LEIDSCH DAGBLAD Manifestatie duizenden leerkrachten Israël: crisis dreigt S'tLentei^ Anarchisten gooien rookbommen en verf naaranto vandaag Washington waarschuwt Zuid-Afrika „Industrie moet sterker worden" [MHet Motorhuis Leids raadslid noemt misstanden Endegeest DONDERDAG 19 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36194 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Ad| -hoofdredacteur: R D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel.nrs zie colofon Opperste vreugde bij de Belgische voetballers en bij bondscoach Guy Thijs (tweede van links op de foto) na het duel tegen Italië. De grap was werkelijkheid geworden. Wat niemand verwachtte gebeurde: België plaatste zich gisteravond voor de finale van de strijd om het Europees kampioen schap. Ten koste van de keiharde Ita lianen die een koekje van ei gen deeg te slikken kregen in een ware voetbaloorlog die tenslotte op 0-0 werd afge sloten. Net voldoende voor de Belgen om zich te verze keren van de reis naar Rome. Geen Belg die dat had ver- 22 PAGINA'S wacht. De supporters niet - er waren er gisteravond slechts vijftig bij het belang rijke duel - èn de voetballers zelf ook niet. Integendeel, ze hadden hun "madammekes" al laten overkomen om na woens dagavond door te reizen naar de zomerhuisjes die zij in Ita lië hadden gehuurd PAGINA 11 Shows met Margreet Dol man gaan niet door. PAGINA 5 Kabinet wil geen beperking aantal leden koninklijk huis. PAGINA 7 Schmidt wil met Carter pra ten over brief. PAGINA 9 Zoetemelk leidt in Zwitser land. PAGINA 13 Egyptisch economisch won der een wassen neus. PAGINA 15 Economie wacht zeer slecht *81. PAGINA 19 ZWOLLE (GPD) - Tijdens de rond rit van koningin Beatrix door Zwolle heeft de gemeentepolitie van die stad vanmorgen zes mensen gearresteerd die met verf en rookbommen gooiden. De koningin en haar gevolg moesten overstappen in een an dere auto, omdat de koninklijke limousine met verf besmeurd was. Het dak van de auto was vanwege de regen al gesloten. De jongelui, blijkens opschriften op hun kleding anarchisten, stonden op een stadsmuur. Zij hadden ogenschijnlijk was kaarsen bij zich, maar deze ble ken met verf gevuld. Koningin Beatrix en prins Claus brachten vanmorgen een bezoek aan Overijssel en waren 's middags te gast bij de provincie Gelder land. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - "Als er niet naar onze eisen wordt geluisterd is deze dag het begin van nieuwe acties". Dat zei bestuurder Johan Terpstra van de algemene bond van on derwijzend personeel vanmiddag in Den Haag~bij de protestmani festatie van zijn bond tegen het beleid van minister Pais van on derwijs. DEN HAAG (GPD) - In het belang van onze economische toekomst - die in gevaar verkeert - is het dringend nodig dat de overheid een gericht beleid gaat voeren om de positie van de industrie ingrijpend te verster- ken. Er is in ernstige mate sprake van afbraak van industriële bedrijvigheid en daarom moet een andere koers worden ingeslagen, willen we nog blijven meetellen. De situatie van het produktieapparaat is slechter dan die na de Tweede Wereldoorlog, de overheid zal krachtig moeten bijsturen, opdat meer economische groei ontstaat. Dat is de boodschap van het rapport plaats en toekomst van de Nederland se industrie, dat de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid heeft uitgebracht. Het bepleit opstelling van slagvaardig beleid op korte termijn door een regeringscommissie van deskundigen, die haar visie aan kabinet en parlement moet voorleggen. Voor de uitvoering van de industriële sti mulering is ook een nationale ontwikkelingsmaatschappij nodig. ADVERTENTIE Per 1 augustus dreigen er 2000 ar beidsplaatsen in het onderwijs te verdwijnen terwijl in de loop van het komende schooljaar bij on gewijzigd beleid nog eens 3000 arbeidsplaatsen op de tocht