Bedrijven wijzen plan af Universiteit wil geen belemmering aan Hooigracht Marinecomplex te koop Koppeling amateurisme en Olympische Spelen historische vergissing Provincie moet over brug komen met geld Parkeer- en speelplaats in Transvaal „VERLAAT LINTJE" „Alle aandacht in Levendaal-west voor het wonen PvdA: eenheidstarief voor uitlenen kunst „Fotobak" makelaar hindert omwonenden Gebouw te duur voor gemeente VERVANGING VAN SMALLE BUIZEN KOST 3 MILJOEN PAGINA 4 ST LEIDEN DONDERDAG 19 JUNI 1980 staven. Het teruggaan tot de antieke Griekse Olympische Spelen heeft zowel een on juist geschiedbeeld als on juiste argumenten voortge bracht Prof. Pleket: Of het nu goed of slecht is Olympische atleten te verbieden financieel te pro fiteren van hun medailles, het antwoord zal in elk geval niet te vinden zijn in de noord west hoek van de Peloponne sus, en zeker niet wanneer wat daar tweeduizend jaar geleden gebeurde, wordt verwrongen en verdraaid om LEIDEN - De huurders van enkele gerestaureerde panden aan het Levendaal moeten zeker twee maal zoveel huur betalen als het provinciaal bestuur niet snel over de brug komt met een restaura tiesubsidie. De gemeente ligt al enige tijd in de clinch met het provinciebestuur omdat de noodzakelijke subsi dies verkeerd zijn berekend. Het dagelijks bestuur van de provin cie heeft toegegeven dat er fouten zijn gemaakt maar er bestaat nog steeds verschil van mening over de juiste bijdragen. Volgens de gemeente gaat het om een ver schil van ruim 10.000 gulden. Als de provincie niet met dat bedrag over de brug komt zal het tekort in de restauratiekosten definitief in de huren worden doorbere kend. De kwestie kwam gisterochtend bij de provincie aan de orde omdat de gemeente een bezwaarschrift heeft ingediend. De restauratie van de panden, die in beheer zijn bij de Leidse Woningstichting, is inmiddels voltooid zodat de tijd dringt. Een woordvoerder van de gemeente liet weten dat de huur aanvankelijk zo n 250 gulden per maand zou gaan bedragen. Door het uitblijven van de subsidie, heeft de Leidse Woningstichting, bij wie de panden in beheer zijn, de huur moeten vaststellen op 500 gulden. Als de verwachte subsidie niet wordt toegekend zal de huur zo hoog blijven. Volgens de gemeente is dat zeer onge wenst. De beroepscommissie zal de kwestie nog eens nader bekij ken en op zo kort mogelijke ter mijn een uitspraak doen. LEIDEN - De gemeente heeft een plannetje gemaakt voor het ter rein gelegen aan het eind van de De Wetstraat en de Reitzstraat. De bedoeling is dat er een kleine veertig parkeerplaatsen komen, een verhard gedeelte dat als speelplaats is te gebruiken en een groenvoorziening met fiets- en voetpad. Bij het opstellen van het plan is re kening gehouden met de wensen die in de Transvaalbuurt leven en die werden uitgesproken bij de samenstelling van het verbete ringsplan voor de buurt. De ideeën zullen met de bewoners besproken worden tijdens een in formatieavond die dinsdag a.s. in het buurthuis "Het Mierennest" aan de Morsweg wordt gehou den. Het opknappen van het terrein dat nu een rommelige indruk maakt is mogelijk doordat de gemeente sinds vorig jaar eigenaar is van het terrein dat voorheen door Brandt werd gebruikt en men bovendien de strook langs de spoorlijn kan huren van de Ne derlandse Spoorwegen. LEIDEN - De Olympische Spelen worden steeds meer gebruikt als politiek pressie middel. Veel sportorganisa ties proberen koste wat het kost de zaak nog te redden door over "zuiverheid", en "sportiviteit" te prediken. De Leidse hoogleraar klassieke talen prof. dr. H. W. Pleket re kent echter radicaal af met het laatste restje glamour dat de spelen nog hadden: "De oude Olympische Spelen zijn geen gaaf voorbeeld voor hen die zuivere sport als ideaal De initiatiefnemer van de mo derne spelen, de Franse baron Pierre de Coubertin, wist zich door het Griekse voorbeeld geïnspireerd. Hij bekeek de antieke Olympische Spelen echter door een beslagen bril", zegt prof. Pleket. "Geld verdienen met sport was in de oudheid heel normaal. Het was tevens een verlengstuk van de activiteit in de oorlog Deze zomer worden voor de ne gentiende keei' de moderne Olympische Spelen gehou den. Deze keer in Moskou. De moderne spelen werden in 1896 in Athene voor de eerste Volgens de winkeliers en bedrijfs eigenaren ligt alle aandacht in het verbeteringsplan op de woonas- pecten. Met name het scheppen van autoluwe gebieden en