Economisch wonder in Egypte 'n lappendeken Blik in de weekbladen EISEVIERS DONDERDAG 19 JUNI 1980 GAiRO - De Egyptische minister van financiën dr. Adel Ra-ek Abdel Maguid heeft afgelopen zaterdag het Egypti sche parlement triom fantelijk meegedeeld dat „voor het eerst sinds de dagen van Jo zef Egypte een over schot heeft op de beta lingsbalans". Dat wat in alle andere landen ter wereld mislukt blijkt volgens de minister in Egypte moge lijk: stijging van lonen, daling van prijzen en verlaging van de overheidsuitgaven, met een vermindering van de inflatie als gevolg. Dat eco nomische wonder - op papier althans - lijkt de verwachtin gen in te lossen van het Egyp tische volk dat vrede inder daad economische voorspoed brengt. Inderdaad is het acute geldge brek waar de Egyptische eco nomie altijd aan heeft gele den, vrijwel opgelost, on danks de boycot die de Arabi sche landen na de vrede met Israel hebben afgekondigd. Er komt zoveel harde bui tenlandse valuta het land binnen, ook uit de Arabische landen, dat de snel stijgende olie-export zelfs wat wordt afgeremd, omdat olie in de grond een betere belegging is dan dollars op de bank. Waar komt al dat geld van daan? Olie-export Ruim 1 miljoen Egyptenaren werken in de rijke olie-golf staten en verdienen daar een dikke boterham. Zij brengen jaarlijks zo'n 2 miljard dollar naar huis. De olie-export heeft het vorig jaar 1350 mil joen dollar opgeleverd, het Suezkanaal 650 miljoen en het toerisme 600 miljoen, alles bij elkaar ongeveer 4,5 mil jard dollar. Voeg daaraan toe dat de statis tieken een jaarlijks groeiper centage aangeven van 8 pro cent en de conclusie op het eerste gezicht lijkt gewettigd dat de economische welvaart in een recordtempo verwe zenlijkt is. Het sprookje is echter te mooi om waar te zijn. Het is ook niet waar. Want veel geld in kas is alieen dan aardig als je dat geld ook nuttig kan besteden en kan omzetten in ontwikkelings projecten. En het blijkt dat de helft van het beschikbare geld helemaal niet besteed kan worden omdat de nodige projecten ontbreken. En de andere helft van de be schikbare gelden wordt vaak besteed in projecten die niet de ontwikkeling van de infrastructuur ten goede ko men, maar vaak door en voor de nieuwe middenstand wordt omgezet in consump tiegoederen die een snelle winst garanderen zonder al te grote investeringen. Dat ver klaart het groeipercentage van 8 procent. Infrastructuur Maar het werkelijk grote probleem van Egypte, het ontbreken van een moderne infrastructuur, is en wordt helemaal niet opgelost. Inte gendeel. Het vele geld dat Egypte binnenstroomt blijft veelal in de bureaucratische pijpleiding zitten omdat er geen projecten zijn, en geen organisatie om die projecten te maken. Zo is de helft van het geld dat Amerika de af gelopen jaren voor de ont- PAGINA 15 President Sadat krijgt het warm van de Egyptische eco nomie. Wèl een overschot op de betalingsbalans, maar om de zeer vele armen tevreden te houden moet het voedsel wor den gesubsidieerd. Waarop inflatie volgt en de mid- denklasse ontevreden wordt. Die krijgt dan. als doekje voor het bloedenméér salaris en zo blijf je in de spiraal wikkeling van Egypte be schikbaar heeft gesteld nog steeds niet besteed. Om dat probleem van plan ningsmoeilijkheden te om zeilen heeft de Egyptische re gering de inschrijving aange kondigd op twee enorme projecten: een nieuwe haven aan de Middellandse Zee. bij Damiette, en de bouw van een nieuwe stad, nieuw Amaria City geheten, ten westen van Alexandrie. Anders dan in het