ko men te staan. Enkele duizenden leerkrachten namen vanmiddag deel aan de manifestatie op het Binnenhof. Ook uit Leiden en omgeving trokken vele leerkrachten naar Den Haag. Sommige scholen bleven daarom vandaag gesloten terwijl andere scholen een af vaardiging van ouders en leer krachten naar Den Haag stuurde. Stakingscoördinatrice voor het kleuter- en lager onderwijs in Leiden, Veronie de Jong, vertel de vanmorgen dat de actie naar wens verliep. "Het aantal scholen dat zich solidair verklaart groeit met de minuut. Zij zullen dit kenbaar maken in de vorm van werkonderbrekingen". Op veel scholen stonden vandaag ouders voor de klas om het onderwijzend personeel in de gelegenheid te stellen naar Den Haag te gaan. Volgens de richtlijnen van minister Pais zijn de schoolhoofden ver plicht te melden welke leerkrach ten op welke uren het werk neer leggen. De inspectie van de ge meente Leiden weet nog niet welke maatregelen men zal ne men tegen de stakende leer krachten. "Over salaris intrek ken, conform de richtlijnen van de minister hebben we nog niet beslist", aldus de heer Van As, hoofdinspecteur van het gewoon kleuter- en lager onderwijs. De secretaris van de ABOP-Leiden, sectie voortgezet onderwijs, Jos Goossens, zei vanmorgen dat door de vele lerarenvergaderin gen bij het voortgezet onderwijs deze scholen niet plat kunnen. "Wel worden er per school twee of drie afgevaardigden naar Den Haag gestuurd". ABOP-hoofdbestuurder Terpstra richtte zich op het Binnenhof tot het parlement met het verzoek voorrang te geven aan het on derwijs. Tientallen doden in Kaapstad WASHINGTON/KAAPSTAD (AP/Reuter/GPD) - De Verenigde Staten waarschuwen Zuid-Afrika ervoor dat de onderlinge betrekkingen tussen Washington en Pretoria er niet beter op worden als de regering met harde hand blijft optreden tegen betogers in Kaap stad. De Amerikaanse regering doet een beroep op de Zuidafrikanen de nodige zelfbeheersing te betrachten bij het handhaven van de orde. Deze boodschap werd in Washington aan de ambassa deur van Zuid-Afrika in de VS was overgebracht, na dat uit persberichten was gebleken, dat de Zuidafri- kaanse politie met scherp schiet op demonstranten. Bij onlusten in de kleurlingenwoonwijk Elsies River bij Kaapstad zijn de afgelopen twee dagen minstens 42 doden gevallen in botsingen tussen demonstranten en politie. Een gewonde man wordt door omstanders geholpen in Elsies River De politie opende daar demonstranten Door bezuinigingen op defensie JERUZALEM - Voor de zo veelste maal dreigt in Is raël een regeringscrisis. Nu als gevolg van een be sluit van de regering Als u later veel geld terug wilt hebben voor uw auto, dan schaft u nu een Opel van Het Motorhuis aan. Opel 11 jaar lang in Nederland en ook in Leiden de meest verkochte auto. En momenteel maken wij u de aanschaf wel erg makkelijk. Hoe makkelijk? 6 Opel verkopers van Het Motorhuis Leiden willen u dat graag vertellen. Kom snel langs, het is echt de moeite waard. Vondellaan 80, t/o de Ton Menken IJshal Leiden, tel. 071-769313 LEIDEN - Een patiënt die in ver band met personeelsgebrek uit voorzorg in een isoleercel wordt geplaatst. Het gebruiken van bloed en urine van de bewoners zonder speciale toestemming van de betrokke- Dat zijn enkele van de misstanden, die het Leidse PvdA-raadlid me vrouw Hes signaleert in een van daag gepubliceerde brief aan de Veel wind Enkele buien en vooral later op de dag ook zonnige perioden. Minimumtem peratuur omstreeks 10 gr, middagtem- peratuur 17 graden. Krachtige tot har de westen wind. (Opgemaakt 11.15 uur). 