Leiderdorp is slecht voorbereid op rampen [Le/cfse agenda Mag ik Van Agt attent maken op het onheil dat hij overbreng Rijksstraatweg is taboe voor caravans Muziekmanifestatie in Poelgeestpark Burgerlijke stand DONDERDAG 19 JUNI y T-r/iénJkBtasfc Rampoefening in de regio: Brand wordt bestreden er, gewonden ver zorgd. hi Leiderdorp ontbreken dranghekken en afzelmateriaal voor het rampterrein, evenals goede kaarten en goede verbindingsmiddelen om contacten te onderhouden vanaf de rampplaats met de crisiscentra. LEIDERDORP - Ondanks de aanwezigheid van een rampenplan kan Leiderdorp in enorme moeilijkheden komen wanneer er toch een ramp plaatsvindt, omdat men niet goed voorbe reidt is op eventuele calamiteiten. Dit kan wor den geconcludeerd uit een nota over de Ram penbestrijding die door gemeente-ambtenaren is opgesteld. WASSENAAR/DEN HAAG - Een viertal caravans die al "enkele jaren op grond aan de Rijksstraatweg staan moeten op last van het provinciebe stuur zo snel mogelijk verdwijnen. Volgens het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland zijn de caravans ontsierend voor het landschap. Het neerzetten van caravans in dit landelijk gebied is bovendien in strijd met de provinciale verorde ning. Een verzoek om een ontheffing is door het provinciebestuur afge wezen. Men heeft de caravanhouders gesommeerd zo snel mogelijk te vertrekken. De eigenaars van de caravans zijn tegen dit besluit in beroep gegaan. De kwestie kwam gisterochtend bij de provincie aan de orde. Een woord voerder van de Stichting Vrije Recreatie betoogde dat het provinciebe stuur wel erg lang heeft gewacht met het besluit om geen ontheffing te verlenen. De caravans staan er al sinds 1976. Volgens de stichting is het onaanvaardbaar om de recreanten nu weg te sturen. Hij pleitte voor een uitstervingsbeleid zodat de caravanhouders voorlopig kunnen blijven zitten. De beroepscommissie zal binnen enkele weken advies uitbren gen aan het provinciebestuur. Geoefendheid en materiaal laat te wensen over De samenstellers van de nota merken op dat het rampen plan waarover Leiderdorp sinds 1976 beschikt en dat later nog een keer is aangepast, aan vrijwel geen van de eisen, die de Wet Rampenplannen gaat stellen, voldoet. Deze wet wordt deze maanden behandeld in de Tweede en Eerste Kamer. Aanvaring op de Zijl vorig jaar. De gezonken boot wordt geborgen. Deze aanvaring had volgens de samenstel lers van de nota tot een ramp kunnen leiden als één der vaartuigen (of beiden) geladen was geweest met chemicaliën. Daarnaast is gebleken dat met geen van de in het rampenplan ge noemde hulporganisaties (brandweer, politie, ambulance, EHBO, organisatie Bescherming Bevolking, het Rode Kruis, het UW) goede afspraken zijn ge maakt over hoe moet worden ge handeld in noodsituaties. Verder bestaat er geen inzicht in de opname-capaciteit van de zie kenhuizen, of in de keukencapa citeit van een aantal instellingen indien bijvoorbeeld op grote schaal maaltijden moeten wor den verstrekt. In het rapport wordt ook melding gemaakt van het ontbreken van elementaire zaken, die bij het be strijden van een ramp nodig zijn Zo zijn er behalve de huistele foon, de telex en de niet gescha kelde inductorlijn geen verbin dingsmiddelen voorhanden. Overbelast Naast mobilofoon en portofoon kunnen in rampsituaties contac ten worden gelegd via telefoon, telex en inductorlijn. Het grote probleem doet zich echter voor dat bij calamiteiten het telefoon