woon straten, het weren van doorgaand verkeer en de heiindeling van straten, waarbij een grotere plaats voor de voetganger wordt ingeruimd, is de bedrijfsverte- genwoordiging in het verkeerde keelgat geschoten. Zij menen dat deze maatregelen nadelige con sequenties zullen hebben voor het bedrijfsleven en staan daar om afwijzend tegenover de plan- Bezwaar Het bedrijfsleven maakt ook be zwaar tegen het feit dat men be drijven wil verplaatsen die daar zelf niet voor in aanmerking wil len komen. De bedrijfseigenaren 'menen dat de verplaatsing van bedrijven ernstige financiële ge volgen kunnen hebben die niet of nauwelijks zijn onderzocht. Vol gens de gemeentelijke plannen zou de Korevaargarage aan de Korevaarstraat en aan de Garen- markt plaats moeten maken voor woningen en groenvoorzienin gen. Men wijst verder op de plannen met de ijzer- en kopergieterij De Groot aan de Conciëntiestraat. Gezien de financiële positie van dit pas overgenomen bedrijf zou maal gehouden. Sindsdien vonden ze met onderbrekin gen tijdens de twee wereld oorlogen om de vier jaar plaats. De spelen zijn in de klassieke oudheid gesticht. Ze zijn een Griekse uitvinding. In 776 voor Christus begonnen de oude Olympische Spelen in de Griekse plaats Olympia, het tempeldomein van de god Zeus. Daarna werden ze tot 261 na Christus - dus meer dan dui men niet in staat zijn om te ver huizen of het bedrijf ter plaatse te moderniseren. Bovendien zou noch van de kant van de bedrij ven, noch van bewonerszijde hierom zijn gevraagd. Men eiste zelfs handhaving van het bedrijf omdat het geen overlast bezorgt. Desalniettemin staat in het plan dat een aantal panden bij een be ter gebruik van de ruimte over bodig worden en een woonbe stemming moeten krijgen. Ook de opslag van de firma Ladan zou op de nominatie staan om te ver dwijnen. Onbevredigend De vertegenwoordiging van be drijven vindt dat de gevolgde procedure voor het maken van het verbeteringsplan zeer onbe vredigend is verlopen. Men ver wijt de gemeente dat de uitein delijke tekst van het verbete ringsplan sterk afwijkt van de tekst die is besproken. Volgens de bedrijfseigenaren kunnen de gemeenteraadsleden niet ak koord gaan met een plan waar door bedrijven failliet kunnen gaan of in financiële moeilijkhe den kunnen komen. De verbete ringsplannen voor Levendaal- west en de Academiewijk wor den vanavond besproken in een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening. zend jaar lang - zonder on derbreking gehouden. De Leidse hoogleraar, die de an tieke spelen bestudeerde, zegt over het initiatief van de Franse edelman dat deze niet de oude spelen als voorbeeld voor zijn ideaal had mogen "De opvattingen die worden gekoesterd over sport, moe ten we uitwerken en verdedi gen op basis van moderne waarden en moderne maat- het mooi te laten aansluiten bij een of andere moderne ideologie. Eén van de favoriete "histori sche" argumenten is, dat in ternationale vriendschap wordt bevorderd door inter nationale wedstrijden. Dat heeft echter nooit iemand in de oudheid gezegd. En zo zij al in deze termen dachten, zeiden ze het tegenoverge stelde", aldus prof. Pleket. "De Coubertin maakte dus een historische vergissing toen hij amateurisme en Olympi sche Spelen koppelde". THIJS JANSEN LEIDEN - De Rijksuniver siteit heeft bij de gemeente een bezwaarschrift inge diend tegen het ontwerp- bestemmingsplan voor de wijk Pancras-oost. De universiteit meent in haar wijze van "bedrijfsvoering" ernstig te kunnen worden belemmerd doordat het universiteitsgebouw aan de Hooigracht (het voormalig Elisabeth ziekenhuis) wordt uit gesloten voor de vestiging van centrale diensten. Volgens de gemeente trekken de centrale diensten een groot aantal werk nemers en bezoekers hetgeen een te grote verkeers- en parkeer druk voor de buurt met zich mee zou brengen. De universiteit noemt dat onjuist. De centrale diensten zouden eerder minder auto's en personen aantrekken dan meer. De universtiteit vindt het ook on juist dat een gebouw dat in ge bruik is bij de subfaculteit Ge schiedenis (Middelstegracht) de bestemming groen is gegeven. Het realiseren van een groenge bied ter plaatse is, volgens de universiteit, niet verstandig om dat het gebied onvoldoende ge controleerd kan worden. De uni versiteit verwacht dat het groen gebied snel een vuilstortplaats wordt en mogelijk een doelwit van vandalisme. De universiteit heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde openstel ling van de Kloosterpoort (gren zend aan het voormalig Elisabeth ziekenhuis) voor openbaar fiets en voetgangersverkeer mits die openstelling aan een proefperio de gebonden is. Als de ervaringen met de proefperiode negatief zijn dan wil de universiteit zelf kun nen uitmaken om de poort niet langer open te stellen. Het plan om een tweetal stukjes grond, eveneens grenzend aan het voormalig ziekenhuis, te be stemmen voor verkeersdoelein- den is bij de universiteit ook op bezwaren gestuit. De grond wordt momenteel gebruikt voor het stallen van fietsen. LEIDEN - Loco-burgemeester mr. C.J.D. Waal heeft gisteren enigs zins verlaat een koninklijke on derscheiding uitgereikt aan de heer L.P. Janson. De heer Janson had de ere-medaille in goud ver bonden aan de orde van Oranje Nassau al op 30 april in ontvangst mogen nemen maar was toen verhinderd wegens ziekte. De heer Janson, die aan de Haagweg woont, kreeg de onderscheiding mede in verband met zijn be stuurslidmaatschap van de Ne derlandse Melkhandelaren Or ganisatie. LEIDEN - Winkeliers en bedrijfseigenaren in het gebied Levendaal-west zijn in het geheel niet tevreden over het verbeteringsplan dat voor deze wijk is gemaakt. In een brief aan de gemeenteraad zeggen vertegenwoordigers van bedrijven zeer teleurgesteld te zijn omdat hun belan gen in onvoldoende mate, of soms in het geheel niet, in de concrete verbeteringsplannen zijn verwerkt. Winkeliers en bedrijfseigenaren rondom het Levendaal zijn boos dat zo weinig rekening wordt gehouden met hun verlangens. Volgens de gemeentelijke plannen zou bijvoorbeeld de Korevaar-garage naar elders moeten verhuizen. Het Horrorfestival in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 wordt van avond voortgezet met de ver toning van een griezelfilm waarin reuzespinnen op een onsympathieke manier in ac tie komen. Er zijn twee voor stellingen: 20 en 22.15 uur. PvdA-ledenverga- dering De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgenavond de maandelijkse ledenvergade ring. Deze bijeenkomst zal voornamelijk zijn gewijd aan de discussie over de arbeids tijdverkorting De vergade ring wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert zaterdag een anderhalf uur durende natuurwande ling door het duingebied 'Berkheide in Katwijk aan Zee. De wandeling staat on der leiding van ervaren na- tuurgidsen. Aan de wande ling kan iedereen zonder voorafgaande opgave deel de wandeling :s middags om twee uur. Afscheidsreceptie De heer H. C. Timm, directeur van de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken neemt afscheid van Leiden. Dat ge beurt tijdens een afscheidsre ceptie die zaterdag van vier uur tot kwart over vijf wordt gehouden in het gebouw "Ta- berna aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest. De heer Tim m is benoemd tot adjunct-direc teur van het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Per l augustus legt hij zijn huidige functie officieel neer. LEIDEN - Een meerderheid in de PvdA-fractie gaat niet akkoord met een voorstel van wethouder Schoute om kunst uit te lenen tegen een percentage van de waarde van het kunstwerk. Volgens het PvdA-raadslid Van der Pluijm komt het voorstel er op neer dat "een sociaal filter wordt ingebouwd omdat mensen met een smalle beurs nooit een duur kunstwerk kunnen lenen. Zoals bekend is de Leidse raad onlangs akkoord gegaan met het experiment kunstuitleen dat de komende vier jaar vanuit een pand aan de Lammermarkt wordt opgezet. De PvdA-fractie vindt dat kunst moet worden uitgeleend tegen een éénheidstarief en niet tegen een percentage van de waarde zoals Schoute wil. De wethouder meent dat dan de meeste belangstelling zal bestaan voor de duurdere kunstwerken. Mevrouw Kessen (PvdA) noem de dat "een belachelijk argument" omdat de mensen zullen mee nemen wat ze mooi vinden en niet dat wat het duurst is. De kwestie komt aanstaande maandag opnieuw aan de orde in een vergadering van de gemeenteraad. Een meerderheid in de PvdA- fractie zal het voorstel van Van der Pluijm steunen om kunst uit te lenen tegen een vast tarief. De gisteravond aanwezige PvdA- wethouders Van Dam en Bordewijk zullen het voorstel van VVD-wethouder Schoute blijven steunen. LEIDEN- Een aantal bewoners van de Zonnebloem (De Merenwijk) vindt het bijzonder hinderlijk dat makelaar Van Beukering aan zijn woonhuis in de straat een fotobak heeft geplaatst. Dit bleek op