verleden mo gen buitenlandse bedrijven zonder Egyptische inmen ging deze projecten bouwen en beheren voor een conces sie voor een periode van 50 jaar. Een noodgreep om de chaos van de Egyptische bu reaucratie te omzeilen, met als schaduwzijde dat het aan trekken van buitenlandse deskundigen en technici de ontwikkeling van de Egypti sche economie maar in zeer beperkte mate ten goede komt. Een lijdensweg van een kunstmestfabriek, met een Duitse lening neergezet, mo ge de wanhoop van buiten landse investeerders in de huidige omstandigheden il lustreren. De oorspronkelijke opzet was een Egyptisch project dat ten dele door Duitsland zou wor den gefinancierd, maar dat etappegewijs uitgroeide tot een project dat door Duits land gefinancierd, gebouwd en geleid wordt. Want al gauw bleek dat de Egyptenaren niet in staat waren om met het be schikbare geld machines te bouwen. Daarvoor werden toen Duitse machines met Duitse technici gehaald. Toen gebouw en machines klaar waren en het gebouw feeste lijk werd geopend met het doorknippen van een lint, onder het oog van de tv-came- ra's kreeg het Duitse bedrijf al na twee weken een wanhopi ge telex dat ze kennelijk de verkeerde machines hadden "Technici" Een inspectie ter plaatse leerde dat de Egyptische „technici" op wat verkeerde knopjes hadden gedrukt, waardoor in zeer korte tijd het hele ma chinepark in de vernieling was gedraaid. De zaak werd hersteld, en op Egyptisch verzoek bleven de Duitse technici om de fabriek te run nen. Alleen de marketing en administratie bleef in Egypti sche handen. Maar ook dat bleek problematisch, want al snel bleek dat de pakhuizen uitpuilden van kunstmest, omdat er wel geproduceerd, doch niet verkocht werd Reden: er bleek in het geheel geen administratie en ook geen verkoopafdeling te zijn. Het einde van het liedje is dat ook verkoop en administratie nu door de Duitsers zelf wordt gedaan, en alleen por tiers en loopjongens nog Egyptenaren zijn. Waarom er geen Egyptische technici op geleid worden? Omdat zij na een half jaar opleiding met de vergaarde kennis naar Koe weit verdwijnen, waar ze driemaal zoveel verdienen voor hetzelfde werk. De problemen zijn dus aller minst opgelost, maar de ti ming voor de optimistische verklaringen is zorgvuldig gekozen. Aan de ene kant voor het Internationale Mo netaire Fonds, dat al jaren klaagt over de te grote voed selsubsidies. Aan de andere kant voor het binnenlandse publiek, want het rommelt in Egypte. De afgelopen maanden is de inflatie onrustbarend om- hooggeschoten, naar schat ting tot 30 a 50 procent per jaar. De inflatie, gevolg van de stijgende prijzen op de we reldmarkt van grondstoffen en voedsel, en de steeds gro ter wordende voedselsubsi dies, treft in het bijzonder de Door Jaap van Wesel middenklasse, die op zichzelf niet slecht verdient, maar de levensstandaard waaraan hij gewend geraakt is niet of nauwelijks kan handha- Boekhouder Abdel Farik, boekhouder bi j de Egyptische nationale lucht vaartmaatschappij Egypt Air. kan er van meepraten. Hij heeft voor de Egyptische standaard een heel redelijk salaris van 100 Egyptische ponden in de maand (f300). Het gemiddelde maandsala ris van een ambtenaar is niet meer dan 40 pond (f 120). Bo vendien werkt zijn vrouw ook. Het jonge stel is het vorig jaar getrouwd. Ondanks het feit dat ze een redelijke boterham verdienen klagen Abdel Farik en zijn vrouw Zuhera dat zij niet kunnen rondkomen van hun maandsalaris. Ze hebben een auto op afbetaling ge kocht. De dagelijkse levens behoeften zijn zo