net overbelast raakt, omdat men sen elkaar of de gemeente gaan opbellen met bijvoorbeeld ver zoeken om inlichtingen over fa milieleden. Uitgaand telefoonverkeer bij het gemeentehuis, die als centrale post (crisiscentrum) moet funge ren, is dan nauwelijks meer mo gelijk. Om dit probleem te onder vangen kan worden gedacht aan een zogenaamde bundelsplitsing van lijnen met één bundel voor inkomende en één voor uitgaan de gesprekken. Extra lijnen met een geheim nummer kunnen ook een oplossing bieden. Voor de mogelijke alternatieven is in elk geval overleg met. de PTT en een onderzoek naar de in de gemeen te aanwezige telecommunicatie- apparatuur en de gebruiksmoge lijkheden daarvan. Een andere verbindingsmogelijk heid is de telex. Verwacht kan worden dat deze bij een ramp vrij lang ongestoord zal blijven, maai de capaciteit van één apparaat heeft weer zijn beperkingen. Dan is er nog de zogenaamde induc torlijn, als conctactalternatief. Via deze lijn is contact met de kringcommandopost van de BB in Zoeterwoude en vandaar via Noordwijk met de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mogelijk. Ook kan via Zoeter woude en Noordwijk een heel verbindingsnet worden opge bouwd. Maar ook hier weer een probleem: de inductorlijn is niet permanent ingeschakeld en deze schakeling moet juist weer via de "normale"' (en op zo'n ogenblik ken waarschijnlijk overbelaste) verbindingen worden aange- Alarmeringssysteem Naast het ontbreken van goede verbindingsmiddelen zijn er in Leiderdorp ook geen dranghek ken of ander afzetmateriaal om een rampterrein af te zetten. Ver der is er geen intern of extern alarmeringssysteem en geen ver antwoord kaartmateriaal waar mee goed kan worden gewerkt. Bij dit alles komt nog dat de geoe fendheid van de leden van het beleidscentrum te wensen over laat. Om nu zo adequaat mogelijk te kunnen reageren bij een ramp willen de opstellers van de nota dat het rampenplan wordt her schreven en aangepast aan de ei sen van het ontwerp Wet Ram penplannen. Daarnaast dient een "rampenoefening" te worden ge houden. De Leiderdorpse ge meenteraad moet daar komende maandagavond 500 gulden voor beschikbaar stellen. De oefening moet in het najaar plaatsvinden om de beleidsstaf te testen en aanwijzingen te geven. Verder willen de notaschrijvers met in gang van 1981 geld zien voor de aanschaf van materialen (kaar ten, verbindingsmiddelen) en het houden van oefeningen. Opgemerkt wordt dat Leiderdorp beslist niet tot de onveilige ge meenten kan worden gerekend, maar er zijn wel enkele duidelijke gevarenbronnen te noemen. Al lereerst wordt hierbij gedacht aan de Rijksweg 4 (Amsterdam- Rotterdam). Niet alleen vanwege de hoeveelheid verkeer die van de weg gebruik maakt, maar in het bijzonder vanwege die ver keersbelasting in relatie tot de LEIDERDORP-"Wij hebben vaak een diep, kritiekloos en niet terecht respect voor de overheid. Mag ik, als dienaar van het Woord, Van Agt attent maken op het onheil dat hij overbracht; dus dat hij fout was?" Zo verdedigde gisteravond de Lei derdorpse gereformeerde predi kant G. van Loenen in een open baar debat zijn pinksterpreek, waarin hij opmerkingen had ge maakt die zijn "uitdager", profes sor H. van der Laan, in het ver keerde keelgat waren geschoten. De discussie voor zo'n 100 belang stellenden kwam tot stand door dat Van der Laan, in Leiden hoogleraar in de radio-astrono- mie, in een ingezonden stuk in het kerkblad de wens te kennen gaf, dat