de gistermiddag ge houden vergadering van de commissie beroepschriften. Vo rig jaar augustus kreeg de make laar een vergunning voor het plaatsen van de onverlichte reclamebak van twee bij tweeën halve meter waarin hij foto's van "zijn" huizen plaatst. De Coöperatieve Vereniging van Eigenaren de Zijlroos protes teerde hiertegen. Woordvoerder Van Beurden legde gistermiddag uit waarom. "Wij zijn bang dat er een soort kettingreactie onstaat; dat er nog meer bedrijven komen. Bovendien zijn reclameuitingen in een woonwijk, volgens ons, niet op zijn plaats. "Kan wel waar zijn", antwoordde makelaar Van Beukering, "maar ik kan niet zonder die reclame middelen. Hoe moet ik anders duidelijk maken wat ik te koop heb? Ik moet de mensen kunnen informeren. Zo simpel zit dat." De makelaar vroeg zich ook af hoe veel mensen er nu werkelijk te gen de bak zijn. Volgens hem be staat daarover geen duidelijk heid. "Ik heb vragen gesteld aan de vereniging, maar die zijn niet beantwoord.' Buurtvertegenwoordiger Van Beurden vertelde dat een aantal mensen de bak ontsierend" vindt. "Begrijpt u me goed: dat is niet doorslaggevend. Maar er zijn mensen die het een lelijk voor werp vinden." Dver enige tijd zal de commissie over deze zaak advies uitbrengen aan het college van B en W. Eerste paal voor brand weerkazerne LEIDEN - Volgende week woens dag wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwe brandweerkazer ne aan de Gooimeerlaan. De han deling zal worden verricht door mevrouw G. L. Vis-Hommes, echtgenote van de oud-burge meester van Leiden. Behalve een deel van het Leidse brandweer korps - de bestaande kazerne aan de Langebrug blijft gehandhaafd - zal de nieuwe kazerne ook on derdak bieden aan de regionale brandweer en de daaraan gekop pelde alarmcentrale. Bouw buurt huis begint LEIDEN - Op maandag 30 juni zal de eerste paal worden geslagen voor een nieuw buurt- en club huis in Meerbrug. Het gebouw waarvoor het rijk onlangs een subsidie beschikbaar stelde dient als vervanging voor het houten clubhuis "Klein Matilo." Het slaan van de eerste paal wordt omlijst door een show van de drumband Matilo. LEIDEN - De gemeente heeft plannen om het hoofd gebouw van het Marinecomplex aan het Noordeinde te verkopen. 1 Wethouder Bordewijk (financien) deelde gisteravond mee, in een vergadering van de PvdA-fractie, dat het financieel onhaalbaar is het gebouw in de toekomst te blijven gebruiken als onderkomen voor een aantal sociaal-culturele instellingen. Er is nog geen andere huisvesting voorhanden voor de instellingen die momenteel in het complex zijn ondergebracht. Vol gens de wethouder is het hoe dan ook goedkoper om die ergens anders onder te brengen. In het vorige week gepresenteerde verbeteringsplan voor de Academiewijk staat dat het hoofdgebouw van het Marinecomplex en de Witte-Poort kazerne (monument) gehandhaafd zullen blijven. Het ver bouwen en hel onderhouden van het pand voor de huidige doeleinden is, volgens de wethouder, zo duur dat een andere huisvesting voor de instellingen gevonden moet worden. Het hoofdgebouw kan dan worden afgestoten. Het complex heeft een boek waarde van ongeveer acht ton. De voormalige kweekschool voor de zeevaart aan het Noordeinde waarin tal van organisaties en verenigingen zijn gehuisvest. LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders zal bin nenkort met een voorstel komen om smalle waterleidingbuizen in de stad te vervangen door buizen met een grotere diameter. Eén en ander is noodzakelijk omdat het blussen van branden op ver schillende plaatsen in de stad wordt bemoeilijkt door te smalle buizen. B en W geven hiermee uitvoering aan een motie die vorig jaar tij dens de begrotingsbehandeling werd ingediend door het CDA- raadslid Walenkamp. Vorige week kapittelde Walenkamp het college omdat tot op dat moment nog niets aan de uitvoering van de motie was gedaan. Wethouder Bordewijk (financiën) deelde gisteravond mee, in een vergadering van de fractie van de PvdA, dat het college op korte termijn een aanvraag zal indie nen bij het ministerie van bin nenlandse zaken om de nodige gelden ter beschikking te stellen. Met de uitvoering van de werk zaamheden is een bedrag ge moeid van zeker drie miljoen gulden. "Als het rijk niet over de brug komt staat de gemeente voor grote prooblemen", aldus Bordewijk. De gemeente moet dan zelf voor de financiering zor gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4