duur ge worden dat er van sparen om een huis te kopen geen sprake kan zijn. Daarom wonen Ab del Farik en Zuhera in bij zijn ouders. Wie Abdel Farik 's morgens op zijn kantoor hoopt aan te tref fen komt vaak bedrogen uit. Niet omdat hij ziek is, maar omdat hij zoals de meeste Egyptenaren een bijbaantje heeft. Hij rijdt in zijn auto als taxichauffeur buitenlandse toeristen rond en laat hen te gen een aardige vergoeding de schoonheden van het oude Egypte zien. Niemand op kantoor kijkt op van Abdel Fariks afwezigheid. Het is eigenlijk heel normaal dat een groot deel van het personeel afwezig is, bezig met bijverdiensten. Er zijn zoveel ambtenaren dat het ook niet zoveel uitmaakt. Want op de plaats van Abdel Farik zitten nog vier boek houders die allemaal voor precies hetzelfde werk zijn aangenomen. Of zij het werk van Abdel Farik overnemen? Uiteraard niet. Want er wordt gewerkt alsof Abdel Farik wel degelijk on misbaar is. Als hij er niet is, dan kunnen anderen ook niet verder met hun werk. Er is in de Egyptische bureaucratie altijd wel een handtekening te verzinnen zonder welke het werk absoluut niet verder kan. Het werkpatroon van Abdel Fa rik wordt gedeeld door mil joenen andere Egyptenaren en sluit aan bij de twee basis problemen van Egypte: bu reaucratie en overbevolking, en het rechtstreekse verband tussen die twee. In Egypte wordt elke 20 seconden een baby geboren. Dat betekent netto een bevolkingstoene ming van 1 miljoen per jaar. De bevolking telt ongeveer 44 miljoen zielen, voor wie on voldoende werk is. De rege ring belooft iedereen werk, maar aangezien er in de pro- duktieve sector, landbouw en industrie onvoldoende pro jecten zijn, belanden alle werkwillenden automatisch bij het ambtenarenappa raat. Vier ambtenaren voor een func tie is daarom heel normaal. Die ambtenaren werken al lemaal volgens het beginsel dat zo weinig mogelijk werk over zoveel mogelijk mensen verspreid moet worden, op dat vooral toch een ieder aan het werk blijve. Geen wonder dat arbeidsproduktiviteit en efficiency geen hoge priori teit hebben in Egypte. Toen Zuhera het vorig jaar op het ministerie van binnen landse zaken met haar werk begon was het eerste wat haar baas opgewekt zei dat ze maar veel breiwerk mee moest meenemen. Een functie en salaris kon hij haar aanbie Uitlaatklep den. maar werk niet. De snel stijgende prijzen, het gevoel toch eigenlijk niet nut tig te zijn, het inwonen bij de ouders, zijn allemaal factoren die bijdragen tot een gevoel van frustratie bij Abdel Farik en Zuhera. AbdiFarik heeft de afgelopen tijd nog een ei genaardigheid, die met die frustratie te maken heeft. Een onweerstaanbare behoefte is bij hem opgekomen om veel naar de moskee te gaan bid den. Hij vertelt een ieder die het maar horen wil dat hij al tijd een gelovig moslim is ge weest. die altijd met een grote boog om alcohol is heengelo pen. Maar Abdel Farik's vrienden glimlachen om zijn vroom heid. Het gaat Abdel Farik er vooral om zich nadrukkelijk in de moskee te laten zien omdat de islam nu eenmaal mode is. En een bezoek aan een van de grootste moskeeen in Cairo, genoemd naar de le gendarische Saladin, leert dat veel van de gelovigen uit de middenklasse, vooral jonge ren. in hun auto voor komen rijden, om over de slechtheid van de moderne westerse maatschappij te worden voorgelicht. De islam laatkleppen lens van ontevredenheid en frustratie, juist bij die groe pen die het meest van Sadats liberalisering en westerse oriëntatie hebben geprofi teerd: de consumptiegoede renindustrie