20 juni Zon op: 5.15 uur; onder: 22.03 uur Hoogwater te Katwijk om 9.31 en 22.01 uur, laagwater om 5.16 en 17.32 uur. EN Importeur COSY-CAR lichtgew. caravans MUNSTERLAND Grote sortering STA CARAVANS occasions-reparatie-verhuur, grote sortering caravanaccessoires. Voortenten alle maten voorradig Rijndijk 123, Leiden. -»e>lice Tussen de Vink en Haagsche Schouw U# l'/ulZuU bestuur chiati isch ziekenhuis Endegeest. Volgens mevrouw Hes bestaat er bij Endegeest grote behoefte aan een ombudsvrouw of klachten commissie en is er sprake van een tekort aan personeel. Op een chronische afdeling lag een man van rond de 70 jaar die elk uur s nachts wakker moest worden gemaakt omdat hij anders in co ma zou vallen. Op dat moment was er slechts één verpleegster aanwezig, die toen de man agres sief werd, de situatie niet aankon en hem naar de opname-afdeling stuurde". In zulke situaties is volgens het PvdA-raadslid een zorgvuldige afweging vrijwel on doenlijk geworden. Andere grief van mevrouw Hes is dat op afdelingen geen personeel is om eens met de bewoners te gaan wandelen. Ook aan het sys teem van voedselverdeling schort naar het oordeel van het binnenkort vertrekkende PvdA- raadslid het een en ander. slechts zeven miljard Is raëlische ponden (280 miljoen gulden) te bezui nigen op defensie en niet, zoals minister van finan ciën Horowitz had geëist, 15 miljard (600 miljoen gulden). Na deze politieke nederlaag overweegt Ho rowitz af te treden. Een dergelijke stap zou vrijwel zeker leiden tot de val van de regering-Begin. Een regeringscommissie onder lei ding van minister van landbouw Sharon had de regering geadvi seerd 15 miljard pond te bezuini- het psy- gen. Premier Begin, die sinds het aftreden van Wei/.man ook de portefeuille van defensie beheert, zwichtte echter voor de druk van de legerleiding en besloot de be zuiniging te huiveren. nacht duurde, zei Horowitz onte vreden te zijn over deze gang van zaken en te overwegen af te tre den. Horowitz, die zich voor „in tern beraad" thuis heeft opgeslo ten. nam zes maanden geleden de zware portefeuille van financiën op zich nadat Begin hem steun had toegezegd bij zijn pogingen door drastische bezuinigingen de inflatie terug te dringen. De officiële Zuidafrikaanse radio sprak van minstens twintig do den en 150 gewonden, onder wie ook politiemensen. De Zuidafri kaanse politie opende gisteren het vuur op ongewapende de monstranten die barricaden op wierpen en winkels in brand sta ken. Eerder had het hoofd van de politie, Mike Geldenhuys, in Pretoria aangekondigd dat de politie zou „schieten om te doden" wanneer demonstranten het leven van burgers of politieagenten in ge vaar zouden brengen. Ooggetuigen verklaarden dat de schietpartij op de menigte min stens drie uur duurde. Lange tijd hoorde men schreeuwen en zin gen, terwijl winkels en barricades in de straten in brand stonden. Door de straatversperringen werden talrijke auto's tot stil stand gedwongen. De bestuur ders moesten vluchten en wer den met stenen en flessen beko geld. Talrijke auto's werden in brand gestoken. De politie moest 'met knuppels de demonstranten en plunderaars uiteen jagen. Later werd daarbij gebruik gemaakt van geweren. Aanvankelijk gebruikte de poli tie rubberkogels en hagel. Toen echter bleek dat deze nauwelijks uitwerking hadden, werden normale kogels en traangas ge bruikt. Premier Begin moest kiezen tussen Horowitz standpunt dat alleen een drastische bezuiniging de spiraal kan doorbreken - de infla tie in Israël heeft nu een jaarlijks gemiddelde van 195 procent be reikt - en dat van de legerleiding. De laatste had onder z van opperbevelhebber Etan ge dreigd ontslag te nemen omdat naar de mening van de topmili- tairen een dergelijke bezuiniging de kracht van het leger in gevaar zou brengen. Ontevreden 4 weken lang i (LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mi| aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noleren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop ider postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden e krant komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1