hij hierover best met Van Loenen zou willen discussiëren, in belsoten kring of publiekelijk. Van Loenen koos voor het laaste en dat bleek, gezien de opkomst een goed besluit te zijn. Van der Laan, die tegen het eind van de avond te kennen gaf, "vol strekt niet overtuigd te zijn met de verklaringen van de domi nee", voelde zich geroepen te reageren uit solidariteit met an dere gemeenteleden, die ook hebben ervaren dat een dominee in een kerkdienst een woord-mo nopolie heeft: Immers: er is tij dens de dienst geen discussie mogelijk. Zeer geïrriteerd raakt Van der Laan tijdens de pinksterpreek echter onder andere over de politieke propaganda van de predikant, waar deze het had over de uit spraak van premier Van Agt. Die had namelijk in Deurne op een CDA-bijeenkomst betoogd (naar aanleiding van de rellen in Am- serdam) dat Nederland "ver weesd" is geraakt. "Het wachten is nu op een nieuwe pinksteren, waarin de Geest van God zich meedeelt aan de mensen die in verwarring zijn zonder koers". Godslasterlijk Van Loenen noemde dit vanaf de kansel een ernstige misser, want wij zijn niet verweesd. "Meneer Van Agt ontpopt zich steeds meer als iemand die teksten op de klank af gebruikt voor zijn doel einden. En het vrome volk volgt. Tragisch en schuldig. Dat is zelfs Godslasterlijk!" Daarmee is van Loenen ver buiten zijn grenzen gegaan als predi kant, vindt Van der Laan. Dit was een van de uitspraken, die mij - vóórdat de Avondmaalsvie ring begon, de kerk hebben uit gejaagd!" Van Loenen bestreed dat een pre dikant niets over politiek zou mogen zeggen. "Dat zou rampza lig zijn: ik ben er niet alleen om te zorgen voor de zielzorg. Een pre dikant is tevens burger". Hij vond het terecht, dat hij van Agt aanhaalde. "Deze man haalt de laatste weken voortdurend bij belteksten aan. Daar heb ik iets over gezegd en dat vind ik te- Van der Laan had ook moeite met het gebruik van de dominee van het woord "Godslasterlijk". Van Loenen verstaat daaronder: het ijdel gebruiken van de naam van God. Volgens Van der Laan heeft dit woord echter een veel zwaar dere betekenis en is het daarom een zwaar verwijt van Godslaste ring te worden beticht. Is dat in dit geval wel reëel? En om Van Agt even later 'broeder" te noe men deed in dit licht eerder cy- Op een suggestie van de hoogleraar om eens met Van Agt in gesprek te treden, reageerde Van Loenen met: "Als iemand zó van de me dia gebruik maakt, dat er van een toespraak van een half uur alleen dit citaat overblijft in diverse kranten, dan denk ik daar niet Wel waren beiden het eens over wat werd genoemd "de menselijke integriteit en gaafheid" van mi nister-president, "maar dan kan hij zich op bepaalde punten toch nog wel verwijten op de hals ha len", stelde Van Loenen. GEWOND Na de pauze was het de beurt aan de zaal. De reacties waren al even verdeeld als de standpunten van de beide "kemphanen". Naast waardering was er voor dominee Van Loenen "Het was zó duide lijk, en dat willen wel liever niet horen") ook kritiek ("U zou er wijs aan doen, persoonlijke din gen achterwege te laten. Deze preek kan niet"). Maar ook de vraag aan Van der Laan, waarom deze zich zo aan geslagen voelde. "Ik heb nog nooit gereageerd en ben nog nooit uit de kerk gelopen. Ik heb veel aan Van Loenen te danken, hij heeft mij vaak bemoedigd. Ik voel mij gewond door de kat- teklauw, die hij heeft uitge haald". Geen duidelijke voorkeur voor een van beide standpunten en geen van beiden