„Eerlijk? Ach ik heb 't liever over realistisch" ZATERDAG 21 JUNI 1980 PAGINA 19 Door Ton van Brussel Opvallend, toch dat heimwee naar de jaren vijftig. Wiegel doet het, Zijlstra volgde en nu ook soortgelij ke geluiden bij de werkgevers. „Die tijd van de oude Drees was natuurlijk ook bijzonder. Zo'n PvdA-programma zou toen in deze vorm nooit geschreven zijn. Mensen voelden zich ver antwoordelijk. Er was een gro tere eensgezindheid en meer vertrouwen in de leiders. Dat is wat we nu zo missen, terwijl het ons juist zo'n eind op weg zou kunnen helpen. U citeerde reacties van anderen op het PvdA-programma waarin het woord eerlijk gebruikt is. Ik heb al gezegd: het is mijn woord niet. Als ik het nu toch even oppak, dan zeg ik: wij doen niet aan partijpolitiek, maar oneerlijke programma's heb ik in Nederland nog nooit gezien". „Wel is het plan van de socialisten merkwaardig en zeer kwets baar daarbijEr ligt een belang rijke prioriteit bij economische groei. Nou, ik vraag u op de man af: wij, de bedrijven, zijn toch de enigen die voor die groei kunnen zorgen. Via ni vellering van de inkomens probeert men dan ook nog geld bij elkaar te krijgen, maar we hebben in Nederland natuur lijk al heel wat genivelleerd. In vergelijking met het buiten land staan we op eenzame hoogte. We hebben in dat op zicht te hard gelopen. En dat zeggen wij niet alleen, maar dat begint ook aan de andere kant door te dringen. We moeten nu uitkijken. De ondernemings lust, die moet meer beloond worden". Centraal - In de tijd van Drees was er van a rbeidsvoorwaardenoverleg geen sprake. De loonpolitiek werd centraal geleid. Eens per jaar kwam de vakbeweging vragen of er nog ruimte voor een verhoging was. Bij een ,.nee" legde iedereen zich neer. Moet dat ook terug Nee, natuurlijk niet, dat heb ik ook niet gezegd. Het gaat mij om het besef van samen ver antwoordelijk zijn. Samen weer op het goede spoor ko men. Wij onderstrepen wat Zijlstra heeft gezegd. Het gaat om objectieve zaken". „Je kunt op dit moment niet zeg gen dat de vakbeweging zich zo onredelijk opstelt. Als ik zie wat ze vragen. Het kabinet heeft de koopkrachtgarantie gegeven en als ik die dan nu in het cao-overleg zie terugko men, dan is dat niet gek. Het kabinet stelt een voorbeeld, de vakbeweging trekt de lijn door. Als zo'n kabinet de motie van Engwirda (D'66) over de kosten van energie in de prijscompen satie niet uitvoert, wat moet de FNV dan? Nee, dat is niet onre delijk, vanuit FNV-standpunt gezien". „Op dat punt geen verwijten van mij aan de vakbeweging. De onderhandelingsresultaten zijn per bedrijf op zich niet slecht, maar afgezet tegen de economische situatie in het land, zijn wij zeer bezorgd". - Het VNO is wel geschrokken van die prijscompensatie? „Hoe komt u er bij, ik ben er he lemaal niet van geschrokken. Ik wist dat het zou komen. Nee, nee, ik heb nooit gezegd dat dat niet kon. Op het NOS-journaal? Ik herinner me niets van zo'n uitspraak. Ik zeg nu wel dat ik het gevaarlijk vind, die loon kostenstijging. Waar niets is, kan ook niets verdeeld wor den" - Dat zegt u voortdurend, dat er niets is. Uw bijnaam de repe- teerwekker' komt daar uit voort. jezo. O, nou als ze dan maar weten dat als je een repeteerwekker een te har de klap geeft, hij zijn dienst niet meer doet. Dan word je niet meer gewekt". „We hebben vanochtend nog ge telefoneerd. Heel plezierig. Er moet op centraal niveau weel een overleg komen. U wilt na tuurlijk graag weten waar ik nu met de FNV over praat, daar bent u op uit. Dat is uw baantje natuurlijk. U wilt mij graag uit spraken laten doen, maar dat spijt me dan toch". Jammer „We moeten gezamenlijk verder praten. Op het punt van de ar beidsmarkt bijvoorbeeld. Daar waren we een eind mee gevor derd, toen het overleg stokte. Dat is heel jammer, ja. Wat Al- beda gezegd