en de technocra ten. Maar betekent het dat Sadats economische politiek hem regelrecht naar de af grond brengt? Dat zou een overdreven voorstelling van zaken zijn. Want iets Vei betert er wel. Er wordt veel ge bouwd, hotels, flats. Het tele foonsysteem is een ietsje ver beterd. En alles bij elkaar is de middenklasse er onder Sadat op vooruitgegaan. ïische liberalisering heeft tot doel om Egypte aan trekkelijk te maken voor bui tenlandse investeerders. Dat vertrouwen is maar in be perkte mate aanwezig. Maar zoals de Duitse kunstmestfa briek ervaren heeft: door schade en schande word je wijs. Als je de omstandighe den en mogelijkheden van te voren kent en je erop instelt valt er te werken. Banken- en zakenlieden kijken in de eer ste plaats naar politieke sta biliteit en economische kre dietwaardigheid. Dat ver trouwen is op dit moment maar ten dele aanwezig. In vesteren op lange termijn is toch wel een beetje riskant. Want. zeggen de Europese banken- en zakenlieden, er zijn te veel factoren in Egypte d ie de regering niet in de hand heeft. De kredietwaardigheid wordt bepaald door de stroom van buitenlandse valuta naar Egypte. Wie garandeert dat de Egyptische gastarbeiders in de Golf ook in de toekomst hun geld naar Egypte blijven brengen? Turkije is het voor beeld van een land waar zijn gastarbeiders geen vertrou wen in hebben, en dat door gebrek aan buitenlandse va luta bijna bankroet is. Verder blijven toeristen weg als er rellen zijn Evenwicht tUS: De en politieke vrijheid zonder dat daardoor het regime in gevaar komt. Want alleen als de Egyptenaar in het buitenland mogelijk heden heeft om in Egypte iets met zijn geld te doen zal hy het naar Egypte terugbren gen. Wie zijn in de Golf ver diende centen om wil zetten in een taxi-bedrijfje, kan een of twee auto's kopen en die meenemen naar Egypte. Wie een winkeltje wil beginnen krijgt daarvoor de nodige fa ciliteiten. -men worden aan de ande re kant zoet gehouden met gesubsidieerd voedsel als brood, suiker, bonen en thee. Die subsidies zijn nodig om rellen te voorkomen, zoals de regering in januari 1977 heeft geleerd, toen een plotselinge prijsstijging van voedsel tot spontane volksopstanden leidde. Dat deels kunstmatig stabiel houden van de Egyp tische economie is een van de belangrijkste oorzaken van de inflatie, door middel van de steeds groter wordende voedselsubsidies, die de overheidsuitgaven ondanks de anders luidende statistie ken doen toenemen. Want er wordt in Egypte onvoldoende voedsel geproduceerd. En aangezien de bevolking blijft toenemen worden de voed selsubsidies steeds gro- Zo is de Egyptische economie een lappendeken waarmee het ene gat met het andere gedicht wordt. Om de armen tevreden te houden wordt het voedsel gesubsidieerd, en door de inflatie die daaruit volgt wordt de middenklasse ontevreden. En om de mid denklasse tevreden te houden kondigt de minister van fi nanciën hogere lonen en lage re prijzen aan. Overigens worden veelal goederen in prijs verlaagd die helemaal niet te krijgen zijn. De pessimisten zeggen dat het vroeg of laat vast moet lopen. Maar optil vijzc: MAGAZINE Jan Nico Scholten. dissident en voorzitter van de CDA-commis- sie voor buitenlandse zaken, fi gureert zowel in Elseviers Maga zine als in de Haagse Post van de ze week. Aanleiding hiertoe is vanzelfspre kend het debat in de Tweede Kamer over een eventuele olie boycot van Zuid-Afrika. Onder de wat kleinere titel Mr. Schol ten handelt in Buitenlandse Zaakjes" beschuldigt Elsevier Scholten van een