kon de zaal op zijn hand krijgen. Misschien kwam dat ook, omdat de voorzitter na een spontaan handgeklap ergens in het begin van de avond, dit di rect weghamerde hoeveelheid dagelijks over die weg te vervoeren gevaarlijke stoffen en de kort op die weg staande bebouwing. Ditzelfde geldt voor de Engelendaal. Chemicaliën Op een ramp kan ook het van gevaarlijke stoffen over wa ter uitlopen. "Bedacht dient te worden dat de aanvaring onlangs op de Zijl tot een ramp had kun nen leiden, als één der vaartuigen (of beiden) geladen was geweest met chemicaliën (bijvoorbeeld de verspreiding van giftige dam pen)", zo valt te lezen in het rap port. In Leiderdorp is een vliegtuigramp ook nooit geheel uitgesloten, omdat de gemeente toch voor een deel in de aanvliegroutes naar Schiphol en Valkenburg ligt. Daarnaast kunnen ongelukken bij het Elisabethziekenhuis of het verpleeghuis Leythenrode tot rampen leiden. Ongelukken in Zoeterwoude of Leiden kunnen eveneens een rampsituatie in Leiderdorp tot gevolg hebben (ontsnapte gaswolken bijvoor beeld). Tenslotte dient volgens de rapporteurs rekening te worden gehouden met bezettings- of gij zelingsacties, terwijl ook onge lukken kunnen gebeuren rond in de bebouwing gelegen benzine en LPG-stations. Voor de sa menstellers is dit alles aanleiding genoeg er bij het gemeentebe stuur op aan te dringen een on derzoek te houden naar gevaar lijke objecten in de gemeente. Professor Van der Laan spreekt het talrijk opgekomen publiek in de Scheppingskerk toe. Gereformeerd-predi kant Van Loenen,(links achter de tafel) luistert aandachtig naar de hoogleraar die laat blijken dat Van Loenen's preek hem in het verkeerde keelgat is geschoten. LEIDEN - GEBOREN; Hendrik zv: J.H. Krijgsman en W. Hoek; Kelly dv: J.J. de Wolf en G. Sepers; Dia- OEGSTGEEST - In het park van kasteel Poelgeest" in Oegstgeest wordt zaterdag weer de jaarlijkse muziekmanifestatie 'Moetje horen" gehouden. Het "festival" krijgt dit jaar een extra feestelijk tintje mee, omdat het de vijfde maal in successie wordt georgani seerd door K en O afdeling Oegstgeest, de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest en de gemeente. Op deze manifestatie zullen amateurs uit Oegstgeest en de directe omgeving hun individuele- of groepsprestaties op het gebied van de muziek, zang of dans presenteren. Dit buitengebeuren wordt in verband met het lustrum onder steund door het optreden van een aantal clowns en acrobaten. In het koetshuis dat ook in het park is gelegen wordt een tentoon stelling gehouden van tekeningen van kinderen van een aantal lagere scholen in Oegstgeest, waarin zij hun eigen visie over muziek en de manifestatie naar voren brengen. In het koetshuis wordt ook nog werk van plaatselijke kunstenaars geëxposeerd. De manifestatie begint om 12.00 uur en zal tot circa 18.00 uur dure P. Noest; Esther Eleonora dv: P.E.F. Meijer en A. Mol; Najate dv: A. Maachou en H. El Fakih; Sjoerd Johan nes Jacobus Mermanus zv: M.G.J. van der Vlugt en M.G. van Gent; Jacoba Ma ria Adriana dv. A.J. van der Meer en M. van Delft; Fredrik Hendrik zv F.H. Lugt en M.E.M.C. Rethans; Oscar Rob zv de Heij en M.F. van den Haak; Tessa dv A.L. V. van der Salm en J.J. van der Wiel Monique dv A.L.M. van der Salm en J.J. van der Wiel; Arie Cornelis zv A.C. Kuijt en J. Klinkenberg; Duco zv: D. van der Bent en A. van Beelen; Niels Christian zv; H. Altink en M.J.F. van Pelt; Linda Willemina dv H.P. Cijsouw en A.G. Zwanenberg; Sjoerd