% bedraagt, is volgens Schoonhoven bij uit breiding van de zendtijd niet voldoende. Het opvoeren van het dagelijks programma-aan bod is volgens hem een absolu te noodzaak. "Binnen enkele- jaren heeft de Nederlandse kij ker de keuze uit een veel groter aanbod aan televisie-pro gramma's", meent de KRO-di- recteur. De omroepen zouden volgens hem een derde van het totale budget uit reclame-inkomsten moeten kunnen krijgen. voelen dat ook in hun eigen portemonnee. Om dan de kijk en luistergelden te verhogen lijkt me geen goede beslissing". Ook van andere mogelijkheden om de inkomsten van de om roepen te doen stijgen wil Schoonhoven niets weten. Het Amerikaanse systeem, waarbij programma's door sponsors uit het bedrijfsleven worden on dersteund, houdt volgens hem zeer duidelijk het gevaar van beïnvloeding in. "In de Ver enigde Staten trokken zich drie sponsors terug toen ze hoorden van de Arabische bezwaren te gen de uitzending van de do cumentaire "De dood van een prinses", vertelt hij. "Bij'ge sponsorde televisie is het erg moeilijk om te voorkomen dat de sponsor zich met de inhoud van het programma gaat be- Kijkgelden Een andere mogelijkheid om uit- Ook zaken als merchandising breiding van de programma's (het verkopen van artikelen zo als poppetjes en platen naar aanleiding van een tv-pro- gramma) en sluikreklame moe ten volgens Schoonhoven zo veel mogelijk buiten de deur worden gehouden. Hij stelt zich op het standpunt dat ons omroepbestel, waarbij reclajne en inhoud van de programma's strikt gescheiden zijn, geen compromissen verdraagt. "Een duidelijk van de overige programma's afgesloten STER-blok levert een overzich telijk beeld op. Op deze wijze loop je niet snel het gevaar dat de reclame de programma's beïnvloedt. Het eerste geval van beïnvloeding moet mij nog ter ore komen. De STER doet het goed", meent Schoonho- Enkele jaren geleden werd het STER-blok rond het vroege journaal door de Tweede Ka mer verworpen. Reden hier voor was de slechte invloed die hiervan op kinderen zou uit gaan. Het plan van STER-di recteur Smeekes omvat onder andere herinvoering van de te levisie-reclame rond het jour naal van zeven uur. 'Dat dat reclameblok indertijd is afgevoerd berust op een mis verstand in Den Haag", meent Schoonhoven. "De politici moeten niet denken dat ze de tv weer reclamevrij kunnen ma ken. Bovendien overschatten die mensen de effecten van te levisie. Kinderen kijken meestal in een gezinssituatie, zodat de ouders erbij zijn om een en ander in de gaten te houden". Schoonhoven vervolgt "Ik vind die grens van zeven uur ook ei g willekeurig. Er zijn genoeg kinderen die tot half negen of nog later voor de televisie zit ten. Het is veel nuttiger om de mensea te leren omgaan met het medium dan om koste wat het kost de televisiereclame te willen terugdringen". Hiermee komen we vanzelf aan de vraag wat de omroepen denken te gaan doen, als de uitbreiding van de zendtijd een feit zou worden. Schoonhoven vindt dat het gebruik vgn de media in deze tijd een deel van de opvoeding moet zijn. "De mensen moeten leren wat de mogelijkheden van de ver schillende media zijn en ook le ren de media te doorzien. Ik denk dat een deel van de extra zendtijd hiermee zeer nuttig komsten van de STER te ge bruiken is ook voor consumen tenvoorlichting", voegt Schoonhoven er nog aan toe. 'Goedkoper Daarnaast constateert de KRO- directeur een steeds grotere behoefte aan televisie. Het aan tal mensen dat 's middags thuis is wordt steeds groter en daar op kunnen programma's wor den afgestemd. Vooral het pro gramma-aanbod voor aparte groepen als bejaarden en kleu ters laat nog veel te wensen over volgens Schoonhoven. Ook voor werklozen zouden bij voorbeeld educatieve uitzen dingen in de middaguren de mogelijkheden kunnen vergro ten. Daarnaast kunnen herha lingen van succesvolle pro gramma's een deel van de zend tijd vullen. "Een mooie manier om een deel van de extra in- De KRO-directeur verwacht dat in de middaguren de tendens vooral zal zijn naar eenvoudi gere en goedkopere program ma's. Met name educatieve programma's kunnen volgens hem met beperkte middelen toch aantrekkelijk gebracht worden. De technische middelen, die voor het makén van program ma's worden gebruikt worden de laatste tijd goedkoper en de opnametechnieken vorderen zo snel, dat met goedkopere middelen eenzelfde kwaliteit programma's zou kunnen wor den gemaakt. In de Verenigde Staten wordt nu al gewerkt met camera's, die hier niet profes sioneel zouden worden ge noemd. We zijn hier erg veelei send". stelt Schoonhoven. "We hebben in Nederland het helderste beeldsignaal van de hele wereld". Ho» wel de vooruitgang van de techniek de technische kosten zal doen verminderen, ver wacht Schoonhoven toch niet, dat dit voldoende zal zijn om de uitbreiding van de zendtijd mee te financieren. "Smeekes gaat uit van de vraag naar meer televisiereclame vanuit het bedrijfsleven. Ik neem de noodzaak om de zend tijd van de omroepen uit te breiden als uitgangspunt", be sluit Richard Schoonhoven. "We komen beiden tot de conclusie dat uitbreiding van de STER-zendtijd een welko- me zaak zou zijn".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23