verdeel- en- heers-politiek, die hem. aldus het weekblad, binnen het CDA zeker niet in dank wordt afgenomen. "Een land om aan het hart te druk ken". vindt EM ons buurland België. Dit landje bestaat in zijn huidige vorm 150 jaar, reden voor EM om een uitneembare bijlage aan onze zuiderburen te wijden. Marius van Rijn maakt gewag van de volkenmoord in Afghanis tan. waar het Kremlin een eigen Vietnam heeft geschapen, aldus de Elseviersvei slaggevei Onder het motto 'De schijneenheid binnen de PvdA wordt een tus senbalans over deze partij ge maakt. In de culturele sector is een terug blik op het Holland Festival en Jan Nico Scholten en de olieboycot deze week dus ook in de Haagse Post: "Zo n boycot wordt, hoe gering het ook is. nu eenmaal ervaren als meer dan verbalisme. Die functie heeft hel gekregen vanwege de grote symboolwaarde die eraan gehecht wordt Volgens Scholten is van een eenzij dige boycot door Nederland geen Er zijn oproepen, aanbevelingen VN-i Die voor een deel al gehonoreerd, namelijk door de OPEC-landen. Ook als geen enkele EG-purtner met ons meedoet, zou Nederland zich dus aansluiten bij een be staande, vrijwillige boycot De kabouter eigenwijs van de Ame rikaanse buitenlandse politiek, ex-senator William Fullbright, wordt aan de tand gevoeld over het hedendaagse Amerikaanse buitenlandse beleid: Dit democratisch systeem is niet geschikt voor het voeren van een buitenlandse politiek. Een sterk ministerie van buitenlandse za ken zou daa rvoor veel beter zijn Fullbright. befaamd om zijn steek houdende kritiek, over de Rus- sisch-Amerikaanse verhoudin gen: Historisch gezien hebben de Sow- jet-Unie en Amerika nooit reden tot onderling wantrouwen gehad. In twee oorlogen hebben we aan dezelfde kant gevochten Fullbright zegt zeker de mogelijk heid voor West-Europa te zien om een eigen politieke weg in te slaan. "Maar zolang de Westeuropeanen niet politiek een zijn blijven ze afhankelijk van ons. Tot die tijd is de NAVO het enige antwoord op hun buitenlandse problemen Fred van Doorn ging de levens- en filmloop na van Yves Muntand: Een man die alles heeft meege maakt en die niets meer doet voor geld of roem.maar uitsluitend als het volgens hem zin heeft en die zich daarbij kwetsbaar opstelt Sjimon Peres, leider van de Israëli- martij, werd gein- de felle maehts- Ook hebben ze deze voorbije wee weer een stel volks- en studentei en politieke leiders neei gesehole tna foltering) en dat allemaal die Guatemalteken te beveilii tegen het Goddeloos communis- En onze bisschoppen doen of hun neus bloedt en hebben alleen maar schrik dat hun priesters worden vermoord Dit schreef de 41-jai ige pater Walter Voordeckers op 1 maart van dit jaar vanuit Guatemala ,ian zijn Belgische ouders Op 12 mei werd hij vermoord, VN publi ceert. op verzoek van zijn ouders, zijn brieven. Bisschop Gijsen heeft nog steeds een sterke greep in zijn bisdom Roermond. In Roldtic worden jonge priesters opgeleid volgens de beginselen van deze veelbe sproken man. Er wordt daai in Limburg een harde oorlog ge voerd tegen de 'dissidenten VN signaleert voider dat de haide zwarte guerrilla in Zuid-Afrika nu is begonnen. Ex-wethouder Wim Sinnige van Amsterdam Spreekt ovei de be stuurbaarheid van de hoofdstad Ik weiger pessimistisch te zijn Doemdenken kan ik niet uit staan. De vraag naar de bestuur baarheid van Amsterdam b zen zegt hij op de omslag. De brekebeen van Den Haag. zoals hij in de wandeling wel wordt ge noema, zet tegenover dit opti- EMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15