zv: P. Peterse en L.M. Deijn; NathalieLacqueline Pauline dv J.L.E.M.J. Koumans en M.J. de Groot; Pepijn zv: F.A.A.M. de Leeuw en S.M. Balkenende; Reinoud Peter zv J.T.P. Nagel en J.E. Versluis; Jaouad zv: A. Boufarre en M. Rrhioua; Arie Johan na Catharina dv H. Star en J. Jonker; Leon zv J. Vermont en C. van Vliet; Jo hannes zv H.T. van den Bosch en A. E. Hulters; Danielle dv M. Keijzer en P A. Waasdorp; Pepijnn Hendrik Corneel zv: R.F. Kemper en Z.W.M.E. Trimbos; Dai sy dv R. van Klaveren en C. van den Oord; Dennis zv Holtkamp en A.P. van Delft; Fabienne Josephine dv: J.A.M. van der Kooij en Y.J.M. Collignon; Wil lem Jan zv W. Palenstijn en A.M. Ha- mersveld; Jan-Willem zv: W.F. Beijen en D. Bosma. GEHUWD: J. Arnoldus en M. van Kampen; J.P. van Leeuwenen E.N. Veilbrief; C.H.M. l'Ami en M. Ouwerkerk; A. Gaasbeek en H. van Rooij; C.J.M. Witte en C. Tol; H.J. van Es en S. Ohdens; A.A.J. Matsinger en W. Jonker; H.K. Fibbe en M.E. Rademaker; P.I.J. Grimbergen en A.Y. Benders; J. de Wit en W.M.G. van Schagen; J. Sjaarde- ma en H.T.G. Ruiten; F.C Zandbergen en C.R. Faber; J.G. Zanen en B. Hem- melder; M.N.M. Hoekman en C.Z. Schenk; B. Boom en J. Hoogenkamp; J. P. Ravensbergen en G.S E.É. Kluts; H. Wortman en M M L A. Waskowskij; J. Paats en T.E. BoefT; J.J. Ravensbergen en A.C.M. de Rie; E.S. den Ouden en J.L. Gort; P.A. Kuivenhoven en S. Bosch. OVERLEDEN: G. van Puffelen (1899) echtg. van E.J. van de Pol; J. Hoogendoorn (1913); M.M. Thieve (1914) echtg. van: W.B.F. Meier; T.H. Lubbe (1908); K. Horsman (1910); M.F. Hakkaart (1987) geh. gew. met F.G.U. Uiterdijk; G.J. van Laar (1980), H.A. de Vet (1991); W. Blansjaar (1911) echtg. van: F. Amoldus; G.J. Malouin (1912); J. Feijkes (1895) echtg. van: J.M.A. Themmen; J. Gijzenij (1901); P.S. van Velzen (1900) geh. gew. met: P.J. Boom; M. Verhoeven (1911); B. Klaasen (1902); J. Dansen (1917) echtg. van: a.B. Rooze; E. Foekking( 1899) geh. gew. met G.N.M. Sleijser; Z. Bakker (1910) geh. gew. met: L.G. Stolwijk; P. Sanders (1923); M.C. Noordhoek (1913); G.L. Benvenuti, (1903); W.P. Hoogervorst (1930,; B.J. Mollers (1947); H. Teekens (1918); A H. de Jong geh. gew. met J. Geux; E.J. Davids (1891) geh. gew met J. van Engelenburg; G. de Koning (1927) echtg. van M. Meijers; A.B. van der Hoe ven (1918); A.P.A. L'Herminex (1927); J.P. Kuijper (1937); D.J. Brouwer (1970), W.F. Zuydwyk (1898) echtg. van F.A.M. Nooteboom. Donderdag Leiden Stadhuis - commissie onderwijs, ruiter lijke ordening, 20 uur. Kijkhuis - Vi ouwenkerkchoorstraat 17, griezelfilm, 20 en 22.15 uur. Lakenhal - Oude Singel, ledenvergade ring "vrienden lakenhal", 16.30 uur. Gehandicaptensoos - vrijdag van 10-15 Topaaslaan 19. Inlichtingen: tel: open caféavond, 21 i Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen do van 10-12.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13-20 juni door apo theek Beker, Lijtweg 4, tel: 155482, Apo theek v.Breest Smalienburg, Loevestein 6, tel: 890000 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge- Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 Losse nummers 10,65. Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 overschrijving geen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel 071-763320. Ch. Lennartz, Maredljk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest: H Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R Stevens 071-890847. Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2