heeft over de vier- ploegendienst, en over de af stand wonen-werken, dat vind ik helemaal geen steen in de vijver. Het is een begin, een aanzet, die arbeidsmarkt problemen zijn een geweldig punt voor de bedrijven. Als daar niet iets in verandert, ko men we nooit aan mensen. De arbeidsmarkt is echt verziekt. Maar goed, het heeft geen zin om te huilen bij een gebroken ruit, we moeten gewoon op nieuw rond tafel gaan zit ten". - Maar dan zegt u weer dat er geen ruimte is? „Dat is toch ook zo, de koek is op" - Stel dat u gelijk heeftgelijk hebben is iets heel anders dan gelijk krijgen. U zult mensen toch iets in het vooruitzicht moeten stellen. „We geven de realiteit, we doen niet mee aan valse verwachtin gen. Geld hebben we dus niet meer. Nou ja, voor vuil en on aangenaam werk zijn we best bereid een regeling te rriaken. Vijfploegendienst? Ik kan daar geen algemene dingen over zeggen. Maatschappelijk ge zien moet dat bespreekbaar zijn, dat vinden wij wel. Alleen niet zo algemeen. Het kan lang niet overal. Bij het ene bedrijf kost het veel meer dan bij het andere, dat moet wel beseft worden". - U wees er net al op. De bonden volgen het voorbeeld van het kabinet. Over het regeringsbe leid bent u niet enthousiast. „De smalle marges, de kleine meerderheid, daar wil ik het best over hebben. Op de avond van de verkiezingen heb ik op grond van de uitslag meteen gezegd dat een kabinet met daarin PvdA en CDA, gezien Van Veen: "Dat is objectief z die uitslag, juist zou zijn. Dat is er dan toch niet gekomen. Ik wil me daar verder niet in men gen, maar het principe blijft dat brede coalities het beste zijn, als er tenminste reëel te kiezen is. Ik geloof dat het beleid van dit kabinet minder schadelijk voor ons is, dan een beleid met socialisten. Dat neemt niet weg, dat ik helemaal niet zo en thousiast over deze regering ben. Sociale uitkeringen en lo nen blijven aan elkaar gekop peld. Als je alleen ziet hoe een loonsverandering in de bouw in de overheidssalarissen doorwerkt. Dat is een vreselij ke zaak. De koppeling op af stand, daar geloof ik heilig in. Dan het ontbreken van een ver schil tussen beloning en uitke ring, daar moet wat aangebeu- „Boersma had ideeën over de ar beidsmarktproblematiek. Maar het is er niet van geko men. Kijken wc naar matiging: ik denk niet dat Duisenbcrg en Andriessen als ministers van financiën zoveel verschil zou den hebben gemaakt. Ze zijn beiden met enige teleurstelling vertrokken. Ja. dat geloof ik. Ik heb het ze nooit zo direct ge vraagd. maar dat is wel mijn taxatie". „Maar een alternatief, zoals de socialisten dat nu op tafel leg gen. is voor mij weinig aanlok kelijk. D 66. Dat is natuurlijk qua keuze op dit moment vlees noch vis. U bedoelt praktisch? Nou ja, ze hebben in de praktijk natuurlijk wel meer begrip voor onze positie als bedrijfsle ven. Maar wat de collectieve sector betreft; een leger amb tenaren zie ik niet als oplossing voor onze moeilijkheden". De klok en de repeteerwekker tikken door, het einde van het gesprek nadert. Op de valreep wil Van Veen nog wel wat kwijt over de boycot van Zuid-Afri- ka. Het gesprek heeft plaats aan de vooravond van het kamer debat over die kwestie. Van Veen vindt dat Nederland het beleid van internationale samenwerkingsverbanden als de Verenigde Naties en de Eu ropese Gemeenschap moet volgen en niet op eigen houtje „Bedrijven doen niet aan poli tiek. Wat Shell in Zuid-Afrika doet, is belangrijk. Door een bepaald sociaal beieid te voe ren, kan men een voorbeeld stellen. Dat kar.ee op andc ling Dat is mijn opvatting. Ik kan me best voorstellen dat in dividuele bedrijven in bepaal de landen niet willen werken. Als er crematoria worden ge bouwd, waarin mensen worden vergast, dan hoeft er niet ge praat te worden over de vraag of daaraan meegewerkt moet worden". „Die keuze is natuurlijk niet al tijd zo eenvoudig. Maar het is toch volstrekt niet realistisch om zo n boycot alleen door te voeren. Dat is toch onverstan dig en zonder effect. En omdat el'lect, (laar is het toch om te doen, nietwaar?". deze zaken blijven discussie- Discussie, dat is een techniek die Van Veen bovenmate be heerst. Het advies vooraf wees ook in die richting: Van Veen, dat is een aardige man, maar houdt hem in de gaten. Het is een gewiekst prater, kent zijn zaken. Maak er een debat van, dan is 'ie op zijn best en dat vindt hij zelf ook het leukst. Bloedserieus, verontwaar digd, verbaasd, bewogen, vriendelijk, met alle bijpas sende gelaatsuitdrukkingen. Het acteertalent van de werkgeversvoorzitter lijkt onbegrensd. Het spel heeft een belangrijke aantrek kingskracht en vindt in hem een enthousiast beoefenaar, die bij voor- en tegenstan ders bewondering afdwingt. Maar als zo vaak: de verpak king is origineler dan de boodschap zelf. - Terug naar de jaren vijftig zei L- u op de persconferentie 'v.; ook. „Ik heb een vergelijking met die periode gemaakt en ik heb dat positief bedoeld hoor. We zijn te ver doorge schoten. Als we de economie van het begin tot het einde gaan sturen, en dat proef ik toch in dat PvdA-program ma, dan is dat in mijn visie een stap achteruit. Trou wens, het gaat daarbij niet om wat ik vind, zelfs niet om wat het VNO vindt. Het is ob jectief zo. Een open econo mie als de Nederlandse is ongelooflijk kwetsbaar. Het laatste OESO-rapport heeft er ook nog voor gewaar schuwd. Het is een foute weg, neemt u dat van mij aan, want het is gewoon zo, daar hoeven we niet over te dis cussiëren". Mr. Chris van Veen op zijn praatstoel in de zetel van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen aan de Haagse Prinses Beatrixlaan. Zeven jaar nu al, is hij de be langrijkste spreekbuis van het werkgevende deel der natie en wie hem aanhoort raakt er terstond van over tuigd dat hij de zeven jaar die hem nog van zijn aow scheiden er moeiteloos aan toe zal kunnen voegen. Na een carrière op gemeente lijk niveau in de secretarie van Rijswijk en als gemeen tesecretaris in achtereen volgens Hoogeveen en Gro „Van Veen, ga heen" klonk het in de Utrechtse veemarkt .hallen, waar hij tijdens een ongekend drukke demon stratie van het voortgezet onderwijs aan de tand werd gevoeld over zijn plan om het aantal verplichte lesuren Na het voortijdig vertrek van de ploeg-Biesheuvel in '73, werd hij voorzitter van het VNO. Die baan is hem op het lijfgeschreven. Vijf kwartier wilde hij praten. „We kun nen natuurlijk wel langer doorgaan, maar dat heeft niet zoveel zin. Je kunt over DEN HAAG - „Eerlijk? Ach, ik gebruik dat woord liever niet. Ik geef de voorkeur aan realistisch. Welnu, dat vind ik dat PvdA-programma niet. Collectivistisch en de primerend heb ik het op de persconferentie genoemd. Het is nogal dogmatisch hè. Ik zie twee positieve punten: het erkennen van de rol van het bedrijfsleven en een herwaardering van over heidszaken. Dat lees je ten minste in het begin. Nou en dan denk ik dus: minder overheidsbemoeienis en dan vind ik dat heel realis tisch". „Doorlezend zie ik dan tot mijn verbazing een staatsbank, een staatsverzekeringsbe- drijf, een staatsenergiebe- drijf. Dat vind ik dan collec tivistisch. Als ik die twee po sitieve punten weer in her innering roep, denk ik twee dingen: de visie op de over heid is vriendelijk gezegd tweeslachtig en papier is na tuurlijk erg geduldig". ningen, werd hij in het kabi net-De Jong staatssecretaris van binnenlandse zaken. Onder Biesheuvel keerde hij terug als minister van on derwijs en wetenschappen. van 32 naar 30 uur per week terug te brengen. „De doodsklap voor de creatieve vakken", heette dat toen in onderwijskringen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19